Vai ir ierobežojumi darbības veidiem, kad var izvēlēties maksāt mikrouzņēmumu nodokli (MUN)? Vai fiziskā persona, kas reģistrējusi saimniecisko darbību (vispārējā nodokļu vai MUN maksāšanas režīmā) un reģistrējusies kā pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāja Latvijā, var sniegt celtniecības vai remonta pakalpojumus Zviedrijas uzņēmumam (Zviedrijas PVN maksātājam), ja faktiskā pakalpojumu sniegšanas vieta ir Zviedrija? Vai nepieciešamības gadījumā saimnieciskās darbības veicējs, kas reģistrējies kā MUN maksātājs, sniedzot savus pakalpojumus, drīkst nomāt instrumentus un automašīnu no pakalpojuma saņēmēja?
Nodokļi
08:00, 1. Aug. 2017
Likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (likums par IIN) ir iekļautas normas, kuru mērķis ir novērst situācijas, kad samaksa par algotu darbu vai pakalpojumu tiek aizstāta ar aizdevumu fiziskajai personai, tādējādi izvairoties no algas nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) samaksas.
Grāmatvedība
08:00, 30. Jūn. 2017
Pašnodarbināta persona, kas veic saimniecisko darbību, gada laikā apmeklē konferences, seminārus un kursus, kas saistīti ar pašnodarbinātās personas profesionālo darbību un pēc ekonomiskā satura un būtības ir saistīti ar saimniecisko darbību un nepieciešami tās nodrošināšanai. Vai šie izdevumi ir saistīti ar pašnodarbinātās personas saimniecisko darbību, pamatojoties uz likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 11.panta 3.daļas 15.punktu un Ministru kabineta noteikumu Nr.899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība" 78.9.apakšpunktu? Vai šīs izmaksas jānorāda gada ienākumu deklarācijas D3 pielikumā kā saimnieciskās darbības izdevumi?
Grāmatvedība
08:05, 29. Mai. 2017
Algojot darbiniekus, darba devējam ir jāsniedz vairāki ziņojumi, tostarp ziņas par darba ņēmējiem, ziņojums par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI), iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) un valsts riska nodevu, kā arī ziņojumi par algas nodokli.
Grāmatvedība
08:00, 26. Mai. 2017
Iepriekšējās publikācijās tika aplūkots, kas jāņem vērā pašnodarbinātajam par darba līgumu, kā arī svarīgākais par algas nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Šoreiz pievērsīsimies vēl kādai būtiskai nodarbināšanas niansei – vidējās izpeļņas aprēķināšana.
Grāmatvedība
08:00, 1. Mai. 2017
Pašnodarbinātai personai gada ienākumi pārsniedz slieksni 52 400 EUR gadā. Kā ir jāmaksā un kāda ir procentu likme solidaritātes nodoklim (SN)? Vai papildus pašnodarbinātā ziņojumam un gada ienākumu deklarācijai ir jāiesniedz kādas deklarācijas un pārskati?
Nodokļi
08:00, 13. Apr. 2017
Kā aprēķināt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) par ienākumiem no dzīvokļa pārdošanas, ja dzīvokļa īpašnieks - fiziskā persona - veic saimniecisko darbību, kas saistīta ar daudzdzīvokļu mājas apsaimniekošanu (dzīvoklis pārdošanai atrodas šajā daudzdzīvokļu ēkā), un ēku nolietojums nodokļu vajadzībām iekļauts saimnieciskās darbības izdevumos? Pašlaik ēkas atlikusī vērtība nodokļa aprēķināšanas vajadzībām ir nulle. Namīpašnieka dzīvesvieta nav deklarēta šajā dzīvoklī, un dzīvoklis līdz pārdošanas brīdim tika izīrēts.
Nodokļi
08:00, 5. Apr. 2017
Nodarbinot darbiniekus, arī pašnodarbinātajam ir jāmaksā nodokļi, tai skaitā algas nodoklis un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI).
Grāmatvedība
08:00, 17. Mar. 2017
Darbinieki, darba samaksa un tai piemērojamie nodokļi ne vienmēr tiek asociēti ar pašnodarbinātajiem, jo pašnodarbinātās personas ienākumus nevar saņemt darba algas veidā. Tomēr ne vienmēr tas tā ir. Saimnieciskās darbības veicējs drīkst nodarbināt līdz 5 algotiem darbiniekiem, bet individuālā komersanta darbinieku skaits nav ierobežots.
Grāmatvedība
08:00, 20. Jan. 2017
Šajā publikācijā turpināsim aplūkot pastāvošos autotransporta veidus un to izmantošanas iespējas, pievēršoties konkrētāk jau pašnodarbinātā nomāto, patapināto un uz darba attiecību pamata lietoto automobiļu izdevumu analīzei.
Grāmatvedība
08:00, 6. Jan. 2017
Tā kā pastāv vairāki autotransporta veidi un to izmantošanas iespējas, piemēram, personīgo automobili iespējams izmantot gan personiskām, gan darba vajadzībām, tad nereti rodas arī dažāda veida izdevumi, kas saistīti ar autotransporta izmantošanu. Kādi izdevumi rodas un kādi nodokļi jāmaksā pašnodarbinātajam?
Grāmatvedība
08:00, 9. Dec. 2016
Fiziskā persona ir reģistrējusies kā pašnodarbinātā persona un paralēli strādā citā uzņēmumā kā darba ņēmējs. No 2017.gada par katru darbinieku būs jāmaksā valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas (VSAOI) 75% apmērā no valstī noteiktās minimālās algas. Galvenais ienākumu gūšanas avots ir vieta, kurā ir iesniegta nodokļu grāmatiņa. Kurš šādā gadījumā būtu galvenais ienākumu gūšanas avots, jo nodokļu grāmatiņa var būt arī kā pašnodarbinātajam un uzņēmumā var neiesniegt nodokļu grāmatiņu? Vai uzņēmumam ir jāmaksā VSAOI no 75% no minimālās algas vai no aprēķinātās algas, kas ir zemāka par valstī noteikto minimālo algu?
Nodokļi
09:00, 16. Nov. 2016
Iepriekšējā publikācijā aplūkoju inventarizācijas veikšanas vispārējo kārtību, savukārt šajā daļā lasiet, kā pašnodarbinātajam jāveic krājumu inventarizācija un kā rīkoties ar inventarizācijā konstatētiem iztrūkumiem.
Grāmatvedība
08:00, 28. Okt. 2016
Inventarizācija ir saimnieciskajā darbībā lietojamās mantas, debitoru parādu un kreditoru saistību salīdzināšana ar grāmatvedības uzskaites datiem, tās saskaitot un novērtējot. Kā jāveic inventarizācija pašnodarbinātajām personām?
Grāmatvedība
08:00, 7. Okt. 2016
Pašnodarbināta persona ar ēkas apsaimniekotāju ir noslēgusi līgumu par grāmatvedības uzskaites veikšanu par atlīdzību. Vai saslimšanas gadījumā (slimības lapas A un B) pašnodarbinātā persona uz slimošanas laiku drīkst pieņemt darbā darbinieku grāmatvedības uzskaites veikšanai par darba algu? Vai pašnodarbinātajai personai jāsniedz ziņas Valsts ieņēmumu dienestam (VID) par darbinieka pieņemšanu darbā un no darba algas jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)?
Tiesības
09:00, 29. Aug. 2016