Kā būtu jārīkojas situācijā, ja uzņēmums, kas ir mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs, vēlas izveidot uzkrājumus šaubīgiem debitoriem? Vai šādā gadījumā drīkst atbilstošā ceturkšņa MUN deklarācijā samazināt apgrozījumu, no kura aprēķina MUN? Un ko darīt, ja tiek izrakstīts kredītrēķins par sniegto pakalpojumu? Kura ceturkšņa MUN deklarācijā samazināt apgrozījumu?
Grāmatvedība
15:55, 14. Jan. 2013
Kā mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) deklarācijā uzrādīt darbiniekam izmaksāto atvaļinājuma kompensāciju, ja kopējā summa līdz ar to pārsniegs 500 latus?
Dokumenti
13:41, 10. Jan. 2013
SIA A ir noslēdzis ar pašnodarbināto personu (pats maksā nodokļus) uzņēmuma līgumu par kurjera pakalpojumiem. Mēneša beigās pašnodarbinātais iesniedz SIA A rēķinu par pakalpojumiem. Pašnodarbinātais neiesniedz maršuta lapu (precīzāk nekādu atšifrējumu no kā sastāv rēķina izrakstītā summa) . SIA A arī nepieprasa maršuta lapu. Sakiet, vai SIA A, tikai pamatojoties uz rēķinu, var iekļaut šo summu ar saimniecisko darbību saistītos izdevumos uzskatot , ka rēķina atšifrējums lai paliek kā komercnoslēpums (saskaņā ar Komerclikuma 19.pantu )?
Dokumenti
11:58, 9. Jan. 2013
Uz mūsu rūpnīcu sezonas laikā klienti, tūristu grupas un skolēni brauc ekskursijās, kurās mūsu tehnologs - gids izvadā pa rūpnīcu. Ir izdots rīkojums par šīs ekskursijas maksu. Tūristu grupām mēs rakstām rēķinu. Bet ir arī grupas, kuras savāc naudu uz vietas, - tādā gadījumā mēs rakstām rēķinu paši sev, un gids iemaksā šo naudu kasē. Mēneša beigās uzrādām ieņēmumus pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijā. Vai mēs varam tā turpināt, vai ir kādi citi ieteikumi?
Dokumenti
15:36, 4. Jan. 2013
Kādas ir uzņēmuma, kura darbība nav saistīta ar valūtu kursu spekulācijām, iespējas pieņemt eiro pēc uzņēmumam izdevīgāka kursa? Kādi normatīvie akti regulē šo jomu? Vai ir kādi ierobežojumi, un vai uzņēmumam šie piemērotie kursi ir jāsaskaņo ar kādu institūciju?
Nauda
10:02, 17. Dec. 2012
SIA ir mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja. Noslēdz uzņēmuma līgumu ar fizisku personu, kas nav reģistrējusies Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskās darbības veicēja, par semināra vadīšanu. Kā nodot Ziņas par darba ņēmējiem – skaidrs. Bet kādi iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) ziņojumi un pielikumi jāaizpilda, īsti nav skaidrs. Vai IIN jāietur, izmaksājot samaksu par pakalpojumu (līgumā norādīta summa neto, nevis bruto)? Un kāds kods jāliek Paziņojumā par fiziskai personai izmaksātajām summām?
Dokumenti
13:58, 11. Dec. 2012
Uz īpašumā esoša zemes gabala atrodas palīgceltne – ēka (īpašumā), kura tiks rekonstruēta, un šai ēkai tiks piebūvēta klāt papildu ēka. Ēkas tiks izmantotas saimnieciskajā darbībā. Vai visi izdevumi, kas saistīti ar dokumentācijas kārtošanu – dažādas izziņas, vērtēšana, saskaņošana, topogrāfijas projekts utt., ir iekļaujami jaunizveidotā objekta pašizmaksā, vai jāattiecina uz pārskata perioda izmaksām?
Pamatlīdzekļi
11:51, 26. Nov. 2012
Mūsu uzņēmums iegādājās mākslas darbu - skulptūru. Kā šis mākslas darbs jāpieņem pamatlīdzekļos un kā jāaprēķina nolietojums?
Pamatlīdzekļi
16:10, 21. Nov. 2012
Kā kontēt Valsts ieņēmumu dienesta (VID) dzēstās noilgušās nodokļu pārmaksas? Vai drīkst kontēt uz izdevumiem un par šīm summām samazināt apliekamo ienākumu? 20.11.2012. publicētā atbilde papildināta ar zvērinātas revidentes Neldas Janovičas komentāru.
Grāmatvedība
12:26, 20. Nov. 2012
Kā grāmatvedībā tiek grāmatota tā starpība, kuru es - pakalpojumu sniedzējs - nesaņemu ne no kuponu pārdevēja, ne no pircēja, kurš iegādājies kuponu, un vēlāk ar šo kuponu apmaksā manis sniegto pakalpojumu? Piemēram, pakalpojuma vērtība - 20 Ls, kupons iegādāts 10 Ls vērtībā (tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (PVN)). Kupona pārdevējs man pārskaita 10 Ls. Atnāk klients ar kuponu, es izsitu kases čeku par 20 Ls. 10 Ls jau ir saņemti no kuponu pārdevēja, bet kur atlikušie 10 Ls? Vienā pusē ieņēmumos, bet otrā? Kā piešķirtās atlaides? Un, ja piešķirtās atlaides, tad vai no šīs otras puses man ir jāaprēķina PVN?
Grāmatvedība
13:04, 14. Nov. 2012
Sakiet, lūdzu, ja izdevumiem par reprezentatīviem pasākumiem tiek noformēts viens apkopojošs dokuments, kas sevī ietver šādu informāciju: 1. Mūsu uzņēmuma nosaukums, tā reģistrācijas numurs; 2. Atbildīgās personas paraksts, atšifrējums un dati par ieņemamo amatu; 3. Vadības paraksts, atšifrējums un dati par ieņemamo amatu; 4. Izdevuma dokumentu numuri, datumi, piegādātāja nosaukums, iegādātās preces / pakalpojuma apraksts, iegādes mērķis, kā arī summa (izdevumu dokumentu oriģināli tiek pievienoti minētajam dokumentam); 5. Dokumenta parakstīšanas datums. Vai ir nepieciešams vēl papildus noformēt Reprezentācijas aktu, kurā pēc būtības ietverta tā pati informācija, kāda norādīta iepriekš? Vai arī mēs šo dokumentu varam formēt kā Avansa norēķinu ar visiem datiem? Augstāk minētā kārtība tiek atrunāta Grāmatvedības organizācijas dokumentos.
Dokumenti
12:20, 14. Nov. 2012
Labdien! Gribētu precizēt skaidras naudas lietošanas ierobežojumu normas. Situācija šāda: uzņēmumam pieder mazumtirdzniecības veikalu tīkls. Katrs veikals katru dienu iepērk maizi no ražotāja. Maizi ražotājs atved tieši uz veikaliem, un katrs veikals par saņemto produkciju norēķinās skaidrā naudā. Ar maizes ražotāju noslēgts līgums uz nenoteiktu laiku. Mēnesī maizes piegādātājam kopumā tiek samaksāts vairāk par 3000 Ls. Šis summas tiek deklarētas. 12 mēnešu periodā skaidrā naudā veikto darījumu summa ar maizes ražotāju pārsniedz 10 000 Ls. Vai ir pieļaujama skaidras naudas lietošana tādā situācijā, tādos apmēros iegādājoties produkciju no ražotāja?
Nauda
14:12, 9. Nov. 2012
Sakarā ar MK noteikumu Nr.341 Kārtība, kādā nosaka un kompensē ar sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu saistītos zaudējumus un izdevumus un nosaka sabiedriskā transporta pakalpojuma tarifu (MK noteikumi Nr.341) 31.punktu, kas stājas spēkā ar 01.01.2013., kapitālsabiedrībai jāpārvērtē pamatlīdzeklis, nosakot lietderīgās lietošanas laiku.
Pamatlīdzekļi
11:00, 22. Okt. 2012
Turpinot publikācijā Skaidrās naudas lietošanas ierobežojumi neskaidrās likumdošanas labirintos (iFinanses.lv, 11.09.2012.) aizsākto tēmu par skaidrās naudas lietošanas ierobežojuma aktuālākajiem jautājumiem, šoreiz vēlētos vērst uzmanību situācijai, ja uzņēmumam nav speciāli aprīkotas un apsargājamas kases telpas, un uzņēmuma vadītājs naudu glabā pie sevis.
Nauda
09:18, 12. Okt. 2012
Uzņēmumu dibinot, pamatkapitālā tika ieguldīti pamatlīdzekļi. Darbības gaitā pamatkapitāls tika palielināts, vēl ieguldot pamatlīdzekļus. Pēc vairākiem gadiem uzņēmumā notika ugunsgrēks, gandrīz visi ieguldītie pamatlīdzekļi sadega. Kas tagad notiek ar pamatkapitālu? Arī pamatlīdzekļu nolietojums pa šiem gadiem ir norakstīts. Apdrošināšanas firma atmaksās tikai pamatlīdzekļu atlikušo vērtību.
Pamatlīdzekļi
08:58, 11. Okt. 2012