Saimnieciskās darbības veicējs jeb pašnodarbinātais pats kļūst par savu nodokļu aprēķinātāju un maksātāju. Lai izvēlētos pareizi, vispirms ir jāzina, kādi ir iespējamie nodokļu režīmi, kādi ir nosacījumi un ierobežojumi katram no tiem, un jāaprēķina, kurš nodokļu režīms ir vispiemērotākais attiecīgajam biznesam.
Nodokļi
09:00, 18. Dec. 2015
Vai saimnieciskās darbības veicējam obligāti jāatver cits konts, ko izmantot saimnieciskajā darbībā? Ja jā, tad ko darīt, ja nauda tiek ieskaitīta privātajā kontā? Un kā to norādīt saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnālā?
Tiesības
09:00, 12. Nov. 2015
Kā gada ienākumu deklarācijā norādīt attaisnotos izdevumus par medicīnu, ja tos daļēji sedz veselības apdrošināšanas polise? Fiziskā persona par ārsta vizīti samaksā 50 EUR. Pēc tam tā iesniedz čeku apdrošināšanas sabiedrībai un atpakaļ saņem 20 EUR. Vai 30 EUR var iekļaut attaisnotajos izdevumos? Kādi attaisnojuma dokumenti jāpievieno deklarācijai?
Grāmatvedība
13:30, 8. Okt. 2015
Kas jāņem vērā saimnieciskās darbības veicējam (SDV), kurš plāno sniegt pakalpojumus, atrodoties ārvalstīs? Un kurā valstī tad jāmaksā nodokļi? Skaidrojums sniegts, balstoties uz lasītāja jautājumu:
Nodokļi
09:12, 15. Sep. 2015
Fiziskā persona bez atlīdzības iznomā nekustamo īpašumu sabiedrībai ar ierobežotu atbildību (SIA). SIA sedz komunālos un citus izdevumus, kas saistīti ar īpašuma ekspluatāciju. Vai šī ir uzskatāma par fiziskās personas saimniecisko darbību?
Tiesības
12:01, 24. Aug. 2015
Valsts ieņēmumu dienests (VID) 13.08.2015. atbildē "Fiziskās personas saimnieciskās darbības pārtraukšana" ir skaidrojis, kā rīkoties, ja fiziskā persona, iznomājot nekustamo īpašumu juridiskajai personai, vēlas izmantot tiesības nereģistrēties VID kā saimnieciskās darbības veicējai un gūtajiem ieņēmumiem piemērot 10% iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Kā jārīkojas, ja dzīvokli izīrē fiziskajai personai?
Nodokļi
16:42, 17. Aug. 2015
Fiziskā persona reģistrēta Valsts ieņēmumu dienesta (VID) saimnieciskās darbības veicēju reģistrā kā fiksētā ienākuma nodokļa maksātāja. Personas darbības veids - sava nekustamā īpašuma iznomāšana juridiskajai personai. Ar 01.01.2016. fiksētā ienākuma nodokļa režīms tiks atcelts, tādēļ līdz 31.12.2015. fiziskā persona grib izslēgt sevi no saimnieciskās darbības veicēju reģistra un pārslēgt nomas līgumu ar juridisko personu tā, lai turpmāk juridiskā persona izmaksas brīdī ietur iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) 10% un pārskaita to valsts budžetā. Kā un kādos termiņos jāziņo par saimnieciskās darbības pārtraukšanu?
Tiesības
08:59, 13. Aug. 2015
Uzņēmums, individuālais komersants (IK), sniedz transporta pakalpojumus (lielāko daļu Eiropā). Uzņēmumā ir 4 darbinieki, bet pats īpašnieks reģistrēts kā pašnodarbinātā persona. Īpašnieks nav darba tiesiskajās attiecībās ar IK, par viņu tiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 1 reizi ceturksnī no 360 EUR. Vai īpašniekam var izmaksāt komandējuma naudu par laiku, kad viņš ir veicis transporta pakalpojumu Eiropā? Vai pašnodarbinātā persona var kļūt par darba ņēmēju, noslēdzot darba līgumu ar IK, veikt transporta pakalpojumus, saņemt darba algu un komandējuma naudu?
Grāmatvedība
15:44, 29. Jūl. 2015
Ņemot vērā ieilgušās diskusijas par “nolikto atslēgu principa” ieviešanas nepieciešamību, grozījumi Maksātnespējas likumā (MNL) nestājās spēkā 01.01.2015., kā tas sākotnēji bija iecerēts, bet gan tikai šī gada 1.martā. Šoreiz apskatīsim grozījumus, kas skar fiziskās personas maksātnespējas procesu (MNP), tostarp – kā “nolikto atslēgu princips” ir ietverts šobrīd jau spēkā esošajos likuma grozījumos.
Tiesības
07:20, 9. Jūn. 2015
Māte 2014.gadā ir noslēgusi līgumu par uzkrājošo apdrošināšanu bērnam uz 18 gadiem un no sava bankas konta veikusi tajā iemaksas. Tā kā māte 2014.gadā atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā un viņai nav ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) apliekami ienākumi, viņa nevar piemērot IIN atlaides par šīm iemaksām. Vai šīs 2014.gadā veiktās mātes iemaksas bērna uzkrājošajā apdrošināšanā savā deklarācijā drīkst uzrādīt laulātais, bērna tēvs?
Gada deklarācija
08:36, 4. Jūn. 2015
Vēl joprojām ir daudz neskaidrību par to, kā pašnodarbinātai personai uzskaitīt transporta izdevumus, tajā skaitā izmaksas par degvielu, un cik lielu daļu no tiem var iekļaut saimnieciskās darbības izdevumos. Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis skaidrojumu, balstoties uz lasītāja jautājumu:
Grāmatvedība
14:05, 28. Mai. 2015
Turpinām tēmu par gada ienākumu deklarācijas sagatavošanu. Kā noteikt ar nodokli apliekamo ienākumu, un kādas izmaiņas jāņem vērā, sagatavojot deklarāciju par 2014.gadu?
Gada deklarācija
08:06, 5. Mai. 2015
Fiziskā persona, saimnieciskās darbības veicējs (SDV) un mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs, savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai iegādājas automašīnu par 7000 EUR. Saimnieciskā darbība ir nekustamo īpašumu objektu apsekošana, to izpēte, analīze un realizācijas / iegādes iespēju izvērtēšana, ņemot vērā tirgus situāciju. Saimnieciskās darbības kontā ir uzkrāti naudas līdzekļi automašīnas iegādei no iepriekšējo mēnešu ieņēmumiem, kas netika izņemti personiskām vajadzībām. Automašīnu plānots izmantot arī privātiem braucieniem, un maršruta lapas netiks sagatavotas, tāpēc uzskaitē 50% automašīnas uzturēšanas izdevumu tiks attiecināti uz privāto patēriņu (izdevumi pielīdzināti algai), 50% - uz saimnieciskās darbības izdevumiem.
Grāmatvedība
10:43, 29. Apr. 2015
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, plāno braukt uz Vāciju piedalīties numismātikas izstādē, kā arī pārdot preci (kolekciju priekšmetus).
Tiesības
10:16, 20. Apr. 2015
No 1.marta fiziskās personas sāka iesniegt gada ienākumu deklarācijas par 2014.gadu. Kam ir pienākums to darīt, kā noteikt ar nodokli apliekamo ienākumu, un kas šogad ir mainījies deklarācijas sagatavošanā?
Gada deklarācija
08:39, 1. Apr. 2015