Oktobra rīti, kas mēdz būt miglā tīti un visai drēgni, ir īstais laiks, lai atskatītos uz "iFinanses" septembra lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 13:42, 10. Okt. 2024
Turpmāk arī kredītiestāžu un kapitālsabiedrību, kurām anulēta kreditēšanas licence, klienti saņems hipotekārā kredīta procentu kompensāciju, to paredz grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas pieņemti 2024.gada 30.maijā, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 15:56, 11. Jūn. 2024
Darba devējs var izmaksāt darbiniekam kompensāciju par darbiniekam piederoša personiskā transportlīdzekļa nolietošanos 0,04 eiro par katru nobraukto kilometru, bet ne vairāk kā 57 eiro mēnesī, šai kompensācijai nepiemērojot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Uz kāda līguma pamata ir domāta šī transportlīdzekļa izmantošana? Uz patapinājuma līguma? Uz cita veida līguma? Vai arī pietiek tikai darba līgumā ierakstīt, ka darba vajadzībām lieto personisko automašīnu?
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 15. Aug. 2024
Kā uzskaita prombūtni darbiniekam, kura lidojums reiss, lai atgrieztos no komandējuma vai darba brauciena, tiek pārcelts par 3 dienām vēlāk? Kā šī situācija izskatās no juridiskās puses?
Tiesības 06:00, 7. Jan. 2025
Vai uzņēmums drīkst kompensēt darbinieka pārcelšanās izdevumus, kas radušies darba devēja interesēs, darbiniekam pārceļoties no pilsētas uz reģionu? Vai izdevumi ir apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 21. Nov. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko novembrī publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Svarīgi 16:24, 2. Dec. 2024
Darbiniekam ir noslēgts darba līgums gan ar koncerna mātes sabiedrību Latvijā, gan ar meitas sabiedrību Lietuvā. Ik pēc 2 nedēļām darbinieks dodas komandējumā uz Lietuvu, lai saskaņā ar darba pienākumu aprakstu pārraudzītu meitas sabiedrības darbību. Komandējuma laikā tiek segtas lidojuma un uzturēšanās izmaksas. Vai jāmaksā komandējuma nauda, ja mātes sabiedrība nosūta darbinieku komandējumā uz meitas sabiedrību?
Darba samaksa 06:00, 14. Nov. 2024
Grozījumi Civilprocesa likumā, kas stājās spēkā 2024.gada 1.oktobrī, paredz skaidrākus un taisnīgākus ieturējumu noteikumus, nodrošinot parādniekiem minimālo ienākumu saglabāšanu, vienlaikus ļaujot efektīvāk īstenot piedziņas procesus. Grozījumi ir mērķēti uz ēnu ekonomikas mazināšanu un taisnīgāku attieksmi pret parādniekiem, kas bieži vien slēpj savus patiesos ienākumus, tādējādi apgrūtinot piedziņas procesu. Apskatām praktiski, kā mainās ieturējumu apjomi pēc izmaiņām.
Darba samaksa 06:00, 18. Okt. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūlijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Svarīgi 10:54, 4. Nov. 2024
Veicot inventarizāciju veikalā, tiek fiksēts preču iztrūkums. Kas atbildīgs par preču iztrūkumu – darbinieks vai darba devējs? Vai kompensāciju par preču iztrūkumu var ieturēt no darbiniekiem?
Darba samaksa 09:00, 26. Sep. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada septembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:00, 2. Okt. 2024
Lai veicinātu parādnieku legālu nodarbinātību, kas ilgtermiņā nodrošinātu arī parādu atgūšanu, šī gada 1.oktobrī stājušies spēkā grozījumi Civilprocesa likumā, kas maina ieturējumu apmēru no parādnieku darba algas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 11:06, 1. Okt. 2024
Daudziem uzņēmumiem pavisam ierasta situācija – uzņēmuma vadība nākamajā dienā pēc svētkiem ļauj darbiniekiem ierasties darbā vēlāk, piemēram, 25.jūnijā visi ierodas darbā ap plkst. 12.00. Bet rodas jautājums – kā šādā situācijā uzskaitīt darbinieku darba laiku? Kā pilnu darba dienu? Vai nepieciešams noslēgt rakstisku vienošanos par šādu kārtību, vai pietiek ar mutisku vienošanos? Atbild Anda Ziemele un "Cobalt" speciālisti – Roberts Gusts un Ivo Maskalāns. Un viedokļi ir atšķirīgi.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 12. Sep. 2024
Vai rēķina summa jānorāda ar vārdiem? Vai atvaļinājumu drīkst kompensēt ar naudu? Nomas un īres līgums – kāda atšķirība? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmuma ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 13:39, 2. Mai. 2023
Visās Eiropas Savienības dalībvalstīs no 2024.gada 1.septembra prejudiciālo nolēmumu jurisdikciju pievienotās vērtības nodokļa un akcīzes nodokļu jomā jāpārņem Vispārējai tiesai. To paredz pieņemtā regula 2024/2019.
Likumdošana 10:40, 16. Sep. 2024
Plānots palielināt darba devēju apmaksāto veselības apdrošināšanas prēmiju summu līdz 750 eiro gadā un kompensācijas par darbinieka izdevumiem saistībā ar attālināto līdz 40 eiro mēnesī. To paredz sagatavotie grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli", kas apstiprināti šī gada 9.oktobra Ministru kabineta sēdē.
Likumdošana 11:21, 17. Okt. 2023
Uzņēmumam ir elektroauto, kas tiek uzlādēts mājās. Šajā adresē ir reģistrēta uzņēmuma juridiskā adrese. Sanāk, ka tiek lietots transportlīdzeklis, bet nav izdevumu par elektroenerģiju. Vai šādā situācijā var rasties nodokļu riski?
Darbinieka netīšas rīcības rezultātā uzņēmumam ir radušies zaudējumi, grāmatvedībā tie tiek norakstīti kā zaudējumi. Vai uzņēmums drīkst prasīt darbiniekam atlīdzināt šos zaudējumus pilnā apmērā? Vai pastāv iespēja norakstīt tos un nepieprasīt darbiniekam atlīdzināt?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 3. Sep. 2024
Latvijas iedzīvotāji visai bieži mēdz gūt dažādus ienākumus ārvalstīs. Turpinām pētīt, kuri ienākumi ir jādeklarē, vai un kādā apmērā par tiem jāmaksā nodokļi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 12. Jūl. 2024
Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” ir noteiktas viesnīcu izdevumu normas (robeža), kuras budžeta iestādes nedrīkst pārsniegt. Vai arī komerciestādēm, pārsniedzot viesnīcas izdevumu normas, par pārsnieguma daļu jāmaksā algas nodokļi?
Runājot par darbu, lielākoties saprotam darba tiesiskās attiecības, kas nodibinātas uz darba līguma pamata. Iedziļinoties un izpētot veicamā darba apjomu, veidu un darba apstākļus, bieži vien pastāv iespēja noslēgt citu civiltiesisku līgumu, uz kura pamata veikt samaksu par darbu.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 21. Jūn. 2024
Lai motivētu parādniekus turpināt gūt legālus ienākumus, vienlaikus paredzot iespēju vērst piedziņu samērīgā apmērā no parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzināmiem maksājumiem arī tad, ja tā nepārsniedz valstī noteikto minimālo mēnešalgu, 2024.gada 20.jūnijā pieņemti grozījumi Civilprocesa likumā, informē Saeima.
Likumdošana 09:26, 20. Jūn. 2024
Latvijas iedzīvotāji visai bieži mēdz gūt dažādus ienākumus ārvalstīs. Turpinām pētīt, kuri ienākumi ir jādeklarē, vai un kādā apmērā par tiem jāmaksā nodokļi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 14. Jūn. 2024
Lauksaimnieks, kas nav reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs, nodod iegūtos graudus pārstrādātajam, PVN maksātājam. Kā grāmatot iegūto PVN kompensāciju 14% apmērā?
Izdevumi 06:00, 20. Jūl. 2023
Laiks aiz loga ir tikpat vilinošs, cik "iFinanses" maijā lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 10:00, 4. Jūn. 2024
Nedz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma, nedz Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas nesniedz visaptverošu saimniecisko un nesaimniecisko izdevumu uzskaitījumu, tāpēc to korekta nodalīšana nodokļu vajadzībām vienmēr ir bijis izaicinājums uzņēmumu grāmatvežiem.
Uzņēmuma darbiniekam darba vajadzībām ir nepieciešams telefons – ne tikai sarunām, bet arī audio/video ierakstu veikšanai. Tas nozīmē, ka telefons tiek nolietots vairāk nekā tad, ja tiktu lietots tikai privātiem mērķiem. Vai darba devējs par to drīkst maksāt kompensāciju, piemēram, amortizācijas vērtībā, kā ar nodokļiem neapliekamu kompensāciju? Kā vislabāk organizēt telefona lietošanu darba vajadzībām? Lietojot vienu telefonu, vai nu darba telefonā ir privātie dati, vai arī privātā telefonā darba dati. Protams, vienmēr ir variants lietot divus telefonus, kas nav visai ērti.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 7. Mai. 2024
Mūsdienās darbinieku motivācija un produktivitāte tieši saistīta ar to, cik labi darbinieks jūtas darbā un kādas priekšrocības saņem no darba devēja. Savukārt uzņēmumu vadītāji prāto kā sabalansēt darbinieku pieaugošās vēlmes ar uzņēmuma budžetu un plāniem.
Svarīgi 16:03, 29. Apr. 2024
Darbinieks strādā svētku dienā. Vai darbiniekam rodas virsstundas? Kā jāapmaksā svētkos nostrādātās darba stundas?
Darba samaksa 06:00, 12. Apr. 2024
Lai arī liela daļa no darbiniekiem jau plāno vasaras atvaļinājumu un ir tā gaidās, grāmatvežiem darba netrūkst. To pierāda "iFinanses" aprīlī lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 09:14, 8. Mai. 2024
Sen pagājis tas laiks, kad komandējums bija ekstra, kurā devās tikai vadība. Šobrīd darbinieku komandējumi ir pašsaprotama lieta, ko nevarētu teikt par komandējumu atskaitēm. Sarunās ar uzņēmumu vadītājiem rodas iespaids, ka tikai grāmatvedis saprot, ka bez atskaitēm nav izmaksu. Diemžēl vēl joprojām ir uzņēmumi, kuri uzskata, ka pieprasīt komandējuma atskaiti ir grāmatveža untums vai nejauka atriebība.
Uzņēmums nodarbojas ar lauksaimniecību (saņem arī lauksaimniecības subsīdijas). Saviem darbiniekiem tas plāno apmaksāt gan veselības apdrošināšanu, gan arī ēdināšanas izdevumus. Šo izdevumu summa gadā uz vienu darbinieku pārsniegs 480 eiro. Ar darbiniekiem ir noslēgts darba koplīgums, izpildās arī likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8.panta nosacījumi. Saprotams, ka ir jāveic detalizēta uzskaite un Valsts ieņēmumu dienestam jāsniedz paziņojums par personai izmaksātājām summām gada griezumā. Bet kādi nodokļi piemērojami pārsnieguma daļai (virs 480 eiro gadā) un ko var segt no subsīdijām?
Darba samaksa 06:00, 29. Jūn. 2023
Ja darbiniekam aprēķināta tikai darba alga, tad ar atskaišu iesniegšanu viss ir salīdzinoši vienkārši. Pārdomas rodas, ja darba devējs saviem darbiniekiem piešķir papildu bonusus, piemēram, apmaksā pusdienas, sporta nodarbības, transporta izdevumus, sedz mācību maksu. Šādos gadījumos rodas jautājumi, kuras summas, kad un kurā atskaitē ir jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 25. Mar. 2024
Vai redzes korekcijas līdzekļu (briļļu) kompensācija tiek aplikta ar iedzīvotāju ienākuma nodokli? Kuri normatīvie akti to regulē?
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 16. Sep. 2022
Uzņēmumā par atalgojumu strādā Latvijas nerezidents. Kā paziņot Valsts ieņēmumu dienestam par nerezidentam izmaksāto ienākumu? Vai paziņojumā jānorāda, piemēram, atvaļinājuma nauda, un komandējuma nauda? Kādi normatīvie akti regulē šī paziņojuma iesniegšanu? Vai ir vēl kaut kas svarīgs, kas uzņēmējam jāzina, nodarbinot nerezidentu?
Grāmatvedība 06:00, 19. Mar. 2024
Mūžam aktuāls ir jautājums par tiesiskajām attiecībām starp kapitālsabiedrību un tās valdes locekli. Šoreiz analizēsim, kādas sekas var iestāties gadījumā, ja valdes loceklim netiek noteikta atlīdzība.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Mar. 2024
2024.gada 1.janvārī stājās spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums par IIN), kas paredz neapliekamās darba devēja kompensācijas par darbinieka izdevumiem, kas rodas, veicot attālināto darbu.
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 16. Feb. 2024
Mūsu uzņēmums ir būvniecības apakšuzņēmējs. Gadās, ka ģenerāluzņēmējs (pasūtītājs) mūsu vietā iegādājas materiālus vai arī darbam objektā piesaista papildspēkus – citus apakšuzņēmējus. Par iegādātajiem materiāliem ģenerāluzņēmējs mums izraksta rēķinu, tajā norādot materiālus pēc to nosaukumiem, tiek pievienots arī materiālu iegādes dokuments, ko apmaksājis ģenerāluzņēmējs. Rēķinā tiek norādīts, ka šī ir kompensācija, kurai netiek piemērotas Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas. Tāpat ģenerāluzņēmējs izraksta rēķinu "kompensācija par izpildītiem darbiem", kuram arī netiek piemērots pievienotās vērtības nodoklis. Vai šādi noformēti rēķini ir korekti, vai mums vēlāk neradīsies kādas nodokļu sekas?
Dokumenti 06:00, 16. Feb. 2024
Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” ir noteiktas viesnīcu izdevumu normas (robeža), kuras budžeta iestādes nedrīkst pārsniegt. Vai arī komerciestādēm, pārsniedzot viesnīcas izdevumu normas, par pārsnieguma daļu jāmaksā algas nodokļi?
Eiropas Parlamenta deputāti apstiprinājuši jaunu regulu, kuras mērķis ir nodrošināt, ka bankas maksājumi pie saņēmējiem nonāk zibenīgi ātri. Finanšu nozarē šos grozījumus dēvē par zibmaksājumu regulu. Kas mainīsies banku nozarē un kādas izmaiņas var gaidīt banku klienti, stāsta Finanšu nozares asociācijas valdes loceklis Jānis Brazovskis.
Svarīgi 15:02, 13. Feb. 2024
Gan uzņēmumi, gan privātpersonas, vēloties veikt lielāku pirkumu, nereti aizņemas naudu. Kas jāņem vērā, ja kredītu vēlas atmaksāt pirms termiņa?
Svarīgi 13:05, 23. Feb. 2024
Lai arī skaidrās naudas darījumi strauji sarūk, tomēr tie vēl aizvien notiek. Tiem uzņēmumiem, kas piedāvā skaidrās naudas norēķinus ir ļoti svarīgi arī sagatavot dokumentāciju, kas apliecinātu notikušo darījumu esību. Apskatām, kādas ir šo dokumentu prasības!
Lai veiktu ieturējumu no darbinieka algas, ir jāievēro stingras prasības un grāmatvedībā jāveic korekti aprēķini. Pie tam – ir situācijas, kad ieturējumus veikt nemaz nav iespējams! Lai risinātu šo problēmu Civilprocesa likumā ir sagatavoti grozījumi, kas paredz izmaiņas ieturējumu apmērā no parādnieka darba samaksas. Kādas būs atšķirības un ko tas nozīmē grāmatvežiem?
Darba samaksa 06:00, 17. Jan. 2024
Līgumsumma ir 2000 eiro un pievienotās vērtības nodoklis (PVN) – 420 eiro, kas kopā veido 2420 eiro. Līgumsods ir 10% jeb 200 eiro. Kā pareizi izrakstīt rēķinu un norādīt to PVN deklarācijā?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 2. Feb. 2024
Vienkāršās grāmatvedības kārtotājiem saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls ir galvenais grāmatvedības uzskaites reģistrs. Informācija šajā tajā kalpo kā pamats gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanai. Kādai informācijai jābūt norādītai šajā žurnālā? Kā to norādīt?
Grāmatvedība 06:00, 10. Jan. 2024
Bieži vien darba samaksa ir viens no motivējošiem faktoriem, kas ietekmē darba ņēmēju izvēli starp vairākiem potenciālajiem darba devējiem. Iedziļināsimies niansēs un noskaidrosim, kas ietilpst un kas neietilpt darba samaksā.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 22. Jan. 2024
Uzņēmums, kurš sniedz informācijas tehnoloģiju pakalpojumus, nosūta darbinieku komandējumā uz citu valsti. Saskaņā ar līgumu komandējuma izmaksas – ceļa izdevumus, t.sk. auto nomu un degvielu, pusdienas, – sedz sadarbības partneris, kuram attiecīgi tiek izrakstīts rēķins par izmaksu kompensāciju. Vai šajā gadījumā jāievēro Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” noteiktie ierobežojumi un jāaprēķina iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)?
Darba samaksa 06:00, 9. Jan. 2024
11.janvārī “ATTA CENTRE”, Rīgā, notika pasākums nodokļu un grāmatvedības profesionāļiem – konference “Nodokļi un grāmatvedība 2024”, kuru organizēja “iFinanses” kopā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju. Šogad konference izcēlās ar jaunu formātu, kas dalībniekiem sniedza iespēju ne tikai iegūt jaunāko informāciju no Latvijas vadošajiem ekspertiem, bet arī personīgi uzdot un apspriest aktuālākos jautājumus.
Svarīgi 14:00, 12. Jan. 2024
Uzņēmumiem, izmantojot degvielas kartes, līdz šim nebija skaidrs, kā šiem darījumiem piemērot pievienotās vērtības nodokli – vai kā degvielas piegādei? Pagājušā gadā Eiropas Komisija ir radusi vienotu skaidrojumu, lai turpmāk nevienam nav jālauza galva par nodokļa piemērošanu.
Lai mazinātu pieaugošo energoresursu cenu negatīvo ietekmi uz tautsaimniecību, otrdien, 2022.gada 30.augustā, pieņemti grozījumi likumos, kas noteic atbalsta pasākumus uzņēmējiem, informē Saeima.
Likumdošana 15:45, 31. Aug. 2022
Darbinieks strādā vairākās darba vietās, kuras piedāvā attālinātā darba izdevumu kompensēšanu. Kurš darba devējs drīkst kompensēt attālinātā darba izdevumus?
Tiesības 06:00, 11. Jan. 2024
Lai aizsargātu sabiedrības labklājību, ņemot vērā EURIBOR likmes kāpuma un inflācijas rezultātā pieaugošo kredīta maksājumu un patēriņa cenu radīto būtisko izmaksu slogu mājsaimniecībām, pieņemti grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas paredz kredītu procentu kompensāciju hipotekāro kredītu ņēmējiem mājokļa iegādei vai būvniecībai.
Likumdošana 09:23, 3. Jan. 2024
Nodokļu reformas gads tuvojas, tāpēc, kā jau ierasts katru gadu, žurnāls “iFinanses” kopā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju organizē konferenci “Nodokļi un grāmatvedība 2024”. 2024.gada 11.janvārī aicinām uz noderīgāko un katram profesionālim nepieciešamāko nodokļu konferenci, kurā Latvijas zinošākie eksperti dalīsies ar praktiskiem skaidrojumiem un ieteikumiem par pieņemtajām izmaiņām.
Svarīgi 09:00, 19. Dec. 2023
Darbinieks tiek norīkots darbam citā valstī. Vai norīkotā darbinieka stundas tarifa likmē jeb darba samaksā var iekļaut dienas naudu?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 13. Dec. 2023
Veiktie grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” un Ministru kabineta noteikumos Nr.676 “Noteikumi par neapliekamā minimuma un nodokļa atvieglojuma apmēru iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanai” paredz jaunus ienākumu veidus, kuriem nepiemēro iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN).
VID informācija 12:06, 3. Jan. 2024
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:19, 4. Jan. 2024
Pērnā gada izskaņā spēkā stājās Kurzemes apgabaltiesas spriedums, ar kuru viena persona – vairāku sabiedrību ar ierobežotu atbildību (SIA) īpašnieks – atzīta par vainīgu lietā par izvairīšanos no nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas lielā apmērā, savukārt divas personas – par to, ka tās atbalstīja notiesātā SIA īpašnieka noziedzīgos nodarījumus.
Svarīgi 15:29, 8. Jan. 2024
Ar 2024.gada 1.janvārī stājas spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”.
Likumdošana 21:21, 29. Dec. 2023
Šobrīd Saeimā iesniegti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem plānots paaugstināt jau stipri novecojušo apdrošināšanas prēmiju slieksni, un pārskatīti arī citi darbiniekiem piemērojamie labumi. Apskatīsim šos un citus darbinieku motivācijas rīkus - kādi attaisnojuma dokumenti nepieciešami izdevumu pamatošanai un kuros gadījumos iestājas nodokļu sekas?
Personāla vadība 06:00, 17. Nov. 2023
Nodarbinātības valsts aģentūra piedāvā jaunu pakalpojumu darba devējiem - atbalstu reģionālajai mobilitātei. Darba devēji, kuri nodarbina attālāk dzīvojošu darbinieku, nodrošinot viņam nokļūšanu no dzīves vietas līdz darba vietai un atpakaļ vai izmitināšanu darba vietas tuvumā, var saņemt NVA finanšu atlīdzību transporta vai īres izdevumu kompensācijai, informē NVA.
Svarīgi 22:23, 8. Jūn. 2022
Darba devējs nosaka attālināta darba režīmu darbiniekiem. Kādos gadījumos darba devējs var maksāt kompensāciju darbiniekiem par attālināto darbu? Kādi dokumenti ir jānoformē, lai varētu piemērot kompensāciju? Vai ir kādi ierobežojumi, un vai par kompensācijas apmēru jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam? Ja ir, tad kādas atskaites un kāds kompensācijas kods atskaitēs jānorāda?
Grāmatvedība 06:00, 24. Nov. 2022
Divas reizes gadā tiek pārgriezti pulksteņi – pavasarī stundu uz priekšu, bet rudenī – stundu atpakaļ. Tāpēc divas reizes gadā ir nestandarta diennakts – ar 23 stundām un ar 25 stundām, proti, pavasara naktī ir par vienu stundu mazāk, bet rudens – par stundu vairāk. 29.oktobrī pulksteņi tika pārgriezti uz ziemas laiku. Kā jāapmaksā nakts darbs darbiniekam, kurš strādāja “lieko” stundu?
Darba laiks 06:00, 1. Nov. 2023
Uzņēmuma valdes loceklis devās 15 dienu komandējumā uz Franciju. Komandējuma laikā radās viesnīcas izdevumi 4650 eiro apmērā, kas pārsniedz pieņemto diennakts izdevumu normu (250 eiro/dienā) par 900 eiro, dienas naudas izdevumi – 900 eiro, citi ar komandējumu saistīti izdevumi (autonoma, autostāvvietas) – 1580 eiro. Kurus no šiem izdevumiem uzņēmums drīkst kompensēt? Vai veidojas pārsnieguma summa par kuru jāmaksā nodoklis?
Darba samaksa 06:00, 2. Nov. 2023
Sagatavoti grozījumi Civilprocesa likumā, kas ļaus no parādnieka piedzīt 10% no minimālās mēneša algas.
Likumdošana 13:57, 27. Okt. 2023
Uzņēmums, kurš kādu laiku nav spējis nokārtot savas parādsaistības un tā rezultātā tam piesaistīts zvērināts tiesu izpildītājs, pieņem lēmumu izmaksāt darbiniekam pabalstu 250 eiro apmērā saistībā ar tēva nāvi. Vai zvērināts tiesu izpildītājs drīkst veikt ieturējumu no bēru pabalsta? Vai grāmatvedim, aprēķinot summu, kas jāpārskaita zvērinātam tiesu izpildītājam, jāņem vērā bēru pabalsts?
Darba samaksa 06:00, 27. Okt. 2023
Ministru kabineta sēdē izskatīts informatīvais ziņojums “Par Valsts nodokļu politikas pamatnostādņu 2024.–2027.gadam”, kurā paredzētas vairākas izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) piemērošanā, tostarp pārskatot ar IIN neapliekamos ienākumus un kompensāciju likmes.
Svarīgi 11:04, 27. Sep. 2023
Vai atvasināta publiska persona zemes nomas maksā, kam tiek piemērots pievienotās vērtības nodoklis (PVN), drīkst iekļaut nekustamā īpašuma nodokli (NĪN)?
Citi 06:00, 26. Sep. 2023
Šī gada 26.septembrī Ministru kabineta sēdē izskatīts informatīvais ziņojums “Par Valsts nodokļu politikas pamatnostādņu 2024.–2027.gadam”, kurā paredzētas vairākas izmaiņas nodokļu piemērošanā no 2024.gada.
Svarīgi 15:42, 26. Sep. 2023
Biedrībai ir dažādi regulāri izdevumi – tiek izgatavotas biedru kartītes, brošūras, sagādāta kafija sapulcēm, un ieņēmumi no biedru naudām. Vienreiz gadā biedrība rīko konferenci par drošības jautājumiem, kas ir biedrības pamatdarbība, piesaistot Latvijas un ārvalstu uzņēmumus, kas izvieto reklāmas plakātus pasākumā. Saistībā ar konferenci biedrībai rodas izdevumi un ieņēmumi. Ieņēmumi un izdevumi tiek stingri nodalīti. Kā šādos gadījumos piemērot PVN proporciju?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 21. Sep. 2023
Vai uzņēmums drīkst darbiniekam kompensēt elektrības izmaksas, kas saistītas ar elektroauto izmantošanu, pēc līdzīga principa kā kompensējot degvielas izmaksas?
Uzņēmums nosūta darbinieku vairāku dienu komandējumā ar nakšņošanu. Vai uzņēmumam obligāti jāiekļaujas komandējumiem noteiktajās viesnīcu un dienas naudas normās?
Tiesības 06:00, 11. Jūl. 2023
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2023.gada jūlijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:30, 2. Aug. 2023
Darbinieks, kuram noteikts summētais darba laiks, nostrādāja vienu darba dienu 2022.gada novembrī, pēc tam atvēra slimības lapu vairāku mēnešu garumā. Slimības lapas laikā viņš uzrakstīja atlūgumu. Darbinieks ir saņēmis samaksu par nostrādāto dienu novembrī, kā arī naudas balvu un prēmiju decembrī. Aprēķinot kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu, problēmas rodas ar vidējās izpeļņas aprēķinu.
Klausies
Vidējā izpeļņa
06:00, 2. Jūn. 2023
Ja kādreiz ir nācies apskatīt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) publicēto nodokļu administrēšanas lēmumu sadaļu, tad noteikti ir redzēts kupls pievienoto vērtības nodokļa (PVN) atmaksas atteikumu skaits. VID pienākumus likumdevējs ir precizējis vairākkārt, mēģinot panākt vieglāku un ātrāku PVN atmaksāšanas gaitu. Vai tas ir izdevies? Kā notiek patiesībā?
Uzņēmums “A” iznomā uzņēmumam “B” tehniku – traktorus, iekārtas, vieglās automašīnas un komerctransportu. Abi uzņēmumi ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāji. Degvielu uzpilda iznomātājs. Uzņēmums “A”, izrakstot nodokļa rēķinu par transportlīdzekļu nomu, norāda iekārtas un tehnikas nomas maksu un degvielas kompensāciju (iegādātās degvielas izmaksas). Vai šādā gadījumā uzņēmums “B” drīkst visu pievienotās vērtības nodokļa summu atskaitīt kā priekšnodokli? Kādi dokumenti ir jānoformē?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 2. Mai. 2023
2022.gada nogalē tika pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar tiem nodokļu maksātājiem paredzētas labvēlīgas izmaiņas ieguldījumu kontu regulējumā, kā arī noteikti jauni ar ienākuma nodokli neapliekamo ienākumu veidi, kas saistīti ar citu likumu regulējumu. Apskatām svarīgāko!
Citi 06:00, 19. Apr. 2023
Saimnieciskās darbības veicējiem grāmatvedības uzskaite ne vienmēr ir tik vienkārša, kā varētu šķist pēc nosaukuma, jo atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem jāmeklē vairākos normatīvajos aktos – gan Grāmatvedības likumā, gan normās, kas reglamentē iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanu Šoreiz par to, kas iekļaujams saimnieciskās darbības izdevumos.
Grāmatvedība 06:00, 4. Apr. 2023
Darbinieks uzrakstījis atlūgumu, kurā norādījis 6.janvāri kā pēdējo darba dienu. Līdz tam darbinieks dodas papildatvaļinājumā no 6.–15.decembrim, pēc tam ikgadējā atvaļinājumā no 16.decembra līdz 6.janvārim. Kāda perioda vidējā izpeļņa jāņem vērā, aprēķinot atvaļinājuma naudu un neizmantotā atvaļinājuma aprēķina kompensāciju?
Vidējā izpeļņa 06:00, 10. Feb. 2023
Vai būtu jāveic nodokļu maksājumi, saņemot apdrošināšanas kompensāciju par pircēju līgumiem, kuri radīja uzņēmumam zaudējumus?
Grāmatvedība 07:00, 2. Sep. 2021
Darbinieks strādā pilnībā attālināti un tāpēc saņem kompensāciju par attālinātu darbu – 30 eiro mēnesī. Vai gadījumā, ja darbinieks dodas ikgadējā atvaļinājumā uz divām vai trim nedēļām viena mēneša ietvaros, šī attālinātā darba izdevumu kompensācijas summa ir proporcionāli jāsamazina par attiecīgo mēnesi, vai paliek tie paši 30 eiro? Valsts ieņēmumu dienesta metodiskajā materiālā par minēto tēmu ir piemērs ar slimības lapu, kura neietekmē šo kompensāciju.
Klausies
Darba samaksa
07:00, 27. Aug. 2021
Uzņēmums, kas atrodas un veic kuģu remontdarbus Rīgā, reizēm tos ilgstoši veic arī citās Latvijas pilsētās, tāpēc strādniekiem nav iespējams katru dienu atgriezties mājās. Remontdarbu projekta vadītajam tiek nodrošināta viesnīca, pārējiem strādniekiem – īres dzīvoklis. Vai nakšņošanas izdevumus var attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem?
Izdevumi 06:00, 28. Feb. 2023
Uzņēmējdarbība mainās un pielāgojas pasaules jaunajām tendencēm, kas vērstas uz ilgtspēju. Nodokļu sistēma šai ziņā attīstās ļoti lēnām. Tikai pēdējos gados personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi tiek saistīti ar saimniecisko darbību. Taču ir jāvērtē, vai ar to pietiek. Šajā epizodē asociētā profesora Māra Juruša un docentes Justīnas Hudenko diskusija par Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu administrēšanas programmas studentes Jolantas Rosickas veikto pētījumu – kā varētu paplašināt vismaz personāla ilgtspējas pasākumu klasifikāciju?
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 24. Feb. 2023
Darbiniekam noteikts summētais darba laiks ar pārskata periodu trīs mēneši. Pirmajā mēnesī nostrādātas trīs darba dienas, pēc tam atvērta darbnespējas lapa, kura turpinās līdz pārskata perioda beigām. Pirmajā mēnesī normas stundu skaits, ņemot vērā slimības lapu, ir divas darba dienas. Rezultātā, noslēdzoties pārskata periodam, ir izveidojušās virsstundas. Kurā mēnesī tās jānorāda? Vai par virsstundu darbu ir jāvienojas rakstveidā, un vai pirmā mēneša darba grafikā jāveic izmaiņas?
Darba laiks 06:00, 20. Jan. 2023
Darbinieks, kam noteikts normālais darba laiks - 5 dienas nedēļā, 8 stundas dienā, dodas komandējumā uz Eiropas Savienības dalībvalsti saskaņā ar darba devēja rīkojumu. Darbinieks komandējumā dodas pēc sava darba laika un atgriežas sestdienā. Vai laiku, kas pavadīts ceļā uz galamērķi (un no tā) un neietilpst darba laikā, var uzskatīt kā virsstundas vai nakts darbu un apmaksāt saskaņā ar Darba likumā noteikto kārtību? Vai darbiniekam var piešķirt apmaksātu brīvdienu par ceļā pavadīto laiku?
Darba samaksa 06:00, 5. Jan. 2023
Jautājumu par auto izmantošanu juridiskām personām nekad nav trūcis. Kādu līgumu slēgt, lai uzņēmums varētu fiziskai personai nodot auto uzņēmuma vajadzību pildīšanai? Auto iegādāties vai to nomāt, bet varbūt to patapināt no darbinieka? Svarīgi, lai tas būtu izdevīgi abām pusēm.
Saimnieciskā darbība 06:00, 16. Dec. 2022
Gada nogalē uzņēmumi aktīvi darbojas ar savu finanšu plānu sagatavošanu nākamajam darba gadam. Uzdevums ir izaicinošs, jo jāspēj prognozēt ne tikai sava uzņēmuma tālākā darbība, bet arī ārējie apstākļi, kas to ietekmēs. Tāpēc 8. novembrī sanācām kopā žurnāla “iFinanses” rīkotajā konferencē “Finanšu prognozes 2023” un pārspriedām būtiskāko, kas jāņem vērā uzņēmējiem, plānojot 2023.gada budžetu.
Svarīgi 07:00, 11. Nov. 2022
Darbinieks tiek nosūtīts komandējumā. Pusi no tā darbinieks pavada Latvijā, otru pusi – Lietuvā. Kā šādā situācijā aprēķināt dienas naudu?
Darba samaksa 06:00, 15. Nov. 2022
Domājams, ka teju katrs uzņēmums Latvijā ir atbalstījis Ukrainu, ziedojot finanšu līdzekļus vai visdažādākās preces – pašu ražotas vai iepirktas, darbinieku izgatavotas. Tomēr mēneša beigās pienāk brīdis, kad jāsaprot, kā šiem ziedojumiem piemērot nodokļus?
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022.gada oktobrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 09:32, 3. Nov. 2022
2022.gada 20.oktobrī pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kas paredz izmaiņas iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanā ieguldījumu kontiem, procentiem un jauniem neapliekamu ienākumu veidiem, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 10:30, 4. Nov. 2022
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta sagatavoto metodisko materiālu par iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanu attālinātā darba izdevumu kompensācijām.
VID informācija 16:53, 12. Apr. 2021
Ir jāmaksā atvaļinājuma kompensācija darbiniekam, kas atlaists uzreiz pēc ilgstošas prombūtnes (slimoja ilgāk nekā gadu), un kompensācija ir jāaprēķina par 30 darba dienām. Darbiniekam visu laiku bija noteikta minimālā alga – 430 eiro. Kāda summa būs jāizmanto kompensācijas aprēķinam – alga par sešiem mēnešiem, kas tika saņemta pirms prombūtnes, vai minimālā alga, kas stājās spēkā 2021. gada 1. janvārī, proti, 500 eiro?
Rēķinot kompensāciju no vidējās izpeļņas par sešiem mēnešiem pirms prombūtnes, darbiniekam izmaksājamā summa tika aprēķināta 600 eiro apmērā, jo jākompensē 30 darba dienas. Bet, ja būtu jākompensē 20 darba dienas, tie būtu 430 eiro – tātad mazāk par šobrīd spēkā esošo minimālo algu. Vai kompensācijas izmaksas gadījumā ir jāņem vērā minimālā alga?
Atvaļinājums 17:00, 12. Mar. 2021
Arī vienkāršā ieraksta grāmatvedības kārtotāji ir tikuši pie jauniem noteikumiem. Tajos nav būtisku atšķirību salīdzinājumā ar iepriekšējiem, bet dažām niansēm ir vērts pievērst uzmanību.
Grāmatvedība 06:00, 12. Sep. 2022
Sākot ar šodienu, 2022.gada 6.oktobri, saimnieciskās darbības veicējiem – mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem pieejams saimnieciskās darbības ieņēmumu konts. Kā pirmā šo kontu piedāvā AS "Industra Bank". Šis konts ir paredzēts kā vienkāršots nodokļu samaksas risinājums mazajiem uzņēmējiem – fiziskajām personām jeb pašnodarbinātajiem mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem, kas veic saimniecisko darbību, lai atvieglotu to nodokļu norēķinus, informē Finanšu ministrija.
Svarīgi 15:44, 6. Okt. 2022
Vai uzņēmums var uzskatīt darbinieka ceļa izdevumus, kuri saitīti ar darbinieka privātās automašīnas lietošanu braucieniem no dzīvesvietas uz darbu un atpakaļ, kā ar saimniecisko darbību saistītus izdevumus?
Grāmatvedība 06:00, 6. Okt. 2022
Saeima š.g. 29.septembra sēdē galīgajā lasījumā apstiprināja grozījumus Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā, ieviešot vēl četrus jaunus atbalsta pasākumus mājsaimniecībām un juridiskajiem lietotājiem elektroenerģijas, dabasgāzes un siltumenerģijas cenu straujā pieauguma daļējai kompensēšanai, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 15:23, 30. Sep. 2022
Darbinieks pieņemts darbā 2021.gada 21.aprīlī, nosakot nepilnu darba laiku ar summētā darba laika uzskaiti. Darbiniekam no 2022.gada 13.jūnija līdz 2022.gada 30.jūnijam piešķirts atvaļinājums. Kā aprēķināt atvaļinājuma naudu par šo periodu? Kas vēl jāņem vērā, aprēķinot atvaļinājuma naudu un kompensāciju par uzkrāto neizmantoto atvaļinājumu, ja darbiniekam ir nepilna darba laika uzskaite ar summēto darba laiku?
Atvaļinājums 06:00, 6. Sep. 2022
Darbiniecei tuvojas bērna kopšanas atvaļinājuma beigas un būtu jāatsāk strādāt, bet viņa informējusi, ka, visticamāk, darbā neatgriezīsies. Kā darba devējam atgūt avansā samaksāto atvaļinājuma naudu, ja darbiniecei nebūs algas, no kā to ieturēt? Vai avansā samaksāto atvaļinājuma naudu vispār ir iespējams ieturēt no citiem darbinieces ienākumiem vai kā citādi prasīt viņai to atmaksāt?
Klausies
Atvaļinājums
06:00, 19. Aug. 2022
No šī gada 1.oktobra līdz 2023.gada 30. aprīlim juridiskām personām pilnībā tiks kompensēta elektroenerģijas sistēmas pakalpojuma maksa, t.i. visu sistēmas operatoru sadales un pārvades tarifa izmaksas (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli). To paredz grozījumi Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likumā, ko atbalstīja valdība 2022.gada 23.augusta sēdē.
Likumdošana 15:07, 24. Aug. 2022
Piesardzības princips ir viens no grāmatvedības uzskaites pamatprincipiem. Šajā rakstā skaidrosim piesardzības principa jēgu un nozīmi dažādu finanšu pārskatu posteņu atzīšanā un novērtēšanā.
Finanšu vadība 06:00, 15. Aug. 2022
Vai var kompensēt valdes locekļa izdevumus, kas rodas braucienā no Norvēģijas uz Latviju, neapliekot tos ar algas nodokļiem? Kādos gadījumos šos pārbraucienus var definēt kā komandējumu, lai varētu kompensēt attiecīgās komandējuma izmaksas? Ņemot vērā, ka valdes locekļa pastāvīgā dzīvesvieta ir Norvēģijā, vai nerodas pienākums maksāt algu Norvēģijā?
Dalībnieks un valdes loceklis 06:00, 9. Aug. 2022
Strīdi ar Valsts ieņēmumu dienestu un lietas izskatīšana tiesās ir laikietilpīgs, dārgs un, kas svarīgākais, nervus kutinošs process. Turklāt uzņēmumam jāturpina veiksmīgi darboties! Izskatītā lieta, manuprāt, uzskatāmi parāda – reizēm pilnīgi pietiek ar pirmās instances tiesas spriedumu. Un visām pusēm izdevīgāk to neturpināt.
2021. gada 1. janvārī spēkā stājās grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem tiek noteikta kārtība, kā darba devējs var kompensēt darbiniekam izdevumus, kas tam rodas attālinātā darba veikšanas savā dzīvesvietā dēļ.
Likumdošana 13:26, 14. Jan. 2021
Kādos gadījumos darbiniekam izmaksāto dienas naudu var uzskatīt par daļu no darba algas? Izskatīsim kādu tiesas lietu, kurā darba devēja un darba ņēmēja viedokļi bija pilnīgi atšķirīgi!
Darba tiesības 06:00, 25. Mai. 2022
Maijā stājušies spēkā vairāki grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, precizējot iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN), neapliekamā minimuma un atvieglojumu piemērošanu ukraiņu ieceļotāju gūtajam ienākumam, kā arī ieviešot vairākus atbalsta pasākumus, informē Valsts ieņēmumu dienests (VID).
VID informācija 18:15, 31. Mai. 2022
Valdes loceklis turpina darbu veikt attālināti, bet no citas valsts – Somijas. Tur viņam tagad ir arī pastāvīgā dzīvesvieta. Tiek plānots komandējums – brauciens būs no Somijas uz Vāciju. Vai tas skaitās kā komandējums, ja netiek šķērsota Latvijas valsts robeža, dodoties komandējumā? Kā aprēķināt dienas naudu? Un vēl ir jautājums – vai ir kādi normatīvie akti, kuri ierobežo attālinātā darba veikšanu ārpus Latvijas?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 26. Mai. 2022
Uzņēmums darbiniekam ir izsniedzis monitoru, tastatūru ar peli, austiņas, telefonu un citas tehnikas ierīces saimnieciskās darbības veikšanai, nodotas ar pieņemšanas-nodošanas aktu. Visas augstāk minētās ierīces un konsoles uzņēmums ir iegādājies kā mazvērtīgo inventāru un izdevumus iekļāvis peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Laikam ejot, visas šīs ierīces nolietojas, salūst, zaudē morālo vērtību, un uzņēmums ir nolēmis darbiniekam izsniegt jaunas. Taču jebkura no šīm vecajām ierīcēm ir vēl darbspējīga.
Pamatlīdzekļi 06:00, 21. Apr. 2022
Atbildot uz Krievijas uzsākto un Baltkrievijas atbalstīto karu Ukrainā, Rietumu valstis būtiski paplašinājušas sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju, to pilsoņiem, fiziskajām personām, uzņēmumiem un organizācijām. Piedāvājam apkopojumu par Eiropas Savienības (ES) piemērotajām papildu sankcijām no 2022. gada 23. februāra.
Svarīgi 17:00, 10. Mar. 2022
Izbeidzot darba attiecības ar darbinieku, darba devējiem ir pienākums ievērot noteiktu procedūru, kā arī šis process darba devējam rada arī noteiktus izdevumus. Kad darba devējam rodas pienākums maksāt atlaišanas pabalstu? Kādā apmērā? Un vai darba devējam ir tiesības šādu atlaišanas pabalstu nemaksāt?
Tiesības 07:00, 18. Sep. 2020
Nepieciešamība pirms termiņa izbeigt līgumu var rasties dažādu iemeslu dēļ – sadarbības partneris nepilda līgumu vai līguma izpildījums ir neatbilstošs līguma prasībām, tāpat iemesli var būt saistīti arī ar paša komersanta darbību vai izmaiņām tirgū. Īpaši aktuāls šis jautājums kļuvis Covid-19 izplatības apstākļos.
Nodokļi 07:00, 30. Sep. 2020
Ministru kabinets apstiprināja jaunu atbalsta programmu, kas paredz atbalstu sporta centriem apgrozījuma krituma kompensācijai. Atbalsta programmu ieviesīs Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) un tas uzņēmējiem būs pieejams pēc atbalsta programmas saskaņošanas ar Eiropas Komisiju, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 13:34, 30. Apr. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir sagatavojis informatīvo materiālu "Par Ministru kabineta noteikumiem par kārtību, kādā uzņēmumi, kuri kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā un ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāji par ienākumiem no saimnieciskās darbības, sagatavo un iesniedz finanšu pārskatu".
VID informācija 16:00, 7. Mar. 2022
Darbiniekam darba līgumā par darbu – 30 stundas nedēļā – noteikts atalgojums par stundām, piemēram, 15 eiro stundā. Ja ir nepieciešams strādāt vairāk nekā 30 stundas, bet mazāk nekā 40 stundas, tad par tām arī tiek maksāti 15 eiro. Savukārt, ja ir strādāts vairāk nekā 40 stundas, par to tiek maksāts dubultā. Vai piemaksu, kas tiek maksāta par katru normālu darba stundu, 0,62 eiro apmērā var uzskatīt par kompensāciju, kas tiek aplikta ar nodokļiem, taču netiek skaitīta vidējā izpeļņā?
Vidējā izpeļņa 07:00, 17. Dec. 2021
Kā aprēķināt pieļaujamo kompensācijas apmēru darba brauciena laikā, par kuru nav jāmaksā nodokļi? Kuri izdevumi ir jāņem vērā, lai aprēķinātu Ministru kabineta noteikumos minēto 70% proporciju? Analizējam lasītāja jautājumu!
Darba samaksa 07:00, 13. Dec. 2021
Darbinieks uzrakstījis atlūgumu pārbaudes laikā. Pieņemts darbā 2020. gada 6. novembrī, diemžēl vairāku darbnespējas lapu B dēļ nav strādājis. Pēc kāda principa aprēķināma neizmantotā atvaļinājuma kompensācija?
Darba samaksa 07:00, 25. Feb. 2021
Vai var atskaitīt pievienotās vērtības nodokļa priekšnodokli par izdevumiem, kas rodas saistībā ar darbinieku nosūtīšanu? Izskatīsim vienu no jaunākajiem Eiropas Savienības Tiesas lēmumiem!
Nodokļi 07:00, 5. Aug. 2020
Ņemot vērā reālo situāciju valstī un pasaulē, varētu būt, ka daļa uzņēmumu pieņem lēmumu neturpināt savu darbību. Visiem šiem uzņēmumiem jāzina, ka no 2022. gada 1. janvāra spēkā stājas jauni likvidācijas finanšu pārskata sagatavošanas noteikumi. Tāpēc neliels ieskats šajos noteikumos un to salīdzinājums ar iepriekšējiem.
Grāmatvedība 07:00, 27. Dec. 2021
Valsts kanceleja sadarbībā ar nozaru ministrijām ir izveidojusi apkopojumu par iedzīvotājiem un dažādām mērķgrupām būtiskākajām izmaiņām likumos un citos tiesību aktos, kas stāsies spēkā 2022. gada sākumā, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 10:00, 30. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests ir atjaunojis metodisko materiālu “Valsts atbalsta uzrādīšana grāmatvedībā saistībā ar Covid-19 par atbalsta periodu no 2021. gada 1. oktobra līdz 2022. gada 31. janvārim” sakarā ar atbalsta pasākumiem nodokļu jomā, kas paredzēti Covid-19 izraisīto grūtību pārvarēšanai.
VID informācija 15:00, 30. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 16:30, 3. Jan. 2022
Vai ir iespējams uzskaitīt grāmatvedībā darbinieka izdevumus par obligāto veselības pārbaudi, ja čeks ir izsniegts uz darbinieka vārda? Ja ir iespējams, tad kā?
Tiesības 07:00, 27. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests publicējis divas jaunas uzziņas pievienotās vērtības piemērošanas jautājumos. Vienā tiek analizēts, vai parādu atgūšanas izdevumiem ir kompensācijas raksturs, līdz ar to piemērojams nodokļa atbrīvojums, bet otrā – vai nodokļa atbrīvojums ir piemērojams ortodontijas ierīču piegādēm. Analizējam tās!
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 1. Dec. 2021
Vai ar darbiniekam piederošu personisko transportlīdzekli, kas ir minēts Ministru kabineta noteikumu Nr. 899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība" 43. punktā, domāts gadījums, kad darba līgumā darba ņēmēja vārds un uzvārds pilnībā sakrīt ar transportlīdzekļa tehniskajā pasē norādīto, un tikai šādā gadījumā ir iespējama kompensācijas izmaksa?
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
07:00, 2. Dec. 2021
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2021. gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 13:30, 1. Dec. 2021
Kā ik gadu, arī šogad attālināti tiekamies vērienīgajā konferencē "Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2022", lai pārrunātu, kādas nodokļu un likumdošanas izmaiņas jāņem vērā, gatavojoties jaunajam gadam. Aicinām sekot līdzi teksta tiešraidei tepat, žurnālā "iFinanses"!
Svarīgi 16:58, 9. Dec. 2021
2021. gada 25. augustā Valsts ieņēmumu dienests ir sniedzis uzziņu par tiesībām koriģēt iepriekš budžetā samaksāto pievienotās vērtības nodokli. Konkrētajā situācijā telpu iznomātājs atmaksāja nomniekam avansu par telpu nomu, par ko iepriekš bija aprēķinājis nodokli. Šķietami vienkārša situācija, bet zem tā var slēpties arī zemūdens akmeņi.
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 22. Nov. 2021
Kā jūs rīkotos, ja būtu jāpārceļas dzīvot uz citu valsti, kurā ir atšķirīgs klimats un ģērbšanās principi? Vai ņemsiet līdzi ne tikai vairākus čemodānus ar apģērbiem, bet arī sadzīves tehniku, biroja aprīkojumu un mēbeles?
Svarīgi 19:15, 12. Nov. 2021
Lai sniegtu atbalstu Covid-19 krīzē skartajiem uzņēmumiem un darbiniekiem, izstrādāti jauni grozījumi Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā (Covid-19 likums), informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 11:00, 3. Nov. 2021
Sākot ar 2022. gada 1. janvāri, Valsts ieņēmumu dienests (VID) izstrādā, aktualizē un publisko VID tīmekļvietnē ienākumu veidu un papildu atvieglojumu veidu kodus, kas izmantojami paziņojumā par fiziskajai personai izmaksātajām summām, kuru VID sniedz uzņēmumi, organizācijas, iestādes, biedrības un reģistrētie saimnieciskās darbības veicēji, kas izmaksā ienākumus iedzīvotājiem.
VID informācija 14:30, 9. Nov. 2021
Plānots Covid-19 infekcijas izplatības seku pārvarēšanas likumā noteikt iedzīvotāju ienākuma nodokļa avansa maksājumu nepiemērošanu saimnieciskās darbības veicējiem arī 2022. gadā, kā arī atstiprināts priekšlikums noteikt, ka uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāji no 2021. līdz 2022. gadam var nepiemērot Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu, kas nosaka apliekamo ienākumu palielināt par palielinātiem procentu maksājumiem, to paredz šā gada 28. oktobrī valdības grupā uzņēmējdarbības un nodarbināto atbalstam izskatītie priekšlikumi.
Svarīgi 15:30, 28. Okt. 2021
Vai un kā jāreģistrē komandējuma nauda, ko saņēmis darba ņēmējs Latvijā, kas strādā pie darba devēja ārvalstnieka un maksā gan iedzīvotāju ienākuma nodokli, gan valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas pilnā apmērā, lai nerastos pārpratumi ar VID par nenomaksātiem nodokļiem?
Darba samaksa 07:00, 28. Okt. 2021
2021. gada 7. septembra Ministru kabineta sēdē apstiprināti jauni noteikumi "Noteikumi par paziņojumā par fiziskajai personai izmaksātajām summām iekļaujamo informāciju", ar kuriem ir paredzēts ieviest jaunu formu paziņojumu iesniegšanai.
Likumdošana 14:37, 7. Sep. 2021
Atbilstoši likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 8. panta 15. punktam - no maksātāja ienākumiem, par kuriem maksā algas nodokli, izslēdz darba devēja apmaksātos darba koplīgumā noteiktos darbinieka ēdināšanas izdevumus, ja netiek pārsniegti 480 eiro gadā (vidēji 40 eiro mēnesī). Vai ir kādi ierobežojumi, kā organizēta šādu darbinieku ēdināšanu?
Izdevumi 07:45, 30. Jūl. 2021
Par darba laiku komandējumos redakcijā saņemam neskaitāmus jautājumus: vai laiks ceļā ir komandējuma laiks? Ja komandējums ir sestdienās un svētdienās, vai arī tas tiek uzskatīts par darba laiku un par šīm dienām arī jāmaksā komandējuma nauda? Par visu pēc kārtas!
Klausies
Darba laiks
08:24, 28. Jūl. 2021
Daudzi skolēni vasaras brīvlaikā cenšas sameklēt darbu un nopelnīt naudiņu. No cik gadiem viņi drīkst strādāt? Cik stundu dienā drīkst strādāt? Kādi ir minimālie ienākumi? Kādus darbus viņi drīkst veikt? Sniegšu atbildes uz šiem un vēl citiem jautājumiem par skolēnu nodarbinātību vasaras mēnešos.
Darba laiks 07:00, 21. Jūn. 2021
Vai valdes locekļa vai darbinieka dzīves vietu var uzskatīt par maršruta sākumpunktu, norādot automašīnas nobrauktos kilometrus maršruta lapās, ja darbs ir saistīts ar pārvietošanos un no dzīves vietas tiek braukts uz objektu, kas saistīts ar saimnieciskos darbību?
Dokumenti 07:00, 22. Jūn. 2021
Kā dibināt juridiskās attiecības starp sabiedrību ar ierobežotu atbildību un privātpersonu dalīta nekustamā īpašuma iznomāšanas gadījumā un kādā apmērā priekšnodoklī norādīt pievienotās vērtības nodokli par nomnieku komunālajiem pakalpojumiem?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 29. Jūn. 2021
Ja darbinieks tiek sūtīts uz Eiropas Savienības dalībvalsti uz divām dienām veikt kādu nelielu remontu uzņēmuma klienta objektā, vai tā ir darbinieka nosūtīšana, par kuru jāizmaksā komandējuma nauda 30% apmērā? Ja tā, tad kādos gadījumos vispār rodas komandējums, par kuru var izmaksāt dienas naudu 100% apmērā? Un kas notiek gadījumos, ja darbinieks ir nosūtījumā, bet dienas nauda izmaksāta 100% apmērā? Vai 70% no dienas naudas skaitās kā kompensācijas pārsnieguma daļa, par kuru jāsamaksā algas nodokļi?
Darba samaksa 07:00, 24. Mai. 2021
Ministru kabinets lēma par izmaiņām divās atbalsta programmās Covid-19 krīzes skartajiem komersantiem – ilgstošā dīkstāvē esošo tirdzniecības centru nomas ieņēmumu un sporta centru apgrozījuma krituma kompensācijai, kas radies Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumu dēļ, informē Ekonomikas ministrija.
Likumdošana 11:28, 28. Mai. 2021
1. jūnijā darbu klātienē var atsākt virkne pakalpojumu sniedzēju, ja tie ir vakcinējušies pret Covid-19 vai pēdējā pusgada laikā pārslimojuši Covid-19. Tomēr dīkstāves atbalstu par jūniju vēl varēs saņemt tie pakalpojumu sniedzēji, kuri joprojām nevar atsākt pakalpojumu sniegšanu, jo vēl nav vakcinēti, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 16:02, 4. Jūn. 2021
Kā aprēķināt algu darbiniekam, kas nosūtīts komandējumā uz Norvēģiju? Darbinieks veic būvniecības darbus. Dzīvesvieta ir nodrošināta. Vai alga jānosaka atbilstoši Norvēģijas minimālajām prasībām? Piemēram, Norvēģijas koplīgumos tiek norādīts, ka kvalificēta darbinieka minimālā stundas likme ir 209,90 Norvēģijas kronas.
Darba samaksa 07:00, 8. Jūn. 2021
Vilcējautomobiļu vadītāji tiek norīkoti darba braucienā uz Eiropas Savienības valstīm. Darbiniekiem tiek nodrošināta naktsmītne, bet ēdināšana nav iekļauta. Visi papildu izdevumi, kas rodas darbiniekiem darba brauciena laikā darba specifikas dēļ (degviela, stāvvietas, ceļa nodevas u.tml.) tiek kompensētas, darbiniekam iesniedzot avansa norēķinu, vai arī pēc tam, kad darbinieks iesniegs attaisnojuma dokumentu. Vai ir iespējams noteikt zemāku dienas naudu, piemēram, 20 eiro dienā, kā kompensāciju par papildu izdevumiem?
Darba samaksa 07:00, 25. Nov. 2019
Vai darba devējam ir tiesības izvēlēties, vai līgums būs terminēts vai uz nenoteiktu laiku? Kādos gadījumos drīkst slēgt līgumu uz noteiktu laiku? Kādas ir sekas, ja darba devējs līgumu nepamatoti noslēdzis uz noteiktu laiku? Atbildes uz šiem un citiem biežāk uzdotajiem jautājumiem par darba līgumiem, kas tiek slēgti uz noteiktu laiku, šajā rakstā.
Tiesības 07:00, 10. Mai. 2021
Vai nosūtītajam darbiniekam drīkst izmaksāt lielāku dienas naudu nekā 30% apmērā no dienas naudas normas, bet nepārsniedzot Ministru kabineta noteikto dienas naudas normu. Vai šai pārsnieguma daļai ir jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas?
Darba samaksa 07:00, 28. Mai. 2021
Gandrīz ikvienam gada laikā rodas izdevumi par medicīnas, mācību, apdrošināšanas un citiem pakalpojumiem, par kuriem, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, ir tiesības atgūt samaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli. Pagājušā gada nogalē Latvijas Republikas Senāts ir pieņēmis nozīmīgu lēmumu, kas maina līdz šim piemēroto Valsts ieņēmumu dienesta praksi apstiprināt vai atteikt nodokļa atmaksu par šādiem izdevumiem.
Nodokļi 07:00, 16. Apr. 2021
Šā gada 5. janvārī stājās spēkā ilgi gaidītās izmaiņas Darba likumā, kas regulē darbinieku nosūtīšanas jautājumus. Izskatīsim svarīgākos darba samaksas jautājumus, kas jāzina, nosūtot darbinieku no Latvijas strādāt citā Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas valstī.
Darba samaksa 07:00, 12. Apr. 2021
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) ir nosūtījusi darbiniekus veikt darbu Vācijā, par to maksājot dienas naudu un darba algu. Arī izmitināšanas izmaksas no saviem līdzekļiem sedz SIA, pārskaitot naudu Vācijas fiziskai personai, kam darbiniekiem noslēgts līgums. Vai tas ir pareizi? Vai SIA nav jāietur nodoklis par nerezidentam – fiziskai personai – izmaksāto naudu?
Darba samaksa 07:00, 7. Apr. 2021
Kā transfertcenu dokumentācijā pamatot saistīto pušu darījumu cenas un sadalīt peļņu vai zaudējumus starp saistītajiem uzņēmumiem. Covid-19 pandēmija ir ieviesusi korekcijas arī šajā jomā.
Finanšu vadība 07:00, 24. Feb. 2021
14. janvārī tiešsaistē noritēja žurnāla “iFinanses” sadarbībā ar Latvijas nodokļu maksātāju tiesību asociāciju organizētā ikgadējā konference “Izmaiņas nodokļos un grāmatvedībā 2021”, kurā atzītākie nozares eksperti informēja par aktuālākajām izmaiņām normatīvajos aktos, kas stājas spēkā šogad.
Svarīgi 10:33, 15. Jan. 2021
Ziedojumi, ņemot vērā komersantu vēlmi ziedot dažādiem labdarības mērķiem, kā arī saņemt iespējamos nodokļu atvieglojumus, kas paredzēti ziedojumu veicējiem, vienmēr ir aktuāls temats. Aplūkosim būtiskākos aspektus, kas jāņem vērā ziedojot, kā arī potenciālās problēmsituācijas!
Saimnieciskā darbība 07:00, 28. Dec. 2020
Attālinātā darba jautājumi bija aktuāli jau pirms Covid-19 krīzes, kas to tikai pastiprināja, strauji palielinoties attālināti strādājošo darbinieku skaitam. Līdz ar aktualizējušies arī jautājumi par attālinātā darba tiesiskajiem aspektiem un darbinieku izdevumu kompensēšanu. Šobrīd sagatavotas izmaiņas divos likumos – Darba likumā un likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”.
Darba laiks 07:00, 23. Nov. 2020
Uzņēmums ir Latvijas pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs un sniedz kravu iekraušanas un izkraušanas pakalpojumus. Ir reizes, kad plānoto darbu nav iespējams izdarīt vienas darba dienas laikā, tāpēc uzņēmums nodrošina saviem darbiniekiem naktsmītnes. Naktsmītnes izdevumus pēc attiecīgo grāmatvedības dokumentu saņemšanas kompensē klients. Vai uzņēmums drīkst, izrakstot rēķinu klientam par viesnīcas izdevumu kompensāciju, piemērot PVN likmi 12% apmērā, pamatojoties uz Pievienotās vērtība nodokļa likuma (PVN likums) 39. panta 3. daļas 1. punktu un 42. panta 10. daļu?
Dokumenti 07:02, 13. Okt. 2020
No 2020. gada 9. novembra Latvijā tiek izsludināta ārkārtējā situācija, kuras laikā saskaņā ar Ministru kabineta izdoto rīkojumu Nr. 655 “Rīkojums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu” darba devējiem noteikts pienākums nodrošināt darbiniekiem attālinātā darba iespējas, ja darba specifika to pieļauj un darbiniekam ir iespējas mājās pilnvērtīgi veikt darba pienākumus. Kā nosūtīt darbinieku attālinātajā darbā? Vai pietiek izdot rīkojumu?
Tiesības 20:32, 9. Nov. 2020
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” sagatavoti grozījumi, ar kuriem plānots noteikt darba devēja kompensācijas par darbinieku izdevumiem saistībā ar attālināto darbu, to normas un iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanas kārtību.
Likumdošana 14:54, 30. Sep. 2020
Darbiniekam jāsamaksā atvaļinājuma kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu par laika periodu no 2014. gada 11. decembra līdz 2020. gada 24. jūlijam. Atvaļinājuma kompensācijai rēķināju vidējo izpeļņu par pēdējiem sešiem nostrādātajiem mēnešiem (no 2020. gada janvāra līdz jūnijam), bet vadība apgalvo, ka tā nav pareizi un vidējā izpeļņa jārēķina, ņemot vērā katram periodam citus sešus mēnešus. Piemēram, periodam no 2014. gada 11. decembra līdz 2015. gada 10. decembrim vidējā izpeļņa tiks rēķināta no 2015. gada jūnija līdz novembrim utt. Kā pareizi jārēķina atvaļinājuma kompensācija?
Vidējā izpeļņa 07:00, 13. Aug. 2020
Kopš 2015.gada Darba likumā noteikts, ka, izbeidzot darba tiesiskās attiecības, darba devējam ir pienākums kompensēt darbiniekam visu neizmantotā ikgadējā atvaļinājuma laiku. Lai gan pagājuši gandrīz pieci gadi, jaunā kārtība joprojām nav ieguvusi skaidras aprises.
Tiesības 07:00, 25. Okt. 2019
Mikrouzņēmums saviem darbiniekiem iegādājas veselības apdrošināšanas polises uz gadu. Vai un kādi nodokļi par to jāmaksā? Vai tā jāuzrāda mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) deklarācijā kā darbinieka algas daļa? Vai katru mēnesi divpadsmito daļu no polises cenas? Vai jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN)? Kādas ir nodokļu sekas, ja darbinieks pārtrauc darba attiecības un polise viņam paliek spēkā, un otrādāk – ja polise tiek pārtraukta? Mikrouzņēmums ir komercsabiedrība, kas grāmatvedību kārto divkāršā ieraksta sistēmā.
Tiesības 07:00, 11. Aug. 2020
Uzņēmumā ir pieņemts, ka atvaļinājuma naudu aprēķina, stundas vidējo izpeļņu reizinot ar darba stundu skaitu atvaļinājuma laikā (saskaņā ar Darba likuma 75. panta 8. daļu). Bet kā atvaļinājuma naudu aprēķināt, ja darbiniekam tiek samazināta slodze? Atvaļinājuma nauda līdz ar to arī samazinās. Vai darba devējs drīkst noteikt apmaksājamo darba stundu skaitu atvaļinājuma laikā, ņemot vērā vidējo noslogotību attiecībā pret normālo darba laiku, lai aprēķins būtu godīgs?
Vidējā izpeļņa 11:07, 21. Jūl. 2020
Uzņēmumam pieder vieglais transportlīdzeklis, tas nemaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli, degvielas pievienotās vērtības nodokli atskaita 100% apmērā, degvielu pilda ar uzņēmuma karti, transportlīdzeklī uzstādīta maršrutu kontroles sistēma (GPS), to izmanto tikai saimnieciskajā darbībā, bet dažreiz konstatēts, ka darbinieki aizbrauc arī savās darīšanās, reizēm – arī brīvdienās. Darbinieks ir ar mieru kompensēt degvielas izmaksas, ko izmanto savām vajadzībām. Vai šādi gadījumi vispār būtu pieļaujami?
Izdevumi 10:39, 30. Jūl. 2020
Darbiniekam ir bruto alga 1400 eiro apmērā. Saņemti tiesu izpildītāja rīkojumi par ieturējumiem – viens par uzturlīdzekļiem (piemēram, 500 eiro mēnesī) un otrs par ceturtās kārtas ieturējumu piedziņu 30% apmērā no darba algas. Kā pareizi veikt šos ieturējumus?
Tiesības 09:33, 23. Jūl. 2020
Valsts ieņēmumu dienests (VID) izdevis metodisko materiālu “Pievienotās vērtības nodokļa piemērošana publisku personu un privātpersonu, kuras pilda tām deleģētus vai ar pilnvarojumu nodotus valsts pārvaldes uzdevumus, darījumiem”, kura mērķis ir skaidrot pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu dažādās situācijās publisko personu darījumos.
VID informācija 13:53, 3. Aug. 2020
Latvijā reģistrēta sabiedrība sniedz pakalpojumus pasūtītājiem ārpus Latvijas teritorijas. Līgumos atrunāts, ka gadījumā, ja pasūtītājs vēlas, lai konsultants sniegtu šos pakalpojumus uz vietas, tas apmaksā izdevumus saskaņā ar saviem iekšējiem noteikumiem par komandējumu izdevumu kompensāciju. Pārsvarā visas pozīcijas atbilst Latvijas prasībām, bet pasūtītājam nav tāda termina kā “dienas nauda”, un maltīšu izdevumus kompensē, balstoties uz čekiem, kam noteikti limiti. Pēc darba brauciena izdevumi, kurus pasūtītājs piekrīt apmaksāt, ir kompensējami. Mēs izrakstām izdevumu kompensācijas rēķinu (izdevumu un ieņēmumu summas ir vienādas), bet ko darīt, ja kompensējamās summas atšķiras?
Izdevumi 07:00, 22. Aug. 2019
Laika posmā no 1. aprīļa līdz 30. novembrim lauksaimniekiem atkal ir iespēja izmantot īpašu nodokļa režīmu ar samazinātu likmi un vienkāršotu nodokļa deklarēšanas kārtību. Atgādinu būtiskas lietas, kas jāņem vērā, piemērojot šo nodokļa režīmu.
Citi 07:00, 1. Jūl. 2020
Varbūt varat sniegt atbildi par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) reģistrācijas slieksni, jo Valsts ieņēmumu dienesta konsultanti snieguši pretrunīgas atbildes. Vai zemnieku saimniecībai, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā pēc kases principa un nodarbojas ar lauksaimniecisko ražošanu, ir pienākums reģistrēties par PVN maksātāju, ja apgrozījums pēdējo 12 mēnešu periodā pārsniedzis 40 000 eiro, tas ir, 42 000 eiro, ko veido ieņēmumi no pārdotajiem lopiem 37 000 eiro apmērā un saņemtā PVN 14% kompensācija – 5000 eiro?
Pievienotās vērtības nodoklis 07:00, 18. Mai. 2020
Valsts sekretāru sanāksmē 18.jūlijā izsludināti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi”, kuru mērķis ir paaugstināt komandējumu pa Latviju dienas naudas, viesnīcu un izdevumu kompensāciju apmērus, lai tie atbilstu mūsdienu preču un pakalpojumu izmaksām.
Likumdošana 11:25, 19. Jūl. 2019
Ieņēmumu atzīšana ir viena no sarežģītākajām procedūrām, it īpaši, ja darījumā iesaistīta vairāk nekā viena puse. Šādos darījumos, atzīstot ieņēmumus, uzņēmumiem nereti jāsastopas ar jautājumu, vai visa rēķina summa ir uzņēmuma ieņēmumi. Vai uzņēmums ir aģents (starpnieks)? Kādas tiesību normas piemērot, lai atbildētu uz šiem jautājumiem?
Izdevumi 06:38, 5. Jūn. 2020
Valstī noteiktā ārkārtējā stāvokļa dēļ daudzi biroji savu darbu pārorganizējuši uz darbu no mājām. Kā zināms, esot mājās un no tām strādājot, dzīvokļa komunālie pakalpojumi tiek lietoti vairāk (elektrība, ūdens utt.) nekā tad, ja darbs tiktu veikts birojā, turklāt tie tiek apmaksāti no privātajiem līdzekļiem. Vai var darbiniekam kompensēt šādas papildu izmaksas? Ja ir, vai būtu iespējams saņemt informāciju par to, kas būtu tam pietiekams pamatojums? Kāds būtu pieņemams aprēķins?
Tiesības 10:00, 28. Mai. 2020
Darbinieks pieņemts darbā 2014. gada 1. jūnijā. Darbiniekam ir noteikts nepilns darba laiks – četras stundas mēnesī. Darba samaksa 52,32 eiro pirms nodokļu nomaksas, algas nodokļu grāmatiņa nav iesniegta. Kā pareizi aprēķināt atvaļinājuma naudu un uzkrājumu neizmantotajiem atvaļinājumiem? Atvaļinājumu darbinieks līdz šim nav izņēmis.
Atvaļinājums 07:00, 3. Jūn. 2020
Aizvien biežāk presē lasām par kolektīvām atlaišanām un būtiskām uzņēmumu restrukturizācijām Covid-19 iespaidā. Līdzīgas ziņas izskan gan pie mums, gan citviet pasaulē. Ko restrukturizācija un atlaišana nozīmē uzņēmuma grāmatvedim un finanšu vadībai? Tā ir savlaicīga izmaksu atzīšana, kā arī atbilstošu uzkrājumu veidošana.
Grāmatvedība 07:00, 25. Mai. 2020
No 1. marta var iesniegt gada ienākumu deklarācijas. Ja deklarācija jāiesniedz obligāti, tas jāizdara laika posmā no 1. marta līdz 1. jūnijam. Ja taksācijas gadā ienākumi ir lielāki par 62 800 eiro, deklarācijas iesniegšana iespējama, sākot no 1. aprīļa, un obligāti iesniedzamajai deklarācijai gala iesniegšanas termiņš ir 1. jūlijs.
Gada deklarācija 07:00, 11. Mai. 2020
Mūsdienu ekonomika ir kļuvusi globāla. Uzņēmumi cīnās par darbiniekiem, jo trūkst kvalificēta darbaspēka. Tie ir gatavi investēt darbiniekos, lai nodrošinātu labākus darba apstākļus, kā arī meklēt darbaspēku ne tikai savā darbības vietā, bet arī algot darbiniekus no attālākām vietām. Kādus izdevumus darba devējs ir tiesīgs kompensēt darbiniekiem? Un kad rodas sekas maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli?
Tiesības 07:00, 29. Apr. 2020
Komandējumu noteikumos norādīto kompensāciju normu, kas saistītas ar darba braucieniem, mērķis nav ierobežot kompensāciju izmaksas darbiniekiem, bet gan nošķirt neapliekamus ienākumus no apliekamiem – šāds secinājums izriet no Senāta 2019. gada 30. septembra sprieduma lietā SKA‑20/2019. Izskatīsim to!
Darba tiesības 07:00, 11. Mar. 2020
Pagarināts nodokļu samaksas termiņš, dīkstāves kompensācija līdz 700 eiro, telpu nomas samazinājums - šī ir tikai daļa no pasākumiem, kas iekļauti speciālā terminētā likumprojektā par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem saistībā ar COVID-19 izplatību, ko Ministru kabinets izskatīja 19. marta sēdē. Regulējums stāsies spēkā no šī gada 13. marta, kad valstī tika izsludināta ārkārtas situācija.
Svarīgi 12:40, 19. Mar. 2020
Pagājuši jau divi gadi, kopš stājās spēkā Starptautiskais finanšu pārskatu standarts 15 “Ieņēmumi no līgumiem ar klientiem”, un uzņēmējiem praksē radušies vairāki jautājumi, piemērojot šo standartu.
Grāmatvedība 07:00, 7. Apr. 2020
Radusies neskaidrība par dienas naudas izmaksas apmēru gadījumā, ja darbinieks tiek norīkots komandējumā Latvijas teritorijā uz vienu dienu, bet komandējums ilgt no agra rīta līdz pat vēlam vakaram (darbinieks dodas uz semināru, piemēram, no Daugavpils uz Rīgu). Vai dienas naudu var maksāt pilnā apmērā? Vai tikai daļēji? Ir dzirdēti komentāri no Valsts ieņēmumu dienesta darbiniekiem, ka ja atgriežas no komandējuma šīs pašas dienas vakarā (neskatoties uz vēlo laiku), dienas nauda nepienākas. Ja tomēr darba devējs izmaksā 8 eiro, tad tie ir jāapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām.
Darba samaksa 07:00, 25. Mar. 2020
Publicējam Valsts ieņēmumu dienesta sagatavotos skaidrojumus par uzņēmumu ienākuma nodokļa, pievienotās vērtības nodokļa un algas nodokļa piemērošanu saistībā ar ārkārtas situāciju “Covid-19” dēļ.
VID informācija 12:48, 25. Mar. 2020
Vasarā uzņēmumā strādāja studenti. Vai septembrī, beidzot darba attiecības sakarā ar studiju atsākšanos, viņiem jāizmaksā kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu?
Atvaļinājums 07:00, 26. Sep. 2018
2019.gada 6.februārī Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Civillietu departaments ir pieņēmis spriedumu lietā SKC-340/2019, kurā tiesa vērtēja Darba likuma 149.panta normas un līdzšinējās judikatūras piemērošanu laika periodam, par kuru ir aprēķināma neizmantotā atvaļinājuma kompensācija darba attiecību izbeigšanas gadījumā.
Darba tiesības 07:00, 10. Apr. 2019
Kā noteikt summētā darba laika pārskata periodu, kad darbinieks nav veicis darbu, jo atradies attaisnotā prombūtnē? Un kā šādas pārskata perioda izmaiņas ietekmē virsstundu darba aprēķinu? Izskatīsim jaunāko Senāta spriedumu!
Darba tiesības 07:00, 17. Feb. 2020
Valsts ieņēmumu dienests 2019. gada pavasarī saimnieciskās darbības veicējam ir sniedzis uzziņu par to, kā gada ienākumu deklarācijas D3 pielikumā un ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā jāuzrāda ieņēmumi, kas gūti, atsavinot lauksaimniecības pamatlīdzekli. Un tā ir par labu nodokļu maksātājiem!
Gada deklarācija 10:49, 26. Feb. 2020