Akvakultūra jeb zivkopība ir ūdens organismu audzēšana vai kultivēšana, izmantojot tehnoloģijas, kas paredzēta attiecīgo ūdens organismu ražošanas palielināšanai, pārsniedzot vides dabiskās iespējas. Ūdens organismi paliek fiziskas vai juridiskas personas īpašumā visu audzēšanas vai kultivēšanas laiku līdz pat to savākšanai. Izskatām, kā organizēt grāmatvedību akvakultūras uzņēmumos.
Grāmatvedība 06:00, 10. Jan. 2025
2024.gada nogalē daudz tika runāts par algas aprēķina un iedzīvotāju ienākuma nodokļa izmaiņām 2025.gadā. Taču ir lietas, kas šogad paliek nemainīgas – pilnīgi visiem uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātājiem, neatkarīgi no tā, vai tiem ir vai nav ar UIN apliekami darījumi, līdz 20.janvārim jāsagatavo UIN deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi – decembri. Apskatām nianses, par kurām nevajadzētu aizmirst, sagatavojot UIN deklarāciju par decembri.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 3. Jan. 2025
Daļa no grāmatvežiem grāmatvedības politiku uztver kā slogu un uzskata, ka tā nepieciešama tikai kontrolējošām iestādēm. Patiesībā tā ir izcils palīgs ikdienas darbā un sadarbībā ar kontroles dienestiem un kalpo kā rokasgrāmata jaunajiem grāmatvežiem. Kas ir svarīgākās grāmatvedības politikas sastāvdaļas?
Šajā rakstu ciklā apskatīsim visu par krājumiem – kas tie ir, kā tos sākotnēji novērtēt un uzskaitīt, kādas ir novērtēšanas metodes, tos norakstot izmaksās, un citus svarīgus jautājumus, kas saistīti ar krājumu uzskaiti.
Grāmatvedība 06:00, 17. Okt. 2022
Kā pieņemt lēmumu par to, kādu metodi izvēlēties pamatlīdzekļa nolietojuma aprēķinam? Kādu lietderīgās lietošanas laiku norādīt pamatlīdzekļa kartītē? Vairāk par šiem jautājumiem šajā rakstā.
Pamatlīdzekļi 06:00, 4. Sep. 2023
Akciju un akciju opciju piešķiršana darbiniekiem Latvijā šobrīd nav izplatīta, bet tendence ir acīmredzama – interese par iespējām motivēt vadošos darbiniekus, izmantojot dažādus uz akcijām bāzētus risinājumus, pieaug. Praksē sastopami tādi instrumentiem kā personāla akcijas, akciju opcijas un fantoma akcijas. Apskatīsim tieši darbinieku akciju opcijas, kas ir vienas no akcijās bāzētu izmaksu veidiem.
Finanšu vadība 06:00, 2. Aug. 2023
Kas jāņem vērā krājumu novērtēšanā un uzskaitē? Kā veidojas krājumu vērtība un kādi dokumenti to pamato? Turpinām pētīt krājumus!
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Nov. 2022
Grāmatvežiem patīk kārtība, bet noteikumi mēdz mainīties, līdz ar to arī ieviestā kārtība laiku pa laikam ir jāpārskata un jāmaina. Piemēram, vai visi uzņēmumā sagatavotie dokumenti ir obligāti grāmatvedībā? Vai pašreizējā kārtība ir atbilstoša normatīvo aktu prasībām? Kā aktualizēt grāmatvedības dokumentus?
Uzņēmums ir iegādājies datoru saimnieciskās darbības veikšanai un nodevis to lietošanā darbiniekam. Grāmatvedības uzskaitē dators tiek pieņemts kā pamatlīdzeklis. Kā labāk nodot veco datoru darbiniekam privātām vajadzībām bez nodokļu riskiem? Kādi dokumenti nepieciešami? Vai pirms pārdošanas nepieciešama pamatlīdzekļa pārvērtēšana pēc tirgus vērtības? Ja datora tirgus vērtība ir 200 eiro, bet uzņēmums pārdod par 10 eiro, vai cenas starpība apliekama ar nodokli?
Pamatlīdzekļi 07:00, 24. Feb. 2022
Lai pieņemtu lēmumu par kāda muitas atvieglojuma vai atļaujas saņemšanu, ir jāizprot gan tās iegūšanas nosacījumi, gan arī turpmāk izpildāmie kritēriji tās darbības laikā. Eiropas Savienība muitas atļauju jomā komersantu un muitas iestāžu vajadzībām ir ieviesusi pašnovērtējuma anketu, kas ir svarīga gan atļaujas saņemšanas procesā, gan arī visā tās darbības laikā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 21. Jan. 2022
Uzņēmumos sācies inventarizācijas laiks, tomēr Covid-19 dēļ var būt situācijas, kad dažādu iemeslu dēļ inventarizāciju veic komisija nepilnā sastāvā, tāpēc inventarizācijas aktus (piemēram, norakstīšanas akti) nevar parakstīt visi komisijas locekļi. Kā rīkoties? Vai grāmatvedība ir tiesīga pieņemt šādi noformētus aktus?
Dokumenti 07:00, 5. Nov. 2021
2022. gada 1. janvārī spēkā stāsies jaunais Grāmatvedības likums, taču likums un Ministru kabineta noteikumi pārejas periodu uzņēmuma grāmatvedības organizācijas dokumentu pielāgošanai jaunajām normatīvo aktu prasībām neparedz. Līdz ar to grāmatvedības organizācijas dokumentiem jābūt aktualizētiem ar nākamā gada 1. janvāri.
Grāmatvedība 07:00, 4. Okt. 2021
Ir sācies 2021. gads, un organizācijās, kā ik gadu, ir uzsākta jaunu lietu veidošana. Tā vecās lietas krājas, plaukti pildās, elektroniskie dokumenti aizņem atmiņu serverī, bet vietas jauniem dokumentiem nav. Un tad neizbēgami jāsāk dokumentus arhivēt vai iznīcināt.
Līgumi 07:00, 31. Mar. 2021
Covid-19 dēļ uzņēmumā inventarizāciju veic komisija nepilnā sastāvā, tāpēc inventarizācijas laikā sagatavotos aktus (piemēram, norakstīšanas akti) nav parakstījuši visu komisijas locekļi. Vai grāmatvedība ir tiesīga pieņemt šādi noformētus aktus?
Dokumenti 07:00, 28. Dec. 2020
Uzsākam rakstu sēriju par grāmatvedības organizācijas un kārtošanas pamatlietām, sākot no grāmatvedības pamatiem līdz finanšu pārskata sagatavošanai. Būs noderīgi gan jauniem speciālistiem, gan tiem, kas jau strādā, lai paskatītos uz savu grāmatvedību un novērtētu, ko vēl var pilnveidot vai darīt citādāk. Sāksim ar grāmatvedības darba organizāciju un atbildības sadalījumu starp vadītāju un grāmatvedi.
Grāmatvedība 07:00, 20. Jūl. 2020
Lūdzu skaidrojumu par taksometra izmantošanu! Kādi dokumenti nepieciešami, lai apliecinātu izdevumus par taksometra izmantošanu kā saimnieciskās darbības izdevumus? Sabiedrība ir zobārstniecības klīnika. Taksometri tiek izsaukti klientiem sakarā ar veselības stāvokli pēc operācijām, kā arī ar taksometriem ārsti brauc uz darbu, jo strādā vairākās vietās, arī no mājām uz darbu.
Izdevumi 07:00, 14. Jūl. 2020
Tuvojas jauns gads, un šajā laikā tiek domāts par nākamā gada plāniem un budžetu. Iespējams, daži jau tikuši galā ar šo uzdevumu un sagatavojušies budžeta izpildes kontrolei. Atsvaidzināsim grāmatvežu un finansistu zināšanas par budžetēšanu, centīsimies sniegt jaunas idejas, kā šo procesu padarīt efektīvāku.
Finanšu vadība 07:00, 13. Dec. 2019
Šoreiz apskatīsim, ko no juridiskā viedokļa, kā arī praktiski debitoru pārvaldībā komersanti var darīt, lai samazinātu ilgstošus šaubīgo debitoru uzkrājumu izdevumus un attiecīgi arī nodokļu izdevumus.
Finanšu vadība 07:00, 2. Dec. 2019
Pamatlīdzekļu remonta izmaksu grāmatošana jāveic teju katram uzņēmumam. Visbiežāk rodas jautājums, vai pamatlīdzekļu remonta izmaksas ir kapitalizējamas (pievienojamas tā vērtībai) vai arī tās jāiekļauj pārskata gada izdevumos. Noskaidrojam!
Pamatlīdzekļi 07:00, 18. Sep. 2019
Lai grāmatvedībā varētu pareizi uzskaitīt pētniecības un attīstības pasākumus, galvenais ir saprast, kas ir “pētniecība” un kas – “attīstības pasākumi”, kāda veida attīstības pasākumi un izmaksas pastāv un vai attīstības izmaksas ir jākapitalizē vai ne. Izskatīsim lasītāja jautājumu!
Izdevumi 11:44, 5. Feb. 2019
Ir sācies inventarizāciju laiks. Pārskata gada slēguma inventarizācija nav obligāti jāveic pārskata gada pēdējā dienā, to ir atļauts veikt triju mēnešu laikā pirms pārskata gada beigu dienas vai mēneša laikā pēc tās, t.i., no pārskata gada 1.oktobra līdz nākamā gada 31.janvārim.
Gada pārskats 07:00, 20. Nov. 2018
Pašizmaksa ir izmaksu kopsumma noteikta produkta vai pakalpojuma vienības ražošanai noteiktā laika periodā. Produkta vai pakalpojuma pašizmaksas kalkulācijas mērķis ir parādīt, cik uzņēmumam izmaksā ražošana vai pakalpojumu sniegšana.
Finanšu vadība 07:00, 26. Sep. 2018
Neskatoties uz pieredzi un zināšanām, sagatavojot finanšu pārskatus, grāmatveži ik gadu saskaras ar jaunām, nebijušām situācijām un uzzina ko jaunu. Vēlos dalīties ar grāmatvedības kārtošanas un auditu laikā gūtu pieredzi par dažādām gada pārskata sagatavošanas niansēm.
Gada pārskats 07:00, 29. Mar. 2018
Kad sabiedrība ir iegādājusies kādu lietu vai lietu kopumu, izvērtējusi tā atbilstību Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPL) paredzētajiem pamatlīdzekļu (PL) atzīšanas kritērijiem un noteikusi, ka lieta vai lietu kopums ir PL, jānosaka, kādā vērtībā šo PL uzskaitīt.
Pamatlīdzekļi 08:00, 6. Dec. 2017
Sabiedrību (kapitāldaļas) var pārdot, sabiedrības darbību var apturēt vai likvidēt, tomēr pastāv arī iespēja sabiedrību reorganizēt, pievienojot kādai citai sabiedrībai jeb apvienojoties ar to. Turpinām aplūkot nosacījumus, kas jāievēro, pievienojot uzņēmumu citam Latvijas uzņēmumam.
Saimnieciskā darbība 08:00, 9. Jūn. 2017
Lauksaimniecības uzņēmumos daļu augkopības produkcijas izlieto ražošanas vajadzībām, piemēram, lopbarību – dzīvnieku ēdināšanai. Termins "pašpatēriņš" nav saistīts ar krājumu izlietojumu ražošanas vajadzībām. Pašpatēriņu, piemēram, reprezentācijai, apbalvošanai, dāvanām, labdarības pasākumiem u.c., noformē ar norakstīšanas aktiem.
Grāmatvedība 08:00, 28. Mar. 2017
Šajā rakstā aplūkošu jautājumus par līgumiem, kas sākas vienā, bet noslēdzas citā pārskata gadā jeb ilgtermiņa līgumiem. Viens no ilgtermiņa līgumu veidiem ir būvdarbu līgums.
Grāmatvedība 08:00, 19. Sep. 2016
Lai palīdzētu nodokļu maksātājiem izvairīties no negodprātīgiem darījumu partneriem, Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir izstrādājis ieteikumus darījuma partnera un darījuma riska novērtēšanai. Publicējam saīsinātu informatīvā materiāla versiju, kurā apkopoti iespējamie informācijas iegūšanas avoti un sniegti iespējamie riska novērtēšanas piemēri.
VID informācija 15:42, 27. Okt. 2015
Viena no specifiskākajām ilgtermiņa ieguldījumu kategorijām ir ieguldījuma īpašumi. Kas tie ir, pēc kādām metodēm tos uzskaitīt? Kādi grāmatojumi jāveic, ja ieguldījuma īpašumam kritusies vērtība? Un kas jāņem vērā, mainot ieguldījuma īpašuma novērtēšanas metodi? Noskaidrosim atbildes uz šiem jautājumiem ar praktiskiem piemēriem!
Grāmatvedība 12:51, 9. Nov. 2015
No tā, cik ātri uzņēmējs spēj saņemt naudas līdzekļus par saražoto produktu, iegādāties jaunus ražošanas faktorus, saražot jaunus produktus, atkal pārvērst tos naudā, ir atkarīgs, cik daudz ražošanas ciklu uzņēmējs spēj nodrošināt un attiecīgi cik lielu pievienoto vērtību var saražot kādā atskaites periodā. Apgrozības paātrināšanai izmanto cenu instrumentu, ko sauc par skonto.
Finanšu vadība 08:00, 2. Sep. 2016
Globālās konkurences apstākļos arvien lielāka loma uzņēmumu attīstībā ir dažādu jaunu, inovatīvu risinājumu izstrādei un ieviešanai ikdienas darbā. Latvijā, līdzīgi kā citās valstīs, ieguldījumi pētniecībā un attīstībā (P&A) ir viena no ekonomiskās attīstības prioritātēm, piedāvājot uzņēmējiem dažādus atbalsta instrumentus, t.sk. nodokļu atvieglojumus. Kā praktiski organizēt P&A izmaksu uzskaiti?
Grāmatvedība 08:00, 31. Aug. 2016
Jau no darbā pieņemšanas līdz pat darba attiecību izbeigšanas brīdim un ilgāk ikviena darba devēja rīcībā ir fizisko personu dati, kas tiek dažādi apstrādāti. Tiesa, darba devēja "rokas nav brīvas" – ir virkne likumdošanā noteiktu ierobežojumu personas datu apstrādē.
Lietvedība 08:00, 21. Jūl. 2016
Sarežģītākais posms pašizmaksas aprēķināšanā ir kapitālieguldījumu norakstīšanas novērtēšana. Lai gan grāmatvedības standartos nolietojums ir pamatlīdzekļu vērtības sistemātisks samazinājums, realitātē vienotu vērtības samazināšanās sistēmu saskatīt ir grūti. Taču šoreiz vēlos vērst uzmanību uz citu pašizmaksu ietekmējošu faktoru – tiešo un pastāvīgo izmaksu lielumu atkarībā no kapitālieguldījumu dzīves posma.
Finanšu vadība 08:00, 3. Jūn. 2016
Pastāv virkne projektu, kuru pamatā ir produktu un pakalpojumu nemateriālās vērtības palielināšana. Tie var būt apmācību, arhitektūras, personāla atlases vai zinātniskie projekti. Šādi projekti vērtētājam ir liels izaicinājums, jo nemateriālais kopums ir jāizsaka naudas vienībās.
Finanšu vadība 09:00, 29. Jan. 2016
Dīvaini, ka visvērtīgāko uzņēmuma aktīvu – personālu – finanšu pārskatos atspoguļo tikai izmaksās, turpretī krājumus un darbarīkus – aktīvos. Droši vien tas nav viegli – atrast līdzsvaru starp cilvēku kā ražošanas resursu un cilvēku kā labklājības objektu, t.i., ražošanas mērķi. Kas tad ir darbinieks – cilvēks vai instruments? Vai uz personālu jācenšas ekonomēt, vai arī jāmaksā tam iespējami vairāk, sagaidot lielāku atdevi?
Finanšu vadība 11:23, 20. Feb. 2015
Janvārī stāsies spēkā jaunais Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likums. Viens no tā jaunievedumiem ir sabiedrību iedalījums kategorijās, atbilstoši kurām atšķiras arī gada pārskatā iekļaujamās informācijas apjoms.
Gada pārskats 09:10, 28. Dec. 2015
Tas ir šķietami acīmredzami - neviens projekts neeksistē vakuumā. Tomēr bieži vien projektu autoru pašpārliecība ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc pieredzējuši projektu vērtētāji "atmet" it kā ekonomiski labi pamatotu projektu.
Finanšu vadība 13:37, 29. Sep. 2015
Personālvadībā daudz tiek pētīta motivācija. Tomēr praksē nereti, runājot par motivāciju, viena puse raugās uz otru - darba devēji meklē pašmotivētus darbiniekus, savukārt darbinieki gaida dažādus materiālos un nemateriālos motivatorus no vadības. Kas tad ir motivācija, kur tā meklējama, un kuri motivatori ir efektīvākie?
Personāla vadība 12:27, 9. Sep. 2015
Lai attīstītu uzņēmumu, vienmēr pastāv vairākas alternatīvas. Pirms projekta iesniegšanas kapitāla turētājam ir nepieciešams novērtēt šos alternatīvos ieguvumus un iznākumus. Tāpat arī kapitāla turētājs, lemjot par kapitāla izvietošanu, reti izskata tikai 1 alternatīvu.
Finanšu vadība 11:37, 1. Sep. 2015
Esam jau pieraduši - lai piekļūtu investīcijām (vienalga, Eiropas Savienības fondu finansējumam, banku kredītiem vai privātajam kapitālam), jāveic ekonomiskā novērtēšana, jāizstrādā projekts. Taču bieži, aizpildot daudzos pielikumos, aizmirstam, ka tajos prasītie cipari nemaz nav tikai formalitāte. Tiem ir dziļa ekonomiskā nozīme, un tie liecina par projekta dzīvotspēju.
Finanšu vadība 15:31, 16. Jūl. 2015
Vairākas organizācijas gadiem ilgi strādā ar vienu un to pašu grāmatvedības programmu. Lietot sen zināmu produktu ir ērti, jo ir apzināta programmas funkcionalitāte un personāls ir pie tās pieradis, turklāt jebkura programmnodrošinājuma maiņa ir saistīta ar papildu laika un naudas tēriņiem, kā arī dažādu izmaiņu radītiem riskiem. Tomēr daudzos uzņēmumos pienāk brīdis, ka vadības sanāksmē tiek ierosināts jautājums par grāmatvedības programmas maiņu.
Gada pārskats 07:27, 25. Mar. 2015
29.01.2015. publikācijā "Kā optimizēt krājumus?" minēju, ka dažkārt ir lietderīgi ieguldīt aktīvos virs noteiktā optimālā līmeņa. Šajā publikācijā aplūkošu kapitāla ieguldīšanas ekonomiskās īpatnības un aspektus, kas jāņem vērā, vērtējot kapitāla optimālo izmantošanu.
Finanšu vadība 13:18, 12. Mar. 2015
01.01.2015. stājās spēkā Padomes Īstenošanas 07.10.2013. regula (ES) Nr.1042/2013, ar ko groza Īstenošanas regulu (ES) Nr.282/2011 par pakalpojumu sniegšanas vietu (Regula). Apskatīšu jaunās normas, kas skar nodokļa piemērošanu ar nekustamo īpašumu saistītiem pakalpojumiem un stāsies spēkā vēlāk - no 01.01.2017.
Pievienotās vērtības nodoklis 14:45, 5. Feb. 2015
Iepriekšējās iFinanses.lv publikācijās prezentēju rīku VĀRDS un detalizēti skaidroju, kā sastādīt uzņēmuma finanšu plānu jeb budžetu 5 plānošanas posmos - Vispārīgais nolūks, AktivitĀtes, Rutīna, Dižens veikums, Sargslānis, taču atstāju jūs neziņā, kā iegūtos datus interpretēt. Iespējams, secinājāt, ka viena, otra darbība jūsu uzņēmumā nav efektīva, kaut kur nepieciešams samazināt izmaksas, bet daži varbūt pat būs izrēķinājuši plānoto produkcijas pašizmaksu. Tomēr galvenais plānošanas mērķis nav saistīts ar materiālajām sfērām.
Finanšu vadība 12:21, 17. Dec. 2014
Turpinām iepriekšējā publikācijā sākto tēmu par finanšu plāna sagatavošanu, papildinot iepriekš izstrādāto operatīvās darbības budžetu ar 2 nozīmīgām plānošanas pozīcijām – investīcijām un uzkrājumiem.
Finanšu vadība 10:02, 28. Nov. 2014
Konfūcijs savulaik teicis zelta vārdus: Izvēlies mīlamu darbu, un tev nevienu dienu savā dzīvē nebūs jāstrādā. Sava darba mīlēšanu vai patiku parasti uztveram kā dāvanu, kas tiek dota tikai retajiem. Vai tiešām tikai izredzētie spēj sekot savam profesionālajam aicinājumam, kļūstot, piemēram, par izmeklētāju, ornitologu vai gleznotāju?
Personāla vadība 17:22, 7. Nov. 2014
Finanšu rādītāju analīzi var salīdzināt ar vizīti pie ārsta: ja ir pamanīti kādas slimības simptomi, tad ir nepieciešams izvirzīt diagnozes hipotēzi un pārbaudīt to, veicot speciālas analīzes. Ja slimība ir hroniska vai cilvēkam ir kāda ģenētiska nosliece, tad analīzes jāveic regulāri, izveidojot raksturīgo rādītāju sistēmu ar mērķi novērst riskus, novērtēt esošās ārstēšanas efektivitāti vai arī prognozēt slimības komplikācijas, ietekmi uz kopējo organisma veselību. Publikācijas 2.daļā lasiet par finanšu analīzi uzņēmuma attīstības, brieduma un krituma posmā.
Finanšu vadība 14:13, 10. Okt. 2014
Vasarā iFinanses.lv rakstījām par nekustamā īpašuma klasifikāciju un uzskaiti. Pēc lasītāju lūguma šoreiz ar praktiskiem piemēriem izskatīsim, kādos gadījumos nekustamais īpašums tiek klasificēts par ieguldījuma īpašumu, kā to novērtēt, uzskaitīt un atspoguļot gada pārskatā.
Pamatlīdzekļi 09:09, 20. Okt. 2014
Otrdien, 9.septembrī, valdība atbalstīja izmaiņas valsts iestāžu darbinieku snieguma novērtēšanā, dodot iespēju nodarbināto veikumu novērtēt ar neapmierinoši, kā arī paredzot iespēju 6 mēnešu laikā šo vērtējumu izlabot, informē aģentūra BNS.
Svarīgi 17:36, 10. Sep. 2014
Šodien, 26.septembrī, iznāk žurnāla IFINANSES.LV septembra izdevums Nr.9 (10)! Septembra numurā lasiet:
Svarīgi 09:30, 26. Sep. 2014
Pastāv vairākas iespējas, kā klasificēt nekustamo īpašumu. To var uzskaitīt ilgtermiņa ieguldījumu sastāvā kā pamatlīdzekli vai kā ieguldījuma īpašumu. Nekustamo īpašumu var uzskaitīt arī apgrozāmo līdzekļu sastāvā kā krājumus vai kā pārdošanai turētu ilgtermiņa ieguldījumu. Viss atkarīgs no tā, kādiem mērķiem iegādātais īpašums tiks lietots.
Pamatlīdzekļi 11:09, 25. Jūl. 2014
Bieži grāmatvežiem praksē rodas neskaidrības, ko darīt ar izmaksām, kas tiek ieguldītas esošajos pamatlīdzekļos – vai par tām ir jāpalielina pamatlīdzekļa vērtība vai arī tās vienkārši jānoraksta izmaksās pārskata periodā. Par to, kā izvērtēt šīs izmaksas un pieņemt pareizo lēmumu, lasiet šīs publikācijas turpinājumā.
Pamatlīdzekļi 12:23, 18. Okt. 2013
Palielinoties starptautiskajai preču apritei pasaulē, likumsakarīgi aug arī nepieciešamība pēc ātrākas un ērtākas šo preču plūsmas apkalpošanas. Lai efektīvāk organizētu gan komersantu, gan atbildīgo valsts iestāžu darbu, ir izveidota īpaša atvieglojumu un vienkāršojumu sistēma preču plūsmas kontrolei pāri Eiropas Savienības (ES) robežai. Viena no būtiskākajām tās sastāvdaļām noteikti ir atzītā komersanta statusa izveide saskaņā ar ES normatīvajiem aktiem. Sākotnēji šāda statusa izveides nepieciešamība tika nostiprināta Pasaules Muitas organizācijas izveidotajā SAFE standartu sistēmā drošībai un vienkāršojumiem starptautiskajā tirdzniecībā, savukārt ES tā ir noteikta ar grozījumiem Muitas kodeksā, kas stājās spēkā 2008.gadā.
Saimnieciskā darbība 11:36, 10. Okt. 2013
Termins risku vadība mūsdienās ir plaši sastopams. Nedaudz vienkāršojot definīciju, risku vadība ir darbības, kas palīdz identificēt, novērtēt, vadīt un novērst riskus. Savukārt risks ir tāda notikuma iespējamība, kas apdraud mērķu sasniegšanu. Risku vērtē ietekmes un varbūtības izteiksmē.
Finanšu vadība 18:46, 30. Sep. 2013
Gada pārskatu likumā (GPL) un tā piemērošanas MK noteikumos Nr.488 Gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi (MK noteikumi Nr.488) ir noteiktas pamatprasības attiecībā uz pārdošanai turētu ilgtermiņa ieguldījumu uzskaiti un uzrādīšanu finanšu pārskatā. Piemērojot šīs prasības praksē, var rasties dažādi jautājumi, uz kuriem mēģināsim rast atbildes šajā publikācijā.
Pamatlīdzekļi 10:40, 15. Jūl. 2013
Klientu piesaistīšanas un labu attiecību ar sadarbības partneriem uzturēšanas nolūkos, kā arī, lai motivētu darbiniekus, uzņēmumi mēdz iegādāties dāvanu kartes. Šajā publikācijā apskatīšu dāvanu karšu grāmatvedības un nodokļu piemērošanas jautājumus gan dāvanu kartēm, kas tiek izsniegtas uzņēmuma darbiniekiem un sadarbības partneriem, gan saņemtajām dāvanu kartēm.
Grāmatvedība 11:54, 8. Jūl. 2013
Jautājums par personu lietu veidošanu un darba līgumiem ir sens kā pasaule un salīdzinoši aktuāls joprojām. Ko ievietot personas lietā, kādiem dokumentiem veidot atsevišķas lietas? Situāciju vienkāršāku un reizē sarežģītu rada apstāklis, ka aizvien vairāk organizācijas personāla informāciju uztur un veido elektroniskajās personāla vadības informācijas sistēmās, līdz ar to vairāk nav papildus jāveido dokumentu uzskaites reģistri, jo tie veidojas informācijas sistēmās.
Lietvedība 13:02, 21. Feb. 2013
Saskaņā ar likumu Par grāmatvedību katra pārskata gada beigās ir jāveic inventarizācija, kurā nosaka visas uzņēmuma mantas un lietojumā esošās mantas apjomu dabā, un inventarizācijas rezultātus atspoguļo inventarizācijas sarakstos. Tas attiecas arī uz pamatlīdzekļiem.
Gada pārskats 12:06, 26. Mar. 2012
Gada pārskats ir vēstījums, kas sniedz skaidru priekšstatu par sabiedrības līdzekļiem, saistībām un finansiālo stāvokli, darbības rezultātiem un izmaiņām finansiālajā stāvoklī, kas gada pārskata lietotājiem noder lai pieņemtu saimnieciska rakstura lēmumus.
Gada pārskats 20:22, 20. Jan. 2013
Ar 2013.gada 1.janvāri ir stājies spēkā jaunais Pievienotās vērtības nodokļa likums (PVN likums). Jāsaka, ka pēc būtības jaunais likums radikālas izmaiņas PVN piemērošanā neparedz. Pārsvarā ir veikti redakcionāli labojumi, precizēti termini, definīcijas u.tml., kā arī pilnībā izmainīta likuma struktūra, padarot to pārskatāmāku un līdzīgu Padomes 2006.gada 28.novembra Direktīvai 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu struktūrai. Šajā publikācijā tiks apskatīta darījuma vietas noteikšana Eiropas Savienības (ES) darījumus, kā tas atspoguļots jaunajā likumā, kādas izmaiņas u.tml.
Pievienotās vērtības nodoklis 11:30, 6. Feb. 2013
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) saimnieciskās darbības vietā atrodas ēka, kurā atrodas telpas, kas sākotnēji tika izveidotas kā ģērbtuves darbiniekiem, sapulču telpas, telpas viesu izmitināšanai. Šobrīd ir plānots šīs telpas nedaudz pārkārtot un izveidot kā darbinieku nakšņošanas vietu gadījumiem, kad steidzamu darbu gadījumā nav iespējams darbiniekiem atgriezties dzīvesvietā.
Tiesības 12:29, 5. Nov. 2012
Diskusijas par uzņēmuma līguma nošķiršanu no darba līguma joprojām pastāv, un ir novērojamas nevis tiesiskās, bet praktiskās problēmas. Publikācija aktualizē pastāvošo problēmu un sniedz ieskatu gan institūta tiesiskajā regulējumā, gan to praktiskajā piemērošanā.
Darba tiesības 16:49, 29. Mai. 2012
Ik gadu, noslēdzot pārskata periodu, aktualizējas jautājums par sabiedrības mantas, prasījumu un saistību stāvokļa inventarizāciju. Ar šo procesu saistītos jautājumus regulē likums Par grāmatvedību un LR Ministru kabineta 2003. gada 21. oktobra noteikumi Nr. 585 Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju (MK noteikumi Nr. 585), tomēr normatīvajos aktos pieejamā informācija ir vispārīga un nesniedz praktiski nepieciešamos skaidrojumus un atbildes uz ikdienā bieži uzdotiem jautājumiem.
Gada pārskats 10:46, 16. Jan. 2012
Darba izpildes vadības process sākas ar darba mērķu plānošanu un beidzas ar sasniegto rezultātu novērtējumu un darbinieku attīstības plānošanu. Vadītājs tiekas ar darbiniekiem, lai pārrunātu paveikto iepriekšējā periodā, plānus un mērķus nākamajam periodam un vienotos par darbinieka attīstības plānu. Darba izpildes pārrunāšanu optimāli būtu veikt reizi ceturksnī. Procesam būtu jābūt tādam, lai tas radītu papildu vērtību gan darbiniekam, gan darba devējam.
Personāla vadība 10:57, 9. Feb. 2011
Gada pārskatu likuma 30. panta 3. daļa nosaka pienākumu pašu izgatavoto produkciju finanšu grāmatvedībā novērtēt ražošanas pašizmaksā: Ražošanas pašizmaksu aprēķina, saskaitot izejvielu, pamatmateriālu un palīgmateriālu izlietojumu atbilstoši iegādes izmaksām un blakusizmaksām, kas tieši saistītas ar novērtējamā ražojuma izgatavošanu. Pie ražošanas izmaksām var pieskaitīt arī attiecīgu daļu izmaksu, kas nav tieši saistītas ar ražojuma izgatavošanu, ja vien šīs izmaksas ir attiecināmas uz to pašu laika posmu. Šajā publikācijā un tās turpinājumos ar piemēriem ir izklāstīti ražošanas pašizmaksas aprēķināšanas principi, pamatojoties uz Latvijas grāmatvedības standartu Nr. 11 Krājumi un vadības grāmatvedības principiem.
Finanšu vadība 12:44, 13. Jūn. 2011
Dažos vārdos raksturojot to, kas šobrīd notiek aktīvajā darba tirgū, var teikt: CĪNIŅŠ PAR LABU DARBINIEKU. Kāpēc tā, kas īsti ir „labs” darbinieks un ko dara 194 tūkstoši bezdarbnieku? Par visu pēc kārtas.
Personāla vadība 10:05, 30. Apr. 2010
Darba drošības jautājumi uzņēmumu vadītājiem bijuši aktuāli vienmēr. Vispirms jau par visu jebkurā uzņēmumā vai strukturālā organizācijā atbild vadītājs. Otrkārt, tieši darba drošība un darba vides risku novērtējums, darbinieku instruktāžas un apmācība darba aizsardzības un drošības jautājumos ir lietas, kas interesē pārbaudītājus no Valsts darba inspekcijas, un katram vadītājam ir svarīgi, lai darbs noritētu atbilstoši prasībām un neveidotos konflikti ne ar pārbaudītājiem, ne darbiniekiem. Ir dzirdēti darba devēju stāsti pēc kāda starpgadījuma par to, cik labi, ka visi paraksti kārtībā, ka pieņemts labs darba aizsardzības speciālists. Kam tad īsti tās instruktāžas vajadzīgas, cik lielu nozīmi tam piešķiram, un, visbeidzot – ko no mums prasa normatīvie akti?
Personāla vadība 13:16, 7. Apr. 2010
Pievienotās vērtības nodokļa aprēķināšanu nosaka likuma Par pievienotās vērtības nodokli (PVN likums) 12.pants. Tādējādi, ja šajā pantā būs noteikts par attiecīgi saņemto pakalpojumu aprēķināt nodokli, tad tas ir jādara. Ja nebūs noteikts, tad PVN nav jāaprēķina.
Pievienotās vērtības nodoklis 12:32, 29. Nov. 2010
Motivēti un iesaistīti darbinieki šobrīd ir ļoti svarīgi katram uzņēmumam, kad esam saskārušies ar neskaidru ekonomikas nākotni. Tieši darbinieki ar savu no konkurentiem atšķirīgo domāšanas veidu var ietekmēt biznesa veiksmes un neveiksmes.
Personāla vadība 10:56, 2. Feb. 2010
Atbilstoši Dabas resursu nodokļa likumam (DRN likums vai likums) videi kaitīgas preces,kuras apliek ar nodokli,ir preces, kuru ražošanai vai izplatīšanai noteikti ierobežojumi (piemēram, ozona slāni noārdošas vielas) vai kuru atkritumu apsaimniekošanai tiek noteiktas īpašas prasības, ja tās savā aprites ciklā negatīvi ietekmē vai var ietekmēt vidi, cilvēka dzīvību vai veselību (piemēram, elektriskās un elektroniskās iekārtas, akumulatori un baterijas, smēreļļas u.c.).
Citi 12:30, 20. Okt. 2010
Novērtējot potenciālo jauno kolēģi jūsu komandā, nekas nav līdzvērtīgi efektīvs sarunai – pilnvērtīgai, dziļai un patiesas intereses piepildītai. Jā, tradicionāli to dēvē par darba interviju. Bet uzrakstīts tas izskatās tik formāli, ka paliekam pie sarunas.
Personāla vadība 07:43, 23. Aug. 2010
Uzņēmējdarbības pamatnosacījums ir risks, kas rada iespējas, – jebkurš sekmīgs uzņēmējs nopietni riskē un uzņemas par to atbildību. Veiksmīga šo risku vadība nozīmē samazināt līdz minimumam iespējamos riskus un paaugstināt līdz maksimumam iespēju īstenošanos.
Personāla vadība 14:44, 27. Aug. 2009
Ar grozījumiem likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (IIN likums), kas stājās spēkā ar 2010. gada 1. janvāri, tika ieviests jauns nodoklis no kapitāla (10 %) un nodoklis no kapitāla pieauguma (15 %). Šobrīd ir pagājis jau pusgads kopš jaunā nodokļa spēkā stāšanās, un 9. jūnijā pat ir stājušies spēkā jau kārtējie grozījumi IIN likumā, ar kuriem ir precizētas atsevišķas IIN likuma normas, tajā skaitā arī attiecībā uz kapitāla pieauguma noteikšanu. Turklāt atšķirībā no citiem ienākumiem, no kuriem nodoklis ir maksājams rezumējošajā kārtībā, t.i. iesniedzot gada ienākuma deklarāciju nākošajā gadā, kas seko ienākuma gūšanas gadam, kapitāla pieauguma nodoklis ir jāaprēķina un jāsamaksā budžetā jau nākamajā kalendārajā mēnesī pēc tam, kad ienākums ir gūts, vai vienu reizi ceturksnī, ja kapitāla pieaugums nepārsniedz 500 Ls. Šī raksta mērķis ir aprakstīt kapitāla pieauguma novērtēšanas un tam piemērojamā nodokļa aprēķināšanas svarīgākos jautājumus, ar kuriem nodokļu maksātāji sastopas praksē.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 10:30, 19. Jūn. 2010
Šis gads daudziem uzņēmējiem iezīmējas ar jaunu pieredzi. Uzņēmuma izdzīvošanas vārdā ir jāveic darbības optimizācija, tai skaitā darbinieku skaita samazināšana.
Personāla vadība 17:21, 21. Jūl. 2009
Ar grozījumu likumā „Par pievienotās vērtības nodokli” (PVN likums) stāšanos spēkā š. g. 1. janvārī daudziem grāmatvežiem problēmas sagādājuši jautājumi, kas saistīti ar pakalpojumu sniegšanu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs un trešajās valstīs.
Pievienotās vērtības nodoklis 17:34, 30. Mar. 2010
Uzņēmumi vairs nevar atļauties maksāt vienkārši par amata pienākumu izpildi, šodien ir svarīgi, ka amatu pienākumu izpilde vainagojas ar noteiktiem, sagaidāmiem rezultātiem. Gan vadītāji, gan personāla vadītāji ir nonākuši pie secinājuma, ka jāmeklē risinājumi, kas saista katra darbinieka darba izpildes rādītājus ar viņa atalgojumu. Gada otrajā pusē no uzņēmumu vadītājiem ir parādījusies pastiprināta interese par darba izpildes novērtēšanas sistēmu ieviešanu uzņēmumos un mainīgās atalgojuma daļas piesaisti darba rezultātiem. Šāda sistēma ļaus uzņēmumiem dalīt atbildību par sasniegtajiem rezultātiem.
Personāla vadība 10:14, 2. Dec. 2009
Atalgojuma jautājums mums katram ir viens no svarīgākajiem, jo tas ietekmē gan mūsu dzīves kvalitāti, gan zināmu personīgo brīvību, gan mēs pēc tā vērtējam arī savu svarīgumu un nozīmību. No otras puses tas ir arī instruments, ar kā palīdzību izmērīt, kā darbinieka darbs tiek novērtēts uzņēmumā. Pasaulē tiek runāts par atalgojuma komplekso iedarbību uz darbinieku – gan ekonomisko, gan psiholoģisko. Šogad pasaulē dominē tendence, ka algas tiek iesaldētas vai netiek mainītas, savukārt Latvija piedzīvo ļoti smagu procesu - algu samazināšanos. Mūsu skandināvu sadarbības partneri brīnās, kā tas vispār ir iespējams. Vai šis process turpināsies arī nākamajā gadā? Ko varam prognozēt?
Darba samaksa 18:32, 19. Nov. 2009
Esošā ekonomiskā situācija lielākajai daļai uzņēmu ir spiedusi samazināt savas izmaksas, jo ne visiem uzņēmumiem ir iespējas iegūt papildus investīcijas, lai šobrīd attīstītu biznesu. Daudziem uzņēmumiem personāla izmaksas veido diezgan nozīmīgu izmaksu pozīciju, tāpēc tiem nekas cits neatliek, kā tās samazināt.
Darba samaksa 20:09, 3. Jūl. 2009