Darbinieks ir komandējumā ārzemēs, kur kopā ar klientiem dodas uz restorānu. Vai šos ēdināšanas izdevumus var uzskatīt par reprezentācijas izdevumiem? Vai arī tie būs komandējuma izdevumi?
Izdevumi
09:10, 30. Nov. 2015
Vai pieņemšanas – nodošanas akts var kalpot par attaisnojuma dokumentu? Un vai uz tā pamata var izdarīt ierakstus grāmatvedības reģistros? Pirms vairākiem gadiem tika samaksāts avansa maksājums par pakalpojumu, taču rēķins tā arī netika saņemts, un šobrīd nav iespējams to atjaunot, jo konkrētajam uzņēmumam ir nomainījusies grāmatvede un vecie dokumenti nav pieejami. Vai risinājums varētu būt pieņemšanas – nodošanas akta atkārtota sastādīšana?
Dokumenti
09:00, 25. Nov. 2015
Ilgtermiņa ieguldījumu iegāde un uzlabošana nereti ir publiskas institūcijas būtiska izdevumu daļa, kā arī lielākais bilances postenis. Tāpēc tieši izmaiņas ilgtermiņa ieguldījumu sastāvā un to atspoguļošanas īpatnības var radīt visnozīmīgākās kļūdas gada pārskatā, ietekmējot gan aktīvus, gan saistības, gan institūcijas darbības finansiālo rezultātu.
Pamatlīdzekļi
09:10, 23. Nov. 2015
2015.gada augustā tiek iegādāts pamatlīdzeklis (automašīna) 45 000 EUR vērtībā, kas tiek izmantots saimnieciskajā darbībā no 01.09.2015. Pieņemot ekspluatācijā, jau zināms, ka pamatlīdzeklis tiks pārdots pēc 12 - 18 mēnešiem. Vai šādam pamatlīdzeklim drīkst lietojuma laiku noteikt 18 mēnešus? Pārdots tiks par tā brīža tirgus cenu. Kā pareizi rēķināt finanšu nolietojumu un nolietojumu nodokļiem par 2015.gadu un arī par turpmāko periodu līdz pārdošanai? Kā labāk rēķināt nolietojumu nodokļiem šādos gadījumos?
Pamatlīdzekļi
09:05, 23. Nov. 2015
Veicot 2310 konta (Debitoru parādi) pārbaudi pa partneriem, konstatēts, ka daži partneri ir palikuši parādā ļoti nebūtiskas summas - 0,01-0,10 EUR. Vai šīs summas tiešām jāsalīdzina? Vai arī vienkārši drīkst norakstīt? Kā to dokumentēt?
Gada pārskats
09:00, 17. Nov. 2015
Darbinieks ir nopircis darba telefonam aizsargmaciņu eBay interneta veikalā, norēķinoties PayPal sistēmā, par 14 EUR, un prece saņemta Latvijā pa pastu. Izdrukas dokumentos nav identificējams pārdevējs (norādīti Ķīnas hieroglifi), saņēmēja identifikācijas informācija ir darbinieka vārds, uzvārds un nepilnīgi uzņēmuma dati – tas parādās internetveikala standarta izdrukās. Kā šāds darījums ir akceptējams saimnieciskās darbības izmaksās un kādas nodokļu prasības attiecas uz situāciju?
Dokumenti
10:00, 16. Nov. 2015
Kādi dokumenti jāsagatavo, lai dokumentētu bezskaidrās naudas atlikumu inventarizāciju? Varbūt pietiek ar bankas konta izrakstu uz konkrēto datumu? Vai tomēr - akts, komisijas locekļu paraksts…
Dokumenti
09:00, 10. Nov. 2015
Viena no specifiskākajām ilgtermiņa ieguldījumu kategorijām ir ieguldījuma īpašumi. Kas tie ir, pēc kādām metodēm tos uzskaitīt? Kādi grāmatojumi jāveic, ja ieguldījuma īpašumam kritusies vērtība? Un kas jāņem vērā, mainot ieguldījuma īpašuma novērtēšanas metodi? Noskaidrosim atbildes uz šiem jautājumiem ar praktiskiem piemēriem!
Grāmatvedība
12:51, 9. Nov. 2015
Zemnieku saimniecība (ZS) nodarbojas ar lauksaimniecisko ražošanu (graudkopība) un ir uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātāja. Saimnieciskās darbības nodrošināšanai tiek iegādāti zemes gabali, kā arī saņemti pakalpojumi no citiem uzņēmumiem / iestādēm par zemes kadastrālo uzmērīšanu, robežu plāna izgatavošanu un reģistrēšanu, samaksātas kancelejas nodevas Zemesgrāmatu nodaļai. Iegādātie zemesgabali iegrāmatoti pamatlīdzekļu sastāvā. Vai minētie izdevumi, kas saistīti ar zemesgabalu iegādi, ir iegrāmatojami taksācijas gada izdevumos vai arī iekļaujami zemesgabala vērtībā?
Grāmatvedība
09:00, 5. Nov. 2015
Sabiedrība maksā uzņēmuma vieglo transportlīdzekļu nodokli par tai piederošo automašīnu. Par pārāk ilgu stāvēšanu stāvvietā EuroPark ir izrakstījis soda kvīti. Vai šos izdevumus var uzskatīt par saimnieciskās darbības izdevumiem?
Izdevumi
09:00, 4. Nov. 2015
Man ir jautājums par restorānu tīkla, par kuru Valsts ieņēmumu dienests (VID) publiski paudis, ka darījumos notikusi nodokļu krāpšanās, izsniegtajiem čekiem. Kā mums ir jāreaģē uz to? Vai arī mums šie čeki ir jāanulē, jālabo utt.? Vai tie paliek spēkā esoši kā darījumus apstiprinoši dokumenti?
Dokumenti
16:33, 3. Nov. 2015
Ievērojot principu, ka ratus taisa ziemā un ragavas – vasarā, turpinām apskatīt priekšdarbus, kas būtiski atvieglos gada pārskatu sagatavošanu. Iepriekšējā raksta daļā apskatījām gada pārskata sastādīšanas metodiku un rudens mēnešos veicamos darbus. Turpinām! Ko vēlams izdarīt vēl novembrī un decembrī, ko var atstāt nākamajiem mēnešiem, un kā sagatavoto gada pārskatu noformēt?
Gada pārskats
14:01, 2. Nov. 2015
Pārņemot uzņēmuma grāmatvedības kārtošanu (uz ārpakalpojumu līguma pamata), ir konstatētas ļoti daudz neprecizitātes iepriekšējā grāmatveža darbā. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā ir nodoti vai nu neprecīzi dati, vai arī pa "nullēm". Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) atskaites ir neprecīzas - informācija nav patiesa, neatbilst attaisnojuma dokumentiem. VID 2015.gada pavasarī apturēja uzņēmuma saimniecisko darbību un anulēja arī PVN maksātāja statusu, tāpēc arī tika lemts par grāmatveža maiņu.
Dokumenti
18:18, 29. Okt. 2015
Šobrīd ir īstais laiks, lai veiktu dažādus priekšdarbus, kas palīdzēs gada pārskatu sagatavot bez liekiem stresiem. Iepriekšējā rakstā apskatījām normatīvos aktus, kas regulē gada pārskatu sagatavošanu, un inventarizācijas. Turpinājumā pievēršamies gada pārskata sastādīšanas metodikai un rudens mēnešos veicamajiem darbiem.
Gada pārskats
18:25, 26. Okt. 2015
Daudzdzīvokļu mājā privatizētā dzīvoklī (t.i., personīgajā) notiek komercdarbība – dzīvokļa īpašnieks ir ierīkojis veikalu, kurā pārdod arī akcīzes preces. Bet dzīvojamās mājas apsaimniekotājs (pārvaldnieks) aprēķina dubulto samaksu par apsaimniekošanas pakalpojumu, un par komunālajiem pakalpojumiem maksa tiek aprēķināta tāpat kā visiem pārējiem iedzīvotājiem. Dzīvokļa īpašnieks uzskata, ka tas ir viņa personīgais īpašums. Cik likumīgi un uz kāda pamata apsaimniekošanas maksa tiek prasīta dubultā?
Izdevumi
17:34, 26. Okt. 2015