Kas ir uzkrāšanas princips un ko tas nozīmē? Kā saskaņot ieņēmumus un izdevumus gada pārskatā un kā tos iegrāmatot pēc uzkrāšanas principa? Lai arī normatīvajos aktos izmaiņas šajā jomā nav bijušas jau sen, tomēr joprojām šie jautājumi nodarbina grāmatvežu prātus, un nākas pieļaut arī pa kādai kļūdai. Atkārtosim!
Gada pārskats
07:00, 27. Sep. 2021
Sabiedrībā "A", kas ir meitas uzņēmums sabiedrībai "M", ir sācies reorganizācijas process (sašķelšana), nododot visu mantu iegūstošajām sabiedrībām, – "B" (arī meitas uzņēmums sabiedrībai "M") un "C" (jaunizveidota sabiedrība) – un beidz pastāvēt bez likvidācijas procesa, kā arī apvienojas sabiedrība "A" un "B". Kā šāda apvienošana jāuzrāda mātes sabiedrības bilancē? Vai var rasties papildu maksājami nodokļi?
Gada pārskats
07:00, 19. Jūl. 2021
Biedrības statūtos ir rakstīts, ka finansiālās un saimnieciskās darbības kontroli veic revidents, kurš nevar būt valdes loceklis. Biedrībai nav sabiedriskā labuma organizācijas statusa. Vai obligāti ir jābūt revidenta ziņojumam, ja grāmatvedība tiek veikta vienkāršā ieraksta sistēmā?
Gada pārskats
07:00, 25. Mai. 2021
2020. gada pārskata iesniegšanas termiņš pagarināts ar trīs mēnešiem, bet tas nenozīmē, ka gada pārskata sastādīšana jāatliek uz pēdējo brīdi. Iziesim cauri katrai no gada pārskata sastāvdaļām, atkārtojot visu informāciju, kurai vajadzīga skaidra gada pārskatīšana, definētas biežākas pieļaujamās kļūdas un minoritātes. Pievērsīsim uzmanību arī Covid-19 ietekmei uz gada pārskata sastādīšanu.
Gada pārskats
11:18, 21. Apr. 2021
Turpinām rakstu par gada pārskatiem – raksta pirmajā daļā izskatījām prasības likuma “Par grāmatvedību” subjektiem un to gada pārskatiem, bet šoreiz aplūkosim reliģisko organizāciju, politisko organizāciju un to apvienību un budžeta iestāžu gada pārskatu prasības.
Gada pārskats
11:41, 7. Apr. 2021
Sagatavot finanšu pārskatu saskaņā ar Latvijas normatīvo aktu prasībām nav sarežģīti, galvenais ir nepazaudēt veselo saprātu. Šoreiz atgādināsim būtiskākās nianses 2020. gada pārskata sagatavošanā, vēršot uzmanību uz kļūdām, ar kurām, veicot revīziju, saskaras zvērināti revidenti.
Gada pārskats
07:00, 22. Mar. 2021
Uzņēmējs sniedz arborista pakalpojumus, tajā skaitā arī bīstamo koku izzāģēšanu, kā rezultātā radušos kokmateriālus uzņēmums var paturēt savai saimnieciskajai darbībai. Kā pareizi tos iekļaut uzņēmuma bilancē un vai par tiem ir jāmaksā nodokļi?
Gada pārskats
07:00, 19. Mar. 2021
Biedrība iegādājas 100% sabiedrības ar ierobežotu atbildību kapitāldaļas. Vai biedrības gada pārskatam būs nepieciešams zvērināta revidenta atzinums?
Gada pārskats
07:00, 12. Mar. 2021
Biedrība iegādājas 100% sabiedrības ar ierobežotu atbildību kapitāldaļas. Vai biedrības gada pārskatam būs nepieciešams zvērināta revidenta atzinums?
Gada pārskats
07:00, 12. Mar. 2021
Uzņēmumu gada pārskati nav labojami tik vienkārši kā nodokļu deklarācijas, tāpēc, tos sagatavojot, ir jābūt īpaši rūpīgiem. Jāapzinās visi riski, kurus uzņēmumam var radīt kļūdaini iesniegti gada pārskati. Īpaši ir jāizvērtē nodokļu riski.
Gada pārskats
10:23, 1. Mar. 2021
Lielai daļai uzņēmumu kalendārais gads sakrīt arī ar gada pārskata perioda beigām, tāpēc šobrīd ir vairāki aktuāli jautājumi ne tikai uzņēmumu īpašniekiem, bet arī vadītājiem, kreditoriem, valsts institūcijām un konkurentiem par Covid-19 pandēmiju un tās ietekmi uz saimniecisko darbību. Kāda informācija ir jāatklāj par savu darbību un kā novērtēt darbības turpināšanas principu finanšu pārskatā?
Gada pārskats
07:00, 18. Jan. 2021
Lopkopība ir otra svarīgākā lauksaimniecības nozare aiz augkopības. Ražošanas vajadzībām tā izmanto ievērojamu daļu no augkopības produkcijas, piemēram, lopbarību, bet lielāku daļu no savas produkcijas dod tālāk rūpnieciskai pārstrādei vai tiešam patēriņam. Dzīvnieki lopkopības uzņēmumos veido būtisku līdzekļu daļu. Uzņēmumā var būt viens vai vairāku veidu pieauguši dzīvnieki, dzīvnieku mazuļi un nepieauguši dzīvnieki. Dzīvnieki no pārējiem līdzekļiem atšķiras, jo tos kā darba priekšmetus nevar atdalīt no darba produkta. Dzīvnieki var būt uzņēmumā izaudzēti vai nopirkti turpmākai audzēšanai.
Gada pārskats
07:00, 11. Nov. 2020
Uzņēmuma gada pārskata periods ir no 1. februāra līdz 31. janvārim. Ja gribam izmainīt periodu, lai tas sakristu ar kalendāra gadu (no 1. janvāra līdz 31. decembrim), kāda informācija jāsniedz gada pārskata pielikumā? Vai šogad mums jānodod gada pārskats par 11 mēnešiem, proti, no 2019. gada 1. februāra līdz 31. decembrim?
Gada pārskats
07:00, 13. Mai. 2020
Covid-19 šobrīd ietekmē daudzus uzņēmumus, padarot ikdienas darbu par izaicinājumu. Latvijas valdības ieviestais ārkārtējais režīms kopš 2020. gada 13. marta ietekmē ne tikai uzņēmumu darbību un finanšu rezultātus, bet arī 2019. gada finanšu pārskatus. Apskatīsim būtiskākos faktorus, kas jāņem vērā, sagatavojot šī gada finanšu pārskatu, – darbības turpināšanas principu un pēcbilances notikumu analīzi.
Gada pārskats
07:00, 5. Mai. 2020
Individuālais uzņēmums (IU) ir reorganizēts par sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA). Reorganizācijas lēmumā noteikts, ka tās rezultātā izveidotā SIA pārņem visas IU saistības, tiesības un pienākumus, kā arī reorganizējamā IU darījumi reorganizētās SIA grāmatvedībā tiks uzskatīti par SIA darījumiem līdz ar reorganizācijas reģistrēšanas datumu Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrā. Lēmums par reorganizāciju pieņemts 2019. gada 1. augustā. Līdz reorganizācijai IU kārtoja grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, bija iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājs. Sagatavojot 2019. gada pārskatu, kurš periods jāiekļauj peļņas vai zaudējumu aprēķinā, – darījumi, sākot ar 2019. gada 1. augustu, vai viss 2019. gads?
Gada pārskats
07:00, 15. Apr. 2020