Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.panta 6.daļā noteikts, ka reprezentācijas izdevumi šā likuma izpratnē ir uzņēmuma izdevumi tā prestiža veidošanai un uzturēšanai sabiedrībā pieņemto standartu līmenī. Lai saprastu, kas tie ir par izdevumiem, vispirms jāsaprot – kas ir “prestižs” un kas ir “sabiedrībā pieņemtie standarti”?
Izdevumi 06:00, 30. Dec. 2024
Ar debitoriem kā ar bitēm – nekad nevar zināt, kurā brīdī debitors kļūs par nedrošu vai vispār būs jānoraksta izmaksās, un vēl jāaprēķina uzņēmumu ienākuma nodoklis. Šajā rakstā par uzņēmumiem, kas neveido uzkrājumus nedrošiem parādiem atbilstoši starptautiskajam finanšu pārskatu standartam Nr.9 "Finanšu instrumenti".
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 18. Mar. 2024
Gan uzņēmumi, gan privātpersonas, vēloties veikt lielāku pirkumu, nereti aizņemas naudu. Kas jāņem vērā, ja kredītu vēlas atmaksāt pirms termiņa?
Svarīgi 13:05, 23. Feb. 2024
Senāta Administratīvo lietu departamenta 2023.gada 14.februāra spriedumā lietā SKA-69/2023, ir izskatījis priekšnodokļa atskaitīšanu par reprezentatīva automobiļa iegādi un uzturēšanu, lielu vērību pievēršot tieši pierādījumu vērtēšanas jautājumiem. Spriedums ir aktuāls, ņemot vērā pieņemtos grozījumus Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, kas nosaka reprezentatīvo automobiļu vērtības bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) robežu – 75 000 eiro – tiem automobiļiem, kuri tiek iegādāti vai nomāti sākot no 2023.gada 1.jūnija.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 1. Sep. 2023
Šķiet, ka par debitoriem viss jau krustu šķērsu ir sarakstīts un izrunāts, bet “iFinanšu” redakcija joprojām par šo tēmu saņem jautājumus no lasītajiem. Arī savā darbā joprojām saskaros ar grāmatvežu pieļautajām kļūdām, tāpēc vēlos dalīties savā pieredzē par debitoriem. Ceru, ka ikviens atradīs ko noderīgu šajā rakstā.
Grāmatvedība 06:00, 13. Feb. 2023
Pieņemti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ar mērķi precizēt regulējumu nedrošiem debitoru parādiem. Grozījumi piemērojami jau gada pārskatiem par 2021. gadu.
Likumdošana 17:05, 14. Apr. 2022
Vai parāda saistību ietveršana debitora gada pārskatā pārtrauc noilgumu? Jaunākajā Senāta spriedumā paustas atziņas, kas rada vairākus jautājumus un pārdomas, piemēram, vai trīs gadu noilguma termiņš komercdarījumos vispār ir iespējams, ja debitors pareizi kārto savu grāmatvedību un atbilstoši likuma prasībām sagatavo gada pārskatus? Izskatām spriedumu!
Saistību tiesības 06:00, 25. Mar. 2022
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā plānoti grozījumi saistībā ar uzkrājumu veidošanu nedrošiem parādiem – gan lai novērstu šobrīd likumā esošās neprecizitātes, gan lai nedaudz atvieglotu nodokļu radīto slogu uzņēmējiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 16. Feb. 2022
Gandrīz divus gadus neierastā pastāvīgas trauksmes situācija Covid-19 pandēmijas dēļ dažādās pasaules valstīs neizbēgami ir ietekmējusi ne tikai mūsu sadzīvi, bet arī uzņēmuma un grāmatveža ikdienas darba aktualitātes. Iespējams, vairāk nekā jebkad grāmatvedim nepieciešama gan milzīga pacietība, gan visai plašas profesionālās zināšanas, gan spēja patstāvīgi orientēties haotiskajās normatīvo aktu izmaiņās, gan varēšana pieņemt pēc iespējas pareizākus lēmumus, kad liegta pilnvērtīga komunikācija un viedokļu apmaiņa ar kolēģiem.
Gada pārskats 06:34, 17. Jan. 2022
23. novembra vadības sēdē apstiprināti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ar mērķi precizēt regulējumu nedrošiem debitoru parādiem.
Likumdošana 13:30, 24. Nov. 2021
Lai nodrošinātu savu saimniecisko darbību, uzņēmuma īpašnieki nereti savam uzņēmumam piešķir personiskos līdzekļus, izsniedzot aizdevumu. Bet ko darīt, ja nav atrodams līgums par šādu darījumu un bijušais īpašnieks savu naudu neprasa atpakaļ? Vai šo naudu var uzskatīt par uzņēmuma ieņēmumiem? Izskatīsim lasītāja situāciju!
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 21. Jūn. 2021
Dzīvē nereti jāsaskaras ar situācijām, kad parādnieks termiņā nav veicis maksājumu. Lai arī dažkārt vainojama ir parādnieka aizmāršība, tomēr visbiežāk tas liecina vai nu par parādnieka nevēlēšanos, vai arī par tā nespēju attiecīgo maksājumu veikt. Kā panākt, lai parāds tomēr tiek samaksāts?
Saimnieciskā darbība 09:26, 21. Mai. 2021
Preču tirdzniecības ierobežojumu dēļ pēdējā gada laikā aktualizējusies e-komercija, distances preču tirdzniecība un bezkontakta piegāde, kā arī sūtījumu izsniegšana, izmantojot pakomātus.
Saimnieciskā darbība 07:00, 30. Apr. 2021
Paredzēts, ka jaunais DAC6 ziņošanas pienākums attiecas uz zinošiem un kompetentiem profesionālo pakalpojumu sniedzējiem, kas sniedz nodokļu padomus, izstrādā noteiktas pārrobežu darījumu shēmas un palīdz uzņēmējiem realizēt starptautiskus darījumus. Var šķist, ka uzņēmējiem pašiem par DAC6 nav jādomā, taču viss nav tik vienkārši. Par DAC6 regulējuma izpratni, darbinieku izglītošanu un atbilstības nodrošināšanu ir jādomā ikvienam uzņēmumam, kurš regulāri vai pat vienu reizi veic darījumus ārpus Latvijas.
Saistītās personas 07:00, 8. Jan. 2021
Ārkārtējās situācijas apstākļos, kad daudziem uzņēmumiem valdības noteikto ierobežojumu dēļ rodas neziņa par sava uzņēmuma nākotni, tāpat arī šodien, kad cīņa ar Covid-19 visā pasaulē vēl turpinās un uzņēmējdarbību ierobežojoši vai ietekmējoši lēmumi gan Latvijā, gan pasaulē var tikt pieņemti un mainīti ik dienu, iespējams viens no pagaidu risinājumiem var būt komersanta darbības apturēšana uz laiku.
Saimnieciskā darbība 07:00, 17. Jūl. 2020
Lai, sagatavojot un iesniedzot gada pārskatu un uzņēmumu ienākuma nodokļa gada deklarāciju, nerastos situācija, ka jāmaksā nodoklis par vadības konsultāciju darījumiem, kas saņemti no ārzemēs esošas saistītās personas jeb nerezidenta, izskatīsim, kāda dokumentācija uzņēmumam nepieciešama.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:04, 14. Apr. 2020
Domājot par finansēm un dažādām atskaitēm, var rasties virkne jautājumu par to jēgu un nozīmi. Piemēram, kāpēc gatavot naudas plūsmas pārskatu? Vai tā ir tikai formāla prasība, kas noteikta likumā, vai tomēr naudas plūsmas pārskatam ir dziļāka nozīme sabiedrības saimnieciskās darbības plānošanā? Kādu informāciju sniedz naudas plūsma un kā to pielietot praksē?
Finanšu vadība 07:00, 13. Sep. 2019
2018.gada oktobrī ir publicēts Eiropas Savienības Tiesas nolēmums lietā Nr.C-153/17, kurā sniegti kritēriji, uz kuriem nodokļa maksātājam būtu jāpamatojas, izvēloties metodi atskaitāmā priekšnodokļa aprēķināšanai, ja tas veic ar pievienotās vērtības nodokli apliekamus un neapliekamus darījumus.
Nodokļi 07:07, 11. Mar. 2019
Par debitoru parādu uzskaiti ir daudz rakstīts, tomēr, slēdzot pārskata gadu, no jauna rodas jautājums, kā debitora parāds ir pareizi jānoraksta un jāapliek ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN).
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:01, 4. Apr. 2016
01.01.2016. stājas spēkā jaunais Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likums. Kāpēc šāds likumprojekts tika izstrādāts, un pēc kādiem principiem turpmāk sagatavosim katra grāmatveža ikgadējo "diplomdarbu"?
Gada pārskats 09:15, 14. Dec. 2015
01.01.2014. Civillikumā (CL) stājās spēkā grozījumi, kuri paredz izmaiņas attiecībā uz līgumsoda piemērošanu maksājumu kavējumu gadījumos. Tāpat šajā kontekstā būtu lietderīgi analizēt arī mazāk zināmu (vai daudziem vispār nezināmu) direktīvu - Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2011/7/ES par maksājumu kavējumu novēršanu komercdarījumos (turpmāk – Direktīva).
Līgumi 09:53, 16. Apr. 2014
Debitoru parādu novērtēšanā ir jābūt ļoti uzmanīgiem: no vienas puses, jābūt pietiekamiem uzkrājumiem, lai uzņēmuma naudas plūsma būtu korekta, taču, no otras puses, uzkrājumiem nav jābūt pārāk lieliem – tādā veidā var tikt aizskartas īpašnieku intereses.
Gada pārskats 17:15, 5. Feb. 2014
Likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) 11.5 pantā noteikts, ka personīgajiem vieglajiem automobiļiem, par kuriem maksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN), degvielas un ekspluatācijas izdevumus saimnieciskās darbības izdevumos iekļauj, pamatojoties uz noteikto degvielas patēriņa normu un faktiski nobraukto kilometru skaitu. Vai šāda kārtība attiecas arī uz nomātajiem un patapinātajiem automobiļiem, par kuriem pašnodarbinātais – individuālais komersants (IK) - maksā UVTN?
Grāmatvedība 12:00, 25. Jūl. 2012
Saeimā pieņemtā jaunā Komerclikuma D daļa "Komercdarījumi" stāsies spēkā 01.01.2010. Komersantiem bija dots pietiekami daudz laika, lai pienācīgi iepazītos ar jauno komercdarījumu regulējumu, kā arī sagatavotos jaunajām tiesiskajām izmaiņām. Šajā rakstā tiks aplūkoti galvenie komercdarījumus raksturojošie principi, kas komersantiem turpmāk būtu jāņem vērā, slēdzot un izpildot dažāda veida komercdarījumus.
Komerctiesības 12:47, 8. Dec. 2009
01.01.2010. spēkā stāsies jaunā daļa Komerclikumā (KCL), kas tiks veltīta komercdarījumu regulējumam. Pašlaik komersantiem ir dots gandrīz gads (no 07.01.2009., kad tika izsludināti grozījumi), lai pienācīgi sagatavotos jaunajām tiesiskajām izmaiņām.
Komerctiesības 09:27, 1. Sep. 2009
Lai nodrošinātu līdzekļu optimizāciju un turpmāku biznesa funkcionēšanu, komersanti bieži vien lemj par uzņēmuma atsavināšanu vai aktīvu atsavināšanu, tāpēc šajā rakstā vēlos uzsvērt abu gadījumu atšķirību.
Saimnieciskā darbība 11:10, 28. Jūn. 2010
Šī gada sākumā spēkā stājās Komerclikuma Komercdarījumu daļa, kas tika sen gaidīta gan juristu, gan komersantu aprindās. Komercdarījumu regulējums tika izstrādāts jau 1998. gada Komerclikuma projektā, ko tolaik apstiprināja Ministru kabinets (MK). Tomēr 2002. gadā, kad Saeima pieņēma Komerclikumu, šīs daļas nebija. Darbs aktīvi pie jaunās komercdarījumu daļas tika atsākts 2006. gadā, apzinoties, ka gan komerciālās apgrozības dinamiskums, gan paaugstinātas uzticības aizsardzības un atbildības pakāpes nodrošināšanas nepieciešamība bija radījusi vajadzību pēc īpaša regulējuma virknei komercdarījumu. Viens no svarīgākajiem darījumu veidiem, ko regulē Komerclikums, ir komerciālais pirkums. Iespējams, ka šis darījumu veids ir viens no izplatītākajiem komerciālajā apgrozībā. Kas komersantiem būtu jāzina par komerciālo pirkumu un tā regulējumu Komerclikumā?
Līgumi 13:20, 20. Mai. 2010
Parādu piedzīšana ir viena no šā gada rudens modes tendencēm. Kreditori cenšas atrast efektīvākās parādu piedzīšanas metodes, parādnieki meklē radošus parādu neatdošanas risinājumus, bet likums paliek nemainīgs un neatkarīgi no vienu vai otru vēlmēm saka savu. Sevišķa neziņa par tiesisko regulējumu sastopama sfērā, ko dēvē par parādu piedzīšanu ārpustiesas ceļā. Tādēļ arī tapusi šī publikācija, lai vērstu uzmanību uz dažām parādu piedziņas prakses izpausmēm, it īpaši tiesiskajām attiecībām, kas rodas starp kreditoru un t.s. parādu piedzinēju.
Komerctiesības 22:41, 11. Nov. 2009
Franšīzes izmantošanai Latvijā līdz 2009.gadam nebija speciāli izstrādātas tiesību bāzes. Franšīzes kā komercdarījuma veida speciālais normatīvais regulējums pirmo reizi Latvijā parādījās Komerclikumā ar 19.12.2008. likumu "Grozījumi Komerclikumā", papildinot Komerclikumu ar atsevišķu D daļu "Komercdarījumi".
Līgumi 13:35, 30. Jūl. 2009