Uzņēmums saviem darbiniekiem izsniedz maksājumu kartes, kas piesaistītas vienam uzņēmuma bankas kontam un izsniegtas uz uzņēmuma vārda. Kā uzņēmumā organizēt ne vien maksājumu karšu izsniegšanu darbiniekiem, bet arī ērtu atskaišu uzskaites sistēmu? Vai tas ir jānošķir no avansa norēķiniem?
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 27. Mai. 2024
Valdes loceklis komandējuma laikā Kanādā iegādājas pamatlīdzekļus un elektroniski pieejamu mācību grāmatu, kas nepieciešama saimnieciskās darbības veikšanai. Visi rēķini izrakstīti uz valdes locekļa kā fiziskas personas vārda ar Kanādas uzņēmumu rekvizītiem (nosaukumu, adresi, ID numuru) un bez informācijas par pievienotās vērtības nodokli. Apmaksa veikta ar uzņēmuma karti. Pamatlīdzekļi netika deklarēti muitā, to vērtība pārsniedz 150 eiro. Vai šādi rēķini atbilst Grāmatvedības likuma prasībām un var tikt uzskatīti par attaisnojuma dokumentiem? Kas šajā gadījumā notiek ar nodokļiem? Kā pareizi norādīt šos darījumus grāmatvedībā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 31. Okt. 2024
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
2025.gada 1.janvārī spēkā stājas vairākas izmaiņas nodokļu piemērošanā.
Likumdošana 12:00, 30. Dec. 2024
Likumā “Par nodokļiem un nodevām” ir veikti grozījumi, lai novērstu jucekli, kāds radās pēc tam, kad 2023.gada martā tika pieņemti grozījumi Maksātnespējas likumā, precizējot tiesiskās aizsardzības procesa norises kārtību, bet saistīto likumu “Par nodokļiem un nodevām” atstājot bez izmaiņām. Tagad kļūda ir labota.
Saimnieciskā darbība 06:00, 3. Jan. 2025
Kā konvertēt kriptovalūtu uz tradicionālo valūtu un to izņemt? Kādi papildu nosacījumi jāievēro un kādi nodokļi jāmaksā?
Finanšu vadība 06:00, 5. Dec. 2024
Sabiedrība “A” noslēgusi aizdevuma līgumu ar “Altum” par 70 000 eiro pamatlīdzekļa izveidei. Līgumā ir paredzēta “A” līdzdalības maksa – 1000 eiro. Pamatlīdzekļa izveidi veic sabiedrība “B”, kas izraksta avansa rēķinu par pamatlīdzekļa izveides daļu – 51 000 eiro apmērā. “A” samaksā 1000 eiro, bet pārējo apmaksā “Altum” uz aizdevuma līguma pamata. Pabeidzot pamatlīdzekļa izveides darbus, “B” izsniedz pieņemšanas-nodošanas aktu un rēķinu par atlikušo summu – 20 000 eiro. “Altum” apmaksā šo summu, kas pēc līguma noteikumiem ir aizdevuma neatgriežamā daļa, un samazina kopējo aizdevuma summu. Kā šo darījumu pareizi iegrāmatot?
Pamatlīdzekļi 06:00, 24. Okt. 2024
Uzņēmuma darbinieks iegādājies degvielu automātiskajā degvielas uzpildes stacijā, izmantojot skaidru naudu. Ar degvielas pārdevēju nav noslēgts sadarbības līgums, un uzņēmumam nav izsniegta degvielas karte, līdz ar to netiek saņemts kopsavilkums par iepriekšējā periodā iegādāto degvielu. Vai čeks virs 30 eiro, kas izsniegts automātiskajā degvielas uzpildes stacijā, ir derīgs pievienotās vērtības nodokļa atskaitīšanai?
Lai efektīvāk uzraudzītu skaidras naudas apriti un veicinātu bezskaidras naudas izmantošanu darījumos, sagatavoti grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām", lai izpildītu Ēnu ekonomikas ierobežošanas plānā 2024.–2027.gadam iekļautos pasākumus. Finanšu ministrija (FM) grozījumus nodevusi publiskai apspriešanai.
Likumdošana 16:06, 20. Aug. 2024
Lai palielinātu skaidras naudas plūsmas caurskatāmību, rezultātā fokusējot uzmanību uz regulāru liela apjoma skaidras naudas izmantošanu, kas palīdzētu atklāt nelegālas izcelsmes skaidras naudas darījumus, Finanšu ministrija ir izstrādājusi un 20.augustā nodevusi publiskai apspriedei grozījumus likumā “Par nodokļiem un nodevām”.
Likumdošana 11:12, 28. Aug. 2024
Lūdzu paskaidrojiet, kā grāmatot platformā “Etsy” veiktos darījumus! Uzņēmums pārdod digitālu produktu, kam nav jāpiemēro pievienotās vērtības nodoklis. Kā pareizi kontēt bankas kontā saņemto naudu? Iegrāmatot katra pircēja darījumu nav iespējams. Vai drīkst izrakstīt rēķinu par visu saņemto naudu no “Etsy” uzņēmuma konta un uz tā pamata veikt grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 13. Aug. 2024
Iepriekš apskatījām, kā organizēt noliktavas darbu, lai būtu ērti veikt preču uzglabāšanu, saglabāšanu un tālāku izplatīšanu. Tomēr tikpat svarīgi atcerēties, ka pastāv dažādi noliktavu veidi, kas atšķiras pēc to funkcijām un darbībām. Apskatām iespējamos noliktavu veidus un ar tiem saistītās darbības, tostarp grāmatvedības nianses.
Grāmatvedība 06:00, 22. Jūl. 2024
Skaidras naudas aprite uzņēmumā vienmēr saistīta ar palielinātu risku, kas var izpausties gan kā soda sankcijas par nedeklarēšanu un atļautā sliekšņa pārkāpumu, gan kā papildus aprēķināti nodokļi – uzņēmumu ienākuma nodoklis par nesaimnieciskiem izdevumiem, pievienotās vērtības nodoklis par nepamatota priekšnodokļa atskaitīšanu vai darba spēka nodokļi. Kā Valsts ieņēmumu dienests kontrolē skaidrās naudas apgrozījumu uzņēmumos?
Nauda 06:00, 8. Jūl. 2024
Laiks aiz loga ir tikpat vilinošs, cik "iFinanses" maijā lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 10:00, 4. Jūn. 2024
2024.gada janvārī spēkā stājās vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas būtiski uzlabo uzņēmēju dzīvi. Viens no jaunumiem, kas pelnījis lielāku ievērību, ir atvieglotas prasības pievienotās vērtības nodokļa atgūšanai, ja darījuma partneris nav samaksājis par piegādātajām precēm vai pakalpojumiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 13. Mai. 2024
Mūsdienās darbinieku motivācija un produktivitāte tieši saistīta ar to, cik labi darbinieks jūtas darbā un kādas priekšrocības saņem no darba devēja. Savukārt uzņēmumu vadītāji prāto kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Svarīgi 16:03, 29. Apr. 2024
Lai arī liela daļa no darbiniekiem jau plāno vasaras atvaļinājumu un ir tā gaidās, grāmatvežiem darba netrūkst. To pierāda "iFinanses" aprīlī lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 09:14, 8. Mai. 2024
Uzņēmums degvielu iegādājas ar degvielas kartēm un mēneša beigās saņem rēķinu par veiktajiem pirkumiem. Vai papildus nepieciešams vākt un saglabāt degvielas čekus vai arī pietiek ar nodokļa rēķinu, ko piegādātājs izraksta mēneša beigās?
Gan uzņēmumi, gan privātpersonas, vēloties veikt lielāku pirkumu, nereti aizņemas naudu. Kas jāņem vērā, ja kredītu vēlas atmaksāt pirms termiņa?
Svarīgi 13:05, 23. Feb. 2024
Uzņēmumiem, izmantojot degvielas kartes, līdz šim nebija skaidrs, kā šiem darījumiem piemērot pievienotās vērtības nodokli – vai kā degvielas piegādei? Pagājušā gadā Eiropas Komisija ir radusi vienotu skaidrojumu, lai turpmāk nevienam nav jālauza galva par nodokļa piemērošanu.
Vienkāršās grāmatvedības kārtotājiem saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls ir galvenais grāmatvedības uzskaites reģistrs. Informācija šajā tajā kalpo kā pamats gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanai. Kādai informācijai jābūt norādītai šajā žurnālā? Kā to norādīt?
Grāmatvedība 06:00, 10. Jan. 2024
Valsts ieņēmumu dienests (VID) aicina uzmanīties no krāpnieku īsziņām un e-pastiem, kas rakstīti it kā VID vārdā.
VID informācija 16:21, 30. Nov. 2023
Noslēdzot nomas līgumu, iznomātājs nomniekam par maksu uz noteiktu laika periodu piešķir tiesības izmantot aktīvu. Kā iznomāto aktīvu uzrādīt grāmatvedībā? Vai tam ir jāaprēķina nolietojums, un kā piemērot pievienotās vērtības nodokli (PVN)?
Grāmatvedība 06:00, 13. Nov. 2023
Biedrība darbiniekam, kuram alga tika maksāta no Eiropas Savienības fonda līdzekļiem, iegādājas veselības apdrošināšanas polisi uz gadu, sākot no 2023.gada 1.februāra. Noslēgtajā darba līgumā nebija nekas minēts par apdrošināšanas pienākumu. Darbinieks uzrakstīja atlūgumu ar 2023.gada 31.augustu, norādot, ka minētā polise nav izmantota. Biedrība vēlas no darbinieka atgūt apdrošināšanas prēmijas starpību par neizmantoto laika periodu, kas radusies apdrošinātāja aprēķina rezultātā, ko aprēķina no nākošā mēneša, kad ir nodota apdrošināšanas karte. Vai biedrībai ir tiesības pieprasīt atmaksāt šo starpību?
Arī marta lasītāko rakstu topa pirmo vietu ir noturējis jaunais Grāmatvedības likums un uz tā pamata izdotie Ministru kabineta noteikumi.
Svarīgi 13:10, 7. Apr. 2022
Jaunajā Grāmatvedības likumā ir noteikts: ja izdevumi tiek veikti ar maksājumu karti, kas piesaistīta uzņēmuma bankas kontam, tad par attaisnojuma dokumentu grāmatvedība var izmantot bankas konta izdruku. Kā šis darbosies praksē?
Nauda 07:00, 28. Feb. 2022
Ir grāmatveži, kas domā, ka aizdevumu, kas netiek atdots noteiktajā termiņā, var norakstīt izdevumos, un nebūs jāmaksā nekāds nodoklis. Bet tā nav taisnība jo, vērtējot Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 9.panta nosacījumus, uzņēmumu ienākuma nodoklis ir jāmaksā, izņemot atsevišķus nosacījumus, kad to drīkst nepiemērot.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 6. Feb. 2023
Ir sācies jauns gads, un lielākai daļai grāmatvežu tas sākas ar atskaišu sagatavošanu. Būtiski atcerēties – ja pārskata gads sakrīt ar kalendāro gadu, tad uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par decembri ir iesniedzama arī tad, ja nav ar UIN apliekamu izmaksu.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 2. Jan. 2023
Tuvojas gada beigas, un uzņēmumi sāk domāt par gada atskaišu sagatavošanu un padarīto darbu apkopošanu, lai saprastu, kas ir izdarīts un ko vēl vajadzētu paspēt. Gada pēdējos mēnešos tiek sakārtoti arī debitoru jautājumi, lai grāmatvežu gada atskaišu un bilances gatavošanas laikā ir pilnīga kārtība. Pārskatot debitoru neizpildītās saistības, rodas jautājums, ko iesākt ar zaudētajiem debitoru parādiem? Vai iespējams atgriezt iemaksāto pievienotās vērtības nodokli (PVN) pilnā apmērā no šī darījuma ar bezcerīgo debitoru?
Svarīgi 08:48, 30. Nov. 2022
Nodokļu risku vadības izstrāde ir aktuāla gan tiem, kas vēlas izmantot Valsts ieņēmumu dienesta padziļinātās sadarbības programmas zelta līmeņa priekšrocības, gan kases aparātu un sistēmu apkalpojošiem dienestiem, kuru obligāta prasība ir ieviest nodokļu risku vadību, gan visiem tiem, kam rūp finanšu vadība.
Finanšu vadība 06:00, 4. Nov. 2022
2023.gadā tiks turpināta pasākumu īstenošana skaidrās naudas pieejamības nodrošināšanai Latvijas iedzīvotājiem, vienojušās Latvijas Banka, Finanšu nozares asociācija un bankas ar plašāko bankomātu un filiāļu tīklu: AS "Swedbank", AS "SEB banka", AS "Luminor Bank Latvijas filiāle" un AS "Citadele banka". Šie pasākumi iekļauti 2021.gada rudenī parakstītajā sadarbības memorandā, informē Latvijas Banka.
Svarīgi 09:25, 1. Nov. 2022
Arī biedrības un nodibinājumi ir tikuši pie jauniem Ministru kabineta noteikumiem, kas reglamentē to grāmatvedības kārtošanu un pārskatu sagatavošanu.
Grāmatvedība 06:00, 10. Okt. 2022
Saeima š.g. 29.septembra sēdē galīgajā lasījumā apstiprināja grozījumus Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā, ieviešot vēl četrus jaunus atbalsta pasākumus mājsaimniecībām un juridiskajiem lietotājiem elektroenerģijas, dabasgāzes un siltumenerģijas cenu straujā pieauguma daļējai kompensēšanai, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 15:23, 30. Sep. 2022
Vai sadarbības partnerim uzdāvināta dāvanu karte, sveicot ar bērniņa piedzimšanu, ir klasificējami kā saimnieciskās darbības izdevumi vai reprezentācijas izdevumi? Vai par šādiem izdevumiem ir jāmaksā nodokļi?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 26. Aug. 2022
Kā nodrošināt skaidras naudas samaksas pieņemšanu no klientiem vairumtirdzniecībā, ja klātienē klientus sakarā ar noteiktajiem Covid-19 izplatības ierobežošanas mazināšanas pasākumiem, apkalpot nedrīkst? Vai var izmantot struktūrvienībā reģistrētu elektronisko kases aparātu, lai pieņemtu skaidru naudu ārpus tirdzniecības vietas telpām?
Nauda 07:00, 9. Nov. 2021
//= $article['Article']['score'] ?>
PVN un vaučeri
No agrāk izmantotajām dāvanu kartēm vai priekšapmaksas kartēm telekomunikāciju pakalpojumiem mūsdienās ir attīstījušies nopērkami kuponi, vaučeri un kartes, ko tirgo gan paši preču vai pakalpojumu piegādātāji, gan arī starpnieki un interneta platformas. Tas rada jautājumu – kā šiem dažādajiem darījumiem piemērot pievienotās vērtības nodokli?
Nodokļi 06:00, 1. Aug. 2022
Uzņēmums ir pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, darījuma partneris – nav. Par pakalpojuma sniegšanu tiek noslēgts līgums, izrakstīts avansa rēķins un atbilstoši tam – saņemts avanss. Darījums uzrādīts PVN deklarācijā, bet pēc diviem mēnešiem tas tiek anulēts, tiek izrakstīts kredītrēķins un avanss atmaksāts darījuma partnerim. Kā PVN deklarācijā norādīt šo kredītrēķinu?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 30. Jūn. 2022
Es apkalpojumu autotransporta nomas uzņēmumu, kuram ir biroja telpas, kur pieņemt klientus, un automašīnas tiek piegādātas uz norādīto adresi. Nomas maksa un garantijas nauda tiek maksāta ar karti, norēķinoties caur POS terminālu, šī nauda nonāk bankas kontā. Skaidrās naudas darījumi tiek noformēti ar stingrās uzskaites kvītīm. Ar klientiem tiek slēgts auto nomas līgums, norādot, vai darījumam ir piemērojams pievienotās vērtības nodoklis, reizēm ir arī naudas sodi par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem. Šobrīd banka ir paziņojusi, ka kases aparāts ir obligāts, tostarp POS termināla darījumiem. Vai tiešām vairs nedrīkst turpināt darbu bez kases (hibrīda) aparāta izmantošanas?
Nauda 06:00, 19. Mai. 2022
Biedrības grāmatvedība tiek kārtota divkāršā ieraksta sistēmā. Ieņēmumi pārsvarā ir no biedru naudām, bet izdevumi ir saistīti ar biedru izglītošanu – par semināriem, konsultācijām un dažādām lekcijām.
Grāmatvedība 06:00, 13. Mai. 2022
Nereti uzņēmumiem, ieviešot tirdzniecības iespējas interneta vidē, maksājumu risinājums nav prioritāte. Daudz tiek domāts par internetveikala vizuālo tēlu, grafisko dizainu, pievilcīgām produkta vai pakalpojuma fotogrāfijām, atstājot tehnisko pusi otrajā plānā. Jāatceras, ka maksājums noslēdz darījumu un ir būtiska klienta iepirkšanās pieredzes sastāvdaļa, tāpēc par to jādomā jau no brīža, kad rodas ideja uzsākt tirdzniecību e-vidē. Taču, kā neapjukt un izvēlēties savam uzņēmumam piemērotāko maksājumu risinājumu? Mans ieteikums ir atbildēt uz pieciem patiesībā ļoti vienkāršiem jautājumiem, kas palīdzēs to saprast.
Svarīgi 08:14, 24. Mai. 2022
Vai veikals drīkst ienēmumus, kas saņemti ar norēķinu karti, atspoguļot kases ieņēmumu orderī un kases grāmatā? Un otrs jautājums - vai uzskaitē vienā kontā (Kase) var būt visa veikala skaidrās naudas kustība – gan kases aparāta, gan kases naudas plūsma?
Nauda 06:26, 3. Feb. 2022
2022. gadā spēkā ir stājušies vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā. Tie nav apjomīgi, toties labvēlīgi nodokļu maksātājiem. Pārskatīsim galvenos jaunumus Latvijas un Eiropas Savienības kontekstā!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 7. Feb. 2022
Iepriekšējā rakstā iesākām skatīt jautājumu par darba algu un tika izskaidroti jēdzieni darba samaksa, darba alga, piemaksas, prēmijas un cita veida atlīdzība par darbu. Ar darba samaksas aprēķināšanu ir saistīti divi nodokļi – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Šajā rakstā izskatīsim piemēru, kā aprēķina un iegrāmato sociālās iemaksas.
Darba samaksa 07:00, 9. Feb. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:30, 3. Jan. 2022
Lai samazinātu Covid-19 infekcijas izplatību, valdība šodien apstiprināja izmaiņas rīkojumā par ārkārtējo situāciju, ieviešot stingrākus drošības pasākumus no 21. oktobra līdz 14. novembrim (ieskaitot).
Likumdošana 23:37, 20. Okt. 2021
Kā iegrāmatot starpību, kas rodas, aprēķinot bāzes summas, gadījumā, kad no Apvienotās Karalistes tiek saņemti pamatlīdzekļi 3872 Lielbritānijas sterliņu mārciņu apmērā, savukārt precei muitā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) bāze tiek aprēķināta 4532,10 eiro apmērā un atbilstoši tiek aprēķināts PVN – 951,74 eiro. Kura summa grāmatvedībā jānorāda kā importa preces vērtība?
Grāmatvedība 07:00, 24. Sep. 2021
Kā pareizi traktortehnikai veikt degvielas atlikuma pārbaudi tvertnē gada slēguma inventarizācijas laikā? Traktortehnika ekspluatācijā ir vēl no 1980. gada. Degvielas atlikuma inventarizāciju nav iespējams veikt, izmantojot pilnas vai tukšas tvertnes principu, jo tehniku izmanto tikai ziemas periodā.
Grāmatvedība 07:00, 16. Sep. 2021
Bilances postenī “Pārējie kreditori” praksē ir redzētas dažnedažādas summas, tāpēc šoreiz apskatīsim, kurus izdevumus var attiecināt uz šo posteni, kā arī grāmatvežu biežāk pieļautās kļūdas.
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 5. Jūl. 2021
Vai naudas izņemšana bankomātā no uzņēmuma konta tiek uzskatīta par darījumu skaidrā naudā? Tādā veidā uzņēmuma valdes loceklis izņem uzņēmumam iepriekš izsniegto aizdevumu.
Starp grāmatvežiem pastāv dažādi viedokļi, ko grāmatvedībā darīt ar izdevumiem, kas veikti ar uzņēmuma bankas karti privātajām vajadzībām. Piemēram, uzņēmuma vadītājs iegādājas mēbeles par 1000 eiro savām vajadzībām. Vai šo summu var uzskatīt par izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību? Vai tā jāapliek ar algas nodokļiem? Vai arī to var vienkārši uzskatīt par izmaksāto avansu un ieturēt no nākamās algas?
Klausies
Grāmatvedība
07:00, 7. Jūn. 2021
Turpinoties Covid-19 pandēmijai, aizvien aktuālāks kļūst jautājums par attālināti sniegtajiem mācību pakalpojumiem un nodokļu piemērošanu tiem. Šoreiz izskatām Valsts ieņēmumu dienesta uzziņu par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu tālmācības pakalpojumiem, kurus Latvijas uzņēmums sniedz klientiem trešo valstu teritorijā.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 4. Jūn. 2021
Preču tirdzniecības ierobežojumu dēļ pēdējā gada laikā aktualizējusies e-komercija, distances preču tirdzniecība un bezkontakta piegāde, kā arī sūtījumu izsniegšana, izmantojot pakomātus.
Saimnieciskā darbība 07:00, 30. Apr. 2021
Raugoties no vadības skatu punkta, dažkārt pat vienu nedēļu veci dati par uzņēmuma finanšu stāvokli jau ir novecojuši, jo biznesa lēmumi par turpmāko darbību ir jāpieņem, ņemot vērā faktisko situāciju gan pašā uzņēmumā, gan arī ekonomikā kopumā. Tāpēc jautājums par aktuālo datu izmantošanu uzņēmumu finanšu pārvaldībā ik dienas kļūst jo svarīgāks.
Finanšu vadība 07:00, 17. Mar. 2021
Kā grāmatvedībā uzrādīt Valsts ieņēmumu dienesta piešķirto subsīdiju algām? Kā aprēķināt darba samaksu par periodu, kad piešķirta subsīdija? Kā piemērot nodokļus un kā šo subsīdiju uzrādīt grāmatvedībā? Atbildes meklēsim, analizējot kāda lasītāja situāciju.
Grāmatvedība 06:00, 3. Mar. 2021
Kad tika ieviesti ar Covid-19 pandēmiju saistītie ierobežojumi, uzņēmēji sāka realizēt dažādus pasākumus, lai palielinātu savu preču vai pakalpojumu noietu. Bija jāpiesaista ne tikai jauni klienti, bet arī jānotur uzņēmuma apgrozījums. Var tikai apbrīnot uzņēmēju fantāzijas lidojumu, taču nu tuvojas gada pārskata sagatavošanas laiks un grāmatvežiem jāsaprot, kā to visu pareizi iegrāmatot.
Grāmatvedība 07:00, 22. Dec. 2020
Kā noformēt darījumus interneta veikalā? Kā visērtāk šos darījumu uzskaitīt grāmatvedībā, ja tie tiek veikti ar fiziskām personām? Kādas ir prasības attaisnojuma dokumentiem? Un ko darīt, ja pircējs atsakās sniegt savus datus pirkuma noformēšanai? Analizējam lasītāja jautājumu!
Dokumenti 07:00, 16. Nov. 2020
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu par lauksaimniecības produkcijas tirdzniecību tirgū un ielu tirdzniecības vietā.
VID informācija 11:00, 10. Nov. 2020
Latvijā jau teju 75% iedzīvotāju rīcībā ir bezkontakta karte, un 23% iedzīvotāju jau ir bezkontakta maksāšanas iespēja telefonā, aprocē, pulkstenī vai citās viedierīcēs. Tieši pārliecība, ka bezkontakta maksājums ir drošs norēķinu veids, ir galvenais faktors, kas rosina sākt izmantot bezkontakta maksāšanas iespējas, liecina “Mastercard” un Finanšu nozares asociācijas veiktais Latvijas iedzīvotāju pētījums. Aptauja* veikta informatīvās kampaņas “Piik un gatavs” ietvaros, kas Latvijā tiek īstenota oktobrī un novembrī.
Svarīgi 12:00, 21. Okt. 2019
Bezkontakta norēķini ir kļuvuši par Latvijas iedzīvotāju maksājumu jauno normu. Aizvien vairāk iedzīvotāju izvēlas par saviem pirkumiem vienkārši nopīkstināt maksājumu karti – tas tiešām ir ātri un ērti! Arī bankas sākušas klientiem no jauna izsniegt tikai bezkontakta kartes un aktīvāk piedāvā norēķinu iespējas viedierīcēs. Tomēr vēl aizvien sabiedrībā ir izplatīti mīti par bezkontakta norēķinu drošību. Apkopojām biežākos jautājumus par bezkontakta norēķiniem pircēju un tirgotāju vidū!
Svarīgi 16:00, 8. Nov. 2019
Sabiedrība pieteicās Eiropas Savienības projektam jauna uzņēmuma attīstībai. Finansējumu piešķīra ar noteikumu, ka uzņēmumam projekta īstenošanas pirmā gada laikā jāiegādājas konkrēts pamatlīdzeklis. Sabiedrība pilnībā apmaksāja rēķinu par pamatlīdzekļa iegādi, iesniedza attiecīgos attaisnojuma dokumentus Lauku atbalsta dienestā, kas uzņēmumam projekta ietvaros atmaksāja daļu no šī pamatlīdzekļa, proti, 35 tūkst. eiro. Kā to pareizi iegrāmatot?
Pamatlīdzekļi 07:00, 24. Aug. 2020
E-komercija ir tā joma, kur uzlabojumi notiek arvien straujāk. Šobrīd sagatavoti kārtējie grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas skar tieši e-komerciju. Lai gan daļa e-vidē strādājošo uzņēmumu, it īpaši preču pārdevēji, šos uzlabojumus ļoti gaidīja, diemžēl šobrīd jārēķinās arī ar pandēmijas ietekmi uz šiem procesiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 09:16, 15. Jūl. 2020
Covid-19 ārkārtējā situācija tieši vai netieši ietekmēja visus uzņēmumus, izraisot pieprasījuma samazinājumu pēc uzņēmumu pakalpojumiem, ražošanas objektu un ofisu slēgšanu un darba spēka dīkstāvi, izejvielu piegādes kavējumus vai pārtraukumus, kreditoru parādu apmaksas kavējumus, ienākumu un naudas plūsmas nestabilitāti un finanšu nenoteiktību. Tieši šajā periodā uzņēmuma finanšu stāvokļa analīzei ir vitāla nozīme. Vai un cik ilgi uzņēmums būs spējīgs izdzīvot ar esošajiem resursiem un pašreizējiem darbības apjomiem?
Finanšu vadība 07:31, 10. Jūl. 2020
Līdz ar plašajiem ierobežojumiem saistībā ar Covid-19 izplatību, kas noteikti ne tikai Latvijā, bet arī vairumā citu valstu, tautsaimniecībā tiek izjustas būtiskas ekonomiskas problēmas. Uzņēmēji šajā laikā saskaras ne tikai ar klientu plūsmas samazināšanos, bet arī aizvien vairāk ar klientu maksājumu kavējumiem par nosūtītajām precēm un sniegtajiem pakalpojumiem. Ir arī situācijas, kurās klienti lūdz atlikt maksājumus vai tuvākajā laikā neveikt parādu atgūšanas darbības, atsaucoties uz grūtībām norēķināties. Ko darīt ar parādniekiem?
Finanšu vadība 07:00, 1. Jūn. 2020
SIA "Z" sniedz veselības aprūpes pakalpojumus un saņem apmaksu gan skaidrā naudā, gan ar maksājuma kartēm, un noformē elektronisko kvīti. Saskaņā ar PVN likumu 52. pantu SIA nav reģistrēts PVN maksātāju reģistrā. Kad un vai vispār SIA "Z" būtu jāiegādājas un jāstrādā ar kases aparātu?
Nauda 10:15, 21. Mai. 2020
Ieņēmumu atzīšana ir viena no sarežģītākajām procedūrām, it īpaši, ja darījumā iesaistīta vairāk nekā viena puse. Šādos darījumos, atzīstot ieņēmumus, uzņēmumiem nereti jāsastopas ar jautājumu, vai visa rēķina summa ir uzņēmuma ieņēmumi. Vai uzņēmums ir aģents (starpnieks)? Kādas tiesību normas piemērot, lai atbildētu uz šiem jautājumiem?
Izdevumi 06:38, 5. Jūn. 2020
Par laika periodu, kamēr visā valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija sakarā ar Covid-19 izplatību (no šā gada 12. marta līdz 9. jūnijam), personai, kura kopj bērnu vecumā no pusotra gada līdz diviem gadiem, bērna kopšanas pabalsta apmērs ir 171 eiro (līdz šim – 42,69 eiro) mēnesī un personām, kurām šajā periodā ir tiesības uz piemaksu pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu ar invaliditāti, tiks izmaksāta vienreizēja piemaksa 150 eiro apmērā.
Likumdošana 10:50, 15. Mai. 2020
Uzņēmumam ir debitora parāds 24 200 eiro apmērā, tajā skaitā pamatsumma 20 000 eiro un pievienotās vērtības nodoklis (PVN) – 4200 eiro. Rēķini bija izrakstīti 2017. gadā. Debitors parādu atzina, bet nesamaksāja. Notikumu secība – 2019. gada augustā debitoram bija uzsākts maksātnespējas process, 2019. gada septembrī parāds bija iekļauts Kreditoru prasību sarakstā, 2020. gada februārī maksātnespējas process pabeigts un debitors tika likvidēts, protams, mums parāds netika atmaksāts. Vai mums ir tiesības atprasīt no Valsts ieņēmumu dienesta parāda PVN summas atmaksu?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 14. Apr. 2020
Lai operatīvi reaģētu uz Covid-19 krīzes izraisītajām ekonomiskajām sekām un sniegtu atbalstu nozarēm, uzņēmumiem un to darbiniekiem, šī gada 20. martā ir pieņemts vienots likums “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību”. Tas paredz virkni atbalsta pasākumus nodokļu jomā uzņēmumiem, to darbiniekiem un saimnieciskās darbības veicējiem, ko turpmāk nodrošina Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 11:11, 30. Mar. 2020
Esam franšīzes uzņēmums. Tirgojam dāvanu kartes, kuras var izmantot arī citos šī uzņēmuma franšīzes veikalos. Ik mēnesi pārdodam dāvanu kartes gan juridiskām, gan fiziskām personām. No franšīzes devēja uzņēmuma saņemam arī rēķinu par realizētajām dāvanu kartēm. Kā šos darījumus varētu uzskaitīt?
Grāmatvedība 06:17, 30. Dec. 2019
Darbiniekiem alga tiek izmaksāta pārskata mēnesim sekojošā mēneša 10. datumā. Lūdzu sniegt atbildi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieturēšanu, deklarēšanu un apmaksu divās situācijās.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:00, 10. Feb. 2020
//= $article['Article']['score'] ?>
Kļūdas ir jālabo!
1.oktobrī sākas inventarizāciju laiks, un, lai visu neatliktu uz pēdējo brīdi, jau šobrīd var ķerties klāt norēķinu salīdzināšanai ar sabiedrības debitoriem un kreditoriem. Salīdzināšanas akts sagatavots, nosūtīts klientam, bet ko darīt, ja atlikumi nesakrīt un tiek konstatēta kļūda? Analizējam lasītāja jautājumu!
Grāmatvedība 09:55, 30. Sep. 2019
Pamatlīdzekļu remonta izmaksu grāmatošana jāveic teju katram uzņēmumam. Visbiežāk rodas jautājums, vai pamatlīdzekļu remonta izmaksas ir kapitalizējamas (pievienojamas tā vērtībai) vai arī tās jāiekļauj pārskata gada izdevumos. Noskaidrojam!
Pamatlīdzekļi 07:00, 18. Sep. 2019
Sabiedrība izmanto degvielas norēķinu kartes. Martā sabiedrība pārskaitīja avansa maksājumu degvielas tirgotājam 500 eiro apmērā. 31.martā sabiedrība saņēma šādu rēķinu: kopējā summa – 67,32 eiro, atlaide – 3,03 eiro, summa bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) – 53,13 eiro, PVN – 11,16 eiro, kopā apmaksai – 64,29 eiro. Persona, kas veica pirkumu, iesniedza čeku, kura kopējā summa ir 67,32 eiro, bez PVN – 55,64 eiro, PVN – 11,68 eiro. Kā pareizi veikt grāmatojumus?
Grāmatvedība 07:00, 15. Jūl. 2019
Valsts ieņēmumu dienesta sagatavotais materiāls par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu darījumiem ar viena mērķa vaučeriem.
VID informācija 12:58, 26. Aug. 2019
Cilvēki, kuri ikdienā pārvietojas ar transportlīdzekļiem, reti aizdomājas, cik plašas zināšanas nepieciešamas uzņēmumu vadītājiem un grāmatvežiem, lai grāmatvedības sistēmā korekti uzskaitītu degvielas iegādi un atskaitītos uzraugošajām iestādēm. Tādēļ vēlreiz par būtiskākajiem jautājumiem, kas jāņem vērā, iegādājoties un uzskaitot degvielas izmaksas!
Izdevumi 07:00, 4. Sep. 2019
Kopš šī gada 1.jūlija grāmatvežu terminoloģijas saraksts papildināts ar jaunu terminu – vaučers. Izklausās sarežģīti, bet būtībā tā ir tā pati dāvanu karte. Šobrīd Pievienotās vērtības nodokļa likumā ir ieviests vienots regulējums pievienotās vērtības nodokļa piemērošanai šim instrumentam.
Grāmatvedība 09:37, 15. Jūl. 2019
Degvielas kartes ir ērtas lietotājiem, bet mēdz sagādāt pārdomu pilnus brīžus grāmatvežiem un uzņēmumu vadītājiem. Piemēram, ja degvielas karte tiek nodota citam lietotājam, kā mainās nodokļa piemērošana? Aplūkosim kādu stāstu no Eiropas Savienības Tiesu prakses!
Nodokļi 07:00, 2. Aug. 2019
Vai darījumus ar viena mērķa vaučeriem kases aparātā jāievada divas reizes, pārdodot tos un apmainot pret preci vai pakalpojumu, kā tas bija iepriekš? Vai pievienotās vērtības nodokli (PVN) jāpiemēro visu konkrētajā mēnesī pārdoto un pret preci vai pakalpojumu apmainīto vaučeru starpībai? Lūdzu izskaidrot, kā tagad kases aparātā reģistrēt viena mērķa vaučera apmaiņu pret preci jeb preces pārdošanu!
Grāmatvedība 07:00, 10. Sep. 2019
Noslēdzot tēmu par kriptovalūtām, piedāvājam sarunu, kurā, analizējot studentu veiktos pētījumus un savāktos materiālus, tiek sniegtipriekšlikumi nodokļu jomas attīstībā darījumos ar kriptovalūtām. Rubrika “Nodokļu smilšu kaste” tapusi sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedru.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 5. Jūl. 2019
Uzņēmums savas produkcijas popularizēšanai izsniedz dāvanu kartes preču iegādei savā veikalā. Kā tās grāmatot un atspoguļot elektroniskā kases aparāta (EKA) čekos brīdī, kad pircējs izmanto šo dāvanu karti? Vai EKA šāds darījums ir jāuzrāda un ar kādu summu? Vai šo darījumu var traktēt kā reklāmu (sagatavojot atbilstošu dokumentu kopumu) un līdz ar to pievienotās vērtības nodokļa (PVN) priekšnodokli var atskaitīt no preces iegādes, kas nodota kā dāvana?
Grāmatvedība 07:00, 2. Aug. 2018
Analizējot Valsts ieņēmumu dienesta publicēto uzziņu skaitu un tematiku, redzams, ka valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) ir viena no retāk aplūkotajām tēmām. Vai tas nozīmē, ka arī ikdienā par to domājam salīdzinoši maz? Grūti spriest, jo nav pieejama informācija par kopējo izsniegto uzziņu skaitu. Lai nu kā – viena no šādām uzziņām publicēta par VSAOI aprēķināšanas kārtību pašnodarbinātajiem. Kas tajā teikts?
Nodokļi 07:00, 21. Jūn. 2019
Darbiniekam saimnieciskajām vajadzībām izsniegta uzņēmuma bankas karte. Mēneša beigās tiek izdrukāts bankas konta pārskats, darbinieks iesniedz izdevumu čekus, tiek sagatavots avansa norēķins. Ja čeka summa bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pārsniedz 29 eiro un uz čeka nav uzņēmuma (pircēja) rekvizītu (nosaukums, reģistrācijas numurs un adrese), vai šādu čeku var uzskatīt par nodokļa rēķinu atbilstoši PVN regulējošajiem normatīvajiem aktiem?
Dokumenti 07:00, 18. Apr. 2019
Darbojoties starptautiskā mērogā, ikvienam uzņēmumam neatkarīgi no tā lieluma jāņem vērā katrā valstī, kurā tas uzsāk darbību, noteiktie likumdošanas un nodokļu piemērošanas rāmji. Visbiežāk starptautiskā sadarbība notiek e-komercijas vidē, tāpēc skaidrojam, kādi nodokļi šajā jomā piemērojami šobrīd un kādas pārmaiņas gaidāmas nākotnē.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:07, 25. Mar. 2019
Mēs esam reklāmas aģentūra, kas klientiem rīko konkursus, reklāmas kampaņas, kuru ietvaros mums ir jāiegādājas balvas, piemēram, dāvanu kartes (vairums gadījumos) citos uzņēmumos. Vēlos noskaidrot, kā grāmatvedībā jānorāda šīs izmaksas, jo, manuprāt, šīs izmaksas ir 100% saistītas ar uzņēmuma saimniecisko darbību un nebūtu jāapliek ar uzņēmumu ienākuma nodokli.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 1. Feb. 2019
Kases aparātam ir pieslēgts POS terminālis. Bankas izdrukā tiek norādītas divas summas - ieņēmumi no POS termināļa un komisijas maksa. Cik saprotu, ieņēmumu summai kases kontā ir jāsakrīt ar uzņēmuma bankas izdrukā uzrādītajām summām. Bieži vien tā arī ir. Citreiz summas sakrīt, summējot ieņēmumus divu dienu griezumā. Bet gadās, ka bankas izdrukā norādītā summa ir mazāka, un gada laikā summu nesakritība var veidot līdz pat 170 eiro. Kā šādu starpību grāmatot?
Nauda 10:28, 17. Jan. 2019
2018.gada 22.decembrī spēkā stājušies grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.95 "Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām" un MK noteikumos Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība".
Likumdošana 23:01, 31. Dec. 2018
Uzņēmums, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, sniedz pakalpojumu saviem sadarbības partneriem un piešķir 90% un pat 100% atlaidi. Kā šādiem darījumiem grāmatot PVN, un kā to norādīt PVN deklarācijā? Vai deklarācijā vispār jānorāda “nulles rēķini”?
Grāmatvedība 07:00, 4. Jan. 2019
Katrai personai, kas gūst ienākumus, ir pienākums uzzināt, vai un kādas saistības tai rodas ar valsti nodokļu maksāšanas jomā. Viens no šādiem ienākuma gūšanas veidiem ir darījumi ar nekustamo īpašumu. Regulējošo likumu nepareiza interpretācija, nevīžīga attieksme pret savu pienākumu, kā arī ļaunprātīga izvairīšanās no nodokļu samaksas ir pamati gadījumiem, kad starp valsti un iedzīvotājiem rodas strīdi par nodokļu maksāšanas pienākuma izpildi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 22. Okt. 2018
SIA iegādājas mobilos telefonus no SIA “LMT Retail & Logistics”, bet samaksa par tiem tiek iekļauta kārtējā SIA “LMT” rēķinā. Kā pareizi būtu jāveic grāmatojumi šinī gadījumā?
Grāmatvedība 07:00, 27. Sep. 2018
14.08.2018. Ministru kabinetā (MK) tika izskatīts Finanšu ministrijas (FM) sagatavots informatīvais ziņojums par virtuālo valūtu izmantošanas ieguvumiem, riskiem un tālāko rīcību jomas attīstības veicināšanai un identificēto risku mazināšanai, informē Valsts kanceleja. FM ziņojumā pauž, ka, pamatojoties uz pašlaik pieejamo informāciju, virtuālās valūtas šobrīd neveido sistēmiskus riskus Latvijas maksājumu sistēmai un finanšu stabilitātei.
Svarīgi 15:06, 14. Aug. 2018
Par avansa norēķiniem rakstīts daudz, tomēr joprojām tiek uzdoti jautājumi, turklāt, arī veicot gada pārskatu revīziju, esmu konstatējusi neprecizitātes avansa norēķinu sagatavošanā. Tādēļ vēlreiz īsumā aplūkošu dažus ar avansa norēķiniem saistītus aspektus. Kā saka– atkārtošana ir zināšanu māte!
Avansa norēķini 08:05, 24. Jūl. 2017
Fiziskajai personai, kas nav darbinieks (nav darba attiecību, nav uzņēmuma līguma, tikai vienreizējs pasākums), kā pateicība izsniegta dāvanu karte, piemēram, par dalību foto sesijā. Dāvanu kartes vērtība ir 50 EUR. Par dāvanu kartes nodošanu ir noformēts pieņemšanas - nodošanas akts, bet aktā nav minēts personas kods. Vai iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) ir jāmaksā no 50 EUR vai arī jārēķina tā, lai, piemērojot IIN, 50 EUR būtu neto summa? Vai šajā gadījumā ir jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)?
Grāmatvedība 08:00, 21. Jūl. 2017
SIA ražo preces un vēlas tās pārdot ražošanas vietā. Neskaidrība radās par to, kādi dokumenti būtu jānoformē, ja pircējs samaksu veic skaidrā naudā.
Nauda 12:45, 15. Jūn. 2018
SIA, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja, pieder vieglā automašīna (ne reprezentatīvā). SIA maksā par to uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN). Atbilstoši likumam maršruta lapās maršruts netiek detalizēti atšifrēts. Ar automašīnu pārvietojas uzņēmuma vadītājs, kurš degvielas čekus nesaglabā un nenodod grāmatvedībā. Rezultātā nav izdevumu par degvielas iegādi, bet pēc odometra rādījumiem redzams, ka automašīna tiek izmantota. Vai šādā situācijā iespējams norakstīt vidējo degvielas patēriņu, pamatojoties tikai uz odometra rādījumiem?
Dokumenti 08:00, 9. Mai. 2018
SIA valdes loceklis vairākus gadus nebija izmantojis atvaļinājumu. 2017.gadā daļu atvaļinājuma viņš izmantoja, savukārt neizmantoto daļu viņam izmaksāja kā atvaļinājuma kompensāciju, atbrīvojot valdes locekli no darba. 31.12.2017. alga un atvaļinājuma kompensācija, kas nav izmaksāta līdzekļu trūkuma dēļ, veido atlikumu:
K 5610 Norēķini par darba algu – 5000 EUR,
K 532x Uzkrātās saistības atvaļinājumiem (atvaļinājums un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)) – 2000 EUR (summa nav precīza, jo darbiniekam noteikts summētais darba laiks).
Kā šajā gadījumā norakstīt uzkrātās saistības atvaļinājumiem, ja uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarāciju vairs nav paredzēts koriģēt par šo summu? Kādi grāmatojumi jāveic?
Grāmatvedība 11:37, 22. Jan. 2018
Uzņēmums par 350 EUR iegādājās materiālus saimnieciskās darbības vajadzībām, norēķinoties ar skaidru naudu. Veikals izsniedza elektroniskā kases aparāta (EKA) čeku. Vai uzņēmumam būtu jāprasa pavadzīme par materiāliem, kas iegādāti par šādu summu? Ja jā, vai pavadzīme būtu jāprasa arī tad, ja par materiāliem maksātu ar bankas karti, t.i., bezskaidrā naudā? No kādas summas čekam nepieciešama stingrās uzskaites kvīts vai pavadzīme?
Dokumenti 08:00, 6. Feb. 2018
2017.gads pagājis nodokļu reformas zīmē, un lielākās pārmaiņas sagaida tiešo nodokļu jomu. Tomēr arī Pievienotās vērtības nodokļa likums (PVN likums) nav palicis neskarts, šajā gadā likumā veicot grozījumus pat 3 reizes: 20.aprīlī, 27.jūlijā un 22.novembrī.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 8. Jan. 2018
Jaunais gads grāmatvežiem (arī uzņēmumu īpašniekiem) nesīs ne vienu vien pārsteigumu, jo, noslēdzot 2017.gadu, jāpiemērojas principiāli atšķirīgai sistēmai ne vien nodokļu samaksas, bet arī izmaksu klasifikācijas ziņā – piemēram, par reprezentācijas un personāla ilgtspējas izmaksām, kas regulētas jaunā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.pantā. Lai gan atsevišķās nozarēs iespējamas samērā būtiskas atšķirības, piedāvājam kopsavilkuma tabulu par personāla un reprezentācijas izmaksām un aicinām "iFinanses" lasītājus nākotnē to papildināt un par to diskutēt!
Grāmatvedība 08:00, 4. Jan. 2018
Ceturtdien, 4.janvārī, Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām" (Likums), ar kuriem precizēta struktūrvienības definīcija, kā arī noteikti papildu pienākumi informācijas atklāšanā digitālo pakalpojumu sniedzējiem.
Likumdošana 22:16, 5. Jan. 2018
Atbilstoši grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 142.pantā no 01.01.2018. tiek ieviesta apgrieztā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksāšanas kārtība būvizstrādājumu piegādēm, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 09:47, 8. Dec. 2017
Uzņēmums pārdod preces mazumtirdzniecībā un darījumus noformē, izmantojot elektronisko kases aparātu. Tā kā pircēji nereti izvēlas maksāt ar karti, uzņēmums apsver iespēju izmantot mobilo POS termināli. Vai atbilstoši likumdošanā noteiktajām prasībām ir pietiekami, ja uzņēmums izraksta pārdošanas pavadzīmi un samaksa par precēm tiek veikta, izmantojot šādu POS termināli? Tādējādi nauda tiek ieskaitīta uzņēmuma bankas kontā, savukārt klients saņem POS termināla čeku un pavadzīmi. Vai tad, ja pircējs ir fiziskā persona, pavadzīmes rekvizītu ailē "Pircējs" ir obligāti jānorāda klienta vārds, uzvārds un personas kods?
Nauda 08:00, 23. Nov. 2017
Vai avansa norēķinu persona var iesniegt grāmatvedībā čekus, kvītis un pavadzīmes par precēm, kas pirktas ārpus darba laika vai brīvdienās? Avansa norēķinu persona nereti iesniedz čekus par pirkumiem ārpus darba laika, jo darba laikā konkrēto preci nav iespējams iegādāties. Vai ir pareizi avansa norēķinu personas izdevumus grāmatot kredīta kontā 2380 "Norēķini par prasībām pret personālu un īstermiņa aizdevumi personālam", ja darbinieks uzņēmuma vajadzībām nepieciešamo iegādājas par saviem naudas līdzekļiem, iesniedzot čeku?
Avansa norēķini 08:00, 6. Okt. 2017
No iepriekšējās nodokļu parādu nokavējuma un soda naudas atlaišanas reizes ir pagājuši 5 gadi, un nodokļu maksātājiem atkal tiek piedāvāta iespēja atbrīvoties no parādu sankciju (nokavējuma naudas un soda naudas) uzkrātajām summām apmaiņā pret nodokļu pamatparāda samaksu.
Saimnieciskā darbība 08:00, 1. Nov. 2017
No šā gada 1.jūnija stājušies spēkā vairāki grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums). Lai gan sākotnēji šīs normas, iespējams, šķiet tikai tehniski precizējumi, tomēr PVN likumā beidzot ir noteikti svarīgi priekšnosacījumi, lai vienkārši un konsekventi īstenotu priekšnodokļa atskaitīšanas tiesības arī nākamajā taksācijas periodā, kā arī veiktu priekšnodokļa korekciju par zaudētiem parādiem. Tāpat redakcionāli mainīta likumā lietotā ar būvdarbu veikšanu saistītā terminoloģija.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 14. Jūl. 2017
Lai gan par to rakstīts vairākkārt, nereti komersantiem joprojām nav saprotams, kā nošķirt darba līgumu no uzņēmuma līguma un kas jāņem vērā, lai to pareizi izdarītu. Līdz ar to ir noderīgi aplūkot Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departamenta 10.03.2017. spriedumu lietā Nr.SKC-658/2017, kurā vērtēts jautājums par atšķirībām starp uzņēmuma un darba līgumu.
Darba tiesības 08:00, 10. Jūl. 2017
Organizējot biznesu, kas saistīts ar preču pirkšanu vai pārdošanu, tajā skaitā no ārvalstīm vai uz tām, ir svarīgi efektīvi organizēt preču loģistiku un tirdzniecību un izmantot atbilstošu muitas vai nodokļu režīmu.
Citi 08:00, 31. Mai. 2017
Vai pārtikas produktus no vairumtirdzniecības noliktavas drīkst pārdot (izrakstot rēķinus) arī privātpersonai?
Nauda 08:00, 21. Feb. 2017
Jūs taču zināt, ka gada pārskatu / konsolidēto gada pārskatu sagatavošana ir kā zinātne. Te nepieciešama pieredze un zināšanas, noderēs arī veiksme un atbalsts. Visu pat vienā rakstā nevaru izstāstīt, tāpēc atgādināšu par pašu būtiskāko, kas jāņem vērā, sagatavojot gada pārskatu par periodu, sākot no 01.01.2016.
Gada pārskats 08:00, 8. Mar. 2017
Uzņēmumam "X" 2014.gadā radies debitoru parāds (debitors - Latvijā reģistrēts uzņēmums "Y"). Uzņēmumam "Y" uzsākts maksātnespējas process, līdz ar to uzņēmums "X" pieteicās kreditoru prasījumu sarakstā, un debitora parāds tiek norakstīts kontā "Šaubīgie debitori". 2016.gadā saskaņā ar Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra datiem uzņēmums "Y" ir likvidēts. Vai 2016.gadā uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā apliekamo ienākumu samazināšanai uzņēmums "X" var norādīt visu parāda summu vai tikai 50% no tās?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 10. Feb. 2017
Jau gadiem ilgst diskusija, vai darījumi ar bankas karti ir vai nav avansu norēķins. Katrs diskusijas dalībnieks nereti pauž savu viedokli un pamato to ar dažādiem likumdošanas aktiem. Arī es nebūšu izņēmums! Tomēr jāņem vērā, ka likumdošana regulāri mainās, un tas, kas bija aktuāls vakar, vairs nav aktuāls šodien.
Grāmatvedība 08:00, 17. Okt. 2016
Principiālu atšķirību starp parasto iegādi un iegādi, izmantojot interneta platformu, nav daudz. Tomēr iegādēm no attāluma ir raksturīgi papildu riski, piemēram, nereti ir sarežģīti noskaidrot pārdevēja juridisko formu un nepieciešamos rekvizītus, kā arī ir sarežģītāk sagatavot visu iegādi pamatojošo dokumentāciju.
Grāmatvedība 08:00, 7. Nov. 2016
Dalīšana pamatpiedāvājumā un papildmaksājumos ir vispārpieņemta cenu stratēģija automašīnu tirdzniecībā, aviopakalpojumos un vairākās citās nozarēs. Kāpēc to dara, kādas ir šādas politikas veidošanas nopietnākās problēmas un to iespējamie risinājumi?
Finanšu vadība 08:00, 4. Nov. 2016
Grāmatvedības uzskaite kļūst arvien elektroniskāka, un dokumentu daudzumam papīra formā ir tendence samazināties. Tomēr svarīgi ir ievērot dokumentu kārtošanai noteiktās prasības, lai nodrošinātu dokumentu saglabāšanas pamatprincipus.
Dokumenti 08:00, 26. Okt. 2016
Saimnieciskās darbības veicēji darījumus var veikt gan, izmantojot bezskaidrās naudas norēķinus, gan arī ar skaidro naudu. Kas jāievēro, veicot skaidrās naudas darījumus, kā tos reģistrēt Saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā (Saimnieciskās darbības žurnāls) un kādi ierobežojumi jāievēro šādos darījumos – par to šajā publikācijā.
Grāmatvedība 08:00, 26. Aug. 2016
Latvijas noieta tirgus ir samērā mazs, tādēļ daudzi uzņēmēji mēģina meklēt klientus citviet Eiropā un ārpus tās. Veikalu atvēršanai ārzemēs nepieciešami lieli ieguldījumi – telpām, personālam utt. Tomēr uzņēmējiem mūsdienās ir arī citi "ceļi", kā paplašināt biznesu ar mazākiem ieguldījumiem: interneta veikala atvēršana "eBay" iepirkšanās vietnē.
Citi 08:00, 12. Sep. 2016
Kā grāmatot mežaudzes ir vispareizāk? Vai tās jāgrāmato kā pamatlīdzekļi? Ja jā, vai katrai mežaudzei ir jāatver sava pamatlīdzekļu kartiņa? Šādi dažādi jautājumi par mežaudzēm joprojām nav skaidri daudziem grāmatvežiem, jo nav līdz galam saprotams, kā ar tām rīkoties. Noskaidrosim!
Grāmatvedība 08:00, 5. Okt. 2016
30.09.2016. stājas spēkā grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.96 "Nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu lietošanas kārtība" (MK noteikumi Nr.96), saskaņā ar kuriem ieviestas izmaiņas apkalpojošo dienestu pārreģistrācijai, noteiktas nodokļu maksātāju grupas, kas var darījumu reģistrēšanai nelietot kases aparātus, kā arī paplašināti maksājumu veidi, kurus izmantojot, noteiktos izņēmuma gadījumos darījumu reģistrēšanai var nelietot kases aparātus, hibrīda kases aparātus vai kases sistēmas.
Svarīgi 15:42, 29. Sep. 2016
Valdes locekļa domājamais ienākums netiek izmaksāts, tāpēc man nav skaidrs - kurā mēnesī par to ir jāmaksā IIN? Piemēram, mana uzņēmuma apgrozījums maijā bija 2000 EUR. Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) deklarācija ir jāiesniedz līdz sekojošā mēneša 25.datumam - tātad 25.jūnijā es iesniedzu ziņas, ka esmu pieņemts darbā no 1.maija, un šajā dienā deklarēju minimālo algu. Teorētiski man tika aprēķināts ienākums par maiju - vai tas nozīmē, ka IIN bija jāiemaksā jau līdz 5.jūnijam un esmu to nokavējis? Vai tomēr līdz 5.jūlijam?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 17. Aug. 2016
Nesen esmu pārņēmusi firmas - skaistumkopšanas salona (mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs) - grāmatvedību. Iepriekšējā grāmatvede visus ienākumus no kases vispirms norāda kontā 5210 "Norēķini par saņemtajiem avansiem" un tikai pēc tam, kad klients ir izmantojis tam paredzēto procedūru skaitu, tos mēneša beigās iegrāmato kā ieņēmumus. Vai šāda uzskaite ir korekta, ja nauda tiek saņemta kasē un netiek tirgotas dāvanu kartes? Vai šāda grāmatošana ir pareiza, ja tiek tirgots abonements? (Atbilde ir papildināta!)
Grāmatvedība 08:00, 17. Jūn. 2016
Uzņēmums pārdod organizācijai dāvanu kartes – 100 dāvanu kartes 10 EUR vērtībā. Tiek izrakstīta pavadzīme, kurā norāda atlaidi - 10%. Kopējā summa, kas jāmaksā, ir 900 EUR + pievienotās vērtības nodoklis (PVN). Klienti norēķināsies ar šīm dāvanu kartēm, un tās tiks atprečotas, darījumu ievadot kases sistēmā. Kā grāmatot šādus darījumus?
Izdevumi 08:00, 20. Jūn. 2016
No 01.07.2016. graudaugu un tehnisko kultūru (tostarp eļļas augu sēklu), tai skaitā šo preču maisījumu, kuri neizmainītā stāvoklī parasti nav paredzēti galapatēriņam, piegādei piemēro pievienotās vērtības nodokļa PVN apgriezto maksāšanas kārtību. Lai turpmāk šiem darījumiem pareizi piemērotu PVN, kā arī pareizi tos atspoguļotu PVN deklarācijā, jāievēro vairākas būtiskas nianses, atgādina Valsts ieņēmumu dienests.
Svarīgi 14:25, 22. Jūl. 2016
No šī gada 1.jūlija Pievienotās vērtības nodokļa likums kļūst par vienu pantu bagātāks – tajā tiek ieviests jauns 143.2pants "Īpašs nodokļa piemērošanas režīms graudaugu un tehnisko kultūru piegādēm".
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 25. Jūl. 2016
Zināms – ja kapitālsabiedrībā nav bijis neviena valdes locekļa vai darbinieka, kas gūst atlīdzību vismaz 370 EUR apmērā vai ja attiecīgā mēneša apgrozījums ir bijis lielāks par 1850 EUR, ir pienākums maksāt nodokli no valdes locekļa domājamā ienākuma, kas atbilst minimālās algas apmēram. Bet kā šāds scenārijs ir grāmatojams?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 18. Jūl. 2016
Arvien biežāk medijos var uzzināt par jaunatklātiem noziegumiem naudas "atmazgāšanas" lietās un finanšu afērās aizturētām personām. Manuprāt, ir naivi ticēt, ka, sistemātiski sniedzot grāmatvedības un revīzijas pakalpojumus, to sniedzējs neko nav ne redzējis, ne sapratis. Šāda rīcība vairāk liek domāt par līdzdalību Krimināllikuma izpratnē.
Saimnieciskā darbība 08:00, 8. Jūl. 2016
Kuram īpašniekam gan negribas, lai sabiedrībai ir iespējami lielāki ienākumi? Jo lielāki ienākumi, jo lielāka peļņa, ko sadalīt dividendēs. Tādēļ aktuāls ir jautājums – vai visa sabiedrības saņemtā vai saņemamā nauda uzreiz iekļaujama ieņēmumos?
Grāmatvedība 08:00, 6. Jūn. 2016
Latvijā un arī Eiropā viena no aktualitātēm nodokļu jomā ir cīņa par pilnīgu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) iekasēšanu. Lai noteiktu, cik lieli ir krāpšanās apmēri ar PVN katrā valstī, starptautiskajā praksē izmanto tā saucamo PVN plaisas (VAT gap) aprēķinu. Metodoloģijas, kā nosaka PVN plaisas apmērus Eiropā, ir plaši aprakstītas.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 25. Apr. 2016
Grāmatvedībā uzskatāmi atspoguļojami visi uzņēmuma saimnieciskie darījumi jeb katrs fakts vai notikums, kas rada pārmaiņas tā mantas stāvoklī. Šī uzskaite jāveic attiecīgajos grāmatvedības reģistros. Pašnodarbinātām personām galvenais un daudziem, iespējams, vienīgais grāmatvedības reģistrs ir saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu reģistrācijas žurnāls, kurā tiek reģistrēti visi ar saimniecisko darbību saistītie saņemtie un veiktie maksājumi.
Grāmatvedība 09:00, 23. Mar. 2016
Ikdienā, sniedzot klientiem juridisko palīdzību darba tiesību jomā, nereti jāsaskaras ar situācijām, kad darba devēju noslēgto darba līgumu, darba kārtības noteikumu, rīkojumu vai citu dokumentu noteikumi ir pretrunā Darba likuma vai citu normatīvo aktu regulējumam, un tā prettiesiski tiek pasliktināts darbinieku stāvoklis.
Tiesības 09:00, 18. Mar. 2016
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta metodisko materiālu par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu elektronikai no 01.04.2016., kurā sniegta informācija par Pievienotās vērtības nodokļa likuma grozījumiem, kas no 01.04.2016. izmaina pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu noteiktām elektronikas preču piegādēm.
VID informācija 15:27, 4. Mar. 2016
Par samērā jaunu varētu saukt likuma “Par nodokļiem un nodevām” (likums par NN) 30.panta 7.daļas normu, kas nosaka, ka nodokļu maksātājiem, kas veic saimniecisko darbību līdz taksācijas gadam sekojošā gada 1.februārim jādeklarē visi iepriekšējā gada laikā skaidrā naudā veiktie darījumi ar fiziskajām personām, kurām atbilstoši nodokļu jomu reglamentējošiem normatīvajiem aktiem nav jāreģistrē saimnieciskā darbība, ja 1 darījuma summa 1 operācijā ar katru darījuma partneri pārsniedz 3000 EUR.
Nauda 12:30, 25. Jan. 2016
Nesen Lielbritānijas prese rakstīja par 60 gadus vecu grāmatvedi, kas strādāja BMW Mini rūpnīcā. Grāmatvedis papildus viņa tiešajiem pienākumiem pēdējo 5 gadu laikā izkrāpis no BMW vairāk nekā 6 miljonus sterliņu mārciņu, veicot bankas pārskaitījumus uz saviem norēķinu kontiem. Grāmatvedis ir apcietināts, bet BMW, izskatās, naudu atgūt neizdosies. Kā teikuši BMW uzņēmuma pārstāvji, viņiem būs jāpārskata iekšējās kontroles un procedūras, lai nākotnē izvairītos no līdzīgām situācijām.
Finanšu vadība 17:51, 13. Aug. 2015
Pēdējos gados tādi uzņēmumi, kas pirmo reizi nonāk revidentu redzeslokā un kuriem nav nozīmīgu finanšu uzskaites problēmu, drīzāk ir uzskatāmi par izņēmumiem - tā revidentu 2014.gada vasaras konferencē atzina Latvijas Zvērinātu revidentu asociācijas (LZRA) valdes priekšsēdētāja Sandra Vilcāne. Pašlaik nav pamata domāt, ka situācija būtu būtiski mainījusies. Sakārtota grāmatvedība ataino uzņēmuma objektīvo finanšu stāvokli, tādējādi revīzija palīdz savlaicīgi identificēt uzņēmuma maksātspējas problēmas.
Gada pārskats 09:38, 21. Aug. 2015
Par grāmatvedības uzskaiti komercsabiedrībās ir pieejams visai daudz informācijas. Bet vai tās pašas prasības attiecas arī uz biedrībām un nodibinājumiem? Publikācijas 1.daļā apskatījām pamatprasības attaisnojuma dokumentiem un iespējas kārtot grāmatvedību vienkāršā vai divkāršā ieraksta sistēmā. Turpinām par biedrību un nodibinājumu gada pārskatu, tā sagatavošanu un iesniegšanu.
Gada pārskats 10:42, 31. Jūl. 2015
Valdes loceklis, ar kuru ir noslēgts darba līgums, iegādājas drošu elektronisko parakstu un iesniedz avansa norēķinu atskaiti, pieprasot kompensēt paraksta iegādes izmaksas. Vai valdes locekļa elektronisko parakstu var uzskatīt par uzņēmuma saimnieciskās darbības izmaksām? Ja izmaksas tiek segtas, vai jāaprēķina papildu nodokļi?
Izdevumi 10:23, 26. Jūn. 2015
Par grāmatvedības uzskaiti komercsabiedrībās ir pieejams visai daudz informācijas. Bet vai tās pašas prasības attiecas arī uz biedrībām un nodibinājumiem? Kuri normatīvie akti regulē grāmatvedības uzskaiti biedrībās, un kā sagatavojams biedrības gada pārskats?
Gada pārskats 10:50, 24. Jūl. 2015
Darbiniekam bija iedota uzņēmuma karte degvielas uzpildei darba vajadzībām, bet viņš gandrīz 2 mēnešus nav ieradies darbā, ir izmantojis šo karti privātajām vajadzībām un ielējis degvielu par 600 EUR, pirms tas tika konstatēts. Kā pareizi norakstīt šo degvielu? Vai to var norakstīt kā ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus, vai obligāti jāaprēķina darbinieka gūtais labums? Darbinieks (kurš nu jau ir atlaists) ir nesis uzņēmumam zaudējumus, un rodas vēl lielāki zaudējumi, ja jānomaksā nodokļi. Nekādu naudu no viņa piedzīt nav iespējams, un nav, no kā ieturēt, jo alga par šiem mēnešiem netika aprēķināta. Kā tādā gadījumā pareizi iegrāmatot gan saņemto rēķinu, gan labumu darbiniekam?
Grāmatvedība 14:49, 12. Jūn. 2015
Biedrība nodarbina personu brīvprātīgā darbā, un persona, nestājoties darba tiesiskajās attiecībās, veic dažādus darbus, kas ir vērsti uz biedrības statūtos noteiktā mērķa sasniegšanu. Bezatlīdzības pakalpojumu sniegšana saistīta ar pārbraucieniem, un brīvprātīgā persona vēlas pārvietoties ar sev pieejamu automašīnu, prasot vien kompensēt degvielas izdevumus, jo atbilstoši Biedrību un nodibinājumu likuma 8.panta 3.daļai persona, kas veic brīvprātīgo darbu, var prasīt tādu izdevumu atlīdzināšanu, kas radušies brīvprātīgā darba izpildē, ja tas noteikts biedrības vai nodibinājuma statūtos vai valdes lēmumos.
Izdevumi 10:13, 21. Mai. 2015
2015.gadā sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) pārdeva pamatlīdzekli (PL), lietotu urbšanas iekārtu, par 37 000 EUR un pievienotās vērtības nodokli (PVN) 21%, kopā 44 770 EUR. Uzkrātais finanšu nolietojums ir 64 121,60 EUR, atlikusī vērtība – 0 EUR. Nodokļu vajadzībām uzkrātais nolietojums (4.kategorija) ir 62 506,11 EUR, atlikusī vērtība - 1615,49 EUR. Kā pareizi grāmatot PL pārdošanu, un kāda ir ietekme uz uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN)?
Pamatlīdzekļi 08:11, 13. Mai. 2015
Otrdien, 10.03.2015., Eiropas Parlaments (EP) nolēma, ka komisijas maksu, ko bankas iekasē no mazumtirgotāja par maksājumu ar karti apstrādi, turpmāk ierobežos Eiropas Savienības (ES) mēroga "griesti", informē Financenet.
Svarīgi 14:01, 11. Mar. 2015
Vairākas organizācijas gadiem ilgi strādā ar vienu un to pašu grāmatvedības programmu. Lietot sen zināmu produktu ir ērti, jo ir apzināta programmas funkcionalitāte un personāls ir pie tās pieradis, turklāt jebkura programmnodrošinājuma maiņa ir saistīta ar papildu laika un naudas tēriņiem, kā arī dažādu izmaiņu radītiem riskiem. Tomēr daudzos uzņēmumos pienāk brīdis, ka vadības sanāksmē tiek ierosināts jautājums par grāmatvedības programmas maiņu.
Gada pārskats 07:27, 25. Mar. 2015
Vai varat iedomāties situāciju, ka jūsu elektronisko pakalpojumu iegādājas Lielbritānijas pilsonis ar Kipras kredītkarti, atrodoties atvaļinājumā Maltā, izmantojot Īrijā uzturētu e-pasta adresi? Kur, jūsuprāt, ir pakalpojuma sniegšanas vieta, un kādas valsts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) jūsu pakalpojumam būtu piemērojams?
Pievienotās vērtības nodoklis 10:19, 26. Mai. 2014
29.01.2015. publikācijā "Kā optimizēt krājumus?" minēju, ka dažkārt ir lietderīgi ieguldīt aktīvos virs noteiktā optimālā līmeņa. Šajā publikācijā aplūkošu kapitāla ieguldīšanas ekonomiskās īpatnības un aspektus, kas jāņem vērā, vērtējot kapitāla optimālo izmantošanu.
Finanšu vadība 13:18, 12. Mar. 2015
Uzņēmuma darbinieks veica pirkumu darba vajadzībām. Norēķinoties Rimi veikalā, viņš ir iesniedzis savu privāto Rimi karti, un tajā saņēmis naudas uzkrājumu. Vai darbinieka saņemtais naudas uzkrājums ir uzskatāms par apliekamo gūto labumu, veicot avansa norēķinu?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:23, 2. Apr. 2014
2014.gada novembrī uzņēmums iegādājās aviobiļetes un vīzas darba braucienam uz Ķīnu darbiniekiem un dažiem klientiem. Šis bija sadarbību veicinošs brauciens uz mūsu piegādātāja rūpnīcu, un tā mērķis bija mudināt klientus vairāk iegādāties tieši šī piegādātāja produkciju, ko mēs pārstāvam Latvijas tirgū. Brauciens notika šī gada janvārī. Vai, uzskaitot aviobiļešu iegādes izdevumus 2014.gada novembrī, tie jāgrāmato kā nākamo periodu izdevumi? Vai šī gada janvārī tie jāpārgrāmato uz komandējumu izdevumiem (biļešu iegāde mūsu darbiniekiem) un reprezentācijas izdevumiem (biļešu iegāde klientiem)? Kādiem dokumentiem jābūt pievienotiem šo izdevumu attaisnošanai?
Grāmatvedība 17:16, 5. Feb. 2015
Vai uzņēmums var norēķināties ar skaidru naudu, pērkot preci no Polijas vai Lietuvas? Kādi ir ierobežojumi, un kur tos var atrast?
Nauda 15:51, 19. Jan. 2015
Līdz 01.02.2015. jāiesniedz deklarācija par skaidrās naudas darījumiem ar fiziskajām personām, kurām nav jāreģistrē saimnieciskā darbība. Te ir noderīgi zināt skaidrās naudas darījumu definīciju, deklarēšanas pienākuma nianses un atbildību ievērot šo pienākumu.
Nauda 08:51, 13. Jan. 2015
Uzņēmuma darbiniekiem tiek izsniegtas taksometra kartes, ar kurām var norēķināties par braucienu. Darbiniekiem ir pastāvīgās kartes, bet uzņēmumam ir arī vienreizējās kartes, kuras izsniedz viesiem. Viesi pārsvarā ir ārzemnieki, kuri dodas uz lidostu, tāpēc ne šīs vienreizējās kartes, ne čekus uzņēmums pēc tam nesaņem. Nākamā mēneša sākumā taksometru pakalpojumu sniedzējs izraksta kopsavilkuma rēķinu, kurā par katru braucienu ir norādīts braucēja vārds, uzvārds, informācija par datumu, laiku, maršrutu, summa ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) un summa bez PVN. Vai šādā gadījumā pie taksometru atskaitēm, ko saņem no pakalpojuma sniedzēja, obligāti jāpievieno čeki par katru atsevišķo braucienu?
Dokumenti 10:24, 2. Dec. 2014
Debitori ir katra uzņēmuma, kas pārdod savas preces vai sniedz pakalpojumus uz pēcapmaksas nosacījumiem, neatņemama bilances sastāvdaļa. Līdz ar to debitoru atlikumu pārvaldīšana ir nozīmīga funkcija gan no apgrozāmā kapitāla pārvaldības, gan kredītriska pārvaldības perspektīvas.
Gada pārskats 11:34, 22. Dec. 2014
Nav liels noslēpums, ka mūsu Darba likums (DL) jautājumos par darba samaksas aprēķināšanu orientēts tikai un vienīgi uz normālo darba laiku. Kā veikt apmaksu citā veidā nodarbinātām personām, grāmatvežiem jārūpējas patstāvīgi pēc sava prāta un izpratnes. Protams, ir definīcijas, kas ir summētais, maiņu un nepilnais darba laiks, bet kaut kā nejauši aizmirsts paskaidrot, kādā veidā būtu jāveic attaisnotās prombūtnes (atvaļinājumi, slimības nauda, DL 74.pantā minētie gadījumi) apmaksa darbiniekiem, kas nodarbināti citādāk nekā normālo darba laiku.
Vidējā izpeļņa 11:51, 5. Dec. 2014
Turpinām iepriekšējā publikācijā sākto tēmu par finanšu plāna sagatavošanu, papildinot iepriekš izstrādāto operatīvās darbības budžetu ar 2 nozīmīgām plānošanas pozīcijām – investīcijām un uzkrājumiem.
Finanšu vadība 10:02, 28. Nov. 2014
Pēdējā laikā publiskajā telpā izskanējušas satraucošas ziņas par iespējamiem reiderisma un vārda brīvības ierobežošanas gadījumiem, kuros ir izlemts par prasības nodrošināšanu. Tam sekoja arī ātra rīcība - 11.09.2014. Saeima trešajā, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Civilprocesa likumā (CPL), kuru plānotais spēkā stāšanās datums ir 01.11.2014.
Saimnieciskā darbība 13:54, 11. Nov. 2014
Iepriekšējās publikācijās aprakstīju finanšu analīzes teorētiskos aspektus, šoreiz - praktisks piemērs. Par pamatu ņemsim kāda mazumtirdzniecības tīkla oficiālajās datu bāzēs pieejamos pārskatus.
Finanšu vadība 10:56, 31. Okt. 2014
Vasarā iFinanses.lv rakstījām par nekustamā īpašuma klasifikāciju un uzskaiti. Pēc lasītāju lūguma šoreiz ar praktiskiem piemēriem izskatīsim, kādos gadījumos nekustamais īpašums tiek klasificēts par ieguldījuma īpašumu, kā to novērtēt, uzskaitīt un atspoguļot gada pārskatā.
Pamatlīdzekļi 09:09, 20. Okt. 2014
Esam mazumtirdzniecības veikalā pārdevuši dāvanu kartes, un dažām no tām ir beidzies derīguma termiņš, tātad tās netiks atprečotas. Kāds grāmatojums veicams, lai dzēstu šīs avansā iemaksātās summas?
Grāmatvedība 17:26, 27. Sep. 2013
Gada pārskatos atspoguļotie cipari ne vienmēr patiesi atspoguļo uzņēmuma ekonomisko stāvokli. Veicot finanšu analīzi, vērtētājam ir nepieciešams iedziļināties un veikt korekcijas atsevišķos gada pārskata posteņos, lai nekļūdītos savos atzinumos.
Finanšu vadība 14:26, 22. Aug. 2014
Lauksaimniecības nozarē strādājošie uzņēmumi bieži saņem dažāda veida atbalsta maksājumus, un grāmatvedim ir jāprot tos pareizi atspoguļot grāmatvedības uzskaitē. Rakstā apskatīšu normatīvo aktu prasības, kas jāievēro, uzskaitot saņemtos atbalsta maksājumus.
Gada pārskats 14:05, 25. Aug. 2014
No 01.07.2014. stājās spēkā Komerclikuma (KL) normas, kas pieļauj ārkārtas dividenžu aprēķināšanu. Līdz ar to izdarīti daudzi grozījumi arī citos normatīvajos aktos, to skaitā noteikta kārtība, kādā uzņēmumam finanšu pārskatā jāatspoguļo ārkārtas dividendes.
Gada pārskats 10:12, 8. Sep. 2014
Komersantiem, kas piedāvā iegādāties preces vairumtirdzniecībā, par precēm samaksu ir atļauts pieņemt tikai bezskaidrā naudā (ar bankas pārskaitījumu, maksājumu kartēm), atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 13:13, 31. Jūl. 2014
Kādi dokumenti ir jānoformē, lai iepirktu alkoholiskos dzērienus (alu un vīnu) no cita Latvijā reģistrēta uzņēmuma un sāktu šo dzērienu tirdzniecību? Kā ir jābūt noformētai pavadzīmei, kura satur akcīzes preci? Kurš ir atbildīgs par akcīzes nodokļa (AN) nomaksu, kāda ir nomaksas kārtība? Lai atrastu atbildes uz šiem jautājumiem, publikācijā autore ir apkopojusi un analizējusi piemērojamo normatīvo aktu prasības. Publikācijas 2.daļā lasiet par alkoholisko dzērienu iegādi, piegādes un attaisnojuma dokumentu noformēšanu, dokumentu reģistru, norēķiniem u.c.
Saimnieciskā darbība 16:34, 27. Jūn. 2014
Tuvojas vasara, un daudzi uzņēmumi plāno dažādu atpūtas un izklaides pasākumu rīkošanu darbinieku saliedēšanai un motivēšanai. Bieži vien problēmas rada izdevumi, kas ir saistīti gan ar darbinieku atpūtu, gan uzņēmuma saimniecisko darbību. Tāpēc ir būtiski tos izvērtēt, ņemot vērā normatīvajos aktos noteikto.
Grāmatvedība 08:49, 9. Jūn. 2014
Klientu piesaistīšanas un labu attiecību ar sadarbības partneriem uzturēšanas nolūkos, kā arī, lai motivētu darbiniekus, uzņēmumi mēdz iegādāties dāvanu kartes. Šajā publikācijā apskatīšu dāvanu karšu grāmatvedības un nodokļu piemērošanas jautājumus gan dāvanu kartēm, kas tiek izsniegtas uzņēmuma darbiniekiem un sadarbības partneriem, gan saņemtajām dāvanu kartēm.
Grāmatvedība 11:54, 8. Jūl. 2013
2014.gads ir sācies ar vairākiem nozīmīgiem civillietu tiesu prakses nolēmumiem. Piedāvājam ieskatu vienā no šajā gadā skatītiem, kas ataino tiesu praksē un tiesību doktrīnā nereti skartu tēmu: par valdes locekļa vainojamības prezumpcijas piemērošanu par komercsabiedrībai nodarītiem zaudējumiem.
Komerctiesības 10:08, 7. Mai. 2014
Vai ir nepieciešams grāmatvedības uzskaitē saglabāt bankas termināla čekus par norēķiniem ar bankas maksājumu kartēm? Dienas kopējā realizācijas summa ir pieejama arī Z pārskatā. Vai ir nepieciešams saglabāt bankomāta izsniegtās kvītis par naudas iemaksu? Šī informācija ir pieejama bankas konta izrakstā. Ja grāmatvedības organizācijas dokumentā atrunājam, kur ir iegūstama šī informācija, vai varam iepriekš nosauktās kvītis neuzglabāt?
Dokumenti 11:27, 25. Mar. 2014
Ne pirmo gadu likumdevējs vēlas panākt nodokļa par uzņēmumam piederošā vieglā autotransporta izmantošanu iekasēšanu. Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likums (UVTN likums) ticis gan pārrakstīts no jauna, gan papildināts ar jaunām normām un precizējumiem. Diemžēl pārmērīgi lielas slodzes rezultātā grāmatvežiem trūkst laika salikt kopā visas normatīvo aktu prasības un izanalizēt tās. Neiedziļinoties likumā noteiktajā, nepievēršot uzmanību dažādām niansēm, sekas ir pietiekami sāpīgas.
Transportlīdzekļa nodokļi 09:07, 28. Apr. 2014
Ir zināms, ka saimnieciskajā darbībā skaidrās naudas darījumiem ir noteikti ierobežojumi, taču tie rada daudz neskaidrību. Vai ierobežojumi un deklarēšanas pienākums attiecas arī uz aizdevumiem un avansa norēķiniem? Uz kādu periodu attiecas skaidrās naudas darījumu ierobežojums? Turklāt eiro ieviešanas dēļ ir konvertētas arī darījumu summas.
Nauda 10:57, 11. Mar. 2014
Publicējam turpinājumu 03.01.2014. rakstam Gada pārskats par 2013.gadu budžeta iestādēm, kurā autore ir apkopojusi izmaiņas gada pārskata sagatavošanā par 2013.gadu, ko regulē MK noteikumi Nr.1115 Gada pārskata sagatavošanas kārtība (MK noteikumi Nr.1115), salīdzinot ar iepriekšējo regulējumu (MK noteikumi Nr. 777 Gada pārskata sagatavošanas kārtība (MK noteikumi Nr.777), spēkā gada pārskata sagatavošanai par 2012.gadu).
Gada pārskats 15:29, 28. Feb. 2014
No 01.01.2014. likums Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) kārtējo reizi piedzīvos apjomīgas izmaiņas, un paredzams, ka tās skars plašu nodokļa maksātāju loku. Šajā rakstā tiks apskatītas tikai atsevišķas jaunās likuma normas, kuru mērķis ir pastiprināt cīņu ar ēnu ekonomiku un novērst situācijas, kad samaksa par algotu darbu vai pakalpojumu tiek aizstāta ar aizdevumu fiziskajai personai, tādējādi izvairoties no algas nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu samaksas.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 15:00, 13. Dec. 2013
Tā kā grāmatveži ikdienā saskaras ar ļoti daudzām neskaidrībām saistībā ar to, kā ir jāaizpilda kļūdu labojums par veiktajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI) un kādos gadījumos šīs ziņas vispār drīkst labot, Maija Grebenko ir sagatavojusi praktisku skaidrojumu – to lasiet šajā publikācijā.
Dokumenti 11:38, 25. Okt. 2013
Bieži grāmatvežiem praksē rodas neskaidrības, ko darīt ar izmaksām, kas tiek ieguldītas esošajos pamatlīdzekļos – vai par tām ir jāpalielina pamatlīdzekļa vērtība vai arī tās vienkārši jānoraksta izmaksās pārskata periodā. Par to, kā izvērtēt šīs izmaksas un pieņemt pareizo lēmumu, lasiet šīs publikācijas turpinājumā.
Pamatlīdzekļi 12:23, 18. Okt. 2013
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē, ka VID ir tiesības dzēst nodokļu pārmaksas, ja nodokļu maksātājs:
VID informācija 17:23, 23. Aug. 2013
SIA saskaņā ar MK noteikumiem nelieto kases aparātu. Uzņēmums sniedz foto pakalpojumus. Kad klients iegādājas uzņēmuma dāvanu karti, tiek noformēta stingrās uzskaites kvīts. Vai brīdī, kad par dāvanu karti klients iegādājas preces, arī jānoformē stingrās uzskaites kvīts? Un kvīšu izlietojuma pārskatā šis sniegtais pakalpojums par dāvanu kartes iegādi (izrakstītas divas kvītis) tiek uzrādīts divas reizes?
Nauda 16:11, 9. Jūl. 2013
Lai noskaidrotu, kādos gadījumos nodokļu maksātājiem ir nepieciešami kases aparāti, protams, rūpīgi jāiepazīstas ar normatīvo aktu prasībām.
Nauda 10:22, 28. Jūn. 2013
Strādājot ar elektronisko kases aparātu (EKA), neizbēgama prasība bez pirkumu apliecinošo čeku izsniegšanas nepieciešams izdrukāt arī finanšu atskaites — Z un X.
Nauda 12:07, 19. Jūn. 2013
Turpinot iesākto tēmu par cenu norādīšanu paralēlās atspoguļošanas periodā, nevar nerunāt par elektronisko kases aparātu (EKA) prasībām saistībā ar eiro ieviešanu.
Nauda 09:39, 10. Jūn. 2013
Gatavojoties eiro ieviešanai, skaļi un plaši tiek iztirzātas problēmas, kas sagaida tirgotājus — kases aparātu nomaiņa, cenas divās valūtās u.tml., atzīstot, ka pārdevējiem būs liels stress jaunos apstākļos – citas cenas, cita valūta, darbs ar divām valūtām vienlaicīgi utt. Bet — eiro ieviešana skar ne tikai tirgotājus! Tas skar jebkuru no mums, gan kā indivīdu (jauna, mums nepazīstama valūta, kredītu konvertācija, iespējamā cenu celšanās u.c.), gan kā darbinieku. Šoreiz gribu runāt par grāmatvežiem un visiem citiem uzskaites darbiniekiem.
Dokumenti 11:05, 9. Mai. 2013
Jau pagājušas vairāk kā 90 dienas kopš spēkā ir likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) 8.panta 2.7 daļa, kas attiecībā uz avansiem, kuri izsniegti pēc 2012.gada 31.decembra, nosaka, ka izsniegto skaidrās vai bezskaidrās naudas avansu var pielīdzināt ienākumam no algotā darba, ja par to vai tā daļu nav veikts norēķins 90 dienu laikā pēc komandējuma beigām, bet pārējos gadījumos – 90 dienu laikā no skaidrās vai bezskaidrās naudas avansa izsniegšanas dienas. Savukārt, par avansiem, kuri izsniegti līdz 2012.gada 31.decembrim, jānorēķinās līdz 2013.gada 30.jūnijam, jo no 2013.gada 1.jūlija arī tie tiks pielīdzināti ienākumam no algotā darba, no kura jāmaksā 24% IIN. Un, kā jau no algas ienākuma, maksājamas arī valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 10:28, 10. Apr. 2013
Vēloties ietekmēt ēnas ekonomiku, pēdējā laikā normatīvajos aktos ieviestas dažas normas, kas ievērojami ierobežo norēķinus skaidrā naudā. Pirmais, ar ko sastapās patstāvīgie nodokļu maksātāji (gan juridiskās, gan fiziskās personas) šā gada janvārī, bija deklarējamo darījumu sliekšņa sarukšana līdz 1000 Ls. Tiklīdz norēķins (neatkarīgi no iemesla) tiek veikts skaidrā naudā un tā summa kaut par santīmu pārsniedz 1000 Ls, līdz nākamā mēneša 15. datumam ir jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID) deklarācija (formu nosaka MK noteikumi Nr. 237 Skaidrā naudā veikto darījumu deklarēšanas noteikumi).
Nauda 15:35, 11. Mar. 2013
Uzņēmums saņem no piegādātāja preci (abi darījuma partneri ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji Latvijā), rēķinā ir ieraksts: Dāvanu karte 10 Ls. Dāvanu karte ir kā bonusa atlaide par iegādāto preču daudzumu. Piemēram, dators 500 Ls, dāvanu karte 10 Ls, 1.gb. Kā uzskaitīt grāmatvedībā šādu dāvanu karti: 1. Neņemt vērā ierakstu par dāvanu karti un grāmatot tikai datora vērtību? 2. Nopirkt kaut ko uzņēmumam?
Pamatlīdzekļi 11:03, 7. Mar. 2013
Prasība maksāt nodokli par uzņēmumā lietoto vieglo transportlīdzekli (UVTN) pastāv jau ne pirmo gadu, tomēr jautājumi par pienākumu maksāt (vai likumīgi izvairīties no maksāšanas) arvien uzrodas. Apskatīsim visu pēc kārtas.
Transportlīdzekļa nodokļi 10:10, 27. Feb. 2013
Saeima ceturtdien, 31.janvārī, galīgajā lasījumā kā steidzamu pieņēma Euro ieviešanas kārtības likumu, kas nosaka Eiropas Savienības vienotās valūtas eiro ieviešanas kārtību Latvijā.
Likumdošana 15:22, 31. Jan. 2013