Vai apdrošināts klients, par kuru apdrošināšanas kompānija izmaksā tikai 85% no parāda, var tikt uzskatīts par šaubīgu vai bezcerīgu debitoru un atlikušo parādu norakstīt bez uzņēmumu ienākuma nodokļa aplikšanas, pat ja uzņēmums turpina darboties? Vai apdrošināšana ir pietiekams pierādījums?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Okt. 2024
Debitors, reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, 2018.gada jūnijā pasludināja maksātnespēju, kas reģistrēta saskaņā ar Maksātnespējas likumu. Slēdzot 2018.gadu, tika izveidots uzkrājums šaubīgiem debitoriem, kas iekļauts peļņas un zaudējuma aprēķinā kā izmaksas. Visas darbības, lai atgūtu parādu, tika veiktas. Prasība pieteikta kreditoru prasījumu reģistrā. Pagājuši 60 mēneši, un parāds no debitora, kam maksātnespējas process vēl nav noslēgts, nav atgūts. Vai parāds jāiekļauj uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā un jānomaksā nodoklis? Vai iespējams atgūt samaksāto PVN?
Citi 06:00, 19. Sep. 2024
No šāgada 1. janvāra spēkā ir jaunais Grāmatvedības likums, tāpēc nav nekāds brīnums, ka mēneša lasītāko rakstu virsotnē ir iekļuvuši vairākas tēmas par izmaiņām grāmatvedībā, kādas ienesis jaunais likums.
Svarīgi 09:53, 11. Mar. 2022
Ņemot vērā karu Ukrainā un sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, debitoriem rodas problēmas ar norēķinu, pastāv risks, ka daļa debitoru parādu var kļūt par daļēji vai pilnībā neatgūstamiem, līdz ar to tam jāpievērš īpaša uzmanība.
Gada pārskats 06:00, 18. Mai. 2022
Iesākoties jaunam kalendārajam gadam, grāmatveži un revidenti kādu laiku turpina “dzīvot” vecajā gadā. Tas saistīts ar pienākumu sagatavot, pārbaudīt un iesniegt finanšu pārskatus. Viens no šādiem pienākumiem noteikts Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 13.nodaļā – konsolidētā finanšu pārskata sagatavošana.
Grāmatvedība 06:00, 27. Feb. 2023
Piesardzības princips ir viens no grāmatvedības uzskaites pamatprincipiem. Šajā rakstā skaidrosim piesardzības principa jēgu un nozīmi dažādu finanšu pārskatu posteņu atzīšanā un novērtēšanā.
Finanšu vadība 06:00, 15. Aug. 2022
Iepriekšējā rakstā bija vēsturiskais ieskats par normām, kas noteica vadības ziņojumā iekļaujamo minimālo informācijas apjomu subjektiem, kuri gada pārskatu sagatavo saskaņā ar Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu. Šoreiz apskatīsim normatīvo aktu normu attīstību jeb nosacījumu pastiprināšanu, kas nosaka vadības ziņojumā iekļaujamo minimālo informāciju budžeta iestādēm, un nedaudz par finanšu pārskatu struktūras attīstību.
Grāmatvedība 07:00, 20. Sep. 2021
Vai darījuma starpība 49 000 eiro (50 000 eiro (parāds) - 1000 eiro (parāda pārdošanas summa)) apmērā ir apliekama ar uzņēmuma ienākuma nodokli (UIN) cedenta "A" grāmatvedībā un atspoguļojama UIN deklarācijā? Saskaņā ar kuru Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) pantu? Vai šī darījuma starpība nav uzskatāma par neatgūto nedrošo debitora parādu uzņēmuma "A" grāmatvedībā saskaņā ar UIN likuma 9. pantu?
Kā pareizi grāmatot šo darījumu uzņēmuma "A" un uzņēmuma "C" grāmatvedībā?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 5. Aug. 2021
2020. gada pārskata iesniegšanas termiņš pagarināts ar trīs mēnešiem, bet tas nenozīmē, ka gada pārskata sastādīšana jāatliek uz pēdējo brīdi. Iziesim cauri katrai no gada pārskata sastāvdaļām, atkārtojot visu informāciju, kurai vajadzīga skaidra gada pārskatīšana, definētas biežākas pieļaujamās kļūdas un minoritātes. Pievērsīsim uzmanību arī Covid-19 ietekmei uz gada pārskata sastādīšanu.
Gada pārskats 11:18, 21. Apr. 2021
Uzņēmums samaksājis avansu par precēm, bet preces nesaņēma un atgūt samaksāto avansu nav iespējams. Ja šo summu noraksta zaudējumos, vai tā ir jāiekļauj uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijā kā nedrošie debitoru parādi?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 11. Jan. 2021
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā paredzēts, ka, norakstot neatgūstamo debitora parādu, to var neiekļaut ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā bāzē, un tas ir tāds debitora parāds, ja parāda piedziņa tiesas ceļā nav iespējama lietderības apsvērumu dēļ, jo debitora parāda summa ir mazāka nekā ar tās atgūšanu saistītie izdevumi un iepriekš ir veikti pasākumi parāda atgūšanai, ievērojot nosacījumu, ka attiecīgā debitora parāda summa nepārsniedz 0,2% no nodokļa maksātāja pārskata gada neto apgrozījuma, bet nav lielāka kā 500 eiro. Kādi ir šie pasākumi? Vai jāveido kāda grāmatvedības izziņa vai kāds cits dokuments, kas apraksta to, ka piedziņas lietderība ir tikusi izvērtēta?
Izdevumi 07:00, 21. Jan. 2020
Jautājums par mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju. Ja kapitālsabiedrībai ir izveidojušies debitori, no kuriem vairs nav iespējama parādu piedziņa, kā tos izslēgt? Vienkārši norakstīt izdevumos? Uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija netiek iesniegta, tāpēc nepastāv nodokļa korekcijas iespēja.
Grāmatvedība 07:00, 16. Jan. 2020
Vai dzīvokļu īpašnieku biedrība var veidot uzkrājumus šaubīgiem debitoriem? Ja var, tad uz kāda likuma pamata?
Grāmatvedība 20:38, 2. Jan. 2020
Lūdzam skaidrot uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācijas 1.1.rindas tabulas rindā “Finanšu grāmatvedībā aprēķinātie zaudējumi, kas samazina nesadalīto peļņu” pareizu aizpildīšanu uz piemēru pamata!
Grāmatvedība 10:00, 9. Dec. 2019
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Par dažādu izmaiņu un iepriekšējo periodu kļūdu atspoguļošanu grāmatvedības uzskaitē”. Publicējam 2.daļu – tajā par grāmatvedības politikas maiņu.
VID informācija 12:39, 11. Okt. 2019
Gatavojot pirmo uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju, ar kolēģiem daudz diskutējām par nedrošiem debitoru parādiem, piemēram, ko darīt, ja pirmo 6 mēnešu periodā ir samazināti uzkrājumi šaubīgiem debitoriem vai norakstīti tādi debitoru parādi, kuriem iepriekš nav veidots uzkrājums? Kuras darbības ietekmēs deklarāciju ik mēnesi, un kas jādeklarē pēdējā pārskata perioda mēnesī?
Grāmatvedība 07:00, 3. Sep. 2018
Uzņēmumam ir parādnieki - privātpersonas no 2007.gada. Grāmatvedībā ir izveidots uzkrājums šaubīgajiem debitoriem. Attiecīgajā gadā, kad tika izveidots uzkrājums, veikts ieraksts uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā - apliekamā ienākuma palielināšana / nedrošiem parādiem paredzēto speciālo uzkrājumu palielinājumu summa, kas izveidota un atspoguļota grāmatvedībā, un bezcerīgo parādu summa, kas tieši iekļauta izmaksās. Uzņēmums nav veicis nekādus pasākumus, lai šos parādus atgūtu. Kā rīkoties, lai debitorus norakstītu no uzkrājumiem?
Grāmatvedība 07:00, 24. Aug. 2018
25.05.2018. Valsts ieņēmumu dienests savā mājas lapā publicējis uzziņu Nr.30.1-8.7/143933 par uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanu zaudējumiem, kas nodokļu maksātājam – uzziņas pieprasījuma iesniedzējam – radušies, norakstot šaubīgos parādus.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 10. Jūl. 2018
Jautājums ir radies par fizisko personu – bezcerīgo debitoru parādu norakstīšanu no namu pārvaldnieka bilances saistībā ar uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarāciju. Lai būtu iespēja norakstīt zaudētos debitoru parādus UIN vajadzībām, ir jābūt ievērotiem 3 obligātiem nosacījumiem, kas namu pārvaldnieka uzņēmumā tika ievēroti. Kā pareizi saprast šo punktu - ja izpildās iepriekš nosauktie obligātie 3 nosacījumi, izdevumos var iekļaut fizisko personu zaudētos parādus, ja attiecīgā debitora parāda summa nepārsniedz 0,2% no kreditora (uzņēmuma, kas samazina apliekamo ienākumu) taksācijas gada neto apgrozījuma un ir veikti pasākumi parāda atgūšanai, bet parāda piedziņa tiesas ceļā netiek veikta, jo debitora parāda summa ir mazāka nekā ar tā atgūšanu saistītie izdevumi?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 2. Jūl. 2018
2017.gadā tika likvidēts šaubīgais debitors, taču savulaik šim šaubīgajam debitoram sabiedrības grāmatvedībā uzkrājums netika veidots. Grāmatojums: D2314 Šaubīgie debitori, K2310 Debitori un viss. Tagad, kad debitors ir likvidēts, kā pareizi veikt grāmatojumu? Vai šos zaudējumus var segt no iepriekšējo gadu nesadalītās peļņas? Un vai tas ietekmē uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) par 2017.gadu?
Grāmatvedība 06:32, 15. Mar. 2018
Šogad, sastādot gada pārskatu, būs jāievēro jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma prasības šaubīgo debitoru uzskaitei un norakstīšanai, tāpēc atgādinām, kā veicami grāmatojumi un kādi knifi jāņem vērā.
Gada pārskats 07:00, 26. Nov. 2018
Kā var likvidēt SIA, ja tai ir debitora parāds un nav cerību, ka tas tiks dzēsts. Vai parāda summa ir jānoraksta un kā?
Grāmatvedība 07:00, 18. Okt. 2018
It kā sākotnēji izklausās loģiski – ierobežotā pārbaude ir šķietami vienkāršāka, ātrāk veicama nekā gada pārskata revīzija, līdz ar to droši vien arī lētāka. Vai tā tas tiešām ir? Kas abām šīm pārbaudēm kopīgs, bet kas – atšķirīgs?
Gada pārskats 07:00, 9. Apr. 2018
01.01.2018. stājies spēkā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums), nosakot konceptuāli jaunu šī nodokļa aprēķinu kārtību. Līdz ar to uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par 2017.gadu ir pēdējā, kas jāsagatavo atbilstoši iepriekš spēkā esošajai sistēmai. Kas, sagatavojot 2017.gada UIN deklarāciju un veicot finanšu plānošanu nākamajiem periodiem, jāievēro papildus jau ierastajām darbībām?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 3. Apr. 2018
2016.gada pārskati bija jāsagatavo saskaņā ar jauno likumu, tāpēc pērnā gada pavasaris bija emocijām bagāts. Šogad noteikti būs vieglāk, bet ir vērts aplūkot, kādas kļūdas tika pieļautas pērn, lai no tām izvairītos šogad.
Gada pārskats 08:00, 26. Feb. 2018
2017.gada uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija sabiedrībām jāsagatavo atbilstoši likumam "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN), kas piemērojams 2017.gadam. Bet ko darīt ar atliktā nodokļa saistībām vai aktīvu šī gada 31.decembrī?
Grāmatvedība 08:00, 13. Dec. 2017
Lai gan jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums) stāsies spēkā tikai 01.01.2018., daudzi steidz to pētīt jau tagad, lai saprastu, kādas vēl atšķirības paredzētas papildus tam, ka turpmāk nodokli maksāsim 20% apmērā līdzšinējo 15% vietā, kā arī kādas deklarācijas un cik bieži būs jāiesniedz.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 2. Okt. 2017
Uzņēmumam "X" 2014.gadā radies debitoru parāds (debitors - Latvijā reģistrēts uzņēmums "Y"). Uzņēmumam "Y" uzsākts maksātnespējas process, līdz ar to uzņēmums "X" pieteicās kreditoru prasījumu sarakstā, un debitora parāds tiek norakstīts kontā "Šaubīgie debitori". 2016.gadā saskaņā ar Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra datiem uzņēmums "Y" ir likvidēts. Vai 2016.gadā uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā apliekamo ienākumu samazināšanai uzņēmums "X" var norādīt visu parāda summu vai tikai 50% no tās?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 10. Feb. 2017
Beidzot kāda laba ziņa arī grāmatvežiem! Izskatot prasības, kādas noteiktas Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā un attiecīgajos Ministru kabineta noteikumos, var secināt, ka jautājumā par uzkrājumiem, uzkrātajiem ieņēmumiem, uzkrātajām saistībām, iespējamo saistību un iespējamo aktīvu novērtēšanu nav būtisku izmaiņu. Mainās vien nianses.
Grāmatvedība 08:00, 26. Sep. 2016
Kontu plāns ir svarīgs dokuments, kas palīdz grāmatvedim taupīt dokumentu apstrādes un pilnvērtīgas informācijas saņemšanas laiku, palīdz pārvaldes personālam laikus pieņemt pareizus vadības lēmumus. Kontu plāns nevar būt vienāds visiem grāmatvežiem, visām sabiedrībām, jo pareizs kontu plāns atspoguļo sabiedrības darbības specifiku, un tām zibenīgi jāmainās, ja mainās iekšējie vai ārējie biznesa apstākļi.
Grāmatvedība 08:00, 13. Jūn. 2016
Par debitoru parādu uzskaiti ir daudz rakstīts, tomēr, slēdzot pārskata gadu, no jauna rodas jautājums, kā debitora parāds ir pareizi jānoraksta un jāapliek ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN).
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:01, 4. Apr. 2016
Debitoru parādu novērtēšanā ir jābūt ļoti uzmanīgiem: no vienas puses, jābūt pietiekamiem uzkrājumiem, lai uzņēmuma naudas plūsma būtu korekta, taču, no otras puses, uzkrājumiem nav jābūt pārāk lieliem – tādā veidā var tikt aizskartas īpašnieku intereses.
Gada pārskats 17:15, 5. Feb. 2014
2014.gads tuvojas beigām, un grāmatveži sāk gatavoties gada pārskatiem. Lai gada pārskats nesagādātu lieku satraukumu un pārsteigumu (arī vadītājiem), piedāvāju rakstu ciklu, kas grāmatvežiem, manuprāt, atvieglos darbu un būs palīgs visā finanšu gada noslēguma procesā līdz pat pārskatu sagatavošanai.
Gada pārskats 09:06, 19. Nov. 2014
Kā būtu jārīkojas situācijā, ja uzņēmums, kas ir mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs, vēlas izveidot uzkrājumus šaubīgiem debitoriem? Vai šādā gadījumā drīkst atbilstošā ceturkšņa MUN deklarācijā samazināt apgrozījumu, no kura aprēķina MUN? Un ko darīt, ja tiek izrakstīts kredītrēķins par sniegto pakalpojumu? Kura ceturkšņa MUN deklarācijā samazināt apgrozījumu?
Grāmatvedība 15:55, 14. Jan. 2013
Zaudēto debitoru parādu norakstījumu un par šaubīgiem atzīto debitoru parādu uzkrājumu summu korekcijas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā pamatā regulē likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN) 9. un 9.1 pants, pārejas noteikumu 96., 97., 105.punkts un Ministru kabineta 04.07.2006. noteikumu Nr.556 Likuma Par uzņēmumu ienākuma nodokli normu piemērošanas noteikumi (MK noteikumi Nr.556) 77., 77.1, 77.2 un 77.3 punkts. Minēto normatīvo aktu noteikumu piemērošanā jau ilgstoši pastāv vairākas neskaidrības un pat nepieņemamas situācijas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:44, 16. Jūl. 2012
Termins risku vadība mūsdienās ir plaši sastopams. Nedaudz vienkāršojot definīciju, risku vadība ir darbības, kas palīdz identificēt, novērtēt, vadīt un novērst riskus. Savukārt risks ir tāda notikuma iespējamība, kas apdraud mērķu sasniegšanu. Risku vērtē ietekmes un varbūtības izteiksmē.
Finanšu vadība 18:46, 30. Sep. 2013
Pirms vairākiem gadiem bilancē ir izveidots uzkrājums atliktajam uzņēmumu ienākuma nodoklim (UIN). Ar kādiem grāmatojumiem no šī uzkrājuma var atbrīvoties, ja nav vajadzīgs?
Gada pārskats 13:57, 11. Mar. 2013
Var būt dažādi cēloņi, kāpēc kreditors pats negrib gaidīt un saņemt parāda apmaksu. Viens no biežāk sastopamajiem iemesliem – kreditors zina, ka parāda atgūšanai būs nepieciešami papildu resursi – gan naudas, gan laika ziņā, un ka parādu var neizdoties atgūt pilnībā, līdz ar to, ja atrodas kāds cits, kas uz abpusēji izdevīgiem noteikumiem apņemas atgūt šo parādu, tiek noslēgts cesijas līgums.
Dokumenti 14:56, 10. Jūl. 2012
Saskaņā ar likumu Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN), lai noteiktu ar UIN apliekamo ienākumu, to vispirms koriģē, aizpildot UIN deklarāciju. Šajā publikācijā lasiet par apliekamā ienākuma palielināšanu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 18:49, 30. Mar. 2012
Kāda ir ietekme uz uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķinu, izveidojot uzkrājumu šaubīgiem parādiem par noguldījumiem AS Latvijas Krājbanka, kuri nav atgūti? Daļa līdzekļu ir atgūta no garantiju fonda, bet lielākā daļa - nē. Vai par norakstītiem zaudējumiem ir tiesības samazināt apliekamo ienākumu, ja nav vēl uzsākta bankas bankrota procedūra?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 12:49, 27. Feb. 2012
Grāmatvedības reģistros ierakstus var veikt, tos pamatojot ar attaisnojuma dokumentu. Attaisnojuma dokumentiem var būt ārēja un iekšēja izcelsme. Grāmatvedības izziņa ir dokuments, ko rada sabiedrība un ar kuru tiek īstenota sabiedrības vadība. Dokumenta juridiskais spēks ir tā īpašība, kas nodrošina iespēju to izmantot kādas darbības veikšanai, tiesību īstenošanai un likumīgo interešu aizstāvībai.
Dokumenti 12:11, 23. Nov. 2011
Tuvojas gada pārskata iesniegšanas termiņš un līdz ar to ir aktualizējušies dažādi jautājumi attiecībā uz gada pārskata sagatavošanas noteikumiem. Viens no jautājumiem, kas nodokļu maksātājiem nav skaidrs, ir ieņēmumu uzrādīšana mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) gada pārskatā, kā arī apgrozījuma uzrādīšana mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju deklarācijā. Kā piemēram, vai šajā deklarācijā uzrāda ieņēmumus no pamatlīdzekļu pārdošanas un valūtas kursu svārstībām?
Mikronodoklis 14:26, 25. Mar. 2011