2023.gada nogalē tika veikti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, ar kuriem tika ieviesta jauna norma. Tā paredz, ka kredītiestādes un patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēji katru gadu aprēķinās un nomaksās uzņēmumu ienākuma nodokli 20% apmērā no iepriekšējā pārskata gadā nopelnītās peļņas, neatkarīgi no tā, vai peļņa tiek vai netiek sadalīta dividendēs. Izskatām, kā šis nodoklis piemērojams praksē un kā to norādīt grāmatvedībā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 25. Apr. 2024
Viens no jautājumiem, kas e-rēķinu ieviešanā radījis neizpratni grāmatvežu vidū, ir tas, kādas izmaiņas no 2025.gada 1.janvāra attieksies uz preču piegādes dokumentiem. Lai gan uz preču piegādes dokumentiem strukturētā e-rēķina prasības tiešā veidā neattiecas, tas nenozīmē, ka, nosūtot preces, nav jāizraksta strukturēts rēķins (attaisnojuma dokuments).
Strukturētie e-rēķini 06:00, 23. Dec. 2024
Mākslīgais intelekts ir kļuvis par būtisku instrumentu mūsdienu biznesa pasaulē, ievērojami mainot finanšu vadības procesus, padarot precīzākus finanšu pārskatus, prognozes un analīzes. Šī tehnoloģija veicina kvalitatīvāku lēmumu pieņemšanu finanšu jomā, optimizē resursu sadali un samazina izmaksas, veidojot efektivitātes un inovāciju iespējas. Kā mākslīgais intelekts mainījis uzņēmumu finanšu operācijas?
Finanšu vadība 06:00, 15. Nov. 2024
Ņemot vērā, ka noliktavas pamatdarbība ir preču saņemšana, uzglabāšana un nosūtīšana, tad būtiski ir veikt preču uzskaiti, kas palīdz kontrolēt un pārzināt preču plūsmas. Lai nodrošinātu iespējami pilnīgu un korektu preču plūsmas uzskaiti noliktavā un grāmatvedībā, nepieciešami attaisnojuma dokumenti. Kādi dokumenti palīdz pierādīt preču transportēšanu?
Ņemot vērā finanšu pakalpojumu digitalizāciju un attīstību tiešsaistē, sagaidāms, ka virtuālās valūtas aizvien biežāk ienāks mūsu ikdienā. Jau šobrīd pasaulē ir vairāk nekā 2100 virtuālo valūtu, no kurām liela daļa attīstītas kā augsta riska spekulāciju objekts un nereti ir bez jebkāda ekonomiska pamatojuma, atšķirībā no to sākotnējā mērķa – kļūt par pamatu alternatīvai finanšu sistēmai. Lai korekti veiktu virtuālās valūtas uzskaiti, jāņem vērā pāris pamatprincipi.
Grāmatvedība 06:00, 20. Mai. 2024
Tiešo nodokļu, tostarp uzņēmumu ienākuma nodokļa, sistēma ir radīta vairāk nekā pirms gadsimta. Šodien uzņēmējdarības vide ir būtiski mainījusies, tāpēc Eiropas Komisija aktīvi strādā pie jaunas vienotas sistēmas ieviešanas visā Eiropas Savienībā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 16. Jan. 2023
Nodokļu risku vadības izstrāde ir aktuāla gan tiem, kas vēlas izmantot Valsts ieņēmumu dienesta padziļinātās sadarbības programmas zelta līmeņa priekšrocības, gan kases aparātu un sistēmu apkalpojošiem dienestiem, kuru obligāta prasība ir ieviest nodokļu risku vadību, gan visiem tiem, kam rūp finanšu vadība.
Finanšu vadība 06:00, 4. Nov. 2022
Sākot ar 2021. gadu, visiem Eiropas Savienībā regulēto tirgu emitentiem, sagatavojot konsolidētos gada pārskatus, ir jāievēro Eiropas vienotais elektroniskās ziņošanas formāts. Ko tas maina pārskatu sagatavotājiem un to pārbaudītājiem? Izskatīsim svarīgāko!
Gada pārskats 07:00, 15. Dec. 2021
2020. gadā tika veikta ārpakalpojumu grāmatvežu aptauja ar mērķi noskaidrot to izaicinājumus Latvijā un Lietuvā. Apskatīsim rezultātus!
Grāmatvedība 07:00, 16. Dec. 2020
Kas ir uzkrāšanas princips un ko tas nozīmē? Kā saskaņot ieņēmumus un izdevumus gada pārskatā un kā tos iegrāmatot pēc uzkrāšanas principa? Lai arī normatīvajos aktos izmaiņas šajā jomā nav bijušas jau sen, tomēr joprojām šie jautājumi nodarbina grāmatvežu prātus, un nākas pieļaut arī pa kādai kļūdai. Atkārtosim!
Gada pārskats 07:00, 27. Sep. 2021
Ir sācies gada pārskatu revīzijas laiks, un revidentiem šajā periodā ir darba pilnas rokas. Bet, vai esat aizdomājušies, kā ir attīstījusies revidenta profesija pēdējos gados? Kādi ir revidentu izaicinājumi šodien, pārbaudot pandēmijas laika gada pārskatus un sniedzot savus vērtējumus tiem, un kādas kompetences būs nepieciešamas nākotnē?
Saimnieciskā darbība 07:00, 14. Mai. 2021
Šī gada jūlijā uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanas noteikumi papildināti ar terminu – zemas pievienotās vērtības pakalpojumi. Tiem ir noteiktas atvieglotas transfertcenu analīzes un dokumentācijas prasības. Kas ir zemas pievienotās vērtības pakalpojumi? Kam un kādi atvieglojumi ir paredzēti?
Saistītās personas 07:00, 23. Sep. 2019
2019.gadā gaidāmas būtiskas un apjomīgas izmaiņas budžeta iestāžu grāmatvedībā, un ar tām ir lietderīgi iepazīties jau šobrīd, lai plānotu jaunā regulējuma ieviešanu savā iestādē.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 15. Okt. 2018
Ikdienā uz grāmatvežiem un finanšu vadītājiem gulstas liela atbildība par kārtības ieviešanu un noturēšanu uzņēmuma “makā”, tāpēc ir būtiski, lai šie cilvēki ir godprātīgi un ievēro ētikas normas. Jautājumu par profesionālo ētiku aktualizē arī profesionālās grāmatvežu sertifikācijas attīstība Latvijā.
Grāmatvedība 07:00, 22. Mar. 2019
Turpinām iepriekšējā žurnāla numurā aizsākto tēmu par sodiem un uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanu samaksātajām soda naudām. Kas te sakāms Valsts ieņēmumu dienestam (VID)? Aplūkosim pērnā gada novembrī izsniegto uzziņu (2018.gada 13.novembra uzziņa Nr.30.1-8.7/281216)!
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 10:09, 29. Mar. 2019
Standarts 9. SFPS “Finanšu instrumenti” ir spēkā jau gadu, un 2019.gada pavasarī tiks sastādīti pirmie pilnie finanšu pārskati, kuros lasītāji varēs redzēt tā ietekmi. SIA “PricewaterhouseCoopers” apkopojusi būtiskākās atziņas, ko gada laikā guvuši nefinanšu sektora uzņēmumi, ieviešot standartu.
Svarīgi 10:29, 21. Jan. 2019
Šīs publikācijas mērķis ir veicināt izpratni par pārskatu novērtēšanas procesu kopumā un Valsts kontroles (VK) sniegtajiem atzinumiem, sniegt īsu ieskatu grāmatvedības uzskaites un pārskatu sagatavošanas jaunumos budžeta iestādēm, kā arī informēt par nākotnē risināmiem jautājumiem, par kuriem būtu jāsāk domāt jau šodien.
Grāmatvedība 08:00, 17. Feb. 2017
Latvijas noieta tirgus ir samērā mazs, tādēļ daudzi uzņēmēji mēģina meklēt klientus citviet Eiropā un ārpus tās. Veikalu atvēršanai ārzemēs nepieciešami lieli ieguldījumi – telpām, personālam utt. Tomēr uzņēmējiem mūsdienās ir arī citi "ceļi", kā paplašināt biznesu ar mazākiem ieguldījumiem: interneta veikala atvēršana "eBay" iepirkšanās vietnē.
Citi 08:00, 12. Sep. 2016
Turpināsim aplūkot izmaiņas, kas stājās spēkā no šī gada 1.janvāra, ieviešot jauno Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu un ar to saistītos Ministru kabineta noteikumus. Šoreiz uzmanības lokā – ieņēmumi.
Grāmatvedība 08:00, 15. Aug. 2016
Elektronikas laikmetā grūti atrast uzņēmumus, kas grāmatvedības kārtošanu veic manuāli — papīra formā. Lielākoties tiek izmantotas dažādas grāmatvedības sistēmas vai vismaz Excel tabulas. Šoreiz par to, kas jāzina un kam jāpievērš uzmanība, izmantojot datorprogrammas un grāmatvedības programmas.
Grāmatvedība 09:00, 21. Mar. 2016
28.01.2015. notika Latvijas Republikas Finanšu ministrijas (FM) organizētais grāmatvedības forums "Gada pārskatu kvalitāte", kurā piedalījās FM grāmatvedības politikas veidotāji, Latvijas grāmatvežu profesionālo organizāciju pārstāvji un augstāko mācību iestāžu, kurās var apgūt grāmatveža profesiju Latvijā, pārstāvji. Foruma tēmas un svarīgākās atziņas ir apkopojusi Olga Molčanova, Mg.soc., Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas (LRGA) valdes locekle, Starptautiskā Sekretariāta vadītāja un Metodoloģijas komitejas vadītāja, LRGA Sertificētā profesionālā grāmatvede.
Svarīgi 13:16, 14. Feb. 2015
Konsolidēto gada pārskatu likumā (KGPL) ir noteiktas pamata prasības šādu pārskatu sagatavošanā. iFinanses.lv 11.05.2015. publikācijā "Svarīgākais par konsolidētajiem gada pārskatiem" izskatījām, kādiem uzņēmumiem ir jāveic konsolidācija, skaidrojām konsolidētā gada pārskata sastāvu un priekšdarbus, kas veicami pirms konsolidācijas uzsākšanas. Tagad ķeramies klāt praktiskiem piemēriem!
Gada pārskats 08:53, 29. Mai. 2015
Iepriekšējā rakstā apskatījām ieņēmumu un izdevumu uzskaiti un atspoguļošanu gada pārskatā. Šoreiz pievērsīšos bilancei, konkrēti - ilgtermiņa ieguldījumiem. Kā iedala ilgtermiņa ieguldījumus? Kā tos novērtēt? Un ko atspoguļot gada pārskata pielikumā?
Pamatlīdzekļi 11:03, 10. Feb. 2015
2014.gada 10.-13.novembrī Romā, Itālijā, norisinājās XIX Grāmatvežu Pasaules Kongress 2014 (World Congress of Accountants, WCOA), kurā piedalījušies ap 5 tūkstošiem atzītu grāmatvedības profesionāļu, grāmatvedības organizāciju un to apvienību, kā arī grāmatvedības nozares regulatori no visiem pasaules reģioniem.
Svarīgi 16:55, 10. Dec. 2014
Svarīgi ir apzināties, ka par transfertcenu sistēmu ir jādomā un darījumi atbilstoši jāstrukturē jau darījumu plānošanas posmā. Lai nodrošinātu atbilstošas transfertcenu sistēmas izveidi, kas tiešām atspoguļo uzņēmuma reālo situāciju, nepieciešams ieguldīt pietiekami daudz laika.
Saistītās personas 16:19, 28. Jan. 2015
Grāmatvedim un informācijas tehnoloģiju (IT) speciālistam ir atšķirīga izglītība, zināšanas un pieredze. Nereti, saņemot rēķinu no IT ārpakalpojuma sniedzēja, var rasties neizpratne, ko nozīmē tajā uzrādītie akronīmi vai ciparu kombinācijas. Var nebūt skaidrs, vai piegādāts ir pakalpojums, pamatlīdzeklis vai programmatūra. Bet varbūt piegādāts ir viss minētais, un grāmatvedim jāmežģī galva, kuros kontos to uzskaitīt, ko un kā sadalīt, apvienot vienumos, lai inventarizācijas laikā iegādāto spētu nepārprotami un pareizi identificēt.
Pamatlīdzekļi 15:55, 9. Jan. 2015
Debitori ir katra uzņēmuma, kas pārdod savas preces vai sniedz pakalpojumus uz pēcapmaksas nosacījumiem, neatņemama bilances sastāvdaļa. Līdz ar to debitoru atlikumu pārvaldīšana ir nozīmīga funkcija gan no apgrozāmā kapitāla pārvaldības, gan kredītriska pārvaldības perspektīvas.
Gada pārskats 11:34, 22. Dec. 2014
Vērtējot uzņēmumu, pirmkārt, ir nepieciešams saprast, kādam mērķim tiek veikta vērtēšana un kāds vērtības līmenis jānosaka, jo no tā būs atkarīga noteiktā vērtība.
Finanšu vadība 07:33, 1. Nov. 2013
Šajā rakstā ir aprakstīts, kas ir tirgus vērtība un tirgus cena, kādas ir praksē visbiežāk izmantotās tirgus vērtības noteikšanas metodes, katras metodes plusi un mīnusi, kā arī visbiežāk pieļautās kļūdas, vērtējot ar konkrēto metodi.
Finanšu vadība 10:18, 8. Nov. 2013
Palielinoties starptautiskajai preču apritei pasaulē, likumsakarīgi aug arī nepieciešamība pēc ātrākas un ērtākas šo preču plūsmas apkalpošanas. Lai efektīvāk organizētu gan komersantu, gan atbildīgo valsts iestāžu darbu, ir izveidota īpaša atvieglojumu un vienkāršojumu sistēma preču plūsmas kontrolei pāri Eiropas Savienības (ES) robežai. Viena no būtiskākajām tās sastāvdaļām noteikti ir atzītā komersanta statusa izveide saskaņā ar ES normatīvajiem aktiem. Sākotnēji šāda statusa izveides nepieciešamība tika nostiprināta Pasaules Muitas organizācijas izveidotajā SAFE standartu sistēmā drošībai un vienkāršojumiem starptautiskajā tirdzniecībā, savukārt ES tā ir noteikta ar grozījumiem Muitas kodeksā, kas stājās spēkā 2008.gadā.
Saimnieciskā darbība 11:36, 10. Okt. 2013