2025.gada 1.janvārī spēkā stājas vairākas izmaiņas nodokļu piemērošanā.
Likumdošana 12:00, 30. Dec. 2024
Atbilstoši Nodokļu politikas pilnveidošanas koordinēšanas grupas sanāksmēs izteiktajiem viedokļiem un priekšlikumiem, ir izstrādāts dabas resursu nodokļa, klimata nodokļu un pievienotās vērtības nodokļa esošās situācijas novērtējums un priekšlikumi, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 13:23, 14. Jūn. 2024
Šobrīd praksē bieži var sastapties ar grāmatvežiem-apakšuzņēmējiem. Tā ir inovatīva sadarbības forma starp individuālo grāmatvedi un ārpakalpojuma grāmatvedības sniedzēju. Kuram šādā sadarbības modelī jānodrošina ārpakalpojuma licence un jāizpilda Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma prasības?
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 26. Feb. 2024
Šobrīd Saeimā iesniegti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem plānots paaugstināt jau stipri novecojušo apdrošināšanas prēmiju slieksni, un pārskatīti arī citi darbiniekiem piemērojamie labumi. Apskatīsim šos un citus darbinieku motivācijas rīkus - kādi attaisnojuma dokumenti nepieciešami izdevumu pamatošanai un kuros gadījumos iestājas nodokļu sekas?
Personāla vadība 06:00, 17. Nov. 2023
Vēl nesen dažādas ilgtspējas tēmas bija nišas lieta, par ko pārsvarā runāja entuziasti, atsevišķi uzņēmēji, kas ap to veido visu uzņēmuma identitāti, vizionāri un regulatorās iestādes, nemitīgi atgādinot par tiekšanos ilgtspējīgākas darbības virzienā. Pēdējos gados interese par šo tēmu ir augusi eksponenciāli, tāpēc tieši tagad ir īstais laiks katram uzņēmumam veidot vai uzlabot ilgtspējas ziņošanas sistēmu veidā, kas ļautu labāk izprast riskus, iespējas un gūt vērtīgas atziņas stratēģijas pilnveidošanā.
Saimnieciskā darbība 06:00, 8. Sep. 2023
Notikusi kārtējā Nodokļu politikas pilnveidošanas koordinēšanas grupas sanāksme, kurā Finanšu ministrija (FM) prezentēja sadarbībā ar sociālajiem un sadarbības partneriem izstrādāto piedāvājumu ar iespējamajiem nodokļu scenārijiem. Informatīvo ziņojumu par Valsts nodokļu politikas pamatnostādņu 2024.– 2027.gadam izstrādes virzību valdībā paredzēts izskatīt augusta vidū.
Svarīgi 11:45, 3. Aug. 2023
Šobrīd, kad vērojams darbaspēka deficīts, darba devēji ir spiesti meklēt alternatīvus risinājumus darbinieku piesaistīšanai, un viena no iespējām ir darbaspēka noma. Tas ļauj piesaistīt papildu darbiniekus tajos brīžos, kad uzņēmumam tas ir nepieciešams. Ar kādiem nodokļiem jārēķinās, nomājot darbinieku?
Personāla vadība 06:00, 7. Sep. 2022
Lai pareizi piemērotu pievienotās vērtības nodokli pakalpojumiem, vispirms jānosaka tā sniegšanas vieta. Kā to noteikt? Apskatīsim gan vispārīgās nodokļa piemērošanas normas, gan arī atsevišķus pakalpojuma veidus, kad piemērojamas īpašas normas.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 13. Jūl. 2022
Saimnieciskās darbības veicējiem grāmatvedības uzskaite ne vienmēr ir tik vienkārša, kā varētu šķist pēc nosaukuma, jo atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem jāmeklē vairākos normatīvajos aktos – gan Grāmatvedības likumā, gan normās, kas reglamentē iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanu Šoreiz par to, kas iekļaujams saimnieciskās darbības izdevumos.
Grāmatvedība 06:00, 4. Apr. 2023
Ar 2023.gada 1.janvāri ir stājušās spēkā jaunas izmaiņas nodokļos. Par tām informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 15:05, 9. Jan. 2023
Pamazām vasara tuvojas beigām, un lielais vairums pēc labi pavadīta atvaļinājuma sāk atgriezties darbos – kurš birojos, kurš attālināti. Uzreiz varu iepriecināt - atvaļinājumu laiks bijis arī mūsu likumdevējam, un likumu jomā nekāda revulūcija šajā laikā nav notikusi. Bet kādi bija svarīgākie jautājumi strādājošajiem kolēģiem? Izskatām “iFinanses” jūnija-jūlija lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 23:03, 18. Aug. 2022
Šā gada 16.jūnijā Saeima vienbalsīgi pieņēma grozījumus Darba likumā, kas paredz beidzamo gadu laikā nozīmīgākās izmaiņas darba tiesisko attiecību regulējumā. Grozījumi stājas spēkā 2022.gada 1.augustā. Izskatām būtiskāko!
Tiesības 06:00, 8. Aug. 2022
Kopš pagājušā gada vidus Valsts ieņēmumu dienestam ir noteiktas tiesības publiskot informāciju par sabiedrībai nozīmīgiem dienesta pieņemtajiem lēmumiem. Kā šī publiskā informācija izskatās un ko tā spēj pateikt par uzņēmumu? Ieskatīsimies arī, kādi mēdz būt apsvērumi, lai atteiktu pievienotās vērtības nodokļa atmaksu uzņēmumiem.
Saimnieciskā darbība 06:00, 23. Mai. 2022
Valsts ieņēmumu dienests ir atjaunojis metodisko materiālu “Valsts atbalsta uzrādīšana grāmatvedībā saistībā ar Covid-19 par atbalsta periodu no 2021. gada 1. oktobra līdz 2022. gada 31. janvārim” sakarā ar atbalsta pasākumiem nodokļu jomā, kas paredzēti Covid-19 izraisīto grūtību pārvarēšanai.
VID informācija 15:00, 30. Dec. 2021
Vai ir iespējams uzskaitīt grāmatvedībā darbinieka izdevumus par obligāto veselības pārbaudi, ja čeks ir izsniegts uz darbinieka vārda? Ja ir iespējams, tad kā?
Tiesības 07:00, 27. Dec. 2021
Ar 2021. gada 1. jūliju tie autoratlīdzību saņēmēji, kas reģistrējas kā saimnieciskās darbības veicēji vispārējā nodokļu maksāšanas režīmā, var izvēlēties – uzskaitīt savus izdevumus, ja tie ir lielāki, vai arī izmantot likumā noteiktās izdevumu normas. Izskatīsim, kādus izdevumus var attiecināt uz savu saimniecisko darbību!
Grāmatvedība 07:00, 15. Okt. 2021
Jūlija sākumā Valsts sekretāru sanāksmē izsludināti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Grozījumiem līdz to galīgai pieņemšanai vēl tāls ceļš ejams, un likuma pieņemšanas gaitā tas var piedzīvot arī diezgan būtiskas izmaiņas salīdzinājumā ar sākotnējo versiju, – taču apskatīsim svarīgāko, kas šobrīd likumprojektā ietverts.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 22. Sep. 2021
Latvijā reģistrēts uzņēmums (PVN maksātājs) sniedz pakalpojumus ES reģistrētiem nodokļa maksātājiem un trešo valstu uzņēmumiem, kas ir māju un ēku automatizācijas ierīkotāji un izplatītāji savos reģionos. Latvijas uzņēmums veic šī tirgus piegādātāju un preču izpēti, līgumu slēgšanu un koordinēšanu, programmētāja pakalpojumu, attālinātu iekārtu konfigurēšanu un apmācību. Kādas PVN likmes un normas tiek piemērotas šādiem pakalpojumiem?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:30, 22. Okt. 2020
Šā gada 5. janvārī stājās spēkā ilgi gaidītās izmaiņas Darba likumā, kas regulē darbinieku nosūtīšanas jautājumus. Izskatīsim svarīgākos darba samaksas jautājumus, kas jāzina, nosūtot darbinieku no Latvijas strādāt citā Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī.
Darba samaksa 07:00, 12. Apr. 2021
Lai nodrošinātu efektīvāku nosūtīto darbinieku tiesību aizsardzību atbilstoši Eiropas Savienības tiesību normās ietvertajam regulējumam, Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Darba likumā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 14:31, 21. Dec. 2020
Stājas spēkā ilgi gaidītie grozījumi Darba likumā, kas galīgajā lasījumā pieņemti pērnā gada nogalē. Grozījumi tapuši, lai nodrošinātu efektīvāku nosūtīto darbinieku tiesību aizsardzību atbilstoši Eiropas Savienības tiesību normās ietvertajam regulējumam.
Likumdošana 14:33, 5. Jan. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:52, 7. Jan. 2021
Neskatoties uz to, ka Covid-19 izplatības rezultātā ekonomiskā situācija valstī un visā pasaulē pasliktinās un uzņēmējiem būtu nepieciešams lielāks atbalsts, šobrīd Saeimā iesniegtie grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā ir ar pretēju mērķi – pakāpeniski ierobežot mikrouzņēmumus un tajos strādājošos.
Mikronodoklis 07:00, 9. Nov. 2020
Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis informatīvo materiālu par nodokļiem nodarbinātības un pakalpojumu līgumiskajās attiecībās. Materiāls fiziskām un juridiskām personām, kas ir noslēgušas darba vai uzņēmuma līgumu, paskaidro, kura līgumslēdzēja puse ir atbildīga par nodokļu samaksu un pārskatu iesniegšanu VID. Publicējam 2.daļu – par uzņēmuma līgumu ar fizisku personu!
VID informācija 11:30, 22. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis informatīvo materiālu par nodokļiem nodarbinātības un pakalpojumu līgumiskajās attiecībās. Materiāls fiziskām un juridiskām personām, kas ir noslēgušas darba vai uzņēmuma līgumu, paskaidro, kura līgumslēdzēja puse ir atbildīga par nodokļu samaksu un pārskatu iesniegšanu VID. Publicējam 2.daļu – par uzņēmuma līgumu ar juridisku personu!
VID informācija 11:30, 21. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis jaunu informatīvo materiālu par nodokļiem nodarbinātības un pakalpojumu līgumiskajās attiecībās. Materiāls fiziskām un juridiskām personām, kas ir noslēgušas darba vai uzņēmuma līgumu, paskaidro, kura līgumslēdzēja puse ir atbildīga par nodokļu samaksu un pārskatu iesniegšanu VID. Publicējam 1.daļu – par darba līgumu!
VID informācija 13:39, 15. Nov. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) izdevis metodisko materiālu “Uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana Latvijā reģistrētai pastāvīgajai pārstāvniecībai”, skaidrojot pastāvīgo pārstāvniecību ieņēmumu un izdevumu uzskaiti, apliekamā objekta noteikšanu, uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) aprēķināšanu, kā arī deklarācijas aizpildīšanas kārtību.
VID informācija 19:59, 5. Sep. 2020
Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – izsaka priekšlikumus Latvijas nodokļu sistēmas uzlabošanai, apskatot darbaspēka nodokļu aizvietošanu ar citiem nodokļiem, tai skaitā jauno digitālo nodokli, kā arī pārrunā iespējas uzlabot nodokļu ieņēmumus, samazinot ēnu ekonomikas ietekmi.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 17. Apr. 2020
Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu katedras mācībspēki – asociētais profesors Māris Jurušs un docente Justīna Hudenko – šoreiz apskata, kādu ārējo faktoru ietekmē Latvijā izveidojusies tieši tāda nodokļu sistēma, kāda tā šobrīd ir.
Nodokļu smilšu kaste 07:00, 6. Mar. 2020
Šī gada jūlijā uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošanas noteikumi papildināti ar terminu – zemas pievienotās vērtības pakalpojumi. Tiem ir noteiktas atvieglotas transfertcenu analīzes un dokumentācijas prasības. Kas ir zemas pievienotās vērtības pakalpojumi? Kam un kādi atvieglojumi ir paredzēti?
Saistītās personas 07:00, 23. Sep. 2019
Valsts ieņēmumu dienests publicējis informatīvo materiālu par Latvijas Būvniecības nozares arodbiedrības un darba devēju – 313 būvkomersantu – noslēgtās ģenerālvienošanās piemērošanu būvniecības nozarē. Tā stājas spēkā 2019.gada 3.novembrī un ir spēkā līdz 2025.gada 31.decembrim, un, ja vien kāda no ģenerālvienošanās pusēm ne vēlāk kā trīs mēnešus pirms minētā termiņa nepaziņos par tās izbeigšanu, ģenerālvienošanās darbība tiek pagarināta uz katru nākamo sešu gadu termiņu.
VID informācija 14:49, 23. Sep. 2019
SIA iegādājas nekustamo īpašumu – dzīvokli un uzskaita to krājumu sastāvā, jo dzīvoklis iegādāts pārdošanai, nevis saimnieciskās darbības nodrošināšanai. Tādējādi dzīvokļa iegādes izdevumi grāmatvedībā uzrādīti krājumos. Dzīvoklis tiek remontēts, remonta izmaksas iekļautas krājumu pašizmaksā. Kā uzskaitīt pievienotās vērtības nodokli, kas samaksāts par remonta izdevumiem, bet ko nedrīkst atskaitīt priekšnodoklī?
Izdevumi 09:21, 6. Mar. 2018
Mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājus nākamgad skars ne tikai grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā (MUN likums) – nodokļu reformas ietvaros no 01.01.2018. stāsies spēkā izmaiņas arī citos normatīvajos aktos, tieši ietekmējot MUN maksātāju īpašnieku un darbinieku budžetā veicamos maksājumus.
Mikronodoklis 08:00, 27. Dec. 2017
“Nodokļu amnestija” par mikrouzņēmumu sniegtajiem darbaspēka nodrošināšanas pakalpojumiem beidzās 01.07.2016., un sagaidāms, ka no Valsts ieņēmumu dienesta puses pastiprināta uzmanība tiks pievērsta mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja darbiniekiem, kuri pēdējo 12 mēnešu laikā no dienas, kad uzsākta pakalpojuma sniegšana, ir bijuši darba tiesiskajās attiecībās ar personu, kuras labā tie sniedz pakalpojumu (veic darbu).
Saimnieciskā darbība 13:55, 22. Jūl. 2016
09.05.2017. Ministru kabinets (MK) ir pieņēmis jaunas Valsts nodokļu politikas pamatnostādnes 2018.–2021.gadam. Atbilstoši tām paredzēts jau no 2019.gada aizstāt līdzšinējo uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) sistēmu ar jaunu nodokļa sistēmu, paredzot, ka nodokli maksās no sadalītās peļņas. Līdz ar to būtiski mainīsies arī UIN atlaižu piemērošana. Viens no aktuālajiem jautājumiem ir esošais nodokļa atlaižu regulējums lielajām investīcijām un atlaižu piemērošana pārejas periodā.
Citi 08:00, 5. Jūl. 2017
Mūsdienu tirgus ekonomikas apstākļos uzņēmējiem paveras plašas iespējas pakalpojumu sniegšanai starptautiskā mērogā, līdz ar to arvien biežāk tiek risināti dažādi ar to saistīti praktiski jautājumi. Viens no apstākļiem, kas saistīts ar uzņēmumu pārrobežu sadarbību, ir darba devēja un darbinieka savstarpējās tiesiskās attiecības un no darba tiesiskajām attiecībām izrietoši nodokļu piemērošanas jautājumi darbinieku pārvietošanas gadījumā.
Tiesības 08:00, 22. Mai. 2017
Nereti uzskata, ka ekonomistam tikai jānosaka preču vai pakalpojumu cena, turpmākās aktivitātes (piegādes līguma noslēgšanu, preču piegādi un piegādes uzskaiti) uzticot pārdošanas menedžeriem, juristiem un grāmatvežiem. Tomēr, nepievēršot uzmanību visiem minēto aktivitāšu aspektiem, var iestāties ievērojamas ekonomiskās sekas.
Finanšu vadība 08:00, 13. Jan. 2017
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2016.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Svarīgi 17:00, 17. Jan. 2017
Mūsdienās cenu veidošana ir komplekss pasākums. Tā vairs nenotiek tikai konkrētā biznesa līmenī, bet gan piegāžu ķēdes līmenī.
Finanšu vadība 08:00, 8. Feb. 2017
Publicējam pārskatu par nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 01.01.2017. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Citi 08:00, 27. Dec. 2016
Globālās konkurences apstākļos arvien lielāka loma uzņēmumu attīstībā ir dažādu jaunu, inovatīvu risinājumu izstrādei un ieviešanai ikdienas darbā. Latvijā, līdzīgi kā citās valstīs, ieguldījumi pētniecībā un attīstībā (P&A) ir viena no ekonomiskās attīstības prioritātēm, piedāvājot uzņēmējiem dažādus atbalsta instrumentus, t.sk. nodokļu atvieglojumus. Kā praktiski organizēt P&A izmaksu uzskaiti?
Grāmatvedība 08:00, 31. Aug. 2016
Finanšu ministrija, sagatavojot 2017.gada valsts budžeta projektu, sniegusi informatīvo ziņojumu, kurā apkopoti visu nozaru ministriju priekšlikumi un starptautisko partneru ierosinājumi budžeta ieņēmumu palielināšanai, kā arī ēnu ekonomikas samazināšanai. Informatīvais ziņojums tika prezentēts 2.augusta Ministru kabineta (MK) sēdē.
Likumdošana 10:37, 5. Aug. 2016
Uzņēmums 01.06.2014. noslēdzis pakalpojuma līgumu ar mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāju. Mikrouzņēmuma īpašnieks ir uzņēmuma bijušais darbinieks. Mikrouzņēmuma darbinieks nav pakļauts uzņēmuma noteiktajai darba kārtībai un rīkojumiem. Tā īpašnieks pēdējo 12 mēnešu laikā no dienas, kad uzsāka pakalpojumu sniegšanu, bija darba tiesiskajās attiecībās ar uzņēmumu. Vai šāda darījuma ar mikrouzņēmumu gadījumā uzņēmumam ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)? Vai pakalpojuma sniedzēja norīkotā persona ir uzskatāma par pakalpojuma saņēmēja darbinieku?
Mikronodoklis 08:00, 14. Jūn. 2016
Kādu līgumu slēgt ar personu, ja darba devējs nevar tai noteikt garantēto minimālo darba slodzi? Proti, darba devējam nepieciešams papildu betonvedēja mašīnas šoferis tikai periodiem, kad ir liela apjoma pasūtījumi. Darba devējs nevar garantēt noteiktu darba apjomu un līdz ar to arī samaksu saskaņā ar Darba likumu (DL), jo darba slodze atkarīga no pasūtījumiem. Pastāv iespēja, ka papildu šoferim nebūs darba pat vairākus mēnešus pēc kārtas. Tāpat nebūtu korekti slēgt uzņēmuma līgumu, jo automašīna ir darba devēja īpašums. Kā likumīgi noformēt šādas darba attiecības?
Darba laiks 08:00, 5. Jūl. 2016
Mūsu uzņēmumā ir noslēgti gan darba līgumi, gan uzņēmuma līgumi (ar pašnodarbināto personu par konkrētu pakalpojumu sniegšanu). Darbinieks ir slimības prombūtnē. Vai pakalpojuma sniedzējs drīkst aizstāt šo darbinieku? Vai arī jāslēdz jauns līgums par jauna pakalpojuma sniegšanu? Un kādu pakalpojuma sniegšanas periodu tad norādīt līgumā, ja mēs nezinām, cik ilgi darbinieks slimos?
Līgumi 09:15, 25. Jan. 2016
Iepriekšējās publikācijās apskatījām kādi ir iespējamie nodokļu režīmi, kādi ir nosacījumi un ierobežojumi katram no tiem, un kurš nodokļu režīms ir vispiemērotākais attiecīgajam biznesam. Bet kādus ieņēmumus un izdevumus un kādā apjomā saimnieciskās darbības veicēji drīkst attiecināt uz savu saimniecisko darbību?
Grāmatvedība 12:00, 20. Jan. 2016
Publicējam pārskatu par nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 01.01.2016. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Citi 09:00, 30. Dec. 2015
Jau ilgāku laiku tiek apspriests jautājums par izmaiņām Mikrozņēmumu nodokļa likumā (MUN likums) un citos saistītajos likumos. Galvenie aspekti, kas jāņem vērā MUN maksātājiem, ir obligātā sociālā apdrošināšana un jaunās MUN likmes, kā arī ierobežotā sadarbība ar bijušo darba devēju. To, vai drīkst palikt šinī statusā un uz cik ilgu laiku, un vai tas ir izdevīgi - jāizkalkulē katram pašam atbilstoši savas darbības specifikai.
Mikronodoklis 09:15, 7. Dec. 2015
Otrdien, 22.09.2015., valdībā tika izskatīti un atbalstīti Ministru kabineta (MK) noteikumi "Nozares, kurās nepiemēro mikrouzņēmumu nodokļa režīmu". Kopumā uzskaitītas 37 nozares, informē Finanšu ministrija (FM).
Likumdošana 10:48, 23. Sep. 2015
Darbinieka nosūtīšanu reglamentē Darba likuma (DL) 14.pants, kurā pārņemti Eiropas Parlamenta un Padomes 16.12.1996. Direktīvas Nr.96/71/EK par darba ņēmēju norīkošanu darbā pakalpojumu sniegšanas jomā (Direktīva) noteikumi, informē Labklājības ministrija (LM).
Svarīgi 10:08, 3. Aug. 2015
Finanšu ministrija (FM) piedāvā mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) režīmu neattiecināt uz 41 darbības jomu, taču Ekonomikas ministrija (EM) pret tik plašu ierobežojumu kategoriski iebilst.
Likumdošana 17:01, 27. Jūl. 2015
Latvijas uzņēmumam ir sadarbības līgums ar Dānijas uzņēmumu par informācijas tehnoloģiju (IT) pakalpojumiem. Latvijas uzņēmuma darbinieks regulāri - katru nedēļu uz 3 dienām - brauc uz Dāniju. Vai darbiniekam jānoformē komandējums, darba brauciens vai nosūtījums?
Darba laiks 16:46, 10. Jūn. 2015
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2015.gada maijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu pie katra no grozījumiem: 
Svarīgi 08:17, 15. Jūn. 2015
Uzņēmuma (SIA) darbības joma ir meža izstrādes pakalpojumi Nīderlandē un Latvijā. Uzņēmuma īpašnieks ir arī tā darbinieks. Vai darba laiks, ko šis darbinieks pavada Nīderlandē meža izstrādes darbos, ir komandējums, un vai viņam var maksāt dienas naudu 29 EUR un segt ceļa izdevumus par lidmašīnas biļetēm? Par dzīvošanu Nīderlandē tiek izrakstīts rēķins, ko apmaksā uzņēmums. Vai uzņēmums rīkojas pareizi?
Darba samaksa 17:16, 19. Feb. 2015
Šis ir turpinājums 14.07.2014. publicētajam rakstam Nodarbināšana ārvalstīs – juridiskie un nodokļu aspekti. Kā būtiska problēma tika uzsvērta darba devēju juridiskās formas izvēle darba līgumā darbinieka nodarbināšanai ārvalstīs, proti, vai darbinieks izpildīt darbu ārpus savas ierastās darbavietas jāsūta komandējumā, darba braucienā vai nosūtījumā. Šajā saistībā svarīgs ir Latvijas Republikas Augstākās tiesas Civillietu departamenta 30.09.2014. spriedums lietā Nr.C28469512, SKA-2425/2014 par darba samaksas piedziņu. Atkārtoti jāuzver, ka gan Rīgas apgabaltiesas, gan Augstākās tiesas spriedumi minētajā lietā ir aplūkojami kritiski, nevērtējot faktisko apstākļu un nosūtījuma / komandējuma kritērijus.
Darba tiesības 08:43, 30. Dec. 2014
Publicējam nodokļu konsultantes Jadvigas Neilandes sagatavoto tabulu ar nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 2015.gadā. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Svarīgi 14:54, 5. Jan. 2015
Pirms vairākiem gadiem mediju uzmanību piesaistīja kāds ārvalstīs samērā bieži sastopams nodokļu optimizācijas veids. Lai mazinātu darbaspēka nodokļu slogu, Latvijas uzņēmuma darbinieki tika pārcelti uz Kipras sabiedrību, tiem piešķirot jaunās sabiedrības kapitāla daļas. Reaģējot uz minēto gadījumu, 2010.gadā likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) tika iekļauti noteikumi par nodokļu uzlikšanu ienākumam no personāla nomas.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 14:28, 3. Dec. 2014
Labklājības ministrija (LM) plāno sākt veidot atbalsta sistēmu sociālās uzņēmējdarbības attīstībai, tādējādi radot iespējas šādu uzņēmumu izveidei un attīstībai Latvijā. Piedāvāto pieeju LM vispirms ieviesīs izmēģinājumprojekta veidā, informē LM.
Svarīgi 10:51, 15. Okt. 2014
Darba likuma 4.panta 2.daļa nosaka: Ja darba līgumu ar darbinieku slēdz darbaspēka nodrošināšanas pakalpojuma sniedzējs, lai uz noteiktu laiku norīkotu darbinieku veikt darbu darbaspēka nodrošināšanas pakalpojuma saņēmēja labā un vadībā, par darba devēju uzskatāms darbaspēka nodrošināšanas pakalpojuma sniedzējs. Kā šo normu attiecināt uz mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājiem un to darbiniekiem?
Tiesības 13:43, 19. Okt. 2012
Mūsdienīgi uzņēmumi lielākoties strādā iespējami plaši, aptverot ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas Savienības un pat pasaules tirgus, līdz ar to darbiniekiem nereti ir jādodas komandējumos, jāstrādā ārvalstīs, taču darba devējiem aktuāls ir jautājums, kāda juridiskā forma ir piemērojama šādiem gadījumiem. Vai darbinieks ir jānorīko komandējumā, darba braucienā vai nosūtījumā? Tas viss ir būtiski, jo ietekmē gan izdevumu apmēru, gan maksājamos nodokļus.
Darba tiesības 09:43, 14. Jūl. 2014
Čehijas uzņēmums nodrošina programmatūras izstrādi Latvijas uzņēmumam un Latvijas uzņēmuma darbinieku apmācību. Līgumā ir noteikts, ka pakalpojums tiek sniegts no Čehijas ofisa. Līguma pielikumā ir noteikta iesaistīto speciālistu stundas likme atbilstoši ieņemamajam amatam (piem., vecākais projektu menedžeris, jaunākais analītiķis) un kārtība, kādā tiek iesniegtas atskaites par paveiktajiem darbiem.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 13:20, 8. Jūl. 2014
Uzņēmums plāno nosūtīt savu darbinieku strādāt uz ārvalstīm. Vai taisnība, ka šādā gadījumā uzņēmumam ir jāsaņem licence?
Tiesības 13:22, 1. Jūl. 2014
Ļoti bieži saņemam jautājumus par darbinieku nosūtīšanu strādāt uz ārzemēm. Šoreiz par pamatu skaidrojumam ņemsim lasītāja jautājumu: Latvijas uzņēmums sadarbojas ar Zviedrijas uzņēmumu. Kādi dokumenti ir nepieciešami un kādi nodokļi jāmaksā, ja Latvijas uzņēmums nosūta savus darbiniekus strādāt uz Zviedriju (celtniecībā)? Atalgojumu maksās Zviedrijas uzņēmums.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 15:51, 12. Mai. 2014
Ne pirmo gadu likumdevējs vēlas panākt nodokļa par uzņēmumam piederošā vieglā autotransporta izmantošanu iekasēšanu. Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likums (UVTN likums) ticis gan pārrakstīts no jauna, gan papildināts ar jaunām normām un precizējumiem. Diemžēl pārmērīgi lielas slodzes rezultātā grāmatvežiem trūkst laika salikt kopā visas normatīvo aktu prasības un izanalizēt tās. Neiedziļinoties likumā noteiktajā, nepievēršot uzmanību dažādām niansēm, sekas ir pietiekami sāpīgas.
Transportlīdzekļa nodokļi 09:07, 28. Apr. 2014
Valdes priekšsēdētājs (vienīgais valdes loceklis) strādā uz akcionāru lēmuma pamata un ir reģistrēts kā valdes priekšsēdētājs Uzņēmuma reģistrā, bet ar viņu nav noslēgts darba līgums. Valdes priekšsēdētājs ir nerezidents un ir darba attiecībās ar uzņēmumu savā mītnes zemē. Latvijas uzņēmums apmaksā visas uzturēšanās izmaksas (viesnīcas, aviobiļetes), kā arī nodrošina ar nepieciešamajiem pamatlīdzekļiem (galds, krēsls, dators), lai valdes priekšsēdētājs veiktu dažādus ar savu amatu saistītus pienākumus (dalība sapulcēs, līgumu, rīkojumu parakstīšana). Kā grāmatvedībā ir jāatzīst šādi izdevumi, ja viņš nav uzņēmuma darbinieks? Vai tie ir ar saimniecisko darbību saistīti? Varbūt tas ir vērtējams kā gūtais labums? Kādi riski ir uzņēmumam, ja ar valdes priekšsēdētāju nav noslēgts darba līgums? Un vai uzņēmums valdes priekšsēdētājam var piešķirt kredītkarti?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:59, 8. Apr. 2014
Stabilitāte un normatīvas bāzes sistēmiskais raksturs ārvalstu investīciju sfērā, kā arī dažādu mehānismu esamība ārvalstu investīciju aizsardzības veikšanai, kalpo par priekšnoteikumu ārvalstu kapitāla papildus plūsmai. Mūsdienās investori aktīvi izvērtē starptautisko līgumu noteikumus un atkarībā no situācijas izvēlas jurisdikciju, kura nodrošina labvēlīgu starptautisko tiesību normu piemērošanu. Par vienu no galvenajiem priekšnoteikumiem labvēlīga investīciju aizsardzības režīma iegūšanai kalpo konkrēta investora attiecīga valsts piederība.
Citi 09:54, 31. Jan. 2014
Ņemot vērā, ka 24.09.2013. Ministru kabinetā apstiprinātie grozījumi likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu, kas paredz, ka no 2014.gada 1.janvāra par valdes locekli, kurš bez atlīdzības veic pienākumus kapitālsabiedrībā, būs jāveic valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas, izraisījuši lielu lasītāju neizpratni, Finanšu ministrija (FM) sagatavojusi skaidrojumu par šiem grozījumiem – to lasiet turpinājumā.
Svarīgi 11:40, 4. Okt. 2013
Uzņēmums pasniedz /dāvina reprezentācijas priekšmetus citam uzņēmumam. Reprezentācijas priekšmetu vērtība pārsniedz 10 latus bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN). Vai šajā gadījumā tas ir definējams kā mazas vērtības dāvana (Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 1.panta 10.punkts)? Vai pasniegtie priekšmeti par summu virs 10,01 Ls ir jāapliek ar PVN?
Pievienotās vērtības nodoklis 11:46, 14. Jūn. 2013
Cik darba devējam, pievienotās vērtības nodokļa maksātājam (PVN maksātājam) izmaksās pasūtījums, kura izpildei tas noalgo darba ņēmēju, kurš par šo darba izpildi vēlas saņemt 1000 Ls honorāru? Kādi nodokļi jāmaksā, ja darba devējs gūst no šī darījuma peļņu?
Personāla vadība 10:56, 27. Mar. 2013
Vēloties ietekmēt ēnas ekonomiku, pēdējā laikā normatīvajos aktos ieviestas dažas normas, kas ievērojami ierobežo norēķinus skaidrā naudā. Pirmais, ar ko sastapās patstāvīgie nodokļu maksātāji (gan juridiskās, gan fiziskās personas) šā gada janvārī, bija deklarējamo darījumu sliekšņa sarukšana līdz 1000 Ls. Tiklīdz norēķins (neatkarīgi no iemesla) tiek veikts skaidrā naudā un tā summa kaut par santīmu pārsniedz 1000 Ls, līdz nākamā mēneša 15. datumam ir jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID) deklarācija (formu nosaka MK noteikumi Nr. 237 Skaidrā naudā veikto darījumu deklarēšanas noteikumi).
Nauda 15:35, 11. Mar. 2013
Bieži vien ārvalsts uzņēmumi Latvijā izlemj izvietot struktūrvienību, kas sniedz atbalsta pakalpojumus pašam ārvalsts uzņēmumam, tajā skaitā atbalsta funkcijas (piemēram, grāmatvedība, IT, personāla funkcijas, administratīvie pakalpojumi, izpētes centrs) vai, piemēram, pārdošanas atbalsts. Atkarībā no funkcijām šāda struktūrvienība var tikt reģistrēta gan kā filiāle vai pārstāvniecība Komerclikuma noteiktajā kārtībā, gan arī kā pastāvīgā pārstāvniecība Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Darbība Latvijā ar šādas pārstāvniecības starpniecību praksē var radīt virkni neskaidrību, piemēram - vai rēķini jāizraksta pārstāvniecības vārdā, vai ārvalsts uzņēmuma vārdā un lietojot tā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) reģistrācijas numuru; vai piegādātājiem jāpiemēro Latvijas PVN, adresējot rēķinus pārstāvniecībai, vai arī bez PVN, adresējot tos ārvalsts uzņēmumam; vai par PVN maksātāju jāreģistrējas pašam nerezidentam, vai tā pārstāvniecībai Latvijā.
Pievienotās vērtības nodoklis 08:21, 14. Nov. 2012
Kā jau ierasts, gada nogalē Saeima akceptēja kārtējos valdības ierosinātos grozījumus likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN), kuri tika publicēti 2011. gada 29. decembra Latvijas Vēstneša numurā Nr. 204 (4602). Šīs publikācijas un tās turpinājuma mērķis ir vērst lasītāju uzmanību uz būtiskākajiem jaunumiem likumā par IIN, kurus paredz 2011. gada 15. decembrī pieņemtie grozījumi, kas stājās spēkā ar šā gada 1. janvāri. Šajā publikācijā tiks analizēti mikrouzņēmumu darbinieku sniegtie pakalpojumi un kādos gadījumos šādu pakalpojumu pirkšana var tikt pielīdzināta darbinieku nomai.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 12:36, 3. Feb. 2012
Kopš spēkā stājies labvēlīgs nodokļu maksāšanas režīms jeb iespēja nodokļu maksātājiem izvēlēties maksāt mikrouzņēmumu nodokli (MUN) (saskaņā ar Mikrouzņēmumu nodokļa likumu), arvien biežāk rodas situācijas, kad fiziskās personas, kuras pirms tam ir bijušas nodarbinātas vai varētu tikt nodarbinātas saskaņā ar darba līguma noteikumiem, izvēlas kļūt par patstāvīgiem MUN maksātājiem (kā individuālais komersants vai fiziskā persona, kas reģistrēta Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskās darbības veicējs, vai arī reģistrējoties kā sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA)), tādējādi radot iespēju sniegt pakalpojumus, pamatojoties uz pakalpojuma līgumu, uzņēmuma līgumu vai cita veida līgumu, ko attiecīgi neregulē Darba likums un no kā nodokļi nebūtu jāmaksā kā no darba algas. Šajā publikācijā skaidrots, ko ņemt vērā un ar ko rēķināties, ja patiešām pamatotu apsvērumu dēļ (piemēram, strukturālu reformu rezultātā) vai arī tikai un vienīgi nodokļu plānošanas rezultātā izveidojusies situācija, kad, izmantojot tiesību aktos noteiktās iespējas, darba līguma vietā tiek noslēgts cita vieda līgums (pakalpojuma, uzņēmuma un citi).
Darba tiesības 14:54, 21. Dec. 2011
Šobrīd publiskajā telpā atkal aktualizējies jautājums par mikrouzņēmumu nodokli (MUN) saistībā ar 9% likmes paaugstināšanu uz 15%. Pēc būtības arī 15% nav nemaz tik daudz, taču šajā gadījumā šos 15% līdzīgā veidā varētu piedāvāt maksāt vidējiem uzņēmumiem, ievērojot stingrus ierobežojumus.
Tiesības 09:43, 12. Sep. 2012
Turpinām 04.07.2012. publikāciju Darbinieku nosūtīšana darbam ārvalstīs. Šajā publikācijā lasiet par svarīgākajiem darbinieku darba samaksai piemērojamiem nodokļu jautājumiem, kas ir jāņem vērā darbinieku nosūtīšanas gadījumā.
Tiesības 10:02, 9. Jūl. 2012
Baltijas valstis savu ģeogrāfisko apmēru dēļ starptautisku uzņēmumu iekšējā struktūrā bieži tiek uztverta kā vienota telpa. Gan darba līgumi, gan pakalpojumu līgumi nereti tiek slēgti ar vienas valsts rezidentu par darbu vai pakalpojumiem, kas tiks veikti arī citā valstī.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 13:23, 8. Nov. 2010
2011. gada 20. jūlijā stājās spēkā grozījumi Darba likumā (likums). Minētie grozījumi galvenokārt regulē jautājumus par attiecībām starp darbinieku, darbaspēka nodrošināšanas pakalpojuma sniedzēju un darbaspēka nodrošināšanas pakalpojuma saņēmēju (tautas valodā runājot – darbinieku nomu), kā arī ārvalstnieku nodarbināšanas aspektus. Kopumā veiktos grozījumus likumā var vērtēt pozitīvi, jo tie kaut daļēji sakārto jautājumus, par kuriem līdz šim likumā nebija nekāda regulējuma.
Tiesības 11:27, 1. Aug. 2011
Vienkāršā ieraksta grāmatvedības kārtotājiem, uzskaitot savas saimnieciskās darbības izmaksas, ir jāievēro likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN vai likums), kā arī citu normatīvo aktu prasības. Likuma par IIN 11. panta 3. daļa un Ministru kabineta 2010. gada 21. septembra noteikumi Nr. 899 Likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli normu piemērošanas kārtība (MK noteikumi Nr. 899) nosaka summas, kuras IIN maksātājiem ir ietveramas izdevumos. Tomēr tas nenozīmē, ka izdevumos drīkst iekļaut tikai likumā un noteikumos minētās summas, jo MK noteikumu Nr. 899 78.9. apakšpunkts paredz, ka izdevumos drīkst iekļaut arī citas izdevumu summas, kas ir veiktas un ir nepieciešamas saimnieciskās darbības nodrošināšanai.
Nodokļi 10:05, 18. Mar. 2011