Eiropas Savienības (ES) kompetencē ir netiešie nodokļi, tostarp pievienotās vērtības nodoklis, akcīzes un muitas nodoklis. Savukārt jautājumi par tiešajiem nodokļiem, piemēram, uzņēmumu ienākuma nodokli, ir atstāti ES dalībvalstu kompetencē. Tomēr ES var iesaistīties gadījumos, kad nacionālās nodokļu sistēmas rada šķēršļus iekšējā tirgus darbībai vai piešķir selektīvas priekšrocības, kas var būt pretrunā ar valsts atbalsta (state aid) noteikumiem, kas paredzēti Līguma par Eiropas Savienības darbību 107.pantā.
Nodokļi 06:00, 22. Nov. 2024
Vai par būvdarbu veikšanas izmaksām uzņēmums var atskaitīt priekšnodokli, piemērojot nekustamā īpašuma korekcijas laika posmu direktīvas 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu izpratnē? Šis jautājums nonāca Eiropas Savienības Tiesas dienaskārtībā. Izskatām, ko nolēma tiesa!
Nodokļi 06:00, 20. Nov. 2024
Valsts ieņēmumu dienests (VID) atteicās atmaksāt personai pievienotās vērtības nodokli (PVN), argumentējot, ka nav pierādījumu, ka buru jahta, kuru uzņēmums iegādājās, būtu saistīta ar saimniecisko darbību. Persona apstrīdēja šo VID lēmumu, norādot, ka jahta bija iegādāta, lai nodrošinātu ar PVN apliekamus darījumus nākamajā sezonā.
Nodokļi 09:00, 17. Okt. 2024
Šī gada 26.janvāra publikācijā “Ko atklāj transfertcenu auditi un pārbaudes?” rakstījām par Valsts ieņēmumu dienesta transfertcenu audita praksi vadības un konsultāciju līgumu pārbaudē. Šobrīd Senātā viens audits ir noslēdzies ar zaudējumu uzņēmumam (lieta A420203221), bet otrajā lietā pieņemts uzņēmumam nelabvēlīgs pirmās instances spriedums, un strīds vēl turpinās (lietas A420256221). Tāpēc apskatām galveno, ko izlēma tiesas!
Saistību tiesības 06:00, 16. Aug. 2024
Praksē samērā bieži sastopama darba devēja kļūda patvaļīgi bez saskaņošanas ar darbinieku un bez darbinieka rakstveida piekrišanas ieturēt pārmaksāto algu vai veikt citus ieturējumus, kas izriet no darba devēja atprasījuma tiesībām. Gadījumos, kad darba devējam ir tiesības veikt ieturējumus no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas, jāievēro noteikta kārtība – par to atgādina Senāts spriedumā lietā SKC-107/2024.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 21. Aug. 2024
Attīstoties noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas tiesību normu piemērošanas praksei, arvien vairāk pieaug tiesu spriedumu loma šajā jomā. Senāta 2023.gada 29.decembra spriedums lietā SKA-204/2023 ir kā papildu skaidrojums šīs jomas tiesību normu iztulkošanas jautājumos, apstiprinot vairākus iepriekš praksē zināmus pamatprincipus klienta izpētē, kā arī precizējot strīdīgu jautājumu zema riska klienta izpētē.
Klausies
Saistību tiesības
06:00, 7. Aug. 2024
Pieļauta tiesību kļūda, uzskatot, ka noteikumi par kontrolētiem ārvalstu uzņēmumiem bija pareizā atsauces sistēma, lai pārbaudītu, vai ir piešķirta selektīva priekšrocība, informē Eiropas Savienības Tiesa.
Svarīgi 08:45, 12. Apr. 2024
2024.gada 13.martā Senāts atteica ierosināt kasācijas tiesvedību pret "naudas mūļiem" – personu grupu, kura savā valdījumā ieguva citas personas noziedzīgi iegūtus finanšu līdzekļus, no kā daļu paturēja sev kā atlīdzību, bet daļu nodeva tālāk personai, informē prokuratūra.
Svarīgi 15:36, 18. Mar. 2024
Lietā, kurā pie kriminālatbildības saukta Valsts ieņēmumu dienesta amatpersona par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā, apsūdzētais tika atzīts par vainīgu un saņēma brīvības atņemšanu uz 3 gadiem, ar pārbaudes laiku, informē prokuratūra.
Svarīgi 09:29, 28. Feb. 2024
Lai atvieglotu nodokļu administrēšanas slogu maziem un vidējiem uzņēmumiem, kuri darbojas vai plāno darbību paplašināt Eiropas Savienībā, šobrīd tiek virzīta iniciatīva par šādu uzņēmumu galvenā biroja nodokļu sistēmas direktīvas izveidi. Uz kuriem uzņēmumiem attieksies jaunā direktīva un kā darbosies jaunais nodokļu samaksas režīms?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 6. Feb. 2024
Pērnā gada izskaņā spēkā stājās Kurzemes apgabaltiesas spriedums, ar kuru viena persona – vairāku sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA) īpašnieks – atzīta par vainīgu lietā par izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas lielā apmērā, savukārt divas personas – par to, ka tās atbalstīja notiesātā SIA īpašnieka noziedzīgos nodarījumus.
Svarīgi 15:29, 8. Jan. 2024
Senāta Administratīvo lietu departaments šī gada 4.janvārī, kopsēdē izskatot administratīvo lietu SKA-10/2024, apturēja tiesvedību lietā par grāmatvedības ārpakalpojuma sniedzējam attiecināmiem pienākumiem atbilstoši Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā (NIL likums) noteiktajam, ja pakalpojumi tiek sniegti tikai ar ārštata grāmatvedi saistītām kapitālsabiedrībām. Senāts vērsās Eiropas Savienības Tiesā (EST) ar prejudiciālajiem jautājumiem par Eiropas Savienības (ES) tiesību normu interpretāciju. Tiesvedība lietā apturēta līdz brīdim, kad EST pieņems nolēmumu sakarā ar šiem jautājumiem.
Svarīgi 13:08, 5. Jan. 2024
Pēc Administratīvās apgabaltiesas pieteikuma Satversmes tiesā ierosināta lieta par likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” pantiem, kas regulē izložu un azartspēļu laimestu aplikšanu ar nodokli.
Svarīgi 17:00, 13. Jūl. 2023
Senāta Administratīvo lietu departaments šī gada 14.martā pieņēma spriedumu lietā SKA-200/2023, ar ko atcēla Administratīvās apgabaltiesas 2021.gada 28.jūnija spriedumu, kura pamatā bija strīds, kas izcēlies starp pieteicēju un Valsts ieņēmumu dienestu (VID) par nodokļa apmēru nekustamā īpašuma atsavināšanas darījumā. Izskatām nedaudz sīkāk šo spriedumu!
Senāts 2022.gada 31.augustā pieņēma spriedumu lietā SKA-198/2022 par iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) nomaksu pie atsavināšanas darījuma atcelšanas starp Valsts ieņēmumu dienestu (VID) un privātpersonu. Šajā rakstā – par to, kas tika pieņemts un kāds bija sprieduma pamatojums.
Nodokļi 06:00, 3. Mai. 2023
Ne vienmēr gadījumos, kad šķiet, ka lietu uzvarēt "nespīd", jāzaudē cerība, jo bieži vien tiesvedības procesā mēdz parādīties pavisam negaidīti lietas pavērsieni, kas liek kardināli mainīt skatpunktu uz problēmjautājumu. Tā notika arī kādā lietā, kurā uzņēmums apstrīdēja Valsts ieņēmumu dienesta piemēroto metodi preču muitas vērtības noteikšanai. Izskatām Senāta spriedumu!
Komerctiesības 06:00, 6. Jan. 2023
Šoreiz apskatīsim lietu, kurā tika vērtēts, vai pēc tam, kad Valsts ieņēmumu dienests ir veicis iedzīvotāju ienākuma nodokļa auditu, privātpersonai ir iespējams pieprasīt nodokļu pārmaksas atmaksu. Izskatām Senāta lēmumu!
Vai aizdevuma līgums ir pielīdzināms attaisnojuma dokumentam grāmatvedībā? Vai iemesls, ka naudas līdzekļi ir nepieciešami saimnieciskās darbības nodrošināšanai, ir pietiekams, lai nesamaksātu nodokļus? Izskatām tiesas atziņas!
Nodokļi 06:00, 27. Jūn. 2022
Ārzemju partneru piesaiste transportlīdzekļu tirdzniecībā var izraisīt Latvijas komersantiem neplānotus nodokļu riskus, kā tas notika tiesu lietā par Latvijā reģistrētās automašīnas realizāciju Rumānijas pircējam ar Vācijas partnera autosalona starpniecību.
Kādos gadījumos darbiniekam izmaksāto dienas naudu var uzskatīt par daļu no darba algas? Izskatīsim kādu tiesas lietu, kurā darba devēja un darba ņēmēja viedokļi bija pilnīgi atšķirīgi!
Darba tiesības 06:00, 25. Mai. 2022
Noslēdzot rakstu ciklu par 2021. gada būtiskākajām tiesu atziņām nodokļu jomā, šoreiz izskatīsim trīs nozīmīgas tiesu lietas: par nodokļu maksājumiem maksātnespējas gadījumā, soda naudas samazinājuma piešķiršanu un nepamatotu audita termiņa pagarinājumu.
Nodokļi 06:00, 27. Mai. 2022
Vai parāda saistību ietveršana debitora gada pārskatā pārtrauc noilgumu? Jaunākajā Senāta spriedumā paustas atziņas, kas rada vairākus jautājumus un pārdomas, piemēram, vai trīs gadu noilguma termiņš komercdarījumos vispār ir iespējams, ja debitors pareizi kārto savu grāmatvedību un atbilstoši likuma prasībām sagatavo gada pārskatus? Izskatām spriedumu!
Saistību tiesības 06:00, 25. Mar. 2022
Senāts šā gada 22. oktobrī ar spriedumu lietā SKA-43/2021 daļēji atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu lietā, kurā ir strīds par nekustamā īpašuma nodokļa maksātāju par Latvijas valstij piederošu zemesgabalu, uz kura atrodas daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas, kuras ir dzīvokļu īpašnieku īpašumā.
Svarīgi 16:30, 25. Okt. 2021
Latvijas Republikas Senāta Administratīvo lietu departaments 2020. gada 4. septembrī pasludinājis spriedumu lietā SKA-383/2020 par iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanu ienākumam, kas gūts no nekustamā īpašuma ieguldīšanas kapitālsabiedrības pamatkapitālā. Izskatīsim svarīgākās atziņas!
Nodokļi 07:00, 29. Jan. 2021
Vai valdes loceklim, kam nav noteikta atlīdzība par valdes locekļa pienākumu pildīšanu, var atteikt maksāt slimības naudu tikai tāpēc, ka par viņu veiktas sociālās iemaksas? Vai sociālo iemaksu veikšana ir pietiekams iemesls, lai uzskatītu, ka valdes loceklis ir veicis darba pienākumus? Izskatīsim 2020. gada 10. jūlija Senāta spriedumu lietā SKA-55/2020!
Darba tiesības 07:00, 11. Dec. 2020
Augstākās tiesas (Senāta) Administratīvo lietu departaments 23. novembrī atcēla Administratīvās apgabaltiesas spriedumu lietā par akcīzes nodokļa pārmaksu. Lieta nodota jaunai izskatīšanai apelācijas instances tiesā.
Svarīgi 15:49, 25. Nov. 2020
Likumā noteikts pienākums sniegt Valsts ieņēmumu dienestam informāciju par pamatdarbības veidu, norādot atbilstošu NACE kodu. Vai jāpaziņo visi darbības veidi vai arī tikai pamatdarbība? Un kādas ir sekas, ja darbības veids netiek paziņots? Vai šādu saimniecisko darbību nedrīkst veikt?
Saimnieciskā darbība 07:00, 28. Aug. 2020
Vai var atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli par izdevumiem, kas rodas saistībā ar darbinieku nosūtīšanu? Izskatīsim vienu no jaunākajiem Eiropas Savienības Tiesas lēmumiem!
Nodokļi 07:00, 5. Aug. 2020
Kā noteikt summētā darba laika pārskata periodu, kad darbinieks nav veicis darbu, jo atradies attaisnotā prombūtnē? Un kā šādas pārskata perioda izmaiņas ietekmē virsstundu darba aprēķinu? Izskatīsim jaunāko Senāta spriedumu!
Darba tiesības 07:00, 17. Feb. 2020
Turpinot apskatīt aktuālos Senāta spriedumus par kapitālsabiedrību valdes locekļu atbildības aspektiem, šajā publikācijā uzmanību pievērsīsim 2016.gada spriedumam lietā SKC-214/2016, kurā tiesa vērtēja kapitālsabiedrības (SIA) valdes locekļu rīcības likumību, dažādos veidos izmaksājot sev papildu atlīdzību (bonusus, dāvanas un atlaides, kā arī iemaksas pensiju fondos) veidā, kas neatbilda sabiedrības dalībnieku sapulcē apstiprinātajai valdes locekļu atlīdzības aprēķināšanas un izmaksas kārtībai.
Saistību tiesības 07:00, 29. Nov. 2019
Turpinot apskatīt Senāta spriedumus lietās par komersantam radīto zaudējumu piedziņu no bijušajiem valdes locekļiem, svarīgi pievērst uzmanību 2016.gada 7.jūnija spriedumam lietā SKC‑7/2016. Šajā spriedumā Senāts atkāpās no līdzšinējā judikatūrā paustajām atziņām, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) aprēķinātās un valsts budžetā maksājamās summas (nokavējuma un soda naudas) nav uzskatāmas par komersanta zaudējumiem, un līdz ar to nav pamata tās piedzīt no maksātnespējīgo sabiedrību bijušajiem valdes locekļiem.
Komerctiesības 07:00, 9. Okt. 2019
Šī gada aprīlī Latvijas Republikas Senāts pieņēma spriedumu lietā SKC-46/2019, kuru būtu vērtīgi izlasīt to sabiedrību pārstāvjiem, kuras saviem valdes locekļiem vai ar sabiedrību saistītām personām izsniedz aizdevumus ar nosacījumiem, kas neatbilst pastāvošajiem tirgus noteikumiem vai kuru izsniegšanas gaitā nav ievērota sabiedrībā noteiktā kārtība.
Komerctiesības 07:00, 11. Sep. 2019
Šī gada martā Senāts pieņēma spriedumu, kurā ietvertā tēze sākotnēji raisa revolucionāras pārdomas – vai tas jāuztver kā apvērsums tiesvedībā un grāmatvedības praksē? Kas no tā izriet – tas, ka kreditora izrakstīta rēķina samaksai un piedziņai nav likumiska pamata, vai – gluži otrādi – ka debitors tam izrakstītu rēķinu nevar apstrīdēt tiesā? Analizējam spriedumu!
Saistību tiesības 09:00, 28. Aug. 2019
2019.gada 6.februārī Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Civillietu departaments ir pieņēmis spriedumu lietā SKC-340/2019, kurā tiesa vērtēja Darba likuma 149.panta normas un līdzšinējās judikatūras piemērošanu laika periodam, par kuru ir aprēķināma neizmantotā atvaļinājuma kompensācija darba attiecību izbeigšanas gadījumā.
Darba tiesības 07:00, 10. Apr. 2019
2018.gada 14.jūnijā Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departaments pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-213/2018, kurā tiesa deva vērtējumu par Darba likuma (DL) 101.panta 3.daļas un DL 110.panta 3.daļas savstarpējo piemērojamību, kā arī par DL 58.pantā iekļautā darbinieka atstādināšanas institūta maksimālo ilgumu darbiniekiem, kuri ir arodbiedrību biedri.
Darba tiesības 07:00, 23. Nov. 2018
Konkurējošas sabiedrības dibināšana un tās darbības aktīva veicināšana ir būtisks sabiedrības dalībnieka lojalitātes pienākuma pārkāpums, norāda Latvijas Republikas Augstākā tiesa šovasar sagatavotajā spriedumā.
Komerctiesības 07:00, 7. Sep. 2018
20.04.2018. Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departaments pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-213/2018, ar kuru atzina - ja darba līgums tiek uzteikts saistībā ar darbinieka rīcību pretēji labiem tikumiem, darba devējam ir jānorāda uz konkrētiem faktiskajiem apstākļiem, kas pamato šo faktu, kā arī jādod darbinieka rīcības objektīvs izvērtējums un pamatojums šādas rīcības atzīšanai par pretēju labiem tikumiem.
Darba tiesības 07:00, 29. Aug. 2018
Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta judikatūru papildinājis 30.11.2017. pieņemtais spriedums lietā Nr.SKC-343/2017 par valdes locekļa atbildību.
Komerctiesības 07:00, 27. Jūl. 2018
15.12.2017. Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departaments pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-330/2017. Šajā spriedumā tiesa secināja, ka atbilstoši Komerclikuma 20.pantam un Civillikuma 1683.pantam uzņēmuma pārejas gadījumā, beidzoties vienas solidāri saistītās personas saistībām, automātiski nebeidzas arī pārējo solidāri saistīto personu saistības.
Komerctiesības 11:47, 12. Jūl. 2018
2018.gada martā un aprīlī Eiropas Savienības Tiesa (EST) pieņēma 3 prejudiciālos nolēmumus par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu un Eiropas Savienības Padomes Direktīvas 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu (PVN direktīva) normu interpretāciju. Katrs spriedums ir interesants un aplūkošanas vērts.
Nodokļi 07:00, 13. Jūn. 2018
31.01.2018. Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departaments pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-34/2018, kurā atzina, ka sabiedrībai atbilstoši Komerclikuma (KL) 195.pantā noteiktajam ir tiesības prasīt izslēgt tai nelojālu dalībnieku. Lojalitātes pārkāpums ir dalībnieka rīcība, ar kuru viņš nodarījis sabiedrībai būtisku kaitējumu.
Komerctiesības 06:15, 25. Mai. 2018
Šī gada sākumā, 16.01.2018., Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Administratīvo lietu departaments pieņēma teju vai skandalozu spriedumu muitas tiesībās. Tiesa spriedumā lietā Nr.SKA-4/2018 atcēla Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumu, ar kuru Latvijas sabiedrībai uzrēķināts papildu muitas nodoklis un ar to saistīti maksājumi. Paredzams, ka šis spriedums ieviesīs izmaiņas VID praksē, kurā līdz šim ierasts diezgan formāli "atrakstīties" par neiespējamību piemērot kādu no muitas vērtības noteikšanas metodēm.
Komerctiesības 07:00, 5. Apr. 2018
11.10.2017. Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Administratīvo lietu departaments pieņēma nozīmīgu spriedumu lietā Nr.SKA-80/2017, kurā atzina, ka saimnieciskās darbības izdevumi ir iekļaujami attiecīgā taksācijas gada izdevumos, pat ja nav gūti uz konkrētajiem izdevumiem attiecināmi ienākumi, kas atspoguļojas naudas plūsmā tajā pašā taksācijas gadā. Tas nozīmē, ka izdevumiem, kas tiek atskaitīti no ienākumiem, aprēķinot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), obligāti nav jābūt attiecināmiem uz konkrētiem ienākumiem, bet to raksturs var būt arī vispārīgs.
Nodokļi 08:00, 7. Feb. 2018
Darba likumā (DL) paredzēts aizliegums radīt nelabvēlīgas sekas darbiniekam, ja viņš izmanto savas tiesības darba tiesisko attiecību ietvaros. Pavisam nesen lielu ievērību izpelnījās Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta 14.11.2017. spriedums lietā Nr.SKC-762/2017, kurā tiesa lēma, ka darba uzteikums atzīstams par spēkā neesošu, ja tā iemesls ir darbinieka atteikšanās pieņemt algu "aploksnē".
Darba tiesības 09:00, 12. Jan. 2018
30.08.2017. stājās spēkā Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta spriedums lietā Nr.SKC-1320/2017, ar kuru noteikts, ka turpmāk darba devējs nedrīkstēs pārsūdzēt darbinieka uzteikumu, kura pamatā ir Darba likuma (DL) 100.panta 5.daļa, jeb uzteikumu svarīga iemesla dēļ.
Darba tiesības 08:00, 27. Dec. 2017
Vai situācija, kad par vienāda noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu personām ar atšķirīgu finansiālo stāvokli piemēroti dažādi soda veidi, uzskatāma par pieļaujamu? Vai ar šādu atšķirību var pamatot smagāka soda piemērošanu? Šādus jautājumus Latvijas Republikas Augstākās tiesas Krimināllietu departaments vērtējis 31.05.2017. lēmumā lietā Nr.SKK-357/2017.
Citi 08:00, 15. Dec. 2017
Praksē samērā bieži ir situācijas, kad darba devējs veic ieturējumus no darbinieka darba samaksas. Šī gada jūnijā pieņemts svarīgs Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departamenta spriedums, kurā analizētas darba devēja tiesības veikt šādus ieturējumus, izmantojot Darba likuma (DL) 78.pantā noteiktās atprasījuma tiesības.
Darba tiesības 08:00, 23. Nov. 2017
Lai gan SIA dalībnieki netiek iesaistīti uzņēmuma ikdienas darbībā un tiesību normās kapitāla daļu īpašnieku un sabiedrības atbildība ir nodalīta, praksē ir gadījumi, kad fiziskās personas saistības tiek uzskatītas arī par sabiedrības saistībām tikai tādēļ, ka šī persona ir sabiedrības dalībnieks.
Komerctiesības 08:00, 27. Okt. 2017
Lai gan par to rakstīts vairākkārt, nereti komersantiem joprojām nav saprotams, kā nošķirt darba līgumu no uzņēmuma līguma un kas jāņem vērā, lai to pareizi izdarītu. Līdz ar to ir noderīgi aplūkot Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departamenta 10.03.2017. spriedumu lietā Nr.SKC-658/2017, kurā vērtēts jautājums par atšķirībām starp uzņēmuma un darba līgumu.
Darba tiesības 08:00, 10. Jūl. 2017
SIA dalībnieku sapulces gaita un tajā pieņemtie lēmumi ir jāprotokolē. Komerclikuma (KL) 285.pantā konkrēti noteikts, kādi rekvizīti jānorāda jebkurā dalībnieku protokolā neatkarīgi no tā, vai tas tiks iesniegts Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā (UR) vai citā valsts iestādē vai paliks tikai pašas kapitālsabiedrības rīcībā.
Komerctiesības 08:00, 2. Aug. 2017
Latvijas Republikas Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments 28.02.2017. pieņēma spriedumu lietā Nr.SKA-39/2017. Prasības pieteicējs 2009. un 2010.gadā veica saimniecisko darbību, darbojoties kā auto vadīšanas instruktors un apmācot personas auto vadīšanā. Pieteicējs nebija reģistrējis saimniecisko darbību Valsts ieņēmumu dienestā (VID). VID pieteicējam par minēto laika posmu veica iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) auditu, pēc kura pieteicējam par nereģistrētās saimnieciskās darbības rezultātā gūto ienākumu samaksai budžetā aprēķināja IIN, soda naudu un nokavējuma naudu.
Nodokļi 08:00, 22. Jūn. 2017
Aptuveni pēdējā vai pusotra gada laikā tiesu praksē izdarīti jauni secinājumi un ieviestas jaunas tendences nodokļu lietās, turklāt vairākos jautājumos mainīta esošā judikatūra un pieņemti nodokļu maksātājiem labvēlīgi spriedumi. Aplūkošu priekšrocības, kas ieviestas ar jaunāko tiesu praksi, kā arī atziņas, kas turpmāk var radīt pārpratumus.
Nodokļi 08:00, 17. Mai. 2017
Rakstā apkopota informācija par 2017.gada janvārī un februārī pieņemtajiem Eiropas Savienības Tiesas (EST) prejudiciālajiem nolēmumiem un spriedumiem pievienotās vērtības nodokļa (PVN) lietās.
Nodokļi 08:00, 7. Apr. 2017
Kā zināms, darba tiesiskās attiecības var būt sarežģītas ne vien dažādu juridisko jautājumu dēļ, bet arī tādēļ, ka to ietvaros veidojas savstarpējās personiskās attiecības – gan starp darbiniekiem, gan arī starp darbiniekiem un darba devēju. Līdz ar to ir saprotams, ka arī darba vietā tiek ievēroti un atzīmēti darbinieku dzīvē nozīmīgi personiska rakstura notikumi, piemēram, dzimšanas dienas.
Darba tiesības 08:00, 22. Feb. 2017
Lai gan morālā kaitējuma atlīdzināšana darba tiesisko attiecību ietvaros netiek aktualizēta bieži, tomēr gan darbiniekiem, gan darba devējiem ir jāņem vērā, ka morālā kaitējuma nodarīšana darba tiesisko attiecību ietvaros ir iespējama un nodarītais morālais kaitējums ir atlīdzināms, piedzenot no tā nodarītāja atbilstošu atlīdzību. To apliecina arī tiesu prakse.
Darba tiesības 08:00, 18. Jan. 2017
Augstākās tiesas Civillietu departaments 09.06.2016. pieņēma spriedumu lietā Nr.SKC-1817/2016, kurā ir vērtēti darba devējiem 2 būtiski jautājumi. Pirmkārt, tiek analizēts darba devēja pienākums pamatot darbinieku skaita samazināšanu. Otrkārt, Civillietu departaments, nosūtot lietu atkārtotai izskatīšanai apelācijas instances tiesai, vērš uzmanību arī uz uzņēmuma pārejas tiesiskā regulējuma iespējamo piemērojamību konkrētajā situācijā.
Darba tiesības 08:00, 9. Sep. 2016
Augstākās tiesas (AT) Administratīvo lietu departaments atstājis negrozītu Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru apmierināts pieteicēja pieteikums un atcelts iestādes lēmums samaksāt valsts budžetā papildu ievedmuitas nodokli, tā nokavējuma naudu un soda naudu, kā arī pievienotās vērtības nodokli, tā nokavējuma naudu un soda naudu, pavēstīja tiesas pārstāve Baiba Kataja.
Citi 14:34, 4. Mar. 2016
Praksē bieži nodokļu maksātāji saviem sadarbības partneriem samaksā daļu no nolīgtās atlīdzības, vēl pirms šī prece vai pakalpojums ir saņemts. Samaksājot avansu, atbilstoši Pievienotās vērtības nodokļa likumam rodas tiesības atskaitīt priekšnodokli. Diemžēl ne vienmēr darījumi noris tā, kā plānots. Gadās, ka avanss ir samaksāts un priekšnodoklis atskaitīts, bet prece vai pakalpojumi tā arī netiek saņemti.
Nodokļi 07:02, 7. Okt. 2015
Rūpnieciskais īpašums padara ikdienas dzīvi ērtāku, un tā efektīva aizsardzība ir nepieciešama, lai personas, kas radījušas šādus objektus, būtu drošas, ka to tiesības tiks atzītas un novērtētas. Rūpnieciskā īpašuma objektu aizsardzība un izņēmuma tiesību iegūšana ir saistīta arī ar to reģistrāciju Patentu valdē (PV). Šinī procesā bieži vien rodas arī dažādas strīdus situācijas, kurās ieinteresētās personas iebilst pret PV lēmumiem.
Saimnieciskā darbība 15:30, 27. Aug. 2015
Satversmes tiesa (ST) atzinusi, ka Civilprocesa likuma (CPL) norma par izpildīta sprieduma atcelšanu lietās par darba samaksas piedziņu neatbilst Satversmei, informē ziņu aģentūra BNS.
Svarīgi 18:32, 18. Apr. 2015
Darbinieka darbnespēja ilgst nepārtraukti jau vairāk nekā 6 mēnešus. Darbnespējas lapā kā saslimšanas cēlonis ir norādīts "cits cēlonis". Vai darba devējam šajā gadījumā ir tiesības izbeigt darba tiesiskās attiecības, pamatojoties uz Darba likuma (DL) 101.panta 1.daļas 11.punktu (ievērojot uzteikuma termiņu 10 dienas), kaut gan darbinieks turpina slimot? Vai arī jāgaida, kad darbinieks beigs slimot, atgriezīsies darbā, un tad pirmajā darba dienā pēc slimošanas jāuzteic darbs, pamatojoties uz minēto DL pantu?
Tiesības 08:34, 28. Apr. 2015
Darba likums (DL) paredz tiesības uzteikt darba līgumu, neievērojot 1 mēneša uzteikuma termiņu, ja darbiniekam ir svarīgs iemesls. Kas ir uzskatāms par svarīgu iemeslu? Un kurai pusei jāpierāda, ka šāds darba līguma uzteikums ir tiesiski pamatots?
Darba tiesības 14:56, 2. Apr. 2015
Slēdzot civiltiesiskus līgumus, puses var brīvi vienoties par strīdu izskatīšanas kārtību. Ņemot vērā katras situācijas specifiku, puses var izvēlēties, vai strīdu risināšanu uzticēt vispārējās jurisdikcijas tiesai vai, ja tiesību akti izvēli neierobežo, vienoties par atbilstošu šķīrējtiesu. Vienošanās par lietas izskatīšanu šķīrējtiesā (šķīrējtiesas klauzula) tiek uzskatīta par patstāvīgu vienošanos, līdz ar to arī vienošanās par strīdu izskatīšanu šķīrējtiesā spēkā esamība tiks vērtēta atsevišķi no noslēgtā civiltiesiskā līguma.
Citi 15:23, 12. Feb. 2015
2014.gada otrajā pusē Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departaments ir sagatavojis vairākus būtiskus nolēmumus, kuros skarti aktuāli Civilprocesa likuma (CPL) normu piemērošanas jautājumi, piemēram, par tiesāšanās izdevumiem un sprieduma izpildes nekavējoties jēdzienu.
Darba tiesības 11:19, 5. Feb. 2015
Šis ir turpinājums 14.07.2014. publicētajam rakstam Nodarbināšana ārvalstīs – juridiskie un nodokļu aspekti. Kā būtiska problēma tika uzsvērta darba devēju juridiskās formas izvēle darba līgumā darbinieka nodarbināšanai ārvalstīs, proti, vai darbinieks izpildīt darbu ārpus savas ierastās darbavietas jāsūta komandējumā, darba braucienā vai nosūtījumā. Šajā saistībā svarīgs ir Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departamenta 30.09.2014. spriedums lietā Nr.C28469512, SKA-2425/2014 par darba samaksas piedziņu. Atkārtoti jāuzver, ka gan Rīgas apgabaltiesas, gan Augstākās tiesas spriedumi minētajā lietā ir aplūkojami kritiski, nevērtējot faktisko apstākļu un nosūtījuma / komandējuma kritērijus.
Darba tiesības 08:43, 30. Dec. 2014
Saeimas Preses dienests informē par iedzīvotājiem būtiskām izmaiņām likumos, kas stājas spēkā 01.01.2015.
Likumdošana 16:58, 29. Dec. 2014
Līdz tiesu instanču sistēmas reformas uzsākšanai bija pierasts, ka atsevišķas lietu kategorijas civillietās un krimināllietās pirmajā instancē piekrīt apgabaltiesām un apelācijas instancē attiecīgai Augstākās tiesas (AT) palātai. Tomēr viss mainīsies ar tīrās trīspakāpju tiesu instanču sistēmas modeļa ieviešanu, kura turpmāk paredz, ka pirmajā instancē visas civillietas un krimināllietas tiks skatītas rajona (pilsētas) tiesās, apelācijas instancē – apgabaltiesās, savukārt kasācijas instancē – AT.
Citi 08:48, 24. Okt. 2014
Uzņēmumam, sagatavojot gada pārskatu un veicot grāmatojumus par saimnieciskajām darbībām, kuras tieši nav saistītas ar uzņēmuma komercdarbības funkciju pildīšanu, ir jāpievērš īpaša uzmanība izdevumus pamatojošiem dokumentiem, jo pretējā gadījumā pastāv būtisks risks saskarties ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) piemērotu papildu nodokļu maksājumu uzrēķinu.
Nodokļi 17:03, 7. Okt. 2014
Otrdien, 26.augustā, valdība atbalstīja grozījumus Civilprocesa likumā (CPL) un citos likumos, kas izstrādāti, lai noslēgtu tīro instanču tiesas reformas ieviešanu. Līdz ar reformas īstenošanu tiks efektivizēta un paātrināta lietu izskatīšana, kā arī nodrošināta vienkāršāka, skaidrāka un caurskatāmāka tiesu instanču hierarhija, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 10:22, 28. Aug. 2014
Šī gada 14.maijā Satversmes tiesa ierosināja lietu, lai izvērtētu Civilprocesa likuma (CPL) 635.panta 6.daļas, ciktāl tā attiecas uz sprieduma izpildīšanas pagriezienu lietās par darba samaksas piedziņu, atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 92.panta 1.teikumam, kurš paredz, ka ikviens var aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses taisnīgā tiesā. Satversmes tiesas spriedumam būs principiāla nozīme, jo tas sniegs skaidrību, vai darba devējam ir tiesības atgūt no darbinieka tam izmaksāto darba samaksu, ja tā piedzīta ar pirmās instances tiesas spriedumu, kurš vēlāk ir atcelts. Lai izprastu Satversmes tiesas sprieduma nozīmību, sniegšu īsu skaidrojumu - kas ir sprieduma pagrieziens un kādas ir tā īpatnības darba tiesību strīdos, un kā Satversmes tiesas spriedums var ietekmēt sprieduma izpildīšanas pagrieziena kārtību darba strīdos.
Darba tiesības 12:30, 11. Jūl. 2014
Šā gada 27.martā Latvijas Republikas Augstākās tiesas (AT) Civillietu departaments ar spriedumu lietā Nr.SKC-1683/2014 ir mainījis līdz šim esošo praksi un izpratni par darba samaksas jēdzienu, kas savukārt ietekmē arī Darba likuma (DL) 78.panta piemērošanu un Civilprocesa likumā (CPL) paredzēto sprieduma izpildīšanas pagriezienu. Kā jaunā AT judikatūra ietekmē darba devējus un darbiniekus?
Darba tiesības 09:07, 18. Jūn. 2014
Piedāvājam ieskatu vienā no šajā gadā skatītiem civillietu tiesu prakses nolēmumiem, kas ataino tiesu praksē un tiesību doktrīnā nereti skartu tēmu: par prasījuma precizēšanu apelācijas instances tiesā.
Saistību tiesības 12:17, 14. Mai. 2014
Preču zīmju galvenā funkcija ir ļaut patērētājiem atšķirt viena uzņēmuma preces vai pakalpojumus no cita uzņēmuma precēm vai pakalpojumiem. Reģistrētas preču zīmes aizsargā likums "Par preču zīmēm un ģeogrāfiskās izcelsmes norādēm" (6. un 7.pants) un Padomes Regula (EK) Nr.207/2009 par Kopienas preču zīmi (8. un 9.pants), un tās dod tiesību īpašniekam iespējas vērsties pret citām personām, kuras rīkojas prettiesiski, piemēram, uzdrukājot citai personai piederošu apzīmējumu uz savām precēm.
Saistību tiesības 14:19, 30. Mai. 2014
2014.gads ir sācies ar vairākiem nozīmīgiem civillietu tiesu prakses nolēmumiem. Piedāvājam ieskatu vienā no šajā gadā skatītiem, kas ataino tiesu praksē un tiesību doktrīnā nereti skartu tēmu: par valdes locekļa vainojamības prezumpcijas piemērošanu par komercsabiedrībai nodarītiem zaudējumiem.
Komerctiesības 10:08, 7. Mai. 2014
Parakstot darba līgumu, darbinieks bieži vien ievēro tikai algas apmēru, darba laiku, bet nepievērš lielu uzmanību citiem svarīgiem jautājumiem, kas turpmāk var izraisīt konfliktu starp darbinieku un darba devēju, kas izšķirams tiesā. Rakstā apskatīšu gadījumus, kad pusēm ir bijusi atšķirīga izpratne par atsevišķiem darba līguma punktiem, kā arī norādīšu uz dažu darba devējiem būtisku noteikumu atrunāšanu tieši darba līgumā.
Tiesības 08:10, 12. Feb. 2014
01.11.2012. Saeima trešajā lasījumā pieņēma un Valsts prezidents 21.novembrī izsludināja likumu "Grozījumi Administratīvā procesa likumā", kas stāsies spēkā 01.01.2013.
Citi 13:21, 10. Dec. 2012
Kāds ir sods par laikā neiesniegtām deklarācijām? Vai Valsts ieņēmumu dienestam (VID) ir tiesības biedēt ar šādu pantu: Ja nodokļu maksātājs neiesniedz nodokļu administrācijai darba devēja ziņojumu atbilstoši likumā noteiktajam iesniegšanas termiņam, tad tiks piemēroti Latvijas Administratīvā pārkāpuma kodeksa 159.panta nosacījumi (159.9 pants Nesadarbošanās ar nodokļu administrācijas amatpersonām). Par nodokļu administrēšanai un kontrolei nepieciešamās pieprasītās informācijas nesniegšanu nodokļu administrācijai uzliek naudas sodu - fiziskajām personām no divdesmit pieciem līdz simt piecdesmit latiem, bet juridiskajām personām - no piecdesmit līdz piecsimt latiem?
Citi 10:01, 21. Dec. 2012
Ar 2010.gada 15.maija grozījumiem Publisko iepirkumu likumā (stājās spēkā 2010.gada 15.jūnijā) tika ieviests jauns tiesību aizsardzības līdzeklis publiskajos iepirkumos – iespēja lūgt tiesu atzīt jau noslēgtu iepirkuma līgumu vai vispārīgo vienošanos par spēkā neesošu, grozīt vai atcelt to noteikumus, vai saīsināt līguma vai vispārīgās vienošanās termiņu. Tāds pats tiesību aizsardzības līdzeklis tika iestrādāts arī Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likumā, kas stājās spēkā 2010.gada septembrī, un tāds pats līdzeklis ir paredzēts arī 2011.gada nogalē pieņemtajā Aizsardzības un drošības jomas iepirkumu likumā. Tāds pats tiesību aizsardzības līdzeklis attiecībā uz koncesiju līgumiem tika iestrādāts arī Publiskās un privātās partnerības likumā (grozījumi stājās spēkā 2010.gada 7.septembrī).
Saimnieciskā darbība 10:21, 28. Jūn. 2012
Šī raksta mērķis ir aplūkot pašreiz Latvijas Republikas (LR) normatīvajos aktos noteikto Valsts ieņēmumu dienesta (VID) amatpersonu nodokļu un nodevu jautājumos pieņemto lēmumu apstrīdēšanas kārtību, jo sūdzību izskatīšana ir viens no nodokļu administrēšanas rezultātiem, kā arī informēt par nodokļu maksātāju biežāk pieļautajām kļūdām, kas rada nodokļu uzrēķinu sekas.
Citi 12:27, 21. Mai. 2010
Tēze: Iestādei, izskatot lietu par nodokļa uzrēķinu, ir jāiegūst visa informācija, kas saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir nepieciešama, lai pieņemtu attiecīgo lēmumu, tādējādi panākot tiesisku, taisnīgu un efektīvu lietas izskatīšanu.
Nodokļi 14:44, 6. Aug. 2009
Likuma "Par nodokļiem un nodevām" 30.panta 1.daļā likumdevējs ir noteicis soda naudu par skaidrā naudā veiktu darījumu nedeklarēšanu vispār, nevis par deklarēšanas nokavējumu. Ja nodokļu maksātājs ir deklarējis skaidrā naudā veikto darījumu, taču ir nokavējis deklarācijas iesniegšanas termiņu, nodokļu maksātājam nevar piemērot minētajā tiesību normā noteikto soda naudu.
Nodokļi 13:39, 2. Jūl. 2009