Pašnodarbinātā persona ir reģistrējusies kā mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja. Tās darbības veids ir pakalpojumu sniegšana. Ja pašnodarbinātā persona nevar izmaksāt sev dividendes, kādi vēl varētu būt varianti, kā izņemt uzkrājušos peļņu? Kādi nodokļi ir jāsamaksā?
Nodokļi
09:15, 16. Mar. 2016
Atkal ir pagājis 1 gads un jāsāk gatavot gada ienākumu deklarācija. Salīdzinājumā ar 2014.gada deklarāciju būtisku atšķirību nav, bet pamatlietas par deklarācijas sagatavošanu ir noderīgi atkārtot.
Gada deklarācija
09:15, 14. Mar. 2016
Grāmatvedībā uzskatāmi atspoguļojami visi uzņēmuma saimnieciskie darījumi jeb katrs fakts vai notikums, kas rada pārmaiņas tā mantas stāvoklī. Šī uzskaite jāveic attiecīgajos grāmatvedības reģistros, kuri var būt sagatavoti papīra formātā vai kārtoti elektroniskā veidā datorā. Piemēram, pašnodarbinātām personām galvenais un daudziem, iespējams, vienīgais grāmatvedības reģistrs ir saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu reģistrācijas žurnāls, kurā tiek reģistrēti visi ar saimniecisko darbību saistītie saņemtie un veiktie maksājumi.
Grāmatvedība
09:00, 11. Mar. 2016
Amortizācija ir pamatlīdzekļu un ilgtermiņa nemateriālo ieguldījumu sākotnējās vērtības pārnešana uz izdevumiem to lietošanas laikā. Uz izdevumiem attiecinātās summas sauc par nolietojumu. Vienkāršā ieraksta grāmatvedībā šiem objektiem nenosaka faktisko lietošanas laiku, bet gan nolietojumu aprēķina likuma "Par uzņēmumu ienākuma nodokli" (likums par UIN) 13.panta kārtībā.
Grāmatvedība
09:00, 3. Mar. 2016
Kas ir pamatlīdzeklis? Par pamatlīdzekļiem uzskata nekustamas mantas uzskaites vienības (piemēram, zemesgabals, ēka, būve) un kustamas mantas uzskaites vienības (piemēram, iekārta vai tās aprīkojums, tehnika, mašīna vai inventārs, transportlīdzeklis, dators, kopētājs), kuru derīgās lietošanas laiks ir ilgāks par gadu un sākotnējā vērtība lielāka par 430 EUR.
Grāmatvedība
09:00, 25. Feb. 2016
Fiziska persona, kurai ir reģistrēta saimnieciskā darbība – savvaļas ogu un sēņu iepirkšana un pārdošana, ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, pārdot kokmateriālus juridiskai personai (PVN maksātājs), kas cirsti savā īpašumā (ir ciršanas apliecinājums). Kokmateriālu pārdošana nav šīs fiziskās personas reģistrētā saimnieciskā darbība, ir tikai viens darījums gada laikā par summu 1000 EUR.
Nodokļi
09:00, 12. Feb. 2016
Pašnodarbinātā pienākumu kārtot grāmatvedību nosaka likums Par grāmatvedību, jo tas attiecas arī uz fiziskajām personām, kas veic saimniecisko darbību, kas likumā tiek apzīmētas kā uzņēmums.
Grāmatvedība
09:00, 11. Feb. 2016
Latvijas fiziskā persona ir izsniegusi aizdevumu Polijas rezidentam USD valūtā. Polijas rezidents atmaksā aizdevumu un aprēķinātos procentus par aizdevuma lietošanu. Vai par kapitāla pieaugumu, par kuru jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), jāuzskata aizdevuma pamatsummas EUR vērtības pieaugums, kas radies no valūtas kursu starpības aizdevuma izsniegšanas un atmaksas dienā?
Nodokļi
09:00, 5. Feb. 2016
Vispārīgās dokumentu noformēšanas prasības ir noteiktas Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.916 "Dokumentu izstrādāšanas un noformēšanas kārtība" (MK noteikumi Nr.916) un šie noteikumi, konkrēti - šo noteikumu 2., 3., 4., 5. un 6.nodaļas prasības, ir jāievēro arī pašnodarbinātām personām - to paredz MK noteikumu Nr.585 "Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju" (MK noteikumi Nr.585) 45.punkts.
Grāmatvedība
09:00, 5. Feb. 2016
Turpinot tēmu par saimnieciskās darbības veicēja ieņēmumiem un izdevumiem, apskatīsim, kas ir ar saimniecisko darbību nesaistītie izdevumi.
Grāmatvedība
09:00, 28. Jan. 2016
Iepriekšējās publikācijās apskatījām kādi ir iespējamie nodokļu režīmi, kādi ir nosacījumi un ierobežojumi katram no tiem, un kurš nodokļu režīms ir vispiemērotākais attiecīgajam biznesam. Bet kādus ieņēmumus un izdevumus un kādā apjomā saimnieciskās darbības veicēji drīkst attiecināt uz savu saimniecisko darbību?
Grāmatvedība
12:00, 20. Jan. 2016
Saimnieciskās darbības veicējs jeb pašnodarbinātais pats kļūst par savu nodokļu aprēķinātāju un maksātāju. Lai izvēlētos pareizi, vispirms ir jāzina, kādi ir iespējamie nodokļu režīmi, kādi ir nosacījumi un ierobežojumi katram no tiem, un jāaprēķina, kurš nodokļu režīms ir vispiemērotākais attiecīgajam biznesam.
Nodokļi
09:00, 15. Jan. 2016
Saimnieciskās darbības veicējs jeb pašnodarbinātais pats kļūst par savu nodokļu aprēķinātāju un maksātāju. Lai izvēlētos pareizi, vispirms ir jāzina, kādi ir iespējamie nodokļu režīmi, kādi ir nosacījumi un ierobežojumi katram no tiem, un jāaprēķina, kurš nodokļu režīms ir vispiemērotākais attiecīgajam biznesam.
Nodokļi
09:00, 8. Jan. 2016
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) biroja vajadzībām no fiziskas personas patapina nekustamo īpašumu. Līgumā ir atrunāts, ka patapinājuma ņēmējam ir jāsedz nekustamā īpašuma nodoklis (NĪN) un komunālie maksājumi. Rēķinos ir fiziskās personas rekvizīti. Kā SIA šos izdevumus var iekļaut grāmatvedībā? Vai fiziskajai personai ir jāizraksta rēķins SIA, vai arī izdevumus var iekļaut izmaksās, pamatojoties uz līgumu?
Grāmatvedība
09:00, 30. Dec. 2015
Ņemot vērā, ka lielākā daļa skaistumkopšanas speciālistu ir pašnodarbinātas personas, kuras reģistrējušās Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā nodokļu maksātāji, šīs profesijas pārstāvji nav ieinteresēti slēgt darba līgumu, bet gan uzņēmuma līgumu.
Tiesības
09:30, 21. Dec. 2015