Eiropas un Vidusjūras reģiona valstu konvencijas Apvienotā komiteja 2024.gada 12.decembrī pieņēma lēmumu par pārejas noteikumu īstenošanu, kas piemērojami no 2025.gada 1.janvāra, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 14:25, 2. Jan. 2025
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Dividendes, dividendēm pielīdzināms ienākums un nosacītās dividendes”, kurā skaidrota uzņēmumu ienākuma nodokļa un iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošana dividenžu izmaksai.
VID informācija 10:56, 16. Okt. 2024
Visās Eiropas Savienības dalībvalstīs no 2024.gada 1.septembra prejudiciālo nolēmumu jurisdikciju pievienotās vērtības nodokļa un akcīzes nodokļu jomā jāpārņem Vispārējai tiesai. To paredz pieņemtā regula 2024/2019.
Likumdošana 10:40, 16. Sep. 2024
Kad runa ir par stratēģisku lēmumu pieņemšanu komercdarbībā, komersantam šķiet pašsaprotama vēlme balstīt savu lēmumu faktos, tai skaitā datos, un objektīvos pieņēmumos par nākotni. Mērķis – gūt maksimālo labumu no pieejamiem resursiem, salīdzinot projekta izmaksas ar ieguvumiem. Šo metodi sauc par izmaksu un ieguvumu analīzi, un tās principus plaši izmanto investīciju projektu novērtēšanā gan privātajā, gan arī publiskajā sektorā.
Finanšu vadība 06:00, 7. Okt. 2024
Ņemot vērā, ka noliktavas pamatdarbība ir preču saņemšana, uzglabāšana un nosūtīšana, tad būtiski ir veikt preču uzskaiti, kas palīdz kontrolēt un pārzināt preču plūsmas. Lai nodrošinātu iespējami pilnīgu un korektu preču plūsmas uzskaiti noliktavā un grāmatvedībā, nepieciešami attaisnojuma dokumenti. Kādi dokumenti palīdz pierādīt preču transportēšanu?
Šī gada 26.janvāra publikācijā “Ko atklāj transfertcenu auditi un pārbaudes?” rakstījām par Valsts ieņēmumu dienesta transfertcenu audita praksi vadības un konsultāciju līgumu pārbaudē. Šobrīd Senātā viens audits ir noslēdzies ar zaudējumu uzņēmumam (lieta A420203221), bet otrajā lietā pieņemts uzņēmumam nelabvēlīgs pirmās instances spriedums, un strīds vēl turpinās (lietas A420256221). Tāpēc apskatām galveno, ko izlēma tiesas!
Saistību tiesības 06:00, 16. Aug. 2024
Augustā jau trešo gadu norisināsies “Grāmatvežu čempionāts”, kurā grāmatvedības jomas profesionāļiem ir iespēja sacensties darbam nepieciešamajās prasmēs. Šodien grāmatvežiem jābūt gataviem ne tikai strādāt ar cipariem, bet arī pielāgoties jaunām tehnoloģijām, izprast plašākus biznesa kontekstus un būt ar izcilām komunikācijas prasmēm. Kā mainās grāmatvedības darba ikdiena, prasības un pati profesijas būtība?
Saimnieciskā darbība 06:00, 12. Aug. 2024
Aplūkosim kādu tieslietu, kura nupat tiesā tiks skatīta jau sesto reizi. Lieta ir par pievienotās vērtības nodokļa korekciju, kuru Valsts ieņēmumu dienests veica darījumā starp saistītajām personām, apšaubot darījuma norisi un vērtību. Kādus secinājumus varam izdarīt?
Nodokļi 06:00, 19. Jūn. 2024
Uzņēmums, Latvijā reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, kas sniedz programmēšanas pakalpojumus, vēlas pieņemt darbā Vjetnamā dzīvojošu personu. Visi darba uzdevumi tiks veikti attālināti, atrodoties Vjetnamā. Starp Latviju un Vjetnamu ir noslēgts līgums par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma nodokļiem. Kādos gadījumos to var piemērot un kāda veida atskaites un nodokļu maksājumi ir jāveic, nodarbinot ārvalstnieku, kas nedzīvo Latvijā?
Citi 06:00, 27. Jūn. 2024
Publiskai apspriešanai Tiesību aktu projektu portālā iesniegti grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kurā paredzētas vairākas būtiskas izmaiņas un precizējumi, kas vienlaikus vērsti uz to, lai atvieglotu nokavējuma naudas aprēķināšanu gan nodokļu maksātājiem, gan administrācijai, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 16:18, 5. Jūn. 2024
Vēl pirms dažiem gadiem biju diezgan entuziastiska par e-rēķinu ieviešanu uzņēmumu grāmatvedībā, lai veicinātu rēķinu apstrādes procesu automatizāciju. Tomēr, darbojoties starptautiskā vidē, saskaros ar apstākļiem, kuros mans entuziasms ir stipri mazinājies. E-rēķinu ieviešanai uzņēmumā ir divi galvenie motivatori – normatīvo aktu prasības konkrētās valstīs un/vai rēķinu apstrādes procesu automatizācija uzņēmumā.
Klausies
Strukturētie e-rēķini
06:00, 29. Apr. 2024
Marta sākumā otrās instances tiesa nosprieda par labu uzņēmumam, kas 2022.gada sākumā iegādājās dzīvokli par nepilnu pusmiljonu, bet Valsts ieņēmumu dienests atteica atmaksāt tā pārmaksāto priekšnodokli, jo uzskatīja, ka komersanta nodoms veikt ar pievienotās vērtības nodokli apliekamus darījumus ir apšaubāms. Izskatām 2024.gada 8.marta lietu A420230922.
Saeimā konceptuāli atbalstīts likumprojekts, ar kuru plānots ratificēt Latvijas un Pakistānas konvenciju par izvairīšanos no ienākuma nodokļu dubultās uzlikšanas, nodokļu nemaksāšanas novēršanu un līguma protokolu, informē Saeima.
Likumdošana 15:44, 29. Feb. 2024
Uzņēmumam par vairākiem gadiem sakrājušies kreditoru parādi. Daži no kreditoriem jau izbeiguši savu darbību. Kādi dokumenti jāsagatavo, lai varētu veikt kreditoru parādu norakstīšanu?
Šobrīd preču aprite Eiropas Savienībā (ES) saistīta ar liela apjoma informācijas apmaiņu starp uzņēmumiem un kompetentajām iestādēm, kas joprojām lielā apmērā notiek papīra formātā. Apskatām divus aspektus, kas ir būtiski kravu pārvadājumu un loģistikas digitalizācijas mērķa sasniegšanā gan ES, gan ārpus tās robežām.
Dokumenti 06:00, 29. Nov. 2023
Uzņēmums, kas reģistrēts Eiropas Savienībā (ES) un ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs savā valstī, pērk preces Latvijā un pats tās izved no Latvijas gan ar lidmašīnu, veicot lidojumu no Latvijas uz savu valsti, gan ar uzņēmumam piederošu sauszemes transportlīdzekli. Šajā situācijā netiek noformēta starptautiskā preču transporta pavadzīme (CMR). Kā jānoformē preču transportēšanas dokumenti šādā situācijā? Vai Latvijas uzņēmumam ir tiesības šādam darījumam piemērot PVN likmi 0% apmērā? Kādus dokumentus var izmantot, lai pamatotu 0% likmi?
Dokumenti 06:00, 22. Aug. 2023
Pamazām, bet neatgriezeniski Eiropas Savienība, tostarp arī Latvija, dodas e-rēķinu virzienā. Tomēr joprojām izpratne par to, kas ir un kas nav e-rēķini, ir nepilnīga. Tāpēc sāksim no paša sākuma – noskaidrosim, kas īsti ir e-rēķini un kā ar to ieviešanu Latvijā veicas publiskā un privātā sektora uzņēmumiem.
Strukturētie e-rēķini 06:00, 16. Aug. 2023
29.septembrī finanšu ministrs Jānis Reirs un Vācijas vēstnieks Latvijā Kristians Helts parakstīja protokolu, ar kuru groza Vācijas Federatīvās Republikas un Latvijas Republikas 1997.gada 21.februāra līgumu par nodokļu dubultās uzlikšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma un kapitāla nodokļiem, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 20:54, 29. Sep. 2022
Bijušais sabiedrības īpašnieks ieguldījis skaidru naudu uzņēmuma attīstībai laika periodā no 1997.gada līdz 2010.gadam, kas tika iegrāmatota uzņēmuma kasē, kā pamatojumu norādot aizdevuma līgumu. Jaunais sabiedrības īpašnieks arī ir ieguldījis kasē naudu no 2010.gada līdz šodienai. Vai par šo kopējo summu var palielināt sabiedrības pamatkapitālu? Ja var, tad kādi dokumenti būtu vajadzīgi, lai to pamatotu? Vai pietiek ar aizdevuma līgumiem un kases ieņēmuma orderiem?
Saimnieciskā darbība 06:00, 6. Jūl. 2023
Kapitalizācijai ekonomikā ir vairākas nozīmes, tomēr, raugoties no uzņēmējdarbības viedokļa, kapitalizācija ir kapitāla palielināšanas process, kas parasti notiek, pārvēršot uzņēmuma tīro peļņu vai rezerves pamatkapitālā. Šis process ļauj uzlabot priekšstatu par uzņēmuma vērtību un bilanci, padarot uzņēmumu vērtīgāku un stabilāku sadarbības partneru acīs.
Grāmatvedība 06:00, 19. Jūn. 2023
Uzņēmuma vadība vēlas veikt ikgadējo inventarizāciju. Kā izveidot komisiju, kas būs atbildīga par inventarizācijas procesu?
Dokumenti 06:00, 28. Apr. 2023
Bieži vien brīdī, kad uzņēmums saprot, ka nav iespējams pilnvērtīgi veikt tā darbību, nākas pieņemt visai smagu lēmumu par uzņēmuma likvidāciju. Bet ar ko sākt un kādas darbības paredz likvidācijas process? Apskatām svarīgākās nianses.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 22. Mar. 2023
Nodokļu normatīvajos aktos netiek ierobežotas nodokļu maksātāju tiesības izsniegt vai saņemt aizdevumus, kā arī nav noteikta aizdevumu noformēšanas vai uzraudzības kārtība. Kas notiek brīdī, kad aizdevums tiek izsniegts nerezidentam?
Saimnieciskā darbība 06:00, 1. Mar. 2023
Vai darbiniekam drīkst izsniegt aizdevumu? Kādi nosacījumi jāievēro un ar kādiem nodokļu riskiem jārēķinās? Turpinot aizdevumu tēmu, šoreiz pētām aizdevumus fiziskām personām, kas nav ar uzņēmumu saistītas personas.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 4. Jan. 2023
Uzņēmumos bieži pie pirmajiem ienākumiem īpašnieks izņem naudu savām vajadzībām, negaidot, kad beigsies pārskata gads un vai tas noslēgsies ar peļņu, ko varēs sadalīt dividendēs. Grāmatveži šādu naudas izņemšanu no uzņēmuma konta noformē kā aizdevumu. Jautājums ir, vai tas ir pareizi, un vai par to ir jāmaksā nodokļi?
Klausies
Saimnieciskā darbība
15:19, 14. Nov. 2022
Turpinot apskatīt, kā nodokļu konvencijas spēkā neesamība var ietekmēt nodokļu piemērošanu, aplūkosim biežāk sastopamās situācijas, kad konvencija sniedz iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus, un iespējamās negatīvās nodokļu sekas, ko šobrīd ietekmē fakts, ka konvencijas ar Krieviju nav spēkā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 17. Aug. 2022
Sākot ar 2022.gada 16.maiju, pamatojoties uz 12.maija grozījumiem likumā "Par Latvijas Republikas valdības un Krievijas Federācijas valdības līgumu par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma un kapitāla nodokļiem un tā Protokolu", Latvijas un Krievijas nodokļu līguma darbība ir apturēta uz nenoteiktu laiku, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 13:14, 18. Jūl. 2022
Nodokļu konvencijas neesamība var radīt dažādas neparedzētas sekas tiešo ienākuma nodokļu piemērošanā. Apskatīsim gan biežāk sastopamās situācijas, kad nodokļu konvencija sniedz nodokļu atvieglojumus, gan arī radītās negatīvās nodokļu sekas, ko šobrīd ietekmē fakts, ka konvencijas ar Krieviju nav spēkā.
Klausies
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
06:00, 27. Jūl. 2022
Arī 2022. gada ievadā centīšos prognozēt nākamā gada laikā sagaidāmos būtiskākos notikumus nodokļu jomā. Raksta turpinājumā – par starptautiskās nodokļu sistēmas reformu un ieskatīsimies arī tepat mūsmājās – kā mums veicas ar ēnu ekonomikas apkarošanu un kā varētu būt?
Citi 07:00, 4. Feb. 2022
E-dokumenti pamazām kļūst par mūsu ikdienu – gan grāmatvedības, gan personāla vadības un citos uzņēmuma procesos. Kas ir e-dokumenti un e-rēķini? Kā nodrošināt dokumentu juridisko spēku e-vidē? Kā parakstīt e-dokumentus? Kā tos izmantot apritē ar ārvalstu sadarbības partneriem? Kādas ir jaunā Grāmatvedības likuma prasības grāmatvedības kārtošanai un dokumentu plūsmai e-vidē? Kā uz e-dokumentiem raugās tiesas? Par šiem un citiem būtiskiem jautājumiem runājām konferencē "Elektroniskie dokumenti grāmatvedībā 2022". Piedāvājam atskatu uz konferences teksta tiešraidi.
Svarīgi 16:33, 21. Jan. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:30, 1. Dec. 2021
Šā gada 14. oktobrī Saeima otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru tiek ratificēts Latvijas un Kosovas līgums par izvairīšanos no ienākuma nodokļu dubultās uzlikšanas, nodokļu nemaksāšanas novēršanu un tā protokols, paredzot, ka Kosovā strādājošiem Latvijas uzņēmējiem turpmāk tiks nodrošināts stabils nodokļu maksāšanas režīms, ko neietekmēs Kosovas normatīvo aktu grozījumi, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 15:00, 14. Okt. 2021
Periodā, kamēr visā valsts teritorijā ir izsludināta ārkārtējā situācija, uzņēmums kā apliecinājumu sūtījuma piegādei/saņemšanai iekšzemē var izmantot ne vien pašrocīgu parakstu, bet arī citu uzņēmuma vadītāja noteiktu un apstiprinātu preču izsniegšanas/saņemšanas fakta apliecinājuma veidu, norāda Valsts ieņēmumu dienests.
Svarīgi 14:00, 28. Okt. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada oktobrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:00, 1. Nov. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada septembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:30, 1. Okt. 2021
Nekustamā īpašuma pārdošana no nodokļu skatu punkta var izrādīties īsts pārbaudījums. Tā ir gadījies arī šīs uzziņas pieprasītājam, kuram piederošās zemes pārdošanas darījumam piemērojamo normatīvo aktu skaidrojumi izrādījās tik niansēti, ka Valsts ieņēmumu dienesta un nodokļu ekspertu viedokļi dalās. Izskatām uzziņu!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 29. Sep. 2021
Izlemt, kā rīkoties ar sabiedrības nopelnīto peļņu – to ieguldīt uzņēmuma attīstībā vai arī sadalīt dividendēs –, ir uzņēmuma dalībnieku kompetence. Bet kā sadalīt peļņu situācijā, kad dalībnieki mainās? Vai arī daļa dalībnieku vēlas sadalīt peļņu dividendēs, bet daļa – ieguldīt tālākā attīstībā? Cik elastīgi dalībnieki drīkst būt peļņas sadalē, nepārkāpjot normatīvajos aktos noteiktās robežas? Izskatām lasītāja jautājumu!
Klausies
Finanšu vadība
08:24, 18. Aug. 2021
2020. gadā Eiropas Komisija ir ierosinājusi pārkāpuma procedūru, jo spēkā esošais normatīvais regulējums par transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa piemērošanas prasībām bija pretējs un neatbilda Eiropas Savienības tiesībām. Šogad šis pārkāpums ir novērsts, veicot atbilstošus grozījumus likumā. Bet kā rīkoties, lai atgūtu prettiesiski pieprasīto nodokli?
Darba tiesības 08:26, 19. Jūl. 2021
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sagatavotā metodiskā materiāla "Par īpašo pievienotās vērtības nodokļa aprēķināšanas un maksāšanas režīmu piemērošanu elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtiem pakalpojumiem" 1. daļu - tajā VID skaidro, kuriem elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtu pakalpojumu veidiem no šī gada 1. jūlija piemērojami īpašie pievienotās vērtības nodokļa režīmi.
VID informācija 15:14, 5. Jūl. 2021
Publicējam Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavotā metodiskā materiāla "Par īpašo pievienotās vērtības nodokļa aprēķināšanas un maksāšanas režīmu piemērošanu elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtiem pakalpojumiem" 3. daļu, kurā VID skaidro, kā noteikt pakalpojumu sniegšanas vietu elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtiem pakalpojumiem.
VID informācija 11:25, 6. Jūl. 2021
2020. gada pārskata iesniegšanas termiņš pagarināts ar trīs mēnešiem, bet tas nenozīmē, ka gada pārskata sastādīšana jāatliek uz pēdējo brīdi. Iziesim cauri katrai no gada pārskata sastāvdaļām, atkārtojot visu informāciju, kurai vajadzīga skaidra gada pārskatīšana, definētas biežākas pieļaujamās kļūdas un minoritātes. Pievērsīsim uzmanību arī Covid-19 ietekmei uz gada pārskata sastādīšanu.
Gada pārskats 11:18, 21. Apr. 2021
Ir sācies 2021. gads, un organizācijās, kā ik gadu, ir uzsākta jaunu lietu veidošana. Tā vecās lietas krājas, plaukti pildās, elektroniskie dokumenti aizņem atmiņu serverī, bet vietas jauniem dokumentiem nav. Un tad neizbēgami jāsāk dokumentus arhivēt vai iznīcināt.
Līgumi 07:00, 31. Mar. 2021
Vai vajag drukātā formā vai serverī glabāt nodokļu deklarācijas un saraksti ar Valsts ieņēmumu dienestu (VID)? Vai arī pietiek, ka šie dokumenti ir saglabāti VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā?
Dokumenti 07:00, 26. Jan. 2021
Turpinām “iFinanses” oktobra numurā aizsākto tēmu par darba koplīgumiem. Un šoreiz izskatīsim darba koplīguma saturu – kādus labumus darbiniekiem tajā var noteikt un kādus būtiskus darba attiecību jautājumus tajā vajadzētu ietvert.
Tiesības 07:00, 23. Okt. 2020
Jau pagājis vairāk nekā gads kopš stājies spēkā pārskatītais transfertcenu dokumentācijas standarts, nosakot būtiskas izmaiņas, kad nodokļu maksātājam rodas pienākums sagatavot un sniegt Valsts ieņēmumu dienestam noteiktas formas (līmeņa) transfertcenu dokumentāciju.
Saistītās personas 07:00, 19. Aug. 2020
Ārkārtējās situācijas apstākļos, kad daudziem uzņēmumiem valdības noteikto ierobežojumu dēļ rodas neziņa par sava uzņēmuma nākotni, tāpat arī šodien, kad cīņa ar Covid-19 visā pasaulē vēl turpinās un uzņēmējdarbību ierobežojoši vai ietekmējoši lēmumi gan Latvijā, gan pasaulē var tikt pieņemti un mainīti ik dienu, iespējams viens no pagaidu risinājumiem var būt komersanta darbības apturēšana uz laiku.
Saimnieciskā darbība 07:00, 17. Jūl. 2020
2020. gada 23. martā stājās spēkā steidzamības kārtībā pieņemtie grozījumi Komerclikumā (KL), ar kuriem tika noregulēti jautājumi par attālinātu dalību un balsošanu sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) dalībnieku sapulcē vai akciju sabiedrības (AS) akcionāru sapulcē, balsošanu pirms dalībnieku vai akcionāru sapulces, kā arī veiktas izmaiņas prasībās par valdes un sapulces protokolu parakstīšanu. Grozījumi jāņem vērā, arī lemjot par gada pārskata apstiprināšanu.
Saimnieciskā darbība 07:00, 26. Jūn. 2020
Izskatīsim Valsts ieņēmumu dienesta 2020. gada 14. februāra uzziņu Nr. 30.1-8.7/27450 par nodokļu piemērošanu dividendēm! Šādas uzziņas publicēšana bija gaidīta, jo tajā izskatīts jautājums, kas jau sen mulsina uzņēmumu īpašniekus.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:55, 15. Jūn. 2020
Ikdienā novērots, ka Valsts ieņēmumu dienests savu funkciju īstenošanai lielu uzmanību pievērš nodokļu kontroles pasākumu plānošanai un pārbaudāmo objektu atlasei. Kā tiek vākti un analizēti uzņēmumu dati? Un kā tiek atlasīti uzņēmumi kontroles pasākumiem?
Saimnieciskā darbība 07:00, 20. Mai. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:00, 6. Mai. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada martā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:47, 1. Apr. 2020
Latvijas un Saūda Arābijas uzņēmējiem nodrošinās stabilu nodokļu maksāšanas režīmu otrā līgumslēdzējā valstī, kuru neietekmēs otras valsts nodokļu normatīvo aktu grozījumi. To paredz Saeimas atbalstītais likumprojekts, ar kuru ratificē Latvijas un Saūda Arābijas konvenciju par nodokļu dubultās uzlikšanas attiecībā uz ienākuma un kapitāla nodokļiem un ļaunprātīgas izvairīšanās no nodokļu maksāšanas novēršanu un tās protokolu.
Likumdošana 16:44, 20. Feb. 2020
Turpinot apskatīt jaunos grozījumus Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, šoreiz ar dažādu piemēru palīdzību izskatīsim izmaiņas izdevumos, kas uzskatāmi par nesaistītiem ar saimniecisko darbību vai gluži pretēji – par saimnieciskās darbības izdevumiem.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 2. Mar. 2020
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību dalībnieks ir fiziska persona. Dalībnieks aizdevis naudu savai sabiedrībai, un tas attiecīgi atspoguļots arī uzņēmuma bilancē. Vai dalībnieks aizdevumu savam uzņēmumam drīkst kapitalizēt, novirzot pamatkapitāla palielināšanai? Kādi dokumenti jāsagatavo, lai Uzņēmumu reģistram paziņotu par pamatkapitāla palielināšanu? Vai neveidojas ar nodokļiem (uzņēmumu ienākuma nodokli, iedzīvotāju ienākuma nodokli) apliekama bāze?
Pamatlīdzekļi 07:00, 18. Feb. 2020
Uzņēmums "X" nav samaksājis autoceļu lietošanas nodevu, un, uz ceļa apturot automašīnu, izrakstīti divi protokoli un uzlikts administratīvais sods – autovadītājam 180 eiro apmērā un uzņēmumam 500 eiro apmērā. Uzņēmums sodu samaksājis no uzņēmuma konta. Vai šāda soda nauda, kas paredzēta likumā, ir samērīga un nav jāuzrāda uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā, vai arī jāuzrāda kā ar saimniecisko darbību nesaistītie izdevumi un jāmaksā UIN?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 12. Nov. 2019
No 2016.gada Latvijā nacionālo un starptautisko sankciju izpildi regulē Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likums. Tajā uzdots grāmatvežiem, advokātiem, patērētāju kreditētājiem un citiem uzņēmumiem ieviest iekšējās kontroles sistēmas sankciju ievērošanai. Taču līdz ar jaunākajiem grozījumiem pienākums ievērot šo likumu ir noteikts ikvienam!
Saimnieciskā darbība 07:00, 31. Jūl. 2019
//= $article['Article']['score'] ?>
Kā grāmatot UIN?
Līdz 2017.gada 31.decembrim uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) tika iegrāmatots izdevumos, un par tā summu tika samazināta bruto peļņa. Attiecīgi gada pārskata sastāvā tas tika norādīts peļņas vai zaudējumu aprēķina (PZA) rindā “Uzņēmumu ienākuma nodoklis par pārskata gadu”. Kā, sākot ar 2018.gada 1.janvāri, būtu pareizi grāmatot UIN no aprēķinātajām dividendēm un ārkārtas dividendēm? Izrādās, ka atbilde nav viennozīmīga – to meklēsim, analizējot lasītāja jautājumu.
Grāmatvedība 08:35, 1. Jūl. 2019
Darbojoties starptautiskā mērogā, ikvienam uzņēmumam neatkarīgi no tā lieluma jāņem vērā katrā valstī, kurā tas uzsāk darbību, noteiktie likumdošanas un nodokļu piemērošanas rāmji. Visbiežāk starptautiskā sadarbība notiek e-komercijas vidē, tāpēc skaidrojam, kādi nodokļi šajā jomā piemērojami šobrīd un kādas pārmaiņas gaidāmas nākotnē.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:07, 25. Mar. 2019
Mūsdienu tehnoloģijas attīstās ļoti strauji, līdz ar to arī uzņēmumiem jāspēj strauji pielāgoties, gan attīstot produktus, gan sistēmas, gan darbinieku kompetences. Un – ne tikai pielāgoties, bet būt soli priekšā. Tāpēc žurnāls “iFinanses” sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedru aizsāk jaunu rubriku “Nodokļu smilšu kaste”, kurā ik mēnesi publicēsim aktuālākās studentu atziņas par jau tuvākajā nākotnē sagaidāmajiem izaicinājumiem nodokļu jomā tehnoloģiju attīstības rezultātā. Studenti kopā ar pasniedzējiem Justīnu Hudenko un Māri Jurušu dalīsies pārdomās par blokķēdēm, mākslīgo intelektu, digitālo identifikāciju, kolektīvo finansēšanu, čatbotiem, bezseguma naudu, viedlīgumiem un citām aktuālām tēmām. Pirmajā rakstā ievads kibervalūtu jautājumos.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 5. Apr. 2019
Laikā, kad ne vien privātajās organizācijās brīvprātīgi, bet arī valsts institūcijās obligāti aizvien vairāk tiek izmantota informācijas sniegšana, vākšana un apkopošana elektroniskā formā, ir savādi saņemt “pagājušā gadsimta” domu gājienam raksturīgu reglamentējumu dokumentu glabāšanai, taču diemžēl tas ir obligāts visām organizācijām un tātad – jāievēro.
Lietvedība 07:00, 8. Mar. 2019
Vadot seminārus par personāla dokumentu pārvaldību, bieži saņemu jautājumus, kādi dokumenti nepieciešami, ja organizācijā atlasa vajadzīgo darbinieku konkursa kārtībā. Jānorāda, ka personāla dokumentu pārvaldība ir joma, kas tieši nav regulēta nevienā normatīvajā aktā, tāpēc šajā publikācijā apkopoju ieteikumus no savas darba prakses.
Personāla vadība 07:00, 7. Dec. 2018
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2018.gada oktobrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 15:35, 1. Nov. 2018
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2018.gada augustā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 09:45, 25. Sep. 2018
Reizi mēnesī ikvienam darba devējam (gan fiziskajai, gan juridiskajai personai) Valsts ieņēmumu dienestam jāiesniedz darba devēja ziņojums par darbiniekiem – jāmaksā sociālās iemaksas par strādājošajiem un atbilstoši tās jādeklarē. Tomēr iesniegtajos ziņojumos ik pa laikam tiek konstatētas dažādas kļūdas.
Dokumenti 07:00, 20. Aug. 2018
Daudzi nodokļu maksātāji ir saskārušies ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) veiktu auditu.Nereti nodokļu maksātāji auditu ir uztvēruši samērā vieglprātīgi, paļaujoties, ka, piemēram, uzņēmuma grāmatvedības dokumenti ir atbilstoši noformēti un grāmatvedībā ir pareizi iegrāmatoti, nepievēršot pienācīgu vērību juridiskām niansēm, kas audita procesā ir būtiskas. ZAB “LEXTAL” ir identificējis būtiskas nianses, kurām ir jāpievērš vērība, saņemot no VID lēmumu par nodokļu audita veikšanu.
Svarīgi 09:40, 7. Sep. 2018
Vai interneta protokola (IP) videokamerām (Internet Protocol camera) jāpiemēro pievienotās vērtības nodokļa (PVN) īpašais režīms?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 30. Jūl. 2018
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2018.gada jūlijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 13:21, 1. Aug. 2018
Vjetnamā strādājošiem Latvijas uzņēmējiem turpmāk paredzēts nodrošināt stabilu nodokļu maksāšanas režīmu, ko neietekmēs Vjetnamas normatīvo aktu grozījumi. To paredz Saeimas 20.06.2018. galīgajā atbalstītais likumprojekts "Par Latvijas Republikas valdības un Vjetnamas Sociālistiskās Republikas valdības līgumu par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma nodokļiem un tā protokolu", ar kuru ratificē Latvijas un Vjetnamas līgumu par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma nodokļiem un tā protokolu.
Likumdošana 10:34, 21. Jūn. 2018
SIA dalībnieku sapulces gaita un tajā pieņemtie lēmumi ir jāprotokolē. Komerclikuma (KL) 285.pantā konkrēti noteikts, kādi rekvizīti jānorāda jebkurā dalībnieku protokolā neatkarīgi no tā, vai tas tiks iesniegts Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā (UR) vai citā valsts iestādē vai paliks tikai pašas kapitālsabiedrības rīcībā.
Komerctiesības 08:00, 2. Aug. 2017
Līguma slēgšana ar valdes locekli ir svarīgs jautājums ikvienai sabiedrībai. Pirms atbilstošā līguma izvēles jāņem vērā virkne aspektu, lai tā noteikumi būtu abpusēji izdevīgi. Pilnvarojuma līgums ir viens no biežāk izmantotajiem līgumu veidiem tiesiskajās attiecībās ar valdes locekļiem.
Līgumi 07:00, 8. Jūn. 2018
Pēc dividenžu aprēķināšanas (2017.gadā) sabiedrība samaksāja iedzīvotāju ienākuma nodokli no dividendēm 10%, bet dividendes dalībniekam tiks izmaksātas pa daļām gadā laikā, jo nav vēl izmaksātas dividendes par 2016. gadu. Sapulces protokolā netika norādīts termiņš, kādā ir jāizmaksā dividendes. Vai dalībnieku sapulces protokolā obligāti ir jānorāda ienākuma gūšanas diena?
Dalībnieks un valdes loceklis 10:23, 22. Jūn. 2017
Latvijas juridiskā persona izsniegusi aizdevumu Krievijas Federācijas uzņēmumam. Paredzēts, ka Krievijas uzņēmums par saņemto aizdevumu maksā ikmēneša procentus, par kuriem tiek izrakstīti rēķini. Saskaņā ar likuma “Par Latvijas Republikas valdības un Krievijas Federācijas valdības līgumu par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma un kapitāla nodokļiem un tā protokolu” (Likums) 11.panta nosacījumiem Krievijas uzņēmums, veicot procentu samaksu, no tā ietur un nomaksā savā valstī ienākuma nodokli 10% apmērā. Kā būtu jāgrāmato saņemtie procentu maksājumi, no kuriem ieturēts nodoklis?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:47, 3. Mai. 2018
01.01.2018. stājies spēkā Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums (UIN likums), nosakot konceptuāli jaunu šī nodokļa aprēķinu kārtību. Līdz ar to uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācija par 2017.gadu ir pēdējā, kas jāsagatavo atbilstoši iepriekš spēkā esošajai sistēmai. Kas, sagatavojot 2017.gada UIN deklarāciju un veicot finanšu plānošanu nākamajiem periodiem, jāievēro papildus jau ierastajām darbībām?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 07:00, 3. Apr. 2018
Gaidījām, gaidījām un sagaidījām – pagājušā gada novembra beigās beidzot publicēti Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.677 "Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi" (Noteikumi)! Noteikumos iekļauti skaidrojumi vairākām situācijām.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 08:00, 19. Feb. 2018
Otrdien, 6.februārī, valdība atbalstīja izmaiņas likumā "Par nodokļiem un nodevām", paredzot vienkāršotu administratīvā soda piemērošanas procesu par deklarāciju iesniegšanas termiņu kavēšanu un tādējādi izvairoties no atšķirīgas attieksmes pret nodokļu maksātājiem, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 11:57, 9. Feb. 2018
Pretēji informācijai publiskajā telpā nav paredzēts paaugstināt naudas sodu par nodokļu un informatīvo deklarāciju iesniegšanas termiņa neievērošanu vai to neiesniegšanu, norāda Valsts ieņēmumu dienests (VID). Naudas sodu paredzēts diferencēt un noteikt samērīgāku – atkarībā no kavēto dienu skaita.
VID informācija 15:20, 1. Feb. 2018
Eiropas Savienības Padome (ESP) e-komercijas pakotnes ietvaros 05.12.2017. izdevusi ESP Īstenošanas regulu (ES) Nr.2017/2459, ar kuru groza Padomes Īstenošanas regulu (ES) Nr.282/2011, ar ko nosaka īstenošanas pasākumus Direktīvai 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu (Regula Nr.282/2011). Veiktas izmaiņas, kas skar pierādījumus telekomunikāciju, apraides vai elektroniski sniegto pakalpojumu saņēmēja, kas nav nodokļa maksātājs, piederības vietas noteikšanai, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 13:09, 26. Jan. 2018
Saskaņā ar grozījumiem likuma "Par grāmatvedību" (Likums) 10.panta 2.daļā līdz 1998.gadam (ieskaitot) sagatavotajiem attaisnojuma dokumentiem par darbiniekiem aprēķināto mēnešalgu (darba samaksu) ar sadalījumu pa gadiem un mēnešiem noteiktais glabāšanas laiks ir 75 gadi, bet 1999.gadā un vēlāk sagatavotajiem dokumentiem – 10 gadi. Kā pareizi iznīcināt saarhivētās darbinieku personīgo kontu kartītes par 2000.–2006.gadu, ja atbilstoši Likuma grozījumiem tām decembrī beidzies glabāšanas termiņš (dokumenti sašūti, uzskaitīti un salikti kastēs glabājas uzņēmuma (SIA) arhīvā)? Vai jāsagatavo iznīcināšanas akts? Kā izņemt sašūtās lietas? Ko darīt ar pārējām lietām? Pārkārtot? Kā uzskaites (apraksta) sarakstos norādīt šo dokumentu neesamību arhīvā, ja tie tiks iznīcināti?
Dokumenti 08:00, 27. Dec. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) sācis darbu un plāno līdz 2022.gadam pilnībā ieviest fundamentāli jaunu maksājumu administrēšanas informācijas sistēmu (MAIS). Plānots, ka tā nodrošinās mūsdienīgu, ātru un uzņēmējiem viegli saprotamu budžetā veicamo maksājumu administrēšanu.
Svarīgi 11:03, 15. Dec. 2017
Ceturtdien, 19.10.2017., parakstīts Latvijas Republikas valdības un Vjetnamas Sociālistiskās Republikas valdības līgums par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma nodokļiem un tā protokols. Plānots, ka, parakstot līgumu, Latvijas un Vjetnamas potenciālajiem investoriem tiks radīts stabilāks un saprotamāks nodokļu maksāšanas režīms otrā līgumslēdzēja valstī (Latvijā vai Vjetnamā), ko nevarēs ietekmēt otras puses nodokļu normatīvo aktu grozījumi.
Likumdošana 16:17, 23. Okt. 2017
Tradicionāli vasaras mēneši ir atvaļinājumu sezona, un par to liecina arī būtisks Eiropas Savienības Tiesas (EST) spriedumu skaita samazinājums šajā periodā. 2017.gada jūlijā nolēmumu skaits ir mazāks nekā ierasts, savukārt augustā nav bijis neviena tiesas nolēmuma. Šajā rakstā aplūkošu 2 nolēmumus par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu un 1 par akcīzes nodokļa (AN) atbrīvojumu. Sīkāks apraksts par rakstā minēto lietu apstākļiem, tiesas apsvērumiem, kā arī cita svarīga informācija latviešu valodā pieejama http://curia.europa.eu.
Nodokļi 08:00, 25. Okt. 2017
Lai dibinātu uzņēmumu Šveicē, sākotnēji jāsaprot valsts strukturālā forma, jo tā būtiski atšķiras no Latvijas strukturālās formas.
Saimnieciskā darbība 08:00, 8. Sep. 2017
Ikvienam reģistrētam pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājam ir tiesības atgūt ārvalstīs samaksāto nodokli par izdevumiem, kas radušies tā saimnieciskās darbības nodrošināšanai. Praksē gan novērojams, ka šī iespēja tiek izmantota reti, līdz ar to uzņēmumi zaudē citās valstīs samaksātā PVN naudu.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 4. Sep. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2017.gada jūlijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 15:13, 1. Aug. 2017
28.07.2017. spēkā stājušies grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.40 "Noteikumi par pievienotās vērtības nodokļa deklarācijām" (MK noteikumi Nr.40), informē Valsts ieņēmumu dienests.
Likumdošana 11:50, 31. Jūl. 2017
01.06.2017. stājās spēkā jaunais Profesiju klasifikators. Kas mainījies, salīdzinot ar iepriekšējo regulējumu, kā tajā orientēties, un vai turpmāk būs vienkāršāk atrast darbinieka amatam atbilstošo profesijas kodu?
Lietvedība 08:00, 9. Aug. 2017
Saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums par IIN) 16.1panta 8.daļu par ienākuma gūšanas dienu no dividendēm uzskata dienu, kad dividendes aprēķinātas. Kas ir šī diena - dalībnieku sapulces protokola diena vai dividenžu izmaksas diena? Uz šķietami vienkāršu jautājumu saņēmām dažādas ekspertu atbildes.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:00, 10. Jūl. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2017.gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 14:21, 4. Jūl. 2017
Sabiedrību (kapitāldaļas) var pārdot, sabiedrības darbību var apturēt vai likvidēt, tomēr pastāv arī iespēja sabiedrību reorganizēt, pievienojot kādai citai sabiedrībai jeb apvienojoties ar to. Turpinām aplūkot nosacījumus, kas jāievēro, pievienojot uzņēmumu citam Latvijas uzņēmumam.
Saimnieciskā darbība 08:00, 9. Jūn. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2017.gada maijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 13:39, 1. Jūn. 2017
Sabiedrību (kapitāldaļas) var pārdot, sabiedrības darbību var apturēt vai likvidēt, tomēr pastāv arī iespēja sabiedrību reorganizēt, pievienojot kādai citai sabiedrībai jeb apvienojoties ar to, vienlaicīgi izstājoties kā dalībniekam. Par kapitāldaļu nodošanu var saņemt atlīdzību.
Saimnieciskā darbība 08:00, 2. Jūn. 2017
Pavasaris ir klāt! Gada pārskati nodoti? Nē? Tad jums veicas – jūsu sabiedrībai termiņš (maksimālais) nodot gada pārskatu ir 31.07.2017. (tas, protams, piemērojams sabiedrībām, kuru pārskata periods sākas 1.janvārī). Šāda "privilēģija" ir vidējām sabiedrībām, lielām sabiedrībām, koncerna mātes sabiedrībām, kuras sagatavo konsolidēto gada pārskatu.
Gada pārskats 08:00, 8. Mai. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2017.gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 15:15, 3. Mai. 2017
Lai gan par šo tēmu rakstīts daudz, pievienotās vērtības nodokļa (PVN) priekšnodokļa atskaitīšanas tiesību pamatota vai pilnīgi nepamatota ierobežošana par nodokļu maksātāja darījumiem joprojām ir biežākais audita uzrēķinu iemesls Latvijā.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 18. Apr. 2017
Nesamierinoties ar izmaiņām nodokļu likumos, uzņēmēji domā par iespēju darboties citās valstīs. Taču lielākā daļa rīkojas emocionāli, nepārdomājot visus apstākļus, proti, vai tiešām nodokļi Latvijā nebūs jāmaksā. Reģistrēt uzņēmumu ārvalstīs un pārreģistrēt juridisko adresi nav grūti, tomēr problēmas var rasties, ja pirms šāda soļa nav padomāts, ko darīt ar esošo uzņēmumu. Ja nav nodoma pārdot kapitāldaļas, pastāv iespēja apturēt saimniecisko darbību.
Saimnieciskā darbība 08:00, 3. Mai. 2017
Japānā strādājošajiem Latvijas uzņēmumiem turpmāk būs nodrošināts stabils nodokļu maksāšanas režīms, kuru neietekmēs grozījumi Japānas nodokļu normatīvajos aktos. Tas paredzēts Saeimas Ārlietu komisijas trešdien, 22.03.2017., konceptuāli atbalstītajā likumprojektā, ar kuru plānots ratificēt Latvijas un Japānas konvenciju par nodokļu dubultās uzlikšanas attiecībā uz ienākuma nodokļiem, ļaunprātīgas izvairīšanās no nodokļu maksāšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu un tās protokolu.
Likumdošana 09:55, 24. Mar. 2017
Lai uzņēmums (sabiedrība ar ierobežotu atbildību) varētu samazināt neizmaksātās dividendes (nodoklis aprēķināts un samaksāts), īpašnieks uzņēmumā esošo automašīnu pārrakstīja privātpersonai. Grāmatvedībā darījums tika noformēts kā pamatlīdzekļa (PL) pārdošana, aprēķinot un samaksājot pievienotās vērtības nodokli (PVN) 21% apmērā. Kā grāmatot šo darījumu? Kādi dokumenti nepieciešami darījuma noformēšanai? Kā veikt PVN uzskaiti?
Grāmatvedība 08:00, 22. Mar. 2017
Šīs publikācijas mērķis ir veicināt izpratni par pārskatu novērtēšanas procesu kopumā un Valsts kontroles (VK) sniegtajiem atzinumiem, sniegt īsu ieskatu grāmatvedības uzskaites un pārskatu sagatavošanas jaunumos budžeta iestādēm, kā arī informēt par nākotnē risināmiem jautājumiem, par kuriem būtu jāsāk domāt jau šodien.
Grāmatvedība 08:00, 17. Feb. 2017
Trešdien, 18.01.2017., Tokijā parakstīta Latvijas valdības un Japānas valsts valdības konvencija par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma nodokļiem (nodokļu konvencija). Plānots, ka nodokļu konvencijas parakstīšana veicinās komercdarbību, ārvalstu investīciju piesaisti, kā arī atvieglos investoru darbu.
Likumdošana 13:17, 20. Jan. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2016.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 17:00, 17. Jan. 2017
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) vēlas veikt pamatkapitāla, kurā ir ieguldīts nekustamais īpašums, samazināšanu. Vai, samazinot pamatkapitālu, ieguldītais nekustamais īpašums SIA ir jāpārdod dalībniekiem? Vai arī jāveic cita veida atsavināšana? Vai pamatkapitāla samazināšana, atsavinot nekustamo īpašumu, jāatspoguļo peļņas vai zaudējumu aprēķinā? Ja uz nekustamo īpašumu, kas bija ieguldīts pamatkapitālā, pēc pamatkapitāla samazināšanas, dalībnieki nav piereģistrējuši īpašuma tiesības zemesgrāmatā, vai tas nozīmē, ka nekustamais īpašums joprojām pieder SIA?
Saimnieciskā darbība 08:00, 18. Jan. 2017
Veicot pārrobežu darījumus, uzņēmumi Eiropas Savienībā katru gadu zaudē pievienotās vērtības nodokli (PVN) vairāku biljonu eiro apmērā, to neatprasot no valsts, kurā nodoklis ir samaksāts. Šāda tendence diemžēl ir arī Latvijas uzņēmumiem.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 6. Feb. 2017
Veicot grozījumus likumā "Par nodokļiem un nodevām", nodokļu maksātājiem noteikts pienākums nodrošināt nodokļu administrācijas pilnvarotajam pārstāvim piekļuvi elektroniskā veidā apstrādātai vai glabātai informācijai, ziņo Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Likumdošana 10:07, 30. Dec. 2016
Otrdien, 20.12.2016., Ministru kabineta sēdē paredzēts izskatīt likumprojektu par Latvijas un Japānas konvenciju par nodokļu dubultās uzlikšanas attiecībā uz ienākuma nodokļiem, ļaunprātīgas izvairīšanās no nodokļu maksāšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu.
Likumdošana 18:59, 20. Dec. 2016
Kādus ekonomiskos aspektus nepieciešams ņemt vērā, nosakot uzņēmumam nodarītos zaudējumus, vai arī pretēji – apstrīdot uzņēmumam izvirzītās prasības?
Finanšu vadība 08:00, 2. Dec. 2016
Trešdien, 02.11.2016., parakstīts Latvijas Republikas valdības un Šveices Federālās Padomes protokols, ar kuru groza abu pušu 31.01.2002. noslēgto konvenciju par nodokļu dubultās uzlikšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma un kapitāla nodokļiem. Plānots, ka ar grozījumiem konvencijā tiks veicināta komercdarbība Latvijā un Šveicē, kā arī atvieglota investoru darbība un kopumā palielināta ārvalstu investīciju piesaiste abās valstīs.
Likumdošana 14:27, 2. Nov. 2016
Grāmatvedības uzskaite kļūst arvien elektroniskāka, un dokumentu daudzumam papīra formā ir tendence samazināties. Tomēr svarīgi ir ievērot dokumentu kārtošanai noteiktās prasības, lai nodrošinātu dokumentu saglabāšanas pamatprincipus.
Dokumenti 08:00, 26. Okt. 2016
Uzņēmumu (sabiedrība ar ierobežotu atbildību) nolemts likvidēt.Uzņēmumu (sabiedrība ar ierobežotu atbildību) nolemts likvidēt. Bilances dati kopš 01.01.2016., pamatojoties uz 2015.gada nulles apgrozījumu, ir pārtraukts mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss, kas pastāvēja kopš uzņēmuma dibināšanas 2013.gadā. Kā likvidēt uzņēmumu? Vai dalībnieka aizdevums tiek uzskatīts par ieņēmumiem un par to jāmaksā uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) 15% apmērā? Vai, tā kā nav aktīvu, ar ko segt aizdevumu, vienīgā iespēja ir maksātnespēja, kas dalībniekam ir papildu izmaksas?
Saimnieciskā darbība 08:00, 31. Aug. 2016
Sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) valdes loceklis, ar kuru ir noslēgts arī darba līgums, vēlas izmantot bērna kopšanas atvaļinājumu (BKA) 1 gadu. BKA laikā valdes loceklis neveiks savus darba pienākumus, bet tikai, pamatojoties uz vienošanos, bezatlīdzības kārtā izskatīs un parakstīs nozīmīgākos līgumus un dokumentus. Vai šajā situācijā valdes loceklis var saņemt pabalstu no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pilnā apmērā? Vai minētā ārkārtas komandējuma izdevumus var iekļaut uzņēmuma saimnieciskās darbības izdevumos? Vai var tikt pilnvarota kāda cita persona, kas paraksta iekšējos grāmatvedības dokumentus?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 2. Sep. 2016
Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iesniedzamie gada pārskati, dokumenti un to iesniegšanas termiņi par 2015.pārskata gadu apkopoti zemāk izvietotajā tabulā.
Svarīgi 10:33, 11. Mar. 2016
Tas, kurš atzīst sevi par vainīgu un savlaicīgi samaksā sodu, maksā mazāk – šādu principu paredz izmaiņas Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, ko ceturtdien, 18.februārī, Saeima pieņēma trešajā galīgajā lasījumā.
Likumdošana 13:24, 19. Feb. 2016
Valsts ieņēmumu dienesta audita uzsākšana uzņēmumā daudziem uzņēmējiem saistās ar lielām galvassāpēm un nepatikšanām. Lielākajā daļā gadījumu process patiešām ir nepatīkams, ar augstu papildu maksājamo nodokļu un soda naudu risku, tomēr savlaicīgas darbības audita laikā patiešām var novērst negatīvās sankcijas. Kā visefektīvāk rīkoties audita laikā un kādām metodēm taisnību meklēt pārsūdzības instancēs – par to daži praktiski padomi šajā rakstā.
Nodokļi 09:00, 24. Feb. 2016
Par samērā jaunu varētu saukt likuma “Par nodokļiem un nodevām” (likums par NN) 30.panta 7.daļas normu, kas nosaka, ka nodokļu maksātājiem, kas veic saimniecisko darbību līdz taksācijas gadam sekojošā gada 1.februārim jādeklarē visi iepriekšējā gada laikā skaidrā naudā veiktie darījumi ar fiziskajām personām, kurām atbilstoši nodokļu jomu reglamentējošiem normatīvajiem aktiem nav jāreģistrē saimnieciskā darbība, ja 1 darījuma summa 1 operācijā ar katru darījuma partneri pārsniedz 3000 EUR.
Nauda 12:30, 25. Jan. 2016
Man ir jautājums par uzņēmuma dokumentāciju sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) pirkšanas gadījumā. Kādus dokumentus iesniegt Uzņēmumu reģistrā – ir skaidrs. Bet kādi dokumenti obligāti ir jāsaņem no iepriekšējā valdes locekļa, kurš pārdod savas kapitāldaļas? Uzņēmums darbojas jau no 2006.gada. Noteikti tie grāmatvedības dokumenti par pēdējiem 3 gadiem un 2015. gada dokumenti. Varbūt ir vēl kādas būtiskas nianses?
Saimnieciskā darbība 09:00, 6. Nov. 2015
Ievērojot principu, ka ratus taisa ziemā un ragavas – vasarā, turpinām apskatīt priekšdarbus, kas būtiski atvieglos gada pārskatu sagatavošanu. Iepriekšējā raksta daļā apskatījām gada pārskata sastādīšanas metodiku un rudens mēnešos veicamos darbus. Turpinām! Ko vēlams izdarīt vēl novembrī un decembrī, ko var atstāt nākamajiem mēnešiem, un kā sagatavoto gada pārskatu noformēt?
Gada pārskats 14:01, 2. Nov. 2015
Kas jāņem vērā saimnieciskās darbības veicējam (SDV), kurš plāno sniegt pakalpojumus, atrodoties ārvalstīs? Un kurā valstī tad jāmaksā nodokļi? Skaidrojums sniegts, balstoties uz lasītāja jautājumu:
Nodokļi 09:12, 15. Sep. 2015
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2015.gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu pie katra no grozījumiem: 
Svarīgi 13:55, 16. Jūl. 2015
Konsolidēto gada pārskatu sagatavošana nonākusi finiša taisnē. Noslēdzot šo rakstu ciklu, apskatīsim, kā praktiski konsolidēt peļņas vai zaudējumu aprēķinu (PZA), kas jāiekļauj konsolidētā gada pārskata pielikumā un kā gatavo pārskatu svinīgi parakstīt un iesniegt.
Gada pārskats 07:43, 11. Jūn. 2015
Uzņēmums nosūta darbinieku komandējumā uz Honkongu, kas ir ofšora zonas valsts. Vai maksājums Honkongas viesnīcai par darbinieka izmitināšanu un pārējiem komandējuma izdevumiem (transports, internets u.c.) tiek uzskatīts par tādu, kuram piemēro 15% nodokli likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN) 3.panta 8.daļas izpratnē.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 17:53, 17. Jūn. 2015
Pēdējo gadu laikā Komerclikumā (KL) veikta virkne būtisku grozījumu, kas paredz uzņēmuma valdei pienākumu nodrošināt korporatīvo dokumentu atbilstību likuma prasībām. Kā jaunās prasības skar kapitālsabiedrības atkarībā no to veida un dalībnieku (akcionāru) struktūras? Kādas ir būtiskākās nianses sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) dalībnieku reģistra noformēšanā, un kā izteikt pamatkapitāla un daļas (akcijas) nominālvērtību eiro?
Saimnieciskā darbība 13:08, 12. Jūn. 2015
Tā kā arvien vairāk uzņēmumu meklē iespējas paplašināt darbību ārpus Latvijas robežām, aizvien aktuālāki kļūst darījumi ar ārvalstu darījumu partneriem un ar tiem saistītie nodokļu jautājumi. Piemēram, kā maksājami nodokļi, ja Latvijas uzņēmums nosūta darbiniekus uz citu Eiropas Savienības (ES) valsti veikt būvdarbus?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:10, 24. Apr. 2015
Garāžu kooperatīva pamatkapitāls bilancē mainās atkarībā no paju skaita. Vai šīs izmaiņas ir jāreģistrē Uzņēmumu reģistrā (UR)? Vai pamatkapitāls bilancē var atšķirties no summas, kas ir norādīta UR?
Saimnieciskā darbība 13:25, 17. Mar. 2015
Bilance un peļņas vai zaudējumu aprēķins ir būtiskākās gada pārskata daļas, taču, lai informācija par uzņēmuma finanšu stāvokli un saimniecisko darbību būtu ticama un atbilstīga, nedrīkst aizmirst arī par naudas plūsmas, pašu kapitāla izmaiņu pārskata un pielikuma sagatavošanu, kā arī vairākām niansēm gada pārskatu parakstīšanā un apstiprināšanā.
Gada pārskats 08:03, 30. Mar. 2015
Valsts ieņēmumu dienestā iesniedzamie gada pārskati, dokumenti un to iesniegšanas termiņi par 2014.pārskata gadu apkopoti zemāk izvietotajā tabulā:
Svarīgi 11:54, 7. Apr. 2015
2014.gada novembrī uzņēmums iegādājās aviobiļetes un vīzas darba braucienam uz Ķīnu darbiniekiem un dažiem klientiem. Šis bija sadarbību veicinošs brauciens uz mūsu piegādātāja rūpnīcu, un tā mērķis bija mudināt klientus vairāk iegādāties tieši šī piegādātāja produkciju, ko mēs pārstāvam Latvijas tirgū. Brauciens notika šī gada janvārī. Vai, uzskaitot aviobiļešu iegādes izdevumus 2014.gada novembrī, tie jāgrāmato kā nākamo periodu izdevumi? Vai šī gada janvārī tie jāpārgrāmato uz komandējumu izdevumiem (biļešu iegāde mūsu darbiniekiem) un reprezentācijas izdevumiem (biļešu iegāde klientiem)? Kādiem dokumentiem jābūt pievienotiem šo izdevumu attaisnošanai?
Grāmatvedība 17:16, 5. Feb. 2015
Latvijas biznesa videi raksturīgi, ka daļa uzņēmumu vadītāju slikti orientējas juridiskajos un nodokļu jautājumos. Taču nezināšana var radīt nepatīkamas sekas, piemēram, valdes atcelšanu vai pat iekļūšanu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) melnajā sarakstā.
Dalībnieks un valdes loceklis 13:22, 15. Okt. 2014
Sastādīju pusgada pārskatu un aprēķināju ārkārtas dividendes. Saprotu, ka izmaksāt drīkst tikai 85% no aprēķinātajām dividendēm. No kuras summas ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) - no visiem 100% vai no izmaksātajiem 85%? Un kādi grāmatojumi jāveic, kad aprēķina un izmaksā ārkārtas dividendes?
Gada pārskats 11:11, 13. Aug. 2014
Dokumentus pamatkapitāla denominācijai no latiem uz eiro var iesniegt gan klātienē Uzņēmumu reģistra (UR) klientu apkalpošanas nodaļā, kas aizņem salīdzinoši daudz laika, gan elektroniski – portālā www.latvija.lv. Nolēmu pārbaudīt, kā šis e-pakalpojums darbojas praksē.
Saimnieciskā darbība 09:39, 10. Sep. 2014
No 01.07.2014. stājās spēkā Komerclikuma (KL) normas, kas pieļauj ārkārtas dividenžu aprēķināšanu. Līdz ar to izdarīti daudzi grozījumi arī citos normatīvajos aktos, to skaitā noteikta kārtība, kādā uzņēmumam finanšu pārskatā jāatspoguļo ārkārtas dividendes.
Gada pārskats 10:12, 8. Sep. 2014
Uzņēmuma (SIA) vienīgajam valdes loceklim ir izsniegta darbnespējas lapa uz 6 mēnešiem. Kurš šinī laikā drīkst parakstīt līgumus, rīkojumus, pieņemt un atbrīvot darbiniekus un apstiprināt citus dokumentus?
Dalībnieks un valdes loceklis 14:14, 17. Jūl. 2014
Gadījumos, kad sabiedrībai ir izveidojusies nesadalītā peļņa, rezerves, radusies nepieciešamība palielināt apgrozāmos līdzekļus, piesaistīt esošā vai jauna dalībnieka finansējumu saimnieciskās darbības attīstībai vai ir jārisina negatīva pašu kapitāla problēma, rodas jautājums - kā šādi dalībnieku ieguldījumi ir pieļaujami.
Dalībnieks un valdes loceklis 09:54, 15. Jūl. 2014
Lai izprastu, kuros gadījumos paraksti ir jāapliecina notariāli, Uzņēmumu reģistrs (UR) ir sagatavojis tabulu, kurā apkopoti gadījumi, kuros parakstus uz UR iesniedzamajiem dokumentiem apliecina zvērināts notārs, UR amatpersona vai dokumentu iesniedz elektroniski - parakstītus ar drošu elektronisko parakstu.
Svarīgi 14:03, 4. Jūn. 2014
No 2014.gada stājas spēkā grozījumi likumā Par uzņēmumu ienākuma nodokli (likums par UIN), saskaņā ar kuriem vairs nevarēs samazināt ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamo ienākumu, piemērojot koeficientu reinvestētai peļņai.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 12:36, 10. Apr. 2014
Jau no pagājušā gada 1.jūlija Komerclikums pieprasa notariāli apliecināt personas parakstu uz vairākiem Uzņēmuma reģistra (UR) iesniedzamajiem pieteikumiem un tiem pievienojamajiem dokumentiem. Notariālas formas prasības ir izpildītas, ja parakstu apliecinājis zvērināts notārs, UR amatpersona vai, ja attiecīgais dokuments parakstīts ar drošu elektronisko parakstu.
Saimnieciskā darbība 11:48, 7. Feb. 2014
Pirms turpinām iepazīties ar pārvaldes dokumentiem, to izstrādāšanas un noformēšanas vispārīgajām un tehniskajām prasībām, vēlos norādīt, ka lietvedība kā tāda ir vienots jēdziens, savukārt prasības dažādu dokumentu noformēšanā var būt diezgan atšķirīgas.
Lietvedība 14:37, 30. Nov. 2013
Saskaņā ar MK noteikumu Nr.916 Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība (MK noteikumi Nr.916) 117.punktu dokumenta autora nosaukumu raksta nominatīvā. Šajos noteikumos nav reglamentēts, kādā locījumā raksta augstākstāvošas iestādes nosaukumu, kuras padotībā atrodas iestāde. Vismaz es, pārlasot noteikumus, neatradu tādu informāciju. Spēku zaudējušajos MK noteikumos Nr.154 gan bija skaidri noteikts – ja organizācija atrodas citas organizācijas pakļautībā, tad pirms attiecīgās organizācijas nosaukuma jānorāda arī augstākās organizācijas nosaukums nominatīvā. Pārskatīju dažādu iestāžu atsūtītos dokumentus – šajā jautājumā nav konsekvences: daļa raksta augstākās iestādes nosaukumu nominatīvā, daļa – ģenitīvā. Kurš būtu pareizais variants?
Lietvedība 09:49, 21. Okt. 2013
Biedrība ir brīvprātīga personu apvienība, kas nodibināta, lai sasniegtu statūtos noteikto mērķi, kam nav pelņas gūšanas rakstura. Taču biedrībām ir atļauts nodarboties ar saimniecisko darbību savu statūtos noteikto mērķu sasniegšanai, līdz ar to tām nereti rodas lieli debitori un kreditori. Pretējā gadījumā šādi posteņi biedrībām neveidotos vai būtu ar nenozīmīgām summām. Šobrīd, analizējot gada pārskatus, debitoru un kreditoru posteņi ir visai apjomīgi, kas norāda uz to, ka atsevišķās situācijās biedrību saimnieciskā darbība jau līdzinās komercdarbībai. Tādēļ likumsakarīgi, ka biedrība var kļūt maksātnespējīga, kā arī likvidēties.
Saimnieciskā darbība 14:57, 11. Sep. 2013
Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa (LAPK) 7.panta 2.daļa nosaka, ka lietvedība par administratīvajiem pārkāpumiem veicama, stingri ievērojot likumību. Šajā publikācijā vēlos vērst uzmanību uz iespējamiem pārkāpumiem, kas var rasties, ja iestāde, kas noformē administratīvā pārkāpuma protokolu, nepieaicina pārkāpēju uz protokola sastādīšanu.
Saimnieciskā darbība 10:59, 5. Sep. 2012
2013.gada 22.maijā Latvijas Vēstnesī tika publicēti un 2013.gada 1.jūlijā stāsies spēkā grozījumi Komerclikumā (turpmāk – Grozījumi), kuri ievieš diezgan būtiskas izmaiņas un paplašina to dokumentu loku, kuri apliecināmi notariālā kārtībā pirms iesniegšanas Uzņēmumu reģistram (UR).
Saimnieciskā darbība 10:51, 12. Jūn. 2013
2013.gada 1.martā stājās spēkā Euro ieviešanas kārtības likums, kas nosaka galvenās aprises pārejai uz eiro. Publiskajā telpā šobrīd tiek plaši diskutēti eiro ieviešanas praktiskie aspekti – kā norādīt preču cenas pārejas periodā, kādā veidā notiks bezskaidras naudas konvertācija uz eiro, un cik ilgi pēc eiro ieviešanas varēs apmainīt skaidru naudu no latiem uz eiro. Līdz ar eiro ieviešanu kapitālsabiedrībām būs jāveic izmaiņas arī savos korporatīvajos dokumentos, jo likums paredz, ka daļas vai akcijas nominālvērtība no 2014.gada būs eiro.
Saimnieciskā darbība 14:10, 22. Mai. 2013
Šā gada 1. jūlijā spēkā stāsies grozījumi Komerclikumā, kas paredz vairākas būtiskas izmaiņas līdzšinējā regulējumā.
Saimnieciskā darbība 15:16, 6. Jūn. 2013
Lai ierobežotu reiderismu jeb komersantu prettiesisku pārņemšanu un stiprinātu kapitālsabiedrību dalībnieku, akcionāru un kapitālsabiedrību potenciālo pircēju tiesisko aizsardzību, Saeima ceturtdien, 2.maijā, trešajā galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Komerclikumā.
Likumdošana 16:12, 3. Mai. 2013
Akciju sabiedrība pirms vairākiem gadiem pārvērtēja savus īpašumus no 380 000 uz 211 000, protams, radās zaudējumi, kuri ietekmēja pašu kapitālu. Kaut gan tagad uzņēmumam katru gadu ir peļņa, mēs nevaram nosegt šos lielos zaudējumus. Valde plāno samazināt pamatkapitālu, lai nākotnē varētu izmaksāt dividendes. Kādas darbības jāveic juridiski? Un kā šīs izmaiņas atspoguļot grāmatvedībā? Uz kādu kontu tiks norakstīts pamatkapitāla samazinājums?
Grāmatvedība 13:14, 22. Apr. 2013
Publiskais sektors, proti, valsts un pašvaldības iestādes un uzņēmumi, lai nodrošinātu to kompetencē noteikto uzdevumu izpildi, ik dienas veic dažādus iepirkumus, veidojot sadarbību ar privāto sektoru – piegādātājiem. Attiecības starp publisko un privāto sektoru publiskajos iepirkumos lielākā daļā gadījumu regulē Publisko iepirkumu likums. Papildus ir jāpiemin arī Aizsardzības un drošības jomas iepirkumu likums un Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likums. Šajā publikācijā tiks analizēta piegādātāju interešu aizsardzība valsts un pašvaldības iestāžu un uzņēmumu organizētajos iepirkumos, kas tiek rīkoti saskaņā ar Publisko iepirkumu likumu (Likums).
Saistību tiesības 13:30, 25. Mar. 2013
Latvijas uzņēmums piedalās izstādē Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV), kurā Krievijas pilsonis sniedz pakalpojumus. Kā tiek piemēroti nodokļi darba algai un komandējuma apmaksai, ja: 1) maksājam par darbu, apmaksājam ceļa izdevumus un uzturēšanās izdevumus viesnīcā, bet nerezidentam nav rezidences sertifikāta; 2) tās pašas izmaksas, bet nerezidentam ir sertifikāts?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 16:49, 11. Feb. 2013
Kāds ir sods par laikā neiesniegtām deklarācijām? Vai Valsts ieņēmumu dienestam (VID) ir tiesības biedēt ar šādu pantu: Ja nodokļu maksātājs neiesniedz nodokļu administrācijai darba devēja ziņojumu atbilstoši likumā noteiktajam iesniegšanas termiņam, tad tiks piemēroti Latvijas Administratīvā pārkāpuma kodeksa 159.panta nosacījumi (159.9 pants Nesadarbošanās ar nodokļu administrācijas amatpersonām). Par nodokļu administrēšanai un kontrolei nepieciešamās pieprasītās informācijas nesniegšanu nodokļu administrācijai uzliek naudas sodu - fiziskajām personām no divdesmit pieciem līdz simt piecdesmit latiem, bet juridiskajām personām - no piecdesmit līdz piecsimt latiem?
Citi 10:01, 21. Dec. 2012
Tā sauktie B daļas pakalpojumi ir Publisko iepirkumu likuma (PIL), kā arī Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likuma 2.pielikuma Pakalpojumu līgumu nomenklatūra B daļā iekļautie pakalpojumi, kuriem noteikta īpaša, atvieglota iepirkumu organizēšanas kārtība. Minētajos pielikumos iekļauti pakalpojumi, kuru sniegšanai nepieciešamas labas nacionālo apstākļu un valodas zināšanas vai kuru sniegšana iespējama tikai konkrētā vietā, tādēļ šos pakalpojumus parasti nevar sniegt komersanti no citām valstīm. Tādi ir, piemēram, ēdināšanas pakalpojumi, ar kultūru un sportu saistītie pakalpojumi, veselības un sociālās aprūpes pakalpojumi, arī juridiskie, mācību un apsardzes pakalpojumi. Jāņem vērā, ka pielikuma A daļā minētajiem pakalpojumiem pilnībā piemērojamas normatīvo aktu prasības.
Saimnieciskā darbība 11:58, 19. Okt. 2012
Turpinām 04.07.2012. publikāciju Darbinieku nosūtīšana darbam ārvalstīs. Šajā publikācijā lasiet par svarīgākajiem darbinieku darba samaksai piemērojamiem nodokļu jautājumiem, kas ir jāņem vērā darbinieku nosūtīšanas gadījumā.
Tiesības 10:02, 9. Jūl. 2012
2012.gada 1.maijā stājās spēkā grozījumi Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā (UVTN likums), kas atkal ir aktualizējuši virkni jautājumu ne tikai par uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa (UVTN), bet arī pievienotās vērtības nodokļa (PVN) un uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanu saistībā ar UVTN likuma 10.pantā un likuma Par pievienotās vērtības nodokli (likums par PVN) 10.panta 7.1daļā minēto vieglo transportlīdzekļu izmantošanu komersantu saimnieciskajā darbībā.
Transportlīdzekļa nodokļi 11:17, 29. Jūn. 2012
Šī raksta tēma ir mazkapitāla sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA). Publikācijas mērķis - rast skaidrību, kas ir mazkapitāla SIA un kā šajās sabiedrībās grāmatvedībā atspoguļot pamatkapitāla uzskaiti.
Grāmatvedība 09:32, 4. Jūn. 2012
Cik viegli uzņēmumu ir dibināt, tik grūti ir izbeigt uzņēmuma darbību. Daudzkārt grāmatvedim un likvidējamā uzņēmuma valdes loceklim tas sagādā problēmas, jo nekur jau tā skaidri nav aprakstīts, kas tieši ir jādara.
Saimnieciskā darbība 08:41, 9. Mai. 2012
Sabiedrība UR reģistrējās ar 10 Ls pamatkapitālu; grāmatvedībā tika veikts grāmatojums: K 3110, D 2360 10 Ls. Kādi būs turpmākie grāmatojumi, statūtu kapitālu pakāpeniski palielinot līdz 2000 Ls?
Grāmatvedība 16:43, 14. Mar. 2012
Pateicoties informāciju tehnoloģiju attīstībai, ir mainījušās iespējas sniegt un saņemt dažādus pakalpojumus, turklāt palielinājušās iespējas sniegt un saņemt dažādus pakalpojumus interneta vidē. Tas rada gan iespējas uzņēmumiem un iestādēm, gan arī izaicinājumus nodrošināt drošību sniegto pakalpojumu ietvaros, tajā skaitā arī attiecībā uz fizisko personu datu apstrādi un aizsardzību.
Tiesības 16:40, 6. Mar. 2012
Grāmatvedības reģistros ierakstus var veikt, tos pamatojot ar attaisnojuma dokumentu. Attaisnojuma dokumentiem var būt ārēja un iekšēja izcelsme. Grāmatvedības izziņa ir dokuments, ko rada sabiedrība un ar kuru tiek īstenota sabiedrības vadība. Dokumenta juridiskais spēks ir tā īpašība, kas nodrošina iespēju to izmantot kādas darbības veikšanai, tiesību īstenošanai un likumīgo interešu aizstāvībai.
Dokumenti 12:11, 23. Nov. 2011
Neskatoties uz to, ka Elektronisko dokumentu likums (EDL), kurš nosaka elektronisko dokumentu un parakstu tiesisko statusu, kā arī norāda uz šāda veida dokumentiem un parakstiem izvirzāmajām pamatprasībām, ir spēkā no 2003. gada 1. janvāra, tomēr praksē šādu dokumentu un parakstu lietošana ir visai piesardzīga. Šajā publikācijā tiks dots ieskats šāda veida dokumentu un parakstu tiesiskajam regulējumam.
Līgumi 11:47, 25. Jūl. 2011
Gadījumos, kad uzņēmumi, kuri nav reģistrējušies ar pievienotās vērtības nodokli (PVN vai nodoklis) apliekamo personu reģistrā, iepērk preces no trešajām valstīm, tie nereti nav informēti par PVN piemērošanas kārtību un muitas procedūru šādās situācijās. Šajā publikācijā par to, kādos gadījumos ar PVN apliekama importēto preču muitas vērtība, un kā veicama preces atmuitošanas procedūra.
Pievienotās vērtības nodoklis 22:10, 15. Mai. 2011
Uzņēmuma pāreja jau labu laiku vairs nav jauns jēdziens komercdarbības vidē. Sākotnēji mērķtiecīgi izvairoties no šī jēdziena piemērošanas, vēlāk bikli mēģinot saprast, vai tas, ko es daru, ir uzņēmuma pāreja vai tomēr nav, Latvijas komersanti pakāpeniski ir akceptējuši, ka ar uzņēmuma pārejas iespējamību ir jārēķinās.
Saimnieciskā darbība 12:33, 10. Mai. 2011
Viens no būtiskākajiem zīmola elementiem ir preču zīme, kas ir apzīmējums, kuru lieto, lai kāda uzņēmuma preces un pakalpojumus atšķirtu no citu uzņēmumu precēm un pakalpojumiem. Tieši preču zīme tiek izmantota kā instruments, lai piesaistītu patērētāju uzmanību, tāpēc tās noformējumam un aizsardzībai tiek veltītas īpašas rūpes.
Saimnieciskā darbība 10:57, 9. Mar. 2011
Viens no biežāk izmantotiem sabiedrības (šajā rakstā ar terminu sabiedrība tiek saprasta kapitālsabiedrība, galvenokārt sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), jo attiecībā uz akciju sabiedrībām konkrētos gadījumos var būt īpašs regulējums) finansēšanas veidiem ir dalībnieku aizdevumi. Taču var būt situācijas, kad sabiedrībai ir nepieciešams palielināt arī pamatkapitālu (piemēram, lai uzlabotu finanšu rādītājus, kreditoru prasības u.tml.), bet reāli jaunus finanšu līdzekļus piesaistīt nav iespējams vai arī dalībnieki to nevēlas. Šādā gadījumā var izmantot iespēju kapitalizēt agrāk izsniegtos dalībnieku aizdevumus, kā rezultātā pamatkapitāls tiks palielināts uz jau esošu ieguldījumu rēķinā. Līdz ar to tālāk tiks sīkāk apskatīta šāda pamatkapitāla palielināšanas kārtība.
Saimnieciskā darbība 12:18, 9. Sep. 2010
Reversā pievienotās vērtības nodokļa (PVN, arī - nodoklis) maksāšana ir preču iegāde citā Eiropas Savienības (ES) dalībvalstī no ES PVN apliekamās personas, kā rezultātā PVN deklarācijā tiek uzrādīta preču vērtība, aprēķinātais nodoklis un atskaitītais priekšnodoklis.
Pievienotās vērtības nodoklis 12:44, 15. Jūn. 2010