Vai komandējuma atskaites noformēšana darbiniekam ir obligāta vai nav? Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.969 "Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi" (MK noteikumi Nr.969) to nevar atrast…
Dokumenti
09:00, 30. Mar. 2016
Pamats kvalitatīva gada pārskata sagatavošanai ir kvalitatīva sākotnējā informācija. Tāpēc pirms ķeršanās pie gada pārskata jāpārliecinās, ka tāda mūsu rīcībā ir. Grāmatvežiem, kuri šī gada pārskatu jau ir pabeiguši, tas vairs nav būtiski, jo nākamgad jau pārskatus veidosim saskaņā ar jauno likumu.
Gada pārskats
09:19, 29. Mar. 2016
Sabiedrība, pamatojoties uz 2013.gadā noslēgtu aizdevuma līgumu ar Šveices kompāniju, ir izsniegusi kompānijai bezprocentu aizdevumu. Līguma nosacījumi paredz procentu aprēķināšanu tikai gadījumā, ja sabiedrība pieprasa atdot aizdevumu pirms termiņa. Sabiedrībai ir tiesības to pieprasīt tad, ja tiek pārkāpti konkrēti līguma nosacījumi. Viens no nosacījumiem ir aizdevuma atdošanas termiņu kavēšana.
Tā kā Šveices kompānija aizdevumu neatdod noteiktajos termiņos, sabiedrība pieprasa atdot aizdevumu un procentus no aizdevuma izsniegšanas brīža. Ir uzsākts tiesvedības process arī pret galvotāju. Šī procesa rezultātā Sabiedrība varētu atgūt aizdevuma pamatsummu, bet procentu saņemšana ir ļoti apšaubāma. Vai šajā situācijā, sagatavojot 2015.gada pārskatu un piemērojot Ministru Kabineta noteikumu Nr.488 "Gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi" (MK noteikumi Nr.488) 35.punktu, ieņēmumus no šiem procentiem neaprēķina un neuzskaita grāmatvedībā, jo netiek izpildīts viens no nosacījumiem – sagaidāms, ka procentu maksājums tiks saņemts? Kādi iekšējie dokumenti grāmatvedībā jānodrošina?
Grāmatvedība
09:00, 24. Mar. 2016
Kā pareizi un kādus dokumentus grāmatot, ja mazumtirdzniecības veikalā klienti iegādājas preces, noformējot līzingu bez pirmās iemaksas? Parasti tiek izsniegts kases čeks, un operācijas tiek reģistrētas kases aparātā. Ja nomaksa notiek ar pārskaitījumu (pēcapmaksa), tiek izrakstīts nodokļa rēķins. Iegādājoties preces līzingā bez pirmās iemaksas, operācija kases aparātā netiek reģistrēta, bet rēķins tiek izrakstīts saskaņā ar līzinga kompānijas prasībām un numerāciju, un to paraksta mūsu sabiedrība un līzinga sabiedrība. Vai mums jāizraksta rēķins preču pircējam? Kas tajā jānorāda?
Dokumenti
09:00, 23. Mar. 2016
Pagājušajā gadā tika noslēgts būvprojektēšanas līgums. Projektētājs apņēmās izstrādāt un saskaņot būvvaldē tehnisko projektu par ēkas rekonstrukciju. Līguma cena tika maksāta 3 maksājumos, no kuriem 2 ir veikti kā avansa maksājumi. Kad no projektētāju puses visi darbi būs izpildīti, tiks sagatavots pieņemšanas-nodošanas akts (PN akts) un rēķins par izpildītajiem darbiem, tiks veikts gala maksājums un sāksies ēkas rekonstrukcijas darbi. Pašreiz samaksātā summa atrodas pie avansa maksājumiem. Kā grāmatot šo summu pēc tam, kad būs saņemts rēķins par izpildītajiem darbiem? Vai to norakstīt kā nākamo periodu izdevumus? Vai arī šo un visas citas ar būvniecības darbiem saistītās summas uzkrāt kontā 1240 Nepabeigtā celtniecība (rekonstrukcijas darbi), bet pēc PN akta parakstīšanas par visu kopsummu palielināt ēkas vērtību?
Izdevumi
09:00, 22. Mar. 2016
Elektronikas laikmetā grūti atrast uzņēmumus, kas grāmatvedības kārtošanu veic manuāli — papīra formā. Lielākoties tiek izmantotas dažādas grāmatvedības sistēmas vai vismaz Excel tabulas. Šoreiz par to, kas jāzina un kam jāpievērš uzmanība, izmantojot datorprogrammas un grāmatvedības programmas.
Grāmatvedība
09:00, 21. Mar. 2016
Uzņēmums ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, un PVN tiek maksāts pēc kases principa, jo ražo ādas izstrādājumus un tie tiek pārdoti, izrakstot klientiem rēķinus. Grāmatvedībā ir uzskaitīti atsevišķi ieņēmumi un aprēķinātais PVN ieņēmumiem. Pašlaik tiek sastādīts 2015.gada pārskats. Vai aprēķinātais PVN ieņēmumiem, kas vēl nav samaksāti līdz gada beigām, jāuzrāda bilancē kā kreditoru saistības? Skaidrojošajā materiālā par PVN pēc kases principa lasīju, ka bilancē jānorāda darījumi, kas notikuši pēc bilances datuma. Kā to saprast? Vai peļņas vai zaudējumu (PZA) aprēķinā par 2015.gadu ir jānorāda ieņēmumi bez aprēķinātā PVN? Ja PZA summas nesakritīs ar PVN deklarācijām, vai nebūs pretenzijas no Valsts ieņēmumu dienesta (VID) puses (eleketroniskās deklarēšanās sistēmā ir informācija par PVN maksāšanu pēc kases principa)?
Gada pārskats
09:00, 21. Mar. 2016
Sabiedrībai (nenodarbojas ar lauksaimniecību) ir piešķirts Attīstības finanšu institūcijas Altum (Altum) aizdevums. Katru mēnesi tiek saņemts rēķins par aizdevuma procentiem un piešķirto procentu likmes subsīdiju, kas ir 70% apmērā no aprēķināto procentu summas. Kā grāmatot rēķinos uzrādīto procentu un subsīdiju summu? Vai samaksātos procentus var samazināt par piešķirtajām subsīdijām? Vai tomēr tie jāuzskaita atsevišķi un peļņas vai zaudējumu (PZA) aprēķinā jāuzrāda atsevišķi posteņos “Procentu maksājumi” un “Pārējie saimnieciskās darbības ieņēmumi”? Vai ir kādi speciāli noteikumi uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) piemērošanai?
Grāmatvedība
09:00, 17. Mar. 2016
Biedrība saņem aizdevumu dzīvojamās mājas renovācijai. Kā biedrības bilancē atspoguļot renovācijas summu, ja šī māja nav ne pamatlīdzeklis, ne krājums? Aizdevuma līgumā noteikts, ka bankai ir prasījuma tiesības pret dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašniekiem. Biedrībai ir līgums ar namu apsaimniekotāju, kurš biedrības vārdā iekasē aizdevuma summu, to apsaimniekotājs ieskaita biedrības kontā, no kura banka automātiski dzēš aizdevuma procentus un pamatsummu.
Grāmatvedība
09:01, 10. Mar. 2016
Sabiedrība iegādājas pamatlīdzekli (PL). Saņemtajā pavadzīmē noradīta PL (saskaņā ar grāmatvedības politiku) cena 700 EUR, bet piemērota atlaide 100% apmērā sakarā ar to, ka no šī piegādātāja regulāri iegādājāmies dažādas biroja preces lielā apjomā. Tātad summa apmaksai ir 0 EUR. Kā pareizi noteikt PL iegādes vērtību un to atspoguļot uzskaitē?
Pamatlīdzekļi
09:16, 7. Mar. 2016
Ar kādām programmām jūs ikdienā strādājat? Grāmatvedības, e-pasta, kāds valūtu kalkulators... piedāvājums ir plašs un dažāds. Taču, lai grāmatvedis efektīvi varētu strādāt, nākas vienlaikus izmantot vairākas, paralēli turpinot uz monitora malas līmēt atgādinājuma lapiņas. Ar šo problēmu saskārušās arī grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmuma “Dagmaara” vadītājas un viņām ir radusies vīzija par ideālo programmu “VEDIS”, kas ļaus strādāt ērtāk. Arī jūs varat atbalstīt šā elektroniskā rīka izstrādi.
Reklāmraksts
Grāmatvedība
13:31, 2. Mar. 2016
Mūsu uzņēmumā 2016.gada janvārī beidzās Valsts ieņēmumu dienesta (VID) audita procedūra. Tika pārbaudīts uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) un pievienotās vērtības nodoklis (PVN) par 2014.gadu un 2015.gada pirmo pusi. Audita rezultātā netika atzīti daži darījumi. Kopējā audita laikā aprēķinātā summa sastāda 13 000 EUR.
Grāmatvedība
09:01, 2. Mar. 2016
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) A pārdod savas prasījuma tiesības pret debitoru SIA B (par iepriekš pārdoto preci 5000 EUR apmērā) uzņēmumam SIA C par atlīdzību 4500 EUR apmērā. Kā un kādā vērtībā uzskaitīt šo pārņemto debitora parādu SIA C grāmatvedībā, un kādi nodokļu aspekti ir jāņem vērā?
Grāmatvedība
09:15, 29. Feb. 2016
Lai arī pagājušā gada nogalē Saeima pieņēma un Valsts prezidents izsludināja jaunu Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumu, tomēr pārskati par 2015.gadu joprojām ir jāgatavo "pa vecai modei". Atgādināšu lietas, ko, iespējams, jūs jau zināt, – kā atspoguļot pamatlīdzekļus gada pārskatā. Daži pavisam praktiski ieteikumi.
Gada pārskats
09:14, 29. Feb. 2016
Vai sabiedrībai ar ierobežotu atbildību mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājam ir jārēķina uzkrājumi atvaļinājumiem? Darbinieks nav izņēmis atvaļinājumu, piemēram, 3 gadus, vai gada pārskatā ir jābūt uzkrājumiem par visiem 3 gadiem, vai tikai par aktuālo gadu, par kuru sastādīts gada pārskats?
Izdevumi
09:02, 24. Feb. 2016