Lai atvieglotu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu mazajiem uzņēmumiem, kuri savus pakalpojumus piedāvā ārvalstu platformās, 2024.gada 12.decembrī pieņemti grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums), informē Saeima.

Līdz šim uzņēmējam, kurš vēlējās periodiski piedāvāt viesu izmitināšanas pakalpojumu, bija ierobežota iespēja šāda pakalpojuma piedāvājumam izmantot, piemēram, ārvalstu platformas. Uzņēmējam tad bija jāreģistrējas kā PVN maksātājam, kā arī jāveic virkne citu administratīvu procedūru. Šāda kārtība mazam uzņēmumam bija liels administratīvais slogs, tostarp gada apgrozījums tam pārsvarā nesasniedza 50 tūkst. eiro slieksni, kad jāreģistrējas kā PVN maksātājam.   

Mazo uzņēmēju atbalstam Saeima ar likuma grozījumiem noteikusi īpašu kārtību reģistrācijai Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā PVN maksātājam tiem komersantiem, kuri vēlēsies saņemt pakalpojumu ārvalstī, tostarp Booking.com, bet nereģistrēsies kā PVN maksātāji vispārējā kārtībā. Uzņēmumam piešķirs PVN reģistrācijas numuru ar īpašu pazīmi, ko varēs izmantot tikai un vienīgi PVN nomaksai par saņemtajiem pakalpojumiem no citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vai trešo valstu un teritoriju PVN maksātājiem.

Noteikts, ka šiem uzņēmumiem nodoklis par saviem iekšzemē veiktajiem ar PVN apliekamajiem darījumiem nebūs jāmaksā līdz brīdim, kad tie reģistrēsies VID PVN maksātāju reģistrā vispārējā kārtībā. Grozījumi arī nosaka, ka īpašajā kārtībā reģistrētie PVN maksātāji nevarēs atskaitīt priekšnodokli par iegādātām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai.

Tāpat noteikts, ka īpašajā kārtībā reģistrētiem PVN maksātājiem nevajadzēs iesniegt PVN deklarāciju par taksācijas periodu. PVN par citā ES dalībvalstī, trešajā valstī vai teritorijā saņemtajiem pakalpojumiem, kā arī par preču iegādi būs jānomaksā, iesniedzot paziņojumu par PVN samaksu. Īpašajā kārtībā reģistrētajiem PVN maksātājiem nevajadzēs izsniegt PVN rēķinu par veiktajiem darījumiem.

Noteikts, ka īpašā kārtība būs spēkā no 2025.gada 1.jūlija.

PVN likumā arī veikti grozījumi, lai pārņemtu ES direktīvas prasības attiecībā uz mazo un vidējo uzņēmumu PVN piemērošanas procesā vienkāršošanu, 0% likmes piemērošanas pārskatīšanu darījumos ar Latvijā reģistrētām diplomātiskajām un konsulārajām pārstāvniecībām, preču iegādes ES teritorijā definīcijas precizēšanu, pakalpojumu sniegšanas vietas precizēšanu kultūras un sporta pasākumiem, kā arī PVN jomas tiesiskā regulējuma pilnveidošanu atbilstoši ES prasībām.