2024.gads straujiem soļiem tuvojas izskaņai, kas nozīmē, ka ir pienācis laiks atskatīties uz šī gada "iFinanses" lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 10:41, 11. Dec. 2024
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 23. Dec. 2024
2024.gada decembrī bija gan daudz svētku dienu, gan arī 2 pārceltas darba dienas. Kā pareizi aprēķināt darba samaksu par decembri? Kā svētku dienas un pārceltās darba dienas ietekmē piešķirtā atvaļinājuma garumu un kā pareizi aprēķināt atvaļinājuma naudu? Kā aprēķināt slimības naudu, ja darbnespēja iestājusies gada nogalē?
Darba samaksa 06:00, 8. Jan. 2025
Kā uzskaita prombūtni darbiniekam, kura lidojums reiss, lai atgrieztos no komandējuma vai darba brauciena, tiek pārcelts par 3 dienām vēlāk? Kā šī situācija izskatās no juridiskās puses?
Tiesības 06:00, 7. Jan. 2025
Ziemassvētki pagājuši, un visai dinamiski jau ir iesācies jaunais gads. Tomēr vēl pavisam nedaudz atskatīsimies uz 2024.gadu, iepazīstoties ar decembra "iFinanses" lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 10:08, 6. Jan. 2025
Vai un kā uzskaita prombūtni darbiniekam, kas bijis komandējumā vai darba braucienā, ja atgriešanās lidojuma reiss pārcelts par 3 dienām vēlāk? Kā šādā situācijā rīkoties?
Darba laiks 09:00, 10. Okt. 2024
Daudziem uzņēmumiem pavisam ierasta situācija – uzņēmuma vadība nākamajā dienā pēc svētkiem ļauj darbiniekiem ierasties darbā vēlāk, piemēram, 25.jūnijā visi ierodas darbā ap plkst. 12.00. Bet rodas jautājums – kā šādā situācijā uzskaitīt darbinieku darba laiku? Kā pilnu darba dienu? Vai nepieciešams noslēgt rakstisku vienošanos par šādu kārtību, vai pietiek ar mutisku vienošanos? Atbild Anda Ziemele un "Cobalt" speciālisti – Roberts Gusts un Ivo Maskalāns. Un viedokļi ir atšķirīgi.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 12. Sep. 2024
Atbilstoši Komerclikumam valdes locekļi vienmēr ir darbā un viņu atbildība par uzņēmuma darbību ir pastāvīga. Bet kā ir ar valdes locekļa transportlīdzekli? Vai var uzskatīt, ka arī tas vienmēr tiek izmantots darba vajadzībām, līdz ar to visi transportlīdzekļa izdevumi ir saimnieciskās darbības izdevumi un pievienotās vērtības nodoklis ir atskaitāms 100% apmērā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 24. Sep. 2024
Runājot par darbu, lielākoties saprotam darba tiesiskās attiecības, kas nodibinātas uz darba līguma pamata. Iedziļinoties un izpētot veicamā darba apjomu, veidu un darba apstākļus, bieži vien pastāv iespēja noslēgt citu civiltiesisku līgumu, uz kura pamata veikt samaksu par darbu.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 21. Jūn. 2024
Uzņēmumā daļai darbinieku ir noteikts summētais darba laiks, no janvāra koplīgumā paredzētais virsstundu pārskata periods ir 2 mēneši. Tas nozīmē, ka virsstundas darbiniekam tiek aprēķinātas pārskata perioda beigās – februāra beigās. Kā rīkoties gadījumā, ja darbinieks pārtrauc darba attiecības pirms pārskata perioda beigām, piemēram, 10.februārī? Vai šajā gadījumā par pārskata periodu tiek uzskatīts laika posms no 1.janvāra līdz 10.februārim? Vai pārsniegtās stundas uzskatāmas par virsstundām? Vai tomēr virsstundas netiek rēķinātas, jo nav nostrādāts pilns pārskata periods?
Darba laiks 06:00, 16. Apr. 2024
Uzņēmumiem, kuriem nepieciešams sagatavot produkciju vai izpildīt konkrētu uzdevumu noteiktā laika periodā, bieži vien nākas strādāt nepārtrauktā darba režīmā, proti, darbs jāorganizē maiņās. Kā aprēķināt darba samaksu? Vai ir jāievēro kādi nosacījumi?
Darba samaksa 06:00, 10. Mai. 2024
Sen pagājis tas laiks, kad komandējums bija ekstra, kurā devās tikai vadība. Šobrīd darbinieku komandējumi ir pašsaprotama lieta, ko nevarētu teikt par komandējumu atskaitēm. Sarunās ar uzņēmumu vadītājiem rodas iespaids, ka tikai grāmatvedis saprot, ka bez atskaitēm nav izmaksu. Diemžēl vēl joprojām ir uzņēmumi, kuri uzskata, ka pieprasīt komandējuma atskaiti ir grāmatveža untums vai nejauka atriebība.
Bieži vien, darbinieku nosūtot komandējumā, neskaidrības rada jautājums, vai pavadītais laiks, kas iekrīt brīvdienā, no galamērķa arī ir darba laiks vai tomēr atpūtas laiks. Ņemot vērā, ka darbinieks nevar šo laiku pavadīt, kā viņš vēlas, proti, pavada to darba devēja rīcībā saskaņā ar rīkojumu par komandējumu. Vairāki aspekti norāda uz to, ka tas ir darba laiks, bet kā ir patiesībā?
Lai zinātu, cik ilgi jāglabā darba laika uzskaites tabulas, vispirms jāsaprot, kā šo dokumentu klasificēt un kādam mērķim tas turpmāk varētu kalpot. Tāpēc pētām gan darba, gan grāmatvedības, gan arhīvu normatīvo aktu prasības.
Darbinieks, kam noteikts normālais darba laiks - 5 dienas nedēļā, 8 stundas dienā, dodas komandējumā uz Eiropas Savienības dalībvalsti saskaņā ar darba devēja rīkojumu. Darbinieks komandējumā dodas pēc sava darba laika un atgriežas sestdienā. Vai laiku, kas pavadīts ceļā uz galamērķi (un no tā) un neietilpst darba laikā, var uzskatīt kā virsstundas vai nakts darbu un apmaksāt saskaņā ar Darba likumā noteikto kārtību? Vai darbiniekam var piešķirt apmaksātu brīvdienu par ceļā pavadīto laiku?
Darba samaksa 06:00, 5. Jan. 2023
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 18. Okt. 2023
No lasītājiem nereti saņemam jautājumu par to, kāda ir atšķirība starp summēto un nepilno darba laiku. Vai summētais darba laiks var būt nepilnais darba laiks? Un kuras Darba likuma normas jāpiemēro šādā gadījumā? Tāpēc papētīsim, kas ir summētais un kas – nepilnais darba laiks, kādas ir to atšķirības, kad labāk izvēlēties vienu un kad – otru darba laika veidu.
Darba laiks 06:00, 12. Aug. 2022
Šī gada 28.maijā, īsi pirms pusnakts, Saeima pieņēma grozījumus likumā, tā pasludinot 2023.gada 29.maiju jeb dienu pēc Latvijas hokeja komanda izcīnīja bronzas medaļu 2023.gada Pasaules hokeja čempionātā par svētku dienu. Kādu ietekmi šis lēmums atstāja uz grāmatvedības procesiem?
Darba samaksa 06:00, 12. Jūn. 2023
Darbiniekam noteikts summētais darba laiks ar pārskata periodu trīs mēneši. Pirmajā mēnesī nostrādātas trīs darba dienas, pēc tam atvērta darbnespējas lapa, kura turpinās līdz pārskata perioda beigām. Pirmajā mēnesī normas stundu skaits, ņemot vērā slimības lapu, ir divas darba dienas. Rezultātā, noslēdzoties pārskata periodam, ir izveidojušās virsstundas. Kurā mēnesī tās jānorāda? Vai par virsstundu darbu ir jāvienojas rakstveidā, un vai pirmā mēneša darba grafikā jāveic izmaiņas?
Darba laiks 06:00, 20. Jan. 2023
Darbinieks nosūtīts komandējumā uz vienu mēnesi. Darba pienākumus neveic brīvdienās (nedēļas nogalēs). Vai šīs brīvdienas arī jāskaita kā darba dienas un attiecīgi – darba stundas, un vai jāpiešķir atpūtas laiks par tām, atgriežoties no komandējuma?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 2. Feb. 2023
2022.gada 1.augustā stājās spēkā grozījumi Darba likumā (DL), ieviešot jaunu regulējumu situācijām, ja nodarbinātības veida dēļ sākotnēji darba devējam nav iespējams noteikt paredzamu darba grafiku darbiniekam. Kādos gadījumos (amatos) un kādiem darbiniekiem piemērojams šāds darba laika veids? Kā uzskaitīt darba laiku, un par kurām stundām ir jāmaksā alga?
Darba laiks 15:35, 14. Feb. 2023
Gan ar darba, gan uzņēmuma līgumu tiek regulēta zināma darba veikšana pret atlīdzību kādas personas labā. Ņemot vērā, ka praksē apzināti, kā arī neapzināti darba līgums tiek jaukts ar uzņēmuma līgumu vai otrādi, par uzņēmuma līgumu jārunā kontekstā ar darba līgumu, jo, lai gan minētie līgumi ir līdzīgi, starp tiem pastāv būtiskas atšķirības.
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 31. Okt. 2022
Uzņēmumi joprojām ir spiesti pielāgoties jauniem apstākļiem, ieviešot arvien jaunus risinājumus, lai regulētu jautājumus par darbinieku darba vietu un darba laiku. Attālinātā darba apstākļos aktuāls un bieži vien arī neskaidrs ir jautājums par pareizu darba laika uzskaiti. Sevišķi svarīgi tas ir, runājot par tā saukto dežūrlaiku. Izskatīsim tiesas atziņas par šo jautājumu!
Darba tiesības 08:51, 15. Jan. 2021
Darba likumā 2022.gada 1.augustā stājās spēkā izmaiņas attiecībā uz darba laika noteikšanu gadījumos, kad darbiniekam darba dienas un darba laiks iepriekš nav paredzami. Kā sagatavot darba grafiku un noteikt darba laiku šādos gadījumos? Izskatīsim!
Darba laiks 06:00, 24. Aug. 2022
Pamazām vasara tuvojas beigām, un lielais vairums pēc labi pavadīta atvaļinājuma sāk atgriezties darbos – kurš birojos, kurš attālināti. Uzreiz varu iepriecināt - atvaļinājumu laiks bijis arī mūsu likumdevējam, un likumu jomā nekāda revulūcija šajā laikā nav notikusi. Bet kādi bija svarīgākie jautājumi strādājošajiem kolēģiem? Izskatām “iFinanses” jūnija-jūlija lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 23:03, 18. Aug. 2022
Piesardzības princips ir viens no grāmatvedības uzskaites pamatprincipiem. Šajā rakstā skaidrosim piesardzības principa jēgu un nozīmi dažādu finanšu pārskatu posteņu atzīšanā un novērtēšanā.
Finanšu vadība 06:00, 15. Aug. 2022
Ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus vērtē ne tikai atbilstoši juridiskajai formai, bet arī darījuma ekonomiskajai būtībai, atgādina Valsts ieņēmumu dienests informatīvajā materiālā “Ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi”.
VID informācija 11:28, 19. Jūl. 2022
Par darba laiku komandējumos redakcijā saņemam neskaitāmus jautājumus: vai laiks ceļā ir komandējuma laiks? Ja komandējums ir sestdienās un svētdienās, vai arī tas tiek uzskatīts par darba laiku un par šīm dienām arī jāmaksā komandējuma nauda? Par visu pēc kārtas!
Klausies
Darba laiks
08:24, 28. Jūl. 2021
Ja darbiniekam noteikta sešu dienu darba nedēļa – cik ilgs ikgadējais atvaļinājums viņam pienākas un, svarīgākais, cik apmaksātas dienas – 20 vai tomēr 24?
Klausies
Atvaļinājums
06:00, 28. Jūn. 2022
Sācies atvaļinājumu laiks, tāpēc izskatīsim vidējās izpeļņas jautājumus, kas parasti sagādā lielākās neskaidrības un kļūdas.
Vidējā izpeļņa 06:00, 30. Mai. 2022
//= $article['Article']['score'] ?>
Akorda alga
Akorda algu aprēķina atbilstoši paveiktā darba daudzumam neatkarīgi no laika, kādā tas padarīts. Kādos gadījumos darbiniekam noteikt akorda algu? Vai akorda algas gadījumā ir jāuzskaita arī nostrādātais darba laiks, un kā to darīt?
Darba samaksa 09:04, 12. Jan. 2022
Ja darbinieks atskaites periodā (trīs mēnešos) nenostrādā visas normatīvās stundas, vai darba devējam ir pienākums tās atlīdzināt? Ja ir, tad kā tās jārēķina – pēc nostrādāto stundu samaksas vai vidējās izpeļņas, kā par dīkstāvi?
Darba samaksa 07:00, 28. Dec. 2021
Lai palīdzētu dažādu profesiju pārstāvjiem plānot, uzskaitīt un kontrolēt darbinieku darba laiku atbilstoši Darba likuma prasībām, piedāvājam darba laika kalendāru 2022. gadam. Grāmatvežiem kalendārs palīdzēs darba samaksas un vidējās izpeļņas aprēķināšanai.
Darba laiks 07:00, 8. Nov. 2021
Uzņēmums plāno pieņemt darbinieku uz četrām stundām dienā. Vai drīkst darba līgumā noteikt mēneša darba algu, piemēram, 250 eiro mēnesī, un noteikt, ka darbinieks strādās 20 stundas mēnesī? Vai arī šādā gadījumā noteikti jānosaka stundas likme?
Darba laiks 07:00, 12. Okt. 2021
Apčī! Khm-khm! Šņurkt! Sākoties rudenim, šādas skaņas diemžēl dzirdamas gan mājās, gan uz ielas, jo ir sākusies slimību sezona. Tāpēc ir īstais brīdis, lai atgādinātu par dažādiem slimības naudas aprēķinu variantiem un situācijām. Uz veselību!
Darba samaksa 07:00, 20. Okt. 2021
Kādas izmaiņas plānotas nodokļu jomā? Vai tiks saglabātas minimālās sociālās iemaksas? Vai resursu cenas turpinās pieaugt? Vai plānoti valsts atbalsta instrumenti Covid ietekmes mazināšanai? Kā organizēt darba vidi Covid apstākļos? Kurš uzņemsies atbildību par pārrāvumiem darbā pašizolācijas vai bērnu attālināto mācību dēļ? Šie ir tikai daži no jautājumiem, par kuriem šodien diskutējam forumā “Finanšu prognozes 2022”. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, interneta žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 09:00, 9. Nov. 2021
Darbiniekam noteikts summētais darba laiks – samaksa tiek veikta pa nostrādātajām stundām. Kā jāuzskaita alga par laiku, kamēr darbinieks ir ceļā uz komandējuma vietu?
Darba samaksa 07:00, 10. Aug. 2021
Darbinieks tiek nosūtīts mācību, prakses komandējumā ārpus Latvijas uz sešiem mēnešiem, lai mācītos un atrastos praksē darba dienās no pirmdienas līdz piektdienai, bet sestdienās un svētdienās ir atpūtas laiks – joprojām atrodas komandējuma vietā. Kādi izdevumi darba devējam ir jāsedz un jākompensē par sestdienām un svētdienām komandējuma periodā?
Darba samaksa 07:00, 9. Jūl. 2021
Vasara tradicionāli daudziem ir atpūtas laiks, tāpēc šoreiz par svarīgāko atvaļinājumu aprēķinos. Kā Covid-19 izraisītā dīkstāve ietekmē vidējās izpeļņas aprēķinus? Kā piešķirt atvaļinājumu, kurā iekrīt Līgo un Jāņu diena vai arī pārceltā darba diena? Par visu pēc kārtas!
Atvaļinājums 07:00, 26. Mai. 2021
Daudzi skolēni vasaras brīvlaikā cenšas sameklēt darbu un nopelnīt naudiņu. No cik gadiem viņi drīkst strādāt? Cik stundu dienā drīkst strādāt? Kādi ir minimālie ienākumi? Kādus darbus viņi drīkst veikt? Sniegšu atbildes uz šiem un vēl citiem jautājumiem par skolēnu nodarbinātību vasaras mēnešos.
Darba laiks 07:00, 21. Jūn. 2021
Summētais darba laiks, pārdomāti izvēloties pārskata periodu, nereti var izrādīties izdevīgākais darba organizēšanas veids. Tomēr tas prasa arī precīzu uzskaiti un papildu aprēķinus, lai tiktu ievērotas Darba likumā noteiktās prasības par normu stundām un darba samaksas aprēķiniem. Īpaši, ja pārskata mēnesī iekrīt svētku dienas, slimības vai citas dienas, kad darbs netiek veikts attaisnojošu iemeslu dēļ.
Darba laiks 07:00, 23. Apr. 2021
Vasaras saulgriežu noskaņās pie lasītājiem ir devies drukātā žurnāla “iFinanses” jūnija numurs. Iepazīstieties ar dažām no jaunā numura aktuālākajām tēmām!
Svarīgi 16:17, 28. Mai. 2021
Kā darbiniekam, kas saskaņā ar grafiku darbu var veikt jebkurā nedēļas dienā, aprēķināt normas stundas mēnesī? Kā tās mainītos, ja, piemēram, saskaņā ar koplīguma nosacījumiem darba devējs darbiniekam apmaksātu trīs dienas – piektdiena, sestdiena, svētdiena?
Vai darbiniekam, kas strādā maiņu darbu pa 24 stundām, dodoties mēnesi ilgā atvaļinājumā no 2020. gada 3. decembra (1. un 2. decembris saskaņā ar grafiku ir brīvdienas), normas stundas decembrī būtu 16 (8 + 8)? Vai šīs stundas būtu jāapmaksā, jo nav strādāts?
Darba laiks 07:00, 16. Mar. 2021
Atvaļinājuma periodu var noteikt dažādi – kā konkrētu nedēļu vai dienu skaitu vai konkrētus datumus. Jāņem vērā, ka atkarībā no tā, kā rīkojumā noformēts atvaļinājuma periods, veidojas dažāds atvaļinājuma dienu un līdz ar to arī apmaksājamo dienu skaits. Sevišķi rūpīgi aprēķini jāveic, ja atvaļinājuma laikā iekrīt svētku dienas.
Atvaļinājums 07:00, 10. Feb. 2021
Darbinieks tiek nosūtīts komandējumā no Liepājas uz Rīgu, lai apmeklētu klientu. Lai paspētu novadīt prezentāciju, no Liepājas viņš izbrauc plkst. 6.00, bet atpakaļ atgriežas plkst. 21.00. Darbinieka standarta darba laiks ir no 8.00 līdz 17.00. Vai par šīm ceļā pavadītajām papildu stundām jāmaksā kā par virsstundām? Vai ceļš šajā gadījumā skaitās darbalaiks?
Darba laiks 17:37, 17. Mar. 2020
Kā noteikt summētā darba laika pārskata periodu, kad darbinieks nav veicis darbu, jo atradies attaisnotā prombūtnē? Un kā šādas pārskata perioda izmaiņas ietekmē virsstundu darba aprēķinu? Izskatīsim jaunāko Senāta spriedumu!
Darba tiesības 07:00, 17. Feb. 2020
Uzņēmumu sekmīgai saimnieciskai darbībai, biznesa attīstībai un izvirzīto mērķu sasniegšanai ir nepieciešama laba darba organizācija un pareiza darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas var palīdzēt efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs. Tas izstrādāts atbilstoši spēkā esošajiem tiesību aktiem – pamatā Darba likumam.
Darba laiks 07:00, 30. Dec. 2020
Kā vidējo izpeļņu aprēķināt valdes loceklim? Ar valdes locekli ir noslēgts darba līgums, bet saskaņā ar Darba likumu valdes loceklim darba laika uzskaite nav jāveic, jo viņa darba laiks nav normēts.
Vidējā izpeļņa 07:00, 1. Dec. 2020
Darbiniekam noteikts summētais darba laiks ar trīs mēnešu pārskata periodu. Jautājums ir par virsstundu darbu – vai to nosaka Darba likuma 140. panta 4. punkts (aizliegts nodarbināt darbinieku ilgāk par 24 stundām pēc kārtas un 56 stundām nedēļā) vai arī 136. panta 5. daļas ierobežojums (virsstundas nedrīkst pārsniegt vidēji 8 stundas 7 dienu periodā, ko aprēķina pārskata periodā, kas nepārsniedz 4 mēnešus)?
Darba samaksa 08:15, 12. Okt. 2020
Vai darbiniekiem, kas nodarbināti nepilnu darba laiku, pirms svētkiem pienākas saīsinātā darba diena?
Darba laiks 06:49, 17. Nov. 2020
Turpinām “iFinanses” oktobra numurā aizsākto tēmu par darba koplīgumiem. Un šoreiz izskatīsim darba koplīguma saturu – kādus labumus darbiniekiem tajā var noteikt un kādus būtiskus darba attiecību jautājumus tajā vajadzētu ietvert.
Tiesības 07:00, 23. Okt. 2020
Ņemot vērā epidemiologu izvērtējumu par pieaugošiem Covid-19 izplatības riskiem, no 9. novembra līdz 6. decembrim Latvijā tiek izsludināta ārkārtējā situācija, nosakot stingrus pulcēšanās ierobežojumus sabiedriskās vietās, informē Valsts kanceleja. Noteikti ierobežojumi vairākiem saimnieciskās darbības veidiem, kā arī darba devēji ir aicināti izvērtēt attālinātā darba iespējas.
Likumdošana 17:03, 8. Nov. 2020
Bieži vien uzņēmumu praksē rodas situācija, kad jāveic kāds projekts un jāpiesaista noteikti speciālisti. Uzņēmējs saskaras ar dilemmu, kādu līgumu slēgt – uzņēmuma vai darba līgumu. Mēģināsim noskaidrot, kādos gadījumos jāslēdz darba, nevis uzņēmuma līgums, un kādi nodokļu riski veidojas, ja darījumu attiecības nav korekti noformētas!
Tiesības 07:00, 2. Okt. 2020
Visticamāk, atvaļinājumu grafiks jūsu darbavietā jau ir izveidots un apstiprināts. Ja tomēr nav, ir beidzamais brīdis to izdarīt, jo atvaļinājumu laiks ir klāt. Darbiniekiem, kuri ir atbildīgi par atvaļinājumu piešķiršanu un naudas aprēķiniem, laiks atkārtot pamata informāciju un uzzināt par potenciālajiem klupšanas akmeņiem.
Atvaļinājums 07:00, 31. Mai. 2019
Mūsu uzņēmumā daļa darbinieku strādā summēto darba laiku. Tā kā darbs norit ārvalstīs, darbinieki savu darba grafiku nosaka paši. Nereti darbinieki vēlas strādāt 3 kalendārās nedēļas pēc kārtas (t.i., darbs katru dienu, izņemot svētdienas, un apmēram 6 līdz 8 vai 10 stundas dienā). Pēc šī perioda, t.i., 3 kalendārajām nedēļām, darbinieks atgriežas mītnes zemē (Latvijā) un dodas brīvdienās. Parasti brīvdienas ir 1 vai pat 2 kalendārās nedēļas. Tādējādi darbiniekam tiek nodrošināts atpūtas laiks. Vai šī 1 - 2 kalendārās nedēļas darba devējs drīkst piešķirt kā brīvdienas saskaņā ar darba laika uzskaites grafiku? Vai tomēr katru reizi darbiniekam jāpiešķir apmaksāts vai bezalgas atvaļinājums? Ja tas uzskatāms par apmaksātu atvaļinājumu, darbinieka atvaļinājums gadā būtu ilgāks nekā 4 kalendārās nedēļas jeb 28 dienas. Vai šāda situācija ir pieļaujama?
Darba laiks 08:00, 24. Okt. 2017
Radusies neskaidrība par dienas naudas izmaksas apmēru gadījumā, ja darbinieks tiek norīkots komandējumā Latvijas teritorijā uz vienu dienu, bet komandējums ilgt no agra rīta līdz pat vēlam vakaram (darbinieks dodas uz semināru, piemēram, no Daugavpils uz Rīgu). Vai dienas naudu var maksāt pilnā apmērā? Vai tikai daļēji? Ir dzirdēti komentāri no Valsts ieņēmumu dienesta darbiniekiem, ka ja atgriežas no komandējuma šīs pašas dienas vakarā (neskatoties uz vēlo laiku), dienas nauda nepienākas. Ja tomēr darba devējs izmaksā 8 eiro, tad tie ir jāapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām.
Darba samaksa 07:00, 25. Mar. 2020
Labklājības ministrija aicina darba devējus, nodarbinātos un darba aizsardzības speciālistus pārskatīt darba vides risku novērtējumu, īpašu vērību pievēršot tieši bioloģiskajam darba vides riskam (šajā gadījumā – COVID-19 vīrusam), pārskatīt un veikt pasākumus, kas vērsti uz saskares ar vīrusu ierobežošanu un vīrusa tālākas izplatības ierobežošanu.
Svarīgi 10:00, 17. Mar. 2020
Darba likums nereglamentē, kā jāaprēķina ikgadējā atvaļinājuma samaksa katram darba laika veidam, tas ir darba devēja kompetences jautājums. Darba devējam atliek vien līgumā ierakstīt atbilstošo darba laika veidu, tomēr praksē redzam, ka to noteikt reizēm nav nemaz tik vienkārši.
Atvaļinājums 07:00, 7. Feb. 2020
Lai darbinieku darbu padarītu produktīvāku, veicot dažādus uzlabojumus darba vietās, var automatizēt vai mehanizēt procesus, ieviest jaudīgākas un modernākas datora programmas u.tml. Kā viens no rīkiem, kas atvieglos dažādu speciālistu, tai skaitā, grāmatvežu, darbu, darba devējiem tiek ieteikts jaunais darba laika kalendārs 2020.gadam, kuru var uzskatīt par metodisko materiālu.
Darba laiks 07:07, 30. Dec. 2019
Uzņēmumā uz pilnas slodzes darba vietu pieteicies darbinieks, kas personīgu iemeslu dēļ nevar strādāt pilnu darba laiku (dzīvo Dobelē, kas ir tālu no Rīgas, līdz ar to darbiniekam izdevīgāk uz darbu braukt trīs reizes nedēļā). Vai darba devējam atbilstoši Darba likumam ir tiesības šādam darbiniekam noteikt summēto darba laiku, ja summētais darba laiks izriet nevis no darba specifikas, bet gan darbinieka varēšanas? Ņemot vērā sarežģīto darba tirgu, darba devējs ieinteresēts pieņemt darbā konkrēto darbinieku.
Darba laiks 07:00, 29. Nov. 2019
No Valsts darba inspekcijas saņemts aizrādījums par darba laika formulējumu darba līgumā, norādot, ka Darba likumā nav pieļauts nepilns summētais darba laiks. Kā pareizi noteikt darba laiku darba līgumā, ja dienu skaits nedēļā un stundu skaits dienā ir mainīgs, jānodrošina trīs maiņas dienā un visām maiņām nav iespējams nodrošināt astoņu stundu darba laiku? Kā darba līgumā formulēt darba laiku dažādos gadījumos?
Darba laiks 07:00, 13. Nov. 2019
Šī gada 5.jūlijā Senāta Administratīvo lietu departaments izskatīja administratīvo lietu SKA‑433/2019 saistībā ar darba devēja pieteikumu par Valsts darba inspekcijas lēmuma Nr.2015‑04/248‑2016-05-05/164 atcelšanu. Tiesas spriedumā iekļautas vairākas nozīmīgas atziņas par Darba likuma piemērošanu, ja darbinieks netiek nodarbināts svētku dienās. Šis spriedums sniedz atbildes uz iepriekš no prakses izrietošiem jautājumiem un diskusijām.
Darba tiesības 07:00, 1. Nov. 2019
Darba devējs (pašvaldība) ir noslēdzis pilnvarojuma līgumu ar pašvaldības kapitālsabiedrības valdes locekli, nosakot viņam nepilnu darba laiku – 16 stundas nedēļā. Darbinieks tiek nosūtīts uz kursiem nedēļas garumā, ieskaitot sestdienu, un tie katru dienu ilgst astoņas stundas. Kā aprēķināt darba samaksu un virsstundu piemaksu? Vai par sestdienu arī jāaprēķina virsstundas?
Darba samaksa 07:00, 4. Okt. 2019
Nav nekas neparasts, ka jaunieši vēlas paralēli mācībām piepelnīties. Taču, pieņemot bērnu vai jaunieti darbā, ir jāievēro vairākas nianses, piemēram, kādos darbos un kādā kārtībā drīkst nodarbināt nepilngadīgas personas, kā noslēgt darba līgumu un izmaksāt atlīdzību, u.c. būtiskus jautājumus, lai izvairītos ne tikai no iespējamiem nelaimes gadījumiem darba vietā, bet arī administratīvajiem sodiem.
Tiesības 07:00, 27. Sep. 2019
Pieaugot iespējām iegūt sadarbības partnerus, veikt darbinieku apmācības, piedalīties izstādēs un pasākumos starptautiskajā biznesa vidē, Latvijas uzņēmēji dažādu komandējumu rezultātā arvien vairāk saņem rēķinus, kurus izraksta pakalpojumu sniedzēji un preču piegādātāji ārvalstīs. Daudzi no tiem tiek izrakstīti ar citas valsts pievienotās vērtības nodokli. Vai to var atskaitīt kā priekšnodokli? Kā to izdarīt?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 26. Aug. 2019
Vasara ir aizvadīta un daudziem septembris saistās tieši ar 1.septembri, kad vecāki vēlas pavadīt savu atvasi uz skolu, jo īpaši, ja šī ir bērna pati pirmā skolas diena dzīvē. Tāpēc aktuāls ir jautājums – vai šajā dienā vecākiem pienākas papildu atvaļinājuma diena un darba devējiem ir pienākums tādu piešķirt? Ko nosaka likums? Un kādos gadījumos vēl var izmantot papildatvaļinājumu?
Atvaļinājums 07:00, 19. Aug. 2019
Līdz ar jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu ieviests jauns termins – personāla ilgtspējas pasākumi. Doma visnotaļ lieliska, tomēr definīcija ir tik plaša, ka vairs nav saprotams, kas tad īsti tiek uzskatīts par ilgtspējas pasākumu, bet kas – par ikdienišķiem saimnieciskās darbības izdevumiem, bez kuriem sabiedrības darbība nav pat iedomājama.
Izdevumi 07:00, 9. Sep. 2019
Summētā darba laika gadījumā darbinieka nostrādātās stundas katru mēnesi var atšķirties, un bieži vien darbiniekam atbilstoši grafikam ir jāstrādā nakts laikā (nakts darbs), kā arī svētkos, un daudz biežāk nekā citos darba veidos var rasties virsstundu darbs. Kā šādā gadījumā aprēķināt vidējo izpeļņu? Vai jāņem vērā stundas vai dienas vidējā izpeļņa?
Darba laiks 09:59, 17. Jūl. 2019
Darbinieks jau ir izlietojis 14 kalendāra dienas no ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma, pagājuši četri mēneši kopš darbinieka pēdējās atvaļinājuma dienas, un viņš, vienojoties ar darba devēju, piesaka nākamo atvaļinājumu no 1. līdz 5.maijam. No Darba likuma izriet, ka atvaļinājums jāpagarina par divām svētku dienām (1. un 4.maiju) un darbiniekam darbā jāatgriežas 8.maijā, tomēr viņš labprātīgi ierodas darbā jau 6.maijā. Kāds ir atlikušais atvaļinājuma uzkrājums, ja darbinieks nav izmantojis atvaļinājuma pagarinājumu?
Atvaļinājums 07:00, 11. Jūl. 2019
Uzņēmumā, kas organizē dažādu specialitāšu ārstu izbraukumu konsultācijas, ārsti tiek pieņemti darbā uz darba līguma pamata, bet neiesniedz algas nodokļu grāmatiņas. Alga tiek rēķināta procentuāli no ieņēmumiem konkrētajā dienā, kad sniegtas konsultācijas, kas notiek reizi mēnesī, piecu līdz sešu stundu garumā. Kā pareizi aprēķināt atvaļinājuma naudu? Piemēram, ārsta ieņēmumi vienā dienā ir 300 eiro, no tiem 65% jeb 195 eiro tiek izmaksāti ārstam algā, ieturot visus likumdošanā paredzētos nodokļus.
Atvaļinājums 07:00, 11. Jūn. 2019
Darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks ar pārskata periodu – trīs mēneši. Darbinieks piesaka atvaļinājumu no 2019.gada 22. līdz 24.martam, tas ir, trīs dienas, no kurām divas (23. un 24.marts) ir sestdiena un svētdiena. Kuras no šīm dienām tiks apmaksātas? Kā aprēķināt atvaļinājuma naudu, ja darbinieks piesaka tikai 23. un 24.martu, kas attiecīgi ir sestdiena un svētdiena?
Atvaļinājums 07:00, 26. Apr. 2019
Vai, aprēķinot virsstundas summēto darba laiku strādājošajiem, ir jāņem vērā tikai Darba likuma 140.panta 4.daļas ierobežojums – aizliegums nodarbināt darbinieku ilgāk par 24 stundām pēc kārtas un 56 stundām nedēļā –, vai arī 136.panta 5.daļas ierobežojums – virsstundas nedrīkst pārsniegt vidēji 8 stundas 7 dienu periodā, ko aprēķina pārskata periodā, kas nepārsniedz 4 mēnešus?
Darba laiks 07:00, 13. Feb. 2019
Darbinieks tiek atbrīvots uz Darba likuma 47.panta 1.daļas pamata, t.i., pārbaudes laika neizturēšana. Rīkojums izdots 23.novembrī, kas ir piektdiena (darbiniekam noteiks nepilnais summētais darba laiks), 24. un 25.novembris darbiniekam brīvs, 26.novembris - darba diena. Kurš datums - 25. vai 26.novembris - jānorāda rīkojumā kā diena, kurā izbeigtas darba tiesiskās attiecības?
Tiesības 07:00, 23. Jan. 2019
Izaicinājums, ar kuru jau tagad ir jāsastopas darba devējiem un kas tuvākajā nākotnē kļūs tikai aktuālāks, ir darbaspēka trūkums. Šādos apstākļos darba devējam jo svarīgāk ir racionāli plānot darbinieku darba laiku un izvērtēt viņu funkcijas.
Darba laiks 07:00, 31. Dec. 2018
Darbinieks strādā normālo darba laiku ar noteiktu mēnešalgu 1050 eiro. Pēc kalendāra novembrī ir 21 darba diena, septiņas brīvdienas, viena svētku diena brīvdienā (tātad darbiniekiem tā nav jākompensē, jo neiekrīt parastā darbadienā) un viena papildu piešķirta brīvdiena – 19.novembris. Ja šogad svētdienā, 18.novembrī, kādam tomēr ir jāstrādā, tad to dienu apmaksā dubultā, bet ja 19.novembrī rodas šāda situācija, tad apmaksā parastā kārtībā un piešķir vienu brīvdienu citā dienā. Kā par novembri aprēķināt vidējo izpeļņu:
Darba samaksa 07:00, 30. Nov. 2018
Jauna gada sākums strauji tuvojas, tas nozīmē, ka pavisam drīz stāsies spēkā nozīmīgas izmaiņas budžeta iestāžu grāmatvedībā. Turpinām ar tām iepazīstināt, šoreiz plašāk par papildināto un precizēto kontu plānu.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 3. Dec. 2018
Tuvojoties gada beigām, uzņēmumi vairāk domā par dažādiem kolektīviem pasākumiem un svinībām. Ja iepriekš darbinieku izklaides pasākumi un kopīgas svinības sev līdzi nesa papildu nodokļa sekas, tad kopš 2018.gada 1.janvāra, kad stājās spēkā jaunais Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums, ir ieviesti labvēlīgāki nosacījumi, kas šādus izklaides izdevumus atļauj uzskatīt par saimnieciskiem, ja tie atbilst noteiktiem kritērijiem.
Personāla vadība 07:00, 28. Nov. 2018
2019.gadā gaidāmas būtiskas un apjomīgas izmaiņas budžeta iestāžu grāmatvedībā, un ar tām ir lietderīgi iepazīties jau šobrīd, lai plānotu jaunā regulējuma ieviešanu savā iestādē.
Budžeta grāmatvedība 07:00, 15. Okt. 2018
Pieprasot uzziņu Valsts ieņēmumu dienestam, ir svarīgi detalizēti aprakstīt uzņēmuma darbības specifiku un jautājumu formulēt precīzi, citādi uzziņā sniegtā atbilde var kļūt uzņēmumam neizdevīga, kā tas ir sanācis šajā publikācijā izskatītajā gadījumā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 31. Okt. 2018
Akorda algas gadījumā ir jāveic darba laika uzskaite, jo nakts darbā akorda algas piemaksa ir 50%, virsstundu darbā – piemaksa 100%, kā arī, ja nostrādā visas stundas mēnesī un no paveiktā gabaldarba nesanāk minimālā alga, darba devējam ir pienākums piemaksāt starpību līdz minimālajai algai. Kā šīs prasības tiek izpildītas praksē?
Darba laiks 07:00, 12. Sep. 2018
Vēlamies noskaidrot, ja valsts pārvaldē strādājošs darbinieks strādā pusslodzi amatā ar noteiktu mēnešalgu un pusslodzi amatā ar stundas tarifa likmi, nepārsniedzot normālu darba laiku, kā aprēķināt ikgadējo atvaļinājumu un apmaksāt brīvdienas? Kura vidējā izpeļņa ir jāņem vērā? Piešķirtajā brīvdienā jāsaglabā noteiktā mēnešalga vai jāaprēķina vidējā izpeļņa (rīkojumā norādīts amats ar noteiktu mēnešalgu)?
Darba samaksa 07:00, 3. Okt. 2018
Ir virkne uzņēmumu, kuros darba specifikas dēļ darbinieki nedrīkst pamest savu darba vietu pusdienu un citos pārtraukumos. Vai laiks, kas pavadīts šādos pārtraukumos, uzskatāms par darba vai atpūtas laiku? No atbildes uz šo jautājumu ir atkarīgs, vai par šo laiku ir jāmaksā darba samaksa.
Darba tiesības 08:00, 13. Sep. 2017
Karstās vasaras dienās aktuāli kļūst jautājumi par mikroklimatu darba telpās – kāda ir maksimālā temperatūra, kad telpās vēl drīkst strādāt, kā organizēt darbu karstākajās (burtiskā nozīmē) darba stundās.
Darba drošība 06:00, 18. Jūl. 2018
Darbinieks tiek nosūtīts komandējumā uz Vāciju, un viņam tiek atmaksāti gan dzīvošanas izdevumi, gan transports un ēšana. Vai šādā gadījumā ir jāmaksā arī dienas nauda? No noteikumiem izprotu, ka ir jāizmaksā vismaz 30% no paredzētās dienas naudas, kas Vācijā ir 46 EUR, attiecīgi 30% būtu 13,80 EUR. Papildus, protams, jāmaksā darba alga. Vai esmu pareizi izpratis šos noteikumus? Dienas naudai nav nepieciešami nekādi attaisnojuma dokumenti. Kā notiek darba laika uzskaite šādā gadījumā ārzemēs?
Darba laiks 06:00, 13. Jūn. 2018
Aplūkojot pieejamo tiesas nolēmumu skaitu, secināms, ka 2018.gada janvāris un februāris nav bijis Eiropas Savienības Tiesai (EST) ražīgs laiks, jo šajā periodā publicēti tikai 3 spriedumi par pievienotās vērtības nodokli (PVN). 2 prejudiciālie nolēmumi saistīti ar ļoti specifiskiem nodokļa piemērošanas aspektiem, tāpēc šoreiz sīkāk aplūkošu tikai 1 nolēmumu, kurš varētu būt saistošs PVN maksātājiem, kas sniedz pakalpojumus.
Nodokļi 07:00, 30. Apr. 2018
"Virsstundas" – šis vārds darbinieku ausīm skan tīkami, jo nozīmē papildu ieņēmumus, taču grāmatvežiem nereti rada jautājumus. Piemēram, kā pareizi aprēķināt virsstundas, cik par tām maksāt un – kā aprēķināt pieļaujamo virsstundu skaitu pārskata periodā?
Darba laiks 08:00, 14. Mar. 2018
Pavisam drīz svinēsim vienus no pirmajiem svētkiem šajā gadā - Lieldienas, kas cilvēkiem asociējas ar pavasara iestāšanos. Par atvaļinājumu svētkos, kā svētku dienas ietekmē darbinieka ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma garumu, apmaksājamo dienu skaitu u.tml., esmu jau iepriekš rakstījis, bet grāmatvežiem šis jautājums vēl joprojām šķiet aktuāls, par ko liecina lasītāju jautājumi par šo tēmu gandrīz vai katros svētkos.
Atvaļinājums 07:44, 27. Mar. 2018
Vai ar darba kārtības noteikumiem drīkst ierobežot darbinieka brīvo laiku, piemēram, nosakot, ka darbinieks brīvajā laikā nedrīkst nodarboties ar ekstrēmajiem sporta veidiem, lai nezaudētu darba spējas? Vai darbinieku drīkst atlaist, ja šādā gadījumā darba kārtības noteikumi pārkāpti? Piemēram, noteikumos ir aizliegts slēpot, bet darbinieks slēpo un lauž kāju, pēc tam izmantojot slimības lapu un līdz ar to neveicot darbu.
Tiesības 08:00, 15. Jan. 2018
Daudzi uzņēmumi nosūta savus darbiniekus uz Eiropas Savienības (ES) valstīm. Praksē bieži vien sastopams specifisks regulējums, īpaši nodokļu tiesību jomā, kad nepieciešamas ārzemju juristu konsultācijas. Tādēļ jums ir unikāla iespēja saņemt ekspertu konsultācijas no 7 ES valstīm, uz kurām visbiežāk tiek nosūtīti darbinieki no Baltijas valstīm.
Svarīgi 09:44, 29. Jan. 2018
Lai atvieglotu dažādu speciālistu, tostarp grāmatvežu, darbu, piedāvājam Darba laika kalendāru 2018.gadam, kuru var uzskatīt par metodisko materiālu.
Darba laiks 08:00, 2. Jan. 2018
Uzņēmums atrodas Rēzeknē. Tā darbinieki nereti brauc uz semināriem vai kārtot darba jautājumus Rīgā. Šādos gadījumiem viņiem ir jāizbrauc no Rēzeknes ap plkst. 6:00 no rīta un jāatgriežas jau pēc darba laika. Ceļā tiek pavadītas apmēram 7,5 stundas. Piemēram, ja darbinieks brauc ar vilcienu, tad izbrauc plkst. 4:20 un atgriežas pēc plkst. 23:00. Vai uzņēmums drīkst maksāt dienas naudu 100% apmērā (6 EUR), ja darbinieks uz Rīgu nosūtīts uz 1 dienu? Vai šajā gadījumā, ja darbiniekam izmaksāta dienas nauda pilnā apmērā, ir jāņem vērā un jāuzskaita virsstundas? Vai uzņēmums var izmaksāt dienas naudu pilnā apmērā un vienoties ar darbinieku, ka nākamajā dienā viņš izmantos atpūtu, lai nemaksātu dubultā par virsstundām? Vai tomēr ir nepieciešams izvēlēties – maksāt dienas naudu vai piešķirt papildu stundas atpūtai? Uzņēmumā ir gan normālā, gan summētā darba laika uzskaite.
Tiesības 08:00, 27. Dec. 2017
Darbinieks, kam noteikts normālais darba laiks (8 stundas dienā, 5 dienas nedēļā), vēlas izmantot pilnu ikgadējo atvaļinājumu (28 kalendāra dienas) no 11.12.2017. Atvaļinājuma laikā ir 2 svētki – Ziemassvētki un Jaunais gads. Vai atvaļinājums šajā gadījumā jāpagarina par 24. un 31.decembri? Vai šīs dienas jāapmaksā? Kad darbiniekam jāatgriežas darbā?
Atvaļinājums 08:00, 27. Dec. 2017
Darbinieks, kas strādā normālo darba laiku (40 stundu darba nedēļa), no 19.09.2017. līdz 23.09.2017. nosūtīts komandējumā uz Poliju. 23.09.2017. ir sestdiena, kas nav paredzēta darba veikšanai, bet tam, lai darbinieks atgrieztos Latvijā. Vai uzņēmumam šī sestdiena darbiniekam jākompensē kā virsstundas? Vai darbiniekam šajā gadījumā kā brīvdiena jāpiešķir cita diena? Vai drīkst darbiniekam sestdienu neapmaksāt un nepiešķirt citu brīvdienu, pamatojot, ka darbs šajā laikā faktiski netika veikts?
Tiesības 08:50, 12. Okt. 2017
Vai avansa norēķinu persona var iesniegt grāmatvedībā čekus, kvītis un pavadzīmes par precēm, kas pirktas ārpus darba laika vai brīvdienās? Avansa norēķinu persona nereti iesniedz čekus par pirkumiem ārpus darba laika, jo darba laikā konkrēto preci nav iespējams iegādāties. Vai ir pareizi avansa norēķinu personas izdevumus grāmatot kredīta kontā 2380 "Norēķini par prasībām pret personālu un īstermiņa aizdevumi personālam", ja darbinieks uzņēmuma vajadzībām nepieciešamo iegādājas par saviem naudas līdzekļiem, iesniedzot čeku?
Avansa norēķini 08:00, 6. Okt. 2017
Kas jāzina darba devējam, pastāvīgi nodarbinot personas Igaunijā? Kā slēgt darba līgumu, kas jāņem vērā, izmaksājot algas, un, visbeidzot, kā pārtraukt darba attiecības?
Tiesības 08:00, 25. Aug. 2017
Šovasar, 13. un 27.jūnijā, Ministru kabinetā (MK) tika izskatīti un pieņemti lēmumi uz Saeimu paralēli virzīt 2 Darba likuma (DL) grozījumu likumprojektus. Tajos paredzētas līdzšinējās kārtības izmaiņas, kas vienlaikus ietekmēs gan darba devēju, gan darbinieku tiesības un intereses.
Tiesības 08:00, 14. Aug. 2017
Ar valdes locekli noslēgts darba līgums. Puses vienojas, ka piemēros Darba likuma (DL) 148.pantu, tādējādi netiks veikta darba laika uzskaite, kā arī mērīts vai iepriekš noteikts darba laika ilgums. Kā nosakāma darba alga šādā gadījumā? Vai darbiniekam drīkst paredzēt mēnešalgu, kas ir mazāka par minimālo algu, piemēram, 100 EUR?
Darba samaksa 08:00, 7. Sep. 2017
Uzņēmums nopirka ēku, tā nav ieviesta ekspluatācijā. Uzņēmums uzsāk ēkas remontu. Ēkas telpā tiek uzbūvēta sauna. Vai saunu var uzskaitīt kā atsevišķu pamatlīdzekli un iekļaut to I kategorijā?
Pamatlīdzekļi 10:39, 10. Aug. 2017
Atbilstoši Darba likumam (DL) svētku dienas ietilpst darbinieka atpūtas laikā, tāpat kā pārtraukumi darbā, diennakts atpūta, nedēļas atpūta un atvaļinājums. Svētku dienas DL izpratnē ir likumā "Par svētku, atceres un atzīmējamām dienām' noteiktās oficiālās svētku dienas. Bet kā par tām maksāt?
Darba samaksa 08:00, 19. Jūn. 2017
Vai un kā drīkst dalīt tēvu atvaļinājumu? Vai darba devējs drīkst atteikt, ja tēvs grib dalīt šo atvaļinājumu 2 daļās - 5 dienas katrā?
Atvaļinājums 10:49, 4. Aug. 2017
Vasara ir populārākais atvaļinājumu laiks, tādēļ aplūkosim svarīgākos atvaļinājuma piešķiršanas aspektus, kas nereti rada jautājumus uzņēmumu vadītājiem, grāmatvežiem un darbiniekiem.
Atvaļinājums 08:00, 3. Jūl. 2017
Darbiniekam noteikta minimālā mēneša alga un summētais darba laiks ceturksnī. Aprīlī darbinieks ir nostrādājis 160 stundas, to skaitā 16 stundas svētku dienās. Kā darbiniekam aprēķināt darba algu par aprīli?
Darba samaksa 11:22, 26. Jūn. 2017
Ir sagatavoti iespaidīgi grozījumi Darba likumā (DL), ar kuriem paredzēts pilnveidot atsevišķas DL normas, tostarp par stundas algas likmes aprēķināšanu, konkurences ierobežojumiem, tiesībām slēgt līgumu ar vairākiem darba devējiem, virsstundu darba apmaksu u.c. Grozījumi apstiprināti 27.06.2017. Ministru kabineta (MK) sēdē.
Likumdošana 12:23, 30. Jūn. 2017
2018.gadā ir 1 darba diena, kas iekrīt starp svētku dienu un nedēļas atpūtas laiku, - pirmdiena, 30.aprīlis (iekrīt starp svētdienu, 29.aprīli un otrdienu, 1.maiju), līdz ar to ir lietderīgi pārcelt iepriekš minēto darba dienu uz sestdienu.
Likumdošana 09:56, 2. Mai. 2017
Zināms, ka atvaļinājums pagarināms par svētku dienām, tomēr atvaļinājuma laikā ir uz sestdienu, kas ir darbinieka brīvdiena, pārceltā darba diena, līdz ar to atvaļinājums palielinās par vēl 1 apmaksātu darba dienu. Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma (Atlīdzības likums) 41.panta 1.daļas 1.punktā ir aizliegts palielināt apmaksājamo darba dienu skaitu. Tas arī nav godīgi pret citiem darbiniekiem. Kā rīkoties šādā netipiskā gadījumā?
Atvaļinājums 08:00, 3. Mar. 2017
Cik stundu pēc kārtas (ar pārtraukumiem darbā) var nodarbināt normālā dienas darba laika (8 stundas) darbinieku kopā ar virsstundām, kas rodas Darba likuma (DL) 136.panta 3.daļā noteiktajos gadījumos? Cik ilgam minimāli jābūt diennakts atpūtas laikam pēc tam?
Darba laiks 08:00, 24. Jan. 2017
Cik stundu pēc kārtas (ar pārtraukumiem darbā) var nodarbināt normālā dienas darba laika (8 stundas) darbinieku kopā ar virsstundām, kas rodas Darba likuma (DL) 136.panta 3.daļā noteiktajos gadījumos? Cik ilgam minimāli jābūt diennakts atpūtas laikam pēc tam?
Darba laiks 08:00, 5. Jan. 2017
Pavisam drīz noslēgsies kārtējais gads, un darba devējiem būs jāizvērtē darbinieku paveiktais. Šis ir arī laiks, kad domāt par nepieciešamajiem uzlabojumiem darba vietās, lai nākamgad strādātu produktīvāk un ar lielāku pievienoto vērtību. Piedāvājam vienu no instrumentiem, kas palīdzēs.
Darba laiks 08:00, 28. Nov. 2016
Esam neliels ražošanas uzņēmums, kas nodarbojas ar metālapstrādi. Ražošana notiek 2 maiņās. Administrācijā nodarbināti 3 cilvēki, no kuriem 1 darbiniece veic arī apkopējas darbu. Šis darbs ir fiksēts darba līgumā, un par to ir noteikta konkrēta samaksa. Kā noformēt šo darbu - vai tā ir amatu apvienošana vai papildu darbs?
Tiesības 09:00, 7. Nov. 2016
Darbiniekam noteikts summētais darba laiks – 1 nedēļu viņš strādā 7 dienas (mēneša 1. un 3.nedēļa), savukārt katra otrā nedēļa (mēneša 2. un 4.nedēļa) viņam ir brīva. Brīvajā nedēļā darbinieks dodas atvaļinājumā. Kā šādā situācijā pareizi aprēķināt virsstundas? Vai jāņem vērā mēneša norma, vai arī jāatņem atvaļinājuma laiks, lai gan darbiniekam pēc grafika nevajadzētu strādāt brīvajā nedēļā?
Darba laiks 08:00, 3. Okt. 2016
Kas notiek ar papildu 1 stundu, ko naktī no sestdienas uz svētdienu ieguvām, pagriežot pulksteņa rādītājus? Vai tā ir papildu darba stunda? Ir virsstunda vai nav? Piemēram, ja darbinieks strādā pa nakti un nostrādāts jau līdz pl.4:00, bet tad pulkstenis "atlec" atpakaļ uz pl.3:00, vai ir kāds pamatojums vai pienākums maksāt par šo stundu?
Darba laiks 08:00, 4. Nov. 2016
Darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks, pārskata periods ir 1 mēnesis. Darbinieks mēnesī strādā 2 nedēļas - 1 nedēļu strādā, savukārt katra 2.nedēļa ir brīva. Darba likumā (DL) noteikts, ka summētā darba laika ietvaros jebkurā gadījumā aizliegts nodarbināt darbinieku ilgāk par 24 stundām pēc kārtas un 56 stundām nedēļā. Vai darba devējam jāmaksā par virsstundām, kas pārsniedz nedēļā pieļaujamās darba laika stundas? Vai arī mēneša nostrādātās stundas jādala ar nedēļu skaitu, tādējādi aprēķinot vidējo stundu skaitu nedēļā 1 mēneša periodā?
Darba laiks 08:00, 9. Sep. 2016
Uzņēmums nodarbojas ar mežizstrādi, un uzņēmuma šoferi regulāri pārvadā kokmateriālus no cirsmām uz krautuvi un realizācijas vietām. Darba laiks ir 8 stundas dienā. Vai šoferiem drīkst noformēt darba braucienus dienās, kad viņi dodas uz uzņēmuma saimnieciskās darbības vietu (automašīnu novietni) pēc noteiktā darba laika? Vai tas uzskatāms par virsstundu darbu? Kādiem nosacījumiem jāizpildās, lai tas būtu "darba brauciens"?
Tiesības 08:00, 8. Aug. 2016
Latvijas uzņēmums plāno sniegt ar nekustamo īpašumu saistītus pakalpojumus – nekustamā īpašuma pārvaldīšanu un uzkopšanu. Nekustamais īpašums atrodas Francijā. Kā pareizi nosūtīt darbinieku uz Franciju? Vai ir kādi ierobežojumi darbiniekam atrasties Francijā? Kam jāpievērš uzmanība šādos nosūtīšanas darījumos?
Tiesības 08:00, 6. Sep. 2016
Darbinieks strādā no 01.01.2016. līdz 18.06.2016. un katru mēnesi nostrādā 32 stundas. Darba alga katru mēnesi ir nemainīga - 300 EUR (bruto). Kā aprēķināt atvaļinājuma kompensāciju?
Atvaļinājums 08:00, 1. Aug. 2016
Darbiniekiem ir noteikts summētais darba laiks ar stundas likmi. Darba līgumā noteikts, ka darba devējs nodrošina vismaz 32 darba stundas nedēļā. Papildus darbinieki saņem ikmēneša prēmiju par darba rezultātiem (tiek aprēķināta par faktiski nostrādāto laiku; ja darbinieks nav nostrādājis plānotās stundas, tad prēmija proporcionāli tiek samazināta). Man ir vairāki jautājumi.
Vidējā izpeļņa 09:24, 10. Aug. 2015
Darbiniekam, kam ir noteikta 5 dienu darba nedēļa (40 stundas nedēļā), piešķirts ikgadējais apmaksātais atvaļinājums no 05.05.2016. - 2 kalendārās nedēļas. 8. un 15.maijā iekrīt svētku dienas. Kad darbiniekam ir jāatgriežas darbā? Vai dienas, par kurām tiek pagarināts atvaļinājums, ir jāapmaksā?
Atvaļinājums 08:00, 10. Jūn. 2016
Darbinieks, kuram noteikts summētais darba laiks ar vismaz 32 darba stundām nedēļā, tiek nosūtīts komandējumā uz ārvalstīm. Komandējuma laikā ietilpst arī svētdiena, kas tiek pavadīta ceļā, lai nokļūtu uz paredzēto tikšanos pirmdienas rītā. Tādā pašā komandējumā tiek nosūtīts arī darbinieks ar normālo darba laiku (5 darba dienas un 40 stundas nedēļā). Vai abiem darbiniekiem pēc atgriešanās no komandējuma ir jāparedz brīva diena, kompensējot svētdienu?
Darba laiks 09:47, 17. Jūl. 2015
Pēc labi padarīta darba ir nepieciešama arī laba atpūta, lai uzkrātu spēkus nākamajam darba cēlienam. Pavasaris un vasara ir atpūtai iedvesmojošākie gadalaiki, tāpēc, visticamāk, uzņēmumos šobrīd jau pilnā sparā notiek kalendāru saskaņošana, atvaļinājumu plānošana un baudīšana.
Atvaļinājums 08:00, 23. Mai. 2016
Daudzos uzņēmumos regulāri vai vismaz kādu reizi gada laikā rodas nepieciešamība nosūtīt darbiniekus komandējumos. Šādu uzņēmumu vadībai, grāmatvežiem un pašiem komandējumos nosūtītajiem darbiniekiem nereti rodas dažādi specifiski jautājumi par komandējumiem, piemēram, vai arī izbraukšanas un atgriešanās diena ir komandējuma diena, vai komandējumu var izmantot personīgiem mērķiem un vai līdzi var ņemt arī savu sievu vai vīru.
Tiesības 08:00, 26. Mai. 2016
Kad lauki kļūst arvien zaļāki un ziedošāki, lauksaimniekiem darba apjoms ievērojami palielinās, tāpēc rodas nepieciešamība pēc papildspēkiem – sezonas darbiniekiem. Vienlaikus aktualizējas arī jautājumi par piemērotākajiem līgumiem ar šādiem darbiniekiem un darba laika organizāciju.
Darba laiks 08:00, 2. Mai. 2016
Darba tiesiskajās attiecībās aizvien biežāk tiek meklēti risinājumi elastīga darba laika formas ieviešanai uzņēmumā, lai darbinieki iespēju robežās spētu darbu savienot ar privāto dzīvi un darba devēji nodrošinātu sev lojālus un apmierinātus darbiniekus.
Darba laiks 09:00, 8. Apr. 2016
2017.gadā plānots pārcelt 5.maija (piektdiena) darba dienu uz sestdienu, 13.05.2017., tādējādi elastīgāk un efektīvāk organizējot darba laiku no valsts budžeta finansējamās valsts pārvaldes iestādēs.
Likumdošana 11:16, 7. Apr. 2016
Martā ļaujamies Lieldienu brīvdienu priekam, taču skaidrs, ka dažu profesiju pārstāvjiem regulāri nākas strādāt arī svētkos. Lai viņiem kaut cik kompensētu “atņemto” brīvdienu sajūtu, valstī ir noteiktas motivējošas piemaksas. Atgādināšu, ko par darbu svētkos nosaka likums, un kā aprēķināt samaksu.
Darba samaksa 09:15, 7. Mar. 2016
Darba vide pēdējo gadu laikā mainās arvien straujāk. Ja iepriekš galvenokārt tika runāts, ka priekšplānā izvirzās ergonomiskie un psihosociālie riska faktori, tad šobrīd arvien vairāk uzmanības tiek pievērsts jaunajām darba organizācijas formām, piemēram, elastīgajam darba laikam un attālinātam darbam. Tas kopumā arvien vairāk mūs attālina no klasiskās izpratnes par darba aizsardzību.
Personāla vadība 09:00, 12. Feb. 2016
Summētā darba laika darbinieks, atgriežoties darbā pēc slimības, uzzina, ka darba grafikā dienas, kas bija plānotas kā brīvdienas, ir atzīmētas kā izmantotās brīvdienas, lai gan šajā laikā darbinieks bija slims. Rezultātā sanāk, ka viņš ir bijis 6 brīvdienās. Vai darbiniekam ir tiesības pieprasīt darba devējam ieplānot 6 papildu brīvdienas turpmākajā darba grafikā, lai gadā kopā sanāktu minimālais valsts noteikto brīvdienu skaits?
Tiesības 09:00, 11. Feb. 2016
Budžeta iestādes mikroautobusa šoferim ir noteikts summētais darba laiks. Vismaz reizi nedēļā viņš brauc darba braucienā uz Rīgu (vismaz 200 km), kopā prombūtnē pavadot 10 un vairāk stundas. Kā iespējams izvērtēt, vai viņam brauciena laikā tiek nodrošināta normatīvajos aktos noteiktā darba un atpūtas režīma ievērošana, lai izmaksātu vai neizmaksātu kompensāciju par papildu izdevumiem, kuri, protams, viņam rodas, tik ilgi atrodoties prom no pastāvīgās dzīves vietas, jo pusdienas viņam noteikti ir jāpaēd.
Darba laiks 09:00, 15. Dec. 2015
Tuvojoties Ziemassvētkiem un Jaunajam gadam, ikvienam darba devējam un darbiniekam kļūst aktuāls jautājums par darba laiku svētku dienās un saīsināto darba dienu pirms svētku dienām.
Darba laiks 09:00, 23. Dec. 2015
Ja darbiniekiem ir noteikta darba vieta, laiks, ko viņi pavada ceļā no mājām līdz darbam, netiek uzskatīts par darba laiku un netiek apmaksāts, jo katrs var brīvi izvēlēties, vai dzīvot tuvāk vai tālāk no darba vietas. Taču nesen pieņemtais Eiropas Savienības Tiesas (EST) spriedums liecina, ka citādi ir darbiniekiem, kuri ir mobili un kuriem nav noteiktas darba vietas, piemēram, tehnisku pakalpojumu sniedzējiem, kas servisu nodrošina, ierodoties pie klienta.
Darba tiesības 09:00, 17. Nov. 2015
Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums spēkā stājās jau 2010.gadā. Likumprojekta mērķis bija padarīt atlīdzības sistēmu caurskatāmu, apvienojot vienā "jumta likumā" visus noteikumus, kas attiecas uz valsts darbā strādājošo darba samaksu un sociālajām garantijām, un darba samaksas sistēmu valstī padarīt vienkāršu un saprotamu. Tomēr, kā liecina Valsts kontroles revīzijās bieži konstatētās kļūdas, ne visas likumā ietvertās normas ir "vienkāršas un saprotamas".
Vidējā izpeļņa 09:00, 9. Dec. 2015
Kā ierasts, gada nogalē Saeima un Ministru kabinets vairākos normatīvajos aktos veic izmaiņas, kas stāsies spēkā ar nākamo gadu. Darba devējiem savlaicīgi ar šīm izmaiņām ir jāiepazīstas, lai varētu labāk plānot darbu un racionālāk izmantot pieejamos finanšu un darbaspēka resursus. Un, lai atvieglotu darba devēju darbu, piedāvājam jauno Darba laika kalendāru 2016.gadam.
Darba laiks 09:10, 30. Nov. 2015
Uzņēmums nolemj mainīt darba laiku no maiņu darba laika uz summēto darba laiku. Kādas darbības jāveic, un kāda dokumentācija jāsagatavo, lai viss atbilstu likuma prasībām?
Darba laiks 13:45, 27. Aug. 2015
Pašvaldība labiekārto bērnudārza teritoriju, bruģē celiņus un stāvlaukumu. Kā pareizi uzskaitīt šos ilgtermiņa ieguldījumus: kā atsevišķas būves vai pievienot ēkas vērtībai? Ja tās ir atsevišķas būves, vai tās jāuzskaita transporta (arī iekšpagalms) vai pārējā nekustamā īpašuma sastāvā?
Grāmatvedība 09:05, 17. Aug. 2015
Pēdējie apjomīgie grozījumi Darba likumā (DL) stājās spēkā 01.01.2015. Ar šiem grozījumiem novērstas vairākas pretrunas un nepilnības, kas likumā pastāvēja līdz šim, bet joprojām ir situācijas, kurās arī jaunais regulējums ir nepilnīgs un praksē sagādā grūtības.
Vidējā izpeļņa 09:00, 12. Aug. 2015
Uzņēmums iepērk lietotos apģērbus un pārstrādā tehniskajās lupatās, un ražošanā darbiniekiem ir gabaldarba izcenojums: cik nopelni - tik saņem. Vai obligāti ir jāuzrāda darba stundas un jāpiemaksā līdz minimālajai algai? Ja nav jāuzrāda stundas, tad kā lai iesniedz sociālo maksājumu atskaiti Valsts ieņēmumu dienestam? Kā gabaldarba apmaksu pareizi atspoguļot darba līgumā?
Darba laiks 11:11, 28. Aug. 2015
Darbinieka nosūtīšanu reglamentē Darba likuma (DL) 14.pants, kurā pārņemti Eiropas Parlamenta un Padomes 16.12.1996. Direktīvas Nr.96/71/EK par darba ņēmēju norīkošanu darbā pakalpojumu sniegšanas jomā (Direktīva) noteikumi, informē Labklājības ministrija (LM).
Svarīgi 10:08, 3. Aug. 2015
Virsstundu darba regulējums vēl arvien rada daudz neskaidrību, un nereti darba devēji, paši to neapzinoties, pārkāpj skaidri noteiktas normatīvo aktu prasības. Problēmas rada arī tā sauktajā "gaidīšanas režīmā" esošo darbinieku darba laika uzskaite un apmaksa, jo tiesību normās tā nav skaidri regulēta.
Darba laiks 17:17, 7. Jūl. 2015
Pirmdienu, 22.jūniju, pārcels uz sestdienu, 27.jūniju, tādējādi elastīgāk organizējot darba laika norisi no valsts budžeta finansētajās iestādēs, informē Labklājības ministrija (LM).
Svarīgi 12:02, 29. Mai. 2015
Pienākusi vasara, bērni ir beiguši mācības un devušies brīvlaikā. Daļa vasaru pavadīs atpūšoties, bet citi, iespējams, vēlēsies gūt darba pieredzi un nopelnīt paši savu naudu. Arī uzņēmumi var izmantot papildu darbaspēku, taču jāņem vērā vairāki ierobežojumi, kas noteikti Darba likumā (DL).
Tiesības 08:10, 4. Jūn. 2015
Ikvienam darbiniekam ir tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Šāds atvaļinājums gadā nedrīkst būt īsāks par 4 kalendāra nedēļām, neskaitot svētku dienas, taču virkni neskaidrību darba devējiem joprojām rada atvaļinājuma naudas aprēķināšana summētā darba laika gadījumos.
Vidējā izpeļņa 10:19, 26. Jūn. 2014
Darba likuma (DL) jaunākie grozījumi, kas stājās spēkā 01.01.2015., attiecas arī uz vairākām normām par virsstundām. Der zināt, kas ir virsstundu darbs, kā to uzskaitīt un kādi ir likumā noteiktie ierobežojumi.
Darba samaksa 15:15, 16. Feb. 2015
31.01.2015. darbinieks tiek atbrīvots no darba saskaņā ar Darba likuma (DL) 101.panta 1.daļas 9.punktu (darbinieku skaita samazināšana). Kā aprēķināt atlaišanas pabalstu atbilstoši DL 112.panta nosacījumiem (3 mēnešu vidējās algas apmērā), ja noteikta mēneša alga 810 EUR, bet darbinieks strādā 4 dienas nedēļā un saņem attiecīgi mazāk?
Vidējā izpeļņa 14:12, 13. Feb. 2015
12.11.2014. izsludināti apjomīgi grozījumi Darba likumā (DL), kuri stāsies spēkā 01.01.2015. Šie grozījumi ietekmēs gan darba devējus, gan ņēmējus, jo tie skar dažādus ar darba tiesībām saistītus jautājumus: darba attiecību nodibināšanu un izbeigšanu, maksājumu un ieturējumu aprēķināšanas noteikumus, darba un atpūtas laika uzskaites organizēšanu u.c. Šajā un nākamajā publikācijā aplūkošu būtiskākos jauninājumus.
Tiesības 10:11, 22. Dec. 2014
Kā pareizi būtu jāaprēķina samaksa par papildu darbu Ziemassvētkos - 24., 25., 26.decembrī? Uzņēmuma dažiem darbiniekiem 26.decembrī būs jāstrādā 4 stundas. Vai par šīm 4 stundām jāmaksā kā par virsstundām un arī kā par stundām svētku dienā? Kā jāveic samaksa, ja darbinieks vēlas šajā dienā paņemt brīvdienu (darbiniekiem ir noteikta mēneša amatalga)?
Darba samaksa 11:19, 10. Dec. 2014
Iepriekšējā publikācijā aplūkojām daļu no apjomīgajiem grozījumiem Darba likumā (DL) - izmaiņas darba attiecību nodibināšanā un izbeigšanā, nodarbinātības ierobežojumos un darbinieku disciplināratbildības regulējumā.
Tiesības 10:17, 29. Dec. 2014
Piektdienu, 2.janvāri, pārcels uz sestdienu, 10.janvāri, tādējādi elastīgāk organizējot darba laika norisi no valsts budžeta finansētajās iestādēs, atgādina Labklājības ministrija.
Svarīgi 14:18, 19. Dec. 2014
Drīz noslēgsies kārtējais darba gads, un, kā ierasts, gada pēdējā ceturksnī tiek sagatavots jaunais darba laika kalendārs nākamajam gadam.
Darba laiks 09:43, 8. Dec. 2014
Tālbraucēju šoferi ilgu laika periodu pavada izbraukumos ārpus savas dzīvesvietas, līdz ar to no darba tiesību perspektīvas iezīmējas vairāki jautājumi, piemēram, kā uzskaitīt darba laiku un pēc kādiem principiem aprēķināma darba alga.
Darba laiks 10:27, 29. Okt. 2014
Biroja darbiniekam darba līgumā noteikts normālais darba laiks, t.i., 8 stundas dienā un 40 stundas nedēļā. Mēneša alga noteikta, piemēram, 500 EUR. Ja šāds darbinieks strādā virsstundas, piemēram, 10 virsstundas 2014.gada aprīlī, kā aprēķināt stundas tarifa likmi:
mēnešalga / mēneša (aprīļa) darba stundu skaits vai
mēnešalga / vidējais mēneša darba stundu skaits gadā?
27.11.2014. atbilde papildināta ar Valsts darba inspekcijas viedokli.
Darba samaksa 09:58, 30. Okt. 2014
Saeima ceturtdien, 23.oktobrī, trešajā galīgajā lasījumā pieņēma apjomīgus grozījumus Darba likumā (DL), kas paredz noteikt jaunus pienākumus, atbildību un tiesības gan darba ņēmējiem, gan darba devējiem, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 08:15, 24. Okt. 2014
Pirmdienu, 17.novembri, pārcels uz sestdienu, 22.novembri, tādējādi elastīgāk organizējot darba laika norisi no valsts budžeta finansētajās iestādēs, atgādina Labklājības ministrija (LM).
Svarīgi 12:01, 6. Nov. 2014
Man ir jautājums par summēto darba laiku un virsstundām. Darba likumā (DL) noteikts, ka virsstundu darbs nevar pārsniegt 144 stundas 4 mēnešu periodā. Vai šis 4 mēnešu periods ir fiksēts, piemēram, janvāris līdz aprīlis, maijs līdz augusts, vai arī janvāris līdz aprīlis, februāris līdz maijs un tā pa mēnesim slīdoši uz priekšu? Esam valsts iestāde, un Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma (Atlīdzības likums) 14.panta 9.daļā arī noteikts, ka summētā darba laika atskaites periods ir 4 mēneši.
Darba laiks 11:01, 28. Okt. 2014
Man ir jautājums saistībā ar komandējumiem ārvalstīs. Darbinieks ārzemēs paņēmis nomā auto, lai ātrāk un ērtāk pārvietotos starp pilsētām. Tas ir arī izdevīgāk nekā pārvietoties ar vilcienu, lidmašīnu vai autobusu. Vai šos izdevumus (auto noma, degviela) uzņēmums drīkst atmaksāt darbiniekam pilnā apmērā?
Darba samaksa 11:13, 1. Okt. 2014
Darba vides riska novērtēšana ir darba aizsardzības sistēmas stūrakmens. Tā ir visu tālāk veicamo pasākumu pamatā. Tikai precīzi un kvalitatīvi novērtējot darba vides riskus, iespējams noteikt, kādi pasākumi jāveic, lai uzlabotu darba vidi, kādas obligātās veselības pārbaudes jāveic, kuri individuālie aizsardzības līdzekļi jālieto, vai darbinieki jāvakcinē pret kādu infekcijas slimību u.c.
Darba drošība 13:37, 23. Sep. 2014
Darbinieks brauc komandējumā ar uzņēmumam piederošu automašīnu, par ko tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN). Darbiniekam ir noformēts komandējuma rīkojums. Kādi nodokļi par to, ka darbinieks lieto uzņēmuma automašīnu, vēl varbūt ir jāmaksā, ja darbinieks paņem automašīnu iepriekšējās dienas vakarā, jo komandējumā jādodas agri no rīta pirms darba laika sākuma, un automašīnu noliek uzņēmuma teritorijā nākamajā dienā pēc komandējuma, jo atgriežas no komandējuma vēlu vakarā pēc uzņēmuma darba laika beigām?
Transportlīdzekļa nodokļi 18:33, 22. Aug. 2014
Pareiza ikgadējā atvaļinājuma dienu un vidējās izpeļņas aprēķināšana sagādā galvassāpes ne vienam vien grāmatvedim. Un vēl vairāk jautājumu rodas, ja darbiniece dodas arī bērna kopšanas atvaļinājumā. Šajā rakstā tiks sniegts ieskats normatīvo aktu prasībās par šiem jautājumiem, par pamatu ņemot iFinanses.lv lasītāja jautājumu.
Atvaļinājums 13:59, 20. Aug. 2014
Ar stresu darbā ir saskāries teju ikkatrs. Kādam tā cēlonis ir bijusi publiska uzstāšanās, citam - svarīgs projekts, kas jāpabeidz īsā un saspringtā termiņā, vēl kādam - vienmēr neapmierināts priekšnieks vai baumas un intrigas uzņēmumā. Īstermiņa psihoemocionālās problēmas mēs salīdzinoši viegli varam pārvarēt pašu spēkiem, bet, ja darbinieki ilgstoši cieš no stresa, viņiem var rasties ne vien garīgās veselības, bet arī smagi fiziskās veselības traucējumi.
Personāla vadība 16:21, 12. Jūn. 2014
Daudzos uzņēmumos darba līgumos tiek noteikts summētais darba laiks ar stundas tarifa likmi, lai nerastos pārpratumi, ja darbinieks ir atnācis, piemēram, 9:00 un aizgājis 18:00, nevis atnācis 8:00 un aizgājis 17:00. Darba laika uzskaites tabulā tik un tā tiek atzīmētas 8 darba stundas neatkarīgi no darba laika. Darba inspekcijai esot viedoklis, ka jābūt papildu darba grafikam, kurā norādīts darba laiks katrai dienai konkrēti, piemēram, Anna strādā 8:30 - 17:30, Pēteris - 11:00 - 19:00. Taču bieži darba specifika ir tāda, ka daļai darbinieku ir nekonkrēts darba laiks, kuru nav iespējams paredzēt.
Darba laiks 10:51, 30. Apr. 2014
Pēdējā laikā - kur vien lasām, tur kaut ko valdība un Valsts ieņēmumu dienests (VID) dara administratīvā sloga samazināšanai. Diemžēl, manuprāt, ne vieni, ne otri tā arī nesaprot vai arī izliekas nesaprotam, ko gan tas īsti nozīmē. Varbūt domā, ka jebkuras izmaiņas likumdošanā var ietērpt maģiskajos vārdos un uzņēmēji laimē sitīs plaukstas, metīs kūleņus un skaļi sauks: ak, kā mūs tagad ciena un atslogo? Pēdējais hīts — Labklājības ministrijas (LM) plānotais vienkāršotais darbnespējas lapu (DNL) aprites process.
Dokumenti 10:05, 17. Mar. 2014
Atkal ir pienācis ikgadējais uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijas sagatavošanas laiks. Pirmā darbība, ko veic, aprēķinot ar UIN apliekamo ienākumu, ir pārskata gada peļņas palielināšana (vai zaudējumu samazināšana) par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 16:00, 24. Feb. 2014
Saeima 03.10.2013. 1.lasījumā ir pieņēmusi apjomīgus grozījumus Darba likumā (DL). Šajā rakstā apskatītās izmaiņas darba tiesību regulējumā var atšķirties no faktiskajām izmaiņām, kad Saeima likumprojektu būs izskatījusi visos 3 lasījumos. Plānotie DL grozījumi izstrādāti, lai pilnveidotu darba tiesību normatīvo regulējumu atbilstoši mūsdienu dinamiskajai darba tirgus attīstībai, ietverot tajā tiesu prakses un tiesību zinātnes atziņas. Daļu no grozījumiem plānots veikt, lai nodrošinātu DL pilnīgu atbilstību Eiropas Savienības (ES) tiesiskajam regulējumam.
Tiesības 13:36, 17. Jan. 2014
Cilvēkiem, kuri plāno doties vecuma pensijā 2014.gadā, ir jāņem vērā, ka no 1.janvāra paaugstināsies pensionēšanās vecums, atgādina Labklājības ministrija (LM). Lai mazinātu nākotnē sagaidāmos riskus saistībā ar iedzīvotāju novecošanos, pensionēšanās vecums Latvijā pakāpeniski tiks paaugstināts līdz 65 gadiem.
Svarīgi 13:51, 13. Dec. 2013
Lai pilnveidotu darba laika plānošanas, uzskaites un tā izmantošanas kontroles procesus, darba devējiem tiek ieteikts Darba laika kalendārs 2014.gadam, ko var uzskatīt par metodisko materiālu. Kalendārs palīdzēs darba devējiem veikt darbinieku darba un atpūtas laika plānošanu, maiņu un summētā darba laika grafiku izstrādāšanu un darbinieku faktiski nostrādātā darba laika uzskaiti, kā arī iekšējo kontroli šajos jautājumos.
Darba laiks 12:13, 6. Nov. 2013
Vai uzņēmums, kas darbojas Latvijā, drīkst sūtīt komandējumā personu no Lietuvas uz Latviju veikt uzdevumu Latvijas uzņēmuma interesēs, ja ar šo personu Latvijas uzņēmumam nav darba attiecību? Ja drīkst, kuras normas būtu jāpiemēro, aprēķinot dienas naudu un citu izdevumu kompensāciju?
Tiesības 12:19, 22. Okt. 2013
Darba devējs apmaksā darbiniekam dīkstāvi par stundām, kuras darbinieks atradās darba vietā, bet nevarēja izgatavot produktu, jo tika remontēta ražošanas iekārta. Kā atspoguļot šīs dīkstāves stundas? Vai tās ir jāuzskaita kopējo nostrādāto stundu skaitā? Darbinieks ir atradies darbā šīs stundas. Vai neizkropļojas nostrādāto stundu skaits mēnesī? Vai, lai noteiktu stundas vidējo tarifa likmi, ir jāņem vērā dīkstāves stundas un samaksa par šīm stundām? Darba likums paredz samaksu par nostrādātām virsstundām, vai dīkstāves stundas jāņem vērā, nosakot virsstundu skaitu?
Darba laiks 17:16, 29. Aug. 2013
Sakarā ar to, ka no š.g. 1.jūlija spēkā ir grozījumi MK noteikumos Nr.827 Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli (MK noteikumi Nr.827), kas nosaka sniegt ziņas par darbinieku profesiju kodiem saskaņā ar Profesiju klasifikatoru un nostrādāto stundu skaitu, kā arī pēc Labklājības ministrijas un Valsts ieņēmumu dienesta sniegtās informācijas informatīvajos materiālos, iFinanses.lv lasītājiem ir radušies vairāki jautājumi - kā pareizi norādīt profesiju kodus? Ko darīt, ja darba līgumā amata nosaukums atšķiras no Profesiju klasifikatorā iekļautā? Kā norādīt nostrādātās stundas papildu darbam? Atbildes uz lasītāju jautājumiem sniedz Labklājības ministrijas Darba tirgus politikas departamenta vecākās referentes Aina Liepiņa un Ineta Vjake un zvērinātu advokātu biroja BORENIUS jurists Māris Simulis.
Lietvedība 13:39, 23. Aug. 2013
Darba samaksa ir darbiniekam regulāri izmaksājamā atlīdzība par darbu, kura ietver darba algu, piemaksas un prēmijas, kā arī jebkuru cita veida atlīdzību saistībā ar darbu.
Darba samaksa 10:41, 14. Jūn. 2013
Jau pagājušas vairāk kā 90 dienas kopš spēkā ir likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) 8.panta 2.7 daļa, kas attiecībā uz avansiem, kuri izsniegti pēc 2012.gada 31.decembra, nosaka, ka izsniegto skaidrās vai bezskaidrās naudas avansu var pielīdzināt ienākumam no algotā darba, ja par to vai tā daļu nav veikts norēķins 90 dienu laikā pēc komandējuma beigām, bet pārējos gadījumos – 90 dienu laikā no skaidrās vai bezskaidrās naudas avansa izsniegšanas dienas. Savukārt, par avansiem, kuri izsniegti līdz 2012.gada 31.decembrim, jānorēķinās līdz 2013.gada 30.jūnijam, jo no 2013.gada 1.jūlija arī tie tiks pielīdzināti ienākumam no algotā darba, no kura jāmaksā 24% IIN. Un, kā jau no algas ienākuma, maksājamas arī valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 10:28, 10. Apr. 2013
Gatavojoties eiro ieviešanai, skaļi un plaši tiek iztirzātas problēmas, kas sagaida tirgotājus — kases aparātu nomaiņa, cenas divās valūtās u.tml., atzīstot, ka pārdevējiem būs liels stress jaunos apstākļos – citas cenas, cita valūta, darbs ar divām valūtām vienlaicīgi utt. Bet — eiro ieviešana skar ne tikai tirgotājus! Tas skar jebkuru no mums, gan kā indivīdu (jauna, mums nepazīstama valūta, kredītu konvertācija, iespējamā cenu celšanās u.c.), gan kā darbinieku. Šoreiz gribu runāt par grāmatvežiem un visiem citiem uzskaites darbiniekiem.
Dokumenti 11:05, 9. Mai. 2013
Š.g. 22.februārī spēkā stājas grozījumi MK noteikumos Nr.827 Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli (MK noteikumi Nr.827), nosakot, ka turpmāk ziņās par darbiniekiem jānorāda arī nostrādātais stundu skaits. Kā šos noteikumus piemērot tiem darbiniekiem, kuriem darba līgums noslēgts, pamatojoties uz Darba likuma 148.pantu un darba laika uzskaite netiek veikta?
Darba laiks 17:19, 25. Feb. 2013
Latvijas sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) A, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, sniedz pakalpojumus kuģu tehniskā menedžmentā Igaunijas uzņēmumam. Rēķinus Latvijas SIA izraksta bez PVN, un rēķinā tiek norādīts likuma Par pievienotās vērtības nodokli 4.1 pants (2012.gadā). PVN deklarācija ar pielikumu PVN2 tiek nosūtīta Valsts ieņēmumu dienestam katru mēnesi. PVN deklarācijā darījuma summa tiek norādītā 48.2 rindā. Vai pareizi tiek lietotas likuma par PVN normas? Un otrs jautājums ir par komandējumu - uzņēmuma darbinieks (valdes loceklis) katru nedēļu 2 reizes brauc uz Igauniju komandējumā. Vai drīkst izmaksāt komandējuma dienas naudu? Vai arī šis skaitās darba brauciens?
Pievienotās vērtības nodoklis 12:03, 18. Feb. 2013
Iestādē visiem darbiniekiem ir noteikts normālais darba laiks un piecu darba dienu nedēļa, taču iestāde ir atvērta arī sestdienā, un tajā dienā apkalpojošie darbinieki (ne visi) strādā saskaņā ar grafiku no 10.00 - 16.00 (6 stundas bez pusdienas pārtraukuma) un pēc tam nākamajā nedēļā ņem vienu brīvu dienu par nostrādāto sestdienu. Visos normatīvos dokumentos iestādē figurē darbiniekiem noteikts normālais darba laiks un arī grafikos sestdienā attiecīgajam darbiniekam figurē 8 stundas un nākamajā nedēļā - viena brīvdiena. Jautājums: vai tā var? Un, ja nē, tad kādus dokumentus būtu nepieciešams noformēt, un kā? Darba likumā ir noteikts, ka sestdienā darbs beidzams agrāk nekā citās dienās - tad tas nozīmē, ka tabelē jābūt uzrādītām tām 6 stundām nevis 8 stundām, vai ne?
Darba laiks 15:58, 4. Feb. 2013
Pēdējā laikā arvien vairāk tiek aktualizēts jautājums par to, kā pareizi uzskaitīt darba laiku tālbraucēju šoferiem. Šis jautājums ir specifisks tā dēļ, ka attiecīgajā profesijā strādājošie darba rakstura dēļ ilgu laika periodu pavada izbraukumos ārpus savas dzīvesvietas. Līdz ar to šādā situācijā no darba tiesību perspektīvas iezīmējas vairāki jautājumi, piemēram, vai viss laiks, kuru šoferis pavada izbraukumā, ir uzskatāms par darba laiku, vai viss izbraukuma laiks uzskatāms par komandējumu, un vai šajā laikā jāievēro Darba likumā paredzētie obligātie atpūtas laika noteikumi, utt.
Darba laiks 10:34, 17. Okt. 2012
Lai pilnveidotu darba laika plānošanas un uzskaites procesus, darba devējiem tiek ieteikts jaunais Darba laika kalendārs 2013.gadam, ko var uzskatīt par metodisku materiālu. Kalendārs palīdzēs veikt darbinieku darba un atpūtas laika plānošanu, maiņu un summētā darba laika grafiku izstrādāšanu un darbinieku faktiski nostrādātā darba laika uzskaiti, kā arī iekšējo kontroli šajos jautājumos.
Darba laiks 12:20, 9. Nov. 2012
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) saimnieciskās darbības vietā atrodas ēka, kurā atrodas telpas, kas sākotnēji tika izveidotas kā ģērbtuves darbiniekiem, sapulču telpas, telpas viesu izmitināšanai. Šobrīd ir plānots šīs telpas nedaudz pārkārtot un izveidot kā darbinieku nakšņošanas vietu gadījumiem, kad steidzamu darbu gadījumā nav iespējams darbiniekiem atgriezties dzīvesvietā.
Tiesības 12:29, 5. Nov. 2012
Sastādot maiņu grafiku novembrim, rodas jautājums: 18.11. šogad ir svētdienā; darba laika kalendārā ir 21 darba diena un 19.11. ar īpašu atzīmi - tātad 19.11. ir pārceltā svētku diena. Samaksa par darbu svētkos būs tam darbiniekam, kuram ir maiņa 18.11. vai 19.11.? Un kā tas attiecas uz pārējiem (normāla darba laika) darbiniekiem - vai ir jāraksta kāds rīkojums par 19.11.?
Darba laiks 12:08, 17. Okt. 2012
Darba likums nosaka vienotas pamatprasības visiem darba devējiem darba laika organizācijas, darba laika uzskaites un darba samaksas noteikšanas jautājumos. Tomēr darbu veidi, un līdz ar to arī darba laika organizācija un izpildes kontrole atšķirsies, jo darbs birojā vai pārtikas ražotnē ievērojami atšķirsies no darba mežistrādē, celtniecībā vai lauksaimniecībā.
Darba samaksa 10:23, 1. Okt. 2012
Labdien! Darbinieks dodas darba braucienā uz Lietuvu pēc preces. Darbinieks izbrauc plkst. 6.00 no rīta, atgriežas plkst.19.00 vakarā. Vai par šo dienu jāmaksā dienesta brauciena nauda, Lietuvā noteiktā? Vai jāmaina darbiniekam noteiktais normālais darba laiks uz summēto, vai arī var šīs vairāk nostrādātās stundas kompensēt citā dienā?
Darba samaksa 11:52, 27. Jūl. 2012
Ikvienam strādājošajam ir svarīgi saprast, kas Darba likuma (DL) izpratnē ir uzskatāms par daba laiku, un attiecīgi par kādu laiku darbinieks var sagaidīt samaksu no darba devēja. No precīzas darba laika uzskaites tiešā mērā ir atkarīgs darbiniekam izmaksājamās algas apmērs. Tāpat ir gadījumi, kad nostrādāto stundu skaits var dot tiesības saņemt piemaksu par virsstundām un papildu brīvdienas.
Darba laiks 13:29, 22. Sep. 2011