Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko decembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Svarīgi 14:20, 30. Dec. 2024
2024.gada 11.decembrī pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kuros paredzēts, ka mainīsies iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes, neapliekamais minimums un būs vēl citas izmaiņas, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 14:57, 12. Dec. 2024
Atcelts Administratīvās apgabaltiesas spriedums un jaunai izskatīšanai nodota lieta, kurā persona pārsūdzēja iedzīvotāju ienākuma nodokļa un nokavējuma naudas aprēķinu, informē Senāts.
Svarīgi 10:27, 19. Nov. 2024
Šobrīd, kad dienas kļūst aizvien īsākas, ir laiks atskatīties uz "iFinanses" oktobra lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 13:17, 8. Nov. 2024
Atbilstoši Komerclikumam valdes locekļi vienmēr ir darbā un viņu atbildība par uzņēmuma darbību ir pastāvīga. Bet kā ir ar valdes locekļa transportlīdzekli? Vai var uzskatīt, ka arī tas vienmēr tiek izmantots darba vajadzībām, līdz ar to visi transportlīdzekļa izdevumi ir saimnieciskās darbības izdevumi un pievienotās vērtības nodoklis ir atskaitāms 100% apmērā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 24. Sep. 2024
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
Par Satversmei neatbilstošu atzīta norma, saskaņā ar kuru noteiktu valstu pilsoņi var saņemt nekustamā īpašuma nodokļa atvieglojumus Jūrmalā. Pašvaldībai var noteikt atvieglojumus, ja tie tiek grupēti pēc objektīviem kritērijiem, informē Satversmes tiesa.
Svarīgi 15:22, 11. Jūl. 2024
Runājot par darbu, lielākoties saprotam darba tiesiskās attiecības, kas nodibinātas uz darba līguma pamata. Iedziļinoties un izpētot veicamā darba apjomu, veidu un darba apstākļus, bieži vien pastāv iespēja noslēgt citu civiltiesisku līgumu, uz kura pamata veikt samaksu par darbu.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 21. Jūn. 2024
21.maijā “ATTA CENTRE”, Rīgā, norisinājās konference “Darbinieku labumi”, kuru organizēja “iFinanses” kopā partneriem. Tajā uzņēmumi varēja iepazīties ar labumiem, ko var piedāvāt darbiniekiem, nemaksājot nodokļus. Bija iespējams arī uzzināt, kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Svarīgi 09:00, 24. Mai. 2024
Uzņēmumu, biznesa asociāciju un nodokļu konsultantu starpā ir manāms nemiers par jaunajām Valsts ieņēmumu dienesta (VID) izdotajām transfertcenu vadlīnijām, kurās par būtisku pārkāpumu tiek uzskatīta vietējās dokumentācijas nesagatavošana valsts valodā. VID uzskata, ka par šo pārkāpumu drīkst piemērot soda naudu, līdz ar to rodas jautājums – vai tas drīkst tiesiskā kārtā uzlikt soda naudu (piemēram, 0,01 eiro apmērā) par to, ka vietējā dokumentācija nav noformēta latviešu valodā? Meklējam atbildi!
Klausies
Saistītās personas
06:00, 16. Mai. 2024
Ar 2026.gada 1.janvāri spēku zaudēs likums "Par Valsts ieņēmumu dienestu" un stāsies spēkā jaunais Valsts ieņēmumu dienesta likums, kurā būs noteikti tikai būtiskākie ar iestādes darbību saistītie aspekti. Tādēļ ir izstrādāti grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”, lai pārņemtu tās ierēdņu tiesības, kas ir saistītas ar nodokļu administrēšanu.
Likumdošana 13:39, 3. Mai. 2024
Kopš jaunās kārtības ieviešanas nodokļu administrēšanā arvien biežāk tiek saņemtas ziņas no uzņēmumiem, kas pauž neizpratni par to, kur ir robeža starp Valsts ieņēmumu dienesta īstenoto informācijas iegūšanu un nodokļu kontroli vai auditu? Tāpēc apskatīsim informācijas iegūšanas kā nodokļu administrēšanas posma tiesiskos aspektus.
Finanšu vadība 06:00, 17. Apr. 2024
Mūžam aktuāls ir jautājums par tiesiskajām attiecībām starp kapitālsabiedrību un tās valdes locekli. Šoreiz analizēsim, kādas sekas var iestāties gadījumā, ja valdes loceklim netiek noteikta atlīdzība.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Mar. 2024
Lai arī skaidrās naudas darījumi strauji sarūk, tomēr tie vēl aizvien notiek. Tiem uzņēmumiem, kas piedāvā skaidrās naudas norēķinus ir ļoti svarīgi arī sagatavot dokumentāciju, kas apliecinātu notikušo darījumu esību. Apskatām, kādas ir šo dokumentu prasības!
Uzņēmumiem, organizācijām, biedrībām, nodibinājumiem un pašnodarbinātajām personām, kuras izmaksā ienākumus citiem cilvēkiem, jāiesniedz paziņojumi par fiziskai personai izmaksātajām summām līdz šī gada 1.februārim. Šī paziņojuma iesniegšana ļauj darbiniekiem vieglāk aizpildīt gada ienākumu deklarācijas, jo visa nepieciešamā informācija jau ir apkopota.
Darba samaksa 06:00, 29. Jan. 2024
Ir situācijas, kad Valsts ieņēmumu dienests (VID) uzskata valdes locekļus par darba ņēmējiem uzņēmumos, savukārt uzņēmēji skaidro VID, ka valdes locekļi pilda valdes locekļiem piešķirtās funkcijas un nav pamata aprēķināt algas nodokļus par domājamajām (precīzāk - VID izdomātajām) algām. Apskatām, kā atšķirt, vai valdes loceklis pilda darba pienākumus, kam paredzēta atlīdzība, vai tomēr funkcijas, kas neparedz atalgojuma saņemšanu.
Iespējams, ka Latvijā tā nav plaši izplatīta prakse, tomēr laiku pa laikam ir nācies dzirdēt par pašvaldību sniegto iedzīvotāju atbalstu, organizējot un finansējot pasākumus, it īpaši vides aizsardzības jomā. Iespējams, ka Valsts ieņēmumu dienestam līdz šim nav radušies jautājumi par to, vai šāda un līdzīga veida darbības nav uzskatāmas par pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem, kas būtu attiecīgi būtu apliekamas ar pievienotās vērtības nodokli. Turpretim Polijas nodokļu administrācija šajā darbības jomā ir bijusi ļoti aktīva – Eiropas Savienības Tiesā šī gada martā ir pieņemti divi prejudiciālie nolēmumi par Polijas pašvaldību sniegto atbalstu iedzīvotājiem.
Nodokļi 06:00, 5. Jūl. 2023
Ņemot vērā transporta pārvadājumu nozares mainību, attīstību un ģeopolitiskās situācijas izmaiņas, kā arī ievērojot principu “Konsultē vispirms”, Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina par kārtību, kādā VID Muitas pārvaldes muitas kontroles punktos tiek veikta atbilstoši Muitas konvencijai par starptautiskajiem preču pārvadājumiem, izmantojot TIR karneti, noteikumiem izsniegtā transportlīdzekļa atestācijas sertifikāta kravas pārvadāšanai ar muitas plombām apstiprināšana vai tā derīguma termiņa pagarināšana.
VID informācija 15:40, 22. Mar. 2023
Lai gan Eiropas Savienības Tiesas (EST) judikatūra attiecībā uz krāpnieciskiem darījumiem jau ir šķietami plaša, tomēr EST izskatāmo lietu skaits nemazinās, un 2022.gada nogale nebija izņēmums. Neskarot konkrēto lietu apstākļus, šoreiz tikai par principiem pievienotās vērtības nodokļa krāpniecībā, uz ko EST norādīja divu lietu nolēmumos.
Nodokļi 06:00, 17. Mar. 2023
Kādas izmaiņas gaidāmas UIN jomā? Kā labot kļūdas nodokļa rēķinā? Kādu līgumu izdevīgāk slēgt ar fizisku personu? Kā automatizēt mazos darbus grāmatvedībā? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmuma ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 15:46, 3. Feb. 2023
Kā aizpildīt un iesniegt iedzīvotāju ienākuma nodokļa, valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu un uzņēmējdarbības riska valsts nodevas pārskatus, ja ar kapitālsabiedrības valdes locekli ir darba tiesiskās attiecības, valdes loceklim noteikta atlīdzība ar citu civiltiesisku līgumu vai jāmaksā nodokļi no valdes locekļa domājamā ienākuma? Skaidro Valsts ieņēmumu dienests!
VID informācija 15:05, 2. Sep. 2022
Tēvam pieder zeme. Tēvs pilnvaro dēlu apsaimniekot nekustamo īpašumu, gūt ieņēmumus un tos saņemt savā bankas kontā. Kāda IIN likme jāpiemēro dēlam? 5% vai tomēr 23%? Kāda būtu IIN likme, ja pilnvarā nebūtu noteikts, ka dēls drīkst saņemt samaksu, bet to saņemtu pats tēvs?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 14. Jūl. 2022
Turpināsim iepriekšējos rakstos iesākto par darba algas aprēķiniem un tai piemērojamiem nodokļiem – šoreiz par uzņēmējdarbības riska valsts nodevu.
Darba samaksa 06:00, 15. Jūn. 2022
Ieguldījumu fondu apliecības u.c. pārvedami vērtspapīri, kas apliecina līdzdalību ieguldījumu fondos vai tiem pielīdzināmos kopējo ieguldījumu uzņēmumos, ir kapitāla aktīvi. Ienākumu no ieguldījumu fondu apliecību atsavināšanas (tostarp pārdošanas) uzskata par ienākumu no kapitāla pieauguma, atbilstoši piemērojot arī iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 16:48, 27. Apr. 2022
Saistībā ar Krievijas Federācijas īstenoto teritoriālās integritātes graušanu un iebrukumu Ukrainā Eiropas Savienība un virkne citu demokrātisko valstu ir piemērojušas ar Krievijas Federāciju un Baltkrieviju saistītām organizācijām un fiziskām personām Latvijai saistošas starptautiskās sankcijas. Saņemta informācija, ka tiek sniegti padomi, kā apiet sankcijas, veicot maksājumus, izmantojot "PayPal" maksājumu sistēmu, informē Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC).
Svarīgi 16:38, 9. Mar. 2022
Nesen noslēgusies lieta, kas sākumā nodokļu maksātājam solīja nepatikšanas, nosakot papildu nodokļu saistības un nokavējuma naudu, un kas tomēr veiksmīgi atrisinājusies Valsts ieņēmumu dienesta lēmuma apstrīdēšanas stadijā. Izskatīsim šo lietu!
Darba tiesības 07:00, 2. Feb. 2022
1. janvārī spēkā stājās jaunais Grāmatvedības likums, un līdz ar to pieņemti arī jauni Ministru kabineta noteikumi kases dokumentu uzskaitei un kases grāmatas kārtošanai. Kas ir mainījies?
Nauda 07:00, 5. Jan. 2022
Pagājušā gada nogalē tika pieņemti jaunie Ministru kabineta noteikumi Nr. 877 "Grāmatvedības kārtošanas noteikumi", un tie stājas spēkā jau ar 2022. gada 1. janvāri.
VID informācija 12:00, 29. Dec. 2021
2021. gada 1. septembrī beidzās Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā noteiktie ierobežojumi iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu. Kādiem apstākļiem jāiestājas un kādi priekšnoteikumi jāizpilda, lai kreditoram rastos subjektīvas tiesības iesniegt tiesā maksātnespējas pieteikumu pret savu parādnieku?
Saimnieciskā darbība 07:00, 24. Nov. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Prasības kases ieņēmumu un kases izdevumu attaisnojuma dokumentiem un kases grāmatas kārtošanai" sakarā ar 2021. gada 14. septembrī pieņemtajiem Ministru kabineta noteikumiem Nr. 625 "Prasības kases ieņēmumu un kases izdevumu attaisnojuma dokumentiem un kases grāmatas kārtošanai", kas stājas spēkā 2022. gada 1. janvārī.
VID informācija 11:00, 22. Sep. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada septembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 15:30, 1. Okt. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par Ministru kabineta noteikumiem "Kārtība, kādā grāmatvedībā novērtē un finanšu pārskatos norāda uzņēmuma mantu un saistības, ja uzņēmuma vai tā struktūrvienības darbība tiek izbeigta""
VID informācija 15:47, 7. Sep. 2021
Atbildot uz nodokļu maksātāju jautājumiem, Valsts ieņēmumu dienests nesen ir publicējis divas uzziņas par to, vai sabiedrībai ar ierobežotu atbildību ir pienākums maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās obligātās apdrošināšanas iemaksas par sabiedrības ar ierobežotu atbildību valdes locekļa domājamo ienākumu.
Citi 07:00, 21. Jūl. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
Likumdošana 13:25, 5. Jūl. 2021
Situācijā, kad darbu var veikt attālināti, izzūd robežas starp valstīm, jo strādāt var pie darba devēja jebkurā valstī, fiziski atrodoties Latvijā. Bet kurā valstī šādam darbiniekam ir jāmaksā nodokļi? Un kā samaksātie nodokļi jāuzrāda darba devēja ziņojumos? Analizējam lasītāja situāciju!
Personāla vadība 07:00, 16. Jūn. 2021
2020. gada nogalē – novembrī un decembrī – Eiropas Savienības Tiesa izskatīja vairākas lietas par pievienotās vērtības nodokli. Īsumā informējam par dažām no tām, jo nolēmumos sniegtās atziņas varētu būt noderīgas arī Latvijas pievienotās vērtības nodokļa maksātājiem.
Nodokļi 07:00, 9. Apr. 2021
Lai gan Latvijas normatīvajos aktos jau kādu laiku ir noteikts, ka grāmatvedības attaisnojuma dokumentus drīkst saglabāt elektroniskā formā, bet oriģinālus iznīcināt, uzņēmumos šī prakse joprojām tiek izmantota piesardzīgi, kam par iemeslu var būt nepietiekama informācija par jautājumu.
Dokumenti 07:00, 11. Jan. 2021
Kā vidējo izpeļņu aprēķināt valdes loceklim? Ar valdes locekli ir noslēgts darba līgums, bet saskaņā ar Darba likumu valdes loceklim darba laika uzskaite nav jāveic, jo viņa darba laiks nav normēts.
Vidējā izpeļņa 07:00, 1. Dec. 2020
Ministru kabineta sēdē izskatīts Grāmatvedības likumprojekts, kas aizvietos deviņdesmito gadu sākumā pieņemto likumu “Par grāmatvedību”, nodrošinot tā atbilstību šodienas attīstībai un tautsaimniecības digitalizācijai.
Likumdošana 15:10, 29. Sep. 2020
Valsts ieņēmumu dienests (VID) izdevis metodisko materiālu “Pievienotās vērtības nodokļa piemērošana publisku personu un privātpersonu, kuras pilda tām deleģētus vai ar pilnvarojumu nodotus valsts pārvaldes uzdevumus, darījumiem”, kura mērķis ir skaidrot pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu dažādās situācijās publisko personu darījumos.
VID informācija 13:53, 3. Aug. 2020
2020. gada 10. jūnijā ārkārtējā situācija saistībā ar Covid-19 izplatību tika izbeigta. Tomēr arī pēc tās beigām daļa nodokļu un citu atvieglojumu uzņēmumiem tiek saglabāti Covid-19 radīto seku novēršanai. Kam un kādi atvieglojumi turpmāk paredzēti?
Citi 07:00, 29. Jūl. 2020
Ārkārtējās situācijas apstākļos, kad daudziem uzņēmumiem valdības noteikto ierobežojumu dēļ rodas neziņa par sava uzņēmuma nākotni, tāpat arī šodien, kad cīņa ar Covid-19 visā pasaulē vēl turpinās un uzņēmējdarbību ierobežojoši vai ietekmējoši lēmumi gan Latvijā, gan pasaulē var tikt pieņemti un mainīti ik dienu, iespējams viens no pagaidu risinājumiem var būt komersanta darbības apturēšana uz laiku.
Saimnieciskā darbība 07:00, 17. Jūl. 2020
2020. gada 23. martā stājās spēkā steidzamības kārtībā pieņemtie grozījumi Komerclikumā (KL), ar kuriem tika noregulēti jautājumi par attālinātu dalību un balsošanu sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) dalībnieku sapulcē vai akciju sabiedrības (AS) akcionāru sapulcē, balsošanu pirms dalībnieku vai akcionāru sapulces, kā arī veiktas izmaiņas prasībās par valdes un sapulces protokolu parakstīšanu. Grozījumi jāņem vērā, arī lemjot par gada pārskata apstiprināšanu.
Saimnieciskā darbība 07:00, 26. Jūn. 2020
Ar akciju sabiedrības valdes locekļiem ir noslēgti pilnvarojuma līgumi, saskaņā ar akcionāru lēmumu valdes locekļiem noteikta mēneša atlīdzība. Kā aprēķināma atlīdzība, ja valdes loceklis ir prombūtnē, piemēram, iestājusies darbnespēja, – proporcionāli kalendāro dienu skaitam vai kalendāra darba dienu skaitam? Pilnvarojuma līgumā noteikts, ka atlīdzība saglabājas tikai atvaļinājuma laikā.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 7. Mai. 2020
Komandējumu noteikumos norādīto kompensāciju normu, kas saistītas ar darba braucieniem, mērķis nav ierobežot kompensāciju izmaksas darbiniekiem, bet gan nošķirt neapliekamus ienākumus no apliekamiem – šāds secinājums izriet no Senāta 2019. gada 30. septembra sprieduma lietā SKA‑20/2019. Izskatīsim to!
Darba tiesības 07:00, 11. Mar. 2020
Lai izpildītu normatīvo aktu pienākumus, Valsts ieņēmumu dienests īsteno dažādus nodokļu maksātāju kontroles pasākumus, sākot no tādiem, kuru norise līdz noteiktam brīdim nodokļu maksātājam varētu palikt nepamanīta, līdz nopietnām pārbaudēm, kurās nodokļu maksātāja piedalīšanās ir obligāta. Šoreiz plašāk par tematiskajām pārbaudēm!
Grāmatvedība 07:00, 30. Mar. 2020
Vai uzņēmuma vienīgajam valdes loceklim, kuram tiek aprēķināta darba alga, un uzņēmumā citu darbinieku nav, jāaprēķina un grāmatvedībā jāuzrāda atvaļinājuma rezerve?
Dalībnieks un valdes loceklis 12:29, 13. Jan. 2020
Ar valdes locekli noslēgts pilnvarojuma līgums, nosakot atlīdzību. Vai ir pareizi “Ziņojumā par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām no darba ņēmēju darba ienākumiem, iedzīvotāju ienākuma nodokli un uzņēmējdarbības riska valsts nodevu pārskata mēnesī” norādīt tikai valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas no darba ņēmēju darba ienākumiem un iedzīvotāju ienākuma nodokli? Vai drīkst neuzrādīt uzņēmējdarbības riska valsts nodevu un nostrādāto darba laiku? Vai nebūs jāpiešķir kārtējais atvaļinājums?
Dalībnieks un valdes loceklis 10:00, 12. Dec. 2019
Šī gada 12.decembrī Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts jaunā “Grāmatvedības likuma” projekts, un paredzēts, ka tas stāsies spēkā jau 2021.gada 1.janvārī.
Likumdošana 16:10, 14. Dec. 2019
Vai uzņēmuma vadītājs var ar rakstisku rīkojumu nosūtīt komandējumā uz ārvalstīm fizisku personu no cita uzņēmuma? Kādus izdevumus uzņēmums var segt šai personai (dienas nauda, darba brauciens, naktsmītne)? Fiziskā persona darbu nepilda savas saimnieciskās darbības ietvaros, pēc komandējuma tā izrakstīs rēķinu par savu pakalpojumu.
Tiesības 09:15, 30. Dec. 2019
Darba devējs (pašvaldība) ir noslēdzis pilnvarojuma līgumu ar pašvaldības kapitālsabiedrības valdes locekli, nosakot viņam nepilnu darba laiku – 16 stundas nedēļā. Darbinieks tiek nosūtīts uz kursiem nedēļas garumā, ieskaitot sestdienu, un tie katru dienu ilgst astoņas stundas. Kā aprēķināt darba samaksu un virsstundu piemaksu? Vai par sestdienu arī jāaprēķina virsstundas?
Darba samaksa 07:00, 4. Okt. 2019
Eiropas Savienības Tiesa šī gada maijā un jūnijā pieņēmusi vairākus prejudiciālos nolēmumus lietās, kas saistītas ar Padomes direktīvas 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu piemērošanu, un par svarīgākajiem no tiem informēšu šajā publikācijā.
Nodokļi 07:00, 2. Okt. 2019
No Komerclikuma (KL) normām izriet, ka komercsabiedrības dalībnieku sapulces (SIA) vai padomes (AS) kompetence ir noteikt jautājumus, kas saistīti ar valdes atlīdzību. Atbilstoši KL 221.panta 8.daļai valdes loceklim ir tiesības uz atlīdzību, kas atbilst viņa pienākumiem un sabiedrības finansiālajam stāvoklim. Atlīdzības apmēru nosaka ar padomes lēmumu, bet, ja sabiedrībai nav padomes, – ar dalībnieku lēmumu. Vienlaikus no šīs tiesību normas izriet, ka, ņemot vērā sabiedrības finansiālo stāvokli un valdes locekļa pienākumu apjomu, dalībnieki vai padome valdes loceklim atlīdzību var arī nenoteikt.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 07:00, 7. Aug. 2019
Esmu mikrouzņēmuma īpašniece un valdes locekle. Tuvākajā laikā došos dekrēta atvaļinājumā. Kā man šis fakts būtu jāpaziņo Valsts ieņēmumu dienestam? Kas jāizdara, lai darbinieks, kam uzticos, var vadīt firmu?
Saimnieciskā darbība 07:00, 27. Jūn. 2019
Kopš 1992.gada, kad cilvēku identificēšanai Latvijā tika ieviesti personas kodi, darba devējam vairs nav jāievāc darbinieku pases dati, un neviens normatīvais akts neprasa to norādīšanu vai iestrādāšanu personāla un pārvaldes dokumentos.
Dalībnieks un valdes loceklis 07:00, 22. Mai. 2019
Līguma slēgšana ar valdes locekli ir svarīgs jautājums ikvienai sabiedrībai. Pirms atbilstošā līguma izvēles jāņem vērā virkne aspektu, lai tā noteikumi būtu abpusēji izdevīgi. Pilnvarojuma līgums ir viens no biežāk izmantotajiem līgumu veidiem tiesiskajās attiecībās ar valdes locekļiem.
Līgumi 07:00, 8. Jūn. 2018
Sazinoties ar dažādu iestāžu amatpersonām, nereti jūtamies bezspēcīgi, jo skaidrs taču, ka ierēdnim ir taisnība! Tomēr – vai vienmēr? Praksē nereti vērojamas situācijas, kad iestāde nerīkojas atbilstoši normatīvajam regulējumam, tāpēc sniegsim atsevišķu procesuālo aspektu izvērtējumu, kas privātpersonai ir būtiski, piedaloties administratīvajā procesā iestādē.
Citi 07:00, 20. Mar. 2019
Uzņēmumā ir nodarbināti četri cilvēki, diviem no tiem alga ir lielāka par minimālo. Šobrīd ar valdes locekli ir noslēgts bezatlīdzības līgums, bet vēlamies noslēgt pilnvarojuma līgumu, nosakot atlīdzību. Vai šajā gadījumā būs jāmaksā tikai iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN)? Un vai varēs piemērot IIN likmi 20% apmērā, ja valdes loceklis iesniegs Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmā nodokļu grāmatiņu? Un kā šāda valdes locekļa atlīdzība jāuzrāda, iesniedzot atskaites par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām?
Dalībnieks un valdes loceklis 10:08, 31. Dec. 2018
Valsts ieņēmumu dienests 2018.gada jūnijā ir sniedzis uzziņu zemnieku saimniecībai par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanu. Uzziņā ir skartas arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa un uzņēmumu ienākuma nodokļa normas.
Darba tiesības 10:09, 31. Dec. 2018
Lai arī mediju izmantošanas paradumi beidzamos gados ir ievērojami mainījušies, lasītāji joprojām labprāt lasa profesionālus drukātos žurnālus – to apliecina arī pētījumu kompānijas “Kantar TNS” šī gada sākumā veiktā aptauja, kurā 85% iedzīvotāju atdzinuši, ka ir lasījuši vai caurskatījuši kādu no pēdējiem sešiem preses izdevumu numuriem. Arī SIA “Izdevniecība iŽurnāli” 2018.gada rudenī veiktā lasītāju aptauja apliecina, ka 35,4% respondentu profesionālu informāciju vēlas lasīt arī drukātā veidā.
Svarīgi 12:42, 27. Nov. 2018
Ar valdes locekli ir noslēgts pilnvarojuma līgums. Valdes loceklim tiek piešķirtas 20 apmaksātas brīvas dienas. Vai par šīm dienām valdes loceklim jārēķina vidējā izpeļņa (kā būtu jādara darba līguma gadījumā), vai arī jāizmaksā noteiktā mēnešalga? Un kurā brīdī tā jāizmaksā – pirms atvaļinājuma vai algas izmaksas dienā? Darba līguma gadījumā atvaļinājuma nauda būtu izmaksājama pirms atvaļinājuma.
Vidējā izpeļņa 07:00, 28. Sep. 2018
Pastāv vairākas iespējas, kā nodrošināt darbiniekiem lielākus labumus, nekā paredzēts Darba likumā u.c. darba attiecības regulējošos normatīvajos aktos. Viens no tiem ir noslēgt darba koplīgumu. Šobrīd darba koplīguma noslēgšana ir kļuvusi aktuālāka, jo atbilstoši jaunajam Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumam par personāla ilgtspējas izdevumiem uzskatāmi arī darba koplīgumā paredzēto pasākumu izdevumi, kas nav personificējami. Tāpat koplīgumu jautājumu aktualizē ģenerālvienošanās būvniecības nozarē.
Tiesības 07:00, 3. Aug. 2018
Zemnieku saimniecības (ZS) īpašnieks ir pašnodarbinātais - nav darba attiecībās ar savu saimniecību, kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā. Kā tad īsti viņam jāmaksā 5% valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI)? Vienu reizi gadā līdz 15.aprīlim (apgrozījums - izdevumi un tad 5% no peļņas)? Ja peļņa, piemēram, 100 000 EUR, tad 5% no šīs summas? Izklausās briesmīgi! Un secīgi nākamais jautājums - ja ZS ir pārvaldnieks un īpašnieks, ir darba attiecības, ir alga, tiek maksāti attiecīgie nodokļi, vai tad vairs papildus nav jāmaksā VSAOI 5% par īpašnieku?
Nodokļi 06:29, 30. Apr. 2018
Mūsdienās cilvēku ikdiena nav iedomājama bez sociālajiem tīkliem, piemēram, "Facebook", "Twitter" u.c. Šajās vietnēs pieejama dažāda informācija un tiek pavadīts daudz laika. Kādus sociālo tīklu lietošanas ierobežojumus darba devēji drīkst noteikt darbiniekiem? Kad darbinieku viedoklis sociālajos tīklos var tikt uzskatīts par uzņēmuma vai iestādes oficiālo viedokli?
Tiesības 07:00, 9. Mai. 2018
Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgādina, ka līdz 03.04.2018. (ieskaitot) valsts amatpersonām ir jāiesniedz kārtējā gada valsts amatpersonas deklarācija par 2017.gadu. Deklarācijas jāiesniedz elektroniski, izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS). Valsts amatpersonas deklarāciju, kā arī jebkuru citu dokumentu iespējams iesniegt EDS, autorizējoties ar internetbankas rekvizītiem.
VID informācija 12:04, 27. Mar. 2018
Kapitālsabiedrību valdes locekļu statusa un atbildības aspekti kļūst arvien aktuālāki. Kā uzticamības personai valdes loceklim, no vienas puses, piešķirts īpašs pilnvarojums rīkoties ar kapitālsabiedrības mantu un maksimizēt kapitālsabiedrības peļņu, bet, no otras puses, uzlikts pienākums rūpēties par šīs mantas saglabāšanu. Līdz ar to ir būtiski zināt, kādas sekas draud par šāda pilnvarojuma un uzticības neievērošanu.
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 3. Nov. 2017
Uzņēmums "A" veic saimniecisko darbību (viesnīcu pakalpojumi) nomātās telpās (viesnīcas ēkā). Pamatojoties uz pilnvarojuma līgumu, ēkas īpašnieks, kas vienlaikus ir arī uzņēmuma "A" vienīgais dalībnieks, uzdod un uzņēmums "A" apņemas ēkas īpašnieka vārdā organizēt viesnīcas kafejnīcas telpu rekonstrukciju un paplašināšanu. Uzņēmums "A" ēkas īpašniekam izraksta rēķinu par paveiktajiem būvdarbiem un ar tiem saistītajām izmaksām (ēkas rekonstrukcija) atbilstoši iepriekš saskaņotai un abpusēji parakstītai tāmei. Būvdarbus veica uzņēmums "B", ar kuru bija noslēgts līgums. Gan uzņēmums "A", gan uzņēmums "B", gan ēkas īpašnieks (fiziskā persona) ir reģistrēti PVN maksātāji. Vai, izrakstot īpašniekam rēķinu par telpu rekonstrukciju, uzņēmumam "A" jāpiemēro PVN vispārējā kārtībā, vai saskaņā ar PVN likuma 142.pantu?
Pievienotās vērtības nodoklis 09:07, 23. Okt. 2017
Komerctiesībās izmaiņu veikšana kapitālsabiedrības valdes sastāvā ir samērā vienkārša un ātra procedūra. Tomēr praksē ne vienmēr pietiks sagatavot korporatīvos dokumentus, parakstīt tos un iesniegt Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā.
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 20. Okt. 2017
01.07.2017. stājās spēkā grozījumi likumā "Par grāmatvedību" (likums). Likuma 3.pants tika papildināts ar nosacījumiem, kādi jāievēro, uzņēmuma vadītājam organizējot grāmatvedības kārtošanu, un likumā tika pārnestas Ministru kabineta (MK) noteikumu par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju normas, kurās definētas prasības grāmatvedim un grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzējam.
Grāmatvedība 08:00, 31. Jūl. 2017
Vasara ir populārākais atvaļinājumu laiks, tādēļ aplūkosim svarīgākos atvaļinājuma piešķiršanas aspektus, kas nereti rada jautājumus uzņēmumu vadītājiem, grāmatvežiem un darbiniekiem.
Atvaļinājums 08:00, 3. Jūl. 2017
Ir sagatavoti iespaidīgi grozījumi Darba likumā (DL), ar kuriem paredzēts pilnveidot atsevišķas DL normas, tostarp par stundas algas likmes aprēķināšanu, konkurences ierobežojumiem, tiesībām slēgt līgumu ar vairākiem darba devējiem, virsstundu darba apmaksu u.c. Grozījumi apstiprināti 27.06.2017. Ministru kabineta (MK) sēdē.
Likumdošana 12:23, 30. Jūn. 2017
Kas jādara darba devējam, ja darbiniekam mainās uzvārds? Vai jāveic grozījumi darba līgumā un jāpārveido pilnvaras? Vai ir jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam (VID)?
Tiesības 08:00, 2. Jūn. 2017
Ir pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.916 "Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība", kas galvenokārt attiecināmi uz dokumentu atvasinājumiem. Kādas ir prasības dokumentu oriģinālu noformēšanai? Kas ir dokumenta oriģināls? Kas ir dokumenta atvasinājums? Kā jānoformē, piemēram, uzņēmuma gada pārskata un revidenta ziņojuma uz vairākām lappusēm oriģināls? Vai gan uzņēmuma revidentam iesniegtais gada pārskata eksemplārs, gan revidenta izsniegtais ziņojums ir oriģināls?
Dokumenti 08:00, 21. Apr. 2017
No 10.04.2017. Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir ieviesis pastiprinātus drošības pasākumus Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). Proti, turpmāk, lai iegūtu uzņēmuma EDS tiesības, VID EDS nosūtīs uzņēmuma amatpersonai lūgumu šīs tiesības apstiprināt.
Svarīgi 13:38, 13. Apr. 2017
Ar valdes locekli ir noslēgts pilnvarojuma līgums (darba laiks netiek uzskaitīts), un valdes loceklis tiek nosūtīts komandējumā. No komandējuma valdes loceklis atgriežas sestdienā. Vai valdes loceklim sestdiena ir jāapmaksā kā darba diena?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 24. Feb. 2017
Vai ar valdes locekli vienlaicīgi var būt noslēgts darba līgums un pilnvarojuma līgums bez atlīdzības, lai kontrolējošo iestāžu pārbaužu laikā varētu atsaukties uz pilnvarojuma līgumu, ja valdes loceklis sava atvaļinājuma laikā ir parakstījis līgumus, rīkojumus, izmantojis automašīnu vai piedalījies svarīgās sapulcēs un šajā laikā viņam nav aprēķināti ar nodokļiem apliekami ienākumi?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 25. Jan. 2017
Uzņēmums "A" noslēdzis sadarbības līgumu ar uzņēmumu "B", kas sniedz pakalpojums, apkalpojot un uzraugot uzņēmuma "A" autoparku. Uzņēmuma "B" pārstāvji bieži apmeklē autoservisus, auto rezerves daļu veikalus u.tml., saņemot no tiem rēķinus par sniegtajiem pakalpojumiem un precēm. Vai šos rēķinus un pavadzīmes drīkst parakstīt uzņēmuma "B" pārstāvis?
Līgumi 08:00, 26. Jan. 2017
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) - mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja - veic nelielus remontdarbus. Darba nav katru mēnesi, bet, piemēram, 2016.gada jūlijā tika sniegti pakalpojumi, saņemts rēķins un aprēķināta darba alga valdes loceklim. 2016.gada sākumā darba alga netika aprēķināta, jo nebija ieņēmumu. Citos gada sākuma mēnešos valdes loceklim bija arī nelieli izdevumi (kā avansa norēķinu personai). Vai šajā gadījumā par periodu, kad ir izdevumi, bet nav ieņēmumu, valdes loceklim ir jāaprēķina darba alga? Vai par mēnešiem, kad nebija darba, ir jāsagatavo darba laika uzskaites tabele?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 3. Feb. 2017
Līdz šim pašvaldība apmaksāja deleģēto uzdevumu izpildi kā pakalpojumu, piemērojot pievienotās vērtības nodokli (PVN). Šobrīd pašvaldība izskata iespēju kapitālsabiedrībai (pašvaldības kapitālsabiedrība) piešķirt dotāciju deleģēto uzdevumu izpildei. Tādējādi rastos ietaupījums uz PVN rēķina, jo pašvaldības dotācija nav ar PVN apliekams darījums. Vai šāda kapitālsabiedrībai piešķirtā dotācija ir ar PVN neapliekams darījums?
Pievienotās vērtības nodoklis 08:00, 28. Nov. 2016
Vai VSAOI no minimālā objekta būs jāmaksā arī šādām kategorijām:
kapitālsabiedrībai - mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājai - par īpašnieku un valdes locekli, kas nesaņem atalgojumu;
kapitālsabiedrībai - nodokļu maksātājai vispārējā režīmā - par īpašnieku un valdes locekli, kas nesaņem atalgojumu? Vai pareizi saprotu, ka 2.gadījumā šī persona nav darba ņēmējs?
Sociālais 08:00, 12. Okt. 2016
Jau gandrīz gadu ir spēkā 30.11.2015. pieņemtie grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", ar kuriem no 01.01.2017. tiks ieviestas minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI). Vai tiešām 2017.gadā "vilks būs paēdis un kaza dzīva"?
Sociālais 08:00, 3. Okt. 2016
Zemnieku saimniecība nodarbojas ar ogu audzēšanu (sezonas darbs). Vai darba algu var izmaksāt "graudā"?
Darba samaksa 08:00, 30. Sep. 2016
Saskaņā ar jaunā Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma (GPL) 94. un 95.pantu par sabiedrību turpmāk paredzēts norādīt minimālu informāciju. Man radušies vairāki jautājumi par gada pārskata noformēšanu.
Gada pārskats 08:00, 6. Okt. 2016
Nodokļu 0% likmes, protams, ir vilinošas jebkurā jomā, tāpēc dedzīgi par tām iestājas abas puses – gan tie, kuru darījumiem šīs likmes varētu tikt piemērotas, gan arī nodokļa iekasētāji. Arī tiesu praksē šī ir aktuāla tēma.
Nodokļi 08:00, 10. Aug. 2016
Zināms – ja kapitālsabiedrībā nav bijis neviena valdes locekļa vai darbinieka, kas gūst atlīdzību vismaz 370 EUR apmērā vai ja attiecīgā mēneša apgrozījums ir bijis lielāks par 1850 EUR, ir pienākums maksāt nodokli no valdes locekļa domājamā ienākuma, kas atbilst minimālās algas apmēram. Bet kā šāds scenārijs ir grāmatojams?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:00, 18. Jūl. 2016
Globālais standarts automātiskajai informācijas apmaiņai par finanšu kontiem (CRS – saīsinājums no angļu valodas Common Reporting Standard), iespējams, ir viena no pēdējā laikā aktuālākajām tēmām, kad tiek spriests par cīņu pret pārrobežu izvairīšanos no nodokļu samaksas. Gandrīz 100 valstu nodokļu administrācijām būs pieejama informācija par to rezidentu ārvalstīs esošajiem finanšu kontiem.
Finanšu vadība 08:00, 21. Jūn. 2016
2015.gada decembrī Eiropas Parlaments, Padome un Eiropas Komisija panāca vienošanos par jauniem fizisko personu datu aizsardzības noteikumiem. Rezultātā 2016.gada aprīlī tika pieņemti 2 pamatdokumenti, kas veidos jaunu normatīvi tiesisko bāzi fizisko personu datu aizsardzības jomā, – Vispārīgā datu aizsardzības regula, kas pārsvarā attiecas uz privāto sektoru un Datu aizsardzības direktīva attiecībā uz policijas un krimināltiesību nozari.
Lietvedība 08:00, 16. Jūn. 2016
Daudzos uzņēmumos regulāri vai vismaz kādu reizi gada laikā rodas nepieciešamība nosūtīt darbiniekus komandējumos. Šādu uzņēmumu vadībai, grāmatvežiem un pašiem komandējumos nosūtītajiem darbiniekiem nereti rodas dažādi specifiski jautājumi par komandējumiem, piemēram, vai arī izbraukšanas un atgriešanās diena ir komandējuma diena, vai komandējumu var izmantot personīgiem mērķiem un vai līdzi var ņemt arī savu sievu vai vīru.
Tiesības 08:00, 26. Mai. 2016
Otrdien, 24. Novembrī, tika atbalstīti grozījumi kas precizē kārtību, kādā amatpersonas deklarācijas iesniedz maksātnespējas procesa administrators, t.sk. gadījumos, kad maksātnespējas procesa administrators vienlaikus ir arī advokāts.
Likumdošana 14:14, 25. Nov. 2015
Valdes loceklim jāpārstāv uzņēmums – jātiekas ar biznesa partneriem utt. Viņam vienmēr ir labi jāizskatās. Kādus izdevumus drīkst segt uzņēmums? Apģērbs, frizieris, restorānu rēķini? Vai ir kādi ierobežojumi?
Komerctiesības 09:00, 20. Nov. 2015
Lai uzņēmums funkcionētu, tā dibinātāji veido uzņēmuma pārvaldes institūcijas un nepieciešamības gadījumā nolīgst darbiniekus. Saimnieciskās darbības veikšanai dažkārt ir nepieciešams, lai darbinieki veic darbības darba devēja vārdā attiecībā pret trešajām personām. Šajā rakstā apskatīsim situācijas, kā tiek regulētas attiecības starp darba devēju un darbinieku, ja darbiniekam tiek doti šādi uzdevumi.
Saimnieciskā darbība 14:51, 29. Apr. 2014
Rūpnieciskais īpašums padara ikdienas dzīvi ērtāku, un tā efektīva aizsardzība ir nepieciešama, lai personas, kas radījušas šādus objektus, būtu drošas, ka to tiesības tiks atzītas un novērtētas. Rūpnieciskā īpašuma objektu aizsardzība un izņēmuma tiesību iegūšana ir saistīta arī ar to reģistrāciju Patentu valdē (PV). Šinī procesā bieži vien rodas arī dažādas strīdus situācijas, kurās ieinteresētās personas iebilst pret PV lēmumiem.
Saimnieciskā darbība 15:30, 27. Aug. 2015
Uzņēmumus pārvalda un attiecībās ar trešajām personām parasti pārstāv valde, bet dažkārt valdes locekļi nevar vai nevēlas ikdienā pārstāvēt sabiedrību. Viens no risinājumiem ir iecelt prokūristu. No juridiskā viedokļa to var izdarīt uz dažādu tiesisko attiecību pamata, tāpēc gan uzņēmuma vadītājam, gan grāmatvedim jāzina, kādas ir iespējas, būtiskākās to atšķirības un kā līguma veids ietekmē pienākumu informēt Valsts ieņēmumu dienestu (VID).
Līgumi 11:31, 5. Aug. 2015
Šķīrējtiesas pilnvaras lūgt tiesvedības izdevumu nodrošinājumu ir viens no jautājumiem, kas izraisījis vislielākos strīdus un nesaprašanās dažādās Eiropas Savienības valstu un citās jurisdikcijās. Aplūkosim, kādas ir atšķirības starp dažādu valstu šķīrējtiesu režīmiem un vadošo šķīrējtiesu institūciju reglamentiem un kādas sekas praksē var rasties šo atšķirību dēļ!
Citi 14:46, 14. Mai. 2015
Man ir jautājums par tā saucamo valdes locekļu domājamo ienākumu un nodokli no tā. Janvārī uzņēmums saņem avansu 1800 EUR, bet pats pakalpojums tiek sniegts februārī. Ieņēmumi arī tiek atzīti februārī (D saņemtie avansi, K ieņēmumi). Kurā no mēnešiem, rēķinot apgrozījumu, jāiekļauj janvārī saņemtais avanss?
Dalībnieks un valdes loceklis 09:20, 6. Mai. 2015
Uzņēmuma īpašnieks – valdes loceklis - strādā uzņēmumā tad, kad tas ir nepieciešams. Ar viņu ir noslēgts pilnvarojuma līgums, un par nostrādātajām stundām tiek maksāta atlīdzība. Valdes loceklis Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ir reģistrēts kā darba ņēmējs saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu". Tā kā īpašniekam jāstrādā neregulāri, atlīdzība netiek aprēķināta katru mēnesi. Kādi ziņojumi un cik bieži ir jāiesniedz VID?
Dalībnieks un valdes loceklis 08:38, 20. Mar. 2015
Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.969 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi"(MK noteikumi Nr.969), kas stājās spēkā 27.10.2010., paredz, ka komandējumā var nosūtīt ne tikai darbinieku, bet arī citu fizisko personu, kura nav darba attiecībās ar uzņēmumu, kas šo personu sūta komandējumā. Kādos gadījumos tas ir iespējams, un vai tādā situācijā šai personai ir jāmaksā atlīdzība?
Darba samaksa 12:01, 31. Mar. 2015
01.01.2015. spēkā stājušies apjomīgi grozījumi Darba likumā (DL). 12.02.2015. publikācijā "Kam jāmaksā par darbinieku apmācībām?" rakstījām par izmaiņām, kas attiecas uz darbinieku apmācību izdevumu segšanu. Šoreiz – par uzteikuma paziņošanu un darba līgumu ar valdes locekli.
Tiesības 08:08, 11. Mar. 2015
Man ir pāris jautājumi par valdes locekļu atalgojumu un nodokļiem no domājamās algas:
Dalībnieks un valdes loceklis 13:00, 22. Nov. 2014
Latvijas biznesa videi raksturīgi, ka daļa uzņēmumu vadītāju slikti orientējas juridiskajos un nodokļu jautājumos. Taču nezināšana var radīt nepatīkamas sekas, piemēram, valdes atcelšanu vai pat iekļūšanu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) melnajā sarakstā.
Dalībnieks un valdes loceklis 13:22, 15. Okt. 2014
Lai gan Mikrouzņēmumu nodokļa likums (MUN likums) stājās spēkā 01.09.2010., pēdējā laikā arvien biežāk dzirdams par valsts kontrolējošo institūciju pastiprinātu uzmanības pievēršanu tieši šī nodokļa maksātājiem.
Līgumi 15:13, 16. Sep. 2014
Informatīvajā materiālā sniegta informācija par 12.06.2014. Saeimā pieņemtajiem grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums), kas stājas spēkā 01.10.2014.
VID informācija 12:08, 10. Jūl. 2014
Uzņēmuma (SIA) vienīgajam valdes loceklim ir izsniegta darbnespējas lapa uz 6 mēnešiem. Kurš šinī laikā drīkst parakstīt līgumus, rīkojumus, pieņemt un atbrīvot darbiniekus un apstiprināt citus dokumentus?
Dalībnieks un valdes loceklis 14:14, 17. Jūl. 2014
2014.gads ir sācies ar vairākiem nozīmīgiem civillietu tiesu prakses nolēmumiem. Piedāvājam ieskatu vienā no šajā gadā skatītiem, kas ataino tiesu praksē un tiesību doktrīnā nereti skartu tēmu: par valdes locekļa vainojamības prezumpcijas piemērošanu par komercsabiedrībai nodarītiem zaudējumiem.
Komerctiesības 10:08, 7. Mai. 2014
Valdes priekšsēdētājs (vienīgais valdes loceklis) strādā uz akcionāru lēmuma pamata un ir reģistrēts kā valdes priekšsēdētājs Uzņēmuma reģistrā, bet ar viņu nav noslēgts darba līgums. Valdes priekšsēdētājs ir nerezidents un ir darba attiecībās ar uzņēmumu savā mītnes zemē. Latvijas uzņēmums apmaksā visas uzturēšanās izmaksas (viesnīcas, aviobiļetes), kā arī nodrošina ar nepieciešamajiem pamatlīdzekļiem (galds, krēsls, dators), lai valdes priekšsēdētājs veiktu dažādus ar savu amatu saistītus pienākumus (dalība sapulcēs, līgumu, rīkojumu parakstīšana). Kā grāmatvedībā ir jāatzīst šādi izdevumi, ja viņš nav uzņēmuma darbinieks? Vai tie ir ar saimniecisko darbību saistīti? Varbūt tas ir vērtējams kā gūtais labums? Kādi riski ir uzņēmumam, ja ar valdes priekšsēdētāju nav noslēgts darba līgums? Un vai uzņēmums valdes priekšsēdētājam var piešķirt kredītkarti?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 08:59, 8. Apr. 2014
Vai zemnieku saimniecības īpašnieku, kas ir pašnodarbinātā persona, var pieņemt darbā uz darba līguma pamata (īpašnieks ir priekšlaicīgi pensionējies un vēl joprojām strādā citos uzņēmumos uz darba līguma pamata, vārdu sakot strādājošs pensionārs)? Valsts darba inspekcija (VDI) saka, kad neredzot nekādus šķēršļus šādai darbībai, bet Valsts ieņēmuma dienests (VID) no sākuma atbild, ka nevar pieņemt darbā uz darba līguma pamata, bet pēc pāris dienām man atzvana no VID un saka, ka zemnieku saimniecības īpašnieku var pieņemt uz darba līguma pamata tikai gadījumā, ja ir iecelts pārvaldnieks (cits darbinieks).
Tiesības 15:36, 24. Mar. 2014
17.12.2013. Ministru kabinets (MK) pieņēmanoteikumus Nr.1514 Kārtība, kādā reģistrēts nodokļa maksātājs iesniedz pieteikumu pievienotās vērtības nodokļa atmaksas saņemšanai citā Eiropas Savienības dalībvalstī, un kārtība, kādā atmaksā pievienotās vērtības nodokli citas Eiropas Savienības dalībvalsts reģistrētam nodokļa maksātājam(Noteikumi), kas stājās spēkā 01.01.2014.
Likumdošana 22:01, 26. Jan. 2014
Līdz ar grozījumu likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN) un likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu (likums par VSA), kas stājās spēkā ar 01.01.2014., kārtējo reizi ir aktualizējies jautājums par tiesisko attiecību ar komercsabiedrību valdes locekļiem juridiski korektu noformēšanu atbilstoši Komerclikuma un nodokļu maksāšanu regulējošo tiesību aktu prasībām. Šajā rakstā tiks analizēti nodokļu tiesību akti, kas nosaka valdes locekļiem piemērojamā algas nodokļa (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) maksāšanas un darba devēju ziņojumu iesniegšanas Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kārtību.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 17:51, 27. Jan. 2014
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē, ka 06.11.2013. Saeima pieņēma likumu Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā, kas publicēts 27.11.2013. laikrakstā Latvijas Vēstnesis Nr.232 (5038) un kura normas stājas spēkā 01.01.2014. Grozījumi bija nepieciešami, lai padarītu saprotamāku pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu, novērstu regulējuma neprecizitātes un interpretācijas iespējas, radītu pievilcīgāku uzņēmējdarbības vidi.
Likumdošana 15:32, 19. Dec. 2013
Ņemot vērā, ka 24.09.2013. Ministru kabinetā apstiprinātie grozījumi likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu, kas paredz, ka no 2014.gada 1.janvāra par valdes locekli, kurš bez atlīdzības veic pienākumus kapitālsabiedrībā, būs jāveic valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas, izraisījuši lielu lasītāju neizpratni, Finanšu ministrija (FM) sagatavojusi skaidrojumu par šiem grozījumiem – to lasiet turpinājumā.
Svarīgi 11:40, 4. Okt. 2013
Sakiet, lūdzu, ja sabiedrības ar ierobežotu atbildību (SIA) vienīgais īpašnieks un valdes loceklis pilda gan valdes locekļa amatu, gan ārsta amatu, tad kāds līgums ir vajadzīgs (darba līgums par ārstu vai darba līgums ar valdes locekli, kurā norāda, ka papilddarbā tiek pildīti ārsta pienākumi)?
Dalībnieks un valdes loceklis 16:24, 10. Sep. 2013
Valsts ieņēmumu dienests (VID) kopā ar Labklājības ministriju (LM) ir sagatavojuši informatīvo materiālu, kurā informē, ka 2013.gada 19.februārī ir pieņemti grozījumi MK noteikumos Nr.827 Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli (turpmāk – noteikumi), saskaņā ar kuriem no 2013.gada 1.jūlija darba devējam, pieņemot darbā darbinieku, ir pienākums iesniegt VID ziņas par darba ņēmēja profesijas (aroda amata, specialitātes) kodu atbilstoši Profesiju klasifikatoram.
VID informācija 11:16, 22. Jūl. 2013
Anglijā dibināts uzņēmums reģistrē Valsts ieņēmumu dienestā (VID) ārvalstu uzņēmuma pastāvīgo pārstāvniecību, reģistrējas kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs Latvijā. Kā jānotiek šādas pastāvīgās pārstāvniecības atvēršanai, reģistrēšanai, kas jāņem vērā, veicot saimniecisko darbību? Kādi nodokļi jāmaksā un kādi ir iespējamie riski?
Saimnieciskā darbība 12:09, 12. Jūl. 2013
Pieaugot starptautiskajai preču tirdzniecībai, izmantojot pasta sūtījumus, kā arī ņemot vērā lasītāju uzdotos jautājumus par preču piegāžu noformēšanu, ja preces komerciālos nolūkos tiek saņemtas vai nosūtītas pa pastu, piedāvājam ieskatu preču muitošanas regulējumā, nosūtot vai saņemot preces pa pastu.
Citi 11:29, 17. Mai. 2013
Sakarā ar jaunā Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums) stāšanos spēkā no š.g. 1.janvāra radušās vairākas neskaidrības ar likuma piemērošanu tūrisma aģentūru pakalpojumiem, tāpēc Valsts ieņēmumu dienests ir sniedzis skaidrojumus par PVN likuma piemērošanu šādās situācijās:
Pievienotās vērtības nodoklis 10:52, 13. Mai. 2013
Lūdzu paskaidrojiet, kā pareizi atspoguļot tūrisma pakalpojumu darījumus, ko veic tūrisma aģentūra (ne tūrisma operators), saskaņā ar jauno Pievienotās vērtības nodokļa likumu (PVN likumu)! Vai rēķinā jānorāda PVN summa, un kādas atsauces jāraksta?
Pievienotās vērtības nodoklis 12:55, 24. Mai. 2013
Turpmāk kapitālsabiedrībās grāmatvedību kārtot varēs valdes loceklis arī gadījumos, ja uzņēmumam ir vairāk nekā viens valdes loceklis vai īpašnieks. Tāpat precizēts, ka šādos gadījumos darba līgums nav slēdzams.
Likumdošana 10:34, 22. Mai. 2013
Kopš neatkarības atjaunošanas Latvijas Republikā nav bijis vienots normatīvais regulējums dokumentu un arhīvu pārvaldības procesam. 2006.gadā saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likumā noteikto spēku zaudēja 1995. gada 10. oktobrī izdotā Valsts arhīvu ģenerāldirekcijas Instrukcija par juridisko personu arhīva dokumentu uzskaiti, uzkrāšanu un izmantošanu (turpmāk - Instrukcija). No augstāk minētā datuma Latvijā nebija ārējo normatīvo aktu, kuros būtu noteiktas prasības institūciju dokumentu un arhīvu pārvaldības kārtībai, kritēriji dokumentu glabāšanas termiņa noteikšanai un tehniskās prasības dokumentu saglabāšanai institūciju arhīvos.
Dokumenti 15:22, 3. Mai. 2013
Kā viens no jautājumiem, ko nodokļu maksātājs nereti neizprot, ir kompensāciju aprēķināšana un izmaksāšana darbiniekam par tā izdevumu segšanu. Bieži kompensācijas tiek jauktas ar avansa norēķiniem, jo normatīvajos aktos nav konkrēta definējuma.
Avansa norēķini 09:34, 19. Apr. 2013
Publiskais sektors, proti, valsts un pašvaldības iestādes un uzņēmumi, lai nodrošinātu to kompetencē noteikto uzdevumu izpildi, ik dienas veic dažādus iepirkumus, veidojot sadarbību ar privāto sektoru – piegādātājiem. Attiecības starp publisko un privāto sektoru publiskajos iepirkumos lielākā daļā gadījumu regulē Publisko iepirkumu likums. Papildus ir jāpiemin arī Aizsardzības un drošības jomas iepirkumu likums un Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likums. Šajā publikācijā tiks analizēta piegādātāju interešu aizsardzība valsts un pašvaldības iestāžu un uzņēmumu organizētajos iepirkumos, kas tiek rīkoti saskaņā ar Publisko iepirkumu likumu (Likums).
Saistību tiesības 13:30, 25. Mar. 2013
Mans uzņēmums paplašinās, un es nezinu, ko darīt ar amatiem pašam sev. Esmu vienīgais īpašnieks SIA (nav mikrouzņēmums), esmu valdes loceklis, galvenais grāmatvedis, pārdevējs (strādāju ar elektronisko kases aparātu), braucu ar uzņēmuma vieglo automašīnu darba darīšanās, kā arī vadāju preci ar uzņēmuma busu. Jautājums: kādu darba līgumu lai es ar sevi noslēdzu? Kā valdes locekli es sevi darbā neesmu pieņēmis. Visur, kur vajag uzņēmuma vadītāju parakstu – parakstos kā valdes loceklis (darba līguma nav, atalgojumu nesaņemu). Man ir darba līgums (stundu likme) par galvenā grāmatveža amatu. Tajā pašā darba līgumā esmu ielicis sev papildamatu – pārdevējs. Vai ar to pietiek? Sāku apsvērt, vai man nevajadzētu sevi pieņemt darbā arī par uzņēmuma vadītāju, kravas busa vadītāju, varbūt vēl kādu amatu sev jāiedala? Būtu ļoti pateicīgs, ja jūs šo jautājumu izskatītu no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) viedokļa, ko viņi prasa no šādiem maziem uzņēmumiem? Varbūt varu ielikt minimālo algu un norādīt, ka par to daru pilnīgi visu?
Dalībnieks un valdes loceklis 10:46, 6. Mar. 2013
01.11.2012. Saeima trešajā lasījumā pieņēma un Valsts prezidents 21.novembrī izsludināja likumu "Grozījumi Administratīvā procesa likumā", kas stāsies spēkā 01.01.2013.
Citi 13:21, 10. Dec. 2012
Pamazām atdzīvojoties nekustamā īpašuma tirgum Latvijā, savu aktualitāti atgūst nekustamo īpašumu darījumu risku izvērtēšanas problemātika. Dažādos darījumu veidos ir specifiski riski, piemēram, iegādājoties zemi būvniecības veikšanai, vairāk jāpievērš uzmanība apbūves iespējām, piebraucamiem ceļiem un komunikācijām, kurām pieslēgties nākotnē. Savukārt, iegādājoties dzīvokli, uzmanīgi jāiepazīstas ar mājas pārvaldīšanas jautājumiem, līdz šim pieņemtajiem dzīvokļu kopības lēmumiem. Iegādājoties komercīpašumu svarīgi ir izvērtēt uzņēmumu pārejas risku, kā arī dažādus tehniskus jautājumus attiecībā uz iekārtām, atļaujām, licencēm.
Saimnieciskā darbība 18:23, 9. Okt. 2012
Vai sabiedrības valdes loceklis bērna kopšanas atvaļinājuma laikā var pildīt valdes locekļa amata pienākumus? Ar valdes locekli ir noslēgts darba līgums, viņš neatrodas darbā kā darba ņēmējs un saņem vecāku pabalstu no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA). Tomēr uzņēmuma interesēs ir nepieciešamas valdes locekļa konsultācijas, kā arī lēmumu pieņemšana, dokumentu parakstīšana utt. Vai šajā gadījumā, lai attaisnotu uzņēmuma amatpersonas – valdes locekļa - amata daļēju pienākumu pildīšanu, vienlaicīgi var būt divi vienādas nozīmes līgumi: darba līgums un pilnvarojuma vai valdes locekļa amata līgums?
Dalībnieks un valdes loceklis 11:58, 16. Jūl. 2012
SIA A saimnieciskā darbība ir nekustamā īpašuma pārvaldīšana par atlīdzību vai uz līguma pamata, SIA ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs. Daudzdzīvokļu mājas dzīvokļu īpašnieki pilnvarojuši SIA A veikt mājas apsaimniekošanu. Ir lēmums par pilnvarojumu organizēt mājas renovāciju, piesaistot Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu, SIA A dzīvokļu īpašnieku vārdā ir noslēdzis līgumu ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA).
Pievienotās vērtības nodoklis 14:38, 13. Jūl. 2012
Izvērtējot dažādus uzņēmumus un fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, savā darba praksē esmu saskārusies ar vairākām problemātiskām situācijām. Neskaitāmi daudz lietās (administratīvās lietas, tematiskās pārbaudes un audits), ko ierosina vai uzsāk Valsts ieņēmumu dienesta (VID) amatpersonas, tiesa pārsūdzēšanas procesā atceļ VID pieņemtos lēmumus - nekvalitatīvs un paviršs VID darbinieku darbs vai normāla prakse? Šķiet tam piekritīs uzņēmēji, kuri kaut reizi ir saskārušies ar VID amatpersonu veiktajām pārbaudēm, tādējādi nonākot pie atšķirīga redzējuma, kā tulkot likuma normas.
Darba tiesības 07:58, 28. Mai. 2012
Turpinām 6. februāra publikāciju par būtiskākajiem jaunumiem likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN). Šoreiz tiks apskatīti arī citi grozījumi likumā, tajā skaitā, bet ne tikai, papildināts ar nodokli neapliekamo gada ienākumu saraksts, noteikta samazināta iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likme nomas ienākumam, kā arī paredzētas ievērojami plašākas Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pilnvaras un bargāki sodi tiem darba devējiem, kuri slēpj faktiskos darbinieku ienākumus.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:27, 6. Feb. 2012
Kopš spēkā stājies labvēlīgs nodokļu maksāšanas režīms jeb iespēja nodokļu maksātājiem izvēlēties maksāt mikrouzņēmumu nodokli (MUN) (saskaņā ar Mikrouzņēmumu nodokļa likumu), arvien biežāk rodas situācijas, kad fiziskās personas, kuras pirms tam ir bijušas nodarbinātas vai varētu tikt nodarbinātas saskaņā ar darba līguma noteikumiem, izvēlas kļūt par patstāvīgiem MUN maksātājiem (kā individuālais komersants vai fiziskā persona, kas reģistrēta Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskās darbības veicējs, vai arī reģistrējoties kā sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA)), tādējādi radot iespēju sniegt pakalpojumus, pamatojoties uz pakalpojuma līgumu, uzņēmuma līgumu vai cita veida līgumu, ko attiecīgi neregulē Darba likums un no kā nodokļi nebūtu jāmaksā kā no darba algas. Šajā publikācijā skaidrots, ko ņemt vērā un ar ko rēķināties, ja patiešām pamatotu apsvērumu dēļ (piemēram, strukturālu reformu rezultātā) vai arī tikai un vienīgi nodokļu plānošanas rezultātā izveidojusies situācija, kad, izmantojot tiesību aktos noteiktās iespējas, darba līguma vietā tiek noslēgts cita vieda līgums (pakalpojuma, uzņēmuma un citi).
Darba tiesības 14:54, 21. Dec. 2011
Bieži vien ģenerāldirektora ikdiena vairāk līdzinās uguns dzēšanai: vienlaicīgi zvana sadarbības partneri un piegādātāji, bankas kontā nepietiek naudas līdzekļu aktuālo kredītsaistību apmaksai, turklāt pašam jāzvana debitoriem, lai sarunātu rēķinu apmaksu. Šādu operatīvo jautājumu risināšana aizņem to laiku, kuru ģenerāldirektors varētu veltīt stratēģisko jautājumu risināšanai, uzņēmuma darbības plānošanai, mierīgai sarunai ar vadības komandu par uzņēmuma attīstību. Tā ir realitāte, ar kuru šodien saskaras daudzu mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) vadītāji. Vai šāda situācija ir normāla? Ne gluži. Protams, šo situāciju var uzlabot, bet - ar ko sākt?
Finanšu vadība 12:01, 2. Sep. 2011
Neskatoties uz to, ka Elektronisko dokumentu likums (EDL), kurš nosaka elektronisko dokumentu un parakstu tiesisko statusu, kā arī norāda uz šāda veida dokumentiem un parakstiem izvirzāmajām pamatprasībām, ir spēkā no 2003. gada 1. janvāra, tomēr praksē šādu dokumentu un parakstu lietošana ir visai piesardzīga. Šajā publikācijā tiks dots ieskats šāda veida dokumentu un parakstu tiesiskajam regulējumam.
Līgumi 11:47, 25. Jūl. 2011
Likumā "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" (Likums), kas stājās spēkā 2002. gada 10. maijā, līdz šā gada 28. aprīlim bija veikti deviņi grozījumi, kuri papildināja Likuma sākotnējo redakciju, lai maksimāli nodrošinātu tā mērķi - valsts amatpersonu darbību sabiedrības interesēs, novēršot jebkuras valsts amatpersonas, tās radinieku vai darījumu partneru personiskās vai mantiskās ieinteresētības ietekmi uz valsts amatpersonas darbību, veicināt valsts amatpersonu darbības atklātumu un atbildību sabiedrības priekšā, kā arī sabiedrības uzticēšanos valsts amatpersonu darbībai. 2011.gada 1. jūnijā spēkā stājās desmitie grozījumi Likumā, redakcionāli precizējot un papildinot atsevišķas tiesību normas, kā arī paredzot vairākus vērā ņemamus grozījumus saistībā ar amatu savienošanu un valsts un citu amatpersonu atbildību.
Dalībnieks un valdes loceklis 18:46, 17. Jūn. 2011
Daudzos uzņēmumos valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) ir lielākais nodokļu maksājumu postenis, tādēļ publikācijā tiks apskatīti ar VSAOI saistītie pamatjautājumi, akcentējot pēdējā laikā veiktās izmaiņas likumdošanā.
Sociālais 12:39, 1. Jūn. 2011
Šī raksta mērķis ir aprakstīt svarīgākos juridiskos un nodokļu jautājumus, kas ir aktuāli, lemjot par atlīdzības izmaksu komercsabiedrības valdes locekļiem – rezidentiem un nerezidentiem. Svarīgākie jautājumi, uz kuriem tiks rastas atbildes šajā rakstā ir – kādos gadījumos pietiek ar vienkāršu pilnvarojumu, kas izdots valdes loceklim, un kādos gadījumos ir jāslēdz darba līgums? Kā arī vai ar valdes locekli var slēgt uzņēmuma līgumu? Otrkārt, tiks apkopoti svarīgākie nodokļu maksāšanas aspekti atkarībā no valdes locekļa – nodokļu maksātāja, statusa, to būtiskākās atšķirības attiecībā uz nodokļu aprēķināšanas un maksāšanas pienākumu, atskaišu iesniegšanu Valsts ieņēmumu dienestā (VID), īpaši akcentējot izmaiņas, kuras stājās spēkā un ir piemērojamas ar 01.01.2010.
Dalībnieks un valdes loceklis 13:01, 22. Feb. 2010
02.10.2010. stājās spēkā jauni Ministru kabineta 21.09.2010. noteikumi Nr.899 Likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli normu piemērošanas kārtība (MK noteikumi Nr.899 vai jaunie noteikumi), kas piemērojami jau ar 01.07.2010. Tie ir izdoti saskaņā ar likuma Par iedzīvotāju ienākuma nodokli (likums par IIN vai likums) 3. panta 3. daļas 12. punkta a apakšpunktu, 9. panta 1. daļas 16. un 17. punktu, 10. panta 1. daļas 4. punktu, 11. panta 3. daļas 15. punktu, 17. panta 11. daļas 2. punktu, 38. panta 2. daļu un 39. pantu. Minētie noteikumi aizstāj 26.09.2006. noteikumus Nr.793. Kas tajos citādāks, kas būtisks un kas neskaidrs - par to turpinājumā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 11:06, 25. Okt. 2010
2010. gada 9. augustā Saeima pieņēma kārtējos grozījumus likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (IIN likums), kuri stājās spēkā 1. septembrī. Lielākā daļa likuma grozījumos iekļauto normu ir saistītas ar jauno Mikrouzņēmumu ienākuma nodokli. Tomēr paralēli normām, kas saskaņo IIN likuma normas ar Mikrouzņēmumu nodokļa likumu, ir pieņemti arī citi būtiski grozījumi, kuri iespējams ierindas likuma lietotājam var paslīdēt garām neievēroti. Viens no šādiem grozījumiem attiecas uz kapitāla nodokļa piemērošanu, kas stājās spēkā vēl tikai šī gada 1. janvārī un kas joprojām izraisa ne mazums jautājumu un diskusiju par tā praktisko piemērošanu.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 09:23, 16. Sep. 2010
Turpinām š.g. 23. augusta publikāciju par jauno Maksātnespējas likumu (Jaunais likums), kas stāsies spēkā šā gada 1. novembrī. Šinī rakstā tiks aplūkots juridisko personu maksātnespējas process, kurā, salīdzinot ar tiesiskās aizsardzības procesu (TAP), ir ieviestas daudz nozīmīgākas izmaiņas.
Saistību tiesības 11:02, 23. Aug. 2010
No 01.07.2010. saskaņā ar grozījumiem likumā "Par akcīzes nodokli" ir būtiski mainīta dīzeļdegvielas akcīzes nodokļa kompensēšanas kārtība lauksaimniekiem. Ja līdz šim atskaites periods, par kuru rēķināja akcīzes nodokļa atbrīvojumu lauksaimniekiem, sakrita ar kalendāro gadu, tad tagad tas ir aizstāts ar saimniecisko gadu, kas ir noteikts no 1.jūlija līdz nākamā gada 30.jūnijam.
Citi 11:07, 30. Jūn. 2010
Viens no izplatītākajiem ar komercdarbību saistītu izmaksu optimizācijas veidiem ir darbaspēka un ar to saistīto nodokļu samazināšana. Daudzi komersanti līdz ar to izvēlas noņemt atbildības slogu par savu darbinieku nodokļu maksājumiem no saviem pleciem, un pārnest to uz pašiem darbiniekiem. Šī raksta mērķis ir salīdzināt nodokļu slogu darbiniekiem un pašnodarbinātajiem jeb saimnieciskā darba veicējiem, kā arī atbildēt uz jautājumu – vai vienmēr izvēle starp darba līgumu un uzņēmuma līgumu ir likumīgs uzņēmējiem piemērojamā nodokļu sloga samazināšanas mehānisms, un kādas ir iespējas šo nodokļu slogu samazināt.
Līgumi 16:10, 17. Jūn. 2010
Pēdējo laiku tendences liecina, ka pieaug mantiska rakstura strīdi, kurus strīdā iesaistītās puses nevar atrisināt sarunu ceļā. Savu interešu aizsardzībai ieinteresētā puse var meklēt savu aizskarto tiesību apmierinājumu, vēršoties tiesībsargājošās iestādēs, piemēram, tiesā. Taču, ņemot vērā, ka valsts tiesās ir palielinājies iesniegto prasību skaits, to izskatīšana ir kļuvusi lēnāka, līdz ar ko dažkārt personai nav iespējams gūt savu tiesību aizsardzību saprātīgā laikā, zaudētāju lomā nostādot komersantus. Šis iemesls personas mudina izvēlēties savu tiesību aizsardzībai citu institūciju – šķīrējtiesu.
Līgumi 13:03, 8. Feb. 2010
Nemateriālie aktīvi daudzās uzņēmējdarbības nozarēs mūsdienās iegūst arvien lielāku nozīmi uzņēmuma finanšu vadībā un plānošanā. Latvijas Republikas likumdošanā nemateriālo aktīvu uzskaitei grāmatvedībā, nav pietiekamas vienotas teorētiskas bāzes. 38. starptautiskais grāmatvedības standarts (SGS) definē nemateriālos aktīvus: Nemateriālais aktīvs ir identificējams ne naudas aktīvs, kam nav fiziskas formas un kas tiek turēts izmantošanai ražošanā vai preču vai pakalpojumu piegādē, iznomāšanai citām personām vai administratīviem mērķiem.
Finanšu vadība 09:13, 14. Jan. 2010
Darba koplīgumu nozīme darba tiesiskajās attiecībās nav pietiekami novērtēta mazajos un vidējos uzņēmumos, tie ir vairāk raksturīgi lielajiem uzņēmumiem. Iespējams, ka tā pamatā ir nepietiekamas ziņas un izpratne par darba koplīgumu būtību un nozīmi sociālajā dialogā. Darbinieki atturas ierosināt darba koplīguma noslēgšanu, baidoties pasliktināt attiecības ar darba devēju vai pat zaudēt darbu, darba devēji atturas ekonomisku apsvērumu dēļ, norādot uz nespēju nodrošināt darbiniekiem plašākas sociālās garantijas, turklāt vairums sociālo partneru - darbinieku un darba devēju, to uzskata tikai par lieku formalitāti.
Lietvedība 09:27, 17. Dec. 2009
Ar Maksātnespējas likuma spēkā stāšanos 2008. gada 1. janvārī Latvijas tiesībās parādījās jauns tiesību institūts – tiesiskās aizsardzības process. Kā izrādījās nedaudz vēlāk, šāds jauninājums ir nācis laikā, kaut arī, ja tas parādītos ātrāk, tas būtu labāk pazīstams un to daudz biežāk piemērotu jau 2008. gadā. Ar grozījumiem Maksātnespējas likumā un Civilprocesa likumā, kas stājās spēkā 2009. gada 1. jūlijā, papildus parastajam tiesiskās aizsardzības procesam (TAP) likums paredzēja arī ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesu (ārpustiesas TAP), kura mērķis bija, ievērojot nodrošināto kreditoru intereses, padarīt TAP pasākumu plāna (TAP plāna) saskaņošanu un TAP pasludināšanu vienkāršāku un ātrāku. Šī raksta mērķis ir nevis sniegt visaptverošu TAP piemērošanas prakses apskatu un analīzi, bet gan īsu ieskatu atsevišķajos jautājumos, pievēršot lasītāju uzmanību atsevišķiem aspektiem, kas var izrādīties būtiski, sagatavojot TAP lietas dokumentus iesniegšanai tiesā un izskatot TAP lietu tiesā.
Saimnieciskā darbība 12:20, 18. Nov. 2009
Parādu piedzīšana ir viena no šā gada rudens modes tendencēm. Kreditori cenšas atrast efektīvākās parādu piedzīšanas metodes, parādnieki meklē radošus parādu neatdošanas risinājumus, bet likums paliek nemainīgs un neatkarīgi no vienu vai otru vēlmēm saka savu. Sevišķa neziņa par tiesisko regulējumu sastopama sfērā, ko dēvē par parādu piedzīšanu ārpustiesas ceļā. Tādēļ arī tapusi šī publikācija, lai vērstu uzmanību uz dažām parādu piedziņas prakses izpausmēm, it īpaši tiesiskajām attiecībām, kas rodas starp kreditoru un t.s. parādu piedzinēju.
Komerctiesības 22:41, 11. Nov. 2009
Turpinot š. g. 25. novembra publikācijā “Kas jāņem vērā, ja ārvalstu komersants veic ieguldījumus Latvijā” aizsākto tēmu par piemērojamiem nodokļiem un administratīvajām prasībām, kas ir jāievēro ārvalstu komersantiem, veicot ieguldījumus Latvijā, šajā rakstā tiks analizēti vairāki atsevišķi peļņas izmaksu nerezidentiem piemēri, kas var radīt nodokļu sekas nerezidentam.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 15:53, 26. Nov. 2009
Rakstā tiek apskatīta nedzīvojamo telpu nomas līgumu slēgšana komercdarbībā, analizējot svarīgākos jautājumus, kas saistīti ar nomas maksu, pušu atbildību un pienākumiem, kā arī vēršot uzmanību uz nomas līguma termiņiem un līguma izbeigšanās gadījumiem.
Līgumi 13:08, 14. Sep. 2009