Turpinot šā gada martā aizsākto tēmu par darījumiem starp saistītām personām un šo darījumu cenu noteikšanas principiem, šī raksta mērķis ir sīkāk analizēt darījumu cenu noteikšanas metodes.
Finanšu vadība
10:01, 23. Apr. 2010
Pakalpojumu līgumi, it īpaši līgumi par vadības un konsultāciju pakalpojumiem, ir izplatītākie līgumi, kas tiek slēgti starp saistītiem uzņēmumiem. Tradicionāli vadības un konsultāciju līgumi tiek noslēgti starp mātes un meitas uzņēmumu vai starp mātes uzņēmuma īpaši izveidotu sabiedrību uzņēmumu grupā ietilpstošo sabiedrību apkalpošanai (piemēram, juridisko, grāmatvedības un finanšu vadības pakalpojumu sniegšanai). Vienlaicīgi šādiem līgumiem ir salīdzinoši augsts risks, jo izmaksas, kas saistītas ar šo līgumu izpildi, var nebūt atskaitāmas uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) vajadzībām.
Līgumi
12:43, 26. Mar. 2010
Šī raksta mērķis, pirmkārt, ir atgādināt, kas ir uzskatāmas par saistītām personām Latvijas nodokļu likumu izpratnē. Tātad – kuras personas varētu nosacīti saukt par Valsts ieņēmumu dienesta (VID) "mērķauditoriju", attiecīgi dodot tiesības koriģēt darījumos starp saistītām personām gūto peļņu atbilstoši tirgus cenām. Otrkārt, analizēt izplatītākos gadījumus, kad ir jāievēro transferta cenu noteikumi, un kādas ir galvenās problēmas un riski, kas jāņem vērā darījumos starp saistītām personām.
Līgumi
12:01, 26. Mar. 2010
Šī raksta mērķis ir aprakstīt svarīgākos juridiskos un nodokļu jautājumus, kas ir aktuāli, lemjot par atlīdzības izmaksu komercsabiedrības valdes locekļiem – rezidentiem un nerezidentiem. Svarīgākie jautājumi, uz kuriem tiks rastas atbildes šajā rakstā ir – kādos gadījumos pietiek ar vienkāršu pilnvarojumu, kas izdots valdes loceklim, un kādos gadījumos ir jāslēdz darba līgums? Kā arī vai ar valdes locekli var slēgt uzņēmuma līgumu? Otrkārt, tiks apkopoti svarīgākie nodokļu maksāšanas aspekti atkarībā no valdes locekļa – nodokļu maksātāja, statusa, to būtiskākās atšķirības attiecībā uz nodokļu aprēķināšanas un maksāšanas pienākumu, atskaišu iesniegšanu Valsts ieņēmumu dienestā (VID), īpaši akcentējot izmaiņas, kuras stājās spēkā un ir piemērojamas ar 01.01.2010.
Dalībnieks un valdes loceklis
13:01, 22. Feb. 2010
Pēdējo laiku tendences liecina, ka pieaug mantiska rakstura strīdi, kurus strīdā iesaistītās puses nevar atrisināt sarunu ceļā. Savu interešu aizsardzībai ieinteresētā puse var meklēt savu aizskarto tiesību apmierinājumu, vēršoties tiesībsargājošās iestādēs, piemēram, tiesā. Taču, ņemot vērā, ka valsts tiesās ir palielinājies iesniegto prasību skaits, to izskatīšana ir kļuvusi lēnāka, līdz ar ko dažkārt personai nav iespējams gūt savu tiesību aizsardzību saprātīgā laikā, zaudētāju lomā nostādot komersantus. Šis iemesls personas mudina izvēlēties savu tiesību aizsardzībai citu institūciju – šķīrējtiesu.
Līgumi
13:03, 8. Feb. 2010
Šī raksta mērķis ir akcentēt svarīgākos juridiskos un nodokļu jautājumus, ar kuriem saskaras autoratlīdzību saņēmēji. Pirmkārt, šajā rakstā tiks atgādināts, par kādiem pakalpojumiem vai darbu var slēgt autoru līgumu jeb kas ir autora līguma priekšmets. Otrkārt, tiks analizēti divi iespējamie autora – nodokļu maksātāja statusi, to būtiskākās atšķirības attiecībā uz nodokļu aprēķināšanas un maksāšanas pienākumu, atskaišu iesniegšanu Valsts ieņēmumu dienestā (VID).
Līgumi
10:12, 28. Jan. 2010
Nemateriālie aktīvi daudzās uzņēmējdarbības nozarēs mūsdienās iegūst arvien lielāku nozīmi uzņēmuma finanšu vadībā un plānošanā. Latvijas Republikas likumdošanā nemateriālo aktīvu uzskaitei grāmatvedībā, nav pietiekamas vienotas teorētiskas bāzes. 38. starptautiskais grāmatvedības standarts (SGS) definē nemateriālos aktīvus: Nemateriālais aktīvs ir identificējams ne naudas aktīvs, kam nav fiziskas formas un kas tiek turēts izmantošanai ražošanā vai preču vai pakalpojumu piegādē, iznomāšanai citām personām vai administratīviem mērķiem.
Finanšu vadība
09:13, 14. Jan. 2010
Turpinot š. g. 11. janvāra publikāciju “Kāpēc komersantiem ir svarīgi izvērtēt, vai to darījumi neparedz uzņēmuma pāreju”, šajā rakstā vairāk par darbinieku tiesību aizsardzību uzņēmuma pārejas gadījumā.
Saimnieciskā darbība
08:28, 12. Jan. 2010
Ja komersantu un citu saimnieciskās darbības veicēju savstarpējos darījumos saskatāma uzņēmuma vai tā patstāvīgās daļas pāreja, Darba likums attiecībā uz darbiniekiem uzņēmuma pārejas brīdī paredz noteiktu seku iestāšanos. Darbinieku tiesības šādos gadījumos aizsargā to sasaistīšana ar nododamo uzņēmumu. Uzskatāms, ka līdz ar uzņēmuma nodošanu uzņēmuma ieguvējam automātiski pāriet uzņēmuma nodevēja darbinieki un uzņēmuma nodevēja tiesības un pienākumi pret šiem darbiniekiem, kas izriet no uzņēmuma pārejas brīdī spēkā esošajām darba tiesiskajām attiecībām. Pie tam, šādas sekas iestājas neatkarīgi no tā, vai uzņēmuma ieguvējs ir bijis informēts par tiesībām un pienākumiem pret darbiniekiem, kuri tam pārgājuši, vai nē.
Saimnieciskā darbība
15:32, 11. Jan. 2010
Lai pēc iespējas vispusīgāk atbildētu uz jautājumu par piemērojamiem nodokļiem un administratīvajām prasībām, kas ir jāievēro ārvalstu komersantiem, veicot ieguldījumus Latvijā, atbildes tiks strukturētas atsevišķos jautājumu blokos, īsumā analizējot galvenos nodokļu riskus, kas ir jāņem vērā ārvalstu komersantiem – nerezidentiem, kuri iegulda gan finanšu resursus, gan arī nosūtot darbam uz Latviju ārvalstu nerezidenta nodarbinātu personālu, un tādējādi šī raksta nolūkiem tiek pieņemts, ka no šiem ieguldījumiem tiek gūta peļņa; un Latvijas nodokļu maksātājiem (rezidentiem), kuru kapitālā tiek ieguldīti finanšu resursi, un tādējādi rodas saistības pret nerezidentu.
Finanšu vadība
18:45, 24. Nov. 2009
Šajā ekonomiski sarežģītajā laikā ir ievērojami palielinājies to personu skaits, kuri ierobežotu līdzekļu rezultātā nespēj vai dažkārt, izmantojot šo (krīzes) periodu, nevēlas līguma noteiktā termiņā izpildīt savas uzņemtās saistības, savlaicīgi veicot apmaksu par izmantotajiem pakalpojumiem vai iegādātajām precēm. Tā kā samaksa netiek veikta, tad tiek radīti zaudējumi un tiek apdraudēta pakalpojumu sniedzēju vai preču pārdevēju (turpmāk tekstā – kreditoru) finansiālā drošība un iespēja uzņemties jaunas saistības. Līdz ar to rodas jautājums, ko darīt gadījumā, ja parādnieks izvairās no līguma saistību izpildes, tas ir, samaksas veikšanas, un kā spēt aizsargāties no šādiem gadījumiem?
Līgumi
16:40, 23. Nov. 2009
Ar Maksātnespējas likuma spēkā stāšanos 2008. gada 1. janvārī Latvijas tiesībās parādījās jauns tiesību institūts – tiesiskās aizsardzības process. Kā izrādījās nedaudz vēlāk, šāds jauninājums ir nācis laikā, kaut arī, ja tas parādītos ātrāk, tas būtu labāk pazīstams un to daudz biežāk piemērotu jau 2008. gadā. Ar grozījumiem Maksātnespējas likumā un Civilprocesa likumā, kas stājās spēkā 2009. gada 1. jūlijā, papildus parastajam tiesiskās aizsardzības procesam (TAP) likums paredzēja arī ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesu (ārpustiesas TAP), kura mērķis bija, ievērojot nodrošināto kreditoru intereses, padarīt TAP pasākumu plāna (TAP plāna) saskaņošanu un TAP pasludināšanu vienkāršāku un ātrāku.
Šī raksta mērķis ir nevis sniegt visaptverošu TAP piemērošanas prakses apskatu un analīzi, bet gan īsu ieskatu atsevišķajos jautājumos, pievēršot lasītāju uzmanību atsevišķiem aspektiem, kas var izrādīties būtiski, sagatavojot TAP lietas dokumentus iesniegšanai tiesā un izskatot TAP lietu tiesā.
Saimnieciskā darbība
12:20, 18. Nov. 2009
Latvijā uzņēmēji gadiem ilgi smagi strādā, lai nostiprinātu sava uzņēmuma atpazīstamību un konkurētspēju, taču bieži vien nepievērš pienācīgu vērību, lai to juridiski nostiprinātu, piemēram, piereģistrējot savu preču zīmi. Praksē bieži nākas risināt problēmas un strīdus, kuri nemaz nebūtu, ja uzņēmēji laikus parūpētos par sava intelektuālā īpašuma aizsardzību. Šajā rakstā vispirms tiek īsi aprakstīti uzņēmējiem visaktuālākie intelektuālā īpašuma veidi un visefektīvākie to aizsardzības līdzekļi. Otrā šī raksta daļa tiek veltīta darba devēju tiesībām uz to darbinieku radīto intelektuālo īpašumu.
Līgumi
20:34, 28. Sep. 2009
Rakstā tiek aplūkoti būtiskākie biznesa vērtību ietekmējošie faktori, kā arī apskatīta investīciju lēmumu pieņemšana – lēmumu pieņemšanas daļas, projekta saimnieciskā lietderīguma noteikšana un iespējamie investīciju veidi uzņēmumā.
Finanšu vadība
10:23, 17. Sep. 2009
Rakstā tiek apskatīta nedzīvojamo telpu nomas līgumu slēgšana komercdarbībā, analizējot svarīgākos jautājumus, kas saistīti ar nomas maksu, pušu atbildību un pienākumiem, kā arī vēršot uzmanību uz nomas līguma termiņiem un līguma izbeigšanās gadījumiem.
Līgumi
13:08, 14. Sep. 2009