Bieži vien tiek uzskatīts, ka pašnodarbinātā persona un komandējums ir nesavienojami jēdzieni. Aplami tā domāt, jo pašnodarbinātais, tāpat kā Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēts komersants veic saimniecisko darbību, tātad, ir saimnieciskās darbības veicējs. Ja jau pašnodarbinātais ir tāds pats komersants kā citi, tad arī izdevumi, arī ar komandējumu saistītie, tam ir līdzīgi.
Vai pašnodarbināta persona, kas ir arī pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, drīkst neizrakstīt rēķinu fiziskai personai par saņemto pakalpojumu (izņemot, ja personai ir nepieciešams), ja apmaksa par sniegto pakalpojumu tiek veikta ar pārskaitījumu bankas kontā?
Grāmatvedība 06:00, 27. Jūl. 2023
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu “Mikrouzņēmumu nodoklis”, kurā skaidrots, kas ir mikrouzņēmumu nodoklis (MUN) un kas var kļūt par MUN maksātāju, kā reģistrēties un pieņemt darbiniekus mikrouzņēmumā un citi aspekti.
VID informācija 11:27, 3. Jan. 2025
Apskatām nodokļu likmes 2025.gadam salīdzinājumā ar iepriekšējiem diviem gadiem.
Citi 06:00, 30. Dec. 2024
Pašnodarbinātais, kurš kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, audzē gaļas liellopus. Pārdodot lopus uzņēmumiem, pašnodarbinātais sagatavo pavadzīmi, ko paraksta preču izsniegšanas vietā. Pavadzīme ar šofera starpniecību tiek nogādāta uzņēmumu atbildīgajām personām, kur to paraksta otra puse. Pašnodarbinātais abpusēji parakstītu pavadzīmi saņem e-pastā, līdz ar to nav pieejams pavadzīmes oriģināls. Vai pavadzīme e-pastā būs derīga gan kā attaisnojuma, gan kā preču piegādes dokuments pašnodarbinātā grāmatvedībā? Vai pavadzīme, kas tiks parakstīta preču izsniegšanas vietā ar drošu elektronisko parakstu, kas satur laika zīmogu, uzskatāma gan par attaisnojuma, gan preču piegādes dokumentu?
Grāmatvedība 09:00, 4. Okt. 2024
Pašnodarbināta persona saņem autoratlīdzību kā mantinieks. Kā saņemto autoratlīdzību norādīt deklarācijā? Kādi nodokļi jāmaksā? Vai pašnodarbinātais vispār drīkst saņemt šādu atlīdzību?
Gada deklarācija 09:00, 13. Sep. 2024
Ministru kabinets 2024.gada 8.oktobrī valdības sēdē apstiprinājis izmaiņas strādājošo vecāku pabalstu jomā, tās tiks iesniegtas Saeimā lemšanai kopā ar 2025.gada budžeta projektu, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 09:54, 9. Okt. 2024
Vai pašnodarbinātajām personām pienākas slimības pabalsts? Vai slimības lapas laikā drīkst kādas izmaksas iekļaut izdevumos?
Vai pašnodarbinātajam jāiesniedz ziņojums, ja nav ienākumu, jo peļņa ir nosegusi izmaksas, kas radās, uzsākot saimniecisko darbību?
Klausies
Grāmatvedība
09:00, 21. Jūn. 2024
Saimniecība vasarā gūst ienākumus no smiltsērkšķu audzēšanas, bet pārējā periodā – no malkas vai šķeldas pārdošanas. Sociālās iemaksas tiek aprēķinātas no konkrētā mēneša ienākuma. Kārtojot saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālu, tiek izmantota 21.aile “Proporcionāli sadalāmie izdevumi”. Vai mēnesī, kurā nav lauksaimniecības ieņēmumu, bet ir ieņēmumi no cita saimnieciskās darbības veida, pie izdevumiem drīkst ieskaitīt visus šī mēneša proporcionālos izdevumus?
Grāmatvedība 09:00, 25. Jūn. 2024
Vai pašnodarbinātais, kurš ir pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, var priekšnodoklī atskaitīt 10 eiro rēķinu, ja šis rēķins izrakstīts uz sievas vārda, bet apmaksa veikta no pašnodarbinātā bankas konta?
Nodokļi 09:00, 26. Apr. 2024
1.marts ir datums, no kura lielākā daļa fizisku personu var sākt iesniegt gada ienākumu deklarāciju. Algota darba veicējiem gada ienākumu deklarēšana reizēm asociējas ar loteriju – būs nodokļu pārmaksa vai nāksies nodokli piemaksāt. Saimnieciskās darbības veicējiem pirms gada ienākumu deklarācijas sagatavošanas jāpārskata sava iepriekšējā gada grāmatvedība un visi ieņēmumi un izdevumi jānorāda pareizajās vietās deklarācijā un tās pielikumos.
Gada deklarācija 06:00, 20. Mar. 2024
Fiziska persona strādā algotā pilnas slodzes darbā, kurā saņem algu, kas ir krietni lielāka par minimālo. Papildus persona veic arī uzņēmējdarbību, viņai pieder sabiedrība – hobija uzņēmums ar nelielu apgrozījumu. Persona tajā ir vienīgā darbiniece – valdes locekle, tāpēc algu neaprēķina, bet reizi gadā izmaksā sev dividendes, ja tādas ir nopelnītas. Vai šajā gadījumā ir jāmaksā sociālās iemaksas no minimālās algas – valdes locekļa domājamā ienākuma?
No 1.marta atkal pienācis laiks sagatavot un iesniegt gada ienākumu deklarāciju. Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību” šogad tika veikti vairāki grozījumi, lai noteikumi un arī deklarācijas veidlapa atbilstu likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” spēkā esošajām normām.
Gada deklarācija 09:48, 1. Mar. 2024
Esam parūpējušies par galveno izmaiņu apkopojumu un aicinām iepazīties ar tām, lai pārliecinātos, ka savu grāmatvedību kārtojat atbilstoši jaunajām prasībām!
Nodokļi 05:00, 6. Mar. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Nodokļi no autoratlīdzības 2024.gadā", kurā norādīts, ka autoratlīdzības saņēmējs var reģistrēt saimniecisko darbību Valsts ieņēmumu dienestā, izvēloties vispārējo vai mikrouzņēmumu nodokļa maksāšanas režīmu.
VID informācija 11:16, 1. Mar. 2024
Ja pašnodarbinātais (saimnieciskās darbības veicējs, tostarp, mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs un autoratlīdzību saņēmējs), kurš nav darba ņēmējs, prognozē, ka viņa saimnieciskās darbības ienākumi šogad nesasniegs 2100 eiro ceturksnī (700 eiro mēnesī), būs iesniedzis apliecinājumu Valsts ieņēmumu dienestam (VID) par prognozētajiem ienākumiem (ka tie nesasniegs 2100 eiro ceturksnī), minimālās iemaksas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) neaprēķinās, informē VID.
VID informācija 14:00, 10. Jan. 2024
Reģistrēta pašnodarbināta persona par pakalpojumu izraksta Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētu stingrās uzskaites kvīti. Pakalpojuma saņēmējs samaksu veic ar pārskaitījumu, nevis skaidrā naudā. Vai šādi drīkst rīkoties? Vai arī kvīts jāizraksta tikai skaidras naudas norēķiniem, bet, ja samaksa veikta ar pārskaitījumu, tad jāizraksta rēķins? Vai kvīts ir pietiekams attaisnojuma dokuments pakalpojuma saņēmēja grāmatvedībā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 25. Jan. 2024
Vienkāršās grāmatvedības kārtotājiem saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls ir galvenais grāmatvedības uzskaites reģistrs. Informācija šajā tajā kalpo kā pamats gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanai. Kādai informācijai jābūt norādītai šajā žurnālā? Kā to norādīt?
Grāmatvedība 06:00, 10. Jan. 2024
2023.gada oktobrī tika pieņemti grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” (likums par VSA), kas nosaka izmaiņas minimālo valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (minimālās iemaksas) veikšanā no 2024.gada 1.janvāra. Apskatām galvenās izmaiņas!
Apskatām nodokļu likmes 2024.gadam salīdzinājumā ar iepriekšējiem diviem gadiem.
Citi 06:00, 29. Dec. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:49, 5. Dec. 2023
Uzņēmumam ir izveidojusies solidaritātes nodokļa pārmaksa, ko Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgriež uzņēmuma bankas kontā. Kā pareizi veikt atgrieztā nodokļa grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 23. Nov. 2023
Papildināts to personu loks, par kurām nav jāveic minimālās obligātās iemaksas, pagarināts minimālo iemaksu un pārrēķinu veikšanas termiņš, kā arī precizēta iemaksu administrēšanas kārtība, pieņemot š.g. 26.oktobrī grozījumus likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” (likums par VSA). Grozījumi stāsies spēkā 2024.gada 1.janvārī, dažām normām nosakot atsevišķus spēkā stāšanās un piemērošanas termiņus, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 14:21, 29. Nov. 2023
Pašnodarbinātais kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa maksātājs. Viņš nodarbina darbinieku, kurš darba laikā savas vainas dēļ sabojā inventāru. Darba devējs un darbinieks rakstiski vienojas, ka darbinieks segs radušos zaudējumus, kas novērtēti 100 eiro apmērā, – darba devējs šo summu ieturēs no darbinieka darba algas. Kā šo darījumu jāatspoguļo saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnālā?
Tiesības 06:00, 15. Sep. 2023
Vai autoskolas instruktors, kas ir pašnodarbinātā persona, izdevumos drīkst norakstīt degvielas izdevumus 100% apmērā? Vai ir nepieciešamas ceļazīmes vai maršruta lapas?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 28. Sep. 2023
Zemnieku saimniecība, iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā. Tās īpašnieks līdz šim valsts socialās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI) maksāja kā pašnodarbinātais, bet no 2023.gada 1.septembra ir nolēmis kļūt par darba ņēmēju savā zemnieku saimniecībā un maksāt darba algas nodokļus. Tātad no tā brīža īpašnieks vairs nav pašnodarbinātais. Kad un kā ir jāiesniedz atskaite par 10% VSAOI, kas būtu aprēķināmas par gadu, ja īpašnieks nebūtu nolēmis dibināt darba attiecības ar savu saimniecību? Piebilde – dibinot darba attiecības, zemnieku saimniecībā pārvaldnieka nebūs.
Nodokļi 06:00, 8. Sep. 2023
Fiziskā persona vēlas noslēgt saimniecisko darbību kā pašnodarbinātā persona un, lai turpinātu saimniecisko darbību, vēlas reģistrēt sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA). Kā šādā situācijā jānodod fiziskās personas pamatlīdzekļi? Kā to norādīt ieņēmumu un izdevumu žurnālā?
Grāmatvedība 06:00, 15. Aug. 2023
Vai fiziskā persona kā pašnodarbinātais var nereģistrēties Valsts ieņēmumu dienesta pievienotās vērtības nodokļu maksātāju reģistrā, ja plāno sniegt līgumā minētos pakalpojumus tikai noteiktai komercsabiedrībai? Kāda pievienotās vērtības nodokļa maksāšanas un aprēķināšanas kārtība par sniegtajiem pakalpojumiem tiek piemērota saskaņā ar Latvijas normatīvajiem aktiem? Par to uzziņas analīzē.
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 28. Jūl. 2023
Graudu cenu svārstību rezultātā pašnodarbinātās personas apgrozījums pieaudzis līdz 41 tūkst. eiro. Līdz šim tas bijis mazāks un prognozējams, ka nepieaugs arī nākamgad. Vai pašnodarbinātajam obligāti jāreģistrējas kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātajam? Vai šajā gadījumā jāņem vērā Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) 59.panta 5.daļa? Kāda informācija ir jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID)?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 16. Jūn. 2023
Uz jebkuru fizisko personu, kas reģistrējusies kā saimnieciskā darbības veicēja attiecas Grāmatvedības likumā noteiktais pienākums – kārtot grāmatvedības uzskaiti. Var izmantot grāmatveža pakalpojumus, bet to var veikt arī pats kādā grāmatvedības sistēmā vai Excel tabulās. Kā labāk?
Grāmatvedība 06:00, 30. Jūn. 2023
Šogad apritēs jau divi gadi, kopš likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” ieviestas normas par minimālo obligāto sociālo iemaksu objektu, tā noteikšanu un iemaksu veikšanu. Šīs normas tika ieviestas ar mērķi iesaistīt sociālās apdrošināšanas sistēmā iespējami vairāk iedzīvotāju, domājot par viņu nākotni un sociālo aizsardzību. Tomēr to aprēķināšana ir radījusi diezgan lielas neskaidrības un nenoteiktību uzņēmumiem, plānojot budžetu.
Sociālais 06:00, 2. Mai. 2023
Atkal ir pienācis laiks sagatavot gada ienākumu deklarāciju par 2022.gadu. Deklarācijas veidlapa, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, nav mainījusies, jo nav veikti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.662 “Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību”. Tomēr ir dažas lietas, kam jāpievērš uzmanība tieši saimnieciskās darbības veicējiem, aizpildot deklarācijas D3 vai D31 pielikumu.
Gada deklarācija 06:00, 14. Apr. 2023
Saimnieciskās darbības veicējiem grāmatvedības uzskaite ne vienmēr ir tik vienkārša, kā varētu šķist pēc nosaukuma, jo atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem jāmeklē vairākos normatīvajos aktos – gan Grāmatvedības likumā, gan normās, kas reglamentē iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanu Šoreiz par to, kas iekļaujams saimnieciskās darbības izdevumos.
Grāmatvedība 06:00, 4. Apr. 2023
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu par nodokli no dzīvokļa izīrēšanas vai iznomāšanas ienākumiem ar mērķi palīdzēt cilvēkam, kas plāno sākt dzīvokļa izīrēšanu vai iznomāšanu, izvēlēties atbilstošāko nodokļu maksāšanas režīmu.
VID informācija 16:54, 20. Feb. 2023
Kādus ienākumus banka ņems vērā, ja pašnodarbinātais vēlas bankā ņemt kredītu, lai realizētu ideju par piebūvi mājai? Vai kredīta izsniegšanas izvērtēšanas principi mainītos atkarībā no tā, kādā nodokļu maksāšanas režīmā reģistrēts pašnodarbinātais? Piemēram, vai pašnodarbinātais maksā iedzīvotāju ienākuma nodokli, vai ir mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs?
Tiesības 09:02, 23. Dec. 2022
Minimālās sociālās iemaksas ir obligāts maksājums, ko par katru personu veic vismaz no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir aktualizējis metodisko materiālu "Minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas", ņemot vērā, ka no 2023.gada 1 janvāra minimālā darba alga tiek paaugstināta – 620 eiro mēnesī vai 1860 eiro ceturksnī.
VID informācija 13:47, 5. Jan. 2023
Publicējam pārskatu par nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 2023.gada 1.janvārī. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Citi 06:00, 2. Jan. 2023
Lai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra neaprēķinātu minimālās obligātās sociālās iemaksas, saimnieciskās darbības veicējiem un autoratlīdzību saņēmējiem, kuri nav darba ņēmēji un prognozē, ka viņu ienākumi nesasniegs 500 eiro mēnesī vai 1500 eiro, līdz 17.oktobrim jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam apliecinājums par 4.ceturksnī plānotajiem ienākumiem.
VID informācija 11:40, 14. Okt. 2022
Saeima š.g. 29.septembra sēdē galīgajā lasījumā apstiprināja grozījumus Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā, ieviešot vēl četrus jaunus atbalsta pasākumus mājsaimniecībām un juridiskajiem lietotājiem elektroenerģijas, dabasgāzes un siltumenerģijas cenu straujā pieauguma daļējai kompensēšanai, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 15:23, 30. Sep. 2022
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022.gada septembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:12, 3. Okt. 2022
Vai individuālais komersants var visu savu mantu un saistības nodot sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, ja tiek veikta reorganizācija?
Grāmatvedība 06:00, 30. Sep. 2022
Vai pašnodarbinātā persona var neizrakstīt rēķinus, ja apmaksa par sniegto pakalpojumu tiek veikta ar pārskaitījumu bankas kontā? Vai, pamatojoties uz bankas konta izrakstu, var veikt ierakstu saimnieciskās darbības žurnālā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 16. Aug. 2022
Lai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra neaprēķinātu minimālās obligātās sociālās iemaksas, saimnieciskās darbības veicējiem un autoratlīdzību saņēmējiem, kuri nav darba ņēmēji un prognozē, ka viņu ienākumi nesasniegs 500 eiro mēnesī vai 1500 eiro, līdz 18.jūlijam jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam apliecinājums par 3.ceturkšņa plānotajiem ienākumiem.
Svarīgi 13:31, 11. Jūl. 2022
Esmu pašnodarbinātais, pievienotās vērtības nodokļa maksātājs. Plānoju iegādāties automašīnu vērtībā līdz 50 000 eiro (bez PVN) saimnieciskās darbības veikšanai. Vai, pērkot automašīnu uzreiz par pilnu cenu, man tiks atmaksāts PVN 50% apmērā (detalizēta maršrutu uzskaite netiks veikta)?
Grāmatvedība 06:00, 27. Mai. 2022
Mikrouzņēmumu nodokļu maksātājs ir saņēmis Covid-19 grantu. Vai šajā situācijā uzņēmumam ir tiesības šo grantu iekļaut kopējā apgrozījumā, ja no tā tiek aprēķināti nodokļi un bruto darba algu kopsumma?
Mikronodoklis 06:00, 14. Jūn. 2022
Saimnieciskās darbības veicēji un autoratlīdzību saņēmēji, kas nav darba ņēmēji un prognozē, ka viņu saimnieciskās darbības ienākumi nesasniegs 500 eiro mēnesī vai 1500 eiro šī gada 2. ceturksnī, var izvēlēties neveikt minimālās sociālās iemaksas. Lai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) šīs iemaksas neaprēķinātu, personai līdz 17.aprīlim (ieskaitot) jāiesniedz apliecinājums par 2. ceturkšņa plānotajiem ienākumiem, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
Svarīgi 16:07, 13. Apr. 2022
Ar darba samaksas aprēķināšanu ir saistīti divi nodokļi – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Turpinot iepriekšējos rakstos iesākto, šoreiz par otro nodokli, kas saistīts ar darba samaksas aprēķinu, t. i., iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Darba samaksa 06:00, 13. Apr. 2022
Pašnodarbināta persona nodarbojas ar reklāmas pakalpojumiem, kā arī ir noslēgti autoratlīdzības līgumi (ir izdotas vairākas grāmatas). Ir viens bankas konts, kurā ieskaita gan naudu par reklāmas pakalpojumiem, gan par autoratlīdzību, kā arī no šī konta tiek maksāti gan saimnieciskās darbības izdevumi, gan privātie. Vai šādi drīkst darīt?
Nodokļi 06:06, 22. Mar. 2022
Pavisam strauji tuvojas saimnieciskās darbības veicēju gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas laiks. Tāpēc būtiski apskatīt jaunās izmaiņas deklarācijas aizpildīšanas kārtībā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 4. Apr. 2022
Nu jau pirmais prieks par Satversmes tiesas secinājumiem pagājis, jāsāk ieskatīties detaļās – ko īsti nozīmē šis spriedums? Kāda bijusi tiesas galvenā argumentācija? Tas varētu būt svarīgi arī citu, līdzīgu nodokļu tiesību normu apstrīdēšanai. Vai būs iespējams atgūt līdz šim samaksāto nodokli tiem, kas strādājuši ar zaudējumiem?
Nodokļi 07:00, 9. Mar. 2022
Esmu darba ņēmējs un pašnodarbinātais vienlaicīgi. Ienākumi no algas kā darba ņēmējam pārsniedz 1500 eiro ceturksnī, un no tiem tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) un pensijas apdrošināšanas iemaksas. Saprotu, ka katru ceturksni sniedzu ziņojumu par gūtajiem ienākumiem (no saimnieciskās darbības), taču - vai man no ienākumiem, kuri gūti no saimnieciskās darbības, jāmaksā VSAOI, ja tās jau maksā mans darba devējs?
Nodokļi 06:35, 1. Feb. 2022
Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu aprēķins pašnodarbinātajiem 2021. gadā piedzīvoja vairākas pārmaiņas – mainījās iemaksu aprēķināšanas kārtība lauksaimniekiem, palielinājās likme pensiju apdrošināšanai –, turklāt bija jāsaprot, kā, vai un cik lielā mērā pašnodarbinātos skars minimālās sociālās iemaksas.
Nodokļi 08:23, 14. Jan. 2022
Pērnā gada nogalē daudzi darba devēji ir saņēmuši pirmo aprēķinu par papildus veicamām valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām saviem darbiniekiem. Kā tiek aprēķinātas minimālās sociālās iemaksas? Kuram ir pienākums tās samaksāt? Un kas ir atbrīvots no minimālo iemaksu veikšanas?
Sociālais 07:00, 31. Jan. 2022
Arī šogad tie saimnieciskās darbības veicēji (t.sk. mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji) un autoratlīdzību saņēmēji, kuri nav darba ņēmēji un prognozē, ka viņu saimnieciskās darbības ienākumi nesasniegs 500 eiro mēnesī vai 1500 eiro ceturksnī, var izvēlēties neveikt minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Lai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra neaprēķinātu šīs iemaksas, cilvēkam savlaicīgi jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā apliecinājums par nākamā ceturkšņa plānotajiem ienākumiem.
VID informācija 13:00, 10. Jan. 2022
Autoriem noteiktā pārejas perioda, lai reģistrētos kā pašnodarbinātais, termiņš pārcelts uz 2022. gada 31. decembri. Kas notiek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) tiem autoriem, kuriem līgumi noslēgti līdz 2020. gada 31. decembrim (spēkā ir vecie līgumi)? Vai arī turpinās pārejas periods? Tātad, izmaksājot autoratlīdzību, tās izmaksātājs piemēro izdevumu normas un IIN 20% apmērā?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 7. Jan. 2022
2022. gada būtiskākās izmaiņas ir skārušas grāmatvedības jomu, jo ir stājies spēkā ilgi gaidītais Grāmatvedības likums. Lai izpētītu jauno likumu un pierastu pie tā, būs nepieciešams laiks un pacietība. Tāpēc iepriecina, ka nodokļu jomā liela revolūcija nav veikta. Tomēr vairākas vērā ņemamas izmaiņas ir – aplūkosim tās!
Citi 07:00, 30. Dec. 2021
Publicējam pārskatu par nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 2022. gada 1. janvārī. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Citi 07:00, 3. Jan. 2022
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Izmaiņas 2022. gada valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās", lai informētu par izmaiņām normatīvajos aktos.
VID informācija 16:00, 28. Dec. 2021
Būtiskākās izmaiņas sociālajā jomā 2022. gadā, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 15:00, 13. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:30, 3. Jan. 2022
Valsts ieņēmumu dienests ir atjaunojis metodisko materiālu “Valsts atbalsta uzrādīšana grāmatvedībā saistībā ar Covid-19 par atbalsta periodu no 2021. gada 1. oktobra līdz 2022. gada 31. janvārim” sakarā ar atbalsta pasākumiem nodokļu jomā, kas paredzēti Covid-19 izraisīto grūtību pārvarēšanai.
VID informācija 15:00, 30. Dec. 2021
Vai tiks saglabāta iespēja iesniegt Valsts ieņēmumu dienestam prognozētos ienākumus zem 1500 eiro ceturksnī un maksāt tikai 10% sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai, ja būs mazi ienākumi?
Nodokļi 07:00, 11. Nov. 2021
Lai palīdzētu uzņēmējiem un saimnieciskās darbības veicējiem Covid-19 straujās izplatības dēļ valstī noteikto ierobežojumu laikā, valdība ir apstiprinājusi atbalsta programmu, kas paredz darbinieku darba algas, pašnodarbināto ienākumu un patentmaksātāju atlīdzības kompensēšanu, ko izmaksās Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 16:30, 15. Nov. 2021
Ņemot vērā valstī joprojām noteiktos ierobežojumus, vairāku nozaru komersantiem darbība joprojām ir liegta arī pēc šā gada 15. novembra, tāpēc Ekonomikas ministrija rosināja pilnībā ierobežoto nozaru komersantiem pagarināt atbalsta sniegšanas periodu līdz 2022. gada 31. janvārim. Ministru kabinets šā gada 30. novembrī lēma pagarināt atbalsta saņemšanas periodu pilnībā ierobežoto nozaru komersantiem.
Svarīgi 15:00, 30. Nov. 2021
Vai fiziskai persona, kas sniedz lietvedības un juridiskos pakalpojumus, ir jāveic ar aizdomīgiem darījumiem saistītās darbības, ja tā nesniegs klientiem Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā noteiktos pakalpojumus? Izskatām uzziņu!
Citi 07:00, 10. Nov. 2021
Lai sniegtu iespēju saņemt dīkstāves atbalstu par periodu, kurā darba devēja darbinieki, pašnodarbinātās personas, kā arī patentmaksātājs netiek nodarbināti un atrodas dīkstāvē, sakarā ar to, ka valstī 2021. gada 11. oktobrī atkārtoti izsludināta ārkārtējā situācija un ir noteikti ierobežojumi, sagatavoti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr. 709 "Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos".
Likumdošana 15:00, 20. Okt. 2021
Ar Covid-19 saslimušām vai mājas karantīnā esošām personām, kurām ir sadarbspējīgs vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, slimības pabalstu piešķirs jau no pirmās darbnespējas dienas, paredz šā gada 4. novembrī pieņemtie grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:00, 4. Nov. 2021
Krīzē cietušajiem komersantiem būs pieejama apgrozāmo līdzekļu granta programma un algu subsīdiju programma daļēji nodarbinātajiem darbiniekiem, to paredz šā gada 26. oktobrī Ministru kabineta (MK) apstiprinātās Covid-19 krīzes atbalsta programmas uzņēmumiem, kuras izstrādājusi ir Ekonomikas ministrija, informē MK.
Likumdošana 10:00, 27. Okt. 2021
Beidzamajā laikā daudz šķēpu tiek lauzts par to, ka no šā gada 1. jūlija stājās spēkā grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas noteic minimālo valsts sociālās apdrošināšanas objektu. Sabiedrībā tiek postulēts uzskats, ka tā ir kārtējā nodokļu palielināšana un gan uzņēmējiem, gan pašnodarbinātām personām, gan darbiniekiem tiek radīti zaudējumi. Tāpēc šoreiz vēlos paanalizēt nodokļu funkcijas un definīciju un mēģināt saprast, vai valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas ir nodoklis vai arī tām piemīt pavisam cita funkcija un jēga.
Citi 07:00, 3. Nov. 2021
No 1. jūlija ir stājušās spēkā izmaiņas likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kas noteic, ka par katru sociāli apdrošināmo personu jāveic valsts sociālās apdrošināšanas minimālās obligātās iemaksas (minimālās iemaksas) vismaz no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas. Minimālo iemaksu objekts ir trīs minimālās algas – 1500 eiro ceturksnī jeb 500 eiro mēnesī. Aktuālus jautājumus par minimālo iemaksu aprēķināšanu skaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.
Svarīgi 09:07, 13. Aug. 2021
Grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA) paredz, ka no 2022. gada 1. janvāra pašnodarbinātajiem saglabāsies tāda pati sociālās apdrošināšanas kārtība, kāda likumā par VSA ir noteikta no 2021. gada 1. jūlija līdz 31. decembrim.
Likumdošana 08:25, 8. Sep. 2021
Grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA) paredz, ka no nākamā gada izmaksas autoriem, kas nav reģistrējuši saimniecisko darbību, tiks pielīdzinātas izmaksām no uzņēmuma līguma. Grozījumi likumā par VSA vēl jāapstiprina Saeimai.
Likumdošana 12:21, 8. Sep. 2021
Vai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) īpašniekam aprēķinās minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, ja viņš savā mikrouzņēmumā saņems mazāk par 500 eiro vai kādu mēnesi algu nesaņems vispār, saņemot algu citā SIA?
Sociālais 07:00, 13. Aug. 2021
Jautājums par pašnodarbinātas personas personīgo transportlīdzekli, kas nav vieglais automobilis. Transportlīdzekļa tehniskajā pasē veids (Y) ir reģistrēts nevis kā vieglais pasažieru automobilis, bet kravas furgons, un kā kategorija (J) ir norādīta “N1”. Ja regulējums par vieglā transportlīdzekļa uzskaiti pašnodarbinātā grāmatvedībā tiešā veidā neattiecas uz kravas furgonu, vai to var izmantot pēc analoģijas kā vieglajam transportlīdzeklim, vai arī ir spēkā citi nosacījumi?
Grāmatvedība 09:00, 22. Jūl. 2021
2021. gada 1. janvārī stājas spēkā grozījumi vairākos nodokļu likumos. Tika dots sava veida pārejas periods līdz šā gada 30. jūnijam, bet ar 2021. gada 1. jūliju mūs gaida diezgan ievērojamas pārmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļu un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu aprēķināšanā. Apskatīsim galvenās izmaiņas un to ietekmi uz nodokļu maksātājiem.
Citi 07:00, 28. Jūn. 2021
Pagājušā gada nogalē Saeima pieņēma vairākas izmaiņas dažādos nodokļu tiesību aktos, daļa no kurām stājas spēkā 2021. gada 1. jūlijā. Tās skars darba devējus, mikrouzņēmuma nodokļa maksātājus (gan uzņēmumu īpašniekus, gan darbiniekus), saimnieciskās darbības veicējus, autoratlīdzības saņēmējus un izmaksātājus, un akcīzes nodokļa maksātājus.
Svarīgi 11:49, 21. Jūn. 2021
Vai pašnodarbinātai personai ir pienākums reģistrēties pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju reģistrā, ja tiek sniegts grafiskā dizaina pakalpojums gan Latvijā, gan Vācijā reģistrētiem uzņēmumiem? Kāda PVN atsauce jāliek, izrakstot rēķinu Vācijā reģistrētam uzņēmumam?
Nodokļi 07:00, 11. Mai. 2021
Esmu zemnieku saimniecības (ZS) īpašnieks. Vēlos pieņemt sevi darbā savā ZS ar algu 500 eiro mēnesī. No algas tiks maksāti algas nodokļi – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) un iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Vai man vajadzēs maksāt ikmēneša pašnodarbinātā VSAOI 31,07% apmērā, kad ieņēmumi pārsniegs izdevumus par 500 eiro? Vai vajadzēs maksāt VSAOI pensiju apdrošināšanai 5% (no jūlija – 10%) apmērā?
Nodokļi 07:00, 18. Mai. 2021
Zemnieku saimniecība (ZS) kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā un ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāja. ZS īpašnieks par sevi ir maksājis pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI). Vai īpašniekam gada ienākumu deklarācijā ir jāaizpilda D31 "Ienākumi no saimnieciskās darbības, ja nodokļa maksātājs kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā" pielikums, ja ZS sniegs gada pārskatu, kur ir visi ieņēmumi un izdevumi, tai skaitā arī par īpašnieku kā pašnodarbināto veiktās VSAOI?
Nodokļi 07:00, 31. Mai. 2021
Ar 1. jūliju mainās iedzīvotāju ienākuma nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu piemērošanas kārtība autoratlīdzībām. Autoram jāsaprot, kurš ir viņa gadījumā izdevīgākais nodokļu režīms, savukārt autoratlīdzību izmaksātājiem – kādos gadījumos kādi nodokļi jāpiemēro, izmaksājot autoratlīdzību. Izskatīsim un salīdzināsim dažādus variantus!
Saimnieciskā darbība 07:00, 2. Jūn. 2021
Pašnodarbinātais iemaksā 5% pensiju fondā (no šī gada 1. jūlija – 10%). Vai šīs iemaksas procentuāli tiek sadalītas līdzīgi kā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Nodokļi 07:00, 20. Apr. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”. Šī kārtība piemērojama no 2021. gada 1. jūlija. Šajā daļā tiek skaidrots, kas ir pašnodarbinātais, kā veikt reģistrāciju un kāda sociālo iemaksu likme piemērojama.
VID informācija 15:23, 30. Apr. 2021
Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis metodisko materiālu “Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”. Šī kārtība piemērojama no 2021. gada 1. jūlija. Šajā daļā tiek skaidrots par pašnodarbināto ziņojumu aizpildīšanas un iesniegšanas kārtību VID.
VID informācija 15:56, 30. Apr. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu “Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”. Šī kārtība piemērojama no 2021. gada 1. jūlija. Šajā daļā tiek skaidrots, kā veidojas pašnodarbinātās personas obligāto iemaksu objekts.
VID informācija 15:32, 30. Apr. 2021
Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā izdarītie grozījumi ievieš dažas korekcijas iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijas aizpildīšanā par 2020. un 2021. gadu, kā arī gada ienākumu deklarācijā aprēķinātā nodokļa samaksas termiņos.
Gada deklarācija 07:34, 5. Apr. 2021
Beidzot ir pieņemti likuma “Par grāmatvedību” grozījumi, ar kuriem noteikta obligāta grāmatvedības pakalpojumu sniedzēju licencēšana. Ko tas mainīs esošo grāmatvedības biroju darbībā un ar kādām sekām jārēķinās, – apskatīsim šajā rakstā.
Saimnieciskā darbība 07:00, 30. Mar. 2021
Vai dīkstāves pabalsts ir jāatspoguļo saimnieciskas darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā? Kurā kolonnā to norādīt? Kā vēlāk šīs summas atspoguļot gada ienākumu deklarācijā?
Grāmatvedība 07:00, 4. Mar. 2021
Ar 2021. gada 1. jūliju izmaiņas autoratlīdzības regulējumā mainās gan saistībā ar iedzīvotāju ienākuma nodokļa, gan valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu piemērošanu. Iepriekšējā žurnāla “iFinanses” numurā skaidrojām, ar kādām izmaiņām jārēķinās autoriem, kas nereģistrēs savu saimniecisko darbību. Šoreiz izskatīsim nodokļus autoriem, kas reģistrēs savu saimniecisko darbību.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 22. Feb. 2021
Lūdzu izskaidrot, kādas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas būs jāveic mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājam, sabiedrībai ar ierobežotu atbildību, līdz atļautā perioda beigām, proti, 2021. gadā! Vai bez paredzētajiem 25% no MUN maksātāja apgrozījuma, no kuriem 80% tiks novirzīti sociālajām iemaksām, vēl būs jārēķina kaut kas atbilstoši minimālajai algai?
Sociālais 07:00, 16. Feb. 2021
Vai no 2021. gada 1. jūlija 10% no ienākumiem (peļņas) maksā visi pašnodarbinātie, vai tikai tie, kuru ienākums ir mazāks par minimālo valstī noteikto darba algu, proti, 500 eiro?
Nodokļi 07:00, 20. Jan. 2021
Valsts ieņēmumu dienests sadarbībā ar Labklājības ministriju un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru ir sagatavojis metodisko materiālu “Minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas”, kuras tiks ieviestas ar 2021. gada 1. jūliju.
VID informācija 13:17, 15. Jan. 2021
Laikā, kad Covid-19 radīto ierobežojumu dēļ arī jaunāko klašu skolēniem mācības notiek attālināti, vecākiem ir iespēja pieteikties slimības palīdzības pabalstam bērna pieskatīšanai. Vecākiem ir tiesības saņemt šo pabalstu par bērna vecumā līdz 10 gadiem (ieskaitot) pieskatīšanu. Tā kā mācības attālināti notiks visā valstī, tad, pieprasot pabalstu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, nav nepieciešama izglītības iestādes izziņa par attālinātu mācību procesu, informē Labklājības ministrija.
Svarīgi 09:04, 21. Jan. 2021
Pagājušā gada nogalē tika pieņemti grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" un likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", kas rada fundamentālas izmaiņas autoratlīdzības saņēmējiem. Izmaiņas stāsies spēkā 1. jūlijā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 1. Feb. 2021
Vai līdz 2021. gada 30. jūnijam ienākumiem līdz 500 eiro jāmaksā obligātās iemaksas 31,07% apmērā no minimālās algas?
Nodokļi 07:00, 25. Jan. 2021
Kā saprast likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” grozījumos šos abus punktus par pašnodarbinātajai personai veicamajām valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām?
Nodokļi 07:00, 7. Jan. 2021
Pieņemti grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas stāsies spēkā 2021. gada 1. janvārī, bet atsevišķām normām noteikts atšķirīgs spēkā stāšanās laiks, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 09:22, 17. Dec. 2020
Slimības palīdzības pabalstu par bērna vecumā līdz 10 gadiem pieskatīšanu vecāki var pieprasīt arī par Covid-19 infekcijas radītās situācijas dēļ pagarinātā brīvlaika periodu. Šajā gadījumā, pieprasot pabalstu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai, nav nepieciešama izglītības iestādes izziņa, ka bērns nedrīkst apmeklēt skolu.
Svarīgi 10:48, 8. Jan. 2021
No 2021. gada 1. janvāra spēkā stājas Ministru kabineta noteikumi Nr.786 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu likmes sadalījumu pa valsts sociālās apdrošināšanas veidiem”, nosakot jaunas sociālo iemaksu likmes.
VID informācija 15:09, 29. Dec. 2020
Publicējam pārskatu par nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 2021. gada 1. janvārī. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Citi 07:00, 4. Jan. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:52, 7. Jan. 2021
Darba ņēmējs ir nodarbināts pie sešiem darba devējiem, no katra saņemot atalgojumu 75,60 eiro apmērā, kas kopā ir 453,60 eiro mēnesī. Darbinieks strādā līdz 28 stundām mēnesī, bet alga par vienu stundu ir 2,70 eiro. Kā šādā gadījumā būs jāveic minimālās sociālās iemaksas? Kuram no darba devējiem tas būs jādara?
Sociālais 07:00, 28. Dec. 2020
Saeima šā gada 10. decembrī otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja grozījumus likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kas paredz vecāku pabalstu turpināt izmaksāt, ja bērna vecāks ārkārtējās situācijas dēļ nevar atgriezties darbā, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:15, 10. Dec. 2020
No 2021. gada 1. jūlija tiek ieviestas minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, to paredz grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas stājas spēkā 2021. gada 1. janvārī.
Likumdošana 17:03, 28. Dec. 2020
Lai palīdzētu tautsaimniecībā aktīvajiem iedzīvotājiem Covid-19 dēļ noteikto ierobežojumu laikā, Ministru kabinets (MK) ir pieņēmis noteikumus Nr. 709 “Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos” un MK noteikumus Nr. 675 “Noteikumi par atbalsta sniegšanu nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 krīzes apstākļos”, paredzot atbalsta pasākumus darbinieku atlīdzību, kā arī pašnodarbināto un patentmaksātāju ienākumu kompensēšanai, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 08:41, 1. Dec. 2020
Lai palīdzētu plašākam tautsaimniecībā aktīvo iedzīvotāju lokam, Ministru kabinets ir paplašinājis dīkstāves atbalsta saņemšanas nosacījumus – samazināts atbalsta saņemšanai nepieciešamais ieņēmumu krituma slieksnis, savukārt patentmaksātājiem palielināts atbalsta apmērs.
VID informācija 10:41, 3. Dec. 2020
Saeima trešdien, 2. decembrī, galīgajā lasījumā pieņēma nākamā gada valsts budžeta likumu.
Likumdošana 09:25, 3. Dec. 2020
Saeima trešdien, 2. decembrī, galīgajā lasījumā pieņēma nākamā gada valsts budžeta likumu.
Likumdošana 09:25, 3. Dec. 2020
Šā gada 27. novembrī Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas paredz par vienu procentpunktu samazināt sociālās iemaksas un noteikt minimālās sociālās iemaksas vispārējā nodokļu režīmā un alternatīvajos nodokļu režīmos nodarbinātajiem, kuru atalgojums nesasniedz valstī noteikto minimālo algu. Likuma grozījumi saistīti ar nākamā gada valsts budžetu, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 16:30, 30. Nov. 2020
Lai vienkāršotu un paātrinātu atbalsta sniegšanu Covid-19 ierobežojošo pasākumu ietekmētiem uzņēmumiem, Ministru kabineta sēdē apstiprināti jauni nosacījumi atbalstam algu subsīdijai daļēji nodarbinātiem darbiniekiem un dīkstāves atbalsta sniegšanai uzņēmējiem un to darbiniekiem, kā arī pašnodarbinātajiem un patentmaksātājiem.
Likumdošana 16:27, 26. Nov. 2020
Ņemot vērā ar Covid-19 izsludināto ārkārtējo situāciju, tiek atjaunots iepriekšējā ārkārtējās situācijas laikā ieviestais atbalsta veids sociāli apdrošinātajām personām, kurām piešķirtā vecāku pabalsta periods (līdz bērna viena gada vai pusotra gada vecumam) beidzas laikā, kad sakarā ar Covid-19 izsludināta ārkārtējā situācija, un ārkārtējās situācijas apstākļu dēļ šie cilvēki nevarēja atgriezties darbā.
Likumdošana 16:28, 2. Dec. 2020
Šā gada 24. novembrī stājušies spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 709 “Noteikumi par atbalstu par dīkstāvi nodokļu maksātājiem to darbības turpināšanai Covid-19 izraisītās krīzes apstākļos”, kas nosaka kritērijus un kārtību dīkstāves atbalsta sniegšanai, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 11:10, 30. Nov. 2020
Plānots, ka no 2021. gada 1. janvāra valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likme būs 34,09%. No šī paša datuma, bet, ievērojot pārejas periodu līdz 2021. gada 30. jūnijam, mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs būs sociāli apdrošināms kā pašnodarbinātais, bet mikrouzņēmuma darbinieki – kā darba ņemēji vispārējā gadījumā, informē Labklājības ministrija.
Likumdošana 18:22, 11. Okt. 2020
Saeima 28.oktobrī pirmajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas paredz par vienu procentpunktu samazināt sociālās iemaksas un noteikt minimālās sociālās iemaksas personām, kuru atalgojums nesasniedz valstī noteikto minimālo algu, tostarp pašnodarbinātajiem. Likumprojekts iekļauts nākamā gada valsts budžeta likumprojektu paketē, informē Saeimas Preses dienests.
Likumdošana 14:00, 29. Okt. 2020
2021. gada valsts budžetu pavadošo likumprojektu paketē ir iekļauti vairāki likumprojekti, kas paredz izmaiņas pašnodarbinātām personām. Tās paredz grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā un grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”.
Likumdošana 16:43, 16. Okt. 2020
Bieži vien uzņēmumu praksē rodas situācija, kad jāveic kāds projekts un jāpiesaista noteikti speciālisti. Uzņēmējs saskaras ar dilemmu, kādu līgumu slēgt – uzņēmuma vai darba līgumu. Mēģināsim noskaidrot, kādos gadījumos jāslēdz darba, nevis uzņēmuma līgums, un kādi nodokļu riski veidojas, ja darījumu attiecības nav korekti noformētas!
Tiesības 07:00, 2. Okt. 2020
Apskatīsim būtiskāko, kas par pamatlīdzekļu uzskaiti jāzina pašnodarbinātajiem, kuri grāmatvedību kārto vienkāršā ieraksta sistēmā. Sāksim ar vispārīgām prasībām, kas izriet no normatīvajiem aktiem.
Grāmatvedība 08:29, 16. Sep. 2020
Pašnodarbinātā persona ir reģistrējusies kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja. Tās darbības veids ir pakalpojumu sniegšana. Ja pašnodarbināta persona nevar izmaksāt sev dividendes, kādi vēl varētu būt varianti, kā izņemt uzkrājušos peļņu? Kādi nodokļi ir jāsamaksā?
Tiesības 07:00, 7. Jan. 2019
Saimnieciskās darbības veicējs nodarbojas ar būvniecību. Viņš iegādājas zemi un uz tās būvē mājas, izmantojot dažādu uzņēmumu, kas veic projektu izstrādi un būvniecību, pakalpojumus. Māju celtniecība, protams, netiks pabeigta vienā gadā. Vai šos izdevumus, kārtojot grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā, var uzskaitīt kontā "Nepabeigtu celtniecības objektu izmaksas" un iekļaut saimnieciskās darbības izdevumos tajos gados, kad gatavie objekti tiks pārdoti? Ja visi saimnieciskās darbības izdevumi uzskaitīti kalendārajā gadā, kad izdevumi veikti un ieņēmumu vēl nav, jo objekti nav pabeigti, piemērojot ierobežojumu 80% no saņemtajiem ieņēmumiem, izdevumu kalendāra gadā nebūs.
Grāmatvedība 07:00, 4. Jūn. 2020
Ar akciju sabiedrības valdes locekļiem ir noslēgti pilnvarojuma līgumi, saskaņā ar akcionāru lēmumu valdes locekļiem noteikta mēneša atlīdzība. Kā aprēķināma atlīdzība, ja valdes loceklis ir prombūtnē, piemēram, iestājusies darbnespēja, – proporcionāli kalendāro dienu skaitam vai kalendāra darba dienu skaitam? Pilnvarojuma līgumā noteikts, ka atlīdzība saglabājas tikai atvaļinājuma laikā.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 7. Mai. 2020
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2020. gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:00, 6. Mai. 2020
Visā pasaulē Covid-19 izraisītā pandēmija ieviesusi savus noteikumus cilvēku un biznesu ikdienā. Šobrīd uzņēmējus var iedalīt trīs kategorijā – tie, kas ātri pārstrukturēja vai pārveidoja biznesa formu, tie, kas gaida, un tie, kuriem diemžēl nāksies apturēt uzsākto. Tomēr, neskatoties uz problēmām, valsts ekonomikai jāturpinās, un uzņēmējdarbība ir galvenais tās dzinējs.
Citi 11:39, 20. Apr. 2020
Ārkārtējās situācijas ietekmē tapis priekšlikums, ka personas, kurām piešķirtā bezdarbnieka pabalsta periods beidzas laika periodā no 2020. gada 12. marta līdz 31. augustam un kuras nebūs atradušas darbu, varēs pretendēt uz valsts palīdzību kopumā 12 mēnešu garumā.
Likumdošana 14:00, 17. Apr. 2020
Saeima 3. aprīlī ārkārtas sēdē galīgajā lasījumā kā steidzamu pieņēma grozījumu likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", kas paredz vecāku pabalsta piešķiršanas nosacījumus saistībā ar Covid-19 izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā.
Likumdošana 14:16, 3. Apr. 2020
Pašnodarbinātā persona, kas veic lauksaimniecisko darbību un citus saimnieciskās darbības veidus, 2019. gada martā iegādājās automašīnu par 12 000 eiro (2000 eiro – paša ieguldījums, 10 000 eiro – bankas kredīts uz 7 gadiem). Persona veic ikmēneša kredīta maksājumus un procentus par kredītu. Automašīna tiek izmantota arī personīgām vajadzībām (50%). Kā šo darījumu atspoguļot grāmatvedībā un kā veikt tālāko uzskaiti?
Grāmatvedība 19:22, 26. Mar. 2020
Normatīvie akti precīzi neparedz tiešu un nepārprotamu regulējumu tam, vai pašnodarbinātā persona valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par iepriekšējo ceturksni drīkst iekļaut izdevumos, tādējādi mainot obligāto iemaksu objekta lielumu. Valsts ieņēmumu dienests 2019. gada augustā sniedzis uzziņu par šo jautājumu, kurā sniegtais skaidrojums ir būtisks daudzām pašnodarbinātajām personām.
Grāmatvedība 07:00, 9. Apr. 2020
Kā pašnodarbināta persona, kas ir reģistrējusies kā mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja, drīkst tērēt naudu? Piemēram, nauda par pakalpojumu 1200 EUR apmērā tiek ieskaitīta bankas kontā, algā sev tiek izmaksāti 720 EUR, 180 EUR – jāsamaksā MUN, pāri paliek 300 EUR. Vai par šo naudu ir jāatskaitās ar attaisnojuma dokumentiem?
Nodokļi 06:58, 21. Sep. 2018
Pašnodarbināta persona sniedz būvprojektēšanas pakalpojumus sabiedrībai, kas tai ir apmaksājusi profesionālās pilnveides kursus, kas nepieciešami attiecīgā būvprojekta realizācijai. Kursu apmaksa paredzēta savstarpēji noslēgtajā līgumā. Vai sabiedrība šos izdevumus var klasificēt kā saimnieciskās darbības izdevumus un vai par šiem izdevumiem ir tiesības atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli?
Izdevumi 07:00, 29. Mai. 2019
Ņemot vērā pārmaiņas un tendences darba tirgū, Darba aizsardzības likumā sagatavoti grozījumi, kas stāsies spēkā šī gada 1. jūlijā.
Darba drošība 07:00, 28. Feb. 2020
Gadu mijas likumdošanas izmaiņas skārušas arī sociālo jomu. 2020. gada 1. janvārī stājas spēkā vairāki grozījumi likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”. Vairāki no tiem piemērojami jau no 1. janvāra.
Sociālais 07:00, 12. Feb. 2020
Pašnodarbinātai personai, iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājai, ir zemnieku saimniecība. Tā iegādājās jaunu sējmašīnu, taču nespēja izpildīt norēķinu saistības ar sējmašīnas piegādātāju, tāpēc tika pieņemts lēmums izmantot līzinga kompānijas piedāvātās iespējas un minēto sējmašīnu – kā līzinga priekšmetu. Līzinga kompānija kā darījumu apliecinošu dokumentu izrakstīja PVN rēķinu un no uzņēmuma pieprasīja arī PVN rēķinu (atgriezeniskais darījums). Vai šis darījums, sagatavojot gada ienākumu deklarāciju, jānorāda D3.1 pielikumā un jāapliek ar IIN?
Gada deklarācija 10:00, 30. Dec. 2019
Publicējam pārskatu par nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 01.01.2020. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Citi 07:00, 30. Dec. 2019
Profesionālais skepticisms jeb skepse bieži vien tiek saistīta tikai ar krāpšanas gadījumu izmeklēšanu, bet tas nav viss. Profesionālais skepticisms ir svarīgs elements ikvienā finanšu pārskata revīzijā, tāpat arī ikdienā, strādājot ar finanšu informāciju.
Gada pārskats 07:00, 27. Dec. 2019
Valsts ieņēmumu dienests (VID) publicējis informatīvo materiālu par nodokļiem nodarbinātības un pakalpojumu līgumiskajās attiecībās. Materiāls fiziskām un juridiskām personām, kas ir noslēgušas darba vai uzņēmuma līgumu, paskaidro, kura līgumslēdzēja puse ir atbildīga par nodokļu samaksu un pārskatu iesniegšanu VID. Publicējam 2.daļu – par uzņēmuma līgumu ar fizisku personu!
VID informācija 11:30, 22. Nov. 2019
Vai autoratlīdzības līgums ietekmē darba stāžu? Kā zināms, šobrīd no autoratlīdzībām tiek maksātas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) 5% apmērā, bet iepriekš VSAOI no autoratlīdzībām netika maksātas vispār. Vai sociālās iemaksas ietekmē darba stāžu? Vai to ietekmē tikai nostrādātais laiks? Kas ir darba stāžs, kaš dod tiesības uz pensiju? Ko darīt, ja nav saglabājušies apliecinoši dokumenti par darba stāžu pagātnē?
Tiesības 07:00, 1. Nov. 2019
Kā var nodarbināt citas valsts pilsoni, kādi nodokļi un kam būtu jāmaksā, kādas atskaites jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam? Atbildi meklēsim, izskatot lasītāja jautājumu!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 16. Sep. 2019
Analizējot Valsts ieņēmumu dienesta publicēto uzziņu skaitu un tematiku, redzams, ka valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) ir viena no retāk aplūkotajām tēmām. Vai tas nozīmē, ka arī ikdienā par to domājam salīdzinoši maz? Grūti spriest, jo nav pieejama informācija par kopējo izsniegto uzziņu skaitu. Lai nu kā – viena no šādām uzziņām publicēta par VSAOI aprēķināšanas kārtību pašnodarbinātajiem. Kas tajā teikts?
Nodokļi 07:00, 21. Jūn. 2019
Pēdējā laikā sabiedrībā vērojama jauna tendence – pieaug interese par sociālajām iemaksām. Un nav nekāds brīnums! Liela daļa darba ņēmēju ir uz savas ādas izbaudījuši, ko nozīmē mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss brīdi, kad ir vēlēšanās saņemt slimības vai maternitātes pabalstu. Vai vēl vairāk – kādas ir sekas, ja nodokļus darba devējs nav maksājis vispār. Tāpēc šoreiz mēģināsim noskaidrot, kur tad paliek mūsu veiktās sociālās iemaksas, uz kādiem pabalstiem varam pretendēt, un visbeidzot – cik lielu pensiju nopelnīsim, godīgi samaksājot nodokļus?
Sociālais 07:00, 29. Mai. 2019
Esmu pašnodarbināta persona, kuras saimnieciskā darbība ir saistīta ar rokdarbiem. Izejmateriālus iegādājos gan Latvijā, gan ārvalstīs, savukārt pircēji, galvenokārt, ir ārvalstnieki, kuri naudu pārskaita uz manu bankas kontu. 2018.gada kopējais neto apgrozījums ir 778 eiro, tādēļ neesmu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja. Tā kā šis ir mans hobijs, kas nekad nesasniegs tādu apgrozījumu, lai rastos pienākums reģistrēties par PVN maksātāju, vai izejmateriālu iegāde ārvalstīs un tas, ka 90% no klientiem ir ārvalstnieki, neuzliek man pienākumu reģistrēties par PVN maksātāju Latvijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 11:33, 6. Jūn. 2019
Zemnieku saimniecība (ZS) kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā un ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāja. ZS īpašnieks ir pašnodarbināta persona un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) veic no sava personīgā konta. Vai šādi veiktās VSAOI (arī 5% apmērā) ir attiecināmas uz ZS saimnieciskās darbības izdevumiem? Ja ir, tad kā to iegrāmatot?
Grāmatvedība 08:53, 2. Mai. 2019
Vai pašnodarbinātais, kas maksā mikrouzņēmuma nodokli (MUN), drīkst sev aizdot naudu? Vai, likvidējot pašnodarbinātā statusu, pāri palikusī nauda tiek aplikta ar nodokļiem?
Grāmatvedība 07:00, 27. Mar. 2019
Personām, kuras veic saimniecisko darbību, ir noteikts obligāts pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju, un par katru taksācijas gadu tas ir izdarāms laika posmā no 1.marta līdz 1.jūnijam. Šajā gadā, sagatavojot deklarāciju, ir jāievēro vairāki jaunumi – aplūkosim tos!
Gada deklarācija 07:00, 13. Mar. 2019
Personām, kuras veic saimniecisko darbību, ir noteikts obligāts pienākums iesniegt gada ienākumu deklarāciju, un par katru taksācijas gadu tas ir izdarāms laika posmā no 1.marta līdz 1.jūnijam. Iepriekšējā publikācijā detalizēti aplūkojām gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanu saimnieciskās darbības veicējiem, kas grāmatvedību kārto vienkāršā ieraksta sistēmā, šoreiz – ieteikumi, kas jāņem vērā divkāršā ieraksta veicējiem.
Gada deklarācija 07:00, 27. Mar. 2019
Pērnā gada izskaņā tika apstiprināti grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kuri novembra beigās jau stājušies spēkā un nedaudz maina ierasto kārtību sociālās apdrošināšanas jomā. Esam apkopojuši būtiskāko informāciju par pārmaiņām, kuras nu jau ir kļuvušas par realitāti.
Sociālais 07:00, 7. Jan. 2019
Publicējam pārskatu par nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 01.01.2019. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Citi 07:00, 2. Jan. 2019
Valsts ieņēmumu dienests 2018.gada jūnijā ir sniedzis uzziņu zemnieku saimniecībai par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanu. Uzziņā ir skartas arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa un uzņēmumu ienākuma nodokļa normas.
Darba tiesības 10:09, 31. Dec. 2018
Nereti darījumos ar nerezidentiem rodas neskaidrības, kā piemērot valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas – vai par nerezidentu-autoru ir jāveic sociālās iemaksas pensiju apdrošināšanai? Vai pašam nerezidentam ir jāveic sociālās iemaksas kā pašnodarbinātai personai? Un kurā valstī šīs iemaksas veicamas?
Sociālais 07:00, 21. Nov. 2018
Vai pašnodarbinātais, kura saimnieciskajā darbībā ir nepieciešamas juridiskās zināšanas, lai sniegtu kvalitatīvus pakalpojumus saviem klientiem, mācību maksu par juridisko izglītību var attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem? Valsts ieņēmumu dienests (VID) uz mūsu jautājumu atbildēja, ka tādus izdevumus nedrīkst iekļaut saimnieciskajos izdevumos, bet pamatojuma tam nebija. Vienīgais, ko VID norādīja, ka šos izdevumus var iekļaut gada ienākumu deklarācijā pie attaisnotajiem izdevumiem par izglītību.
Grāmatvedība 10:14, 26. Nov. 2018
Saimnieciskās darbības veicējs, kas nav pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, izmanto savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai privāto telefonu, telefona un interneta pieslēgumu, kā arī izmanto vienu sava dzīvokļa istabu kā darba kabinetu. Kādā apmērā šos izdevumus var iekļaut saimnieciskās darbības izdevumos, un kādi attaisnojuma dokumenti jāsagatavo papildus saņemtajiem rēķiniem?
Grāmatvedība 07:00, 15. Nov. 2018
2019.gada 1.janvārī spēkā stāsies grozījumi likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, nosakot, ka 2019.gadā valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu un brīvprātīgo iemaksu objekta maksimālais apmērs noteikts 62 800 eiro apmērā pašreizējo 55 000 eiro vietā.
Likumdošana 15:04, 19. Nov. 2018
Saimnieciskās darbības veicēja viens no darbības veidiem ir hokeja tiesneša pakalpojumu sniegšana. Vai pie saimnieciskās darbības izdevumiem un kādā apmērā var attiecināt sporta zāles un baseina apmeklējumus? Tiesnesim ir jābūt labā fiziskā formā, ik pa laikam jākārto normatīvi, arī starp sezonām nepieciešams uzturēt sevi formā.
Grāmatvedība 07:00, 22. Nov. 2018
25.oktobrī Saeima trešajā lasījumā apstiprināja grozījumus likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, ar kuriem paredzēts no 2019.gada 1.janvāra valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu objekta maksimālo apmēru noteikt 62 800 eiro apmērā pašreizējo 55 000 eiro vietā.
Likumdošana 17:48, 30. Okt. 2018
SIA vēlas nosūtīt komandējumā pašnodarbināto personu, ar kuru ir noslēgts pakalpojuma sniegšanas līgums par konkrētu darbu veikšanu. Komandējuma mērķis ir apmācības, kā rezultātā varētu tikt paaugstināta šīs pašnodarbinātās personas pakalpojuma sniegšanas kvalitāte. Vai uzņēmums var sūtīt šādu personu komandējumā? Un vai ir kādas nodokļu sekas?
Saimnieciskā darbība 07:00, 10. Okt. 2018
Persona var gūt ienākumus dažādos veidos, līdz ar to arī piemērojamie nodokļu maksāšanas režīmi var būt atšķirīgi – ne vienmēr fiziskā persona pakļauta tikai vienai nodokļu samaksas formai. Viens no variantiem – persona, kas veic patentmaksas maksājumus, izvēlas slēgt autora līgumu.
Tiesības 07:00, 2. Nov. 2018
Līdz ar nodokļu reformu šogad ir stājušās spēkā vairākas izmaiņas arī attiecībā uz autoratlīdzību saņēmējiem. Galvenās izmaiņas saistītas ar to, ka autoratlīdzības saņēmējam jāveic obligātās iemaksas no autoratlīdzības kā pašnodarbinātai personai arī tad, ja viņš ir darba ņēmējs un par viņu obligātās iemaksas pie 1 vai vairākiem darba devējiem tiek veiktas no algota darba ienākumiem, kuru kopsumma mēnesī ir mazāka par 430 EUR.
VID informācija 16:00, 11. Jūl. 2018
Ar nodokļu reformas ietvaros veiktajiem grozījumiem likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” būtiski mainīta pamatlīdzekļu uzskaites un nolietojuma aprēķina kārtība iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem. Aplūkosim izmaiņas, kas skar pamatlīdzekļu sākotnējās vērtības noteikšanu!
Grāmatvedība 06:26, 16. Jūl. 2018
2018.gadā spēkā stājušās izmaiņas likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas būtiski maina pamatlīdzekļu uzskaites un nolietojuma aprēķina kārtību iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājiem. Turpinot iepriekšējā numurā aizsākto tēmu, šajā publikācijā aplūkosim jaunās prasības pamatlīdzekļa nolietojuma aprēķina un uzskaites kārtībā.
Pamatlīdzekļi 07:00, 1. Aug. 2018
No 01.02.2018. pašnodarbinātajām personām ir jāveic arī valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) pensiju apdrošināšanai 5% apmērā. Vai saimnieciskās darbības veicējs drīkst šos maksājumus pilnā apmērā iekļaut saimnieciskās darbības izdevumos?
Grāmatvedība 07:00, 7. Aug. 2018
Nodokļu reformas ietvaros šī gada 1.janvārī stājās spēkā izmaiņas, kas būtiski ietekmē arī pašnodarbinātos un viņu ienākumam piemērojamos nodokļus. Ne mazums jautājumu ir par 5% sociālajām iemaksām pensiju apdrošināšanai, tāpēc šoreiz skaidrosim, kam jāveic šīs iemaksas un kā aprēķināt summu, no kuras tās veicamas.
Nodokļi 07:00, 11. Mai. 2018
Zemnieku saimniecības (ZS) īpašnieks ir pašnodarbinātais - nav darba attiecībās ar savu saimniecību, kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā. Kā tad īsti viņam jāmaksā 5% valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI)? Vienu reizi gadā līdz 15.aprīlim (apgrozījums - izdevumi un tad 5% no peļņas)? Ja peļņa, piemēram, 100 000 EUR, tad 5% no šīs summas? Izklausās briesmīgi! Un secīgi nākamais jautājums - ja ZS ir pārvaldnieks un īpašnieks, ir darba attiecības, ir alga, tiek maksāti attiecīgie nodokļi, vai tad vairs papildus nav jāmaksā VSAOI 5% par īpašnieku?
Nodokļi 06:29, 30. Apr. 2018
Līdz ar nodokļu reformu šogad ir stājušās spēkā vairākas izmaiņas, kas attiecas uz autoratlīdzību saņēmējiem. Galvenās izmaiņas saistītas ar to, ka autoratlīdzības saņēmējam jāveic obligātās iemaksas no autoratlīdzības kā pašnodarbinātai personai arī tad, ja viņš ir darba ņēmējs un par viņu obligātās iemaksas pie viena vai vairākiem darba devējiem tiek veiktas no algota darba ienākumiem, kuru kopsumma mēnesī ir mazāka par 430 EUR. Tas gan neattiecas uz algu, ko saņem mikrouzņēmuma darbinieks vai sezonas laukstrādnieks, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 10:42, 11. Apr. 2018
Zemnieku saimniecības (ZS) īpašnieks ir pašnodarbināta persona, nav darba attiecībās ar savu saimniecību. ZS īpašnieks izlemj noslēgt ar savu saimniecību darba līgumu atbilstoši Darba likumam, kļūstot par darba ņēmēju un maksājot VSAOI no darba samaksas. Zaudējot pašnodarbinātā statusu, ZS īpašnieks iegūst darba ņēmēja statusu. Vai turpmāk īpašnieks drīkstēs no saimniecības izņemt nesadalīto peļņu, kas tika iegūta līdz 31.12.2011., kā pašpatēriņam paredzētos līdzekļus, neapliekot to ar nodokli?
Nodokļi 06:00, 15. Mai. 2018
Kā 2018.gadā pareizi piemērot valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai 5% apmērā pašnodarbinātājam, kurš ir zemnieku saimniecības īpašnieks? Vai jāmaksā katru ceturksni no ikmēneša ienākumiem, vai gada beigās no kopējiem ienākumiem kā lauksaimniekam?
Nodokļi 07:33, 11. Apr. 2018
Pēc finanšu gada noslēgšanas zvērinātu advokātu biroja (ZAB) partneri lemj par ienākuma sadali. Ne vienmēr tiek sadalīts viss iepriekšējā finanšu gadā gūtais ienākums. Pēc tam sadalītais ienākums tiek izmaksāts. Ne vienmēr tiek izmaksāta visa sadalītā summa. Kura summa ZAB jānorāda ikgadējā Paziņojumā par fiziskajām personām izmaksāto ienākumu - vai ienākums, kas aprēķināts ieņēmumu un izdevumu pārskatā, vai ienākums, par kura sadali lēmuši partneri, vai faktiski partneriem izmaksātās summas? Kurā brīdī no šī gūtā ienākuma partnerim jāsamaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Nodokļi 06:24, 16. Apr. 2018
Ja persona saņem darba algu 50 EUR apmērā, bet mēnesī, kad cits uzņēmums ir izmaksājis autoratlīdzību virs 430 EUR, persona arī savā darba vietā saņem 430 EUR, un attiecīgi par šo atalgojumu ir veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI). Vai ar to pietiek, lai nereģistrētos kā pašnodarbinātais? Nav plānots, ka autoratlīdzības turpmāk pārsniegs minimālo algu.
Nodokļi 07:17, 21. Mar. 2018
No šī gada 1.janvāra stājušies spēkā grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (Likums), ieviešot jaunu kārtību autoratlīdzību izmaksātājiem – turpmāk valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) 5% apmērā jāpiemēro arī autoratlīdzībām. Kā šīs izmaiņas ietekmēs darba devēju ziņojumus?
Grāmatvedība 08:00, 19. Mar. 2018
Saskaņā ar likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" 23.2pantu "Obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai pašnodarbinātajiem" 2.daļu pašnodarbinātais no lauksaimnieciskās ražošanas ienākuma valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) pensiju apdrošināšanai aprēķina un veic 1 reizi gadā vismaz 5% apmērā no taksācijas gada brīvi izraudzīto obligāto iemaksu objekta un faktiskā ienākuma starpības. Kā aprēķina šos 5%? Kas ir taksācijas gada brīvi izraudzītā VSAOI objekta un faktiskā ienākuma starpība?
Nodokļi 11:03, 5. Feb. 2018
Fiziskajām personām, kas saņem autoratlīdzību, par 2017.gada 4.ceturksni ir jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) vēl saskaņā ar 2017.gadā spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem, atgādina Valsts ieņēmumu dienests (VID). Autoratlīdzību saņēmējiem, kuru ienākums no autoratlīdzības mēnesī ir vismaz 380 EUR un kas vienlaikus nav darba attiecībās ne ar autoratlīdzības izmaksātāju, ne kādu citu darba devēju, līdz 10.01.2018. jāreģistrējas VID pašnodarbinātā statusā un līdz 15.01.2018. jāveic VSAOI 31,13% apmērā no brīvi izraudzītas saņemtā ienākuma daļas, bet ne mazāk kā no 380 EUR.
VID informācija 14:02, 10. Jan. 2018
Man kā fiziskajai personai (neesmu pašnodarbinātais vai mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs) pieder automašīna. Vēlos šo automašīnu pārdot savam uzņēmumam – SIA, kurā esmu vienīgais dalībnieks un valdes loceklis. Mana SIA ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja. Ja SIA pēc 1 vai 2 gadiem pārdos automašīnu fiziskajai personai, kas nav PVN maksātāja, vai pārdošanas darījums būs apliekams ar PVN?
Pievienotās vērtības nodoklis 14:30, 14. Dec. 2017
Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.827 "Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli" (MK noteikumi Nr.827) veikti grozījumi, paredzot, kāda informācija iesniedzama Valsts ieņēmumu dienestā (VID) saistībā ar veiktajām izmaiņām valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) aprēķināšanas kārtībā.
Likumdošana 11:11, 27. Dec. 2017
01.01.2018. stājas spēkā grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA), paredzot būtiskas izmaiņas darba ņēmēju, darba devēju un pašnodarbināto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) regulējumā.
Likumdošana 09:55, 12. Dec. 2017
Gadu mijā joprojām neizpratnē ir autoratlīdzību saņēmēji. Sākotnēji izskanēja informācija, kas lika saprast, ka katram autoram pašam būs jāmaksā 5% no autoratlīdzības nodokļos, taču šobrīd izskatās, ka ne visiem tas būs obligāts noteikums. Kārtība nav vienkārša, tāpēc mēģināsim visu "salikt pa plauktiņiem".
Sociālais 08:00, 2. Jan. 2018
Publicējam pārskatu par nodokļu likmēm, kas stājas spēkā 01.01.2018. Nodokļu likmes ir apkopotas salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem.
Citi 09:00, 27. Dec. 2017
Nodokļu reforma nākamgad būtiski ietekmēs ne tikai algas nodokļu maksātājus, bet arī saimnieciskās darbības veicējus. Kādi grozījumi ir pieņemti, un ar kādiem jaunumiem jārēķinās jau no nākamā mēneša?
Saimnieciskā darbība 08:00, 11. Dec. 2017
Darbinieks strādā uzņēmumā, kurā saņem 600 EUR bruto mēnešalgu. Papildus pie šī darba devēja darbinieks veic autordarbu (rada literāru darbu), par kuru aprēķināts honorārs 900 EUR apmērā. Kādi nodokļi no 01.01.2018. šajā situācijā jāpiemēro autoratlīdzībai? Kas šos nodokļus ietur un maksā valsts budžetā? Kā mainās nodokļu piemērošana, ja darbinieka mēnešalga ir 1000 EUR, savukārt autoratlīdzība ir 900 EUR (kopā 1900 EUR mēnesī)?
Sociālais 08:00, 15. Dec. 2017
Pašnodarbinātais saņēma Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) komercdarbības dotāciju saimnieciskās darbības uzsākšanai 3000 EUR apmērā. Pēc nedēļas par šiem 3000 EUR iegādāti pamatlīdzekļi (PL). Kā pašnodarbinātajam šī dotācija jāuzrāda savos ienākumos? Kādi nodokļi jāpiemēro dotācijai? Paralēli pašnodarbinātais saņem arī mēneša dotāciju biznesa plāna īstenošanai 380 EUR apmērā. Vai tai jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)?
Grāmatvedība 08:00, 30. Okt. 2017
Fiziskā persona – saimnieciskās darbības veicēja, kas maksā nodokļus vispārējā režīmā, 20.09.2017. saņem pašvaldības finansējumu projekta realizācijai 2000 EUR apmērā. 28.09.2017. tā iegādājās pamatlīdzekli (PL) par 3000 EUR. Kā šajā gadījumā atzīstami ieņēmumi un izdevumi iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķinam? Kā pa mēnešiem atzīstami ieņēmumi un izdevumi pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) aprēķinam? Kā noteikt nolietojumu no 2018.gada, kad likuma par UIN 13.pants vairs nebūs spēkā? Vai tas jāturpina rēķināt lineāri no atlikušās vērtības?
Grāmatvedība 08:00, 14. Nov. 2017
Pašnodarbinātais, kura saimnieciskās darbības veids ir dzīvokļu pirkšana un pārdošana, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā. Pašnodarbinātais šobrīd maksā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) no brīvi izraudzīta ienākuma. No kādas summas būs jāmaksā VSAOI, ja pašnodarbinātais janvārī iegādāsies dzīvoklis par 20 000 EUR, kuru februārī pārdos par 25 000 EUR? Citu izdevumu un ieņēmumu nav. Pašnodarbinātā brīvi izraudzīti ienākumi ir 500 EUR.
Nodokļi 08:00, 9. Okt. 2017
Aplūkosim valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) aprēķināšanas, deklarēšanas un maksāšanas kārtību pašnodarbinātām personām – Valsts ieņēmumu dienestā (VID) reģistrētiem saimnieciskās darbības veicējiem un individuālajiem komersantiem.
Nodokļi 08:00, 6. Okt. 2017
Š.g. 3.oktobrī Ministru kabineta sēdē izskatīti grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" (likums par VSA), nosakot valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanas kārtību no autoratlīdzības saņēmēju un pašnodarbināto ienākumiem.
Likumdošana 13:12, 4. Okt. 2017