Jaunais UIN režīms – nesadalītā peļņa un ar nodokli apliekamā bāze
2018-01-30
Modrīte Johansone, zvērināta revidente
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) pārejas noteikumu 10.punktā paredzēts: "Piemērojot šo pārejas noteikumu 8., 31. un 34.punktu par nesadalīto peļņu, kura uzrādīta bilancē 2017.gada 31.decembrī, uzņēmumu ienākuma nodokļa aprēķināšanas vajadzībām to samazina šādā kārtībā:
1) par zaudējumiem, kuri radušies turpmākajos pārskata gados;
2) par aprēķinātajām dividendēm, kurām piemērots šo pārejas noteikumu 8.punkts;
3) par debitoru parādiem, kuri, piemērojot šo pārejas noteikumu 31.punkta 1.apakšpunktu, ir samazinājuši apliekamo ienākumu;
4) par aizdevumiem, kuriem piemērots šo pārejas noteikumu 34.punkts."
Par pārejas noteikumu 10.punkta 1. un 2.apakšpunktu viss skaidrs: aprēķinot dividendes, tām nepiemēro uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), kamēr nav sadalīta līdz 31.12.2017. bilancē uzrādītā uzkrātā peļņa, kuru vispirms samazina par zaudējumiem, kas radušies pēc 31.12.2017. Tomēr nav saprotams, kā līdz 31.12.2017. bilancē uzrādītā nesadalītā peļņa var tikt samazināta par debitoru parādiem un aizdevumiem (3. un 4.apakšpunkts)?
Pārejas noteikumu 31.punktā noteikts, kā samazināma taksācijas perioda ar UIN apliekamā bāze, nevis iepriekšējo periodu peļņa: "Nodokļa maksātājs, kurš līdz 2017.gada 31.decembrim bija uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājs saskaņā ar likumu "Par uzņēmumu ienākuma nodokli", ir tiesīgs samazināt taksācijas perioda ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamo bāzi par debitora parādiem, kas radušies līdz 2017.gada 31.decembrim un, sākot ar 2018 gada 1.janvāri:
1) tiek iekļauti zaudējumos (izdevumos), ja debitora parāds atbilst šā likuma 9.panta trešās daļas nosacījumiem, ievērojot šo pārejas noteikumu 10.punktu;
2) tiek norakstīti no uzkrājuma nedrošajiem parādiem, kas izveidots līdz 2017.gada 31.decembrim un kas, sākot ar 2018.gada 1.janvāri, tiek uzskaitīts dalīti no citiem uzkrājumiem, ja debitora parāds netiek iekļauts peļņas vai zaudējumu aprēķina izdevumos un tas atbilst šā likuma 9.panta trešās daļas nosacījumiem."
Savukārt UIN likuma pārejas noteikumu 34.punkts attiecināms uz taksācijas periodu: "Piemērojot šā likuma 11.panta pirmo un ceturto daļu, apliekamais ienākums nav jāpalielina par aizdevuma daļu, kas nepārsniedz nesadalīto peļņu, kura uzrādīta bilancē 2017.gada 31.decembrī." Līdz ar to nav saprotams, kā tas saistīts ar nesadalīto peļnu 31.12.2017.? Vai 34.punkts attiecināms tikai uz 2018.gada UIN deklarāciju? Atbilstoši UIN likuma 11.panta 4.daļas 2.punktam šī panta 1.daļu nepiemēro pārskata gadā izsniegtajiem aizdevumiem, ja pārskata gada sākumā bilancē neveidojas iepriekšējo pārskata gadu nesadalītā peļņa. Vai, ņemot vērā 11.panta 4.daļas 2.punktu un pārejas noteikumu 34.punktu, saistītajām personām izsniegtos aizdevumus, par kuriem jāpalielina ar UIN apliekamā bāze, var rēķināt šādi:
- apliekamais ienākums = aizdevumi saistītām personām – aizņēmumi no nesaistītām personām – (pamatkapitāls pārskata gada sākumā – iepriekš izsniegtie neatmaksātie ilgtermiņa aizdevumi) – nesadalītā peļņa 31.12.2017. (pēdējais – tikai 2018.gada UIN deklarācijai)?
UIN likuma 11.panta 5.daļā noteikts: "Taksācijas perioda ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamo bāzi samazina par atmaksāto aizdevuma summu, ja kādā no pirmstaksācijas periodiem aizdevumu summa bija iekļauta ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā bāzē vai saskaņā ar likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 8.1pantu aizdevums bija aplikts ar iedzīvotāju ienākuma nodokli." Vai par šādiem aizdevumiem ar UIN apliekamo bāzi samazina arī tad, ja aizdevumam ir piemērots iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un tā iepriekš par šo aizdevumu nav tikusi palielināta? No likuma izriet, ka ir pietiekami, ja aizdevumam ticis aprēķināts IIN.
2024.gada nogalē daudz tika runāts par algas aprēķina un iedzīvotāju ienākuma nodokļa izmaiņām 2025.gadā. Taču ir lietas, kas šogad paliek nemainīgas – pilnīgi visiem uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātājiem, neatkarīgi no tā, vai tiem ir vai nav ar UIN apliekami darījumi, līdz 20.janvārim jāsagatavo UIN deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi – decembri. Apskatām nianses, par kurām nevajadzētu aizmirst, sagatavojot UIN deklarāciju par decembri.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
09:00, 3. Jan. 2025
2024.gada 21.jūnijā stājās spēkā Lielu uzņēmumu grupu globālo minimālā nodokļu līmeņa nodrošināšanas likums, kura mērķis ir daļēji pārņemt direktīvu 2022/2523 par globālā minimālā nodokļa līmeņa nodrošināšanu starptautiskām uzņēmumu grupām un lielām vietējām grupām Eiropas Savienībā. Ko paredz šis likums un kam tas radīts? Kādi būs Latvijas uzņēmumu pienākumi?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
06:00, 4. Dec. 2024
Lauksaimniecības uzņēmumam 2024.gada jūlijā ir radušies ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi. Uzņēmums 2024.gada 20.maijā ir saņēmis lēmumu par lauksaimniecības atbalsta maksājumiem – subsīdijām. Vai uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) bāzi var samazināt par 50% no subsīdiju summas, iesniedzot UIN deklarāciju par jūliju? Papildus uzņēmumam ir neizmantotā peļņa uz 2017.gadu. Vai var izmantot atlaidi par subsīdijām 2024.gada jūlija UIN deklarācijā nesaimnieciskiem izdevumiem, ja ir neizmantota nesadalītā peļņa uz 2017.gada beigām?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
09:00, 27. Sep. 2024
Meitas uzņēmums mātes uzņēmumam izmaksā dividendes 13 000 eiro apmērā. Abi uzņēmumi ir reģistrēti Latvijā. Kā mātes uzņēmums iegrāmatos saņemtās dividendes no meitas uzņēmuma, un kā tās norādīt uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) deklarācijā? Papildus mātes uzņēmumam ir nesadalītā peļņa 800 000 eiro apmērā, kas nav izmaksāta dividendēs. Kurā brīdī šīs saņemtās meitas uzņēmuma dividendes var izmaksāt, nemaksājot nodokli, ja par tām jau ir samaksāts UIN?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
06:00, 18. Jūl. 2024
Sākoties Covid-19 pandēmijai, tika pieņemti atvieglojumi palielināto procentu maksājumiem, kas noteikti Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 10.pantā. Pieņemto atvieglojumu dēļ daļa no grāmatvežiem, aizpildot 2023.gada uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju, bija par to aizmirsusi. Tādēļ kopīgi atkārtosim, kā veikt palielināto procentu maksājumu aprēķinu, kas pirms pandēmijas tika aktīvi pielietots.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
06:00, 15. Jūl. 2024
Uzņēmums piedāvā saviem darbiniekiem iespēju piedalīties ikgadējā Rīgas maratonā, sedzot gan dalības maksu, gan vienota stila tērpu iegādi darbiniekiem, kas pārstāvēs uzņēmumu. Vai šie izdevumi ir saimnieciskās darbības izdevumi? Kā tos pareizi grāmatot? Vai pastāv kāda atšķirība, vai tiek segtas izmaksas par pieciem vai 100 darbiniekiem?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
09:00, 23. Mai. 2024
2023.gada nogalē tika veikti grozījumi Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā, ar kuriem tika ieviesta jauna norma. Tā paredz, ka kredītiestādes un patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzēji katru gadu aprēķinās un nomaksās uzņēmumu ienākuma nodokli 20% apmērā no iepriekšējā pārskata gadā nopelnītās peļņas, neatkarīgi no tā, vai peļņa tiek vai netiek sadalīta dividendēs. Izskatām, kā šis nodoklis piemērojams praksē un kā to norādīt grāmatvedībā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
06:00, 25. Apr. 2024
Uzņēmums ir iegādājies vērtspapīrus (uzņēmuma akcijas), gūst ienākumus. Kāds dokuments ir jāizmanto, lai apliecinātu, ka nodokļi ir nomaksāti ārvalstīs? Kā to iegūt? Vai šāds nodokļa nomaksu apliecinošs dokuments varētu būt izziņa no bankas, kuras platformā (bankas brokeris) tiek ieskaitītas dividendes? Izziņā norādīts dividenžu apmērs, ieturētais procents un ieturētā nodokļa summa. Uzņēmums plāno izmantot iespēju samazināt Latvijā samaksāto uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN), kas tiek aprēķināts dividendēm, par ārvalstīs samaksāto nodokli atbilstoši Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) 6. un 15.pantam.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
06:00, 2. Apr. 2024
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā nav paredzēts atbrīvojums no vispārējās uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanas kārtības gūtajiem procentiem no vērtspapīriem un ienākumiem no obligāciju atsavināšanas. Attiecīgi peļņas no procentu ienākumiem sadale apliekama ar UIN likmi 20% apmērā, piemērojot koeficientu 0,8. Kā UIN deklarācijā jānorāda saņemtie procenti no vērtspapīriem? Cik bieži tas jādara – katru mēnesi vai reizi gadā?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
06:00, 22. Feb. 2024
No 2024.gada 1.janvāra stājusies spēkā jauna uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanas kārtība ilgstoši lietotiem reprezentatīviem auto. Skaidrojam, kā turpmāk jāpiemēro nodoklis šāda veida transportlīdzekļiem, un vienlaikus arī atgādinām, kā nosakāma reprezentatīvā automobiļa vērtība, kādas izmaksas veido UIN objektu.
Klausies
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
06:00, 14. Feb. 2024
Lai atvieglotu nodokļu administrēšanas slogu maziem un vidējiem uzņēmumiem, kuri darbojas vai plāno darbību paplašināt Eiropas Savienībā, šobrīd tiek virzīta iniciatīva par šādu uzņēmumu galvenā biroja nodokļu sistēmas direktīvas izveidi. Uz kuriem uzņēmumiem attieksies jaunā direktīva un kā darbosies jaunais nodokļu samaksas režīms?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
06:00, 6. Feb. 2024
Latvijas uzņēmums “A” (cedents) vēlas pārdot debitora/parādnieka Amerikas Savienoto Valstu (ASV) uzņēmuma “B” parādu citam ASV uzņēmumam “C” (cesionārs) par mazāku summu nekā “B” parāds. Tātad uzņēmumam “A” rastos zaudējumi no negūtā ienākuma. Ar kādu dokumentāciju un pierādījumiem jānodrošinās un kādi noteikumi jāievēro, lai “A” neveidotos ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN) apliekamā bāze par negūto ienākumu no cesijā nodotajām tiesībām, atbilstoši Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma (UIN likums) 8.panta 2.daļas 12.punktam un 8.panta 11.daļai? Vai “A” drīkst cedēt tālāk jau iegādātas prasījuma tiesības?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
06:00, 18. Jan. 2024
Eiropas Komisija (EK) 2023.gada beigās publicēja ilgi gaidītos priekšlikumus par konsolidēto uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) bāzi Eiropā. Ko paredz sniegtie priekšlikumi?
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
06:00, 9. Jan. 2024
Atkal pienācis laiks, kad jāsagatavo uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi decembri, kas jāiesniedz pilnīgi visiem šī nodokļa maksātājiem neatkarīgi no tā, vai tiem ir vai nav ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekami darījumi. Gads ir visai ilgs periods, kurā dažas nianses varētu piemirsties, tāpēc atgādināšu būtiskāko deklarāciju sagatavošanā.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
06:20, 27. Dec. 2023
Šobrīd, kad Saeimā un valdībā atkal tiek apspriestas lielākas nodokļu pārmaiņas, būtiski ir vērtēt to, ko esam guvuši no uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) izmaiņām, kas tika pieņemtas 2018.gadā. Šajā rakstā atskatīsimies uz UIN reformas mērķiem un UIN ieņēmumiem valsts budžetā, un vērtēsim tos no šodienas, proti, 2023.gada perspektīvas.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis
06:00, 14. Jūl. 2023