Lai uzlabotu darba laika uzskaites datu iesniegšanas kārtību un to precizitāti, 2024.gada 11.jūnijā pieņemti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.21 “Kārtība, kādā elektroniskās darba laika uzskaites sistēmas dati sniedzami iekļaušanai vienotajā elektroniskās darba laika uzskaites datubāzē”.
Likumdošana 14:19, 13. Jūn. 2024
Kā uzskaita prombūtni darbiniekam, kura lidojums reiss, lai atgrieztos no komandējuma vai darba brauciena, tiek pārcelts par 3 dienām vēlāk? Kā šī situācija izskatās no juridiskās puses?
Tiesības 06:00, 7. Jan. 2025
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 23. Dec. 2024
2024.gada decembrī bija gan daudz svētku dienu, gan arī 2 pārceltas darba dienas. Kā pareizi aprēķināt darba samaksu par decembri? Kā svētku dienas un pārceltās darba dienas ietekmē piešķirtā atvaļinājuma garumu un kā pareizi aprēķināt atvaļinājuma naudu? Kā aprēķināt slimības naudu, ja darbnespēja iestājusies gada nogalē?
Darba samaksa 06:00, 8. Jan. 2025
2024.gada 10.decembrī Ministru kabinets (MK) pieņēma grozījumus MK noteikumos Nr.55 “Noteikumi par ārzemnieku nodarbināšanu”, nosakot stingrāku kārtību ārvalstu darbaspēka piesaistīšanai.
Likumdošana 15:12, 11. Dec. 2024
Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums par IIN) 8.panta 5.daļa no 2024.gada 1.janvāra paredz, ka ar iedzīvotāju ienākuma nodokli netiek aplikti apdrošināšanas prēmiju maksājumi, ja tie nepārsniedz 10% no darbinieka gada algas, bet ne vairāk par 750 eiro. Savukārt Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr.899 “Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība” 28. un 29.punktā joprojām ir norādīts iepriekš spēkā esošais slieksnis – 426,86 eiro.
Citi 09:00, 19. Nov. 2024
Darbinieks strādā 3 dienas nedēļā, no pirmdienas līdz trešdienai, 24 stundas nedēļā. Pilna darba laika darbiniekiem ar normālo darba laiku atvaļinājuma daļu, kas paliek pēc 2 obligāto nedēļu izņemšanas, ir iespējams izņemt pa daļām, dalot to arī pa dienām. Kā noteikt darba kārtības noteikumos vai darba līgumā atvaļinājuma piešķiršanas kārtību atlikušajām atvaļinājuma dienām nepilna darba laika darbiniekiem? Uzņēmumam neliekas, ka būtu taisnīgi arī nepilna darba laika darbiniekam ļaut atlikušo atvaļinājumu dalīt pa dienām.
Atvaļinājums 06:00, 1. Okt. 2024
Grozījumi Civilprocesa likumā, kas stājās spēkā 2024.gada 1.oktobrī, paredz skaidrākus un taisnīgākus ieturējumu noteikumus, nodrošinot parādniekiem minimālo ienākumu saglabāšanu, vienlaikus ļaujot efektīvāk īstenot piedziņas procesus. Grozījumi ir mērķēti uz ēnu ekonomikas mazināšanu un taisnīgāku attieksmi pret parādniekiem, kas bieži vien slēpj savus patiesos ienākumus, tādējādi apgrūtinot piedziņas procesu. Apskatām praktiski, kā mainās ieturējumu apjomi pēc izmaiņām.
Darba samaksa 06:00, 18. Okt. 2024
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā ir noteikti vairāki personāla ilgtspējas pasākumi, kuru izdevumus var uzskatīt par saistītiem ar saimniecisko darbību un kuri netiek iekļauti ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā ienākumā. Cita starpā tie ir arī darba koplīgumā paredzēto pasākumu izdevumi, kuri nav personificējami. Kas ir šie koplīgumā paredzētie pasākumi?
Ministru kabineta noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” ir noteiktas viesnīcu izdevumu normas (robeža), kuras budžeta iestādes nedrīkst pārsniegt. Vai arī komerciestādēm, pārsniedzot viesnīcas izdevumu normas, par pārsnieguma daļu jāmaksā algas nodokļi?
Ministru kabineta noteikumos Nr.336 “Noteikumi par attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem” sagatavoti grozījumi, precizējot attaisnotos izdevumus, par kuriem var atgūt samaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Likumdošana 15:39, 19. Aug. 2024
Saeima 2024.gada 20.jūnijā pieņēma grozījumus Civilprocesa likumā, mainot likuma 594. un 599.pantu par ieturējumiem no parādnieka darba algas un līdzīgiem maksājumiem, informē Tieslietu ministrija.
Likumdošana 13:23, 28. Jūn. 2024
Uzņēmumiem, kuriem nepieciešams sagatavot produkciju vai izpildīt konkrētu uzdevumu noteiktā laika periodā, bieži vien nākas strādāt nepārtrauktā darba režīmā, proti, darbs jāorganizē maiņās. Kā aprēķināt darba samaksu? Vai ir jāievēro kādi nosacījumi?
Darba samaksa 06:00, 10. Mai. 2024
Ministru kabineta noteikumos Nr.336 “Noteikumi par attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem” ir sagatavoti grozījumi, lai veiktu redakcionālus precizējumus un novērstu dažādas noteikumu normu interpretācijas iespējas.
Likumdošana 08:38, 13. Mai. 2024
Sen pagājis tas laiks, kad komandējums bija ekstra, kurā devās tikai vadība. Šobrīd darbinieku komandējumi ir pašsaprotama lieta, ko nevarētu teikt par komandējumu atskaitēm. Sarunās ar uzņēmumu vadītājiem rodas iespaids, ka tikai grāmatvedis saprot, ka bez atskaitēm nav izmaksu. Diemžēl vēl joprojām ir uzņēmumi, kuri uzskata, ka pieprasīt komandējuma atskaiti ir grāmatveža untums vai nejauka atriebība.
Lai arī liela daļa no darbiniekiem jau plāno vasaras atvaļinājumu un ir tā gaidās, grāmatvežiem darba netrūkst. To pierāda "iFinanses" aprīlī lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 09:14, 8. Mai. 2024
2024.gada 23.aprīlī Ministru kabinets (MK) atbalstīja grozījumus MK noteikumos Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar kuriem veiktas izmaiņas ziņojumu iesniegšanas kārtībā.
Likumdošana 15:30, 23. Apr. 2024
Ja darbiniekam aprēķināta tikai darba alga, tad ar atskaišu iesniegšanu viss ir salīdzinoši vienkārši. Pārdomas rodas, ja darba devējs saviem darbiniekiem piešķir papildu bonusus, piemēram, apmaksā pusdienas, sporta nodarbības, transporta izdevumus, sedz mācību maksu. Šādos gadījumos rodas jautājumi, kuras summas, kad un kurā atskaitē ir jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 25. Mar. 2024
Mūžam aktuāls ir jautājums par tiesiskajām attiecībām starp kapitālsabiedrību un tās valdes locekli. Šoreiz analizēsim, kādas sekas var iestāties gadījumā, ja valdes loceklim netiek noteikta atlīdzība.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 15. Mar. 2024
Šobrīd ir liela cerība, ka 7 gadu cikls ar sarežģītu algu aprēķinu algoritmu beigsies, pieņemot izstrādātos grozījumus likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”. Grozījumu mērķis ir vienkāršot iedzīvotāju ienākuma nodokļa piemērošanu, mazināt darbaspēka nodokļu slogu darba ņēmējiem ar zemu un vidēju atalgojumu, kā arī uzlabot darbaspēka konkurētspēju Baltijas reģionā. Vai algas aprēķins pēc jaunā algoritma sniegs finansiālu ieguvumu?
Citi 06:00, 23. Dec. 2024
2024.gada 1.janvārī stājās spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” (likums par IIN), kas paredz neapliekamās darba devēja kompensācijas par darbinieka izdevumiem, kas rodas, veicot attālināto darbu.
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 16. Feb. 2024
2024.gada 11.decembrī pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, kuros paredzēts, ka mainīsies iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes, neapliekamais minimums un būs vēl citas izmaiņas, informē Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 14:57, 12. Dec. 2024
Ja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rīcībā ir informācija par izmaksātajām aplokšņu algām, par kurām nav veikti nodokļu maksājumi, VID ir pienākums piedzīt no darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu starpību - šāds secinājums nostiprināts ar Senāta spriedumu 2023.gada 28.aprīļa lietā SKA-68/2023.
Nodokļi 06:00, 7. Feb. 2024
Uzņēmums vēlas pārdot pamatlīdzekli saistītam uzņēmumam. Kā noteikt pārdošanas vērtību, ņemot vērā, ka pēc grāmatvedības datiem pamatlīdzeklis ir nolietojies un tā vērtība ir 0, taču iekārta ir labā darba kārtībā?
Pamatlīdzekļi 06:00, 17. Dec. 2024
Kas tiek uzskatīti par sociālās infrastruktūras objektiem? Kādus izdevumus darbiniekiem var segt? Kādi nosacījumi jāievēro, lai šos izdevumus varētu uzskatīt par saimnieciskās darbības izdevumiem? Kādos gadījumos rodas nodokļu riski, izdevumi tiek personificēti vai tiek uzskatīti par nesaistītiem ar saimniecisko darbību?
Grāmatvedība 06:00, 12. Dec. 2024
2024.gada nogalē daudz tika runāts par algas aprēķina un iedzīvotāju ienākuma nodokļa izmaiņām 2025.gadā. Taču ir lietas, kas šogad paliek nemainīgas – pilnīgi visiem uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) maksātājiem, neatkarīgi no tā, vai tiem ir vai nav ar UIN apliekami darījumi, līdz 20.janvārim jāsagatavo UIN deklarācija par pārskata gada pēdējo mēnesi – decembri. Apskatām nianses, par kurām nevajadzētu aizmirst, sagatavojot UIN deklarāciju par decembri.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 09:00, 3. Jan. 2025
Bieži vien darba samaksa ir viens no motivējošiem faktoriem, kas ietekmē darba ņēmēju izvēli starp vairākiem potenciālajiem darba devējiem. Iedziļināsimies niansēs un noskaidrosim, kas ietilpst un kas neietilpt darba samaksā.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 22. Jan. 2024
Vai uzņēmums drīkst kompensēt darbinieka pārcelšanās izdevumus, kas radušies darba devēja interesēs, darbiniekam pārceļoties no pilsētas uz reģionu? Vai izdevumi ir apliekami ar iedzīvotāju ienākuma nodokli?
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 21. Nov. 2024
2024.gads straujiem soļiem tuvojas izskaņai, kas nozīmē, ka ir pienācis laiks atskatīties uz šī gada "iFinanses" lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 10:41, 11. Dec. 2024
Darbiniekam ir noslēgts darba līgums gan ar koncerna mātes sabiedrību Latvijā, gan ar meitas sabiedrību Lietuvā. Ik pēc 2 nedēļām darbinieks dodas komandējumā uz Lietuvu, lai saskaņā ar darba pienākumu aprakstu pārraudzītu meitas sabiedrības darbību. Komandējuma laikā tiek segtas lidojuma un uzturēšanās izmaksas. Vai jāmaksā komandējuma nauda, ja mātes sabiedrība nosūta darbinieku komandējumā uz meitas sabiedrību?
Darba samaksa 06:00, 14. Nov. 2024
Lai nodrošinātu lielāku prognozējamību attiecībā uz turpmāku minimālās mēneša darba algas paaugstināšanu, ir noteikti kritēriji minimālās algas noteikšanai. Turpmāk jāņem vērā atsauces vērtība 46% apmērā no Centrālās statistikas pārvaldes aprēķinātās vidējās bruto darba samaksas par pēdējiem 12 mēnešiem, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 09:02, 20. Nov. 2024
Darbiniekam noteikta astoņu stundu darbadiena. Pirmssvētku dienā darbinieks nostrādāja sešas stundas, lai arī bija jāstrādā septiņas. Vai darba devējam jāmaksā par pirmssvētku laikā nenostrādāto darba stundu?
Darba samaksa 06:30, 5. Jan. 2024
Darbinieks tiek norīkots darbam citā valstī. Vai norīkotā darbinieka stundas tarifa likmē jeb darba samaksā var iekļaut dienas naudu?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 13. Dec. 2023
Saeima 2024.gada 31.oktobrī pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus Grāmatvedības likumā, kas paredz jaunu regulējumu attaisnojuma dokumenta – rēķina, kuru izsniedz preces vai pakalpojuma saņēmējam, – noformēšanai. Būtiskākās izmaiņas likumā paredz, ka rēķins turpmāk būs noformējams kā strukturēts elektroniskais rēķins. Līdz ar to rodas jautājums – kādas izmaiņas un pielāgojumi jāveic līgumos, lai nodrošinātu veiksmīgu pāreju uz e-rēķinu apmaiņu?
Klausies
Strukturētie e-rēķini
06:00, 11. Nov. 2024
2024.gada 10.oktobrī izdoti grozījumi Ministru kabineta noteikumos Nr.827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli” un 2024.gada 11.oktobrī publicēti oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis.
VID informācija 16:12, 14. Okt. 2024
Oktobra rīti, kas mēdz būt miglā tīti un visai drēgni, ir īstais laiks, lai atskatītos uz "iFinanses" septembra lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 13:42, 10. Okt. 2024
No 2024.gada 1.jūlija biedrību un nodibinājumu darbības jomas ierakstīšana biedrību un nodibinājumu reģistrā ir obligāta. Kā pieteikt darbības jomas reģistrāciju? Kādas darbības jāveic? Skaidrojam!
Saimnieciskā darbība 06:00, 4. Nov. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada oktobrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:03, 4. Nov. 2024
Piedāvājam mūsu redakcijas ieskatā interesantāko jūlijā publicēto Senāta spriedumu apkopojumu, kas varētu būt noderīgs lasītājiem.
Svarīgi 10:54, 4. Nov. 2024
No 1.oktobra mainīta vidējās algas aprēķināšanas kārtība bezdarbnieka pabalstam situācijās, kad slimības pabalsta saņemšanas laikā vai bērna kopšanas, grūtniecības vai dzemdību atvaļinājuma laikā darba devējs darbiniekam izmaksājis kādu iepriekš nopelnītu prēmiju vai kad vidējās algas noteikšanas periodā daļa no ieņēmumiem ir par bērna kopšanas atvaļinājumu, daļa – darba ienākumi. Apskatām veiktās izmaiņas ar praktiskiem piemēriem!
Tiesības 06:00, 7. Dec. 2023
Veicot inventarizāciju veikalā, tiek fiksēts preču iztrūkums. Kas atbildīgs par preču iztrūkumu – darbinieks vai darba devējs? Vai kompensāciju par preču iztrūkumu var ieturēt no darbiniekiem?
Darba samaksa 09:00, 26. Sep. 2024
Atbilstoši Komerclikumam valdes locekļi vienmēr ir darbā un viņu atbildība par uzņēmuma darbību ir pastāvīga. Bet kā ir ar valdes locekļa transportlīdzekli? Vai var uzskatīt, ka arī tas vienmēr tiek izmantots darba vajadzībām, līdz ar to visi transportlīdzekļa izdevumi ir saimnieciskās darbības izdevumi un pievienotās vērtības nodoklis ir atskaitāms 100% apmērā?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 24. Sep. 2024
Jau vairākus gadus grāmatvedībā dokumentus saņemam gan papīra, gan elektroniskā formā. Katrā uzņēmumā ir noteikta dokumentu aprites kārtība. Kad gads noslēdzies, gada pārskats sagatavots un iesniegts, tad kārtējo reizi domājam par arhīvu.
Praksē samērā bieži sastopama darba devēja kļūda patvaļīgi bez saskaņošanas ar darbinieku un bez darbinieka rakstveida piekrišanas ieturēt pārmaksāto algu vai veikt citus ieturējumus, kas izriet no darba devēja atprasījuma tiesībām. Gadījumos, kad darba devējam ir tiesības veikt ieturējumus no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas, jāievēro noteikta kārtība – par to atgādina Senāts spriedumā lietā SKC-107/2024.
Klausies
Darba tiesības
06:00, 21. Aug. 2024
Šobrīd, kad dienas kļūst aizvien īsākas, ir laiks atskatīties uz "iFinanses" oktobra lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 13:17, 8. Nov. 2024
2025.gadā plānots atteikties no diferencētā un ieviest fiksēto neapliekamo minimumu, vienlaikus paaugstinot iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes. To paredz šī gada 19.septembrī valdības atbalstītais informatīvais ziņojums par valsts budžeta ieņēmumu un nodokļu politikas pārskatīšanu 2025.–2027.gadā. Kādas izmaiņas ir plānotas?
Citi 06:00, 25. Sep. 2024
Lai ieviestu skaidrību speciālo reisu izmantošanas jomā un vienlaikus pildītu arī Ģenerālprokuratūras doto uzdevumu, Valsts kanceleja izstrādājusi grozījumus attiecīgajā regulējumā un nodod tos sabiedriskajai apspriešanai no 30.septembra līdz 13.oktobrim, informē Ministru kabinets.
Likumdošana 15:42, 30. Sep. 2024
Darbinieks, kuram uzņēmums apmaksā mobilā telefona ikmēneša abonēšanas maksu, dodas bērna kopšanas atvaļinājumā. Vai šos izdevumus var attiecināt kā saimnieciskās darbības izdevumus un atskaitīt priekšnodokli?
Izdevumi 09:00, 20. Sep. 2024
Lai arī normatīvais regulējums, kas paredz ārpakalpojuma grāmatvežu licencēšanu, ir spēkā jau labu laiku, vēl joprojām netrūkst neskaidru gadījumu, kad praktizējošie grāmatveži nevar droši secināt, vai tiem ir iestājies pienākums saņemt licenci Valsts ieņēmumu dienestā. Apskatām dažas nestandarta situācijas, kad sniegtie pakalpojumi tomēr ir atzīstami par ārpakalpojuma grāmatveža pakalpojumiem un līdz ar to nosaka pienākumu licencēties.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 4. Okt. 2024
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 18. Okt. 2023
Šobrīd, kad sāk publiski parādīties pirmā informācija par plānotajām nodokļa izmaiņām 2025.gadā, atskatīsimies uz "iFinanses" augusta lasītāko rakstu TOP3, kurā aktuālas ir pavisam citas tēmas.
Svarīgi 08:43, 11. Sep. 2024
Darba devējs var izmaksāt darbiniekam kompensāciju par darbiniekam piederoša personiskā transportlīdzekļa nolietošanos 0,04 eiro par katru nobraukto kilometru, bet ne vairāk kā 57 eiro mēnesī, šai kompensācijai nepiemērojot iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Uz kāda līguma pamata ir domāta šī transportlīdzekļa izmantošana? Uz patapinājuma līguma? Uz cita veida līguma? Vai arī pietiek tikai darba līgumā ierakstīt, ka darba vajadzībām lieto personisko automašīnu?
Klausies
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis
06:00, 15. Aug. 2024
Bieži nākas dzirdēt un lasīt, ka konkrētās jomas eksperti atsaucas uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) materiāliem, norādot – ja VID tā ir noteicis, tad tas tā arī ir. Tomēr – cik saistoši ir šie materiāli? Un vai uzņēmumi tomēr var darīt pēc savas izpratnes, ja viņu viedoklis atšķiras no VID skaidrotā?
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 30. Sep. 2024
Vai darbiniekam piešķirtā atlaide uzņēmuma produktam ir darbinieka gūtais labums? Vai tas uzskatāms par labumu, ja uzņēmums šādu atlaidi piedāvā arī saviem klientiem?
Noslēdzot rakstu sēriju par ārvalstīs gūtā ienākuma deklarēšanu, apskatām, kā šādi ienākumi ir jānorāda gada ienākumu deklarācijā.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 6. Sep. 2024
Vai kreditēšana Latvijā pieaugs un kā to ietekmēs procentu likmes? Kāda atšķirība – “īre” vai “noma”? Kā apmaksāt slimības lapu ārvalstīs? Vai elektroauto var uzlādēt mājās? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 11:35, 5. Sep. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada augustā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 12:38, 2. Sep. 2024
Par avansa norēķinu personām ikdienā saņemu diezgan daudz jautājumus, tāpēc uzskatu, ka šī tēma ir pietiekami aktuāla, lai par to runātu vairāk. Konkrētajā rakstā tiks izskatītas nestandarta situācijas, kuras maldīgi tiek uzskatītas par avansa norēķinu darījumiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 9. Sep. 2024
Darbinieka netīšas rīcības rezultātā uzņēmumam ir radušies zaudējumi, grāmatvedībā tie tiek norakstīti kā zaudējumi. Vai uzņēmums drīkst prasīt darbiniekam atlīdzināt šos zaudējumus pilnā apmērā? Vai pastāv iespēja norakstīt tos un nepieprasīt darbiniekam atlīdzināt?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 3. Sep. 2024
2024.gada 25.jūnijā pieņemtie Ministru kabineta noteikumi Nr.409 “Darbnespējas lapu izsniegšanas un anulēšanas kārtībā” paredz, ka turpmāk slimības lapas tiks uzraudzītas stingrāk, mainīsies arī kārtība, kādā tiks izsniegtas slimības lapas, informē Veselības ministrija.
Likumdošana 11:33, 26. Jūn. 2024
Runājot par darbu, lielākoties saprotam darba tiesiskās attiecības, kas nodibinātas uz darba līguma pamata. Iedziļinoties un izpētot veicamā darba apjomu, veidu un darba apstākļus, bieži vien pastāv iespēja noslēgt citu civiltiesisku līgumu, uz kura pamata veikt samaksu par darbu.
Klausies
Darba samaksa
06:00, 21. Jūn. 2024
Ar 2024.gada 1.jūliju ir noteikts jauns dabas resursu nodokļa objekts – tekstilizstrādājumi, atgādina Valsts ieņēmumu dienests.
VID informācija 14:50, 10. Jūl. 2024
Neskaidrība ir par bruto darba algas aprēķinu praksē, pielietojot Darba likuma (DL) 74.panta 1.daļas 8.punkta nosacījumus. Darbiniekam noteikts normālais darba laiks – 5 darba dienas nedēļā, ar mēnešalgu 1000 eiro. 2024.gada aprīlī (22.aprīlis – 28.aprīlis) darbinieks bija ikgadējā atvaļinājumā. Kā par aprīli uzskaitīt bruto darba samaksu, kas sastāv no: darba alga par nostrādātajām dienām: 727,27 eiro (1000 / 22 x 16); atlīdzība saskaņā ar DL 74.panta 1.daļas 8.punktu: 45,45 eiro (1000 / 22 x 1); atvaļinājuma nauda par 5 darba dienām: 250 eiro? Ja atlīdzību izdala atsevišķi, tas darbiniekam nākotnē samazina dienas vidējo izpeļņu, jo šo atlīdzību neiekļauj vidējās izpeļņas aprēķinā. Savukārt, ja šis darbinieks aprīlī būtu strādājis pilnu mēnesi, tad šī atlīdzība būtu jau iekļauta bruto darba algā. Vai atlīdzība saskaņā ar DL 74.panta 1.daļas 8.punktu ir jāizdala kā atsevišķa darba algas sastāvdaļa? Vai arī gadījumos, kad darbinieks nav strādājis pilnu mēnesi, šo atlīdzību var iekļaut darba algā, neizdalot atsevišķi?
Darba samaksa 06:00, 9. Jūl. 2024
Uzņēmums, Latvijā reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, kas sniedz programmēšanas pakalpojumus, vēlas pieņemt darbā Vjetnamā dzīvojošu personu. Visi darba uzdevumi tiks veikti attālināti, atrodoties Vjetnamā. Starp Latviju un Vjetnamu ir noslēgts līgums par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma nodokļiem. Kādos gadījumos to var piemērot un kāda veida atskaites un nodokļu maksājumi ir jāveic, nodarbinot ārvalstnieku, kas nedzīvo Latvijā?
Citi 06:00, 27. Jūn. 2024
Deriskēšana jeb de-risking ir parādība, kad finanšu tirgus dalībnieki pārtrauc vai ierobežo darījuma attiecības ar klientiem vai noteiktām klientu kategorijām, lai izvairītos no riska uzņemšanās, nevis, lai risku atbilstoši pārvaldītu. Šis nav tikai Latvijas fenomens – problēma identificēta arī starptautiskā un reģionālā līmenī.
Finanšu vadība 06:00, 2. Aug. 2024
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis informatīvo materiālu “Nodokļi ārvalstu vēstniecībās Latvijā nodarbinātām personām”, kurā sniegta informācija par nodokļu piemērošanas kārtību ārvalstu diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās Latvijā nodarbinātu fizisko personu – rezidentu – ienākumam no algota darba.
VID informācija 15:27, 4. Jūl. 2024
Ikvienas komercdarbības neatņemama sastāvdaļa ir dažāda veida aktīvi jeb materiālās vērtības, piemēram, iekārtas, pamatlīdzekļi, inventārs, krājumi un naudas līdzekļi. Dažkārt ikdienas darba procesā apzinātas vai neapzinātas personu rīcības dēļ materiālās vērtības tiek bojātas, salauztas vai veiktas kādas citas darbības, kas samazina to apjomu un/vai vērtību. Kurš par to atbildīgs?
Lietvedība 06:00, 1. Jūl. 2024
Saimniecība vasarā gūst ienākumus no smiltsērkšķu audzēšanas, bet pārējā periodā – no malkas vai šķeldas pārdošanas. Sociālās iemaksas tiek aprēķinātas no konkrētā mēneša ienākuma. Kārtojot saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālu, tiek izmantota 21.aile “Proporcionāli sadalāmie izdevumi”. Vai mēnesī, kurā nav lauksaimniecības ieņēmumu, bet ir ieņēmumi no cita saimnieciskās darbības veida, pie izdevumiem drīkst ieskaitīt visus šī mēneša proporcionālos izdevumus?
Grāmatvedība 09:00, 25. Jūn. 2024
Latvijas iedzīvotāji visai bieži mēdz gūt dažādus ienākumus ārvalstīs. Turpinām pētīt, kuri ienākumi ir jādeklarē, vai un kādā apmērā par tiem jāmaksā nodokļi.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 14. Jūn. 2024
Pārdodot lietotu preci, pievienotās vērtības nodokļa maksātājs preces vērtībai piemēro pievienotās vērtības nodokli. Tomēr ir gadījumi, kad lietotām precēm nodokli var nepiemērot vai piemērot īpašā režīmā. Kādām precēm to drīkst darīt? Kādi nosacījumi jāievēro?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 3. Jūl. 2024
Ikdienas darbībā uzņēmumam var rasties situācijas, kad norēķinus par uzņēmumam nepieciešamajām precēm un pakalpojumiem veic darbinieks par saviem līdzekļiem. Lai atlīdzinātu darbiniekam radušās izmaksas, tiek sagatavots avansa norēķins. Apskatām būtiskākos grāmatvedības, nodokļu un labas pārvaldības principus, ko būtu svarīgi ievērot, lai izvairītos no ar avansa norēķiniem saistītajiem riskiem.
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 3. Jūn. 2024
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2024.gada aprīlī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:20, 20. Mai. 2024
Uzņēmums saviem darbiniekiem izsniedz maksājumu kartes, kas piesaistītas vienam uzņēmuma bankas kontam un izsniegtas uz uzņēmuma vārda. Kā uzņēmumā organizēt ne vien maksājumu karšu izsniegšanu darbiniekiem, bet arī ērtu atskaišu uzskaites sistēmu? Vai tas ir jānošķir no avansa norēķiniem?
Klausies
Avansa norēķini
06:00, 27. Mai. 2024
Laiks aiz loga ir tikpat vilinošs, cik "iFinanses" maijā lasītāko rakstu TOP3.
Svarīgi 10:00, 4. Jūn. 2024
Latvijas iedzīvotāji visai bieži mēdz gūt dažādus ienākumus ārvalstīs. Taču rodas daudz jautājumu par to, vai visi ieņēmumi ir jādeklarē, vai un kādā apmērā par tiem jāmaksā nodokļi. Mēģinām rast atbildes!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 22. Mai. 2024
Rūpīgi apsverot lēmumu par kāda cita uzņēmuma iegādi, pirms pirkšanas-pārdošanas darījuma investori vai uzņēmumi parasti veic padziļinātu izpēti par noskatītā uzņēmuma finanšu stāvokli un tā atbilstību faktiskajai situācijai. Šāda detalizēta pārbaude ietver vairākus aspektus, tostarp arī padziļinātu nodokļu izpēti ar mērķi identificēt nodokļu riskus un sniegt rekomendācijas to novēršanai pirkšanas-pārdošanas darījumā. Apskatīsim, kā sagatavoties detalizētai nodokļu pārbaudes veikšanai, lai tā būtu efektīva.
Finanšu vadība 06:00, 21. Mai. 2024
Virsgrāmatas eksprespārbaudi jeb kontu inventarizāciju var veikt, kad vien nepieciešams, ne tikai pirms gada pārskatu iesniegšanas. Kad tiek sagatavota virsgrāmata, grāmatvedis jau ar savu “rentgena redzi” var pamanīt kļūdas vai nesaprotamus rādītājus. Tāpēc sagatavot virsgrāmatu ieteicams vismaz vienreiz mēnesī, kad programmā tiek ievadīti visi grāmatvedības darījumu dati. Virsgrāmatu vēlams ne vien sagatavot, bet arī pārbaudīt.
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 14. Mai. 2024
"iFinanses" marta lasītāko rakstu TOP3 ir visai raibs, iespējams tik pat raibs kā lasītāju sastaptais pirmais šī gada taurenītis.
Svarīgi 12:00, 11. Apr. 2024
Zemnieku saimniecība, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, nopērk jaunlopu 100 eiro vērtībā un visu atlikušo gadu to baro un audzē. Vai saimniecībai ir tiesības gada beigās novērtēt jaunlopu krājumos zemākajā tirgus cenā, kas būtu atbilstoša dzīvnieka vecumam un svaram?
Grāmatvedība 09:00, 19. Apr. 2024
Š.g.16.aprīlī valdība izskatītie grozījumi Kredītiestāžu likumā paredz noteikt skaidras naudas izmaksas pakalpojumu un kritērijus kredītiestādēm, kas to nodrošinās, kā arī noteikt brīdinājumu vai soda naudu līdz 50 000 eiro, ja kredītiestāde neievēro minētās prasības, informē Finanšu ministrija.
Likumdošana 15:04, 17. Apr. 2024
Valsts ieņēmumu dienests publicējis uzziņu P0017/8.6.1/118441, kurā skaidrots, vai uzņēmums drīkst nepiemērot pievienotās vērtības nodokli atlīdzībai, ja sniedz pakalpojumus, kas tieši attiecas uz ieguldījumu kapitālā. Analizējam uzziņu!
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 30. Apr. 2024
Ja pirms Covid-19 pandēmijas attālinātais darbs galvenokārt tika izmantots informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozarē, pēdējā laikā tas ir strauji ienācis arī citās nozarēs. Ārvalstu sabiedrības arvien biežāk izvēlas algot vietējos klientu menedžerus, konsultantus un citus speciālistus, nemaz neatverot filiāli vai biroju Latvijā. Līdzīga tendence vērojama arī Latvijas uzņēmumu vidū. Tāpēc aktuāls ir jautājums, vai uzņēmuma darbinieka “mājas birojs” mītnes valstī var tikt uzskatīts par uzņēmuma pastāvīgo pārstāvniecību ar visām no tā izrietošajām sekām?
Šī gada 1.janvārī stājās spēkā grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, nosakot, ka neapliekamo minimumu un atvieglojumus piemēros arī tām personām, kas papildus gūst ienākumus arī kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji.
Mikronodoklis 06:00, 19. Apr. 2024
Uzņēmums iegādājas darbiniekam veselības apdrošināšanas polisi. Šīs polises darbības laikā tiek pārtrauktas darba attiecības ar darbinieku. Kas notiek ar noslēgto apdrošināšanas polisi? Vai darbiniekam tā ir jāatdod un uzņēmums varēs atgūt neizmantoto apdrošināšanas prēmijas daļu? Vai arī darbinieks var paturēt šo polisi, samaksājot polises atlikušo vērtību? Vai uzņēmums var nodot darbiniekam polisi, par to nepieprasot samaksu? Kā aprēķināt nodokļus šādās situācijās?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 23. Mai. 2023
Uzņēmumā par atalgojumu strādā Latvijas nerezidents. Kā paziņot Valsts ieņēmumu dienestam par nerezidentam izmaksāto ienākumu? Vai paziņojumā jānorāda, piemēram, atvaļinājuma nauda, un komandējuma nauda? Kādi normatīvie akti regulē šī paziņojuma iesniegšanu? Vai ir vēl kaut kas svarīgs, kas uzņēmējam jāzina, nodarbinot nerezidentu?
Grāmatvedība 06:00, 19. Mar. 2024
Aktīvu vērtības samazinājums parasti nav pirmās prioritātes jautājums grāmatvežiem vai finanšu ekspertiem. Tiek uzskatīts, ka šī tēma ir jārisina auditoriem un uzņēmuma vadībai. Var piekrist, ka tieši vadība ir atbildīga par grāmatvedības aplēsēm un vērtības samazinājums ir viens no būtiskiem finanšu uzskaites jautājumiem. Tomēr no pieredzes jāatzīst, ka vadībai ne vienmēr ir pietiekamas zināšanas šajā jomā, un tā paļaujas uz grāmatvežu, finansistu iesaisti. Līdz ar to apskatīsim būtiskākos aspektus un arī biežāk pieļautās kļūdas vērtības samazinājuma pārbaudēs.
Grāmatvedība 06:00, 22. Apr. 2024
1.marts ir datums, no kura lielākā daļa fizisku personu var sākt iesniegt gada ienākumu deklarāciju. Algota darba veicējiem gada ienākumu deklarēšana reizēm asociējas ar loteriju – būs nodokļu pārmaksa vai nāksies nodokli piemaksāt. Saimnieciskās darbības veicējiem pirms gada ienākumu deklarācijas sagatavošanas jāpārskata sava iepriekšējā gada grāmatvedība un visi ieņēmumi un izdevumi jānorāda pareizajās vietās deklarācijā un tās pielikumos.
Gada deklarācija 06:00, 20. Mar. 2024
Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis metodisko materiālu “Nodokļi no jūrnieku, kuri nodarbināti uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa, ienākumiem”, kurā skaidrots, kā jāpiemēro iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) šādiem ienākumiem.
VID informācija 15:47, 18. Apr. 2024
Uzņēmumam veiksmīgi attīstoties, rodas vēlme savu preču vai pakalpojumu noietu paplašināt arī ārpus Latvijas robežām. Uzsākot sadarbību ar ārvalstu partneriem un patērētājiem, ir svarīgi apdomāt, kādas potenciālas nodokļu sekas šī turpmākā sadarbība varētu radīt. Tāpēc apskatām tipiskākos gadījumus, kad uzņēmumiem, nosūtot preces uz citu Eiropas Savienības dalībvalsti vai sniedzot pakalpojumus citas dalībvalsts personai, varētu rasties pienākums reģistrēties kā pievienotās vērtības nodokļa maksātājam attiecīgajā valstī.
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 10. Apr. 2024
Ministra kabineta noteikumu Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” 8.2.apakšpunktā noteikts, ka darbiniekam par komandējuma laiku atlīdzina ceļa (transporta) izdevumus (ja iesniegti attiecīgos izdevumus apliecinoši attaisnojuma dokumenti). Vai auto nomas izdevumi, kas radušies komandējuma laikā, ir kompensējamie transporta izdevumi?
Mūsu uzņēmums ir būvniecības apakšuzņēmējs. Gadās, ka ģenerāluzņēmējs (pasūtītājs) mūsu vietā iegādājas materiālus vai arī darbam objektā piesaista papildspēkus – citus apakšuzņēmējus. Par iegādātajiem materiāliem ģenerāluzņēmējs mums izraksta rēķinu, tajā norādot materiālus pēc to nosaukumiem, tiek pievienots arī materiālu iegādes dokuments, ko apmaksājis ģenerāluzņēmējs. Rēķinā tiek norādīts, ka šī ir kompensācija, kurai netiek piemērotas Pievienotās vērtības nodokļa likuma normas. Tāpat ģenerāluzņēmējs izraksta rēķinu "kompensācija par izpildītiem darbiem", kuram arī netiek piemērots pievienotās vērtības nodoklis. Vai šādi noformēti rēķini ir korekti, vai mums vēlāk neradīsies kādas nodokļu sekas?
Dokumenti 06:00, 16. Feb. 2024
Teju katrs uzņēmums saskaras ar avansa norēķiniem – darbinieks par saviem vai avansā izsniegtajiem līdzekļiem iegādājas kādas preces saimnieciskās darbības nodrošināšanai, bet mēneša beigās iesniedz avansa norēķinu atskaiti un kaudzīti ar čekiem. Ja uzņēmumā nav ieviesta stingra kārtība, grāmatvedim tas var būt izaicinājums. Kā ērti organizēt avansa norēķinus?
Klausies
Grāmatvedība
06:00, 21. Feb. 2024
Sabiedrība noslēdza līgumu ar fizisku personu par būvniecības pakalpojumiem Latvijā. Sabiedrība ir Latvijas pievienotās vērtības nodokļa maksātāja, bet fiziskai personai ir Vācijā reģistrēta uzņēmējdarbība ar statusu “Gewerbe”, persona ir pievienotās vērtības nodokļa maksātāja Vācijā. Nodokļi tiek maksāti Vācijā. Par izpildītiem pakalpojumiem tiek izrakstīts rēķins. Kādi dokumenti Latvijas uzņēmumam jāsaņem no Vācijas personas, kas sniedz pakalpojumus? Kas jāņem vērā attiecībā uz nodokļiem – kad piemērojams pievienotās vērtības nodoklis, kad – iedzīvotāju ienākuma nodoklis?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 29. Feb. 2024
Kā tiks ierobežota skaidrā nauda? Vai jāmaksā partneru parādi? Kādā valodā jāsagatavo iekšējie dokumenti? Kopīpašums – kā pārdot? Kā noslēgt līgumu, ja darījuma partneris atrodas ASV? Kā pārcelt uzkrāto atvaļinājumu? Atbildes uz šiem un citiem uzņēmumam ikdienā būtiskiem jautājumiem atradīsiet jaunajā drukātā žurnāla “iFiT” numurā!
Svarīgi 10:00, 5. Mar. 2024
Lai arī skaidrās naudas darījumi strauji sarūk, tomēr tie vēl aizvien notiek. Tiem uzņēmumiem, kas piedāvā skaidrās naudas norēķinus ir ļoti svarīgi arī sagatavot dokumentāciju, kas apliecinātu notikušo darījumu esību. Apskatām, kādas ir šo dokumentu prasības!
Uzņēmumiem, organizācijām, biedrībām, nodibinājumiem un pašnodarbinātajām personām, kuras izmaksā ienākumus citiem cilvēkiem, jāiesniedz paziņojumi par fiziskai personai izmaksātajām summām līdz šī gada 1.februārim. Šī paziņojuma iesniegšana ļauj darbiniekiem vieglāk aizpildīt gada ienākumu deklarācijas, jo visa nepieciešamā informācija jau ir apkopota.
Darba samaksa 06:00, 29. Jan. 2024
Vienkāršās grāmatvedības kārtotājiem saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls ir galvenais grāmatvedības uzskaites reģistrs. Informācija šajā tajā kalpo kā pamats gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanai. Kādai informācijai jābūt norādītai šajā žurnālā? Kā to norādīt?
Grāmatvedība 06:00, 10. Jan. 2024
Latvijas uzņēmums iepērk preces no Ukrainas uzņēmuma un veic to importu Latvijā. Autopārvadājumus veic fiziskas personas, kas Ukrainā reģistrētas privāto uzņēmēju statusā. Ar šīm personām noslēgti līgumi par transportēšanas pakalpojumu sniegšanu.
Vai šajā gadījumā transporta pakalpojumi tiek atzīti par profesionālu darbību likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 3.panta 3.daļas 2.punkta izpratnē? Spēkā esošs ir divpusējs starptautisks līgums “Latvijas Republikas valdības un Ukrainas valdības konvencija par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma un kapitāla nodokļiem”.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 9. Feb. 2024
Uzņēmums, kurš sniedz informācijas tehnoloģiju pakalpojumus, nosūta darbinieku komandējumā uz citu valsti. Saskaņā ar līgumu komandējuma izmaksas – ceļa izdevumus, t.sk. auto nomu un degvielu, pusdienas, – sedz sadarbības partneris, kuram attiecīgi tiek izrakstīts rēķins par izmaksu kompensāciju. Vai šajā gadījumā jāievēro Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” noteiktie ierobežojumi un jāaprēķina iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI)?
Darba samaksa 06:00, 9. Jan. 2024
2024.gads iesācies ar daudz un nozīmīgām izmaiņām nodokļu politikā, kas turpmāk jāņem vērā uzņēmumiem, bet ir arī lietas, kas gadiem ejot paliek nemainīgas, tikai reizēm par tām jāatgādina. To šoreiz ļoti labi pierāda “iFinanses” janvārī lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 15:33, 7. Feb. 2024
Bieži vien, darbinieku nosūtot komandējumā, neskaidrības rada jautājums, vai pavadītais laiks, kas iekrīt brīvdienā, no galamērķa arī ir darba laiks vai tomēr atpūtas laiks. Ņemot vērā, ka darbinieks nevar šo laiku pavadīt, kā viņš vēlas, proti, pavada to darba devēja rīcībā saskaņā ar rīkojumu par komandējumu. Vairāki aspekti norāda uz to, ka tas ir darba laiks, bet kā ir patiesībā?
Mūsu ikdiena ir bankas karte un elektroniskie maksājumi. Arī valstiskā mērogā normatīvie akti cenšas iegrožot skaidras naudas apriti, tomēr pilnībā ignorēt skaidras naudas esamību ir pāragri. Daļa no uzņēmumiem var visus maksājumus veikt elektroniski, tomēr ir arī uzņēmumi, kuriem jārēķinās ar skaidras naudas esamību saimnieciskās darbības procesos. Apskatām, kurš uzņēmumā atbildīgs par skaidrās naudas uzraudzību un kā pareizi to glabāt!
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:19, 4. Jan. 2024
Daļa no grāmatvežiem grāmatvedības politiku uztver kā slogu un uzskata, ka tā nepieciešama tikai kontrolējošām iestādēm. Patiesībā tā ir izcils palīgs ikdienas darbā un sadarbībā ar kontroles dienestiem un kalpo kā rokasgrāmata jaunajiem grāmatvežiem. Kas ir svarīgākās grāmatvedības politikas sastāvdaļas?
Noslēdzot nomas līgumu, iznomātājs nomniekam par maksu uz noteiktu laika periodu piešķir tiesības izmantot aktīvu. Kā iznomāto aktīvu uzrādīt grāmatvedībā? Vai tam ir jāaprēķina nolietojums, un kā piemērot pievienotās vērtības nodokli (PVN)?
Grāmatvedība 06:00, 13. Nov. 2023
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada novembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 08:49, 5. Dec. 2023
Uzņēmumam ir izveidojusies solidaritātes nodokļa pārmaksa, ko Valsts ieņēmumu dienests (VID) atgriež uzņēmuma bankas kontā. Kā pareizi veikt atgrieztā nodokļa grāmatojumu?
Grāmatvedība 06:00, 23. Nov. 2023
Gan ar darba, gan uzņēmuma līgumu tiek regulēta zināma darba veikšana pret atlīdzību kādas personas labā. Ņemot vērā, ka praksē apzināti, kā arī neapzināti darba līgums tiek jaukts ar uzņēmuma līgumu vai otrādi, par uzņēmuma līgumu jārunā kontekstā ar darba līgumu, jo, lai gan minētie līgumi ir līdzīgi, starp tiem pastāv būtiskas atšķirības.
Uzņēmums pieņēma darbā ārzemnieku, kam tika noformēta darba vīza tajā brīdi, kad darbinieks vēl nebija ieradies Latvijā. Lai noformētu darba vīzai nepieciešamos dokumentus, darba devējs devās uz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi. Dokumentu noformēšanas procesā bija jāiesniedz arī dzīves vietas īres līgums, kas radīja darba devējam netiešu pienākumu nodrošināt darbinieku ar dzīves vietu. Vai izdevumi par dzīves vietu uzskatāmi par nesaimnieciskiem izdevumiem, kas apliekami ar uzņēmumu ienākuma nodokli (UIN)?
Uzņēmuma darbiniece, kura atrodas bērnu kopšanas atvaļinājumā līdz 2024.gada 17.janvārim, ir paziņojusi, ka viņai tiks atvērta jauna darbnespējas lapa “B”, sākot ar 2024.gada 2.janvāri, jo iestājusies jauna grūtniecība. Vai uzņēmumam 2.janvārī jāziņo Valsts ieņēmumu dienestam, ka darbiniece atgriežas darbā, norādot ziņojumā kodu “41”, lai darbiniecei varētu atvērt jauno darbnespējas lapu “B” un par to aprēķināt un izmaksāt naudu?
Atvaļinājums 06:00, 12. Okt. 2023
Uzņēmumam, kuram pieder trīs degvielas uzpildes stacijas, ir skaidrās naudas ieņēmumi no kases aparātiem uzpildes stacijās. Skaidrās naudas izdevumus veido algu un to avansu izmaksas, kā arī divas reizes mēnesī nauda tiek nodota inkasatoriem, lai to iemaksātu bankā. Uzņēmums grāmatvedību kārto grāmatvedības sistēmā. Vai nepieciešams izdrukāt no sistēmas kases ieņēmumu un izdevumu reģistrācijas žurnālu, lai tas būtu papīra formā? Vai nepieciešams izdrukāt katru kases ieņēmumu/izdevumu orderi?
Uzņēmums iegādājas “Venden” dzeramo ūdeni birojam. Vai šie ir saimnieciskās darbības vai reprezentācijas izdevumi? Vai tos var attiecināt pilnā apmērā uz izdevumiem?
Izdevumi 06:00, 24. Okt. 2023
Darbiniekam piešķirts atvaļinājums, kurā iekrīt 1.septembris, kas darbiniekam ir kā apmaksāta papildu brīvdiena saskaņā ar uzņēmuma iekšējās kārtības noteikumiem. Kā jāaprēķina vidējā izpeļņa atvaļinājumam? Vai visā atvaļinājuma laikā vidējā izpeļņa būs vienāda, vai tomēr tā veidosies no diviem periodiem – līdz 1.septembrim (februāris – jūlijs), no 2.septembra (marts – augusts)?
Klausies
Vidējā izpeļņa
06:00, 22. Sep. 2023
Uzņēmuma valdes loceklis devās 15 dienu komandējumā uz Franciju. Komandējuma laikā radās viesnīcas izdevumi 4650 eiro apmērā, kas pārsniedz pieņemto diennakts izdevumu normu (250 eiro/dienā) par 900 eiro, dienas naudas izdevumi – 900 eiro, citi ar komandējumu saistīti izdevumi (autonoma, autostāvvietas) – 1580 eiro. Kurus no šiem izdevumiem uzņēmums drīkst kompensēt? Vai veidojas pārsnieguma summa par kuru jāmaksā nodoklis?
Darba samaksa 06:00, 2. Nov. 2023
Latvijā reģistrētas sabiedrības valdes locekļi, Dānijas pilsoņi, devās darba braucienā uz Latviju, lai kārtotu ar zemes pārdošanu saistītās formalitātes. Valdes locekļi tika izmitināti viesnīcā. Par šo pakalpojumu viesnīca sabiedrībai izrakstīja rēķinu, piemērojot sniegtajam pakalpojumam pievienotās vērtības nodokļa likmi 12% apmērā. Vai šos izdevumus drīkst attiecināt uz reprezentācijas izdevumiem vai arī tie būs uzskatāmi kā komandējuma izdevumi? Un atkarībā no izdevumu klasifikācijas – kā darījums ietekmē PVN un uzņēmumu ienākuma nodoklis?
Saimnieciskā darbība 06:00, 11. Nov. 2022
Kā aprēķināt atvaļinājuma naudu, ja darbiniekam ir noteikta pamatalga ar nepilnu darba slodzi, kā arī ikmēneša grafiku 16 stundas nedēļā?
Atvaļinājums 06:00, 2. Dec. 2022
Šā gada 1.oktobrī stāsies spēkā grozījumi Ministru kabineta (MK) noteikumos Nr.500 “Muitas noliktavu, pagaidu uzglabāšanas un brīvo zonu noteikumi”, kuros turpmāk būs iekļautas stingrākas prasības muitas noliktavu, pagaidu uzglabāšanas vietu un darbību brīvajā zonā atļauju saņemšanai.
Saimnieciskā darbība 06:00, 29. Sep. 2023
Lai uzņēmums varētu sekmīgi strādāt, attīstīties un sasniegt izvirzītos mērķus, vajadzīga teicama darba organizācija un pareiza darbinieku darba laika plānošana. Viens no instrumentiem, kas palīdz efektīvāk izmantot darbaspēku, ir darba laika kalendārs.
Darba laiks 06:00, 31. Okt. 2022
Nereti samaksa par pamatlīdzekļiem tiek veikta avansā - tā var būt daļa summas, bet var būt arī visa. Avansiem, kas veikti par pamatlīdzekļu iegādi, grāmatvedībā ir noteikta speciāla uzskaites kārtība. Kādi aspekti jāņem vērā grāmatvedim?
Pamatlīdzekļi 06:00, 21. Aug. 2023
Vai uzņēmums drīkst darbiniekam kompensēt elektrības izmaksas, kas saistītas ar elektroauto izmantošanu, pēc līdzīga principa kā kompensējot degvielas izmaksas?
Uzņēmuma ir izsniegta licence par prototipa izstrādi. Licences izmaksas var attiecināt uz nemateriālajiem ieguldījumiem, savukārt prototipa – nevar, lai arī tas ir bezķermenisks, zinātnisks izstrādājums, ko piecus gadus nedrīkst pārdot, iznomāt un kam nevar aprēķināt nolietojumu. Kā grāmatvedībā norādīt prototipa izmaksas?
Grāmatvedība 06:00, 17. Aug. 2023
Pamazām, bet neatgriezeniski Eiropas Savienība, tostarp arī Latvija, dodas e-rēķinu virzienā. Tomēr joprojām izpratne par to, kas ir un kas nav e-rēķini, ir nepilnīga. Tāpēc sāksim no paša sākuma – noskaidrosim, kas īsti ir e-rēķini un kā ar to ieviešanu Latvijā veicas publiskā un privātā sektora uzņēmumiem.
Strukturētie e-rēķini 06:00, 16. Aug. 2023
Daudzi vai nu bīstas no vārda “kontrole” vai arī attiecas pret to visai vienaldzīgi. Praksē grāmatvedības kontrole ir vajadzīga, lai uzņēmums apzinātos grāmatvedības procesus un varētu gūt pilnvērtīgu priekštatu par ieguvumiem. Tāpat tā dod papildu motivāciju darbiniekiem un vadītājiem.
Grāmatvedība 06:00, 14. Aug. 2023
Darba likumā 2022.gada 1.augustā stājās spēkā izmaiņas attiecībā uz darba laika noteikšanu gadījumos, kad darbiniekam darba dienas un darba laiks iepriekš nav paredzami. Kā sagatavot darba grafiku un noteikt darba laiku šādos gadījumos? Izskatīsim!
Darba laiks 06:00, 24. Aug. 2022
Bieži vien tiek uzskatīts, ka pašnodarbinātā persona un komandējums ir nesavienojami jēdzieni. Aplami tā domāt, jo pašnodarbinātais, tāpat kā Uzņēmumu reģistrā (UR) reģistrēts komersants veic saimniecisko darbību, tātad, ir saimnieciskās darbības veicējs. Ja jau pašnodarbinātais ir tāds pats komersants kā citi, tad arī izdevumi, arī ar komandējumu saistītie, tam ir līdzīgi.
Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē par 2023.gada jūnijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu to skaidrojumu.
VID informācija 08:00, 14. Jūl. 2023
Šobrīd, kad vērojams darbaspēka deficīts, darba devēji ir spiesti meklēt alternatīvus risinājumus darbinieku piesaistīšanai, un viena no iespējām ir darbaspēka noma. Tas ļauj piesaistīt papildu darbiniekus tajos brīžos, kad uzņēmumam tas ir nepieciešams. Ar kādiem nodokļiem jārēķinās, nomājot darbinieku?
Personāla vadība 06:00, 7. Sep. 2022
Plānots, ka no 2028.gada pievienotās vērtības nodokļa jeb nodokļa rēķinu apmaiņa elektroniskā formātā starp Eiropas Savienības uzņēmumiem būs obligāta prasība. Kas sagaidāms tuvākajā laikā PVN jomā?
Klausies
Pievienotās vērtības nodoklis
06:00, 30. Aug. 2023
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir sagaidīti grozījumi, kas būtiski tieši lauksaimniekiem. Tie ir pieņemti 2023.gada 15.jūnijā un stājās spēkā no 2023.gada 23.jūnija. Apskatīsim svarīgāko!
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 24. Jūl. 2023
Uzņēmums nosūta darbinieku vairāku dienu komandējumā ar nakšņošanu. Vai uzņēmumam obligāti jāiekļaujas komandējumiem noteiktajās viesnīcu un dienas naudas normās?
Tiesības 06:00, 11. Jūl. 2023
Lai nodrošinātu saimniecisko darbību, sabiedrības vadība var pieņemt lēmumu, ka nepieciešams veikt pamatlīdzekļu iegādi vai to izveidot pašiem. Bet kā nosakāma pamatlīdzekļa sākotnējā vērtība, kā korekti veikt uzskaiti grāmatvedībā un kas no pieejamās informācijas jānorāda finanšu pārskatā?
Pamatlīdzekļi 06:00, 31. Jūl. 2023
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2023.gada jūlijā veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:30, 2. Aug. 2023
No lasītājiem nereti saņemam jautājumu par to, kāda ir atšķirība starp summēto un nepilno darba laiku. Vai summētais darba laiks var būt nepilnais darba laiks? Un kuras Darba likuma normas jāpiemēro šādā gadījumā? Tāpēc papētīsim, kas ir summētais un kas – nepilnais darba laiks, kādas ir to atšķirības, kad labāk izvēlēties vienu un kad – otru darba laika veidu.
Darba laiks 06:00, 12. Aug. 2022
Uzņēmums nodarbojas ar lauksaimniecību (saņem arī lauksaimniecības subsīdijas). Saviem darbiniekiem tas plāno apmaksāt gan veselības apdrošināšanu, gan arī ēdināšanas izdevumus. Šo izdevumu summa gadā uz vienu darbinieku pārsniegs 480 eiro. Ar darbiniekiem ir noslēgts darba koplīgums, izpildās arī likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8.panta nosacījumi. Saprotams, ka ir jāveic detalizēta uzskaite un Valsts ieņēmumu dienestam jāsniedz paziņojums par personai izmaksātājām summām gada griezumā. Bet kādi nodokļi piemērojami pārsnieguma daļai (virs 480 eiro gadā) un ko var segt no subsīdijām?
Darba samaksa 06:00, 29. Jūn. 2023
Šī gada 28.maijā, īsi pirms pusnakts, Saeima pieņēma grozījumus likumā, tā pasludinot 2023.gada 29.maiju jeb dienu pēc Latvijas hokeja komanda izcīnīja bronzas medaļu 2023.gada Pasaules hokeja čempionātā par svētku dienu. Kādu ietekmi šis lēmums atstāja uz grāmatvedības procesiem?
Darba samaksa 06:00, 12. Jūn. 2023
2022.gada 21.jūnijā ir pieņemti jauni Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.380 "Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā". Kas mainījies?
Grāmatvedība 06:00, 22. Aug. 2022
Kā pamatlīdzekļu vērtība var ietekmēt uzņēmuma vērtību, dividendes, finansiālos rādītājus un rezultātā arī naudas plūsmu? Šajā rakstā ir apkopota informācija par pamatlīdzekļa vērības sliekšņa noteikšanu, kādi var būt pamatlīdzekļu finansēšanas avoti, kāda ir bilances nozīme uzņēmuma vērtības noteikšanā un kā uzņēmuma vērtību vērtē trešās puses – bankas, investori un partneri.
Klausies
Pamatlīdzekļi
06:00, 7. Aug. 2023
Pamazām vasara tuvojas beigām, un lielais vairums pēc labi pavadīta atvaļinājuma sāk atgriezties darbos – kurš birojos, kurš attālināti. Uzreiz varu iepriecināt - atvaļinājumu laiks bijis arī mūsu likumdevējam, un likumu jomā nekāda revulūcija šajā laikā nav notikusi. Bet kādi bija svarīgākie jautājumi strādājošajiem kolēģiem? Izskatām “iFinanses” jūnija-jūlija lasītāko rakstu TOP3!
Svarīgi 23:03, 18. Aug. 2022
Šā gada 16.jūnijā Saeima vienbalsīgi pieņēma grozījumus Darba likumā, kas paredz beidzamo gadu laikā nozīmīgākās izmaiņas darba tiesisko attiecību regulējumā. Grozījumi stājas spēkā 2022.gada 1.augustā. Izskatām būtiskāko!
Tiesības 06:00, 8. Aug. 2022
Pašnodarbināta persona Margarita sniedz pakalpojumus skaistumkopšanā. Tiek pieaicināta speciāliste, pašnodarbinātā persona Liesma, lai sniegtu papildu pakalpojumus Margaritas klientiem, par ko klienti norēķinās ar Margaritu. Liesma par saviem pakalpojumiem izraksta rēķinu Margaritai. Liesma izmanto gan savus, gan Margaritas materiālus un instrumentus. Vai Margarita saņemtos rēķinus drīkst iekļaut savos izdevumos?
Tiesības 06:00, 22. Jūn. 2023
Uz jebkuru fizisko personu, kas reģistrējusies kā saimnieciskā darbības veicēja attiecas Grāmatvedības likumā noteiktais pienākums – kārtot grāmatvedības uzskaiti. Var izmantot grāmatveža pakalpojumus, bet to var veikt arī pats kādā grāmatvedības sistēmā vai Excel tabulās. Kā labāk?
Grāmatvedība 06:00, 30. Jūn. 2023
Lai gan par darba samaksu un to aprēķināšanas niansēm var pētīt un rakstīt daudz, tomēr ar šo rakstu noslēgsim iepriekš iesākto tēmu par darba samaksas aprēķināšanas pamatjautājumiem. Šoreiz par to, kā aprēķināt darba samaksu darbiniekam – pensionāram.
Darba samaksa 06:00, 11. Jūl. 2022
Uzņēmumam, kam ir noslēgts koplīgums un kas sniedz komunālos pakalpojumus, reizēm ir nepieciešams veikt avārijas likvidēšanas darbus, kuros piedalās uzņēmuma vienas nodaļas darbinieki. Šādā situācijā darbiniekiem nav iespējams doties pusdienu pārtraukumā, tāpēc uzņēmums vēlas apmaksāt šo darbinieku ēdināšanas piegādes izdevumus uz darba norises vietu. Vai uz darbinieku ēdināšanas izdevumu apmaksu var attiecināt likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 8.panta 15.punkta nosacījumus?
Tiesības 06:00, 2. Mai. 2023
Turpināsim iepriekšējos rakstos iesākto par darba algas aprēķiniem un tai piemērojamiem nodokļiem – šoreiz par uzņēmējdarbības riska valsts nodevu.
Darba samaksa 06:00, 15. Jūn. 2022
Valsts budžets ir līdzeklis valsts politikas realizācijai ar finansiālajām metodēm. Katru gadu valsts sagatavo budžetu, to izskata un apstiprina. Budžets ir nozīmīgs dokuments, jo tā mērķis ir noteikt un pamatot, kādi līdzekļi nepieciešami valdībai, pašvaldībām un citām valsts institūcijām to valsts pienākumu izpildei, kuru finansēšana noteikta ar normatīvajiem aktiem, nodrošinot, ka attiecīgajā laika posmā izdevumi sedz atbilstošos ieņēmumus.
Budžeta grāmatvedība 06:00, 17. Mai. 2023
Aizvien biežāk uzņēmumi lemj par labu tieši elektroauto iegādei, tādējādi kļūstot draudzīgāki videi. Lai arī šāda prakse kļūst ar vien populārāka, normatīvajos aktos vēl joprojām nav precizēti nosacījumi, kas attiektos tieši uz elektroauto. Līdz ar to uzņēmumu ienākumu nodokļa piemērošana dažādiem, ar elektroauto saistītiem izdevumiem notiek līdzīgi kā citiem Uzņēmumu ienākumu nodokļa likumā paredzētajiem auto – uz elektroauto ir attiecināmas tādas pašas nodokļu un grāmatvedības normatīvo aktu prasības kā uz parastajiem auto.
Uzņēmumu ienākuma nodoklis 06:00, 7. Jūn. 2023
Latvijas uzņēmums pērk preces no trešajām valstīm, piemērojot īpašo pievienotās vērtības nodokļa (PVN) režīmu. Saskaņā ar līguma noteikumiem pēc mēneša beigām piegādātājs piešķir atlaidi, kas ir atkarīga no preču iepirkuma apjoma. Kreditors izraksta kredītrēķinu, kur norādīta parāda summa ar atlaidi. Muitas deklarācijās šī summa nav norādīta. Kā Latvijas uzņēmumam norādīt piešķirto atlaidi PVN deklarācijā?
Otrs jautājums – piegādātājs izrakstījis kredītrēķinu par iepriekš nosūtītās preces cenas samazinājumu, prece izsūtīta novembrī, bet rēķins no piegādātāja saņemts decembrī. Kā norādīt šo kredītrēķinu PVN deklarācijā? Vai nepieciešams labot novembra muitas deklarāciju?
Pievienotās vērtības nodoklis 06:00, 2. Mai. 2023
Ja kādreiz ir nācies apskatīt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) publicēto nodokļu administrēšanas lēmumu sadaļu, tad noteikti ir redzēts kupls pievienoto vērtības nodokļa (PVN) atmaksas atteikumu skaits. VID pienākumus likumdevējs ir precizējis vairākkārt, mēģinot panākt vieglāku un ātrāku PVN atmaksāšanas gaitu. Vai tas ir izdevies? Kā notiek patiesībā?
Lai precizētu reliģisko organizāciju gada pārskatu struktūru, apjomu un saturu, kā arī kārtību, kādā reliģiskās organizācijas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta struktūrā, pieņemti un 1.jūlijā spēkā stājušies Ministru kabineta noteikumi Nr.380 "Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā".
Likumdošana 10:21, 7. Jūl. 2022
2022.gada nogalē tika pieņemti grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”, ar tiem nodokļu maksātājiem paredzētas labvēlīgas izmaiņas ieguldījumu kontu regulējumā, kā arī noteikti jauni ar ienākuma nodokli neapliekamo ienākumu veidi, kas saistīti ar citu likumu regulējumu. Apskatām svarīgāko!
Citi 06:00, 19. Apr. 2023
Uzņēmuma vadība vēlas veikt ikgadējo inventarizāciju. Kā izveidot komisiju, kas būs atbildīga par inventarizācijas procesu?
Dokumenti 06:00, 28. Apr. 2023
Latvijā ar 2025.gadu ir plānots ieviest obligātu e-rēķinu izmantošanu starp komersantiem un komersantiem un valsts un pašvaldību iestādēm, tādējādi panākot ērtu un vienveidīgu dokumentu sagatavošanu un uzglabāšanu, ātrāku un drošāku informācijas apriti starp komersantiem, kā arī vienlaicīgu datu nodošanu nodokļu administrācijai, kurai turpmāk nebūs nepieciešams informāciju pieprasīt no nodokļu maksātājiem.
Dokumenti 06:00, 26. Apr. 2023
Šobrīd Komerclikumā (KL) ir sagatavoti grozījumi, kuros viena no visbūtiskākajām izmaiņām ir paredzētā atsevišķā sadaļa, kas attiecas uz pārrobežu reorganizāciju un tās kārtību. Grozījumi ieviesīs jaunus pārrobežu reorganizācijas veidus, kas ievērojami samazinās izmaksas un paātrinās darbību procesu. Vienlaicīgi tiks aizsargātas arī dalībnieku, darbinieku un kreditoru intereses un tiesības.
Klausies
Saimnieciskā darbība
06:00, 10. Mai. 2023
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) informē, ka pārrēķinās paternitātes pabalstus par bērniem, kas dzimuši no 2022.gada 1.augusta. Tas saistīts ar izmaiņām Darba likumā, kas paredz bērna tēvam 10 darba dienu ilgu atvaļinājumu saistībā ar bērna piedzimšanu. VSAA par kalendārajām dienām piešķirto un izmaksāto pabalstu apmērus pārrēķinās atbilstoši darba dienu apmēram un izmaksās starpību.
Svarīgi 15:01, 22. Mar. 2023
Ar darba samaksas aprēķināšanu ir saistīti divi nodokļi – valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Turpinot iepriekšējos rakstos iesākto, šoreiz par otro nodokli, kas saistīts ar darba samaksas aprēķinu, t. i., iedzīvotāju ienākuma nodokli.
Darba samaksa 06:00, 13. Apr. 2022
Ja fiziska persona pārdod sev piederošu mantu, vai ir pienākums šo darījumu uzskatīt par saimniecisko darbību un veikt nodokļa nomaksu? Šoreiz par ienākuma gūšanas veidiem, kurus neuzskata par saimniecisko darbību, kā arī to, kuri ienākumi ir ar iedzīvotāju ienākumu nodokli neapliekami un kad ir pienākums maksāt nodokli, ja tiek pārdota personīgā manta.
Iedzīvotāju ienākuma nodoklis 06:00, 5. Apr. 2023
Saimnieciskās darbības veicējiem grāmatvedības uzskaite ne vienmēr ir tik vienkārša, kā varētu šķist pēc nosaukuma, jo atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem jāmeklē vairākos normatīvajos aktos – gan Grāmatvedības likumā, gan normās, kas reglamentē iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanu Šoreiz par to, kas iekļaujams saimnieciskās darbības izdevumos.
Grāmatvedība 06:00, 4. Apr. 2023
Šā gada 4. martā spēkā stājās Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr. 145 "Kārtība, kādā uzņēmumi, kuri kārto grāmatvedību divkāršā ieraksta sistēmā un ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāji par ienākumiem no saimnieciskās darbības, sagatavo un iesniedz finanšu pārskatu". Šie noteikumi aizstāj MK noteikumus Nr. 301 "Noteikumi par individuālo komersantu finanšu pārskatiem".
Grāmatvedība 06:00, 25. Apr. 2022
Darbiniekam noteikts summētais darba laiks ar pārskata periodu viens mēnesis. Vai virsstundu norma jārēķina par četriem mēnešiem?
Darba laiks 06:00, 3. Mar. 2023
Nodokļu normatīvajos aktos netiek ierobežotas nodokļu maksātāju tiesības izsniegt vai saņemt aizdevumus, kā arī nav noteikta aizdevumu noformēšanas vai uzraudzības kārtība. Kas notiek brīdī, kad aizdevums tiek izsniegts nerezidentam?
Saimnieciskā darbība 06:00, 1. Mar. 2023
Jebkuram uzņēmuma vadītājam ir nepieciešami labi, motivēti darbinieki. Šāds darbinieks būs efektīvāks un ilgtermiņā jebkuram uzņēmumam dos lielāku pienesumu. Šis raksts nav par to, kā labāk motivēt savus darbiniekus – to atstāsim katra lasītāja izvēlē un psiholoģijas zinātnieku pārraudzībā. Apskatīsim esošus, populārus darbinieku motivēšanas mehānismus un to, kā tieši tie ietekmē nodokļu nomaksas pienākumu, lai noskaidrotu, vai kādu labumu no motivēšanas programmām varētu gūt arī pats uzņēmējs, izslēdzot pašsaprotamo – motivētu darbinieku.
Personāla vadība 06:00, 20. Mar. 2023
Uzņēmums, kas atrodas un veic kuģu remontdarbus Rīgā, reizēm tos ilgstoši veic arī citās Latvijas pilsētās, tāpēc strādniekiem nav iespējams katru dienu atgriezties mājās. Remontdarbu projekta vadītajam tiek nodrošināta viesnīca, pārējiem strādniekiem – īres dzīvoklis. Vai nakšņošanas izdevumus var attiecināt uz saimnieciskās darbības izdevumiem?
Izdevumi 06:00, 28. Feb. 2023
Uzņēmējdarbība mainās un pielāgojas pasaules jaunajām tendencēm, kas vērstas uz ilgtspēju. Nodokļu sistēma šai ziņā attīstās ļoti lēnām. Tikai pēdējos gados personāla ilgtspējas pasākumu izdevumi tiek saistīti ar saimniecisko darbību. Taču ir jāvērtē, vai ar to pietiek. Šajā epizodē asociētā profesora Māra Juruša un docentes Justīnas Hudenko diskusija par Rīgas Tehniskās universitātes Muitas un nodokļu administrēšanas programmas studentes Jolantas Rosickas veikto pētījumu – kā varētu paplašināt vismaz personāla ilgtspējas pasākumu klasifikāciju?
Nodokļu smilšu kaste 06:00, 24. Feb. 2023
Valsts ieņēmumu dienests sagatavojis metodisko materiālu par nodokli no dzīvokļa izīrēšanas vai iznomāšanas ienākumiem ar mērķi palīdzēt cilvēkam, kas plāno sākt dzīvokļa izīrēšanu vai iznomāšanu, izvēlēties atbilstošāko nodokļu maksāšanas režīmu.
VID informācija 16:54, 20. Feb. 2023
Darbinieks nosūtīts komandējumā uz vienu mēnesi. Darba pienākumus neveic brīvdienās (nedēļas nogalēs). Vai šīs brīvdienas arī jāskaita kā darba dienas un attiecīgi – darba stundas, un vai jāpiešķir atpūtas laiks par tām, atgriežoties no komandējuma?
Klausies
Darba samaksa
06:00, 2. Feb. 2023
2023.gada sākumā tika konstatēts, ka par iepriekšējo gadu uzņēmumam ir radusies peļņa, un tika pieņemts lēmums darbiniekiem izmaksāt prēmijas par labu darbu 2022.gadā. Ir izdots rīkojums un uz tā pamata februārī izmaksātas prēmijas. Gada pārskats vēl nav iesniegts. Kura gada izdevumos būtu pareizi norādīt izmaksātās prēmijas un attiecīgi arī valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas – 2022. vai 2023.?
Grāmatvedība 06:00, 22. Feb. 2023
//= $article['Article']['score'] ?>
Algas jūrniekiem
Lai pareizi piemērotu nodokļus jūrniekam izmaksātajai algai, ir jāievēro vairākas būtiskas nianses, piemēram, vai darba devējs ir Latvijas vai ārvalsts uzņēmums, kurā valstī reģistrēts kuģis un kuras valsts uzņēmums izmaksā algu. Tāpat jāpiemēro speciālais algas nodokļa režīms, jāņem vērā jūrnieka pakāpe un vēl citas nianses. Izskatīsim dažādas situācijas.
Darba samaksa 06:00, 27. Jan. 2023
Arī marta lasītāko rakstu topa pirmo vietu ir noturējis jaunais Grāmatvedības likums un uz tā pamata izdotie Ministru kabineta noteikumi.
Svarīgi 13:10, 7. Apr. 2022
Šķiet, ka par debitoriem viss jau krustu šķērsu ir sarakstīts un izrunāts, bet “iFinanšu” redakcija joprojām par šo tēmu saņem jautājumus no lasītajiem. Arī savā darbā joprojām saskaros ar grāmatvežu pieļautajām kļūdām, tāpēc vēlos dalīties savā pieredzē par debitoriem. Ceru, ka ikviens atradīs ko noderīgu šajā rakstā.
Grāmatvedība 06:00, 13. Feb. 2023
Cik gadus un kādā veidā jāglabā dokumentu iznīcināšanas akts pašnodarbinātajiem vai zemnieku saimniecībai, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā?
Dokumenti 06:00, 19. Jan. 2023
Darbinieks, kam noteikts normālais darba laiks - 5 dienas nedēļā, 8 stundas dienā, dodas komandējumā uz Eiropas Savienības dalībvalsti saskaņā ar darba devēja rīkojumu. Darbinieks komandējumā dodas pēc sava darba laika un atgriežas sestdienā. Vai laiku, kas pavadīts ceļā uz galamērķi (un no tā) un neietilpst darba laikā, var uzskatīt kā virsstundas vai nakts darbu un apmaksāt saskaņā ar Darba likumā noteikto kārtību? Vai darbiniekam var piešķirt apmaksātu brīvdienu par ceļā pavadīto laiku?
Darba samaksa 06:00, 5. Jan. 2023
Valsts ieņēmumu dienests informē par 2022.gada decembrī veiktajiem grozījumiem normatīvajos aktos nodokļu administrēšanā, kā arī sniedz īsu skaidrojumu.
VID informācija 11:20, 4. Jan. 2023
Grāmatvežiem patīk kārtība, bet noteikumi mēdz mainīties, līdz ar to arī ieviestā kārtība laiku pa laikam ir jāpārskata un jāmaina. Piemēram, vai visi uzņēmumā sagatavotie dokumenti ir obligāti grāmatvedībā? Vai pašreizējā kārtība ir atbilstoša normatīvo aktu prasībām? Kā aktualizēt grāmatvedības dokumentus?
Jautājumu par auto izmantošanu juridiskām personām nekad nav trūcis. Kādu līgumu slēgt, lai uzņēmums varētu fiziskai personai nodot auto uzņēmuma vajadzību pildīšanai? Auto iegādāties vai to nomāt, bet varbūt to patapināt no darbinieka? Svarīgi, lai tas būtu izdevīgi abām pusēm.
Saimnieciskā darbība 06:00, 16. Dec. 2022
Sabiedrība "A" izmaksā sabiedrībai "B", kurai pieder 50% sabiedrības "A" kapitāldaļas, dividendes 200 000 eiro apmērā no peļņas, kas gūta pēc 2017.gada 31.decembra. Savukārt "B" izmaksā dividendes 200 000 eiro apmērā tās dibinātājam, fiziskai personai, Latvijas rezidentam. Kuram un kādi nodokļi ir jāiemaksā valsts budžetā?
Grāmatvedība 06:00, 30. Dec. 2022
Mūsdienās finanšu rādītāji nebūt nav vienīgais kritērijs, pēc kā tiek mērīts uzņēmuma sniegums. Gan no sabiedrības, gan regulējošo iestāžu puses pieaug interese un prasības saistībā ar uzņēmuma caurredzamību, ētikas un atbildības standartiem. Klientiem, sadarbības partneriem, darba meklētājiem un citām ieinteresētām pusēm arvien vairāk interesē, kādu ietekmi uzņēmums atstāj uz sabiedrību un vidi, kā vērtē savu sniegumu un kādus mērķus nosprauž ārpus finanšu pārskatā iekļautajiem rādītājiem.
Saimnieciskā darbība 06:00, 9. Jan. 2023
Tuvojoties 2022.gada nogalei, darbinieki izvēlas izmantot ikgadējos atvaļinājumus. Dodoties atpūtā šajā svētku laikā, atvaļinājumā iekrīt piecas svētku dienas, tostarp sestdienā un svētdienā. Kuras ir apmaksājamās atvaļinājuma dienas? Par kurām svētku dienām ir jāpagarina atvaļinājums? Izskatām vairākus piemērus!
Atvaļinājums 06:00, 20. Dec. 2022
Uzņēmums (reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs Latvijā) vēlas nolīgt programmētājus no trešās valsts savu pakalpojumu nodrošināšanai, bet daļa pakalpojumu sniedzēju ir PVN maksātāji, daļa – nē. Vai PVN par saņemtajiem pakalpojumiem no trešās valsts pilsoņiem jānorāda PVN deklarācijā neatkarīgi no tā, vai tie ir PVN maksātāji? Vai no darījumiem jāietur vēl citi nodokļi?
Citi 06:00, 3. Jan. 2023
Iesāksim sarunu par katram darba ņēmējam svarīgu jautājumu – alga par padarīto darbu. Saviem studentiem saku: “Kļūdīties algas aprēķinā varam tikai tam cilvēkam, kuru vēlamies redzēt vakarā pie savām durvīm.” Tāpēc, veicot aprēķinu, izdarām visus priekšdarbus, lai tas būtu korekts un darbiniekam nebūtu lieku pārdzīvojumu par nepareizi saņemtu naudu savā kontā.
Darba samaksa 07:37, 19. Jan. 2022
Uzņēmumos joprojām līgumi ar darbiniekiem bieži tiek slēgti papīra formātā, darba maiņas plānotas “Excel” tabulās, algas lapiņas sūtītas pa e-pastu vai drukātas uz papīra. Taču e-risinājumi biznesa vadības sistēmā sniedz daudz ērtākas un efektīvākas personāla dokumentu pārvaldības iespējas. Par to, kādas - aplūkosim šajā rakstā.
Svarīgi 09:23, 14. Nov. 2022