2024.gads straujiem soļiem tuvojas izskaņai, kas nozīmē, ka ir pienācis laiks atskatīties uz šī gada "iFinanses" lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 10:41, 11. Dec. 2024
Pieņemtie grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas stājās spēkā 26.aprīlī, ieviesuši izmaiņas ziņu par darba ņēmējiem sagatavošanā un iesniegšanā. Kādas ir būtiskākās izmaiņas? (2024.gada 11.oktobrī publikācija papildināta ar pēdējo rindkopu.)
Grāmatvedība 06:00, 11. Okt. 2024
Šobrīd, kad sāk publiski parādīties pirmā informācija par plānotajām nodokļa izmaiņām 2025.gadā, atskatīsimies uz "iFinanses" augusta lasītāko rakstu TOP3, kurā aktuālas ir pavisam citas tēmas.
Svarīgi 08:43, 11. Sep. 2024
Tuvojoties vasaras noslēgumam, kas varbūt pat nav īsti šogad ieskrējusies, esam apkopojuši "iFinanses" jūlija lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 15:04, 15. Aug. 2024
Kā jāuzskaita periods, par kādu izņemts ikgadējais atvaļinājums? Un kā jāaprēķina jaunais atvaļinājuma periods pēc bērna kopšanas atvaļinājuma?
Atvaļinājums 06:00, 21. Jūl. 2022
Šogad apritēs jau divi gadi, kopš likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” ieviestas normas par minimālo obligāto sociālo iemaksu objektu, tā noteikšanu un iemaksu veikšanu. Šīs normas tika ieviestas ar mērķi iesaistīt sociālās apdrošināšanas sistēmā iespējami vairāk iedzīvotāju, domājot par viņu nākotni un sociālo aizsardzību. Tomēr to aprēķināšana ir radījusi diezgan lielas neskaidrības un nenoteiktību uzņēmumiem, plānojot budžetu.
Sociālais 06:00, 2. Mai. 2023
Darba tirgus beidzamo gadu laikā ir piedzīvojis būtisku transformāciju, līdz ar to darba tiesību jomā nākas saskarties ar līdz šim nerisinātiem jautājumiem. Kādi ir izaicinājumi attālinātā darba organizēšanā un nodokļu piemērošanā? Kā pasargāt uzņēmumu hibrīddarba gadījumā? Kādas ir darba tirgus tendences 2023.gadā? Par šīm un citām tēmām 5. aprīlī runājām žurnāla “iTiesības” organizētajā ikgadējā konferencē “Uzņēmums un darba tiesības 2023”.
Svarīgi 15:12, 6. Apr. 2023
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību strādā vispārējā nodokļu režīmā. Vai šai sabiedrībai par darbinieku, kurš 2021. gada jūlijā un augustā būs bezalgas atvaļinājumā, būs jāmaksā minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Sociālais 07:17, 21. Jūn. 2021
Šā gada 16.jūnijā Saeima vienbalsīgi pieņēma grozījumus Darba likumā, kas paredz beidzamo gadu laikā nozīmīgākās izmaiņas darba tiesisko attiecību regulējumā. Grozījumi stājas spēkā 2022.gada 1.augustā. Izskatām būtiskāko!
Tiesības 06:00, 8. Aug. 2022
Darbiniekam uz viņa rakstiska iesnieguma pamata ir piešķirts bezalgas atvaļinājums uz vienu mēnesi no 2020. gada 9. marta līdz 9. aprīlim. Šis darbinieks devās uz Zviedriju, kur viņam piedāvāja darbu, un viņš vēlējās šo iespēju izmantot. Taču Covid-19 dēļ viņam nebija iespējas atgriezties Latvijā paredzētajā laikā, un šis cilvēks turpināja un turpina joprojām strādāt Zviedrijā. Telefonsarunā darbinieks paziņoja, ka līdz gada beigām viņš noteikti neatgriezīsies Latvijā. Kā mums rīkoties? Vai jāpārtrauc darba attiecības ar šo darbinieku (ar vai bez viņa piekrišanas)?
Atvaļinājums 07:00, 29. Jūn. 2020
Pērnā gada nogalē daudzi darba devēji ir saņēmuši pirmo aprēķinu par papildus veicamām valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām saviem darbiniekiem. Kā tiek aprēķinātas minimālās sociālās iemaksas? Kuram ir pienākums tās samaksāt? Un kas ir atbrīvots no minimālo iemaksu veikšanas?
Sociālais 07:00, 31. Jan. 2022
Plānots noteikt pagarinājumu autoratlīdzības režīma ieviešanā – līdz 2022. gada 31. decembrim pagarinās termiņu, līdz kuram autors var vēl nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējs – šāda informācija izskanēja žurnāla "iFinanses" rīkotajā forumā “Finanšu prognozes 2022”, kur tika apskatītas nākamā gada tendences ekonomikas, finanšu, darba resursu jomā.
Svarīgi 10:43, 11. Nov. 2021
Apčī! Khm-khm! Šņurkt! Sākoties rudenim, šādas skaņas diemžēl dzirdamas gan mājās, gan uz ielas, jo ir sākusies slimību sezona. Tāpēc ir īstais brīdis, lai atgādinātu par dažādiem slimības naudas aprēķinu variantiem un situācijām. Uz veselību!
Darba samaksa 07:00, 20. Okt. 2021
Kādas izmaiņas plānotas nodokļu jomā? Vai tiks saglabātas minimālās sociālās iemaksas? Vai resursu cenas turpinās pieaugt? Vai plānoti valsts atbalsta instrumenti Covid ietekmes mazināšanai? Kā organizēt darba vidi Covid apstākļos? Kurš uzņemsies atbildību par pārrāvumiem darbā pašizolācijas vai bērnu attālināto mācību dēļ? Šie ir tikai daži no jautājumiem, par kuriem šodien diskutējam forumā “Finanšu prognozes 2022”. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, interneta žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 09:00, 9. Nov. 2021
Vai uzņēmumam, kas ir pieteicis darbinieku atbalstam algas subsīdijai, būtu jāinformē darbinieks un jāietur darbiniekam izmaksātā algas starpība, ja tā ir lielāka nekā aprēķinātā? Vai šī summa jāapliek ar algas nodokļiem, jāveic labojumi deklarācijā un nodokļi jāsamaksā valstij?
Darba samaksa 07:00, 15. Mar. 2021
Kā aprēķināt vidējo darbinieku skaitu uzņēmumā? Vai tajā iekļauj arī valdes locekļus, kas pilda vadītāja funkcijas uzņēmumā? Vai ir atšķirība, ja valdes loceklim darba laiks tiek vai netiek uzskaitīts? Kā vidējā darbinieku skaita aprēķinā tiek iekļauti nepilna laika darbinieki?
Tiesības 07:00, 2. Mar. 2021
Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis jaunu informatīvo materiālu par darba devēja ziņojuma aizpildīšanu, ja darbinieks ir dīkstāvē. Skaidrojums ir spēkā ārkārtējās situācijas laikā saistībā ar COVID-19 pandēmiju.
VID informācija 18:27, 26. Mar. 2020
2019.gada 15.augustā ir stājušies spēkā grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, kas vairākos gadījumos ierobežo iespējas mainīt mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) deklarācijā norādīto informāciju.
VID informācija 18:18, 14. Okt. 2019
Darbinieks gada laikā 2 mēnešus ir bijis bezalgas atvaļinājumā ar darba devēja piekrišanu. Saskaņā ar Darba likuma (DL) 152.panta 2.daļu ikgadējā atvaļinājuma laikā neietilpst bezalgas atvaļinājums ilgāks par 4 nedēļām. Bet kā ir tādā gadījumā, ja darbinieks pārtrauc darba tiesiskās attiecības? Vai arī šajā gadījumā jāņem vērā 152.panta regulējums, un samazinās laika posms, par kuru jāaprēķina atvaļinājuma kompensācija?
Atvaļinājums 10:46, 19. Jūl. 2016
Līdz šim SIA (kas nav institūcija) rīkojumus par ikgadējo, bezalgas, mācību, paternitātes un bērna kopšanas atvaļinājumu glabāja 5 gadus. Vai atbilstoši Latvijas Nacionālā arhīva (LNA) Personāla tipveida dokumentu glabāšanas termiņu paraugsarakstam, kurā noteikts, ka rīkojumi par bērna kopšanas atvaļinājumu ir jāglabā 75 gadus, šie rīkojumi jāizdala atsevišķi no pārējiem atvaļinājumu rīkojumiem? Kāds ir juridiskais pamatojums šādam glabāšanas termiņam, ja līdz 2013.gadam minētie rīkojumi netika īpaši izdalīti?
Dokumenti 15:17, 6. Nov. 2017
Mūsu uzņēmumā daļa darbinieku strādā summēto darba laiku. Tā kā darbs norit ārvalstīs, darbinieki savu darba grafiku nosaka paši. Nereti darbinieki vēlas strādāt 3 kalendārās nedēļas pēc kārtas (t.i., darbs katru dienu, izņemot svētdienas, un apmēram 6 līdz 8 vai 10 stundas dienā). Pēc šī perioda, t.i., 3 kalendārajām nedēļām, darbinieks atgriežas mītnes zemē (Latvijā) un dodas brīvdienās. Parasti brīvdienas ir 1 vai pat 2 kalendārās nedēļas. Tādējādi darbiniekam tiek nodrošināts atpūtas laiks. Vai šī 1 - 2 kalendārās nedēļas darba devējs drīkst piešķirt kā brīvdienas saskaņā ar darba laika uzskaites grafiku? Vai tomēr katru reizi darbiniekam jāpiešķir apmaksāts vai bezalgas atvaļinājums? Ja tas uzskatāms par apmaksātu atvaļinājumu, darbinieka atvaļinājums gadā būtu ilgāks nekā 4 kalendārās nedēļas jeb 28 dienas. Vai šāda situācija ir pieļaujama?
Darba laiks 08:00, 24. Okt. 2017
Vai kārtējā atvaļinājuma piešķiršanu ir pietiekami noformēt tikai ar nodaļas vadītāja apstiprinājumu un direktora rezolūciju uz darbinieka iesnieguma, nesagatavojot atsevišķu rīkojumu? Atvaļinājuma naudas aprēķinu veic grāmatvedis, sagatavojot atsevišķu formu, kuru paraksta tikai grāmatvedis un darbinieks. Vai aprēķinā ir nepieciešams arī darbinieka paraksts? Aprēķinu pievieno attiecīgajam algu sarakstam.
Lietvedība 08:00, 14. Sep. 2016
Turpinās vasara. Vieniem tā ir sezonāla realizācijas apjomu samazināšanās, otriem – vasaras baudīšanas un ceļošanas prieki. Tāpēc aktuāls ir jautājums – vai vasaras sezonā darbinieks pēc savas vai darba devēja iniciatīvas drīkst doties bezalgas atvaļinājumā?
Atvaļinājums 08:00, 3. Aug. 2016
Likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA) 20.3panta 12.daļā, kas stāsies spēkā no 01.01.2017., ir noteiktas dienas, par kurām nepiemēro minimālo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) objektu, tomēr tajās nav minēti darba ņēmēju neattaisnoti darba kavējumi vai bezalgas atvaļinājums pēc paša vēlēšanās citos gadījumos. Vai situācijā, kad darbinieks nenāk uz darbu un nestrādā un darba devējs viņam nemaksās darba algu, darba devējam tik un tā jāmaksā VSAOI no minimālā iemaksu objekta?
Sociālais 08:00, 27. Sep. 2016
Kā no 01.01.2017. jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI), ja darbiniekam noteikts summētais darba laiks ar uzskaites periodu - 3 mēneši? Kā jāmaksā VSAOI, ja darbinieks vienā mēnesī nostrādājis mazāku stundu skaitu, savukārt nākamajā mēnesī - lielāku stundu skaitu, bet kopsummā par 3 mēnešiem darbinieks nostrādājis pilnu darba laiku? Vai šādā gadījumā par mēnesi, kurā darbinieks nav nostrādājis pilnu darba laiku, darba devējam būs jāmaksā papildu VSAOI?
Sociālais 08:00, 20. Okt. 2016
Grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" tika pieņemti 30.11.2015. Ir laiks sākt "zīlēt", ko tie sola. Sākumā gan gribu precizēt, kas vispār jāsaprot ar vārdu salikumu "sociālās iemaksas". Gan sabiedrība, gan likumdevējs pieņem, ka tas ir nodoklis, un tā arī tiek uztverts. Man gribētos tulkot to mazliet citādi.
Sociālais 08:00, 11. Mai. 2016
Pareiza ikgadējā atvaļinājuma dienu un vidējās izpeļņas aprēķināšana sagādā galvassāpes ne vienam vien grāmatvedim. Un vēl vairāk jautājumu rodas, ja darbiniece dodas arī bērna kopšanas atvaļinājumā. Šajā rakstā tiks sniegts ieskats normatīvo aktu prasībās par šiem jautājumiem, par pamatu ņemot iFinanses.lv lasītāja jautājumu.
Atvaļinājums 13:59, 20. Aug. 2014
Uzņēmuma īpašnieks – valdes loceklis - strādā uzņēmumā tad, kad tas ir nepieciešams. Ar viņu ir noslēgts pilnvarojuma līgums, un par nostrādātajām stundām tiek maksāta atlīdzība. Valdes loceklis Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ir reģistrēts kā darba ņēmējs saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu". Tā kā īpašniekam jāstrādā neregulāri, atlīdzība netiek aprēķināta katru mēnesi. Kādi ziņojumi un cik bieži ir jāiesniedz VID?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:38, 20. Mar. 2015
31.01.2015. darbinieks tiek atbrīvots no darba saskaņā ar Darba likuma (DL) 101.panta 1.daļas 9.punktu (darbinieku skaita samazināšana). Kā aprēķināt atlaišanas pabalstu atbilstoši DL 112.panta nosacījumiem (3 mēnešu vidējās algas apmērā), ja noteikta mēneša alga 810 EUR, bet darbinieks strādā 4 dienas nedēļā un saņem attiecīgi mazāk?
Vidējā izpeļņa 14:12, 13. Feb. 2015
Grāmatveži nereti sastopas ar situāciju, kad, beidzoties mēnesim, darbinieka darba laika uzskaites tabelē uzrādītā informācija liecina gan par nostrādāto laiku, gan par laiku, kas nav reāli nostrādāts. Iemesli tam varētu būt dažādi: ikgadējais vai papildu atvaļinājums, mācību atvaļinājums, attaisnotā prombūtne saskaņā ar Darba likuma (DL) 74.pantā minētajiem gadījumiem, maternitātes, paternitātes un bērna kopšanas atvaļinājums, bezalgas atvaļinājums, kā arī slimība (A un B darbnespējas lapas).
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 14:06, 18. Sep. 2014
Darbinieka aizvietošana viņa prombūtnē visbiežāk saistīta ar darba devēja nepieciešamību slēgt rakstveida darba līgumu ar darbinieku - aizstājēju - uz noteiktu laiku. Līdz ar to pirms darba līguma slēgšanas būtiski ņemt vērā Darba likumā (DL) ietverto regulējumu. Šajā rakstā tiks sniegts ieskats normatīvo aktu prasībās par darba līgumu slēgšanu uz noteiktu laiku, par pamatu ņemot iFinanses.lv lasītāja jautājumu:
Tiesības 16:44, 15. Aug. 2014
Atvaļinājums bez darba samaksas saglabāšanas (bezalgas atvaļinājums) kopš ekonomiskās lejupslīdes sākuma ir kļuvis par darba devēju (izņēmums nav arī valsts iestādes) plaši izmantotu līdzekli personāla izmaksu optimizēšanai. Tāpēc no juridiskā viedokļa svarīgi noskaidrot, pirmkārt, vai šāda darba devēju rīcība atbilst likumam, un, otrkārt, kāda ir šī atvaļinājuma piešķiršanas kārtība. Šī raksta tapšanas brīdī autoram nav zināms neviens Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta spriedums, kas tieši skartu jautājumu par atvaļinājuma bez darba samaksas saglabāšanu piešķiršanas tiesiskumu kādā konkrētā situācijā.
Atvaļinājums 11:09, 29. Jūl. 2010
Darba likuma 4.panta 2.daļa nosaka: Ja darba līgumu ar darbinieku slēdz darbaspēka nodrošināšanas pakalpojuma sniedzējs, lai uz noteiktu laiku norīkotu darbinieku veikt darbu darbaspēka nodrošināšanas pakalpojuma saņēmēja labā un vadībā, par darba devēju uzskatāms darbaspēka nodrošināšanas pakalpojuma sniedzējs. Kā šo normu attiecināt uz mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājiem un to darbiniekiem?
Tiesības 13:43, 19. Okt. 2012
Ir būvniecības firma. Vasarā starp projektiem mēnesi ir pārtraukums - viens projekts beidzas un nākamais sāksies tikai augustā, respektīvi, nespējam darbiniekus šajā periodā nodrošināt ar darbu. Vai mums darbiniekiem par šo mēnesi būtu jāizmaksā kompensācija, vai jāsaglabā vidējā izpeļņa, vai kā citādāk?
Darba laiks 09:46, 2. Jūl. 2012
Lai uzņēmums (iestāde) varētu nodrošināt pilnvērtīgu un kvalitatīvu noteikto funkciju izpildi un plānot nepieciešamos resursus (finanšu, personāla u.tml.), ikgadējo atvaļinājumu piešķiršana ir savlaicīgi jāplāno.
Atvaļinājums 23:27, 23. Mai. 2010
Darba likuma (DL) 152.pantā ir noteikts laiks, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Vai šīs normas izpratnē atvaļinājums bez darba algas saglabāšanas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu?
Atvaļinājums 18:29, 27. Jūl. 2009
Turpinām š.g. 5.maija publikāciju „Vidējās izpeļņas aprēķināšana un izmaksa”, pievēršoties jautājumiem par vidējās izpeļņas aprēķinu ikgadējā atvaļinājuma, atvaļinājuma kompensācijas un atlaišanas pabalsta izmaksas gadījumā.
Vidējā izpeļņa 11:21, 6. Mai. 2010