Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sagatavojis metodisko materiālu “Īpašais PVN režīms maziem uzņēmumiem”, kurā skaidrota iekšzemes pievienotās vērtības nodokļa (PVN) reģistrācijas sliekšņa aprēķināšanas kārtība, kas mainījusies saistībā ar grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums) no 2025.gada 1.janvāra.

Izmaiņas saistībā ar direktīvas 2020/285, ar ko direktīvu 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu groza attiecībā uz īpašo režīmu mazajiem uzņēmumiem un regulu 904/2010 groza attiecībā uz administratīvu sadarbību un informācijas apmaiņu nolūkā uzraudzīt mazajiem uzņēmumiem paredzētā īpašā režīma pareizu piemērošanu, pārņemšanu attiecībā uz PVN piemērošanu maziem uzņēmumiem.

No 2025.gada 1.janvāra maziem uzņēmumiem ir izvēles tiesības piemērot atbrīvojumu no PVN vienlaikus visās dalībvalstīs, kurās tie veic darījumus, jeb tā sauktos vienkāršošanas noteikumus (MVU režīms). Piemērojot MVU režīmu, jebkuras Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts mazie un vidējie uzņēmumi līdz noteiktam darījumu apmēram var nepiemērot PVN ne tikai savā valstī, bet arī citās ES dalībvalstīs. 

Noteikumi reģistrācijas sliekšņa aprēķināšanai 

Skaita kopā darījumus, kas veikti kalendāra gadā. Saskaņā ar PVN likuma 59.panta 2.daļas 2.punktu reģistrācijas slieksnī iekļauj:

  • ar PVN apliekamo darījumu vērtību;
  • ar PVN neapliekamo darījumu vērtību:
    • apdrošināšanas un pārapdrošināšanas pakalpojumu;
    • finanšu darījumu;
    • darījumu ar ieguldījumu fondiem;
    • nekustamā īpašuma pārdošanas;
    • dzīvojamo telpu īres; 
    • atlīdzības par likumiskās zemes lietošanas tiesībām.

Aprēķinot reģistrācijas slieksni, neiekļauj šādus darījumus:

  • pamatlīdzekļu un nemateriālo ieguldījumu pārdošanas vērtību;
  • tādu ar PVN neapliekamo darījumu vērtību, ja tiem ir gadījuma raksturs un tie nepārprotami atšķiras no konkrētā nodokļa maksātāja saimnieciskās darbības veida. 

Piemērs

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) "A", kas nav reģistrēta VID PVN maksātāju reģistrā, ražo tekstila izstrādājumus (austas segas, gultas pārvalkus), kurus pārdod biznesa partneriem Latvijā un Lietuvā, dažreiz arī eksportē. 2024.gadā "A" iegādājās jaunas aušanas stelles no Vācijas, bet vecās pārdeva Latvijā. "A" iepērk izejmateriālus Latvijā. Saimnieciskās darbības ietvaros "A" pārvietoja savus preču krājumus uz noliktavu Lietuvā. 2024.gada martā "A" aizdeva uzņēmuma darbiniekam 1000 EUR steidzamai ārstniecībai, un darbinieks atmaksāja parādu vienā summā 2024.gada jūnijā. 

SIA "A" 2024.gada apgrozījuma kopsavilkums:

Darījuma veids

Kopējā darījuma vērtība, EUR

Vai ir jāiekļauj reģistrācijas sliekšņa aprēķinā?

Preču piegāde Latvijā

24 000

Preču piegāde uz Lietuvu

11 000

Eksports

4000

Krājumu pārvietošana uz noliktavu Lietuvā

6000

Izejvielu iegāde no Igaunijas

4000

Ražošanas iekārtas iegāde no Vācijas

9000

Veco steļļu pārdošana

8000

Aizdevums darbiniekam

1000

Tā kā kopējais "A" darījumu apmērs, kas ir iekļaujams reģistrācijas sliekšņa aprēķinā 2024.gadā, ir 45 000 EUR, tai ir tiesības nereģistrēties VID PVN maksātāju reģistrā un jāseko līdzi turpmākam apgrozījuma apmēram 2025.gadā. 

Piemērs

Fiziskajai personai, kas nav reģistrēta VID PVN maksātāju reģistrā, pieder nekustamais īpašums – dzīvojamā māja Rīgā, kuras pirmajā stāvā atrodas veikala telpas. Fiziskā persona sniedz nekustamā īpašuma īres un nomas pakalpojumus. 

Darījuma veids

Kopējā darījuma vērtība, EUR

Vai ir jāiekļauj reģistrācijas sliekšņa aprēķinā?

Dzīvojamo telpu īre

48 000

Telpu noma

24 000

Lai gan fiziskās personas ar PVN apliekamo darījumu vērtība 2024.gadā nepārsniedza iekšzemes reģistrācijas sliekšņa vērtību, tā kā kopējais fiziskās personas darījumu apmērs, kas ir iekļaujams reģistrācijas sliekšņa aprēķinā 2024.gadā, ir 72 000 EUR, tai ir pienākums reģistrēties VID PVN maksātāju reģistrā. 

Piemērs

SIA "B" sniedz mēbeļu un lielgabarīta sadzīves tehnikas izvešanas un nodošanas utilizācijā pakalpojumus. 2024.gadā "B" pārdeva kravas furgonu un iegādājās jaunu no Vācijas.

"B" 2024.gada apgrozījuma kopsavilkums:

Darījuma veids

Kopējā darījuma vērtība, EUR

Vai ir jāiekļauj reģistrācijas sliekšņa aprēķinā?

Pakalpojumu sniegšana

48 000

Kravas furgona pārdošana

8000

Kravas furgona iegāde no Vācijas

9000

 

Tā kā kopējais "B" darījumu apmērs, kas ir iekļaujams reģistrācijas sliekšņa aprēķinā 2024.gadā, ir 48 000 EUR, tai ir tiesības nereģistrēties VID PVN maksātāju reģistrā un jāseko līdzi turpmākam apgrozījuma apmēram 2025.gadā. 

Atliktā reģistrācija

Reģistrēšanos VID PVN maksātāju reģistrā iespējams atlikt līdz nākamā kalendāra gada 1.janvārim. Atlikt reģistrēšanos var tikai tad, ja reģistrācijas slieksnis kārtējā kalendāra gadā nav pārsniegts vairāk par 10%, t. i., par 5000 eiro (līdz 55 000 eiro kopējai darījumu vērtībai). 

Šādā gadījumā reģistrēšanas iesniegums VID jāiesniedz ne vēlāk kā līdz tā gada 30.novembrim, kad ir pārsniegts reģistrācijas slieksnis. Ja reģistrācijas slieksnis ir pārsniegts pēc kalendāra gada 30.novembra, reģistrācijas iesniegums jāiesniedz ne vēlāk kā līdz kalendāra gada 31.decembrim. Abos gadījumos neatkarīgi no lēmuma paziņošanas veida nodokļa maksātāju uzskata par reģistrētu VID PVN maksātāju reģistrā ar nākamā taksācijas gada 1.janvāri.

Ja nodokļa maksātājs nav nereģistrējies VID PVN maksātāju reģistrā līdz 1.janvārim, par darījumiem no 1.janvāra līdz reģistrācijas brīdim ir jāaprēķina PVN. Aprēķinātā nodokļa summa ir iekļaujama darījuma vērtībā.

Ja nodokļa maksātājs iesniedza iesniegumu reģistrācijai PVN reģistrā no nākamā gada 1.janvāra, jo tam kalendāra gadā (līdz 1.decembrim) reģistrācijas slieksnis nebija pārsniegts vairāk par 10%, taču minētā vērtība tika pārsniegta pēc 1.decembra (līdz 31.decembrim), nodokļa maksātājam par šo faktu nekavējoties jāinformē VID. Šādā gadījumā VID reģistrē nodokļa maksātāju PVN reģistrā ar dienu, kad ir sniegta minētā informācija. 

Piemērs

SIA "A", kas ražo un pārdod tekstila izstrādājumus, 2025.gada septembrī saņēma lielu pasūtījumu no pašvaldības par segu piegādi pirmsskolas iestādēm par 20 000 EUR. 2025.gada pirmajos 3 mēnešos SIA pieauga arī citu darījumu apmērs. 

SIA "A" 2025.gada apgrozījuma kopsavilkums uz 2025.gada 30.septembri:

Darījuma veids

Kopējā darījuma vērtība, EUR

Vai ir jāiekļauj reģistrācijas sliekšņa aprēķinā?

Preču piegāde Latvijā

35 000

Preču piegāde uz Lietuvu

11 000

Eksports

1000

Krājumu pārvietošana uz noliktavu Lietuvā

5000

Tā kā kopējais "A" darījumu apmērs 2025.gada 1.–3.ceturksnī ir 52 000 EUR, tai ir tiesības atlikt reģistrēšanos VID PVN maksātāju reģistrā līdz gada beigām. Taču SIA "A" ir jāseko līdzi turpmākajam apgrozījuma apmēram un jāiesniedz reģistrēšanas iesniegums VID līdz nākamā mēneša 15.datumam pēc tā mēneša, kad apgrozījums pārsniegs 55 000 EUR. 

Atlikt reģistrēšanos nav tiesību, ja reģistrācijas slieksnis pārsniegts vairāk par 10%, t. i., vairāk par 5000 eiro (virs 55 000 eiro kopējās darījumu vērtības). 

Šādā gadījumā reģistrācijas iesniegums VID jāiesniedz līdz nākamā mēneša 15.datumam pēc mēneša, kad reģistrācijas slieksnis pārsniegts vairāk par 55 000 eiro. Līdz reģistrācijas brīdim ar PVN apliekamā darījumu vērtība ir summa, kas pārsniedz 55 000 eiro. Aprēķinātā nodokļa summa ir iekļaujama darījuma vērtībā. 

Piemērs

SIA "A", kas ražo un pārdod tekstila izstrādājumus, 2025.gada 5.novembrī darījumu apmērs sasniedza 57 000 EUR. Tādējādi "A" vairs nav tiesību atlikt līdz gada beigām reģistrēšanos VID PVN maksātāju reģistrā. "A" ir jāiesniedz reģistrācijas iesniegums VID līdz 15.decembrim.

"A" iesniedza reģistrācijas iesniegumu 10.novembrī un tika reģistrēta VID PVN maksātāju reģistrā ar 1.decembri. Līdz novembra beigām SIA "A" apgrozījums sasniedza 61 000 EUR. "A" ir jāaprēķina PVN no summas, kas pārsniedz 55 000 EUR līdz reģistrācijai, t. i., no 6000 EUR, un jāiemaksā valsts budžetā, iesniedzot paziņojumu par PVN samaksu. 

Reģistrācijas slieksni nepiemēro

Reģistrācijas slieksni nepiemēro, ja nodokļa maksātājs: 

  • sniedz pakalpojumus citas dalībvalsts nodokļa maksātājam, kuru sniegšanas vietu nosaka saskaņā ar PVN likuma 19.panta 1.daļu;
  • saņem no citas dalībvalsts vai no jebkuras trešās valsts vai trešās teritorijas personas, kas neveic saimniecisko darbību iekšzemē, pakalpojumus, kuru sniegšanas vietu nosaka saskaņā ar PVN likuma 19.panta 1.daļu. 

Piemērs

Digitālo fotogrāfiju izgatavotājs plāno pārdot savus darbus, saņemot interneta platformas, kuras pieder citas ES dalībvalsts uzņēmumam, kas neveic saimniecisko darbību Latvijā, starpniecības pakalpojumus. Lai gan persona neplāno lielu darbu apjomu, tai ir jāreģistrējas VID PVN maksātāju reģistrā pirms pakalpojuma saņemšanas no šī ES citas dalībvalsts uzņēmuma. 

Piemērs

Fiziskajai personai pieder nekustamais īpašums – lauku māja, kuru šī persona vasaras mēnešos izmanto viesu izmitināšanai. Informāciju par saviem pakalpojumiem fiziskā persona ievietojusi interneta platformā Booking.com, un klienti tiek piesaistīti ar minētās platformas starpniecību.

Lai gan ar PVN apliekamie ienākumi no viesu izmitināšanas 12 mēnešu periodā fiziskajai personai nepārsniedz reģistrācijas slieksni, tai ir jāreģistrējas VID PVN maksātāju reģistrā pirms pakalpojuma saņemšanas no ES citas dalībvalsts uzņēmuma Booking.com. 

Citi nosacījumi

Ja ir pārsniegts reģistrācijas slieksnis un nodokļa maksātājs ir veicis tikai ar PVN neapliekamus darījumus, tad reģistrēties VID PVN maksātāju reģistrā nav obligāti. 

Piemērs

SIA "Y" sniedz tikai ar PVN neapliekamus īres pakalpojumus. 

SIA "Y" 2024.gada apgrozījuma kopsavilkums:

Darījuma veids

Kopējā darījuma vērtība, EUR

Vai ir jāiekļauj reģistrācijas sliekšņa aprēķinā?

Dzīvojamo telpu īre

150 000

Lai gan kopējais "Y" darījumu apmērs, kas ir iekļaujams reģistrācijas sliekšņa aprēķinā 2024.gadā, ir 150 000 EUR, tai nav obligāti jāreģistrējas VID PVN maksātāju reģistrā, jo tai ir tikai ar PVN neapliekami darījumi. Vienlaikus, ja "Y" veiktu kaut vienu ar PVN apliekamu darījumu Latvijā par jebkādu vērtību, tai būtu jāreģistrējas VID PVN maksātāju reģistrā. 

Ja tiek veikta preču iegāde ES teritorijā, jāreģistrējas VID PVN maksātāju reģistrā, ja šādu darījumu vērtība kārtējā kalendāra gadā pārsniedz 10 000 eiro, un jāaprēķina PVN no minētās summas pārsnieguma. Aprēķinātā nodokļa summa ir iekļaujama darījuma vērtībā. 

Minētie nosacījumi ar 2025.gada 1.janvāri attiecas arī uz citas ES dalībvalsts nodokļa maksātājiem.