Akvakultūra jeb zivkopība ir ūdens organismu audzēšana vai kultivēšana, izmantojot tehnoloģijas, kas paredzēta attiecīgo ūdens organismu ražošanas palielināšanai, pārsniedzot vides dabiskās iespējas. Ūdens organismi paliek fiziskas vai juridiskas personas īpašumā visu audzēšanas vai kultivēšanas laiku līdz pat to savākšanai. Izskatām, kā organizēt grāmatvedību akvakultūras uzņēmumos.
Grāmatvedība 06:00, 10. Jan. 2025
Uzņēmumam pieder automašīnas, par kurām tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis. Ir noformētas degvielas kartes ar limitiem, kas tiek izsniegtas atbildīgajām personām. Kā rīkoties, ja darbinieks ir pārtērējis uzņēmuma saimnieciskām darbībām noteikto degvielas limitu? Vai papildus jāmaksā vēl kādi nodokļi?
Izdevumi 06:00, 4. Jūl. 2024
Nedz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma, nedz Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas nesniedz visaptverošu saimniecisko un nesaimniecisko izdevumu uzskaitījumu, tāpēc to korekta nodalīšana nodokļu vajadzībām vienmēr ir bijis izaicinājums uzņēmumu grāmatvežiem. Šajā raksta daļā izskatām ar auto lietošanu saistītās izmaksas, kā arī reklāmas un reprezentācijas izmaksas.
Citi 06:00, 26. Jūn. 2024
Uzņēmumam uzstādīti saules paneļi. To saražotā elektrība, kas netiek izmantota pašpatēriņam, tiek nodota tīklā. Vai par elektrības pārdošanu jāizraksta rēķins elektrības tirgotājam? Vai summa, kas aprēķināta par tīklā nodoto elektrību, uzskatāma par ieņēmumiem vai arī tos var grāmatot kā izmaksu samazinājumu? Vai uzņēmumam, kura saules paneļi saražo elektrību, elektrības ražošana jāreģistrē kā papilddarbības veids?
Grāmatvedība 06:00, 16. Jan. 2024
Senāta Administratīvo lietu departamenta 2023.gada 14.februāra spriedumā lietā SKA-69/2023, ir izskatījis priekšnodokļa atskaitīšanu par reprezentatīva automobiļa iegādi un uzturēšanu, lielu vērību pievēršot tieši pierādījumu vērtēšanas jautājumiem. Spriedums ir aktuāls, ņemot vērā pieņemtos grozījumus Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, kas nosaka reprezentatīvo automobiļu vērtības bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) robežu – 75 000 eiro – tiem automobiļiem, kuri tiek iegādāti vai nomāti sākot no 2023.gada 1.jūnija.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 1. Sep. 2023
Uzņēmums iegādājās izsolē dzīvokli, to izremontēja un tagad vēlas šo dzīvokli izīrēt savam darbiniekam. Uzņēmums ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, iegādes darījumam PVN netika piemērots. Vai uzņēmums drīkst noteikt, ka darbiniekam jāmaksā tikai izdevumi par komunālajiem pakalpojumiem, bet īres maksu nepiemērot? Vai tomēr īres maksa ir obligāta? Kādi nodokļi uzņēmumam jāmaksā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 6. Dec. 2022
Domājams, ka teju katrs uzņēmums Latvijā ir atbalstījis Ukrainu, ziedojot finanšu līdzekļus vai visdažādākās preces – pašu ražotas vai iepirktas, darbinieku izgatavotas. Tomēr mēneša beigās pienāk brīdis, kad jāsaprot, kā šiem ziedojumiem piemērot nodokļus?
Uzņēmējiem priekšā ir izaicinājumu pilni mēneši, tomēr pats galvenais šobrīd ir neapstāties un negaidīt, bet aktīvi izmantot valsts un bankas piedāvātās iespējas padarīt savu uzņēmumu noturīgāku pret iespējamām krīzēm.
Svarīgi 08:53, 7. Nov. 2022
Strīdi ar Valsts ieņēmumu dienestu un lietas izskatīšana tiesās ir laikietilpīgs, dārgs un, kas svarīgākais, nervus kutinošs process. Turklāt uzņēmumam jāturpina veiksmīgi darboties! Izskatītā lieta, manuprāt, uzskatāmi parāda – reizēm pilnīgi pietiek ar pirmās instances tiesas spriedumu. Un visām pusēm izdevīgāk to neturpināt.
Valsts ieņēmumu dienests (VID) apkopojis aktuālo informāciju par pašlaik spēkā esošo kārtību nodokļu piemērošanā, ja uzņēmums sniedz palīdzību personām Ukrainā, tostarp aplūkojot arī atvieglojumus eksporta fakta pierādīšanai, ja ziedojumu kravas eksportē uz Ukrainu, un uzņēmumu iespējas saņemt nodokļu samaksas termiņa pagarinājumu, ja nodokļu maksātāju tieši ietekmē Ukrainā izvērstā karadarbība vai pret Krieviju vērstās sankcijas.
VID informācija 14:47, 24. Mar. 2022
Kas ir pašaprēķins? Kad un kāpēc to izmanto? Kā to noformē? Uzreiz gan atgādināšu, ka pašaprēķinam nav nekā kopīga ar pašpatēriņu, kā reizēm tiek jaukts. Pašaprēķina gadījumā uzņēmums pats izraksta sev rēķinu cita uzņēmuma vārdā, proti, negaida, kad to izrakstīs darījuma partneris. Bet to dara tikai un vienīgi saskaņā ar iepriekšēju vienošanos.
Dokumenti 07:00, 19. Okt. 2020
Namu apsaimniekošanas uzņēmumam (pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājam) ir biroja telpas pašu apsaimniekotā mājā. Pēc būtības uzņēmumam būtu jāmaksā arī par telpu apsaimniekošanu, tāpat kā pārējiem mājas iedzīvotājiem. Uzņēmums pats sev izraksta rēķinu par telpu apsaimniekošanu (cik saprotu, jānorāda atsauce – pašaprēķins). Apsaimniekošanas maksai piemērojams PVN 21% apmērā. Kā šis darījums jāuzrāda PVN deklarācijā? Kurās ailēs? Vai drīkstam atskaitīt priekšnodokli? Mūsu uzņēmumam tie sanāk vienlaicīgi gan ieņēmumi, gan izdevumi.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 21. Sep. 2020
Lai uzlabotu uzņēmuma finansiālo stāvokli, daļu no nelikvīdiem krājumiem (nav pārtika), kas nostāvējuši uzņēmuma noliktavā vairākus gadus, uzņēmuma vadītājs nolemj norakstīt jeb likvidēt. Norakstīšanas summa krietni pārsniegtu iepriekšējo trīs gadu vidējo summu. Vai šajā gadījumā starpība būtu uzskatāma par ar saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem un apliekama ar uzņēmumu ienākuma nodokli?
Grāmatvedība 07:00, 5. Feb. 2020
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis metodisko materiālu “Elektroenerģijas nodoklis”. Materiālā skaidroti šī nodokļa maksāšanas pamatprincipi, nodokļa atbrīvojums un atvieglojumi, kā arī aprēķināšanas, deklarēšanas un maksāšanas kārtība.
VID informācija 13:55, 25. Okt. 2019
Sabiedrība, kura nodarbojas ar lauksaimniecības produkcijas ražošanu, daļu no tās izlieto savām vajadzībām bez atlīdzības (valdes loceklis privātam patēriņam). Kā šajā gadījumā piemērot pievienotās vērtības nodokli, iedzīvotāju ienākuma nodokli, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un uzņēmumu ienākuma nodokli? Kā šo darījumu uzrādīt attiecīgajos nodokļu pārskatos?
Saimnieciskā darbība 07:00, 27. Aug. 2019
Lauksaimniecības uzņēmumos daļu augkopības produkcijas izlieto ražošanas vajadzībām, piemēram, lopbarību – dzīvnieku ēdināšanai. Termins "pašpatēriņš" nav saistīts ar krājumu izlietojumu ražošanas vajadzībām. Pašpatēriņu, piemēram, reprezentācijai, apbalvošanai, dāvanām, labdarības pasākumiem u.c., noformē ar norakstīšanas aktiem.
Grāmatvedība 08:00, 28. Mar. 2017
Uzņēmumi, aprēķinot produkta ražošanas vai pakalpojuma sniegšanas pašizmaksu, lielākoties izmanto vienpakāpes jeb 1 soļa netiešo (pieskaitāmo) izmaksu sadales metodi. Tas nozīmē, ka pieskaitāmās ražošanas izmaksas, izmantojot izvēlētu pieskaitījuma bāzi, attiecina tieši uz saražotajiem produktiem vai sniegtajiem pakalpojumiem. Tomēr, ja uzņēmuma organizatoriskā struktūra ir sarežģītāka, ieteicams izmantot divpakāpju jeb 2 soļu pieskaitāmo izmaksu sadales metodi.
Finanšu vadība 06:00, 25. Jūl. 2018
Zemnieku saimniecības (ZS) īpašnieks ir pašnodarbināta persona, nav darba attiecībās ar savu saimniecību. ZS īpašnieks izlemj noslēgt ar savu saimniecību darba līgumu atbilstoši Darba likumam, kļūstot par darba ņēmēju un maksājot VSAOI no darba samaksas. Zaudējot pašnodarbinātā statusu, ZS īpašnieks iegūst darba ņēmēja statusu. Vai turpmāk īpašnieks drīkstēs no saimniecības izņemt nesadalīto peļņu, kas tika iegūta līdz 31.12.2011., kā pašpatēriņam paredzētos līdzekļus, neapliekot to ar nodokli?
Nodokļi 06:00, 15. Mai. 2018
Turpinot rakstu sēriju par nodokļiem Igaunijā, šoreiz par netiešajiem nodokļiem jeb nodokļiem, kas netiek tieši piemēroti ienākumiem. Aplūkosim pievienotās vērtības nodokli (PVN) un akcīzes nodokli (AN), to pamatlikmes un piemērošanu!
Citi 08:00, 28. Jūl. 2017
SIA valdes loceklis, kas ir arī uzņēmuma galvenais speciālists – agronoms, vēlas uzņēmumam patapināt sev piederošu vieglo automašīnu izmantošanai darba vajadzībām. Kā aprēķināt patapinājuma maksu? Vai un kādi nodokļi jāpiemēro šajā gadījumā?
Transportlīdzekļa nodokļi 08:00, 13. Jūn. 2017
Uzņēmums, kas ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, iegādājas datorus par pilnu summu 2680,99 EUR. Darbinieks vēlas šo datoru izpirkt 3 gadu laikā un ir piekritis, ka katru mēnesi no algas tiek ieturēta konkrēta summa, t.i., 24 EUR. Dators tiks lietots gan uzņēmuma, gan privātajām vajadzībām. Kā šo darījumu noformēt grāmatvedībā? Vai dators grāmatvedībā jāiekļauj pamatlīdzekļos (PL) un tam jārēķina amortizācija? Vai darbiniekam jānoformē parāds pret uzņēmumu? Vai atbilstoši likumdošanas normām no algas drīkst veikt ieturējumus?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 23. Mar. 2017
Uzņēmums sagatavo lopbarību, kuru gan pārdod, gan baro savam ganāmpulkam. Kā grāmatot uzņēmuma saimniecībā patērēto lopbarību, lai to atspoguļotu peļņas vai zaudējumu aprēķinā, kur neto apgrozījumā būtu jāparādās lauksaimnieciskās ražošanas apjomiem?
Grāmatvedība 08:00, 10. Mar. 2017
Mūsdienās cenu veidošana ir komplekss pasākums. Tā vairs nenotiek tikai konkrētā biznesa līmenī, bet gan piegāžu ķēdes līmenī.
Finanšu vadība 08:00, 8. Feb. 2017
Uzņēmums savā saimnieciskajā darbībā uz patapinājuma līguma pamata izmanto darbinieka vieglo transportlīdzekli. Par šo transportlīdzekli katru mēnesi tiek maksāts uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis (UVTN). Uzņēmums saimnieciskās darbības izdevumos noraksta degvielu (atbilstoši izgatavotājrūpnīcas degvielas patēriņa normai), OCTA polises un automašīnas remonta izdevumus. Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) priekšnodoklis atskaitīts 50% apmērā. Vai šajā situācijā pastāv kādi nodokļu riski? Vai uz patapinājuma līguma pamata drīkst norakstīt transportlīdzekļa remonta izdevumus?
Transportlīdzekļa nodokļi 08:00, 30. Dec. 2016
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) ir uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa (UVTN) maksātāja. Uz līzinga līguma pamata ir iegādāta automašīna. SIA vienojās ar savu darbinieku, ka viņš ir tiesīgs izmantot dienesta auto arī savām privātajām vajadzībām atvaļinājuma laikā (lai aizbrauktu uz ārzemēm 300 km turp un atpakaļ), darbiniekam pašam iegādājoties degvielu.
Vai šādā gadījumā iekšējos attaisnojuma dokumentos un reģistros, kuros tiek uzskaitīts faktiski nobrauktais kilometru skaits, pamatojoties uz odometra rādījumiem mēneša sākumā un beigās, var izveidot papildu kolonnu, lai tajā norādītu privātajām vajadzībām nobraukto kilometru skaitu, kuru neieskaita saimnieciskās darbības izdevumos? Vai darbiniekam rodas kādi papildu labumi no šādas dienesta automašīnas lietošanas atvaļinājuma laikā (piemēram, no auto amortizācijas)?
Izdevumi 09:00, 14. Apr. 2016
Kopš 01.01.2013., kad spēkā stājās jaunais Pievienotās vērtības nodokļa likums (PVN likums), no mūsu redzesloka ir pazudis jēdziens pašpatēriņš. Darījums, kas likumā Par pievienotās vērtības nodokli tika noteikts kā pašpatēriņš, PVN likumā ir pielīdzināts preču piegādei un pakalpojumu sniegšanai par atlīdzību un tādējādi ir uzskatāms par ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) apliekamu darījumu.
Grāmatvedība 16:40, 18. Aug. 2014
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) īpašumā ir veca, nelikvīda automašīna. Sertificēts vērtētājs to novērtēja par 950 EUR (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN)). SIA nolēma ar šo automašīnu prēmēt darbinieku.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 10:48, 21. Sep. 2015
Saeimas Preses dienests informē par iedzīvotājiem būtiskām izmaiņām likumos, kas stājas spēkā 01.01.2015.
Likumdošana 16:58, 29. Dec. 2014
Pievienotās vērtības nodokļa likums (PVN likums, arī likums) šogad ir piedzīvojis daudz izmaiņu un grozījumu, no kuriem atsevišķas normas ir izraisījušas jautājumus un neizpratni. Viena no šādām normām ir PVN likuma 52.panta jaunā 3.1 daļa, kas nosaka atbrīvojuma piemērošanu īpašos gadījumos.
Pievienotās vērtības nodoklis 19:07, 31. Jan. 2014
Vēlos noskaidrot jautājumu par degvielas iegādi un norakstīšanu. Uzņēmumā ir traktors, kurš krauj un izved kokus no meža, līdz ar to tam nav paredzēta ceļazīme. Kā noteikt degvielas patēriņu? Tas var būt ļoti svārstīgs, atkarībā no cirsmas, pa kuru jābrauc - dubļains, kalnains utt. Uz kādu dokumentu pamata norakstīt degvielu?
Grāmatvedība 11:52, 17. Apr. 2013
Kopš 2011.gada 1.novembra spēkā ir grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā (PTAL), ieviešot 8.panta 1.1 daļu, kurā teikts, ka kreditēšanas pakalpojumu patērētājam drīkst sniegt kapitālsabiedrība, kura saņēmusi speciālu atļauju (licenci) patērētāja kreditēšanas pakalpojuma sniegšanai. Ņemot vērā, ka minētie grozījumi vēl arvien izraisa virkni jautājumu, iFinanses.lv redakcija ir lūgusi Patērētāju tiesību aizsardzības centram (PTAC) sniegt skaidrojumu – vai sabiedrība, kuras saimnieciskā darbība nav patērētāju kreditēšana, drīkst izsniegt aizdevumus saviem darbiniekiem, valdes locekļiem un īpašniekiem – fiziskām personām, ja šīm sabiedrībām nav izņemta attiecīga licence? Vai arī ar veiktajiem grozījumiem jāsaprot, ka darbinieku kreditēšana turpmāk ir liegta? Publicējam PTAC Patērētāju tiesību uzraudzības departamenta Finanšu pakalpojumu uzraudzības daļas vadītāja Anda Priedīša skaidrojumu.
Saimnieciskā darbība 15:59, 12. Apr. 2013
Labdien! Mūsu uzņēmums ražo pārtikas produktus. Reklāmas nolūkos šie gatavie produkti dažreiz tiek nodoti sadarbības partneriem bez atlīdzības, lai reklamētu kādu jaunu preci vai arī lai klienti varētu labāk iepazīties ar šo preci. Jautājums: kā pareizi no uzskaites būtu jānoraksta šī prece, un kas notiek ar pievienotās vērtības nodokli (PVN)? Paldies! (01.08.2012. atbildē precizēta 7.rindkopa)
Grāmatvedība 11:33, 26. Jūl. 2012
Darba devēji darbiniekiem papildu darba algai var piešķirt arī dažādus labumus – piemēram, organizēt darbinieku ēdināšanu, iekārtojot birojos virtuves telpu vai pasūtot ēdienus uz darba vietu, segt kādus darbinieka izdevumus, kas viennozīmīgi ir personificējami un veido darbinieka papildu labumu, piemēram, apmaksājot darbinieka dzīvokļa komunālos maksājumus, kā arī šogad aktualitāti guvušo labumu - iespēju lietot darba devēja vieglo pasažieru automobili personīgajām vajadzībām, u.c. labumus. Savukārt izdevumi par tēju, kafiju u.tml., kurus ir pieejams lietot darbiniekiem, praksē gadījumos, ja sabiedrības (uzņēmuma) darbības specifika saistīta ar klientu pieņemšanu un t.ml., iegādājas no reprezentācijai atvēlētiem līdzekļiem. Tādējādi darba devējiem rodas izdevumi, kurus ir svarīgi īpaši izvērtēt un dokumentēt, vadoties no nodokļu aplikšanas viedokļa.
Citi 09:55, 2. Aug. 2010
Tās fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, piemēro īpašu kārtību attiecībā uz vieglo automašīnu izmantošanu saimnieciskajā darbībā. Turklāt individuālie komersanti grāmatvedību var kārtot pēc divkāršā ieraksta principa, un fiziskās personas var būt arī pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāji. Saprast visas šīs normas un piemērot pareizi nodokļu režīmu ir sarežģīti.
Nodokļi 15:01, 19. Sep. 2011
Tuvojas laiks, kad jāiesniedz pievienotās vērtības nodokļa (PVN) gada deklarācija. Tomēr ne visiem šogad tā ir jāiesniedz. Saskaņā ar likuma Par pievienotās vērtības nodokli (likums par PVN vai likums) 11. panta 10. daļu apliekamā persona līdz nākamā gada 1. maijam iesniedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID) deklarāciju par taksācijas gadu gadījumos, ja:
Pievienotās vērtības nodoklis 10:59, 13. Apr. 2011
Jau 2010. gadā tika daudz runāts par atvieglotāku nodokļu administrēšanu jautājumā, kas skar uzņēmumu vieglo auto transporta līdzekli. Rezultātā – tieši pretēji, administrēšanas slogs pieauga. Un ne tikai – arī papildu naudas tēriņi radušies. Tomēr daži izredzētie būs ieguvēji, proti, tie, kuri 2010. gadā iegādājās jaunās sistēmas un cīnījās ar likumdošanas instrumentiem, lai nodrošinātu 2011. gadā savu biznesu.
Transportlīdzekļa nodokļi 10:33, 4. Feb. 2011
2010. gada 30. septembrī ir stājušies spēkā grozījumi Ministru kabineta 2006. gada 14. novembra noteikumos Nr. 933 „Likuma „Par pievienotās vērtības nodokli” normu piemērošanas kārtība” (noteikumi). Noteikumi izstrādāti ar mērķi novērst neskaidrības, kas radās, piemērojot likuma „Par pievienotās vērtības nodokli” (likums par PVN) normas pēc grozījumiem, kas stājās spēkā 2010. gada 1. janvārī.
Pievienotās vērtības nodoklis 12:09, 6. Okt. 2010
Ko darīt, ja uzņēmumā ir krājumi un preces, kuras patērētājs vairs nevēlas pirkt par iepriekšējo cenu? Bieži vien komersantiem jāpieņem nopietns lēmums uzņēmuma pastāvēšanas labā, piemēram, pārdot preces zem pašizmaksas vērtības, norakstīt vai arī atdot darbiniekiem. Kā šie lēmumi ietekmē nodokļus, vai uzņēmums no tā necietīs lielus zaudējumus, par to turpmāk.
Gada pārskats 13:07, 23. Jūl. 2010
Saskaņā ar likuma „Par pievienotās vērtības nodokli” (likums par PVN) 1. panta 5. punktu, pašpatēriņš ir preču piegāde vai pakalpojumu sniegšana bez atlīdzības, ja tā nav ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) apliekamās personas saimnieciskā darbība.
Pievienotās vērtības nodoklis 17:15, 8. Jūn. 2010