Akciju sabiedrība pirms vairākiem gadiem pārvērtēja savus īpašumus no 380 000 uz 211 000, protams, radās zaudējumi, kuri ietekmēja pašu kapitālu. Kaut gan tagad uzņēmumam katru gadu ir peļņa, mēs nevaram nosegt šos lielos zaudējumus. Valde plāno samazināt pamatkapitālu, lai nākotnē varētu izmaksāt dividendes. Kādas darbības jāveic juridiski? Un kā šīs izmaiņas atspoguļot grāmatvedībā? Uz kādu kontu tiks norakstīts pamatkapitāla samazinājums?
Grāmatvedība
13:14, 22. Apr. 2013
Kā jau jebkurai mantai, arī pamatlīdzeklim (PL) ir nepieciešama saimnieka uzmanība. Tas nozīmē, ka laiku pa laikam, būs nepieciešami lielāki vai mazāki tēriņi, uzturot PL kārtībā vai arī veicot kādus nopietnākus uzlabojumus.
Pamatlīdzekļi
11:17, 19. Apr. 2013
Kā viens no jautājumiem, ko nodokļu maksātājs nereti neizprot, ir kompensāciju aprēķināšana un izmaksāšana darbiniekam par tā izdevumu segšanu. Bieži kompensācijas tiek jauktas ar avansa norēķiniem, jo normatīvajos aktos nav konkrēta definējuma.
Avansa norēķini
09:34, 19. Apr. 2013
Kas ir preču izsniegšanas vietas un kas saņemšanas vietas adrese, ja prece tiek piegādāta līdz saņēmēja struktūrvienībai? Vai izsniegšanas vietas adrese šajā gadījumā ir tā pati saņemšanas vietas adrese?
Dokumenti
16:41, 18. Apr. 2013
Vēlos noskaidrot jautājumu par degvielas iegādi un norakstīšanu. Uzņēmumā ir traktors, kurš krauj un izved kokus no meža, līdz ar to tam nav paredzēta ceļazīme. Kā noteikt degvielas patēriņu? Tas var būt ļoti svārstīgs, atkarībā no cirsmas, pa kuru jābrauc - dubļains, kalnains utt. Uz kādu dokumentu pamata norakstīt degvielu?
Grāmatvedība
11:52, 17. Apr. 2013
Vai pareizi saprotu, ka saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma (PVN likums), kas spēkā no 01.01.2013., 39.pantu no šī gada piešķirt atlaidi un samazināt PVN par pirmstermiņa rēķina samaksu var, tikai izrakstot kredītrēķinu, un nevis saņemot samaksu saskaņā ar rēķinu (grāmatojot banku)?
Dokumenti
11:03, 17. Apr. 2013
Vai mātes uzņēmums var meitas uzņēmuma peļņas sadales rezultātā gūtos ieņēmumus atspoguļot tā pārskata gada ieņēmumos, kad tas faktiski notiek (nākamajā gadā), jo tas nav izdarīts tajā gadā, uz kuru peļņas sadale attiecas?
Gada pārskats
14:01, 15. Apr. 2013
Vai varētu palūgt skaidrojumu likuma Par grāmatvedību 3.nodaļas 12.pantam? Mūsu uzņēmums veica pamatlīdzekļu, nemateriālo ieguldījumu (datorprogrammas), mazvērtīgā inventāra, materiālu un rezervju daļu inventarizāciju uz 2012.gada 1.novembri. Uzņēmums nenodarbojas ar ražošanu. Likumā teikts: Pārskata gada slēguma inventarizāciju drīkst veikt triju mēnešu laikā pirms gada pārskata gada beigu dienas, pārrēķinot inventarizācijas dienā konstatētos atlikumus atbilstoši grāmatvedības datiem pārskata gada beigu dienā. Inventarizācijas laikā iztrūkuma nebija, pārvērtēšanu neveicām. Ko lai mēs pārrēķinām pārskata gada beigu dienā?
Gada pārskats
16:10, 8. Apr. 2013
Pamatlīdzekļu (PL) uzskaite grāmatvedībā nav pats sarežģītākais temats, tomēr tas ir pietiekami apjomīgs, turklāt ar vairākiem īpatnējiem nosacījumiem.
Pamatlīdzekļi
13:54, 4. Apr. 2013
Firma iegādājas nekustamos īpašumus izsolēs ar mērķi tos pārdot (pamatdarbība), kas, protams, nenotiek pārskata gada laikā. Ja ir iespējams, daļa īpašumu līdz pārdošanai tiek iznomāti.Visos gadījumos rodas šo īpašumu uzturēšanas izmaksas - nekustamā īpašuma nodoklis, komunālie maksājumi. Kā klasificēt šos īpašumus, un vai par šīm izmaksām ir jāpalielina pārdošanai turēto nekustamo īpašumu vērtība?
Gada pārskats
13:49, 3. Apr. 2013
Preču piegādes dokumentā ir jāuzrāda preču saņemšanas vieta. Kāda saņemšanas vieta (adrese) ir jāuzrāda, ja pircējs saņem preci vairumtirdzniecības noliktavā? Ir divi viedokļi: daļa pircēju pieprasa preču saņemšanas vietā uzrādīt pārdevēja adresi (preču izsniegšanas adresi), otra grupa pieprasa preču saņemšanas vietā uzrādīt savu (pircēja) juridisko adresi. Kā ir pareizi un ar kādu normatīvo aktu var pamatot vienu vai otru viedokli?
Dokumenti
16:41, 25. Mar. 2013
Labdien! Darba devējs saviem darbiniekiem katru dienu apmaksā pusdienas. Tā kā darbinieks gūst labumu, pusdienu cena ir jāapliek ar valsts sociālās apdrošināšanas obligātām iemaksām (VSAOI) un iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN). Pievienotās vērtības nodokli (PVN) priekšnodoklī no rēķina nevar atskaitīt, jo tie nav ar saimniecisko darbību saistītie izdevumi. Jautājums - kā pareizi grāmatot saņemto rēķinu no ēdienu piegādātāja un kā pareizi aprēķināt un grāmatot darbinieka gūto labumu, aprēķinot darba samaksu?
Grāmatvedība
16:53, 20. Mar. 2013
Šajā publikācijā parunāsim par kļūdu labošanu grāmatvedības uzskaitē. Publikācijas mērķis - rast skaidrību, kā pareizi atspoguļot kļūdas, kas iepriekšējos periodos radušās grāmatvedības uzskaitē dažādu iemeslu dēļ. Tās var būt gan matemātiskas, gan neuzmanības, gan kļūdainas informācijas interpretēšanas un cita veida kļūdas.
Grāmatvedība
15:42, 13. Mar. 2013
Vēloties ietekmēt ēnas ekonomiku, pēdējā laikā normatīvajos aktos ieviestas dažas normas, kas ievērojami ierobežo norēķinus skaidrā naudā. Pirmais, ar ko sastapās patstāvīgie nodokļu maksātāji (gan juridiskās, gan fiziskās personas) šā gada janvārī, bija deklarējamo darījumu sliekšņa sarukšana līdz 1000 Ls. Tiklīdz norēķins (neatkarīgi no iemesla) tiek veikts skaidrā naudā un tā summa kaut par santīmu pārsniedz 1000 Ls, līdz nākamā mēneša 15. datumam ir jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestā (VID) deklarācija (formu nosaka MK noteikumi Nr. 237 Skaidrā naudā veikto darījumu deklarēšanas noteikumi).
Nauda
15:35, 11. Mar. 2013
Pirms vairākiem gadiem bilancē ir izveidots uzkrājums atliktajam uzņēmumu ienākuma nodoklim (UIN). Ar kādiem grāmatojumiem no šī uzkrājuma var atbrīvoties, ja nav vajadzīgs?
Gada pārskats
13:57, 11. Mar. 2013